Spelen Athene lopen gevaar Invloed van commercie op wielersport is nog gering Europa Cup voor Panathinaikos ZLM Tour in trek bij wielerploegen Sponsor dient klacht in bij schaatsbond na overnamepoging Samaranch maant overheid Krajicek en Schalken uitgeschakeld Leverkusen op titelkoers ■an onze sportredactie HESSALONIKI - De basketballers van Pana- hiiiaikos hebben donderdagavond de Europa ;up veroverd. De Griekse kampioen uit Athene ton in de eindstrijd van de Final Four in Thessa- jniki met 73-67 van Maccabi Tel Aviv. Bij rust ras er nog evenwicht: 36-36. lij Panathinaikos was de Joegoslavische center eljko Rebraca de grote man. Hij droeg 20 punten ij aan het totaal. De topscorer van de wedstrijd ras overigens aan Israëlische zijde te vinden. De Amerikaan Nathaniel Huffman kwam tot 26. On der de 8000 toeschouwers in de Saloniki Arena waren uit voorzorg honderden veiligheidsfunc tionarissen. Om ongeregeldheden te voorkomen was de complete politiemacht van de stad, 3000 man, stand-by. In de strijd om de derde plaats versloeg Efes Pilsen FC Barcelona: 75-69 (41-34). De Turkse center Hussein Besok, 2,12 meter lang, mikte met 22 punten het zuiverst namens de Turkse ploeg. Top scorer van Barcelona was de Griek Efthimios Rentzias met 29 punten. ANP fan onze sportredactie AUSANNE - De Olympische ipelen van 2004 in Athene lo- len gevaar. Zo hard stelde Juan Intonio Samaranch, voorzitter an het Internationaal Olym- lisch Comité, het donderdag, lij deelde de waarschuwing uit ijdens een vergadering in het lympisch hoofdkwartier in .ausanne met bestuursleden an het IOC, leiders uit de inter- ationale sportwereld en leden fan Athenes organisatiecomité. ,De Olympische Spelen van 1004 komen in gevaar als Athe- ie de organisatie niet voor het linde van het jaar drastisch bij telt", zei Samaranch. „Er zijn Irie gradaties in organisatie. Bij jroen licht loopt alles goed, bij iranje zijn er veel problemen en lij rood licht is er groot gevaar, ftfe zitten nu aan het eind van iranje en komen akelig dicht bij ood." Samaranch, diplomaat bij uit- itek, betoonde zich ongewoon treng en hard. Hij verwoordde vel de grote zorgen die het IOC ïeeft over de gang van zaken in tthene. toog tijd )e Griekse hoofdstad kreeg de Spelen in 1997 toegewezen paar heeft sindsdien nog niet peel uitgevoerd. Later zei [Samaranch op een persconfe rentie: „Athene kreeg de Spelen tweeënhalf jaar geleden. Er zijn nog maar vier jaar voor de ope ningsceremonie. Het is hoog tijd dat de overheid haar verant woordelijkheid neemt." Ge vraagd of hij ooit zulke proble men had meegemaakt, zei Samaranch. „Tijdens mijn mandaat is het niet zo erg ge weest. In 1976 was de organisa tie in Montreal niet gemakke lijk. Zelfs het stadion was niet Hamilton krijgt puntenaftrek GLASGOW - De Schotse voet balbond heeft Hamilton Athle tic vijftien punten in mindering gebracht. De club uit de tweede divisie kreeg die zware straf we gens de spelersstaking op 1 april voor het competitieduel tegen Stenhousemuir. De voetballers weigerden werk omdat ze al vele maanden ver geefs hadden gewacht op hun salaris. Door de fikse puntenaf trek kelderde Hamilton naar de laatste plaats in de afdeling. Het degradatiegevaar is daarmee opeens nijpend. Met nog drie wedstrijden te gaan heeft de nieuwbakken hekkensluiter vier punten achterstand op Queen of the South. Hamilton speelt nog wel tegen deze ploeg. Saillant detail: het inhaalduel tegen Stenhousemuir werd deze week met 1-0 gewonnen en de trainer van de opponent dien tengevolge ontslagen. ANP af. Achteraf was het toch een eersteklas organisatie." Jacques Rogge, bruggenhoofd tussen het organisatiecomité en het IOC, verklaarde dat er nog 25.000 hotelkamers nodig zijn. De bouw is nog niet begonnen. „We hebben totaal niet de in druk dat zij het urgent vinden", aldus Rogge. Sepp Blatter, voor zitter van de wereldvoetbal bond Fifa, ondersteunde Sama ranch. „Deze waarschuwing is een gele kaart. Athene moet wakker worden en de proble men gaan tacklen." IOC's vice-voorzitter Dick Pound relativeerde de proble matiek. „Er is een grote crisis nodig om een stad de Spelen af te nemen. In Griekenland is er nu eenmaal altijd tijd nodig om iets gedaan te krijgen." In Athene zei regeringswoord voerder Dimitris Reppas: „Griekenland zal de gegeven eer van de organisatie in 2004 volledig waarmaken. Ons land is doende problemen te overko men maar is ook bezig zich klaar te maken voor het grote evene ment. Het organiseren van de Olympische Spelen krijgt de hoogste prioriteit van de rege ring. Het is zeker dat de Spelen in 2004 een groot succes zullen zijn." Costas Vernikos, woord voerder van het organisatieco mité, zei ervan overtuigd te zijn dat zijn organisatie de situatie voor het einde van het jaar zou weten te kantelen. „Er is niets dat niet oplosbaar is." RTR Richard Krajicek veegt het zweet van zijn voorhoofd tijdens zijn partij tegen Albert Costa. foto Lionel Cironneau/AP van onze sportredactie MONTE CARLO - Ineens wa ren ze weg, de Nederlanders in de Masters Series van Monte Carlo. Richard Krajicek en Sjeng Schalken tennisten hand in hand door ronde één en door ronde twee. Ronde drie was te veel. Krajicek verslikte zich in de Spaanse gravelbijter Albert Costa. Schalken vergiste zich in de kracht en het tennisver- mogen van de Slowaak Karei Kucera. In het eerste gravel toernooi van de Masters Se ries 2 0 0 0 regende het letterlij k (maandag) én uitschakelin gen van gereputeerde topten- nissers. In de kwartfinale is de Fransman Cedric Pioline met zijn achtste positie de hoogst ingeschaalde speler. Daarna komen de Spaanse oud-we reldkampioen Alex Corretja (negende) en Krajiceks over winnaar Costa (twaalde). De andere vijf - Ferrero, Hrbaty, Kucera, Gaudio en Alami - zijn allen ongeplaatste spe lers. Spanje, de grote kweekvijver van gravelspecialisten, is met drie man bij de laatste acht - Corretja, Costa, Ferrero - het sterkst vertegenwoordigd in de finalefase van het toernooi in Monaco. Slowakije heeft zijn twee toppers - Hrbaty, Kucera - er nog bijDe andere drie komen uit Frankrijk (Pioline), Argentinië (Gaudio) en Marokko (Alami). ANP PSV - RKC naar 30 april ZEIST - De KNVB heeft de competitiewedstrijd PSV - RKC op verzoek van de Eindhovense club verzet van vrijdag 28 naar zondag 30 april (aanvang 14.30). PSV had daarom ge vraagd in verband met de viering van het landskampioen schap. De titel is vrijdag een feit bij een gelijkspel tegen FC Twente. ANP Rentree Moerenhout in Gold Race STEENBERGEN - Koos Moerenhout neemt zaterdag deel aan de Amstel GoldRace, de vijfde wedstrijd om de wereldbe ker wielrennen. De renner van Farm Frites kampte dit voor jaar met gezondheidsproblemen en liet daardoor onder meer de Waalse klassiekers schieten. Moerenhout wordt zaterdag in Maastricht vergezeld door zijn ploeggenoten Sergei Ivanov, Miquel van Kessel, Andreas Klier, Servais Knaven, Michel Lafis, Geert van Bondt en Peter van Petegem. De wielerploeg Mapei - Quick Step komt met de beste klassie- kerrenners naar de Goldrace. Johan Museeuw, de winnaar van Parijs-Roubaix, en Paolo Bettini, de winnaar van Luik- Bastenaken-Luik, zijn allebei opgesteld. Een van hun helpers is de Nederlander Max van Heeswijk. De volledige Mapei- ploeg voor de Amstel Goldrace is: Paolo Bettini (Ita), Giuliano Figueras (Ita), Oscar Freire (Spa), Max van Heeswijk (Ned), Johan Museeuw (Bel), Wilfried Peeters (Bel), Luca Scinto (Ita) en Andrea Tafi (Ita). Oscar Camenzind gaat niet van start in de Amstel Gold Race. Een griepvirus houdt de Zwitserse we reldkampioen van 1998 van de fiets. Kopman van Lampre is Franco Ballerini. Endrio Leoni wint opnieuw DENAIN - Een dag na zijn sprintzege in de Scheldeprijs heeft Endrio Leoni het wielerpeloton opnieuw verslagen. De Itali aanse coureur was donderdag aan de streep van de Grote Prijs van Denain wederom de beste spurter. Leoni versloeg dit keer de Noor Thor Hushovd en de Italiaan Leonardo Guido. Het was na 196 kilometer een spannende sprint. Ook de Nederlan der Martin van Steen mengde zich in de nerveuze finale van de wedstrijd. De renner uit de ploeg van Farm Frites eindigde uiteindelijk als achtste. ANP Stevens mag bij Schalke blijven GELSENKERCHEN - Huub Stevens kan ook volgend seizoen de trainer/coach zijn van Schalke '04. Dit heeft manager Rudi Assauer donderdag verklaard. Stevens moet dat wel zelf wil len. De laatste tijd waren er steeds meer speculaties over een ontslag van de Limburgse trainer, die de club drie j aar geleden naar de Uefa Cup leidde. De resultaten vielen de laatste twee seizoenen flink tegen. Schalke' 04 is een middenmoter en meer niet. Volgens Assauer maakt Stevens het lopende seizoen in de Bundesliga gewoon af. Ongeacht de resultaten wil de clublei- ding van Sehalke'04 met hem doorgaan. „Wij willen hem ook in het nieuwe seizoen als hoofdtrainer", zei Assauer, „het kan natuurlijk ook zijn dat hij zelf zegt te willen ophouden. In dat geval zal ik proberen hem tot blijven te overreden. Aan de an dere kant is het zo dat men reizende kooplui niet moet tegen houden." DPA Koploper Ron Heusdens wint HENGELO - Ron Heusdens heeft bij de nationale damtitel- strijd voorlopig alleen in Arjan van Leeuwen een echte con current. De koploper won donderdag van Jeroen van den Ak ker. Van Leeuwen bleef op één punt volgen door een zege op debutant Jan Mente Drent. Titelverdediger Rob Clerc heeft zijn draai nog niet echt gevonden. Voor de afruiltechniek die zijn tegenstander Mark Kemperman gebruikte, vond Clerc geen oplossing. De kampioen staat op vijf punten uit vijf duels. Dat zijn er drie minder dan koploper Heusdens. [doorSven Remijnsen IBORSSELE - De ZLM Tour is geen jaar hetzelfde. De wieler wedstrijd begon vijf jaar gele den onder de naam Arjaan de 'Schipper Trofee, werd vorig jaar voor het eerst verreden als de ZLM Tour voor neo-ama- teurs, en staat op zaterdag 13 mei open voor alle categorieën, inclusief beroepsrenners. Tijdens een bijeenkomst in jBorssele werd gisteravond het deelnemersveld gepresenteerd voor de vijfde wedstrijd uit de nationale topcompetitie. Voor jde ploeg die het negen koersen [tellende klassement wint, is een bedrag van 20.000 gulden gere serveerd. „En daar komen de Iploegen op af", aldus voorzitter Adrie de Winter van de Stich ting Arjaan de Schipper Trofee. Inmiddels hebben 21 teams van lacht renners zich aangemeld. |De deelname varieert van de jkleinere Belgische profploegen (Colistrop, Spar) en de Neder landse topamateurteams (Van jVI iet, MGI) tot de twee Zeeuwse BREMEN - Bayer Leverkusen heeft een lastige klip omzeild in de race om de Duitse titel. De ploeg won donderdagavond de moeilijke uitwedstrijd bij Wer- der Bremen met 3-1. Door de ze ge groeide het verschil tussen de koploper in de bundesliga en Bayern Miinchen tot zes punten. Bayern heeft wel een wedstrijd minder gespeeld. Leverkusen meldde zich enigs zins zenuwachtig in Bremen. Negentien keer was het in die stad niet gelukt om te winnen. De belangrijke overwinning kwam dit keer wel tot stand en was te danken aan een sterke periode in de eerste helft. In het laatste kwartier waren topsco rer Kirsten, Rink en Ze Roberto trefzeker. Daarvoor had Werder enkele mooie kansen laten liggen. De thuisclub kreeg ook in de twee de helft nog goede mogelijkhe den, maar slaagde er pas vier minuten voor het einde in te sco ren Pech voor Leverkusen is dat de club donderdag te horen kreeg dat de Braziliaan Emer son dit seizoen door een enkel blessure niet meer kan worden opgesteld. DPA wielerverenigingen (Theo Mid delkamp en Zeeuws-Vlaande- ren) en formaties uit Duitsland, Denemarken, Finland en de Verenigde Staten. Omdat de ZLM Tour is gepro moveerd tot 1.5-wedstrijd, wat inhoudt dat ook profs van start mogen gaan, is de wedstrijd in vergelijking met voorgaande ja ren 36 kilometer langer gewor den. Daarmee is voldaan aan de door de internationale wielren- unie UCI voorgeschreven lengte van 200 kilometer. Een extra ronde door de Zak van Zuid-Be veland en een extra passage in en om Goes zijn opgenomen in het parkoers om die afstand te halen. De start is niet langer op de Markt in Goes, maar op de Westhavendijk, waar ook de streep is getrokken. Opvallend is dat de amateurfor matie van Rabobank ontbreekt in de ZLM Tour. Adrie de Win ter: „We hebben in totaal zestig uitnodigingen verstuurd, maar Rabobank heeft niet gerea geerd. Misschien rijden ze in die periode in het buitenland, Maar wij zijn tevreden met wat we hebben. Onze wedstrijd valt een week voor Olympia's Tour. Voor veel ploegen past de ZLM Tour uitstekend in de voorbereiding op die wedstrijd." De Zeeuwse inbreng komt be halve van de beide wielerver enigingen van Davy Dubbel dam (AXA), Michel Rommers en Arjan van Haaften (Willebrord Wil Vooruit) en heel misschien ook Richard Slabbekoorn. De negentienjarige neo-amateur uit Kapelle is bij zijn ploeg Van Vliet voorlopig op de reserve lijst gezet. De ZLMTour, vorig jaar gewon nen door de huidige AXA-prof Mark ter Schure, is in vijf jaar tijd uitgegroeid tot een evene ment met nationale allure. Vol gens Adrie de Winter is dat voor de organisatie het hoogst haal bare. „Wij hoeven niet nog gro ter te worden. We moeten niet te gek doen, want dat doen we al. We zijn begonnen als clubwed strijdje, en nu zitten we met de KNWU aan tafel om te overleg gen over de toekomst van de topcompetitie. Dat is toch al te zot voor woorden?" Deelnemende ploegen. Nederland: AXA Van Vliet, MGI, Piels, Theo Middelkamp, Zeeuws- Vlaanderen, Groenewoud, Pedaalridders, Trias, Willebrord Wil Vooruit, De Volhar ding. België: Colistrop, Flanders, Spar, Farm Frites-Eycken, Beveren 2000. Duitsland: Team Coast, Rad Team Rowert. Denemarken: Her- ning. Finland: Tuul Olmo. Verenig de Staten: USA espoirs. Cees Priem voert het woord tijdens de bijeenkomst. De ploegleider wordt geflankeerd door Egon van Kessel (rechts) en Jan de Kraker. foto Charles Strijd door Peter van Kouteren PHILIPPINE - Krijgt de com mercie de overhand en komt de sport op de tweede plaats? Die vraag stond gisteravond cen traal tijdens een bijeenkomst van de businessclub van de In ternationale Juniorendriedaag- se. Volgens de betrokkenen valt het in de wielersport nog wel mee. De invloed van de geld schieters is (nog) gering. Egon van Kessel, ex-bonds- coach van de nationale junio- renploeg en tegenwoordig assis tent-ploegleider bij Farm Frites, maakte duidelijk dat de ploegen het geld hard nodig hebben. „Wij kennen geen re cettes, zoals in het voetballen. Sponsors hebben wel een in vloed ten aanzien van het idee hoe ze bekendheid willen heb ben, Maar op het ontslag van een ploegleider bijvoorbeeld niet. Je ziet in de wielrennerij mensen, die al twintig jaar ploegleider zijn en er eigenlijk niks van kunnen. Dat ligt bij het voetballen wel anders." Piet Eversdijk (Omroep Zee land), die samen met Frits Bak ker (verslaggever PZC), de ploegleiders Cees Priem, Egon van Kessel en sponsor Jan de Kraker het forum vormde: „Ik heb de indruk dat de UCI (de in ternationale wielrenunie) de sport van de mensen aan het vervreemden is. De wielersport is een sport van het volk. Ik ga graag in België kijken. De men sen kunnen daar hun renner aanraken." Van Kessel: „Ker mis, vette worst,, een pot bier: dat is de wielersport. De Junio- rendiedaagse is wat dat betreft een mooie wedstrijd." Die internationale wedstrijd voor topjeugd kent eigenlijk al leen maar sponsors uit liefheb berij voor de sport, die veelal uit goodwill het evenement spon soren. Maar steeds meer worden er nieuwe contacten gelegd. Jan de Kraker (sponsor): „Je bent een paar dagen van huiszonder dat je daarvoor verantwoording hoort af te leggen. Je kweekt als sponsors een band, waardoor je zomaar geen 'nee' meer tegen el kaar zegt. Je gunt elkaar wat. Dan scoor je altijd." Priem Cees Priem kwam tijdens de bij eenkomst nog met een 'nieuw tje'. Hoewel hij de naam van de renner nog niet wilde noemen, verzekerde de ploegleider uit Wemeldinge dat hij de eerste renner van zijn nieuwe formatie al heeft vastgelegd. Priem maakte met zijn opmerking over de nieuwe ploeg zijn ge hoor nieuwsgierig, maar hulde zich verder in stilzwijgen. De ploegleider vertelde dat al het geld dat in het verleden in de TVM-ploeg is gestoken zich in een veelvoud heeft terugbe taald. „Van alle sponsors met wie ik heb gewerkt, is er niet één ontevreden geweest. Ik verkoop geen praatje wat ik niet kan waarmaken." Priem zei verder dat hij bij de opbouw van zijn nieuwe ploeg vanaf het eerste jaar zeker een internationale topper nodig heeft. „Ik moet eerst UCI-pun- ten kopen", zei hij. „Ik zou Mu seeuw dus wel durven kopen. Hij zal misschien nog een jaar rijden. Maar op het moment dat hij stopt, heb je als ploeg ook veel publiciteit." Niettemin gaf de wielerbaas aan dat ook in grote ploegen zorgvuldig met het geld moet worden omgesprongen. „Ik moest vorig j aar Van Petegem of Blij levens laten gaan. Daar heb ik het met de sponsor over ge had. Hij moest zijn belangen in Nederland en België afwegen. Ik keek naar het sportieve be lang. Ik kon met Van Petegem lezen en schrijven. Blijlevens wilde in twee jaar rijk worden. Maar ik denk dat hij volgend jaar blij zal zijn als zijn contract in Italië is uitgediend. van onze sportredactie BREDA - Sponsor Spaarselect heeft bij de KNSB en de Vere niging van Professionele Schaatsteams (VPST) een klacht ingediend tegen DSB Groep, sponsor van een nieuwe schaatsploeg. DSB Groep, het moederconcern van Frisia, heeft volgens de klager gepro beerd in het geheim de complete schaatsploeg van Spaarselect weg te kopen. DSB Groep bood de rijders en hun coach Peter Mueller vol gens Spaarselect tot viermaal de salarissen die ze nu verdie nen. „Deze streek komt van ie mand die in het voetbal is inge voerd", aldus Spaarselect- directeur Jan-Willem van Dijk. Hij doelt op voorzitter Dirk Scheringa vanAZ. „Het bedrijf probeerde met een beetje inti midatie onze ploeg voor een ap pel en een ei weg te halen. Zo werkt dat niet. Ik heb gedreigd met een rechtszaak, toen viel het wel even stil." De DSB Groep wilde via woord voerder Hans van Goor niet in gaan op de aantijgingen. „Wij hebben geen behoefte om te trappen. Dit zijn belachelijke stellingen van Van Dijk." Om in de toekomst een overname te voorkomen, heeft Spaarselect inmiddels de salarissen van Mueller en de schaatsers „fors" verhoogd. „We stopten tot nu toe jaarlijks 5 miljoen gulden in de schaatssport, dat bedrag is nu duidelijk hoger." Daarbij heeft Spaarselect met Mueller en de schaatsers Jan Bos, Erben Wennemars en Jak- ko Jan Leeuwangh overeen stemming bereikt over contrac ten tot en met 2006. Gianni Romme zit niet bij die groep. De stayer wimpelde de interesse van de DSB Groep van begin af aan af. „Binnenkort worden de contracten getekend, daarin wordt geregeld dat schaatsers wel mogen stoppen met hun sport, maar niet naar andere ploegen mogen overstappen. Natuurlijk kim je schermen met positieverbetering, maar met de huidige salarissen kunnen we naar mijn mening met iedereen concuireren." Spaarselect hoopt dat de KNSB en de VPST naar aanleiding van de klachten regels opstellen aangaande transfers in de sport. Voorzitter Jos Vaessen van de VPST verwacht dat deze ereco de medio mei tot stand komt. Bob de Jong, die onlangs over stapte van Spaarselect naar TVM, was de eerste schaatser die ondanks een doorlopend contract van werkgever veran derde. (Advertentie) Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigen regio (eenmalige administratiekosten VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur en gedurende het gehele weekend 1,8 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Avonds van 20.00 tot 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummers: 9 cent per gesprek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29