\fan Boxtel jaagt taallessen aan GEOPEi» KLM stelt alliantie Alitalia uit 2e PAASDAG Architecten geven landschap ander aanzien Vijfjaar en TBS voor hoofdverdachte dood Van Cotthem Ex-gevangene pleit voor herdenken met Japanners W00NSTRADA p STRIJEN El Katieko Grote tentenshow 11 tot 6 perst êil Danny Blind nieuwe tulp Kurt Schwitters maakte kunst uit scherven 11 {amer wil meer daadkracht bij inburgering allochtonen Nepkaarten Pokémon in de handel Brandbrief Oostburg werkt Van Nistelrooy kiest voor United isamm WÊÊÊmm Vader Elian vraagt hulp Amerikanen Kroatië getipt over aanslag op president W<VL dl, -CUtcLctCd^. 17-30 uur \Chr. Huygensstraat Strijen (z.h. eu.) Tel. 078 - 674 30 00 (Advertentie) Advertentie van onze redactie buitenland MIZUMAKI - „Het zou goed zijn als wij ook in Nederland ge zamenlijk met de Japanners in staat zouden zijn de doden van de Tweede Wereldoorlog te her denken." Dat zei Dolf Winkler, voorzitter van de vereniging van Ex-Krijgsgevangenen en Nabestaanden Japan (EKNJ) vanochtend in het Japanse Mi- zumaki. In Mizumaki staat, mede op ini tiatief van Winkler, een monu ment voor de mensen die in de Pacific-oorlog stierven tijdens dwangarbeid. Winkler werkte aan de Birmaspoorweg en in de mijnen bij Mizumaki. Hij streeft naar een goede relatie met de voormalige vijand en wil dat er lering wordt getrokken uit het verleden. Hij doet dit onder meer door exposities en uitwis selingen van jongeren. Winkler sprak bij een kransleg- (van 13.00 tot 17.00 uur) ging bij het monument door mi nister Van Aartsen van Buiten landse Zaken. De bewindsman is in Japan voor de herdenking van de 400-jarige betrekkingen tussen Nederland en het land van de Rijzende Zon. ANP pagina 4: prins vraagt Japan oorlogsverleden niette vergeten De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 (Advertentie) FwriWnM "e sPec'a''s' 'n an,'e'("ïn n'euw geloogd grenen ■StrA d AI en vuren meu'ie'eni Mexicaans grenen, I srsi if 1 koloniale meubelen en hardhouten tuinmeubelen. van 09.00 tot 17.00 uur "Daawwi je- «w Stiijt* Tuinlmeubel centrum Strijen Intersport Erik Nieuwe Burg 22-28 Middelburg tel. 0118-611741 28 pasen geopend van 12 tot 17 uur (Advertentie) WAARSCHUWING/OPROEP aan alle waterbedbezitters dia aan HALCYON GOLD LABEL SOFTSIDE WATERBED v. «fflt- gekocht hebben bij DE WATERBEDDENCONCURRENT in Amsterdam, Gireer»! Rotterdam, Arnhem of Eindhoven. Zij mogen zich melden bij een van de filialen met hun aankoöpbon, om op vertoon hiervan geheel gratis (zonder welke verplichting dan ook*) een ori gineel jersey hoeslaken (ter waarde van 79.95) in ontvangst te nemen. Dit GEHEEL GRATIS om te vieren dat wij dankzij u meer dan 100.000 waterbedden hebben verkocht. Ook nieuwe klanten komen in aanmer king voor deze actie. Zie ook: www.waterbed.nu www.interexpo.nl COMPUTERS HARD- SOFTWARE TEGEN BODEMPRIJZEN Wolkenvelden jprst bewolkt en regenachtig. Vanmiddag 'pidaringen en overwegend droog, liiddagtemperatuur rond de 15 graden. ij3e jaargang no. 96 -jjdag 21 april 2000 ,,sse nummers 1,85 Allerlei Pokémonartike- len, vooral kaarten, wor den massaal nagemaakt en op de markt gebracht. Daardoor worden de fabri kanten en distributeurs van de originele spullen ernstig gedupeerd. Denep- artikelen worden waar schijnlijk volop te koop aangeboden tijdens de vrijmarkten op Koningin nedag. Een brandbrief van de gemeente Oostburg heeft de Tweede Kamer en minister De Vries (Binnenlandse Zaken) ertoe ge bracht de meeste gemeenten wat ruimer te bedelen. Bijna alle Zeeuwse gemeenten krijgen meer geld dan j) in de oorspronkelijke plannen stond. iCHAGEN- Voormalig RCS- uAjaxvoetballer Danny Blind rijgt zijn eigen tulp: een witte jreiggi met rode blos. Ie Zeeuw doopt de nieuwe tul- envariant op 1 mei in Sint [aartensvlotbrug (Noord-Hol- md). daarna wordt een partij Blindjes' verkocht ten bate van !e Nederlandse Kankerbestrij- ing. ANP Ruud van Nistelrooy (rechts) verruilt na dit seizoen PS V voor Manchester United". Beide clubs bereikten gisteravond een akkoord. Met de transfer zou een bedrag van 60 miljoen gul den gemoeid zijn. Van Nistelrooy, die op dit moment herstelt van een blessure, is met 2 9 goals de topscorer 'i van Nederland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,20,21,23 en 25; sport: 27,28,29 en 31 hnrFrans van den Houdt jEN HAAG - Een speciale terkgroep moet ervoor jirgen dat de wachtlijsten ;üor taallessen voor al- jchtonen zo snel mogelijk jorden weggewerkt. Bo- lendien moeten de lessen eter en gevarieerder jorden. (fillister Van Boxtel van Grote- edenbeleid en Integratie heeft Tweede Kamer gisteren de ■stelling van zo'n werkgroep eloofd. Hij denkt dat de wacht ten kunnen worden bekort Is alle instellingen en over- fldsorganen die zich bezig- jouden met de inburgering van aitenlanders beter met elkaar janenw erken. Ie Kamer had geëist dat Van oxtel de wachtlijsten binnen a jaar wegwerkt. Dat lukt larschijnlijk niet, dacht de ewindsman. „De steden heb- en. grote reserves (52 miljoen gulden) voor taallessen, maar niet altijd voldoende capaciteit. Daar moet u echt oog voor heb ben. Ook voor het feit dat over de inburgering met veel partijen gepraat moet worden." Dat er, terwijl er genoeg geld is, nu toch ruim 10.000 mensen moeten wachten op lessen Ne derlands komt grotendeels door de bureaucratie. Zo worden er te weinig cursussen op poten ge zet. De Kamer vindt dat onaan vaardbaar en wil een snelle en krachtige aanpak. PvdA-leider Melkert vond Van Boxtels voornemens tot nu toe weinig overtuigend. „U zult echt uit een ander vaatje moeten tappen wilt u geloofwaardig overkomen." Ook GroenLinks- Kamerlid Rosenmöller wil daadkracht zien. „De regering moet de problemen die rond in tegratie bestaan oplossen, niet alleen maar verklaren." Van Boxtel, die zei net zo geïrri teerd te zijn als de Kamer over de bureaucratische hobbels en wachtlijsten, wil samen met de Stichting van de Arbeid zoeken naar een regeling waardoor al lochtonen die werk hebben te gelijkertijd hun taallessen kun nen afmaken. Velen laten de cursus zitten zodra ze een baan vinden. Kamer en minister vin den dat onacceptabel. Straffen Een Kamermeerderheid steun de ook het voorstel van Groen- Links om bedrijven te straffen die de wet 'Samen' negeren en weinig of geen allochtonen aan nemen. Volgens GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöller moet het kabinet tijdens het ko mende voorjaarsoverleg met werkgevers en werknemers ei sen dat de wet wordt nageleefd. „Het is ontoelaatbaar dat dit nog altijd niet gebeurt", zo stel de Rosenmöller. Minister Vermeend van Sociale Zaken wil eerst afwachten hoe het qnlangs met het MKB (ver eniging voor midden en klein bedrijf) gesloten convenant uit pakt, alvorens aan strafmaat regelen te denken. Met de belan genvereniging is afgesproken dat de branche 30.000 banen aanbiedt voor laaggeschoolde allochtonen. Rosenmöller en SP-Kamerlid Marijnissen toon den zich erg sceptisch over deze afspraak. Brede steun van zowel de frac ties als het kabinet was er verder voor de PvdA-motie om 46 spe ciale werkprojecten voor al lochtonen ook na 2001, als de projecten officieel aflopen, te blijven financieren. Ter voorko ming en bestrijding van achter standen en schooluitval wil de Kamer ook dat er extra geld komt voor voorschoolse opvang en dat op alle scholen iets ge daan wordt aan leerlingbegelei ding. GPD pagina 2: hypocriet debat pagina 23: lesje Nederlands ZEELANDHALLEN - GOES 22 APRBL ZATERDAG 10-16 UUR bijna omstoten van een fles drank door de vriendin van Van Cotthem was wellicht de aanlei ding, opperde de 16-jarige vriendin van de hoofdverdach te. Ook wie de fatale klap uit deelde bleef onduidelijk. De rechtbank achtte het mede- plegen van zware mishandeling met de dood tot gevolg voor de drie medeverdachten niet be wezen. Volgens de rechters was er geen sprake van nauwe en volledige samenwerking. De rechtbank acht het drietal wel schuldig aan het plegen van openlijk ge weld tegen Daniel en zijn vrien din Loes Ippel. De vriendin van de hoofdver dachte werd veroordeeld tot één jaar jeugddetentie (waarvan drie maanden voorwaardelijk). De twee mannelijke medever dachten, een 23-jarige tweeling, kregen twee en 3,5 jaar gevan genisstraf. De vonnissen waren alle vrijwel conform de eis. De straffen zijn fors omdat de rechtbank stelt 'dat dit geweld de gevoelens van onveiligheid vergroot en dat duidelijk moet zijn dat dit geweld niet mag worden getolereerd'ANP/GPD (Advertentie) ZAGREB - Sinds zondag wordt de Kroatische president Stipe Mesic scherp bewaakt. Ook de woning van de bekendste men senrechtenactivist in Kroatië, Ivan Zvonimir Cicak, staat on der permanente bewaking. Dat meldde gisteren het Kroatische weekblad Nacional. Volgens het blad heeft de Duitse inlichtingendienst de Kroaten gemeld over serieuze aanwij zingen te beschikken dat er aan slagen op de twee worden voor bereid. Het zou gaan om een samenzwering van radicale Kroaten die tegen de samenwer king zijn van de Kroatische au toriteiten met het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. ANP (Advertentie) De der van het Cubaanse bootvluchtelingetje Elian Gonzalez heeft de Ameri kanen gisteren opgeroe pen president Clinton tot actie aan te sporen om er voor te zorgen dat hij met zijn zoon wordt herenigd. „Sta niet toe dat ze mijn zoon blijven misbruiken", aldus Juan Miguel Gonza lez. Hij doelde daarmee op de familieleden in Miami die Elian bij zich in huis namen nadat hij uit het water voor de kust van Florida was gered. „Ik wil heel graag bij mijn zoon zijn. Hij hoort bij mij", zei Gonzalez voor het huis van een Cubaanse diplo maat in Washington waar hij logeert sinds hij op 6 april in de VS aankwam. Gonzalez deed zijn op roep een dag nadat een hof van beroep bepaalde dat Elian vooralsnog in de VS moet blijven. De familie in Miami wil het jongetje onder geen beding laten terugkeren naar Cuba en weigert een ontmoeting tussen het zesjarige kind en zijn va der mogelijk te maken, ondanks het bevel daartoe van minister van Justitie Janet Reno. AP (Advertentie) CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Gedurfde architectonische ontwerpen leiden ertoe dat het Nederlandse landschap op veel plaatsen sneller dan ooit ingrijpend wordt ge transformeerd. Zo verrijst op bedrijventerrein 's Graveland-Noord in Capelle aan den IJssel het kantorenpand Crystal Building. Het surrealistisch ogende complex is vormgegeven door architect Pim van der Ven. Dwars door het pand loopt een afslag vandeN210. foto Ton Borsboom/ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De bijna-fusie van KLM met de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alita lia is opnieuw uitgesteld. De KLM eist eerst meer duidelijk heid over de toekomst van de nieuwe Italiaanse luchthaven Malpensa bij Milaan. Het is nog steeds niet duidelijk of de Italiaanse regering kan ei sen dat alle luchtvaartmaat schappijen naar Malpensa ver huizen en de oude luchthaven Linate links laten liggen. Mal pensa is van gróót belang voor de KLM en partner Alitalia om dat het een knooppunt moet worden in de samenwerking. De luchthaven moet zich ontwik kelen tot een spil in de interna tionale luchtvaart. Door beper kingen aan de groei van het aantal vluchten kan de samen werking op losse schroeven ko men te staan. „Het is onduidelijk wat de groeimogelijkheden precies zijn", aldus een KLM-woord- voerster. „We willen meer dui delijkheid." Of de alliantie met Alitalia nu gevaar loopt, wilde de woordvoerster niet zeggen. „We hebben nog geen definitie ve overeenstemming met Alita lia. Over verschillende opties zijn we nog in gesprek." Eis KLM eiste begin deze maand dat het voor 20 april duidelijk heid Wilde over het vliegveld, dat de tweede thuisbasis van de maatschappij naast Schiphol zou moeten worden. Het is nu onduidelijk wanneer de samen werking definitief wordt be krachtigd. Het vernieuwde Malpensa ging vorig jaar september open en kostte ruim 2,5 miljard gulden. De EU legde tien pincent op ta fel. KLM stak 220 miljoen gul den in het project. Milieuprotes ten vanwege geluidshinder en de bezwaren van de luchtvaart maatschappijen leidden er vo rig najaar toe dat Brussel een eerder verhuisplan afkeurde. ANP/GPD pagina 7: luchtvaart schikt zich ïn verhuizing van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 24-jarige man veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging voor het doodslaan van de Vlaardingse student Daniel van Cotthem. Drie medeverdachten kregen straffen variërend van 3,5 jaar cel tot een jaar jeugddetentie. De vier maakten begin januari dit jaar op NS-station Vlaardin- gen-Oost ruzie met de 17-jarige Van Cotthem. Zonder enige aanleiding ga f één van de vier de jongen een klap tegen het hoofd. Nog geen twee dagen later over leed hij in het ziekenhuis. Begrafenis De hoofdverdachte werd ver oordeeld voor het plegen van zware mishandeling met de dood tot gevolg. Naast zijn straf legde de rechtbank hem het be talen van Van Cotthems begra fenis van 20.000 gulden op. Tijdens de rechtszaak tegen de vier verdachten uit Maassluis werd duidelijk dat geen van hen kon aangeven waarom Van Cot them het moest ontgelden. Het Vandaag, Goede vrijdag is de Konmar open tot 19.00 uur!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1