Winkeliers begraven strijdbijl Gereformeerde gemeente vertelt PZC Veere wil niet meebetalen aan aanleg van N57 Veers college lichtte raad slecht in over perikelen Kustlicht zeeland Meer overleg Magistraatwijk Raadsman veeboer eist maatwerk van Veere Bijenkorf van lepels als symbool voor de zorg Markt met bijen en plantjes bij De Sterre vrijdag 21 april 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De kou tussen de winkeliers in de Magistraat wijk en het Middelburgse ge meentebestuur is uit de lucht. De twee hebben afgesproken vaker met elkaar te overleggen over de vernieuwingsplannen. Volgende week dinsdag vindt opnieuw een bespreking plaats. De Magistraatwijk is door het college van B en W aangewezen als herstructureringswijk. De hoogbouwflats van Woongoed maken plaats voor koop- en huurappartementen en op de plek van het huidige winkelcen trum Welsinge komt een woon zorgcentrum. De winkeliers verweten de ge meente deze week een gebrek aan communicatie. Zij hadden al tijden niets gehoord over de vernieuwingsplannen. „Het verwijt vond ik begrijpelijk", aldus wethouder P. M. Bruinoo- ge donderdag na afloop van het overleg, ..maarniet terecht. Aan een telefoonlijn zitten twee kanten. Zij hadden ook contact met ons kunnen opnemen." Ziekte Volgens de wethouder komt de boosheid van de winkeliers te vroeg. „Vorige week dinsdag pas is in het college van B en W een globaal plan voor een nieuw winkelcentrum besproken. Vrijdag had ik daarover al over leg gepland met de woordvoer der van de winkeliers, maar die moest wegens ziekte afzeggen. Afgelopen dinsdag is het inmid dels doorgerekende plan op nieuw in het college geweest en vandaag (donderdag) hadden we een nieuwe afspraak. Ik ben het eens met de winkeliers dat we er meer met elkaar over had den kunnen praten." Bruinooge noemt een artikel in de PZC over de onvrede van de winkeliers vervelend. „Het lijkt wel alsof je als gemeente al- doorTheo Calkoen DEN HAAG - Het gemeentebe stuur van Veere moet de veehou derijen meer maatwerk leveren. De familiebedrijven zouden niet meer over één kam moeten worden geschoren met de mega- varkenshouderijen van Bra bantse oorsprong. Dat stelde A P. Cornelissen van Den Hol lander Advocaten uit Middel- harnis donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Cornelissen kwam op voor de belangen veehouder C. M. Jas- perse uit Grijpskerke. Deze heeft momenteel een gemengd bedrijf. Naast zijn activiteiten in de akkerbouw fokt hij biggen. Vanwege de nieuwe D ierwel zijnswet moet Jasperse gaan in vesteren. Zijn dieren dienen op grond van die wet ruimer te worden ge huisvest. De agrariër denkt de investeringen wel te kunnen op hoesten, mits hij zijn bedrijf maar mag uitbreiden. Hij wil omschakelen naar een zoge noemd gesloten bedrijf. De big gen, die hij zelf fokt, wil hij ook zelf gaan vetmesten. Enige tijd terug vroeg Jasperse bij de gemeente een bouwver gunning voor een nieuwe var kensstal voor 670 dieren. Die vergunning is geweigerd, omdat de bouw strijdig zou zijn met het bestemmingsplan. Tevens verwees de gemeente naar het uitgestippelde beleid om intensieve varkenshouderij en geen uitbreidingen meer toe te staan. Gezin Raadsman Cornelisse vocht voor Jasperse de vergunnings weigering aan bij de rechtbank in Middelburg. Daar kreeg hij nul op het rekest. Nu probeert de advocaat het in hoger beroep bij de Raad van State in Den Haag. „Zonder de uitbreiding is het bedrijf van mijn cliënt ten dode opgeschreven", betoogde hij daar. De advocaat vindt het door de gemeente uitgestippelde anti- varkenshouderijenbeleid nuan cering behoeft. „We praten hier over een authentiek bedrijf, waar een gezin van moet leven. Daar mag best rekening mee ge houden worden", aldus de raadsman. Binnen een termijn van zes we ken hoopt de Raad van State uitspraak te doen in deze zaak. leen maar slecht communi ceert." Bij het gesprek waren donderdag Bruinooge, direc teur M. Boerbooms van Woon goed, woordvoerder L. Maas van de winkeliers en twee amb tenaren aanwezig. Afgesproken is dat de ondernemers regelma tig geïnformeerd worden. Er zal een actiepuntenlijst worden op gesteld. Daarin komt te staan wie wat doet en wat afgespro ken is. Ook wordt gesproken over een tijdsplanning en over verlies aan omzet. Veronderstelling Volgens de gemeente leefden de winkeliers in de veronderstel ling dat de plannen al in een ver gevorderd stadium waren. „Ter wijl er vorige week dinsdag pas een globaal plan op tafel lag", aldus woordvoerder R Woud stra van de gemeente. Ook winkelier Maas zegt tevre den te zijn over het gevoerde overleg. „We hoorden steeds maar niks en toen zijn we een beetje kwaad geworden. We hebben in het verleden drie maal overleg gehad, waarin een aantal zalven is afgesproken. Daarna is het op de lange baan geschoven en kregen wij het idee dat er niet meer aan ge werkt werd. We hebben veel lie ver maandelijks overleg. Daarover zijn nu in principe af spraken gemaakt. Dat is winst voor alle partijen. Want wat heeft de gemeente er nu aan als de winkeliers de kont tegen de krib gooien." Avond voor alleenstaanden VLISSINGEN - In buurthuis Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen worden vanaf 5 mei maandelijks avonden geor ganiseerd voor alleenstaande 25-plussers. De deuren gaan om 20.30 uur open. Met de kunstroute Gedich t in Beeld wil psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren een brug slaan tussen patiënten en de maat schappij. foto Willem Mieras door Esme Soesman HALSTEREN - Kunst als brugtussen psychiatrische pa tiënten en de 'rest van de we reld'. Of in ieder geval tussen de cliënten van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Hal steren én wandelaars en fiet sers uit de buurt. Dat is het idee achter de kunstroute die op het ziekenhuisterrein wordt ontwikkeld. Uiteinde lijk moeten er zeker zestien beelden, met bijpassende ge dichten, op het gras en tussen de bomen komen te staan. De coconachtige creaties van de Amsterdamse kunstenaar Paul Vendel zijn al van verre, als glinsterende glibberfigu- ren. zichtbaar. Voor het hoofd gebouw van Vrederust heeft hij 11.500 roestvrijstalen le pels tot zes sculturen, die in evenveel bomen zijn opgehan gen, samengesmeed. Een lepel als symbool voor de zorg, schetst voorlichtster J. Wierckx het uitgangspunt van de kunstenaar. Tezamen in co- convorm lijken de lepels nog nadrukkelijker naar zorg te venvijzen; ze doen denken aan het besloten wereldje van een immense bijenkorf. Her en der staan diverse wer ken van verschillende kunste naars. De nieuwste aanwin sten zijn het object Dein van de Noord-Brabantse kunstena res Tine van de Wever en Vechtende mannen van Ubo Scheffer. De werken zijn in bruikleen gegeven door het Noordbrabants musevim en de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting uit Breda. Zij vullen enkele van de gaten op die er nu nog in de route bestaan. Want ideeën zijn er genoeg, maar de financiering ervan ligt moeilijker. Door studenten van de Kunsthumaniora in Antwerpen zijn achtendertig ontwerpen aangeleverd. Vier daarvan zijn uitgekozen; voor één ervan is momenteel geld beschikbaar. Voor de overige werken moet nog geld worden gevonden. Hiervoor zijn subsi dieaanvragen bij de gemeente Bergen op Zoom en bij de pro vincie ingediend. Plaquettes De objecten moeten in de toe komst vergezeld gaan van ge dichten, deels gemaakt door (ex-)patiënten van Vrederust. Op plaquettes geplaatst, die nen gedicht en beeld elkaar te versterken. En, licht Wierckx toe, fietsers stappen nog eens af of wandelaars blijven nog eens een minuutje langer staan. Om het gedicht te lezen en om wellicht een praatje aan te knopen met één van de men sen die in Vrederust wonen. En dat is nu juist precies wat er met de route Gedicht in Beeld beoogd wordt. Mensen met el kaar in contact laten komen, patiënt of geen patiënt. Men sen ook de gelegenheid geven van de omgeving te genieten. In vroeger tijden was het ter rein van Vrederust afgesloten. Als gevolg daarvan fietsen mensen vaak nog steeds met een grote bocht om het groene park heen. Nog zo'n overweging: plaats kunst in de buitenlucht voor de wederzijdse versterking. Kunst wordt laagdrempelig en de omgeving wordt meer. De eerste regels van een gedicht van Anna Vali, wel al geplaatst bij het werk van Hein Vree en Leon Vermunt, bevestigen: Als zij/ niet was/bezield/door hem/had hij/geen kracht/en dan/konden/net niet/verder/ velen. door Ab van derSluis OOSTKAPELLE - De gerefor meerde gemeente in Oostka- pelle bestaat al 73 jaar als zij in 1973 de eerste zelfstandige predikant krijgt. J. Driessen, geboren in Utrecht, valt de eer te beurt. Lang blijft hij niet in het Zeeuwse. Na drie jaar ver trekt hij naar Moerkapelle om opgevolgd te worden door ds. A Bac. De snelle wisseling van de wacht tekent de gemeente in Oostkapelle. Ze wordt in haar honderdjarige geschiedenis - op allerlei terreinen - regelma tig geconfronteerd met onver wachte gebeurtenissen. De kerkeraad, het dagelijks be stuur, reageert altijd adequaat. Ter gelegenheid van het eeuw feest van de kerkelijke ge meente besloot de kerkeraad van de gereformeerde gemeen te Oostkapelle een boek uit te geven. P. DavidseuitMelisker- ke nam de notulen door en schreef Het beschermend Schild. De gemeente in Oostkapelle ontstond in maart 1900. De zelfstandigheid was het gevolg van het besluit de Walcherse gemeente op te delen in drie zelfstandige gemeenten: Aag- tekerke, Middelburg en Oost kapelle. De leden hadden ver moedelijk zelf aangedrongen op de splitsing. De afstand tus sen Oostkapelle en Middel burg was te groot om die lo pend af te leggen. Een half jaar eerder al had een groepje van vijf leden een stuk grond gekocht om daar een 'kerkgebouw' te stichten dat deel uitmaakt van de gerefor meerde gemeente in de Mid delburgse Segeersstraat. De nieuwe kerk begint met 31 mannelijke, 35 vrouwelijke en 89 doopleden. Groei De eerste jaren groeit de ge meente niet bijster hard. Le den van andere kerkgemeen schappen staan nogal huiverig tegenover aansluiting. Aagte- De naast de kerk gebouwde nieuwe pastorie. kerke en Oostkapelle werken op een aantal terreinen samen. Ze vergaderen in eensgezind heid. Samen ook vragen ze in 1904 of lerend ouderling H. Kieviet uit Axel zich op Wal cheren wil vestigen. In novem ber wordt hij tot leraar in Aag- tekerke benoemd en verleent hij hulp aan Oostkapelle. De samenwerking eindigt vijfjaar later als Kieviet beroepen wordt in Aagtekerke en de classis Oostkapelle aanziet als een vacante gemeente. Beide gemeenten functioneren sindsdien zelfstandig. In 1911 blijkt de kerk al te klein voor de groeiende ge meente. Een verbou wing is no dig, waardoor er vier rijen met banken bijgeplaatst kunnen worden. Vier jaar later wordt besloten verwarming aan te leggen. Niet iedereen is daar even gelukkig mee. Het voor deel van een koude kerk was dat kerkganger hun jassen en omslagdoeken omhielden, waardoor er geen kapstokken nodig waren. In 1925 moet de kerk weer groter worden. Paardenstal De kerkeraad reageert prag matisch en adequaat. Als er geen pastorie of consistorie is, dan wordt besloten tot huren of bouwen. Als de koster meer werk moet doen, dan wordt niet geaarzeld zijn loon op te trekken. Ook over de plaatsing van een orgel wordt niet moei lijk gedaan. De gemeenteleden tasten diep in de buidel. Over één aspect raakt de kerkeraad nooit uitgediscussieerd. Op de bouw van een paardenstal in het begin van de jaren twintig wordt, afwijzend gereageerd en ook het herhaaldelijk verzoek van leden om later een over dekte fietsenstalling te bou wen, wordt telkenmale gene geerd. De laatste keer gebeurt dat in 1993. De kerkeraad vindt de ruimte te beperkt en de kosten te hoog. Tot 1973 heeft Oostkapelle geen eigen predikant. De voor ganger wordt gedeeld met Aagte- of Meliskerke. In 1973 keert het tij. De nieuwe pasto rie is er klaar voor. Na Bac wordt in 1982 ds. C. Harinck beroepen. In 1982 doet hij zijn intrede. Nog geen vier maan den later vraagt hij de kerke raad om aandacht voor het gebouw. Hij vindt de kei\k on doelmatig en heeft moeite erin te preken. Ook nu neemt de foto uit Het beschermend schild kerkeraad meteen actie. In 1987 wordt de nieuwe, huidige, Saronkerk opgeleverd. Davidse heeft een uitermate gedetailleerd boek geschreven over het wel en wee van de ge reformeerde gemeente. Uit voerig gaat hij in op de diverse personen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de ge schiedenis van de gerefor meerde gemeente. Handig in dat verband is een overzicht van de predikanten, de kosters, d.e ambtsdragers en het vereni gingsleven aan het einde van het bijna tweehonderd pagi na's tellende boek. Het beschermend Schild kost f 39,95 en is verkrijgbaar bij de kerkeraad, p/a C. L. Over- beeke, Dorpsstraat 66 in Oost kapelle. Edy de Witte CLINGE - Op het terrein bij de kinderboerderij van De Sterre wordt zondag 30 april voor de zesde keer een voorjaarsplan- ten- en bijenmarkt gehouden. Deelnemers aan het kasproject van De Sterre bieden enkele honderden soorten vaste en een jarige zelfgekweekte planten aan. Ook een vijftiental particu liere kwekers zijn met hun huis vlijt aanwezig. Zelfgemaakte tuinornamenten en betonnen fi guren krijgen een plaatsje tus sen de planten. De bijenvereni ging Hulst en omstreken is met een uitgebreide stand aanwezig. Hier worden niet alleen produc ten aan de imkers uit de regio aangeboden, maar de negentig jaar oude vereniging geeft ook een stukje voorlichting. Een be ginnende imker kan er terecht om een bijenvolk te kopen. Van wege het jubileum is er voor de jeugd een kleurwedstrijd. De vereniging Groei en Bloei is eveneens met een stand en pro motieteam aanwezig. De markt begint om 10.30 uur. De Belgi sche volksgroep Brandhout luistert het geheel muzikaal op. Er worden wafels en poffertjes gebakken. Bij slecht weer vindt het evene ment plaats in de overdekte ma nege van de kinderboerderij. door Nadia Berkelder VEERE - Een aantal fracties in de gemeenteraad van Veere is niet gelukkig met de wijze waarop het college de proble men rond bet vakantiepark Kustlicht n heeft afgehandeld. Dat bleek donderdag tijdens de vergadering van de gemeente raad, waarin de gang van zaken rond het park werd besproken. D66 en het AOV vonden dat de raad niet goed op de hoogte is gehouden van de ontwikkelin gen. D. Maas (PvdA) en P. de Visser (SGP) betreurden het dat de raad op 17 december 1998 ak koord gegaan is met de plannen voor Kustlicht II. R. Van der Meer van het AOV Unie 55+ vond dat het college teveel ver trouwen heeft gehad in de goede bedoelingen van projectont wikkelaar Mulder. Hij had graag gezien dat de gemeente zich harder had opgesteld. Ver der vond hij dat het college van B en W informatie voor de raad heeft achtergehouden. Financien D66 fractieleider L. van der Hoest maakte zich zorgen om de financiële consequenties van hét faillisement van het vakan tiepark. Hij vind het overzicht dat B en W de raad aanbood on volledig en eiste ook een over zicht van de financiële gevol gen. Wethouder L. Wisse vond dat de raad er in 1998 goed aan gedaan had om in te stemmen met de plannen. „Er was geen weg te rug, we zijn nog steeds blij dat we het volgehouden hebben," zei hijDe wethouder gaf wel toe dat de besprekingen met Mulder stroef verliepen omdat deze in geldnood vekeerde. Hij ver klaarde dat het 'niet mogelijk was om steeds maar weer met de raad te onderhandelen over de precaire situatie'. Nieuwe eisen D66 was niet tevreden met dat antwoord. D66'er L. van dei- Hoest had moeite met die beslo tenheid. „Nog steeds kunnen we niet openlijk discussiëren", zei hij. Hij was niet te spreken over de onderhandelingspositie van B en W: „Het informeel overleg heeft steeds geleid tot nieuwe eisen van de projectontwikï laar." Wisse verklaarde graag veie te gaan met de aanleg van weg en de bouw van een elk-we; voorziening in het vakanl; park. Daarvoor moet bankgarantie van vijfhondei duizend gulden worden vrij? geven. Daarover dient op april een kort geding. Weerstation KNMI verhuisd WILHELMINADORP weerstation van het KNMI Wilhelminadorp heeft een dere stek gekregen. De meets paratuur is verplaatst van tuinen van het Proel'stati voor de Fruitteelt naar de helminapolder. De verhuizing was noodzakel vanwege de afbouw van Proefstation, waardoor KNMI zijn beheerder voor weerstation kwijtraakt. Da; om is contact gezocht met Koninklijke Maatschap De IV helminapolder, op wier gron gebied al de windmast van meteorologisch instituut i gevestigd. Alle geavanceerde meetappai tuur van het KNMI is bij windmeter neergezet, met e hek eromheen om al te nieuw gierige mensen op afstand houden. De Koninklijke Maatschap heert het terreintje, dat er nog kaal bij ligt maar waar gras de komende weken vo! moet gaan groeien. Alles wat weerkundigen wil! weten - neerslag, wind, zie: zonneschijn, temperatuur verschillende hoogten - wo: op het weerstation continu meten. Elk uur stuurt de co: puter de gegevens richting Bilt, waar de cijfers worden vt werkt. Als de weersomstandi heden daartoe aanleiding ven, bijvoorbeeld bij dreige onweer, kunnen de ontwikt lingen ook op de voet wore gevolgd. Het KNMI is ingenomen met nieuwe locatie.Bij het proefsl tion zorgden de bomen stee meer voor vertekende gegeve: Wilhelminadorp is een van de weerstations van het KNMI. door Nadia Berkelder VEERE - De gemeente Veere moet opnieuw gaan onderhan delenmet Rijkswaterstaat en de provincie over de kosten van de planologische inpassing van de rijksweg N57 en de rondweg rond Serooskerke (W). De ge meenteraad vind dat de ge meente niet hoeft op te draaien voor kosten, die voortvloeien uit een besluit dat gemaakt is door een andere overheid. De raad is zich er wel van be wust dat de weg er hoe dan ook komt, maar is niet bereid eraan mee te betalen. De VVD was donderdagavond tijdens een raadsvergadering in het ge meentehuis in Domburg als eni ge fractie voor het financieren van de planologische kosten. Fractievoorzitter K. Huiszoon meende dat de kosten op een la ter tijdstip kunnen worden te rugverdiend door het innen van leges voor de bouw van de tun nels die bij de weg gepland zijn. Bovendien zou een soepele me dewerking van de gemeente de verstandhoudingen kunnen verbeteren. Autonoom Het CDA benadrukte dat goede bestuurlijke verhoudingen niet alleen de verantwoordelijkheid zijn van de gemeente Veere, maar ook van de andere partij en. Fractievoorzitter W. van Ta- tenhove was van mening dat Veere autonoom op eigen grond gebied is. Hij vond dat Veere zich niet moet laten dwingen door andere overheden. D66'er L. van der Hoest kwam met een originele gedachte. Hij vroeg zich af of de kosten op derden te verhalen zijn door het indienen van een planschade claim. Wethouder L. Wisse antwoord de dat hij daar geen mogelijkhe den toe zag. Ook D66 was van mening dat degene die het be leid bepaalt, daar ook voor moet betalen. De wethouder gaat opnieuw on derhandelen over de financiën en tot die tijd valt er geen beslis sing over het bestemmingsplan zelf. De SGP vond evenals RPF GPV dat de aanleg van de N57 een Middelburgs probleem is. Desondanks leek het erop dat de SGP-fractie wel akkoord zal gaan met het bestemmingsplan. De WD is groot voorstand van de aanleg van de weg. Hu zoon voerde als belangrijks argument voor instemming a; dat de gemeente er gewoo weg niet onderuit kan. Verd achtte hij de weg van groot b lang voor de ontsluiting v; Veere voor toeristen. D. Maas van de PvdA wees raad op de eigen inwoners, c ook vaak in de file staan voor brug in Middelburg. Pertinent tegen Fractievoorzitter van Groe Links P. Louwerse was als eni|: pertinent tegen aanleg van weg. Hij zei dat de problemen: Middelburg veroorzaakt wo den door Middelburg zelf. E betwiste bovendien dat Midde burg slecht bereikbaar is. Vc gens hem gaat het om zes files een jaar, wat vergeleken met problemen in de Randstad we nig voorstelt. Hij vond het ni nodig om daar kostbare groi voor in te leveren. Toertocht om het Veerse Meer WOLPHAARTSDIJK - De toe afdeling van ZRTC Theo Mi delkamp organiseert op zond; i 7 mei de Omloop van het Veer Meer voor toerfietsers. Er zijn twee routes opgezet: éi van 70 kilometer en één van 1! kilometer. Beide tochten voer langs de oevers van het Veen Meer. De startplaats is bij Hotel Roy in Wolphaartsdijk en inschri ven kan van 8.30 tot 10.30 uur. Gewonden bij bedrijfsongeval WEMELDINGE - Bij een onge val op de Zuidelijke Achterwe in Wemeldinge raakten woens dagavond twee personen g( wond. Twee mannen, 30 en 53 jaar ou< stonden in een bak die los op vorken van een heftruck stom Toen beiden naar dezelfde kaï leunden, viel de bak vanaf ee hoogte van twee meter naar b< neden. De twee werden mi lichte verwondingen naar ht Oosterscheldeziekenhuis Goes afgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20