Lesje voor de allochtonen Hoe tijdelijk is de tolheffing? PZC Erewacht voor tunnelmoeder Verdachte ontkent seksuele intenties bij masseren jongetjes Akkoord over bouw voor Rijkswaterstaat Tachtigduizend streepjes Netelenbos overweegt vliegverbod stiltegebieden zeeland 23 Veel respons op enquête van KvK DEN HAAG - Boven stiltege bieden moet een vliegverbod komen. De Tweede Kaïner heeft dat donderdag gevraagd aan minister T. Netelenbos van Ver keer en Waterstaat, die daar niet afwijzend op reageerde. RPF-Kamerlid D. Stellingwerf kaartte het vliegverbod boven stiltegebieden aan tijdens een overleg met Netelenbos over re gionale en kleine vliegvelden, waaronder Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Hij kreeg steun van collega's en later van Nete lenbos. De minister leek in eerste in stantie zelfs een vliegverbod te willen toezeggen. „Dat zouden wij moeten doen", zei ze letter lijk, maar even later kwam zij daarop terug met de mededeling 'dat wij dat eens moeten uitwer ken'. Stellingwerf noteerde dat di rect, zoals hij ook goed in zijn geheugen opsloeg dat een meer derheid in de Tweede Kamer een verbod wil op reclamevluchten. Netelenbos deed daar minder enthousiast over. ,,Ik ben niet zo verbièdend, want er zijn voor reclamevluchten allerlei ont snappingsmogelijkheden, zoals vliegen met reclameboodschap pen op het vliegtuig." Zij zegde toe er in mei op terug te komen. Het overleg van gisteren ging feitelijk over de overdracht van de verantwoordelij kheid voor regionale en kleine vliegvelden van het Rijk naar de provincies. Een Kamermeerderheid wil dat met Netelenbos. De naam 'vliegveld Midden- Zeeland' viel niet één keer. Ver keer en Waterstaat is voor Mid den-Zeeland bezig met een zogenaamde aanwijzings-pro- cedure, waarmee het aantal vliegbewegingen op Midden- Zeeland beperkt zal worden tot 45.000. Dat lijkt in de Tweede Kamer, gelet op het stilzwijgen, onomstreden. Hulpactie KAPELLE - De Bevelandse werkgroep van de hulporgani satie Dorkas zamelt weer kle ding en beddengoed in. Op 6 mei wordt er ingezameld bij de Elimkerk in 's-Gravenpolder. Op 13 mei bij de Petrakerk in Kapelle en de Chr. Gerefor meerde kerk in Biezelinge. De deur is open van 9 tot 11.30 uur. 1997 gepland tijdpad vrijdag 21 april 2000 door A. J. Snel Pim en Mien lopen in het park. Hand in hand. Zij hebben het goed naar hun zin. Zeker nu de zon schijnt en de vogels kwinkeleren in het ge bladerte dat het een aard heeft. Mien denkt aan vaste verke ring, maar Pim is met heel an dere dingen bezig. „Wat ben je toch stil", zegt Mien tegen Pim. „Heb je problemen op school?" „Nee hoor", zegt Pim. „Ik niet. Maar ik loop te peinzen over de allochtone kinderen zoals Ka- dir, Farida, Bülent, Yildiz en Brian. Die hebben het moei lijk. Ze beheersen onze taal niet. Als dat zo doorgaat wor den ze nog eens kansarm. Ik vind dat wij moeten helpen." Mien zwijgt een tijdje. Als ze bij de vijver zijn gekomen, waar het gesnater van de een den niet van de lucht is, kijkt ze haar vriendje aan en zegt; „Ik heb een fijn plan. Weet je wat? Wij blijven nog een tijdje door wandelen en praten. Wat wij dan tegen elkaar zeggen en wat we denken, dat wordt les I in de Nederlandse taal. Voor de kin deren die aan het inburgeren zijn." Daar heeft Pim wel oren naar. „Cool zeg. Je bent toch ei genlijk ergens wel een wereld wijf. Hoe kom je aan zo'n vet idee. We gaan het meteen im plementeren." „Hè, watte?" wil Mien weten. „Nou ja", riposteert Pim, „dat zegt mijn vader altijd als hij iets wil gaan doen. Je weet toch dat hij in de politiek zit. Hij heeft altijd de mond vol van kaasschaven die moeten wor den gehanteerd en zijn tegen standers snijdt hij geheid de pas af door te zeggen dat ze veel te kort door de bocht gaan. Je weet nooit precies wat hij bedoelt maar evengoed vind ik hem toch wel een toffe gozer. Echt wel relaxed is'ie. Als ik hem zo in zijn oversized jeans in een fauteuil zie hangen, dan voel ik me senang. Zeker we ten. En hij heeft een gave ap proach als het om minderhe den gaat. Als de global village niet bestond, zou die ouwe van mij hem wel hebben uitgevon den." Het werd Mien droef te moede. „Als ik jou zo hoor, mankeert er nog heel wat aan mijn thuissi tuatie. We hebben al zes jaar Vreemde smetten opa in huis en die ken eindeloos in ze nest blijve lègge, zoals hij het zelf uitdrukt. Hij zuipt als een Maleier en als'ie eenmaal in de lorum is, berg j e dan maar. Mijn ouders kunnen niet wachten op zijn grovemaal. Ze zouden hem nog liever van daag dan morgen asjeweine zien gaan en hem tussen zes plankjes door de kraaien via de schuifpui laten afvoeren. Nee, koosjer is anders. En dan moet je mijn moeder zien met haar disconnected geknipte coupe en haar affreuse nichtenma niertjes. Kapsones van hier tot ginder. En mijn vader maar zit ten opfokken. Die is hele dagen bezig een brok cashflow te ge nereren voor een stel units van een superstore. De ene briefing na de andere heeft hij. Mijn moeder kan de poen niet weg- getremd krijgen dus die man is zo gestresst als een garnaal. Het zal mij niet verbazen als papa een keer overnight in de majem springt en op die ma nier de pijp aan Maarten geeft. Dat zou nog een mooie party worden." Scene „Kassian Mien", reageerde Pim. „Ik had nooit gedacht dat je überhaupt in zo'n takkenmi- lieu groot aan het groeien bent. Nondeju; dat je sowieso niet allang in de scene bent terecht gekomen, is welbeschouwd welhaast miraculeus. Nou kennen we elkaar al zo lang; maar ja, je weet toch nooit wat zich achter de coulissen af speelt. Maar wat je me nou toe vertrouwt, daar zou ik toch echt wel een hot item van ma ken. Zelfs zo'n dijk van een wijf als jij zou nog in het dol huis raken. Volgens mij ben jij hard toe aan een stukje profes sionele begeleiding. Ik zou me nou niet direct laten hospitali seren want voor j e het weet be land je in een emotionele im passe. Maar een intakegesprek met een gevorderde ervarings deskundige zou naar mijn idee toch zeker geen kwaad kun nen. Gewoon om een burn out te voorkomen, weet je wel." Vertederd zag Mien naar haar gezel op. „Goh", zei ze, „dat jij zo geïnvolveerd kunt raken. Mijn sores scoort nou ook weer niet zo geweldig hoog als je kijkt naar de miserie op mon diale schaal gemeten. Echt straight van je hoor. Donner- wetter, wat een strak type ben jij toch." Ze waren de vijver reeds lang gepasseerd en naderden de zoom van het bos. Pim wees foto Ruben Oreel naar een strook gras tussen op schietende varens. „Laten we ons neervlijen tussen die non food gewassen" zo deed hij een vermetele propositie. Dat liet Mien zich geen twee maal zeggen. Toen ze zij aan zij lagen, bleek het gras als een harde coating aan te voelen. „Dat kan ons nog de nodige hoofdbrekens bezorgen", gie chelde Mien. „Of de onnodi ge", pareerde Pim ter snede. Hij wendde zijn gezicht naar haar modieus gecoiffeerde kop je en fluisterde in haar cou pe soleil: „Ik zou je wel willen oormerken als de mijne. Of zou dat in jouw mind een majeure beslissing zijn?" Ze toonde zich genereus en drukte een warme kus op zijn wang. „Heb ik even mazzel", stamel de Pim. „Dit is pas dolce vita", dacht Mien. „En laat het de allochtonen tot educatie strekken." door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 46-jarige voormalige inwoner van Ter- neuzen ontkende gisteren in ho ger beroep bij het Haagse gerechthof ontuchtige hande lingen met drie minderjarige jongens te hebben begaan. De man gaf wel toe de jongens gemasseerd te hebben, maar aan dit lichamelijk contact zou den geen seksuele bedoelingen hebben gezeten. Wel zei de man vijf j aar geleden te ver te zijn ge daan door een zelfgemaakte tangaslip aan te trekken. Deze slip bestond uit een sok en ijzer- draad, die als string diende. „Ik zag het niet graag gedemon streerd in de rechtszaal", zei een van de leden van het gerechts hof. Voor procureur-generaal M. van der Horst stond vast dat de man ontucht had gepleegd en zijn ge slachtsdeel had getoond. Hij eiste een werkstraf van veertig uur en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De geëiste straf is even hoog als het vonnis van de politierechter in Middelburg, waartegen de man hoger beroep aantekende. Hij stapte naar het gerechtshof, omdat hij stelt onschuldig ver oordeeld te zijn voor ontucht. Voor de man had de strafzaak wegens ontucht grote gevolgen. Hij voelde zich zo bedreigd dat hij zich gedwongen voelde uit de binnenstad van Terneuzen te verhuizen. Door de affaire is de man geschorst als muziekleraar aan de Zeeuwse muziekschool in Middelburg, waardoor hij een groot deel van zijn inkomen kwijt is. Wel mag hij van de pas toor van een klein plaatsje de diensten met spel op het orgel blijven opluisteren. De jongens, acht jaar of ouder, bezochten de woning van de man regelmatig. Ze keken naar videofilms van het optreden van acrobaten in het circus, waarna zij zelf de kunsten in praktijk brachten. De 46-jarige man masseerde de jongens om 'de spieren soepel te houden'. Hij zegt hierbij geen seksuele be doelingen gehad te hebben, om dat hij zich slechts interesseert voor jongens vanaf zeventien jaar. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg en de Rijksgebou wendienst hebben overeen stemming bereikt over de bouw van een nieuw Rijkswater staatskantoor op de Poelendae- lesingel. Op dat perceel staat nu nog het Middelburgse zwem- De directie Zeeland van Rijks waterstaat is al enige jaren op zoek naar een nieuwe, geschikte locatie om alle medewerkers in Middelburg op één centrale plek te huisvesten. Op dit moment heeft Rijkswaterstaat een aan tal kantoren, verspreid over Middelburg. Rijkswaterstaat vindt het perceel aan de Poe- lendaelesingel goedpassen in de uitstraling die het wil. Het stuk grond ligt centraal en kijkt uit op het water van het Kanaal door Walcheren. De gemeente Middelburg is uitermate tevre den met de keuze van Rijkswa terstaat. De bouw van een nieuw kantoor past perfect in de plannen die het gemeentebe stuur heeft met de directe omge ving van het Stationsgebied. Volgende week donderdag 27 april vindt een extra commis sievergadering plaats, waarin de koopovereenkomst met de Rijksgebouwendienst over het perceel aan de Poelendaelesin- gel centraal staat. Maandag 8 mei neemt de raad een definitief besluit. Als de gemeenteraad akkoord gaat, zal de gemeente de grond op 1 december 2001 bouwrijp opleveren aan de Rijksgebouwendienst. Daarna kan begonnen worden met de bouw, die naar verwachting twee jaar duurt. Magda Reijers foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - In het gastenboek op haar balie in het Tunnelcenti-um staat geschreven: 'Geweldige tunnel- babes hierMagda Reijers kleurt net niet, als ze ermee wordt geconfronteerd. Het boek staat boordevol com plimenten, niet allemaal zo persoonlijk gericht, maar over de kwaliteit van de permanente tentoonstelling, de ontvangst en de rondleidingen. „Je ziet hier heel veel mensen die met een beetje een af wachtende houding binnenkomen en later heel enthou siast weer vertrekken. Het project grijpt de mensen aan, zoals het mij trouwens ook aangrijpt. Als je er zo nauw bij betrokken bent, ontdek je dat erop het bouwterrein en in de tunnel zelf steeds weer nieuwe dingen gebeu ren; en dat er steeds méér gebeurt, al zie je dat niet alle maal natuurlijk." Het Tunnelcentrum ontving sinds de opening zo'n 82.000 bezoekers. Ze worden - o, vooruitgang - door Magda simpelweg met de hand geturfd, een kwestie van streepjes zetten. Die enorme toeloop verraste haar ove rigens zeer. Vóór haar tunnelperiode (ze is verantwoor delijk voor de boekingen, administratie en eigenlijk al les wat daar omheen gebeurt) deed ze secretariaatswerk bij de Rabo-bank en bij Cerestar. „Dit leek me een leuk, overzichtelijk baantje. Ja, eerlijk gezegd had ik het me heel wat rustiger voorgesteldDoor de constante stroom mensen spat de dynamiek er af." Bij onheil in de bouwput merkt ze dat direct aan de ge stelde vragen. „Daarover willen de mensen dan uitleg. En verder zijn ze vooral geïnteresseerd in de tarieven, de veiligheid en de datum waarop de tunnel open gaat." Magda Reijers ontmoet Amerikanen, Russen, Canade zen, Argentijnen, maar vooral veel Zeeuwen en Belgen. „We hebben ook onze vaste klanten. Mensen die de ont wikkelingen op de voet volgen en heel regelmatig even aanwippen om de vorderingen te zien. Ik heb zelfs een vaste beller: een man die destijds betrokken was bij de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde en nu dit megaproject op de voet volgt." Het gastenboek op Magda's balie leest als een spannend boek. „Een prijzenswaardig project, maar weggegooid geld indien bij Sluiskil geen volwaardige aansluiting wordt verwezenlijkt. Dan is het wachten bij de pont uit eindelijk leuker (friettent)", pende iemand neer. Een achtjarig ventje uit Vlissingen schreef: „Ik vind het vet koelEn z'n vriendje: ,,'t Was een gele leuke erva ring." Oud-aannemer Korbee vindt betaalde doortocht onjuist door Wout Bareman AXEL - Hij volgt de tunnel bouw op afstand, maar wel met meer dan normale interesse. Nee, het is niet 'zijn' tunnel, die door de bodem onder de Wester- schelde wordt geboord, maar de ideeën en ontwerpen die eraan ten grondslag liggen, hadden net zo gemakkelijk uit zijn ko ker en die van zijn collega-bou wers kunnen komen. Want de Aannemerscombinatie Wester- schelde Oeververbinding zal echter als een rode draad door zijn carrière lopen. Het begint in '67 als hij enthou siast terugkeert van een lezing in Antwerpen over de Frans- Engelse Kanaaltunnel. Korbee bedenkt een WOV-plan en roept de bouwers van de Zeelandbrug bijeen. Deze Belgisch-Neder landse combinatie van weg- en waterbouwers presenteert een jaar later een oeververbinding tussen Terneuzen en Ellewouts- tünneltrace lengte 6,5 km WEEKBOEK TUNNEL schelde, een consortium van ne gen aannemingsbedrijven, was jaren in de race voor de bouw. Civiel ingenieur Jaap Korbee, de zeventig ruim gepasseerd, was directeur van het aanne mersbedrijf De Meyer in Gent en maakte uit dien hoofde ook geruime tij d deel uit van de aan nemerscombinatie. Voordien was hij in een leidinggevende functie betrokken bij grote, aandachttrekkende projecten als de aanleg van de marineha ven in Den Helder, van de ha venmond in IJmuiden en van een pijpleidingconstructie in het Hollands Diep. De Wester- U.UIU.I.Iil dijk (kosten zo'n zeshonderd miljoen gulden), maar later ver huist het tracé naar het kortere, dus goedkopere traject Krui- ningen-Perkpolder. Er wordt uitgegaan van een brug-tunnel. In de jaren daarna begint het politieke gejojo, dat in het begin van de jaren negentig eindigt met het besluit een geboorde tunnel aan te leggen tussen Ter- neuzen en Ellewoutsdijk. De huidige tunnelbouwer Kombi- natie Middelplaat Westerschei - de krijgt de opdracht; Korbee en de zijnen hebben het nakijken en worden deels schadeloos ge steld. Nu, bijna tien jaar later, zegt hij „Hoewel er flinke politieke druk werd uitgeoefend, hielden wij aanvankelijk vast aan het tracé Kruiningen-Perkpolder, omdat dat waterbouwkundig gezien toen het meest voor de hand lag. Je trof daar bijvoor beeld een stabiele zandbank, een prima steunpunt voor de brug en ook de breedte van het water was daar lang niet zo groot als bij Terneuzen, waar je bovendien had af te rekenen met bewegende zandplaten." In de jaren tachtig maakte het tun- nelboren opgang. „De Japan ners waren daarin het verst ge vorderd en dankzij onze goede Japanse contacten konden wij toenmalig gedeputeerde Ron Barbé voor het eerst een geboor de tunnel presenteren. Die viel veel duurder uit, maar je kon hem overal leggen." Hij volgt de tunnelbouw met veel interesse en beseft terdege dat de huidige bouwtechnieken nauwelijks te vergelijken zijn met die van tientallen jaren ge leden. Maar via de vaklitera tuur blijft hij goed op de hoogte. „Dat je bij elk groot project voor onverwachte problemen komt te staan, is van alle tijden. De man in de straat moet zich daar over echt geen zorgen maken. Het enige wat de mensen moet interesseren is of die tunnel in 2003 klaar is; dat is van belang. Niet of de tunnel lekkages ver toont of dat er ongelukken ge beuren bij de bouw. Elke tunnel Jaap Korbee lekt, het gaat er alleen om dat te beheersen. Bij de bouw van de Kanaaltunnel en bij alle projec ten, die ik deed, zijn helaas ook wel ongelukken gebeurd. Dat dien je als bouwer in te calcule ren. Je kimt nu eenmaal niet achter iedere vent nog een twee de vent zetten." Hij drukt zich (als altijd) diplo matiek uit als hij vaststelt „Het is toch een beetje oneigenlijk dat je voor het kruisende ver keer over of onder de Wester foto Charles Strijd schelde moet betalen. Dat zijn toch zaken die des Rijks zijn. Kijk naar het rekeningrijden, net zo iets. Op deze manier wor den we weer zo'n land als in de negentiende eeuw, toen voor elk bruggetje moest worden be taald. Die actie voor vrije veren werd destijds niet zonder reden gehouden natuurlijk. Als je tij delijk tol heft om een project in de tijd naar voren te schuiven, kan ik dat begrijpen. Maar hoe tijdelijk zijn tijdelijke maatre gelen?" door Wout Bareman TERNEUZEN-Europarlemen tariër Hanja Maij-Weggen speelde begin j aren negentig een belangrijke rol bij de besluit vorming over de aanleg van de Westerschei detunnel. Als minister van Verkeer en Wa terstaat sprak ze zich in 1990 re soluut uit vóór uitvoering van het project. Toen in '95 de knoop definitief werd doorgehakt, mocht haar opvolgster Anne- marie Jorritsma de overeen komst bezegelen met haar handtekening. Maij, inmiddels Europarlementslid, merkte op de dag van de ondertekening fijntjes op: „Eigenlijk was het al vrijwel rond toen ik nog minis ter was. Het principebesluit was genomen." Donderdag werd ze op het bouwterrein dan ook door een 'erewacht' ontvangen: commissaris der koningin Wim van Gelder, 'tunnelgedeputeer de' Jaap Hennekeij en de tun neldirecteuren Tin Buis en Jaap Heijboer leidden haar rond. Maij en haar collega Wim van Velzen arriveerden overigens met vertraging. Ze waren ge strand voor de brug bij Sluiskil... foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel had ze nauwelijks de deur uitgedaan of de eerste ingevulde enquêteformulieren vielen al weer in de bus. Paul Geertman, medewerker econo mische stimulering, trekt daar uit de conclusie dat het belang van de Westerscheldetunnel voor de verdere ontwikkeling van Zeeland langzaam maar ze ker door het bedrij fsleven wordt onderkend. Begin april ontvin gen achthonderd bedrijven - van groot tot klein - een vragen lijst; half juni staan de onder zoeksresultaten op een rij. De enquête wordt begeleid door Ube Kodde (23), student com merciële economie aan de Hoge school Zeeland. „Nanauwelijks twee weken zijn er al meer dan honderd formulieren ingevuld. We hebben ze min of meer ge licht verzonden naar bedrijven in alle sectoren, maar vooral naar de industrie, vervoersbe drijven en de bouw omdat we denken dat juist daar de meeste vervoersbewegingen zitten, meer in elk geval dan in bijvoor beeld de dienstverlening en de detailhandel. Voor de detaillis ten is die tunnel toch vooral nog een ver-van-mijn-bed-show." Het onderzoek moet de Kamer van Koophandel niet alleen een duidelijk beeld geven van de vi sie van het bedrijfsleven op 'Zeeland na de tunnel', maar ook de wensen, de aanpak die de ondernemers voorstaan en de eventuele bedreigingen, die ze op zich af zien komen, in kaart brengen. De Kamer wil vooral antwoord op vragen als: hoe kunnen Zeeuwse ondernemers maximaal profijt trekken uit de tunnel en wat zijn de gevolgen voor de verschillende regio's. Geertman: „Het is nog te vroeg om conclusies te trekken, maar het lijkt er wel op dat alles zal draaien om de tariefstelling. Over die tarieven doen, zo blijkt, de wildste verhalen de ronde. Veel ondernemers zullen het gebruik van de tunnel laten afhangen van een goede oost- westverbinding onder het mot to: wat zal ik naar de Wester scheldetunnel rij den, als ik eerst een half uur voor de brug bij Sluiskil sta? Dan kan ik beter rechtstreeks via Antwerpen rij den." Deze herfst houdt de Kamer van Koophandel een symposium rond de Westerscheldetunnel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23