Waarnemende huisarts sneller mis Herindeling is gewoon Bartjens, zo simpel is het... PZC zeeland donderdag 20 april 2000 z 17 Schuttersleden willen uitleg over conflict vrouwen conflict vrouwen W aterschapskantoor tost vier ton extra Ronde van Walcheren zit er weer op leeuwse artsen koppelen dossiers om fouten te voorkomen Schuttersleden ■PI9 i. MnfRoelf Reinders flJSSINGEN - Huisartsen ma ande meeste fouten als ze dien- jen van collega's overnemen, jaamemende artsen kennen de jitiënten die bellen niet goed en i=nien eerder verkeerde beslis sen. Dat zegt voorzitter P. de Toolder van de Districts Huis den Vereniging in Zeeland. ;e meeste ongelukken gebeu- tijdens waarnemingen, zegt üeDoelden „Een huisarts heeft sn speciale band met patiën- gn, die met meerdere bezoeken opgebouwd. Die band speelt «n rol bij het kiezen van een jrategie voor behandelingen, jjje band heeft een waarnemer jiet." Volgens De Doelder kan een iloorConny van Gremberqhe IERNEUZEN - Het nieuwe hutoor voor het waterschap Zeeuws-Vlaanderen valt 385.000 gulden duurder uit dan Je 12,5 miljoen gulden die aan- taukelijk was gedacht. Bij de huw van het waterschapshuis Heek dat een aantal zaken niet in de 'turnkey'-overeenkomst jet projectontwikkelaar Bous- ieuwas opgenomen. Zo was er geen geld gereser- rterd voor de aanleg van de be srating aan de voorzijde van :et kantoorgebouw. Dat werk soet het schap zelf betalenhet- reen een extra kostenpost van 10 mille betekent. Ook bleek er Ken geld vrijgemaakt te zijn voor een regenoverkapping van ie parkeergarage, wat inhield iat het schap hiei-voor ook nog sns 13.000 gulden moest op hoesten. Achterstallige reke- ringen voor het bouwmanage ment leverden een extra kosten post van 26 mille op en aan passingen aan diverse kantoor- niimten resulteerden nog eens voor 23 mille aan rekeningen. Daarnaast verwerkte het schap een aantal zaken boekhoud kundig niet op de meest voorde huisarts die 's avonds, 's nachts, in het weekeinde of tijdens va kantie of ziekte diensten van een collega overneemt bij tele foontjes van patiënten maar moeilijk een goede inschatting maken. „Sommige patiënten bellen vaak en willen alleen maar worden gerustgesteld", zegt de Middelburgse arts. „An deren bellen nooit. Dus als die bellen is er vast iets loos. Een waarnemer weet deze zaken niet en neemt dus gemakkelijk een verkeerde beslissing met al le kwalijke gevolgen van dien." Computer Volgens De Doelder kunnen veel verkeerde beslissingen worden voorkomen als waarnemende artsen met de computer de dos siers kunnen raadplegen van de lige manier. Zo werd het rente voordeel op de 1,6 miljoen gulden die voor de verkoop van de oude schapskantoren werden gevangen, toch ongeveer een ton, niet toegevoegd aan het huisvestingsfonds. Een en ander valt op te maken uit de financiële verantwoor ding over de kantoorbouw die het dagelijks bestuur van het schap het algemeen bestuur de ze week heeft voorgelegd. Kanteldijk De afrekening van de bouw komt donderdag 11 mei aan de orde tijdens de algemene be stuursvergadering. Tijdens die vergadering wordt ook aan dacht besteed aan de voorgeno men aanleg van een kanteldijk ten behoeve van de bouw van de Westerscheldetunnel. Deze kanteldijk, die komt te liggen rond de ingang van de tunnel, krijgt een zeekerende functie, hetgeen inhoudt dat de tunnel- monding wordt gevrijwaard van mogelijk binnenstromend water. Voorts buigen de hoofd ingelanden zich over de reserve positie van het schap. De verga dering wordt gehouden in het waterschapskantoor in Terneu- zen en begint om 13.30 uur. patiënten die bellen. „Er zijn nog artsen die met papieren dos siers werken. Maar steeds meer artsen gebruiken een elektro nisch patiëntendossier in de computer." De elektronische dossiers kun nen nog niet worden uitgewis seld. Volgens De Doelder wer ken Zeeuwse huisartsen er hax-d aan om nog dit jaar te beginnen met uitwisseling van de elektro nische dossiers bij waarnemin gen. „Waarnemers kunnen dan betere beslissingen nemen, waardoor de kans op ongeluk ken afneemt." De Stichting Klachtenregeling Huisartsenzorg Zuid-Neder land vindt dat huisartsen bij waarnemingen betere afspra ken met elkaar moeten maken. „Het gebeurt bijvoorbeeld dat de ene arts bij keelontsteking medicijnen voorschrijft en z'n vervanger met goede redenen niet", zegt De Doelder. „Die ver schillen wekken bevreemding bij patiënten." In 1999 zijn er negen klachten over Zeeuwse huisartsen door de Stichting Klachtenregeling behandeld. Dat zijn er twee minder dan het jaar ervoor. Van de 116 klachten over artsen in heel Zuid-Nederland ging drie kwart over de behandeling. De rest ging vooral over de manier waarop artsen met patiënten omgingen. De Stichting conclu deert onder meer dat artsen klachten over hen als een 'emo tionele belasting' ervaren. „Dat geeft aan dat artsen heel streng voor zichzelf zijn", zegt De Doelder. „Als je dan een fout maakt, trek je jezelf dat heel erg aan." De Stichting Klachtenre geling vindt dat er vertrouwens personen moeten komen die art sen adviseert hoe op klagers te reageren. door Lilian Dominicus KOEWACHT - De Koewachtse schuttersvereniging Sint Se- bastiaan heeft op verzoek van een tiental leden een extra alge mene vergadering ingelast. De leden willen horen wat zich de afgelopen tijd precies heeft af gespeeld tussen het bestuur en twee vrouwelijke aspirant-le den, die de vereniging beschul digen van een discriminerend toelatingsbeleid. Een half jaar geleden werden de Koewachtse vrouwen, D. Ele- geert en M. Wante, niet tot de vereniging toegelaten, omdat ze tijdens de laatste jaarlijkse le denvergadering geen meerder heid van stemmen kregen. Voor zitter A Suy vindt echter dat van discriminatie geen sprake kan zijn, omdat de hoofdelijke stemming statutair is vastge legd. „Iedereen die lid wil worden, moet die stemming on dergaan", aldus Suy. „Ons toe latingsbeleid is volkomen le gaal." De dames brengen daartegen in verweer dat tenminste een van de leden, die een stem had uitge bracht tijdens de bewuste ver gadering, nooit aan een derge lijke stemming is onderworpen. Een ander zou al per 1 januari het lidmaatschap hebben opge zegd. „Beide stemmen waren dus niet rechtsgeldig", aldus Elegeert. Volgens Elegeert en Wante heeft het bestuur totaal niet gecom municeerd met de leden van de vereniging. Elegeert: „Toen wij vroegen om een extra vergade ring heeft de voorzitter dat zon der ruggespraak te houden ge weigerd. Vanuit het bestuur wordt aan de leden niets meege deeld over de ontwikkelingen. Daarom hebben ze om een extra vergadering gevraagd." Aangifte Mocht de vergadering van ko mende zaterdag geen nieuwe ontwikkelingen opleveren, dan gaan de schuttersvrouwen vol gende week aangifte doen bij de politie. Overigens heeft de Com missie Gelijke Behandeling de klacht van de dames inmiddels in onderzoek genomen. Indien zij Elegeert en Wante in het ge lijk stelt, willen ze de stap naar de rechter wagen. Suy zelf bevestigde gisteren dat de extra vergadering op zater dag zal plaatsvinden, maar kon niet zeggen welke onderwerpen aan de orde komen. „Ik zit al meer dan zeventig jaar in de schutterij, maar zo'n vergade ring als deze heb ik nog nooit van mijn leven meegemaakt. Ik wacht het gewoon af." Koffieochtend in De Lieve HULST - In het dienstencen trum De Lieve in Hulst wordt woensdag 26 april een koffie ochtend gehouden. Zondag 30 april is er in het dienstencen trum een bonte middag met live muziek en zang. Tijdens de koffieochtend, die om tien uur begint, wordt een verhaal voorgelezen. De bonte middag op 30 april wordt ver zorgd door Music Anto uit Kloosterzande. Dit gezelschap van Huize St. Antonius uit Kloosterzande heeft al verschil lende succesvolle optredens achter de rug. Het muziekpro gramma begint om 14.30 uur. Laatste poging tot verzoening Reynaertstichting HULST - Het kort geding dat bestuursleden van de stichting Evenementen Reynaert Histo rie hebben aangespannen tegen voorzitter E. Beaart is op ver zoek van diens raadsman uitge steld. Volgende week vindt een laatste verzoenpoging plaats tussen Beaart enerzijds en penning meester M. Stoffels en secretaris H. Scholtens anderzijds. Stoffels en Scholtens verwijten Beaart 'financieel wanbeheer' en 'eigengereid optreden'. Via de rechter wilden ze het ver trek van hun voorzitter afdwin gen. Stoffels: Levert het gesprek niets op, dan wordt de procedu re gewoon voortgezet." door Arjan van Westen VLISSINGEN - Aan de twintigste editie van de Ronde van Walcheren heeft woens dag een recordaantal deelnemers meege daan. Onder een stralend lentezonnetje startten om tien uur 176 fietsers bij de Marineka zerne in Vlissingen. De recreatieve fietstocht wordt georgani seerd door de Koninklijke marechaussee en de Marine en staat open voor amateur wielrenners die bij de overheid werken. Voor het eerst deden er ook twee ligfiet- sers mee. Om ongelukken te voorkomen, moesten deze achter het peloton aanrij den. De organisatie wil bij komende edi ties van de negentig kilometer lange tocht ook deelnemers uit het bedrijfsleven mee laten doen. foto Lex de Meester door Wout Bareman enConny van Gremberghe Geschoten wild aan de muur en een vrolijk mopje onbestemde muziek uit de luidsprekers. Aan de stamtafel in De Gentsche Poort in Biervliet schuiven burgemeester Toine Kessen van Hulst, z'n collega Cees van Liere I \au Sluis-Aardenburg en amateur-politicoloog Ariël I Meeusen uit Terneuzen aan. Er I hangt een bui boven het «laapdorp. Kessen bestelt routineus een grote sigaar bij uitbater Jack van Harn, terwijl Van Liere om het kwartier een sigaret 'bietst' bij z'n gesprekspartners. Van Harn serveert en ventileert en passant z'n mening. Over een herindeling van Zeeuws- Vlaanderen heeft iederéén wel een mening. Er is al direct wat ruzie tussen de burgervaders, die zichzelf zojuist nog gekscherend de Bulletje en Bonestaak van het regionale burgemeestersgilde noemden. Meeusen, boekverkoper van z'n vak, mengt zich even niet in het twistgesprek. Hij drinkt rustig een glas witbier. Op tafel voor Kessen ligt een indrukwekkend boekwerk: een studie van drie hooggeleerden naar 'de mythe van de herindeling'. Hij bladert er nonchalant in en zegt: „Dat kostenverhaal dat jullie met dat Philippineberaad steeds ophangen, is werkelijk op niets gebaseerd. Ik kan dat voor honderd procent weerleggen. Er staat over die kosten nog niets vast; je neemt allerlei dingen aan, zonder dat je daarover ook maar een flintertje zekerheid hebt. Dat vind ik goedkoop. Nonsens noem ik het..." Van Liere, met de vingers trommelend: „Nou jongen, Heb je die bijlage van Elsevier over de woonlasten in Nederland gelezen? Sluis-Aardenburg, Oostburg, Axel en Terneuzen stonden in de top-10 van gemeenten met. de laagste woonlasten. Durf jij te beweren dat dat na herindeling zo blijft?! Kom toch, op termijn gaan de mensen er minstens 2000 gul den op achteruit. Dat zag je bij de herindeling in Groningen, in Drenthe. De burger van Zeeuws-Vlaanderen wordt straks de rekening gepresenteerd." Kessen: „Cees, jij noemt een paar gemeenten. Maar ik heb hier in dit boek een onderzoek van tien jaar naar de niet eens allemaal zelf. Met hogere salarissen koop je meer kwaliteit en kun je die ook vasthouden. Natuurlijk gaat dat niet van de ene op de andere dag, maar je apparaat wordt op termijn wel beter! Van Liere: „Joh, dan ben je vijftien jaar verder. Kijk naar Schouwen, daar zit 25 man overspannen thuis. Sectorhoofden, die overstapten en uiteindelijk managementskwaliteiten bleken te missen. Ze hebben er een bureau voor ingeschakeld, maar ze weten de zaak niet op te schonen." Nog een rondje. En een plaspauze. Het happy hour breekt aan; er verschijnt een schaal met een hartige beet op tafel. Kessen vraagt zich hardop wat hij moet denken van de rol van de provincie ('altijd afwachtend en dus laf), terwijl Meeusen voorspelt dat bij verkiezingen na een herindeling de lokale partijen 'een enorme klapper' zullen maken. Allemaal 'onvredestemmen'. Meeusen: „Als je over één gemeente praat, kun je de provincie opheffen. Dan moet je naar vijf gemeenten in Zeeland." Van Liere, grinnikend: „Ja, dan kun je de provinciebestuurders naar huis sturen." Kessen handenwrijvend: „De invloed van de provincie wordt bij schaalvergroting automatisch geringer. De provincie, die wij zo hinderlijk vinden. Tja..." En na een slok cola (zonder): „Waarom is de provincie zo krachtig ten opzichte van Zeeuws-Vlaanderen? Omdat hier niet wordt samengewerkt, omdat er hier een verdeel- en heerspolitiek bestaat." Terneuzen Over de overheersende rol van Terneuzen lopen de meningen uiteen. Kessen bromt: „Ik wil van dat domineren af. Die schaalvergroting moet gelijkwaardigheid creëren." Meeusen: „Nee, Terneuzen heeft sowieso de bovenplaatselijke voorzieningen binnen z'n grenzen. Dus het argument van gelijkschaligheid gaat mank." Van Liere: „Ik heb geen moeite met een versterking van de centrumgemeente hoor. Als de centrumgemeente zich economisch kan versterken, dan is dat een win-win-situatie, ook voor mijn gemeente. Meer werk in de Kanaalzone levert ons alleen voordelen op." Jack van Harn schenkt nog eens in. Het gaat over keffende burgemeesters, die het bestuurlijk landschap in de regio frustreren. De uitbater: „Jullie moeten je ook wel profileren hè. Want wat mogen jullie nou meer dan wat drinken en linten doorknippen? Het frappeert me altijd: ze zoeken bij een vacature een (Advertentie) schaap met vijf poten, een professor-drs-ingenieur- meester, die vervolgens helemaal niks mag." En in één adem: „Het is zo'n verschil of je in een kleine gemeente aanklopt of bij een grote. Burgemeester Ockeloen is destijds begonnen met het binnenhalen van hersens in het stadhuis van Terneuzen. Nu breek je er de poten over de titels, maar je hebt wel ambtenaren tegenover je, die weten waarover ze het hebben. Helaas ben ik in kleinere gemeenten tegen plaatselijke regelgeving aangelopen...in- en intriest was dat!" Het wordt tijd om af te rekenen. De heren hebben er nauwelijks behoefte aan. Flarden van discussie. Van Liere vreest bij schaalvergroting 'verslonzing van de maatschappijKessen mijmert over 'globalisering', terwijl Meeusen bij de sigarettenautomaat hardop nadenkt over de ommezwaai van het bedrijfsleven naar 'kleinere units'. „Dus wat zullen we het hier nog hebben over schaalvergroting. Dat is volkomen achterhaald!" Even nog oponthoud bij de deur. Herindeling, wanneer? Van Liere: „Eind dit jaar is er duidelijkheid. En gaat het niet door, dan hoeven we er de komende tien jaar niet meer over te praten." Kessen: „Twintig jaar..." Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigen regio (eenmalige administratiekosten. VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur en gedurende het gehele weekend 1,8 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Avonds van 20.00 tot 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummers: 9 cent per gesprek. Vlnr burgemeester Antoine Kessen van Hulst, zijn collega Cees van Liere van Sluis-Aardenburg, uitbaatster Marleen van Harn en ama teur-politicoloog Ariël Meeusen uit Terneuzen. foto Peter Nicolai bevindingen in 104 gemeenten. Dat is puur wetenschappelijk onderzoek; dat kun je niet ontkrachten. Ik zet grote vraagtekens bij het goochelen met cijfers. En om nou te praten over zus- en zoveel wachtgeld en automatiseringskosten. Van Liere: „Toine, een tip. Informeer eens bij wethouder Sjoerd Kramer van Moerdijk. Dan hoor je een praktijkverhaal. Trouwens, jij hebt een boek, maar ik heb er ook één. En dat is minstens zo goed. Jij citeert domweg wat in je straatje past!" Kessen: „Kom, kom Cees, laten we een beetje wetenschappelijk te werk gaan..." Van Liere: „Ach jij met je citatenboek. Moetje mijn boek hebben? Dan kom je wel tot andere conclusies! Fooitje De glazen worden bijgevuld. Iemand vraagt om een hardgekookt ei. Tunnelbouwers, die in het hotel verblijven, zetten zich aan de bar. Van Liere: „Ik wil me niet vastpinnen op bedragen, maar ik heb wel twee herindelingen meegemaakt: in Bruinisse en in West-Brabant en daarna de vrijwillige samenvoeging van Sluis en Aardenburg. De laatste vijf jaar kregen we de frictiekosten - zeven ton - jaarlijks keurig bijgeschreven op onze bankrekening. Wordt er nu heringedeeld dan krijgen we mogelijk twintig gulden per inwoner. Dat noem ik een fooitje." Kessen: „Ik vind de kosten niet het belangrijkste, hoor. We doen nu net of herindeling een doel op zich is, maar da's onzin. Herindeling is het stellen van doelen en kijken wat het best is: herindelen of samenwerken. Je kunt herindeling niet afwijzen met de kreet: 'in mijn gemeente gaat het goed', want dat is niet aan de orde. Het gaat erom of het in Zeeuws-Vlaanderen goed gaat en of je bereid bent je zelfstandigheid in te leveren voor een grotere, professionelere eenheid, die problemen beter te lijf kan." Van Liere: „En denk jij dat dat met drie gemeenten beter gaat dan met zeven?" Kessen: „Zoals drie mensen beter een geheim kunnen bewaren dan zeven, is samenwerking tussen drie gemakkelijker dan zeven. Dat is Bartjens, heel simpel." Burgers Kessen ontdoet zijn sigaar zorgvuldig van de askegel, Van Liere grijpt naar het pakje sigaretten van z'n buurman. Meeusen steekt z'n vinger op. Kessen: „Wacht even... Wij gooien het zo op de burgers hè, maar denk je nou echt dat de burger de hele dag aan de overheid denkt? Nee, de burger is geïnteresseerd in geleverde kwaliteit. Niet of hij nu onder burgemeester X of Y valt." Meeusen: „Ik weet zeker dat de burger zéér regelmatig aan bestuurders denkt. Sowieso één keer in de vier jaar natuurlijk, maar daarnaast wordt die burger toch geconfronteerd met die lokale bestuurder en hoe dichter-ie erbij staat, hoe beter dat is. Ik ben ervan overtuigd dat de nieuwe economie die, naarmate de automatisering voortschrijdt, het bedrijfsleven maar ook de gemeenten steeds meer in z'n greep zal krijgen, ook een omwenteling zal betekenen in de communicatie tussen de bestuurder en de burger. Ik voorzie trouwens dat door die automatisering een heleboel ambtenaren op wachtgeld gezet zullen worden..." Kessen: „Het is nonsens te zeggen dat je door schaalvergroting je eigen identiteit verliest. De ruzie in Hulst over de oude raadszetels van Sint Jansteen is daarvan hét voorbeeld. Het bewijst dat Steen dertig jaar na de herindeling een eenheid is gebleven. Tuurlijk blijft dat dorpisme." Van Liere: „Kun jij garanderen dat de kwaliteit van het bestuur na een herindeling automatisch verbetert?" Kessen: „Je krijgt in elk geval een professionele organisatie. Dat is gewoon zo." Van Liere: „Is dat echt zo? Na zo'n herindeling wordt het spel gespeeld hè. Er schuiven wat mensen door naar de fimctie van sectorhoofd. En dan zeg jij, dat je dan automatisch een professioneler apparaat krijgt? Laten we nou toch eerlijk zijn, Antoine!" Kessen (stemverheffing): „Hoeveel mensen heb jij op milieu? Hontenisse heeft er één, die de hele milieuproblematiek moet oplossen. Wij hebben er negen en wij kunnen het nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59