Winst voor Zeeuwse gemeenten PZC Rel in Middelharnis over plek woonboot oud-gedeputeerde Baasje van loslopende hond in natuur loopt grote kans op bon Zestien maanden geëist voor zestien diefstallen Officier wil jonge Terneuzense vandaal nog een kans geven Buurman roept hulp Raad van State in tegen snackbedrijf zeeland Verlaging bijdrage valt mee Nog geen oplossing voor popfestival Open dagen in groeve Nieuw-Namen vrijdag 21 april 2000 I Hel omstreden haventje in Middelharnis. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf DEN HAAG - Acties van Zeeuwse plattelandsgemeenten tegen verlaging van de rijksuit keringen hebben succes gehad. Minister G. de Vries heeft don derdag een voorstel van de 'Tweede Kamer geaccepteerd, waardoor bijna alle Zeeuwse gemeenten minder erop achter uitgaan of meer 'winst' boeken. Vooral de gemeente Oostburg had de laatste weken veel sten nis gemaakt over de beoogde korting op de rijksuitkering uit het gemeentefonds. Wethouder L- Wille vertelde tegen een ieder die het wilde horen, dat er 'een armoedeval voor Oostburg' dreigt. Het kwam hem op enkele boze telefoontjes van ambtena ren van Binnenlandse Zaken te staan. Dat is het laatste waar over hij zich druk maakt, ,,De Tweede Kamer heeft naar ons geluisterd", reageerde hij op de mededeling uit Den Haag dat de korting voor Oostburg is terug geschroefd van 761.000 gulden tot ruim 159.000 gulden. Oostburg is de gemeente in Zee land die bijna het meest 'profi teert' van het voorstel van de Tweede Kamer, waarmee uitge strekte plattelandsgemeenten tegemoet gekomen worden. De 'winnaar' is Schouwen-Duive- land dat eerst 1,34 miljoen gul den zou moeten inleveren. De korting blijft nu 'beperkt' tot 603.000 gulden. Andere Zeeuwse gemeenten die erop vooruit gaan of minder er op achteruit gaan, zijn: Axel, Borsele, Goes, Hontenisse, Hulst, Noord-Beveland, Rei- merswaal, Sluis-Aardenburg, Terneuzen, Tholen en Veere. In de min De Zeeuws-Vlaamse gemeenten Hulst, Sluis-Aardenburg en Terneuzen blijven nog wel in de minzitten. Hulst krijgt in plaats van 750.000 gulden een half miljoen gulden minder. Terneu zen zakt van een korting van ruim 1,1 miljoen gulden naar 900.000 gulden. En Sluis-Aar denburg ziet de rijksuitkering dalen met 663.000 gulden in plaats 747.000 gulden. Het 'on gelukkigst' is Sas van Gent. Dat moet iets meer inleveren; 417.600 gulden tegen eerst 408.900 gulden. Ook Vlissingen, Middelburg en Kapelle profiteren niet van de nieuwe verdeling. De pijn wordt daar echter verzacht: zij krijgen wel meer geld van het Rijk, maar minder dan waarop zij eerst konden rekenen. De herijking van het gemeente fonds gaat 1 januari 2001 in. Te gelijkertijd worden de rijksuit keringen gewijzigd op basis van nieuwe waarderingen van on- roerend goed. Dat gebeurt pe riodiek. De gemeenten met veel bedrijvigheid profiteren daar het meest van, te weten Terneu zen, Goes, Middelburg, Vlissin gen, Borsele en Reimerswaal. Sluis-Aardenburg, Schouwen- Duiveland en Oostburg krijgen daardoor echter veel minder. „Maar", plaatste wethouder Wille daarbij als kanttekening, „dat valt nog wel te compense ren met een verhoging van de gemeentebelasting voor om-oe- rend goed." De Tweede Kamer heeft giste ren ook besloten meer geld be schikbaar te stellen voor ge meenten die door herindeling extra kosten moeten maken. In Zeeuws-Vlaanderen gaat dat mogelijk spelen. De tegemoet koming voor herindeling wordt verhoogd van twintig naar der tig gulden per inwoner. Burge meester J. C. van Liere van Sluis-Aardenburg, die fel tegen herindeling is, is daar absoluut niet tevreden mee. „Twintig of dertig gulden, het blijft een fooi en zeker te weinig om alle kos ten te dekken." doorMartijn Verwaaijen MIDDELHARNIS - In Mid delharnis is onrust ontstaan over een ligplaats van de woonboot van burgemeester G. de Vries-Hommes (PvdA), oud-gedeputeerde van de pro vincie Zeeland. Het college van B en W zou, on der aanvoering van De Vries, 'achterkamertj es-politiek' be drijven en zonder enige vorm van inspraak beslissingen ne men. De felste en vooral emotionele discussie gaat over de toe komstplannen voor het Ha venhoofd. Het college wil er iets moois van maken, met een autovrije boulevard, een res taurant en voldoende zitjes om van het uitzicht te kunnen ge nieten, Maar een aantal inwo ners van het stadje voelt daar niets voor. Het Havenhoofd, zo laten zij merken, wordt alleen maar opgekrikt omdat de bur gemeester daar in een woon boot gaat wonen. De families Koniet, Van der Valk en Van Brussel liggen al j arenlang met hun plezierboot op een vaste stek bij het Havenhoofd. Dat geldt ook voor de familie De Blok, de standvastigste in de strijd. De eerste drie zijn na melijk al naar een alternatieve locatie vertrokken. Maar De Blok, en vooral zijn vrouw, denken niet aan verkassen. Overkanters De 'overkanters' gaan de dienst uitmaken in 'hun' Mid delharnis, is de stellige over tuiging van de booteigenaren. Ook Jaap van der Valk denkt daar zo over en kan zich weer kwaad maken als hij alleen al aan de inwoners denkt. „Wij liggen daar al jaren en dan in eens krijg je een smerige brief van de gemeente dat wij weg moeten. Omdat het een woon bootlocatie zou worden. Is al lemaal door die lui achter onze mag om bekonkeld. Voor ons was het slikken of stikken, dat was meteen al duidelijk." Zij worden inmiddels gesteund door Annelies Segers van het Platform in oprichting 'Tegen Geweld'. Segers motiveert haar bemoeienis als volgt: „De gemeente heeft zich niet aan haar wettelijke verplichtingen als verhuurder gehouden. Aan deze mensen is gezegd dat zij binnen een maand weg moes ten, maar over een opzegter mijn wordt niet gerept en ook een motivatie ontbreekt. Latei- werd gezegd dat het was om dat het Havenhoofd aange pakt zou worden, maar zo lang de provincie op grond van ex artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening geen vrijstelling voor heeft ver leend, kan de gemeente deze mensen gewoon niet wegstu ren." Inspraakavond Gemeenteraadslid W. van der Kamp van de lijst Hoogzand heeft zich ook in de zaak ver diept: „Er worden veel te veel zaken in besloten vergaderin gen besloten zonder dat de burger daar weet van heeft. Het Havenhoofd is daar een mooi voorbeeld van. Ik heb voorgesteld om een inspraak avond voor de burgers te hou den. Dan had je een gesprek gehad waar de uiteindelijk conclusies op gebaseerd kon den zijn. Maar daar wilde het college niet aan. Ik neem ze dat zeer kwalijk." Op de vraag of een inspraak bijeenkomst voor de burgerij niet handig was geweest, rea- geert gemeentevoorlichter Van Alphen verbaasd: „In spraak voor wie? Wat valt er in te spreken? We hebben het hier over het vernieuwen van een grauw gebied waar niemand woont. Er is ook niets in ach terkamertjes besproken. Alles is keurig en open afgehandeld. Iedereen, politiek en bux-ger, is tot en met op de hoogte gehou den. Meer kunnen wij echt niet doen." door Alwin Baart MIDDELBURG - Tegen een ne gentienjarige man uit Terneu zen, die voor brandstichting en vernieling in zijn woonplaats voor de rechter moest verschij nen, heeft officier van justitie F. van Es twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk ge- eist. Tegen het omzetten van de straf in dienstverlening had de offi cier geen bezwaar. De jonge man was één van de vi j f j ongens tussen de (toen) der tien en achtien jaar die half ja nuari door de politie Zeeuws- Vlaandei-en werden aangehou den. In november van vorig jaar wa ren zij betrokken bij brand stichting in het Zeldenrust- Steelantcollege. In de eerste week van januari zouden zij vernielingen aan auto's hebben aangericht. Ook zouden de jon gens verantwoordelijk zijn voor de bommelding in één van de Scheldeflats op 10 november 1999. De rechtszaak tegen een andere jonge verdachte vond donder dag achter gesloten deuren plaats. De jongeman gaf toe dat hij met anderen bij de school brand had gesticht. Hij wist zelf niet waar om hij dat had gedaan. Mis schien was het om stoer te doen en mee te lopen. Ook bekende hij in de eerste week van januari een band lek gestoken te heb ben. De Terneuzenaar vond het te recht dat de eigenaar van de band tweehonderd gulden vor derde van de verdachte. Bij de overige vernielingen in januari waarbij enkele auto's in de brand vlogen, was hij naar eigen zeggen alleen maar in de buurt geweest. Veel spijt De verdachte had „hartstikke veel spijt. Niet alleen voor me zelf, maar ook voor de mensen die schade hebben geleden." Over de bommelding, waardoor de bewoners van de flat en een verzorgingstehuis moesten eva cueren, zei hij: „Ik had niet ver wacht dat het zoveel onrust zou geven. Je denkt er niet over na. De officier van justitie wees er op dat de bommelding grote ge volgen had kunnen hebben. „Als in een flatgebouw paniek uitbreekt, kunnen erzelfs doden vallen." De officier achtte bewezen dat de verdachte een poging tot brandstichting bij de school had gepleegd. Dat het bij een poging bleef, kwam doordat de brand snel was gedoofd. Het leksteken van de autoband achtte de offi cier ook bewezen, maar voor het in brand steken van de auto's zag Van Es geen bewijs. Wel vond hij bet vreemd dat de ver dachte de hele nacht was mee gelopen. Ondanks dat er veel schade en overlast was aange richt wilde de officier, gelet op de leeftijd van de Terneuzenaar, de jongeman nog een kans geven door de eis van gevangenisstraf om te zetten in 240 uur dienst verlening. Uitspraak woensdag 3 mei. MIDDELBURG - Het is burge meester L. Spar van der Hoek donderdag nog niet gelukt een oplossing te vinden voor het vei ligheidsprobleem rond het pop festival dat.de stichting Popmu ziek Zeeland en Scoop op tweede pinksterdag op het Ab dijplein in Middelburg willen houden. Na overleg met de organisato ren, de provincie en de politie, heeft Spar van der Hoek don derdagmiddag in een besloten vergadering met de raadscom missie algemene zaken over de kwestie gesproken. De poliite handhaaft haar negatief advies over het doorgaan van het festi val, waarvoor onder meer Blof, Racoon en Nuff Said zijn uitge nodigd. Redenen zijn de verwachte pinksterdrukte en de beschik baarheid van de politie voor het EK voetbal. Spar van der Hoeek bevestigt dat onder meer wordt gekeken naar uitgebreidere veiligheids maatregelen buiten de politie om en financiering daarvoor. In een deel van het bos langs de Vroonweg op de Vroongronden bij Haamstede mogen honden wel vrij rondlopen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Wie zijn of haar hond los laat lopen in een (natuur-)gebied waar dat verboden is loopt gerede kans op een bon van minstens zestig gulden. Beheerders Staatsbosbeheer en de Vereni ging tot behoud van Natuur monumenten hebben het toe zicht op niet-aangelijnde vier voeters fors aangescherpt. Volgens de Schouwse bos wachter D. Fluijt is dat hard nodig omdat met name in de Westhoek van Schouwen de overlast door loslopende hon den de laatste tijd toeneemt. „Terwijl dat gebied nu - in het broedseizoen - extra kwets baar is. Niet-aangelijnde hon den kunnen dan een hoop ver storing opleveren en daar wil len wij - Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten - graag paal en perk aan stellen", zegt Fluijt. Hij voegt eraan toe dat de regel dat in veel natuurgebieden geen honden los rond mogen lopen niet alleen ter bescher ming van flora en fauna dient, maar ook tot doel heeft om ar geloze wandelaars te vrijwa ren van plotseling opduikende honden. „De ene hond is agres siever dan de andere, maar een wandelaar rekent er gewoon niet op dat hij een niet-aange lijnde hond tegen kan komen en als dat gebeurt krijgen wij er klachten over." Alternatief Dat is ook de ervaring van Fluijts Zeeuws-Vlaamse col lega H. van Hagen. Die tekent er wel meteen bij aan dat in zijn werkgebied de overlast door loslopende honden is af genomen. „Staatsbosbeheer huldigt het standpunt dat als je mensen iets verbiedt, je een alternatief moet bieden. Daar om zijn hierin Zeeuws-Vlaan deren vijf gebieden van Staatsbosbeheer aangewezen waar honden wel vrij rond mo gen lopen. In de praktijk van de afgelopen jaren hebben we gemerkt dat dat systeem goed werkt. Maar je moet dan wel elke keer als je iemand be trapt, blijven doorveiwijzen." In februari dit jaar zijn ook op Schouwen-Duiveland door SBB vijf gebieden aangewe zen waar hondenliefhebbers hun dieren wel naai- hartelust kunnen laten rondrennen. Zij kunnen onder meer terecht in landgoed Gadra bij Haamste de, een strook langs de Oost kreek bij Ouwerkerk en in bos Weelzicht bij Schuddebeurs. „Alleen is dat nog niet bij ie dereen bekend', zegt boswach ter Fluijt daarover. „Er moe ten nog borden worden ge plaatst." Helemaal taboe Verschillende natuurgebieden in Zeeland zijn compleet taboe voor honden. Zelfs aan de lijn zijn ze niet welkom in onder meer natuurgebied Fortdijk bij Axel. Voor wat betreft de Zeeuwse stranden geldt in zijn algemeenheid dat onaange- lijnde honden er overdag in het zomerseizoen niet welkom zijn. Op Schouwen-Duiveland kunnen hondenliefhebbers in de periode van 15 mei tot en met 15 september alleen voor 10.00 uur of na 19.00 uur op het strand terecht als zij hun viervoeter vrij rond willen la ten rennen. Vergelijkbare regels - periode en tijden wijken in detail af - gelden voor de stranden op het grondgebied van de Walcherse gemeente Veere en de Zeeuws- Vlaamse gemeente Oostburg. In Vlissingen zijn de regels nog strenger. Daar zijn in het zo merseizoen ook aangelijnde honden niet welkom op het strand. Met de klachten over mensen die de regels aan hun laars lappen valt het over het algemeen wel mee, zo leert na vraag bij genoemde gemeen ten. Er wordt zeker weieens geklaagd, maar over het alge meen kiezen hondeneigenaren eieren voor hun geld als ze door anderen op het strand aangesproken worden op hun gedrag. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De gemeente Vee re moet druk op Broodje Pieter Evenementen in Grijpskerke blijven uitoefenen, om te zorgen dat het bedrijf een milieuver gunning aanvraagt. Dat zei de gemachtigde van de gemeente, F. van derDussen, donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Rechter J. Hulshof wilde weten of burgemeester en wethouders direct dwangsommen gaan in nen als de periode is verstreken, waarbinnen de exploitanten van het bedrijf de zaakjes in or de moeten maken. „Met Konin ginnedag en vier en vij f mei vlak voor de deur moet er druk op de vof Broodje Pieter Evenemen- NIEUW-NAMEN - De Meester van der Hei j dengroeve in Nieuw-Namen is op eerste en tweede paasdag gratis te bezoe ken. Zoals de laatste jaren traditie is i geworden, staan dan weer de bekende open dagen op het pro gramma. De groeve heeft zijn jaarlijkse schoonmaakbeurt ondergaan en kan er weer een heel jaar te- genaan. '..Volgens Staatsbosbeheer is een bezoek aan de Meester van der Heijdengroeve in het voorjaar meer dan de moeite waard. Aan het begin van het jaar is de groe- 've op zijn mooist, de tientallen verschillende kleuren geven een schril contrast met de blauwe lucht. De grondlagen die de Meester van der Heijdengroeve bevat, zijn ontstaan tijdens het plio- ceen. Ongeveer drie miljoen jaar geleden is er op de plaats waar nu Nieuw-Namen ligt een heu vel ontstaan met grondlagen die je elders in Europa alleen maar diep onder het oppervlak terug kunt vinden. De Meester van der Heijden groeve is de enige plaats in Eu ropa waar deze grondlagen aan de oppervlakte komen. De openingstijden op eerste en tweede paasdag zijn van 13.00 uur tot 17.00 uur. ten blijven", anntwoordde Van derDussen. Van der Dussen maakte duide lijk een ietwat tweeslachtig ge voel ten opzichte van het bedrijf van het echtpaar Boone te heb ben. Aan de ene kant hebben de exploitanten goede wil getoond door een nieuwe vergunning aanvraag in te dienen, aan de andere kant heeft Broodje Pie ter Evenementen volgens van der Dussen een hele periode stil gezeten. Bovendien heeft van der Dussen twijfels of de ver gunningaanvraag wel voldoen de gegevens bevat. Tenslotte speelt nog mee dat de activitei ten van het echtpaar, waarbij horecabenodigdheden worden opgeslagen, eigenlijk niet in het buitengebied van Veere thuis horen. De gemachtigde namens het echtpaar Boone, J. Sinack, vindt dat die planologische overwegingen niet in deze mi lieuprocedure aan bod kunnen komen. Hij heeft de gemeente voorgesteld om de meest la waaiige activiteiten van zijn cli ënt naar de overkant van de weg te verplaatsen. Dan krijgt buur man Van de Rest, die de zaak heeft aangezwengeld, meer rust. Sinack ziet mogelijkheden om de minder lawaaiige activitei ten voort te zetten op de huidige plek aan de Pioniersweg. Snackkar Zo'n vijf keer per maand wordt Broodje Pieter Evenementen bevoorraad. Daarnaast trekt Boone er twee keer per week op uit met zijn snackkar. Tenslotte vertrekt vijf keer per zomer een koel- en biertapwagen naar evenementen. Buurman Van de Rest denkt dat Boone het aantal verkeersbe wegingen stelselmatig onder schat. Van de Rest weersprak de suggestie als zou hij deze proce dure zijn ingegaan met het idee om uiteindelijk de loods van Boone te kunnen kopen. Hij ver baasde zich erover dat de activi teiten van Boone steeds als kleinschalig worden aangeduid maar dat het niettemin onmoge lijk zou zijn om op korte termijn de verplaatsing van de activitei ten naar de andere kant van de weg voor elkaar te krijgen. Van de Rest verzocht rechter Hulshof, de dwangsom van 2500 gulden tot een maximum van 50.000 gulden in stand te laten. Uitspraak over enkele weken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A Flikweert heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een negentienjarige man uit Goes zestien maanden cel plus acht maanden voor waardelijk geëist. De Goese- naar bekende gisteren dat hij in korte tijd zestien vermogensde licten heeft gepleegd. Gokverslaving was de oorzaak, geldgebrek was zijn motief. Zuid- en Noord-Beveland, met name Goes, 's-Gravenpolder en Kamperland werden vorig jaar opgeschrikt door bedrijfsinbra- ken - voornamelijk cafés waren het doelwit - en autokraken. Tegen een achttienjarige ver dachte zonder vaste woon- of verblijfplaats eiste de officier een jaar gevangenisstraf. Zijn aandeel betrof zes diefstallen, vier autokraken en twee inbra ken in horecagelegenheden. De verdachten hadden de straf bare feiten begaan in hun proef tijd van een eerdere veroorde ling. Flikweert eiste daarom twee maanden extra voor de oudste verdachte en 85 dagen gevangenisstraf voor de jongste verdachte. Beide mannen wer den 11 januari dit jaar in Rotter dam aangehouden toen ze in een gestolen auto rondreden. De gereformeerde kerk in 's- Gravenpolder had de meeste schade te lijden. De negentien jarige dader had tijdens de nachtelijke uurtjes van de kerstdagen samen met twee an deren een kluis uit de kerk ge sleept. Bij dg, brutale inbraak werd de koster in gijzeling ge nomen. De verdachte kreeg zijn deel van de buit van vij f duizend gulden, waarna de twee andere mannen de kluis naar Middel burg vervoerden. De officier vorderde dat de verdachte de schade van zesduizend gulden aan de gereformeerde gemeente terugbetaalt. Bij een inbraak in een snookercentrum in Goes hadden hij samen met de acht tienjarige drieduizend gulden buit gemaakt. De Goesenaar had eerder ver klaard geen schuldgevoel te genover de slachtoffers te heb ben. Wel schaamde hij zich voor zijn familie. Gisteren nam hij zijn woorden terug en betuigde zijn spijt tegenover de gedu peerden. Volgens zijn raadsman G. Veen zat zijn cliënt inge klemd tussen twee culturen. Het was fout gegaan toen hij op zichzelf wilde gaan wonen. „Dat lukte niet. Zijn ouders proberen hem op het goede spoor te krijgen. Hij kan in sep tember naar school. Hij wil op de binnenvaart", zei Veen. De strafpleiter vroeg strafvermin dering, zodat de schooloplei ding geen gevaar loopt. Flik weert voelde daar niets voor. Uitzichtloos De toekomst van de verdachte lijkt uitzichtlozer, want hij dreigt uit zijn woning te worden gezet. Om die reden vond de of ficier een voorwaardelijke straf zinloos. Raadsman D. Olie zag daar wel het nut van in, omdat volgens hem de kans bestaat dat zijn cliënt in Nederland mag blijven. De jonge delinquent kende een dramatische jeugd, zwierf na het verlies van zijn ou ders rond in Moskou en kwam op jonge leeftijd naar Neder landDe officier kondigde tegen de Goesenaar nog een ontne mingsvordering aan. Uitspraak op 3 mei. (Advertentie) TUIN- SKRRlIMF.liBFXEN, DECORATIE, (WAXIKLF.DING, LAARZEN EN ACCESSOIRES Wi-stwül 13 Goes, telefoon 0113 215338 Tweede paasdag geopend van 11.00 - 16.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21