Restaurant breidt flink uit PZC Delta Marina opent winkel Middelburger vertelt in theaters en op basisscholen over vrijheid Tandprotheticus houdt open huis Zonnemaire Buitengewoon biedt kunstbestuiving op het platteland Cigar Store Indians is geestdriftig bandje zeeland vrijdag 21 april 2000 sbw 18 kunst cultuur Eetgelegenheid De Zeelandbrug timmert aan de weg Bolide Schumacher te bewonderen ondernemend zeeland door Mieke van der Jagt KORTGENE - De jachthaven Delta Marina in Kortgene opent morgen, zaterdag, een nieuw winkel- en kantoren complex, dat voorlopig het aanzicht van het Kortgeense havenfront zal bepalen. In het gebouw, dat veel weg heeft van een opstomend schip, zit 200 vierkante meter ver koopruimte en 150 vierkante meter kantoren. Volgens direc teur J. Boelen biedt het com plex ruimte om de activiteiten van Delta Marina uit te brei den. Met wat? „Dat weten we nog niet." -Wethouder J. Meulenberg-op 't Hof opent de zaak officieel om 16.00 uur door een reuzecham pagnefles te ontkurken. Het Shantykoor Die Maeze Sang- hers uit Maassluis zingt daarbij zeemansliederen en de dames- roeiploeg van Delta Marina 'La Stradiva' houdt de gerestau reerde sloep ten doop, waarmee het team van plan is de Harlin- gen-Tersehelling Race te win nen. De nieuwe winkel is gebouwd door aannemingsbedrijf Non- nekens uit Goes, naar een ont werp van Aat van Klink uit Klaaswaal. Het 'schip' is uitge voerd in aluminium met een balkon als boeg en ronde ramen als patrijspoorten. Compleet Delta Marina gaat een com pleet assortiment zeil- en vrije- tijdskleding verkopen, naast het assortiment scheepsartike len. In de scheeps winkel worden ze venduizend artikelen verkocht, van de kleinste harpjes tot het zwaarste tuig. Boelen vindt dat het haven- front van Kortgene eindelijk een markant punt heeft waarop de haven trots kan zijn. De plannen in het Bestemmings plan Havenfront, waarmee de voormalige landbouwhaven ook een jachthavenfunctie moet krijgen, komen alsmaar niet van de grond. „Delta Mari na heeft nu twee keer het voor touw genomen: met het villa parkje Aqua Village en met de in het oog springende winkel. Nu is de buurman aan de beurt. Het gaat erom dat het havenge bied van Kortgene tot een bloeiend recreatie- en woonge bied wordt gemaakt." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AAVlissingen, of via fax 0118-470102. ROC beoordeelt rijkunsten op digitale snelweg door Rob Paardekam GOES - Autobedrijf Van Strien uit Goes heeft sinds donderdag een heel bijzondere auto in de zaak staan. Het gaat om de bolide waarmee de Duitser Michael Schumacher in 1995 de wereld titel veroverde. Schumacher reed indertijd voor Benetton, de ploeg die in dat jaar ook het con structeursklassement won. De wagen waarin de Duitser reed, wordt gezien als één van de snelste uit de geschiedenis van de formule 1. Momenteel maakt de bolide een tour door Nederland. Tot en met dinsdag is hij in Goes te bewonderen. foto Willem Mieras door Inge Heuff ZEERIKZEE - Piet en Anja Scheermeijer van Restaurant De Zeelandbrug proberen van de werkzaamheden aan de Zee landbrug toch nog iets te maken. Door een uitgebreid in formatiebulletin vol wetens waardigheden uit te brengen, hopen zij hun klanten te laten weten dat het restaurant nog steeds open is. Verder zijn ze be gonnen met een grondige ver bouwing. Het bulletin is in een oplage van 17.000 exemplaren huis-aan- huis op Schouwen-Duiveland bezorgd. Aan de andere kant van de Zeelandbrug kunnen geïnteresseerden het afhalen bij de WV s. Het stevig uitgevoerde bulletin geeft informatie over diverse onderwerpen rond het restau rant, de brug en de verbouwin gen. En wie zelf graag kookt, GOES - ROC Zeeland is als eer ste opleider in Zèeland geauto riseerd testcentrum voor het Europees Computer Rijbewijs. Dat 'rijbewijs' is een in zestien Europese landen erkend diplo ma voor de basisvaardigheden op personal computer en infor matietechnologie. Het is in het leven geroepen door de Europese vereniging van beroeps-informatietech nologen om een eensluidend antwoord te kunnen geven op de sollicitanteneis 'kennis van pc. databasegebruik en Inter net'. Het ROC Westerschelde in Ter- neuzen heeft een autorisatie in aanvraag bij de Europese Foundation for the European Computer Driving License. Vooralsnog kunnen bij de ROC- centra in Goes, Middelburg en Vlissingen examens worden ge daan voor het rijbewijs. Meer informatie over het diplo ma is te vinden op internetsite wwwieedl.nl. door Joost Bosman TERNEUZEN - Energie en en thousiasme zijn toepasselijke termen voor de Amerikaanse band Cigar Store Indians. „Al zou het publiek bestaan uit een bezoeker en een barman, dan nog zal de band alles geven. Zelfs voor een kudde koeien zou ik nog spelen", illustreert zan ger/gitarist Ben Friedman het plezier waarmee zijn formatie opereert. De Indians spelen begin jaren negentig hun eerste concert in eenbarbeque-restaurant ergens in Georgia, een optreden dat een uitgebreid vervolg zal krijgen: de laatste drie jaar zijn Fried man, Jim Lavender (leadgi- taar/zang), Keith Perissi (bass/zang) en Paul Barriel (drums) doorlopend op tournee geweest, met een gemiddelde van tweehonderd optredens per jaar. Nummer drie Op ook cd-gebied timmert de band stevig aan de weg. Zo haalt het in 1995 verschenen debuut- talbum 'CSI' een nummer drie notering in de Gavin Americana Chart en bevat ook de tweede cd 'Ë1 Baila De La Cobra' een aan stekelijk, verhit geluid, dat di rect tot dansen aanzet. Hoewel de formatie begon als een rocka- billy-band, is ze allerlei invloe den en nuances blijven toevoe gen aan het repertoire. De CSI vermengen de beste eigen schappen van The Blasters, Stray Cats en Elvis Presley tot een eigen stijl, waarbij stilzitten haast onmogelijk is. De afgelopen jaren groeide de band tot volwassenheid, maar de jeugdige geestdifft is dezelf de gebleven. Die blijkt toch vooral tijdens de live-shows, waaraan volgens Ben Friedman hét succes van de Indians is te danken. „Het publiek moet uit zijn dak gaan en een prima avond hebbenIk wil niet als een jukebox klinken", verklaart Friedman. Wie zich door deze opmerking voelt aangesproken, kan CSI zaterdag 29 april in jongeren centrum Kalashnikov zien op treden. Het concert begint om 22.00 uur. vindt er verschillende culinaire recepten in. „De directe aanleiding voor het informatiebulletin zijn de hui dige werkzaamheden aan de brug. Die kosten ons nu al klan ten", vertelt Anja Scheermeijer. „Mensen hebben vaak maar half begrepen wat er nu precies aan de hand is en denken dat wij dicht zijn." Dicht is Restaurant De Zee landbrug nog zeker niet. Maar om van de nood een deugd te maken, wordt tijdens de volle dige sluiting van de brug, van 18 september tot 10 oktober, het restaurant stevig onder handen genomen. Anja Scheer meijer: „Bij een sluiting van vier maanden zouden wij een vergoeding voor gederfde in komsten krijgen. Maar door de extra kosten die de verkorte sluiting met zich meebracht, bleef er voor ons niets meer over, kregen we te horen. Dan kim je wel gaan procederen maar de kans van slagen is heel klein." Piet en Anja Scheermeijer be sloten hun restaurant volledig te laten verbouwen. „We zijn al begonnen", legt Piet Scheer meijer uit. „In de eerste week van april hebben we de keuken geheel verbouwd, gemoderni seerd en de capaciteit verdub beld." Dat is wel nodig want na de ver bouwing in september moet het restaurant plaats gaan bieden aan 220 couverts, nu zijn dat er nog 80. „Maarvoorhet zover is, willen we onze gasten toch nog wat speciale aanbiedingen voorzetten", benadrukt de gastvrouw. „Eerste paasdag kunnen mensen komen brun chen en op beide paasdagen hebben we een speciale lunch en diner samengesteld." Op moederdag is er ook een brunch en een speciaal diner. Nieuw is de kreeftencruise in samenwerking met de m.s. Friesland op 27 juni. Tijdens een rondvaart over de Oosterschelde serveert het echtpaar Scheermeijer een viergangen-menu waarin de kreeft centraal staat. Piet Scheermeijer: „En onze bijna al traditionele mosseldag op 12 september houden we dit jaar ook op de m.s. Friesland. Want we weten dan echt niet of we bereikbaar zijn." door René van Stee AARDENBURG - Tandprothe ticus Ricardo Verstraete houdt morgen, zaterdag, een open dag in zijn nieuwe praktijk aan de Weststraat in Aardenburg. De praktijk is sinds 3 april ac tief en gevestigd in het voorma lige postkantoor. Naast een kennismaking kun nen belangstellenden van 10.30 tot 18.00 uur bij Verstraete te recht met alle mogelijke vragen op zijn vakgebied. In de prak tijk blijken namelijk veel mis verstanden te bestaan over tandprotheses. Die hebben niet alleen op de aanmeting, maar ook bijvoorbeeld op het onder houd. Daarnaast krijgen veel mensen na verloop van tijd last met de pasvorm van het gebit. Hiervoor heeft Verstraete even eens diverse oplossingen. Ver der kunnen kapotte gebitten in zijn praktijk snel worden gere pareerd. Verstraete heeft ruim vijftien jaar gewerkt als tandtechnicus. Vier jaar geleden slaagde hij voor de opleiding tandprothe ticus. De Aardenburgse prak tijk wordt erkend door het zie kenfonds. 'Het geheim van het beeld'. Het gaat over het volk van de vier windstreken. Na eeuwen van oorlog weet koning Chandur de mensen uit Oost, West, Noord en Zuid samen te brengen. Hij heeft een beeld laten smeden met een gouden koker waarin elk volk zijn geheim heeft gede poneerd. Wanneer het beeld wordt gestolen en de vier oor spronkelijke volken hun geheim kwijt zijn, dreigt opnieuw oor log. „Een goede verhalenverteller weet bij zijn publiek beelden op te roepen, de fantasie van zijn luisteraars aan het werk te zet ten", aldus Van Amsterdam. Er is in onze maatschappij al een overdaad aan prikkels en beel den waarbij mensen zelden of nooit hun eigen fantasie nodig hebben. Ik vind het goed als mensen die eigen fantasie dur ven aan te spreken. Ik heb dit verhaal daarom niet al te con creet gemaakt. Als ik met een boodschap zou beginnen, maakte ik het verhaal kapot. Ik wil via beelden, indi rect, de boodschap voelbaar maken. In het verhaal van een queeste, een zoektocht naar het beeld, voelen kinderen wel aan wat het thema is. Ze kunnen conclude ren wat er gebeurt als je elkaar niet vertrouwt. Daarvoor hoef ik het begrip verdraagzaamheid niet te benoemen. Met zulke be grippen is een kind helemaal niet bezig. Behalve op scholen vertelt Jos van Amsterdam zijn verhaal 'Het ge heim van het beeld' zaterdag 22 april om 15 uur in het Ledeltheater in Oostburg, vrijdag 28 april in De Lichtboei in Zierikzee (19 uur) en woensdag 17 mei in De Stenge in Heinkenszand (14 uur). door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Kenmerk van het platte land is dat het niet mobiel is. „Je kan het niet oppakken en meenemen", filosofeerde or ganisator Jaap Verseput van het boerde rijfestival Zonnemaire Buitengewoon. Mu sici, dichters, theatermakers en kunste naars zijn juist gewend veel te reizen, dat hoort bij hun vak. Logisch dus eigenlijk om die mobiele kunstenaars uit te nodigen op het statische platteland, vond Verseput. Hij heeft inmiddels de ervaring dat die com binatie interessante en nieuwe kruisingen oplevert. Zonnemaire Buitengewoon biedt al vier j aar het overtuigend bewij sVerseput heeft het programma voor de vijfde afleve ring van dit unieke boerderijfestival op 8 en 9 jul i dit jaar al een eind in de steigers staan Meer zang Er zal dit keer veel meer zang zijn dan voor gaande jaren. De accenten liggen op zang uit Mongolië en op Nederlandse, Indiaase, Russische en Afrikaanse zang. Uit de direc te omgeving komt popkoor Blaaat. De vie ring van vierhonderd jaar handelsbetrek kingen tussen Japan en Nederland is aanlei ding wat extra aandacht aan Japan te beste den. Dat gebeurt onder meer met Japanse sprookjes voor kinderen, een optreden van de Japanse dichteres Tomita, een Japanse urasenke theeceremonie en het zogeheten Kaki treeproject. „Ik kan het niet zo goed onder woorden brengen, maar vooral dat boomproject is heel bijzonder", zegt Verseput. Het gaat om een wereldwijd project met stekjes van die ene Kakiboom in Nagasaki die in 1945 de gevolgen van de kernbom doorstond. In meerdere werelddelen zijn inmiddels stek ken van die Kakiboom geplant. Binnen af zienbare tijd is Nederland aan de beurt. „Mijn boompjes staan nu al in de botanische tuin in Leiden, maar kunnen pas in februari of maart volgend jaar worden geplant", ver telt Verseput. Tijdens het boerderij festival in juli zullen de jonge stekken in potten een prominente plaats innemen. Kinderen wor den uitgenodigd er verhaaltjes en tekenin gen over te maken. Kris Niklison tekent voor een opmerkelijke theatervoorstelling met circustechnieken en een mix aan emoties. Verder zijn er optre- deris van onder meer het Gezelschap van de Zee, Poppentheater Lejo en het duo Rijn en Trijn. Een muzikaal hoogtepunt mag verwacht worden van Musafir, een groep zigeunerar tiesten uit Rajasthan. Rasjasthan ligt in het noordwesten van India, waar veel nomaden en zigeuners wonen. De muziek uit deze streek wordt gekenmerkt doorlyrische zang over liefde en heldendom begeleid door op zwepende percussie en het spel op fluit, har monium, mondharp en viool. Musafir is een bont gezelschap van Langa-troubadours, slangenbezweerders, muzikanten en dan sers. Kunstroute Vorig jaar besloot Verseput geen kunstroute door de polder in te richten als omlijsting van Zonnemaire Buitengewoon. Een gemis, vonden veel bezoekers en hijzelf achteraf ook. Dit keer zal er dus wel weer een kunstroute te volgen zijn. Thema wordt 'Animal Farm'. „Dat heeft i'elatie met het boerenbedrijf en dus met het platteland", zegt Verseput.j Maar wat hem betreft mogen de kunste naars zich ook laten leiden door de thema's in George Orwells gelijknamige roman. Vol gens Orwell zijn alle dieren gelijk, maar sommige dieren zijn meer gelijk dan andere dieren. De uitgebreide verbouwing van de keuken is het begin van een totale renovatie van Restaurant De Zeelandbrug. foto Marijke Folkertsma door Ernstjan Rozendaal OOSTBURG - Hij krijgt vaak te horen dat hij zijn verhalen op een fysieke manier vertelt. Een barkruk hoort wel tot het decor van de Middelburgse verhalen verteller Jos van Amsterdam, maar hij zit er zelden op. En zet de organisatie een leunstoel voor hem klaar dan laat hij die meteen wegsjouwen. „Ik ben niet zo'n gezellige verhalenver teller die de mensen vanuit een leunstoel amuseert. Ik sta nooit stil." De provincie heeft hem voor de Maand van de Vrijheid, die za terdag begint, een grote op dracht gegeven. Van Amster dam is gevraagd of hij een verhaal wilde schrijven over het thema verdraagzaamheid en de vier vrijheden, waarop de aan dacht wordt gevestigd tijdens de uitreiking van de Four Free doms Awards. Niet eenvoudig, want de doel groep bestaat uit kinderen van groep vijf tot en met acht van de basisschool. Tot eind mei vertelt Van Amsterdam zijn verhaal ne genentwintig keer op scholen in Zeeland en drie keer, te begin nen zaterdag in Oostburg, in theaters. Begrippen „Vrijheid en verdraagzaamheid zijn abstracte begrippen", zegt Van Amsterdam. „Een span nend verhaal moet juist con creet zijn. Ik heb geprobeerd een verhaal te maken dat kinderen van begin tot eind boeit, maar ze op een dieper niveau toch iets meegeeft. Het woord verdraag zaamheid komt er niet één keer in voor." Hoewel hij zegt zo'n beetje als De groep Musafir treedt deze zomer op tijdens het boerderijfestival in Zonnemaire. Jos van Amsterdam: „Een goede verhalenverteller weet bij zijn pu bliek beelden op te roepen, de fantasie van zijn luisteraars aan het werk te zetten." foto Lex de Meester woord. Hij werkt wel in een the atrale setting - met licht en een decor, maar acteert vrijwel niet. „Het is eigenlijk paradoxaal. Je gaat op een podium staan, maar wil tegelijkertijd het publiek niet te veel afleiden van het ver haal. Ik ben meestal in het zwart gekleed, terwijl de achtergrond ook zwart is. Verder zijn er geen toeters en bellen. Alles is van grote eenvoud. De woorden moeten de beelden oproepen. Is het verhaal goed gebracht, dan ontstaat naar mijn gevoel een stukje magie. Dan ziet het pu bliek de gebeurtenissen voor zich." Oorlog Voor de Maand van de Vrijheid heeft Van Amsterdam een ver haal geschreven met de titel verhalenverteller te zijn gebo ren, was Van Amsterdam eerst vijfentwintig jaar in het onder wijs werkzaam vóór hij er zijn beroep van maakte. „Als kind vertelde ik al verhalen aan mijn broertjes. Nadat ik uit het on derwijs was gestapt, heb ik een cursus verhalen vertellen ge volgd. 'Dit kan ik, dit wil ik en dit ga ik doen', dacht ik toen. Vervolgens duurde het natuur lijk wel even voor ik een naam wist op te bouwen." Voordrachten Aanvankelijk richtte Van Am sterdam zich op cabareteske voordrachten bij conferenties. Later zijn daar fantasieverha len bijgekomen. Van Amster dam is een taalliefhebber en hij legt dan ook de nadruk op het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34