Bonden branden plan Arduin af Blij met erkenning na 50 jaar Directeur staat voor alles wat fout is gelopen Netelenbos houdt zich op de vlakte over havens Delta Bijenkorf van lepels als symbool van zorg zeeuwse almanak Excuus Vakorganisaties dreigen hulp minister Borst in te roepen Drenkelingen wilden buitenboordmotor testen ^PZC zeeland vrijdag 21 april 2000 De bezorging van deze cou rant, goede lezer, vergt aan zienlijke inspanningen. Van de helden die voor dag en dauw op pad gaan. Maar toch ook van de man die de centra le plek inneemt in de organi satie. Hij krijgt de toorn over zich uitgegoten van de abon nees die niet naar zin en ge noegen bediend zijn. Als regel krijgt hij wel een be grijpelijke verklaring van de falende bezorger. Die geeft hij dan door aan de klager: plot seling optredende koortsen lekke band, brug was open of ivekker kapot. Maar deze week ontving hij van een bezorgster uit Sluis een excuus waar hij maar heel moeilijk mee uit de voe ten kon. Hem gewerd déze yiotitie: 'bezorgster had nog een klant, daardoor geen tijd voor bezorging, vertraagd tot 09.00'. Hoe moet hij de getroffen abonnees uitleggen dat de be zorgster ergens tussen zes en negen uur een klant had die haar belette de reguliere werkzaamheden uit te voe ren? Hij loopt er al dagen mee rond. Met een zeer bezorgd gelaat. loor Harmen van der Werf )EN HAAG - Samenwerking ussen Belgische en Nederland- ie havens kan op de volle steun ekenen van minister T. Nete- enbos van Verkeer en Water staat, maar zij verbindt daaraan log geen conclusies over een 'olgende verdieping van de Westerschelde. Netelenbos antwoordt dit op vragen van de Zeeuwse WD- Kamerleden A J. te Veldhuis en 0. Geluk. Die wilden van haar weten hoe zij denkt over bevin- pingen van de drie Vlaamse pro- Kind in kritieke toestand na val in sloot NIEUWLAND - Een peuter uit Nieuwland is donderdagavond in kritieke toestand opgenomen in het Sophiaziekenhuis in Rot terdam. Het kind was rond half zes in de sloot achter het ouderlijk huis gevallen toen het even aan de aandacht van de ouders ont snapt was. Toen het gevonden werd, was het niet meer bij be wustzijn. Gealarmeerde hulp diensten hebben geprobeerd de peuter te reanimeren. Het kind is per traumahelikop ter overgebracht naar Rotter dam. fessoren R. Allaert, A Verbeke en T. Notteboom. Volgens dit drietal is een volgende verdie ping van de Westerschelde niet nodig, omdat de containersche pen van de toekomst de haven van Antwerpen toch nooit kun nen bereiken. Hun analyse van de container vaart wordt door Netelenbos volledig onderschreven. Er va ren al schepen die 7.000 contai ners kunnen vervoeren, laat zij weten, en de verwachting is dat tegen 2030 de nieuwste contai nerschepen 10.000 tot 15.000 teu (maat voor containers) kun nen transporteren. De drie Vlaamse hoogleraren concluderen uit die marktver kenning dat havens in het Schelde-gebied meer moeten gaan samenwerken. Zeewaarts gelegen havens, zoals Vlissin- gen en Zeebrugge, kunnen dan de allergrootste containersche pen behandelen. En Antwerpen en Gent de kleinere. Anders ko men 'de grote jongens' helemaal niet naar het Scheldebekken. Afwachten Zo ver wil Netelenbos nog niet gaan. Zij is voor samenwerking tussen zeehavens, ook over de grens, maar daar laat: zij het bij Het advies van de professoren is gegeven in het kader van een Nederlands-Vlaamse langeter- mijnstudie naar de toekomst van de Westerschelde en Schel de. Netelenbos wil eerst die stu die afwachten. Die wordt vol gend jaar verwacht. door Roelf Reinders GOES - De speciale vertrou wenscommissie bij Den Berg was het resultaat van het overleg tussen Arduin, de vakbonden NU'91, CFO en AbvaKabo en de onderne mingsraad. In de commissie zaten een door de bonden ge kozen lid en een door Arduin geselecteerd lid. Onafhankelijk voorzitter van de commissie was P. Bur gering uit Breda. Personeel van Den Berg kon bij de com missie anoniem klagen over de raad van bestuur (direc teur P. van den Beemt) en het management van Arduin. Het drietal heeft in vijftien gesprekken met 24 personen gesproken. Hieronder volgen enkele passages uit het rap port van de commissie: „De minutieuze verslagen van de hoorzittingen hebben een trieste reeks van beschrijvingen van de beje gening opgeleverd: insinue rende, denigrerende, intimi derende uitlatingen, deels als antwoorden op informatieve vragen, deels als onverhoed se aanvallen." „De commissie heeft de stel lige indruk, dat uit de hoor zittingen bewonderenswaar dige inzet en integriteit is gebleken bij de personeelsle den, die in navrante tegen stelling lijkt te staan tot het geen zij aan bejegening hebben moeten ervaren van de Raad van Bestuur en in het verlengde daarvan van het management. De commissie kan er onmogelijk omheen, dat de Raad van Bestuur door nagenoeg alle gehoor- den gezien wordt en aange duid als de personificatie van alles wat is fout gegaan." „De commissie kan weinig anders, dan onderschrijven, dat én de bejegening én het management een klimaat hebben geschapen, waarbij het steeds moeilijker zo niet onmogelijk wordt het ene, centrale belang - namelijk dat van de cliënt - naar beho ren te dienen." ,De commissie is van mening dat naast het voorzien in Den Berg-management de afwe zigheid van directe invloed van de Raad van Bestuur op deze locatie geboden is. De bemoeienis van de Raad van Bestuur met Den Berg is, naar oordeel van de commis sie op grond van het gehoor de, contraproductief en zal een obstakel blijven voor normalisering van de ernstig verstoorde verhoudingen en het herstel van vertrouwen. De commissie adviseert dan ook een 'status aparte' voor locatie Den Berg binnen Ar duin, met een eigen locatie manager en zeggenschap over de werkwijze van het management voor wat be treft deze locatie." „De aansturing van het ma nagement van Den Berg zou dan, zo stelt de commissie zich voor, rechtstreeks van uit de Raad van Toezicht kunnen geschieden, wellicht door het benoemen van een gedelegeerde. De commissie dringt er bij de Raad van Toe zicht met klem op aan zoda nige maatregelen te treffen, dat een oplossing zoals hier boven aangegeven, geëffec tueerd zal worden. Zo niet. is een effectieve oplossing voor Den Berg illusoir." joor Roelf Reinders 50ES - De bonden NU'91, Ab- laKabo en CFO willen des- loods minister Borst van Volks- ;ezondheid inschakelen om een iplossing bij het conflict rond Iuize Den Berg in Goes te force- cn. Ze zijn woedend op Arduin iindat directeur Van den Beemt an de instelling voor verstan- lelijk gehandicapten weigert im van Den Berg een zelfstandi- e locatie te maken. De bonden leraden zich op stappen. 'olgens M. van Erp van NU'91 lebben de leden van de drie londen in een gezamenlijke bij enkomst 'geschokt en zeer te- eurgesteld' gereageerd op de reigering van Van den Beemt im het advies van de speciale ertrouwenscommissie bij Den ierg op te volgen. „Het perso- leel vraagt zich af hoe het kan lat een directeur kan aanblij- ren na een rapport waaruit ilijkt dat hij niet naar behoren unctioneert." )e vertrouwenscommissie had Irduin geadviseerd de Goese ocatie een status aparte te ge ren, met een eigen manager die onder bemoeienis van direc- eur Van den Beemt onder recht- treekse aansturing van de raad ran toezicht staat. Inaanvaardbaar irduin weigert het advies op te rolgen omdat 'samenbundeling ran krachten en dus een inte ntie tussen Arduin en Den 5erg' beter zou zijn voor de ge handicaptenzorg in Zeeland. Ontvlechting of een einde aan Ie fusie is bestuurlijk en finan- ieel onaanvaardbaar, aldus Jan den Beemt. 'olgens de bonden gaat Van den leemt voorbij aan de kern van iet probleem. „Hij zegt dat het idvies van de vertrouwenscom- jnissie financieel en bestuurlijk niet kan", zegt E. Milikan van de kbvaKabo. „Maar de commis sie heeft vastgesteld dat er bij Binnenschip vast ERNEUZEN - Het binnen- chip Arcadie geladen met stuk- ;oed, is donderdagmorgen op de Westerschelde bij Walsoorden an de grond gelopen. Bij op- pand tij kon de Arcadie om 3.15 uur door de sleepboot Alfa 'an Polderman worden vlotge- rokken. Tv ontploft in »ej aardenhuis ERNEUZEN - De bewoners 'an het wooncomplex voor ou- ieren Scheldehof in Terneuzen eerden donderdagavond tegen ien uur opgeschrikt door een mploderende televisie in een voning. De brandweer wist een >eginnende brand snel te be- Iwingen. De bewoner liep geen rerwondingen op. door Ab van derSluis Den Berg sprake is van een on herstelbare vertrouwensbreuk. De oplossing van Arduin lost die breuk niet op." Van den Beemt gaat niet verder dan een aparte manager voor Den Berg aan te stellen die onder zijn leiding gaat werken. De vertrouwens commissie stelt in haar rapport dat een besluit dat niet met haar advies overeenkomt de proble men bij Den Berg niet kan op lossen. „Van den Beemt weigert de blik op zichzelf te werpen", zegt P. van der Heijden van CFO. „De problemen liggen steeds aan ie mand anders." Van den Beemt heeft verder besloten het con tract met Den Berg-interim ma nager T. ten Thij tot het eind van dit jaar te verlengen. Van Erp: „Ten Thij hebben we in het be gin het voordeel van de twijfel gegeven. Dat vertrouwen is nu nog minimaal. En bij een deel van het personeel is dat vertrou wen niet eens,meer aanwezig." Staking De bonden zijn boos op de raad van toezicht, die naar hun idee te veel directeur Van den Beemt volgt. „De raad van toezicht ba gatelliseert en minimaliseert de conclusies van de vertrouwens commissie", aldus Van der Heij den. De bonden gaan met hun leden overleggen welke maatre gelen er mogelijk zijn om hun ei sen gerealiseerd te zien. „Mis schien dat we het ministerie en de Inspectie voor de Gezond heidszorg moeten inschakelen", zegt Van der Heijden. De bon den sluiten acties als stakingen bij Den Berg niet uit. Vorig jaar heeft de rechter een werkonder breking verboden, omdat die de zorg voor de gehandicapten zou schaden. „Maar de rechter kan onder de huidige omstandighe den misschien wel anders be sluiten", zegt Van Erp van NU'91. Paul Vendel heeft duizenden lepels opgehangen in bomen voor het hoofdgebouw van Vrederust. door Esme Soesman HALSTEREN - Kunst als brug tussen psychiatrische patiënten en de 'rest van de wereld'. Of in ieder geval tussen de cli ënten van psychiatrisch ziekenhuis Vre derust in Halsteren én wandelaars en fietsers uit de buurt. Dat is het idee ach ter de kunstroule die op het ziekenhuis terrein wordt ontwikkeld. Uiteindelijk moeten er zeker zestien beelden, met bij passende gedichten, op het gras en tussen de bomen komen te staan. De coconachtige creaties van de Amster damse kunstenaar Paul Vendel zijn al van verre, als glinsterende glibberfigu- ren, zichtbaar. Voor het hoofdgebouw- van Vrederust heeft hij 11.500 roestvrij stalen lepels tot zes sculturen, die in evenveel bomen zijn opgehangen, sa mengesmeed. Een lepel als symbool voor de zorg, schetst voorlichtster J. Wierckx het uitgangspunt van de kunstenaar. Te zamen in coconvorm lijken de lepels nog nadrukkelijker naar zorg te verwijzen; ze doen denken aan het besloten wereldje van een immense bijenkorf. Her en der staan diverse werken van ver schillende kunstenaars. De nieuwste aanwinsten zijn het object Dein van de Noord-Brabantse kunstenares Tine van de Weyer en Vechtende mannen van Ubo Scheffer. De werken zijn in bruikleen ge geven door het Noordbrabants museum en de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting uit Breda. Zij vullen enkele van de gaten op die er nu nog in de route bestaan. Want ideeën zijn er genoeg, maar de financië- ring ervan ligt moeilijker. Door studenten van de Kunsthumaniora in Antwerpen zijn achtendertig ontwer pen aangeleverd. Vier daarvan zijn uit gekozen; voor één ervan is momenteel geld beschikbaar Voor de overige wer ken moet nog geld worden gevonden. Hiervoor zijn subsidieaanvragen bij de gemeente Bergen op Zoom en bij de pro vincie ingediend. Plaquettes De objecten moeten in de toekomst ver gezeld gaan van gedichten, deels ge maakt door (ex-)patiënten van Vre derust. Op plaquettes geplaatst, dienen gedicht en beeld elkaar te versterken. En, licht Wierckx toe, fietsers stappen nog eens af of wandelaars blijven nog eens een minuutje langer staan. Om het ge dicht te lezen en om wellicht een praatje foto Willem Mieras aan te knopen met één van de mensen die in Vrederust wonen. En dat is nu juist precies wat er met de route Gedicht in Beeld beoogd wordt. Mensen met elkaar in contact laten komen, patiënt of geen patiënt. Mensen ook de gelegenheid ge ven van de omgeving te genieten. In vroe ger tijden was het terrein van Vrederust afgesloten. Als gevolg daarvan fietsen mensen vaak nog steeds met een grote bocht om het groene park heen. Nog zo'n overweging: plaats kunst in de buitenlucht voor de wederzijdse verster king. Kunst wordt laagdrempelig en de omgeving wordt meer. De eerste regels van een gedicht van Anna Vali. wel al ge plaatst bij het werk van Hein Vree en Le on Vermunt, bevestigen: Als zij/niet was- /bezield/door hem/had hij/geen krach t/en dan/konden/net niet/verder/velen. MIDDELBURG - „Eindelijk is recht gedaan." F. J. F. Smoo- renburg van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) was donderdagmid dag zichtbaar tevreden bij de onthulling van een gedenk plaat op het Abdijplein in Middelburg, waarop de veer tien namen staan van Middel burgers die tussen 1945 en 1962 sneuvelden in voormalig Nederlands Indië. Ruim vijftig jaar hebben de Middelburg veteranen moeten wachten op een tastbare her innering aan hun kameraden die sneuvelden tijdens de strijd om de onafhankelijk heid van Indonesië. Jonge dienstplichtige soldaten kre gen na de Tweede Wereldoor log opdracht orde en rust te brengen in Nederlands- Indië. „Die generatie was opgegroeid in de crisisjaren, kreeg te ma ken met een vijf jaar durende bezetting, zonder vrijheid, zonder vertier met de voortdu rende angsten en ontberingen van dreigende deportaties. Zij hadden het gevoel opgejaagd te worden zonder enig uit zicht", zei Smoorenburg, voorafgaand aan de onthul- ling. Een gulden Aan de wederopbouw in Ne derland hoefden zij niet mee te werken. De twintigers moes ten voor een gulden soldij per dag vechten tegen een bij tijd en wijle onzichtbare vijand. „Het was een guerrilla-oorlog VLISSINGEN - Door pech aan de buitenboordmotor van hun rubberboot konden twee Spij- kenissenaren zondag 9 april niet naar de kust terugkeren, waar door de 29-jarige man door on derkoeling overleed. Dat zei donderdag zijn 23-jarige vrien din, die met hem in het bootje zat en die het ongeval ternau wernood heeft overleefd. De vrouw legde deze verklaring gisteren af aan de politie. Maandagochtend 10 april werd het tweetal ontdekt op tien kilo meter ten noordwesten van Domburg. De man was dood. maar de vrouw was in coma en zij werd met onderkoelingsver- schijnselen naar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht. „Het gaat nu redelijk goed met haar. Ze is nog heel zwak, maar de dokto ren zéggen dat ze er hoogst waarschijnlijk niets aan overhoudt", vei'klaarde E. Kraszewski van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) in Driebergen. Gisteren vertelde de vrouw dat haar vriend het bootje wilde verkopen. Voor de verkoop wil de hij de motor nog uittesten. „Dat deden ze in Oostvoome zondagavond rond half zeven. Daarom waren ze luchtig ge- Meed. Het ging louter om een test. Him twee mobiele tele foons lagen gewoon in de auto." De vrouw herinnert zich nog dat de motor het slechts heel even heeft gedaan. „Ook weet ze dat haar vriend in het water is ge vallen. Wij vermoeden dat dat gebeurde toen hij de motor weer aan de praat probeerde te krij- F. J. F. Smoorenburg van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers en burgemeester L. Spar van der Hoek bij de plaquette op het Abdijplein. foto Ruben Oreel. die geen mededogen kende", herinnerde de oud-militair zich. Eenmaal thuis wachtte de dienstplichtigen geen helden- onthaal. Sommigen van hen werden zelfs vijandig beje gend. Ook nu, aldus Smooren burg, is de erkenning niet com pleet. De veteranen mogen één maal per jaar een gratis trein reis ondernemen. Zij kregen duizend gulden, maar grens gevallen hoeven op niets te re kenen. „Een lichtpunt in dit alles is deze plaquette. Het is een vorm van erkenning, waarvoor we jaren hebben moeten vechten. Ik hoop dat hiermee de periode van zwij gen is doorbroken, want een volk zonder geheugen is een volk zonder toekomst." Burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek ging in zijn toe spraak eveneens in op het ge brek aan erkenning voor de Indiëgangers. „Over de onaf hankelijkheidsstrijd van Indonesië is veel gezegd en ge schreven. Het zou een omstre den oorlog zijn geweest. Histo risch besef is niet iedereen gegeven. De militairen zijn in een verdomhoekje geplaatst Deze jonge jongens hadden de overtuiging te vechten voor koningin en vaderland. Zij ga ven him leven of liepen blij vende verwondingen op voor een zaak die zij als rechtvaar dig beschouwden. Onbegrip, onverschilligheid, ja zelfs vij andigheid viel hen ten deel bij thuiskomst. Wij hebben een grote schuld in te lossen. Door een gedenkplaat op de muur van de abdij te bevestigen, ge ven wij ze alsnog de eer die zij verdienden. Wij mogen hen nooit vergeten." gen. Zij kan zich de oorzaak van die val niet meer herinneren." Kraszewski meldt dat de vrouw niet meer precies weet dat het donker is geworden. „Ze mist enkele momenten. Wel zijn ze in de weer gegaan met peddels, maar door de aflandige wind en ongunstig tij, is het niet gelukt om de kust te bereiken." De doktoren spreken van een medisch wonder. De vrouw uit Spijkenisse had een lichaams temperatuur van 21 graden toen ze in het ziekenhuis kwam. Advertentie {SA GroenRjjk jfwj HaboRenesse Bk Jm Hogeioom 100. R£NESSf M.' JÊÊt Tel. <0111)46 27 91 Het R,ijk* Tu inleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33