Srebrenica, steeds weer Srebenica PZC Marokkaans promotieteam in actie tegen vooroordelen PZC Mbeki's aids-ideeën verbijsteren WHO Allochtonendebat barst van hypocrisie Naar de beurs feiten en meningen Commissie tracht parlementair onderzoek vredesoperaties breed te houden 21 april 1950 vrijdag 21 april 2000 door Bob Kroon De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) heeft verbijsterd ge reageerd op de suggestie van de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki, dat de westerse aanpak van de wereldwijde aids-epidemie plaats moet maken voor alternatieve geneeswijzen. Afrika dient daarbij volgens Mbeki zijn eigen weg te gaan. De Zuid-Afrikaanse leider lijkt te luisteren naar een dissidente bioche micus uit San Francisco, Peter Duesberg. Die beweert dat besmet ting met het HTV-virus niet tot aids leidt. Mbeki zou de theoiïeën van Duesberg van het Internet hebben gehaald. Deze worden door prak tisch alle medische specialisten, ook in Zuid-Afrika, verworpen. Brieven Maar de Zuid-Afrikaanse leider heeft zijn alternatieve aanpak in persoonlijke brieven aan de Ameri kaanse president Clinton, VN-baas Kofi Arman en andere regeringslei ders vurig bepleit. Gezien het presti ge van Mbeki in Afrika hebben zijn uitlatingen in de medische wereld nogal wat opschudding veroorzaakt. De Senegalese epidemiologe Awa Coll-Seck van het Unaids-program- ma van de WHO denkt dat Mbeki's bevlogenheid voor een alternatieve aanpak van 'aids is geboren uit de wanhoop over de ravage die de ziek te in Afrika aanricht. In Zuid-Afrika alleen al zijn 4,2 miljoen mensen se ropositief- Dagelijks worden 1700 Zuid-Afrikanen met HTVbesmet. De WHO vreest dat dé zwaarst getroffen Afrikaanse landen, Zuid-Afrika in begrepen, de komende tien jaar een kwart van him bevolking door aids zullen verliezen. De epidemiologe, die kortgeleden een bezoek aan Pretoria bracht, vindt dat de VN president Mbeki er van moeten overtuigen „dat Dues berg als aids-expert volledig is ge diskwalificeerd". Maar zij vreest, dat Mbeki, 'zoals iedere leek, onder de indruk is gekomen van de zeer technische uiteenzettingen van Duesberg en zijn volgelingen' Ook de WHO geeft toe dat de enige doeltreffende therapie, een cocktail van drie anti-aidsmiddelen die het sterftecijfer in westerse landen dras tisch heeft teruggedrongen, voor het. straatarme Afrika geen haalbare op lossing is. De behandeling kost 10.000 dollar per jaar. Coll-Seck: „We nemen het leiders als Mbeki niet kwalijk, dat hij aan ande re oplossingen denkt. Maar preven tie is voorlopig het enige wapen waarover we beschikken." Binnen kort wordt in Zuid- Afrika een con ferentie gehouden over de voortwoe dende aids-epidemie. Het zal niet meevallen Mbeki van zijn ongelijk te overtuigen. In zijn noodkreten aan Clinton en Annan verwierp hij bij voorbaat alle kritiek op zijn alterna tieve aanpak als 'intellectuele inti midatie, die vergelijkbaar is met de tirannie van de apartheid'. GPD Aidspatiënten ensceneerden eind maart in Zuid-Afrika op diverse plaatsen hun eigen begrafenis, bedoeld om Zuid-Afrikanen ervan te overtuigen dat aids werkelijk mensen het leven kost. De manifestaties waren foto Kelly Miller/EPA door Margit Kranenburg en Jaco van Lambalgen Het gaat niet om een parle mentaire enquête, het draait niet om Srebrenica. Maar bij de openbare hoorzittingen waarmee de commissie-Bakker volgende maand begint, zal de val van de moslimenclave toch een hoofdrol spelen. Dat bleek gisteren, toen de commissie na een jaar stille voorbereiding voor het eerst uitleg gaf over haar onderzoek. De Tweede Kamer riep vorig jaar de speciale 'commissie be sluitvorming uitzendingen' in het leven. Die kreeg de ruime opdracht om de politieke be sluitvorming rond de Neder landse deelname aan vredes missies, van Cambodja tot Kosovo, te onderzoeken. Het was de oplossing voor een jaren lange ruzie over de vraag of er een parlementaire enquête naar de val van Srebrenica moest ko men. Die enclave werd in de zo mer van 1995 onder de voet ge lopen door Serviërs. De Ne derlandse blauwhelmen die daar gelegerd waren, konden de bevolking van het stadje niet beschermen. „Wij zijn niet de commissie-Srebrenica", bena drukte voorzitter Bakker (D66) bij de presentatie. Het Neder lands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (NIOD) doet al on derzoek naar de gang van zaken rond de val van de Bosnische en clave. „Wij schrijven bij wijze van spreken het hoofdstuk Den Haag", aldus de Democraat. Op 22 mei begint de commissie met drie weken hoorzittingen. Daarbij komen ongeveer twin tigpolitici, militairenenambte- naren opdraven. Zij worden niet onder ede gehoord en zijn ook niet verplicht te verschijnen. Het gaat hier niet om een parle mentaire enquête, zoals vorig jaar over de Bijlmerramp, maar om een uitgebreid parlementair onderzoek. Bakker gaat ervan uit dat iedereen die wordt uitge nodigd, ook verschijnt. De commissie heeft geen bui tenlandse betrokkenen op het lijstje staan. „Het gaat om de Haagse besluitvorming", zegt de voorzitter. „Wij willen een overlap met het NIOD-onder- zoek voorkomen." De afgelopen maanden heeft de commissie zich in alle stilte grondig voorbereid. Zo heeft zij onder meer vierhonderd strek kende meter dossiers doorge werkt en al meer dan vijftig be trokkenen gesproken. Daaron der waren oud-ministers, voor malige bevelhebbers en Kamer leden. Eigenlijk had de commis sie al klaar moeten zijn, maar het voorbereidend onderzoek duurde langer dan verwacht. Het duurde ook heel lang voor- doorFrans van den Houdt De politiek weet zich geen raad met de problemen rond de integratie van buiten landers in de Nederlandse sa menleving. Alle partijen zijn het erover eens dat het de afgelopen twintig jaar niet goed is gegaan met de inburgering van alloch tonen. Maar over hoe het beter moet, lopen de meningen mij lenver uiteen. Het is essentieel, zo benadrukt menigeen, dat buitenlanders die zich hier willen vestigen de Ne derlandse taal en samenleving leren kennen. Ze moeten daar om verplicht deelnemen aan een inburgeringscursus. Een jaar lang, vier dagen per week van 9 tot 4 leren hoe Nederland in el kaar steekt. Behoorlijk pittig dus. Tegelijkertijd vinden de politieke partijen het belangrijk dat allochtonen een baan heb ben, omdat dat het integreren een stuk zou vergemakkelijken. „Werk is de beste remedie tegen inburgeringsproblemen", be weert PvdA-leider Melkert. Allochtonen willen vaak ook graag aan het werk, zoeken daarom zo snel mogelijk een baantje en haken logischerwijs af bij het inburgeringsprogram- ma als ze eenmaal aan de slag zijn. Vervolgens roept de Kamer weer dat dat schandalig en on aanvaardbaar is en dat die men sen een fikse boete moeten krij gen omdat ze zouden weigeren in te burgeren. Niemand die moeite deed om een oplossing te vinden voor deze tegenstrijdig heid, tot minister Van Boxtel de ze week beloofde er iets aan te zullen doen. Carrière Willen allochtonen kans maken op een betere carrière, dan moe ten ze uiteraard goed Neder lands spreken. Waarom wordt niet meer gedaan aan bijscho ling: speciale taalcursussen die mensen naast hun werk kunnen volgen? Het is typerend dat WD-leider Dijkstal juist voor stelt om een nieuwe, praktisch gerichte leerweg in te stellen, speciaal voor allochtonen voor wie het huidige VMBO (samen voeging van mavo en vbo) te theoretisch en dus te moeilijk zou zijn. Cru gezegd: allochto nen zijn eigenlijk alleen maar geschikt voor niet al te moeilijk handwerk. Sympathieker is het initiatief van Melkert, die tenminste nog oppert dat onder de tienduizen den allochtonen met een uitke ring ongetwijfeld geschikte mensen zitten die met een beetje bijscholing vacatures kunnen vervullen. Bijvoorbeeld in de verpleegkunde, waarvoor nu in het buitenland naar gegadigden- wordt gezocht. Het beheersen van het Neder lands is ook in dat geval essenti eel, maar wat blijkt? Voor de taallessen bestaan wachtlijsten, al jarenlang. Zeker tienduizend allochtonen kunnen geen Ne derlands leren omdat er geen leraren, lesruimten en leermid delen zijn. En dat terwijl al ge ruime tijd een kleine zestig mil joen gulden beschikbaar is om hier iets aan te doen. Zo urgent is de taalkwestie al die jaren ge weest. Gedwongen Steeds duidelijker wordt - het Tweede Kamerdebat van deze week heeft dat opnieuw aange toond - dat de politiek zich niet vol overgave en interesse stort op het integratievraagstuk met de bedoeling knelpunten ook werkelijk op te lossen. Zij ziet zich nu vooral gedwongen door de samenleving om over deze kwestie te debatteren. En niet omdat de politici plots zo be gaan zijn met het lot van de al lochtonen, maar veeleer omdat de maatschappij last heeft van een aantal zaken waarbij bui tenlanders een rol spelen. Een vals soort mededogen dus. Want te veel zwarte kinderen met een taalachterstand in een schoolklas is toch wel erg scha delijk voor het niveau van onze eigen witte kindertjes; onveilig heid op straat wordt volgens de visie van velen toch vooral ver oorzaakt door rondhangende jongeren van Marokkaanse, Turkse of Afrikaanse afkomst; en nu het eigen volk niet bereid is om vele duizenden vacatures te vervullen, zijn de allochtonen ineens weer goed genoeg om het werk te doen ook al moeten sommige werkgevers ook daar van nog worden overtuigd. Het Nederlands eigenbelang staat steeds voorop. Een slecht uitgangspunt voor een succes volle integratie, waar iedereen nu zegt voor te zijn. Daarnaast worden veel Nederlanders ge plaagd door vooroordelen, wat weer leidt tot discriminatie en soms zelfs racisme. Als we in Nederland ernst willen maken met de inburgering van buiten landers mogen we zeker van hen vragen zich aan te passen aan onze taal, normen en waarden, maar zullen we vooral ook zelf een flinke cultuuromslag moe ten maken. GPD pagina 23: taalles Marokkaanse jongeren hebben genoeg van hun slechte imago. „Als er een iets uithaalt, deugen we meteen allemaal niet meer.Hoog tijdvoor een tegenoffensief: een pro motieteam van Marok kaanse jongeren. Met een flinke delegatie be zoeken ze bedrijven en instellingen om te laten zien dat er genoeg jonge ren zijn die wél deugen. „Het is een kleine stap in de goede richting." door Anouk Middelkamp Wat onwennig stappen ze uit de bus, de negen jon geren van het Marokkaanse promotieteam. Officiële be zoeken afleggen is nu eenmaal niet him dagelijks werk. Maar als ze politieman Bert Post zien, die hen voor het bureau opwacht, ebt de spanning weg. „Het komt niet dagelijks voor dat de politie Marokkaanse jongeren met open armen ont vangt", lacht MTS-student Najim (19). De jongeren, van 15 tot 24 jaar, zijn op bezoek bij de politie in de Haarlemse wijk Schalk wijk. Eerder waren ze bij een vervoerbedrijf en de Kamer van Koophandel. „In Balans, een stimuleringsprogramma voor Marokkaanse jongeren, wilde iets doen aan het nega tieve imago van deze groep", vertelt projectmedewerkster Masira Raiss. „Samen met het Noordhollands Participatie Instituut hebben we het pro motieteam opgezet." Ambitie De groep betaat uit twintig jongeren en bezoekt tot eind 2000 drie keer per maand een bedrijf of instelling. Massira: „Beide partijen moeten voor deel halen uit het bezoek. De jongeren kunnen laten zien dat er wel degelijk ambitieuze Ma rokkanen zijn en de bedrijven krijgen toegang tot een moei- 1 ij k bereikbaare groep Het korps Schalkwijk heeft groots uitgepakt; naast Post zijn ook teamchef Jan de Jong en wervingsfunctionaris Fons Jorna opgetrommeld. „Voorde politie is het belangrijk om Marokkaanse jongeren debatteren met de politie. meer inzicht te krijgen in de leefwereld van Marokkaanse jongeren", vertelt Jorna. „Dit promotieteam is een ideale brug tussen beide partijen." Het bezoek is goed voorbereid; de jongeren hebben een uitgebreide vragenlijst sa mengesteld. Als Malika (24), assistent gastvrouw in een res taurant, vraagt waarom zo weinig allochtonen bij de poli tie werken, ontstaat al direct een brede discussie. Volgens HBO-student Mimoun (21) zijn de wervingscampagnes van de politie te afstandelijk. „Marokkanen kijken niet zo vaak in de krant en een tv- spotje zegt ze niets. Je moet ze persoonlijk aanspreken." Oogstfeest Massira zegt dat het niet mee viel om het promotieteam op poten te zetten. „We hebben posters opgehangen op scho len, maar daar kregen we heel weinig reacties opPas toen we via-via met de j ongeren in con tact kwamen, volgden de aan meldingen." Ook het vinden van bedrijven die het team wil den ontvangen, viel tegen. „De meeste zeggen geen tijd te heb ben. Alleen organisaties die echt geïnteresseerd zijn in Ma rokkaanse jongeren, nodigen ons uit." Het promotieteam heeft in middels de vragenlijst terzijde geschoven en discussieert met de politiemannen over de cul tuurverschillen tussen Marok kanen en Nederlanders op de werkvloer. Die leveren nogal eens problemen op bij de poli tie. Mimoun vindt dat niet raar. „Nederlanders weten vaak niets van onze cultuur af. Het zou goed zijn als ze daar op de politieschool les over kre gen." De Jong zegt dat zijn agenten zich wel degelijk verdiepen in andere culturen. „In deze wijk is twintig procent van de be woners van allochtone af komst. We moeten wel weten foto Jeroen Poortvliet/GPD wat er aan de hand is als er schapen langs de weg lopen." De groep lacht. „Het oogst feest", roepen ze in koor. Emotie Massira Raiss kijkt glimla chend rond. „Ze laten zien dat ze echt over de zaken hebben nagedacht. We houden ook discussiemiddagen waarbij ie dereen zijn mening geeft en naar anderen luistert. Zo voor kom j e d at tij dens de bezoeken emotionele taferelen ont staan." Als het gesprek na twee uur ten einde loopt, worden driftig vi sitekaartjes uitgewisseld. De jongeren stellen de politie mannen voor om mee te gaan naar voorlichtingsbijeenkom sten voor allochtonen. „Zo kunnen we meer mensen berei - ken dan alleen dit clubje", zegt Najim. „Jammer dat daar een speciaal promotieteam voor nodig is, maar het is een klein stapje in de goede richting." GPD dat de commissie alle informa tie had verzameld. Het gaat om vredesoperaties waartoe drie kabinetten - Lubbers-3 en Kok- 1 en -2 hebben besloten. In de commissie zitten behalve Bakker (D66) de Kamerleden Rehwinkel (PvdA), Balemans (WD), Van Ardenne (CDA), Harrewijn (GroenLinks), Van Bommel (SP) en Schutte (GPV). Het plan is nu dat het eindrap port op 4 september gepresen teerd wordt. Het NIOD-onder- zoek komt halverwege volgend jaar. GPD De geflopte beursgang van Word Online heeft niet alleen beleggers en personeelsleden van het be- drijf gedupeerd, ook collega's die een beursgang in gedachten hadden, kwamen erdoor in slecht weer te recht. Maurice de Hond moest zijn opstapje naar de we- reld van het grote geld twee weken geleden nog uitstel len. Emissiebegeleider ABN Amro vreesde dat het be drijf van de voormalige opiniepeiler, Newconomy. de- zelfde lijdensweg zou afleggen als World Online. Da' betrad de beurs met een door diezelfde ABN Amro veei te hoog opgeschroefde introductieprijs en zag de waar de van de aandelen in een paar dagen tijd in duizeling, wekkende vaart kelderen. Los van de dubieuze rol die topvrouw Nina Brink in de ze affaire speelde, bleek de windhandel van World Onli ne vele duizenden particuliere beleggers te duperen.En ook veel personeelsleden van het bedrijf, die met pep. talk verleid waren om met geleend geld aandelen te ko pen, denken met gemengde gevoelens aan de beursgang terug. De affaire bracht andermaal aan het licht clat we ver zijn afgedwaald van de oorspronkelijke opzet van het begrip beursgang. Die was immers bedoeld om liquide middelen te genereren voor bijvoorbeeld een overname, uitbreiding of innovatie. Met het kopen van een stukje van het bedrijf toonden de aandeelhouders hun ver trouwen, in ruil voor een beetje zeggenschap en een jaarlijks dividend. Die romantische benadering heeit plaatsgemaakt voor een keiharde realiteit waarin hei alleen nog maar lijkt te gaan om snel veel geld verdie nen. Want het was een vaag verhaal wat World Online! ophing over de bestemming van de miljarden die de beursgang zou opleveren. En ook Newconomy kan on voldoende duidelijk maken dat de emissie een ander doel dient dan het tot multimiljonair verheffen van de' i( directie. Aan de andere kant staan de beleggers, die er in toenemende mate alleen maar op uit zijn, hun aande lenpakket zo snel mogelijk tegen de hoogste prijs van de hand te doen. De beurs als casino. Maar debacles als dat met Word Online zouden wel eens voor een ommekeer kunnen zorgen. Gisteren ging>) öss Newconomy dan toch naar de beurs, met een introduc-ilek tiekoers die aan het einde van de dag slechts tien euro-' cent hoger was uitgevallen. Dat betekent aan de ene kant dat de prijs kennelijk redelijk was vastgesteld en, aan de andere kant dat de beleggers er niet op uit waren,, hun bezit meteen op de dag van de introductie van de hand te doen. Een tweede lichtpuntje deed zich deze week voor toenfé Datelnet, dat woensdag naar de beurs wilde, op het il laatste moment zijn beursgang uitstelde. De directie] vernam dat het personeel zich, in navolging van dat van World Online, massaal op de aandelen had gestort. Om dat het bedrijf solide winst maakt, was een beursgang! a ook niet van levensbelang. Maar de directie vond voor- al dat zij het personeel na zo'n beursgang ook nog recht s in de ogen moest kunnen kijken. Het is een ontwikke ling die Nina Brink ongetwijfeld niet in gedachten had,, maar die zij mogelijk wel heeft ingezet. Overval Vijf gemaskerde mannen heb ben een gewapende overval gepleegd op een roulette-club in Den Haag. Zij bedreigden personeel en bezoekers met pistolen, eentommygun en een mes. De rovers fouilleerden al le spelers en gingen er vandoor met de inhoud van de kas en het geld van de bezoekers. Belastingverlaging De geallieerde Hoge Commis sie verbiedt de regering van West-Duitsland de belastin gen te verlagen. Daardoor zou alleen maar een begrotingste kort ontstaan, dat vervolgens met Marshallhulp, dus met be lastinggeld van de Ameri-1 iO' kaanse bevolking, moet wor den aangevuld. Klok moet zwijgen De gloednieuwe klok in de Ne derlands Hervormde kerk in 's-Heer Abtskerke mag voor lopig niet meer worden geluid. De toren verkeert in zo'n slechte staat dat het luiden van de klok tot instorting kan lei den. De gemeente heeft plan-11 nen om de toren te restaureren, j Landbouwschool Koewacht krijgt een land-: bouwliuishoudschool voor meisjes van zestien jaar en ou der. Ze krijgen twee jaar lang twee dagen per weekies. Uitgever: J.C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ABZienkzeé Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel, (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (nvt.) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar: 380,00 381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag:/ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2