Moegabe zwicht niet voor druk Kaartjes voor Oranje. HONGER in ETHIOPIË Italiaanse president moet kiezen PZC Vliegramp Filipijnen eist 131 mensenlevens Lode wijk XVII stierf officieel in Parijse cel fanning Zimbabwe groeit buitenland Vrijgelaten Libanezen thuis Celstraf voor Chinese activist Fujimori komt 0,11 procent tekort Verdachte internetaanslagen vast Aanhoudingen na onrust in Lille Wodkastokerij in verzorgingshuis Willem-Alexander in voetspoor bemanning koopvaarder De Liefde ZOA| Probleem Gibraltar voor EU opgelost gnonze redactie buitenland jlRARE - De Zimbabwaanse resident Robert Moegabe feigert nog steeds de zwarte Kieranen van de onafhanke- jjkheidsoorlog (1972-1980) op- jracht te geven de bezette hoer erijen van blanken te verlaten, pat werd gisteren duidelijk na «erleg tussen het staatshoofd I j vertegenwoordigers van de I Jleranen en van de blanke boe- ^president verklaarde wel te- asdentezijndatereen ontmoe- jg tussen de partijen had Jaatsgevonden. „Het heeft een gmosfeer geschapen van we erzijds begrip ook al is er door van beide partijen een op- jsing aangedragen", aldus het jaatshoofd. je drie partijen ontmoetten el- dar nadat het Hooggerechts hof de leider van de oorlogsvete ranen had veroordeeld wegens runachting van het hof. Chenje- iai Hunzvi heeft volgens de itcbters een opdracht van vori ge maand genegeerd, om een einde te maken aan de illegale bezettingen. Hij heeft nu tot 5 ueide tijd gekregen alsnog een einde te maken aan de acties. Als hij dat niet doet, moet hij de gevangenis in. Bunzvi zei na de uitspraak dat li] niet in staat is zijn aanhan- gas ertoe te brengen de bezet ten te beëindigen. „Hoe kan ihet bevel van mijn president zgenspreken", zei hij. Volgens ïjarnemers moedigt Moegabe :e veteranen aan in de hoop dat ij zo de Zimbabwanen ertoe an. brengen bij de komende erkiezingen te stemmen op zijn iANU-paitij. Druk itussen neemt de internationa- lidruk op Moegabe toe. De Brit premier Blair veroordeelde et geweld dat in Zimbabwe, iet vroegere Brits Rhodesië, al lijf mensen het leven heeft ge tost. Groot-Brittannië probeert ra het Gemenebest, de Europe- Unie en de Verenigde Naties, de aanvallen op de blanken te doen stoppen, zo verklaarde de regeringsleider. Washington uitte felle kritiek op de toe spraak van Moegabe waarin hij dinsdag de blanke boeren be stempelde als 'staatsvijanden'. VN-secretaris-generaal Kofi Annan riep Moegabe dringend op een einde te maken aan de be zettingen. Confrontaties De oppositie in Zimbabwe te gen het optreden van de al twin tig jaar regerende president neemt toe, zelfs in de kring rond Moegabe zelf. „De meerderheid van de mensen in de regering steunt niet wat hier gaande is. Als dit zo doorgaat zullen we confrontaties zien binnen de re gering," aldus een anonieme ho ge Zimbabwaanse functionaris gisteren in een Brits dagblad. De zwarte veteranen lijken zich niets aan te trekken van alle in ternationale kritiek en binnen landse tegenstand. Volgens blanke boeren bereiden de kra kers zich voor op nieuwe bezet tingen. „We verwachten dat het verschrikkelijke paasdagen worden", verklaarde een woordvoerder van de boeren bond CFU. Steeds meer blanke boeren ver laten hun boerderijen. Zij con centreren zich in boerderijen in het westen van Matabeleland. Zij hopen op die manier hun ge zinnen beter te kunnen bescher men tegen aanvallen door vete ranen. RTR/ANP/AFP BEIROET - Een door Israël vrijgelaten Libanees lacht vanuit de bus naar zijn moeder bij aankomst in een buitenwijk van Beiroet. Hij behoorde lot een groep van dertien Libanezen die in Israël jarenlang zon der proces in hechtenis zaten om eventueel te worden geruild tegen in Libanon gevangen Israëlische soldaten. Op last van het Israëlische Hooggerechtshof zijn ze nu op vrije voeten gesteld. Gisteravond keerden ze terug in hun vaderland, nadat ze eerder op de dag waren overgedragen aan medewerkers van het Rode Kruis. foto Hussein Malla/AP donderdag 20 april 2000 PEKING - Een Chinese activist die corruptie van de overheid heeft onthuld is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. De rechtbank in de Centraal-Chinese stad Xin jiang heeft dat bekendgemaakt. An Jun (42) is veroordeeld wegens subversieve activiteiten. Hij richtte in 1998 de organi satie Corruptie Wacht op, die inmiddels is verboden. De 300 leden tellende organisatie stelde bijna 100 gevallen van corruptie aan de kaak, zo berichtte het in Hongkong ge vestigde Informatiecentrum voor Mensenrechten en Demo cratie. An ging gisteren onmiddellijk in hoger beroep. AP LIMA - De zittende Peruaanse president is de zege in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen nipt ontgaan. Volgens de officiële uitslag haalde hij 49,89 procent van de stemmen. Vorige week werd al bekend dat een tweede ronde nodig was. De autoritaire Fujimori wilde hier eerst niet aan en er moest grote internationale druk aan te pas komen om een tweede ronde af te dwingen. De officiële einduitslag stelt de critici nu in het gelijk zonder al te groot gezichtsverlies voor Fujimori. De tweede ronde is in de tweede helft van mei of de eerste van juni. Fujimori neemt het dan op tegen oppositiekandidaat Alejandro Toledo, die 40,15 procent behaalde. DPA/ANP WASHINGTON - De Canadese politie heeft een 15-jarige verdachte aangehouden in de zaak van de golf van aanslagen op internetpagina's in februari. De jongen, bijgenaamd Ma- fiaboy, wordt verantwoordelijk gehouden voor het blokkeren van de website van CNN op 8 februari. De aanslagen op gerenommeerde internetbedrijven als Yahoo, eBay, CNN en Amazon.com veroorzaakten wereld wijd opschudding en kostte het bedrijfsleven naar schatting honderden miljoenen guldens. De politie verwacht nog meer aanhoudingen. Waarschijnlijk waren meerdere piraten ac tief. Mafiaboy is inmiddels op borgtocht vrijgelaten. Hij wordt in juni in Montreal berecht. AFP/DPA LILLE - De politie van de Noord-Franse stad Lille heeft gis teren 35 personen aangehouden na een derde nacht van ge welddadig protest tegen het doodschieten van een j onge auto dief door eenpolitieman. Ook in voorsteden van Lille is gedemonstreerd en volgens de politie werden zeker 36 auto's in brand gestoken. Maandag en dinsdag waren ook al tientallen arrestaties verricht nadat woedende jongeren vernielingen hadden aangericht. In Lille is het onrustig sinds in het weekeinde de 25-jarige Al gerijn Ryad Hamlaoui bij een poging tot autodiefstal werd doodgeschoten. De 27-jarige politieman die hem neerschoot, naar zijn zeggen nadat de jongeman een abrupte beweging had gemaakt alsof hij een wapen wilde pakken, is in de omge ving van Parijs ingesloten hangende een gerechtelijk vooron derzoek naar mogelijke doodslag. AP MOSKOU - De politie in het Russische stadje Zvenigorod heeft in een bejaardentehuis een complete wodkastokerij ontdekt. Een medewerker van het tehuis had de stokerij opge bouwd. Volgens de politie draaide de stokerij op volle toeren. Het is niet bekend of de bejaarden zelf deelden in de winst. De politie zegt dat de wodka werd geproduceerd op basis van zogenaamde technische alcohol. Hiermee week de samenstel ling nogal af van standaard wodka en vormde een risico voor de gezondheid. De stoker is gearresteerd. Jaarlijks sterven circa 35.000 Russen aan alcoholvergiftiging. ANP door Cees van Zweeden PARIJS - 'Lodewijk de Zeven tiende is overleden in de gevan genis Le Temple te Parijs. Hij is tien jaar geworden'. Het was een nieuwsbericht op 9 juni 1795, de dag na het overlijden van het kind. Maar het kon pas op 19 april 2000, ruim twee eeuwen later, door een wetenschapper worden bevestigd. Lodewijks vader was Lodewijk de Zestiende, de koning van Frankrijk die zijn loopbaan on der de guillotine eindigde. Zijn moeder was Marie-Antoinette, die op dezelfde manier aan haar einde kwam. Het koningskind werd dit lot bespaard, maar ver dween wel achter de tralies. Daar bezweek de kleine Lode wijk aan tbc. Maar vrijwel direct na zijn dood begon het gerucht de ronde te doen dat het onfortuinlijke kind niet de echte koningstelg was. Gewiekste royalisten zouden Lodewijkje uit zijn cel hebben gesmokkeld en hebben vervan gen door een ander kind. Dat zou betekenen dat tiendui zenden mensen ieder jaar een bedevaart maken naar de ver keerde grafzerk in de kathe draal van Saint-Denis. Daar ligt het hart van het jongetje dat levenloos in Le Temple werd aangetroffen. Een Belgische hoogleraar, Jean- Jacques Cassiman brengt nu duidelijkheid. Hij kreeg toe stemming een stukje hart op te delven, en vergeleek het DNA daarvan met dat van bewaard gebleven haar van Marie-An- toinette. Zijn conclusie maakte hij gis teravond op een persconferentie in Parijs bekend: de laatste - zij het ongekroonde - koning van Frankrijk is inderdaad op 8 juni 1795 in de cel overleden. GPD (Advertentie) Voorspel de uitslag voor de oefeninterland Nederland- Schotland op 26 april en maak kans op 2 kaartjes voor de oefenwedstrijd Nederland-Roemenië op 27 mei. Bel met VoiceMail Actueel van KPN Telecom en toets uw uitslag in. Bellen kan van 20 t/m 26 april. Verder vindt u op VoiceMail Actueel altijd handige tips, nieuws, leuke aanbiedingen, het dagelijkse weerbericht, filmtips en het sportnieuws. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail-berichten. Bel gratis 0842-333. dat moment waren er enkele nten in de zaak. Zij hoorden een krachtige explosie, maar Egen alleen materiële schade. Pas veel later trof de brandweer let lijk aan van de 28-jarige Laurence Turbec. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is niet opgeëst, maar langenomen wordt dat zij het (erkwas van Bretonse nationa listen. Kort voor de explosie maakte de politie een bom on- ^hadelijk bij het postkantoor nRennes. let in Quévert gebruikte dyna miet was van hetzelfde soort als a het verleden door de Armée Pévolutionnaire Bretonne werd ebruikt. Het komt waarschijn- ijk uit een voorraad van acht die op 28 september vorig jaar is gestolen bij een particu lier bedrijf. De ARB en een an dere terreurgroep, de FLB, velzetten zich tegen de Franse kolonisatie' van Bretagne. Van de acht ton gestolen dyna miet is vijf ton teruggevonden. De politie gaat ervan uit dat de Bfetonse separatisten nauwe banden onderhouden met hun Baskische geestverwanten, fyintig kilo van het ontvreem de dynamiet werd in februari gebruikt voor een bomaanslag dpor de ETA in Vitoria (Spaans Baskenland), waarbij twee do- dfnvielen. GPD Reddingswerkers en bergers zoeken tussen de smeulende wrakstukken van het neergestorte vliegtuig naar slachtoffers. foto RTR van onze redactie buitenland MANILLA - Op het vakantie-eiland Samal in de zui delijke Filipijnen is gisteren een passagiersvliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Alle 131 inzitten den van vlucht 541 van Air Philippines kwamen om het leven. Het is het ergste luchtvaartongeluk uit de Filipijnse geschiedenis. De oorzaak is nog onbekend. De lijnvlücht was op weg van de hoofdstad Manilla naar de stad Davao op het zuidelijke eiland Mind anao. Kort voordat het 22-jaar oude toestel had moe ten landen, verdween het van het radarscherm. Aan boord van de Boeing 737-200 bevonden zich vol gens de luchtvaartautoriteiten zeven bemanningsle den en 124 passagiers, allemaal Filipijnse vakantie gangers op weg naar Samal. Deze populaire duik- en strandbestemming ligt zeven kilometer voor de kust van Davao, de op een na grootste stad van de Filipij nen. De staatssecretaris van Transport zei dat eerste on derzoeken uitwezen dat een menselijke'fout de oor zaak moet zijn van het ongeluk. Weer en zicht waren goed en bij de onderhoudscontrole voor vertrek waren geen ongeregeldheden gevonden. Wellicht had de piloot last van het laaghangende wol kendek, zo suggereerde een functionaris van het mi nisterie. Volgens andere bronnen meldde de piloot kort voor het ongeluk motorproblemen. RTR/D- PA/AFP door Hans Geleijnse ROME - De Italiaanse president Ciarapi aanvaardde gisteren het ontslag van premier D'Alema. Het staatshoofd heeft tot mor gen de tijd genomen om te kie zen voor een nieuwe premier en kabinet, of voor vervroegde parlementsverkiezingen. Oorzaak van de regeringscrisis is de fikse nederlaag van de cen trum-linkse regeringspartijen bij zondag gehouden regionale verkiezingen. Oppositieleider Berlusconi, die voor de gelegen heid een verbond aanging met een aantal extreem-rechtse par tijen, bleef ook gisteren ver vroegde verkiezingen eisen. DAlema liet het gisteren niet op een parlementair debat aanko men. Hij volstond met een korte toespraak in de Senaat, waarin hij zich demissionair verklaar de. Diezelfde verklaring werd bij het Huis van Afgevaardig den afgegeven. D'Alema ver klaarde zich in de Senaat tegen vervroegde verkiezingen. Ciampi, die maandag een eerste ontslagaanvraag van D'Alema afwees omdat de premier het parlement niet had geraad pleegd, vroeg daarop D'Alema om aan te blijven tot een nieuw kabinet is gevormd. In politieke leringen wordt ervan uitgegaan dat Ciampi zal proberen met de benoeming van een nieuwe pre mier de huidige centrum-linkse coalitie bijeen te houden. Voor naamste kandidaat voor het lei den van deze 58ste naoorlogse regering lijkt de minister van fi nanciën Amato. die in 1992 al korte tijd premier was. De grote waag is echter of de kleine partijen in de huidige re geringscoalitie van zeven hun steun aan een nieuw kabinet zullen geven. GPD (Advertentie) TEAR fund Giro 41400 Driebergen WOORD DAAD Giro 3020900 Gorinchem VLUCHTELINGEN^ Giro 550 Apeldoorn door Hester van Nunen KUROSHIMA - Geen gehavend schip uit 1600 maar het moder ne fregat Witte de With van de Nederlandse marine verscheen gisteren voor het Japanse ei landje Kuroshima. Geen uitge hongerde bemanning maar een keurige Nederlandse delegatie onder leiding van prins Willem- Alexander zette even later voet aan wal. Hier begon precies 400 jaar geleden de relatie tussen Nederland en Japan. Afgevaardigden van beide lan den herdachten dat op 19 april 1600 de barre tocht van het Ne derlandse schip De Liefde ein digde op het eilandje in de be schutte baai van het zuidelijke eiland Kyushu. Het was meteen de start van de Holland Week, het hoogtepunt van het herden kingsjaar in het land van de rij zende zon. Ter herinnering aan de omgeko men bemanningsleden van De Liefde legden de Nederlandse ambassadeur in Japan en de voorzitter van de Stichting 400 jaar Nederland-Japan, Yvonne van Rooy, kransen bij de beel den van Jan Joosten en William Adams. Die laatste twee behoorden tot de 24 opvarenden van het koop vaardijschip. Tientallen zeelie den hadden de tocht door ziekte en piraterij niet overleefd. Met de Kanrin Maru, een replica van een historisch Nederlands schip, voer Willem-Alexander naar de haven van het stadje Usuki. Daar wachtte de Japanse kroonprins Naruhito. bi een toespraak benadrukte Naruhito het belang van de Nederlanders in de periode dat Japan zich voor de buitenwereld had afge sloten. Cultuur Ruim twee eeuwen lang, tot 1853, waren de Nederlandse kooplieden de enige westerlin gen die handel met het land mochten drijven. Behalve goe deren kwamen ook cultuur, we tenschap en technologie bin nen. Willem-Alexander bezocht la ter de zogeheten Edo Sanpu, een moderne variant op de hofreis naar Edo, het huidige Tokio, die de Nederlanders vanaf het be gin van de zeventiende eeuw elk jaar aflegden om hun respect te betuigen aan de nationale heer sers. Nu bestaat de karavaan uit drie bussen met daarin exposi ties over Nederland en de relatie met Japan. Het Japanse publiek kan bij de rijdende tentoonstelling ook kennis maken met oud-Hol landse spelen. Willem-Alexan der ging spontaan in op een uit nodiging van studenten van de Amsterdamse sportacademie om mee te doen met het jumbo- hamerspel, een ouderwets soort tafelvoetbal. Japanse meisjes grepen de gelegenheid aan om al giechelend foto's van de Prins van Oranje te maken. GPD BRUSSEL - Gibraltar is niet langer een obstakel voor de Eu ropese Unie. Groot-Brittannië en Spanje hebben in Brussel gis termorgen een akkoord gesloten waarmee de administratieve status van 'de rots' voor de Unie is geregeld. De overeenkomst leidt naar ver wachting tot oplossing van tal van slepende conflicten rond EU-regels, die door het Brits- Spaanse conflict over Gibraltar in de lucht bleven hangen. De Britse minister van Buiten landse Zaken Cook bevestigde, op bezoek in Thailand, dat na 'negen maanden moeilijke be sprekingen een overeenkomst is bereikt'. Deze houdt volgens Cook ook in dat Londen in Eu ropa meer gaat samenwerken op het gebied van politie en jus titie. De Britten beklemtonen dat het hier om een regeling voor Gibraltar gaat en niet om een verdrag. Het lost de kwestie van de souvereiniteit niet op. De partijen spraken onder meer af dat de communicatie tussen de EU en Gibraltar formeel via Londen loopt. Spanje, dat al driehonderd jaar lang Gibraltar terug wil heb ben, weigert het plaatselijke be stuur te erkennen en praat al leen met Londen over de rots. Sinds 1969 heeft het Overzeese Gebiedsdeel zelfbestuur en be stiert zelf zaken als justitie en fi nanciën en zou dus zelf moeten onderhandelen Gibraltar maakt ook na deze overeenkomst nog geen deel uit van de EU. EFE/AFP/ANP Dode bij aanslag up McDonald's in Bretagne PARIJS - Een aanslag op een SIcDonald's in de Bretonse plaats Quévert heeft gisteren het leven gekost aan een werk neemster van het restaurantDe bom ontplofte om tien uur 's ochtends aan de achterzijde lanhet eethuis. (cBFs W Geef o.v.v. 'Noodhulp Ethiopië'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5