Korten vlassubsidie is onrecht Brigadier boekstaaft molenhistorie PZC De liefde kwam tot bloei op de kermis Schoolvoetballers plaatsen zich voor Zeeuwse titelstrijd Verkeersoverlast door aanleg weg Dow - sluizencomplex Geen voorrang voor sanering vuile grond Vlissingse krijgt hond niet terug van rechter Heemtuin rond watertoren Axel groter van opzet Plannen Europees parlement raken eerlijke verwerkende industrie zeeland Open avond tennisclub Paaspret in Heinkenszand Joseph van Ombergen en zijn vrouw Juliana vierden woensdag hun diamanten huwelijksjubileum. foto Charles Strijd donderdag 20 april 2000 z 16 door A. J. Snel SLUISKIL - „Onrechtvaardig." Zo oordeelt directeur M.A van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil over de vermin dering van de subsidie die het Europees parlement wil door voeren voor de verwerkende vlassector. In Brussel werd woensdag be sloten de subsidie voor produ centen op 600 euro per hectare en de steun voor verwerkers op 120 euro per ton lang vlas en 70 euro per ton kort vlas te stellen. Dat komt neer op een korting van circa 15 procent ten opzich te van de huidige bijdragen. De korting treft de verwerkers, maar dat zijn vaak dezelfde on dernemers als de boeren die het vlas produceren. De verminde ring van de steun is het gevolg van grootscheeps misbruik van de Europese regeling door Spaanse boeren. Zij teelden in de afgelopen jaren op grote schaal vlas, incasseerden de subsidies en verbrandden hun product op het land. Die werk wijze is onmogelijk gemaakt doordat Brussel alleen betaalt als schriftelijke bewijzen kun nen worden overlegd dat het vlas ook is verwerkt en afgezet. Spanje reageerde daarop met een drastische afname van de AXEL - De Tennisvereniging Axel houdt vrijdag 28 april een open avond. Belangstellenden kunnen vanaf 19.00 uur kennis maken met deze sporttak. De vereniging stelt rackets be schikbaar. Het complex be schikt over vij f verlichte gravel- banen. De liefhebbers kunnen hier van 9.00 uur tot midder nacht terecht om een balletje te slaan. Leden van de vereniging zijn tijdens de open avond aan wezig om informatie te geven. HEINKENSZAND - Op het plein voor de Rabobank in Hei- kenszand komt zaterdag 22 april om 14.00 uur een groot paasei uit. Deze gebeurtenis is het startsein voor kinderen om rondom het plein naar paaseier en te zoeken. Het paaskuiken verrast niet al leen jeugdige bezoekers. Auto's die op een correcte manier in de vakken met een P parkeren, worden door het kuiken met een presentje vereerd. Tweede paasdag, 24 april, wordt voor de eerste keer de Koe-Bel 11 Kroegentocht voor fietsers gehouden. Er kan uit twee tochten van 100 en 35 kilo meter, worden gekozen. Start en eindpunt zijn bij De Stenge. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Rijkswater staat is in samenwerking met de provincie, de gemeente Terneu- zen, Zeeland Seaports en de NV Westerscheldetunnel, deze week begonnen met de aanleg van een nieuwe verbindingsweg tussen de H. Dowweg en de Ter- neuzense Buitenhaven. Voor de aanleg van de nieuwe verbin ding werden dinsdag en woens dag enkele tientallen bomen ge rooid. Ook werd de bestaande smalle verbinding tussen de toegangsweg tot het Dowter- rein en de Terneuzense West- sluis afgesloten voor het weg verkeer, met uitzondering van fietsers. Die ingreep leidde overigens wel tot grote drukte op het kruispunt Hoekseweg-H. Dow weg. De nieuwe verbinding wijkt af van de oorspronkelijke plan nen. Eerst was het de bedoeling om de Hoekseweg direct aan te sluiten op de weg naar de tun nel. Maar daar zijn de overhe- vlasproductie. De boeren daar gingen terug van 180.000 naar 10.000 hectare. Van de Bilt: ..Je ziet nu dat de fraudeurs zonder schade weg komen en dat met name verwer- door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Wim Eggermont (48) uit Sluis heeft een figuurlijke klap van de molen gekregen. Sinds hij inl982 getuige was van het plaatsen van de wieken van De Brak, de molen in zijn woonplaats, is hij gegrepen door het verhaal achter de ste nen ronde stellingmolen. Zijn fascinatie ging zo ver dat hij, wijkbrigadier van beroep, besloot een boek aan het eeu wenoude bouwwerk te wijden. Na tweehonderd pagina's is het werk bijna af. Als brigadier den na rijp beraad op terugge komen. Door te kiezen voor een directe verbinding tussen de H. Dowweg en het sluizenge- bied wordt het Dowterrein, de Braakmanhaven en aan de an dere kanaalzijde de kern Ter- neuzen een stuk makkelijker bereikbaar. De nieuwe aansluiting krijgt een hoofdrijbaan met rijstrook scheiding en een wij liggend fietspad dat in twee richtingen moet worden gebruikt. De be doeling is dat het fietspad op termijn ook als erftoegangsweg gaat dienen. Voor de verbinding met de Nieuw-Neuzenweg (de weg naar het Tunnelbezoekers centrum) wordt een nieuwe T- kruising aangelegd. In de aanpassingsplannen is al rekening gehouden met voor zieningen voor het openbaar vervoer als straks de tunnel in gebruik wordt genomen. Bij het sluizencomplex komt namelijk ook een rotonde te liggen die toegang gaat bieden tot een bus station en een forenzenparkeer- plaats. -Het hele project moet omstreeks 1 juli klaar zijn. door René Hoonhorst NIEUW-N AMEN - De muziek vereniging, het zangkoor, de carnavalsclub. Joseph van Ombergen was er vroeger altijd bij als er iets te doen was in Nieuw-Namen. Ook nu nog mag hij graag een kaartje leg gen of een potje koersbal spe len in gemeenschapscentrum De Kauter. „Overal waar het leutig is, is pa te vinden", zegt dochter Marijke lachend. Tijdens zo'n leutig festijn, de plaatselijke kermis, sloeg de vonk tussen de inmiddels 85- jarige Joseph van Ombergen - 'ik heet eigenlijk Raymond, maar mijn peetoom gebruikte woeger altijd mijn tweede naam Joseph en nu kent ieder een me bij die naam'- en zijn vrouw Juliana Melsen (83) kers, onder meer in Zeeland, de dupe worden van een Europese koiting. Dat druist in tegen mijn gevoel voor rechtvaardigheid. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken." begeleidde hij achttien jaar ge leden het transport van de mo lenwieken. Eggermont: „Ik werd helemaal lyrisch toen ik zag hoe ze de wieken met een grote hijs kraan door de askop probeer- den te krijgen. Ik heb mijn fo totoestel gepakt en heb een hele reportage over de werk zaamheden gemaakt. Vraag me niet of dat wel gepast was. Ik stond daar immers om de boel in goede banen te leiden." Van huidig molenaar C. Lan- genberg kreeg Eggermont his torische informatie over De Brak en zelf sloeg hij aan het over. Beide echtelieden wonen hun hele leven al in Nieuw-Na men. Ze kennen elkaar dus ook al vanaf hun vroege jeugd, maar toen ze eind jaren dertig beiden in de voormalige tex tielfabriek van De Schutter werkten, zagen ze elkaar vaker. En nadat ze met een paar vrien den naar de kermis waren ge weest, begon de serieuze verke ring. Van Ombergen was boekhou der en magazijnier bij de tex tielfabriek en zijn echtgenote naaister. Na vier decennia werken moest Van de Bilt ziet de korting op zich als een tegenslag maar niet als een desastreuze maatregel. De beslissing die donderdag werd genomen in het Europees parlement is een compromis. verzamelen. In zijn archief heeft Eggermont nu z'n acht honderd foto's en bijna hon derdvijftig ansichtkaarten. Deze worden ook deels in zijn boek gebruikt. Voornamelijk op de ansichten is Eggermont trots. Oud-mole naar J. Sanders drukte hem er na een gesprek tien in zijn han den. Eerste De Sluisse Brak dateert van 1738 en was het trotste bezit vanmolenaar J. van Wijnegem. Het was de eerste stellingmo len, zo genoemd vanwege het hij op 56-jarige leeftijd nog verkassen. De Nieuw-Namen- se textielfabriek ging in sep tember 1970 op de fles. Van Ombergen zat onder meer een tijdje bij een caravanfabriek, tot hij op 60-jarige leeftijd nog als administrateur bij de Hul ster meubelhandel Morres te recht kon. Woning Sinds twee jaar woont het echtpaar in een ouderenwo- ninkje op een steenworp af stand van de vroegere woning in de Hombachstraat. Dat de Met name Europarlementariër AJ. Maat van de Europese Volkspartij, heeft zich verzet te gen een verdere reductie van de steim. Een amendement van Maat om de vlasteelt uit te zon- balkon dat halverwege is ge bouwd. De Brak werd in eerste instantie gebruikt voor het malen van graan, maar later kwamen er ook landbouwpro ducten als boekweit en bonen tussen de molenstenen. Eggermont heeft geen verkla ring voor zijn fascinatie voor de Sluisse molen. „Heel Zeeuws-Vlaanderen staat vol met molens, ik weet het, maar die van Sluis is voor mij ge woon bijzonder. Hij torent hoog boven alles uit en je ziet hem altijd, ook al wil je eigen lijk niet kijken. Het is een ba ken voor me als ik naar huis leeftijd met gebreken komt, ondervinden beide echtelie den. Ze zijn wat meer aan huis gebonden, zegt Julia. „Hoewel we een paar maanden geleden nog wel bij een kleinzoon op vi site zijn geweest, omdat die is verhuisd naar een nieuw huis in het Oost-Brabantse Mill." Joseph en Juliana herdachten gisteren hun diamanten huwe lijksjubileum. Op 19 april 1940 trouwden de Van Ombergens voor de wet. Vrijdag is voor hen echter nog belangrijker, omdat ze op de 21-ste april in de kerk zijn getrouwd. Het echte feest wordt zaterdag gevierd. Voor het etentje met de twee kinde ren, vijf kleinkinderen, vier achterkleinkinderen, verdere familie en vrienden houdt het echtpaar dan tussen 16.00 en 18.00 uur een receptie in café Sint Cecilia. deren van de braakleggingsver plichting werd aanvaard. Dat is een gunstige wijziging ten op zichte van de aanvankelijke plannen waarin die verplich ting welwas opgenomen. rijd." Over een paar weken hoopt Eggermont zijn boek af te ronden. „Dat wordt volgens mijn vrouw wel tijd, want je steekt veel energie in het schrijven van een boek. Maar het is het waard, voor mij ten minste." Bundel Samen met een boekhandelaar is Eggermont nu aan het uit zoeken wat erbij komt kijken om de bundel uit te geven. Als dit allemaal achter de rug is, stort Eggeimont zich op een nieuwe passie: de molen van Zuidzande. door Edy de Witte OOSTBURG - Het jongenselftal van de Openbare Basisschool uit Breskens heeft woensdag middag de titel behaald bij de schoolvoetbalvvedstrijden in de regio West-Zeeuws-Vlaande- ren. Het team neemt woensdag 26 april deel aan het Zeeuwse kampioenschap in Nieuwdorp. Het meisjeszevental van Op Dreef uit Aardenburg plaatste zich eveneens voor de Zeeuwse titelstrijd die volgende week woensdag in Oostburg wordt af gewerkt. De belangstelling voor het re giokampioenschap op het sportcomplex in Oostburg was bijzonder groot. In eerste in stantie stonden deze wedstrij den vorige week op de rol. Van wege de kou en regen werd het toernooi toen na een uur afge blazen. Bij de jongenselftallen kwamen 23 teams in de groene wei. In een reservegroep speel den elf kleine scholen louter voor het plezier. De openbare door Conny van Gremberghe AXEL - Staatsbosbeheer zal in de nabije toekomst de nog aan te leggen heemtuin bij de Axelse watertoren gaan beheren. De gemeente Axel en de rijksdienst hebben daarover overeenstem ming bereikt. De heemtuin bij de toren zal een stuk groter worden dan oor spronkelijk de bedoeling was. De gemeente kwam tot de con clusie dat een geïsoleerd tuin- deel bij de watertoren niet goed tot zijn recht komt. Met Staats bosbeheer werd overleg gevoerd over het mogelijk gebruik van gronden rond de toren die van de rijksdienst zijn Staatsbos beheer heeft daar geen moeite mee. Sterker nog, de rijksdienst door Conny van Gremberghe HOEK - Een groep bewoners van de Lovenpolderseweg bij Hoek heeft vergeefs geprobeerd om het provinciebestuur zover te krijgen dat aan de sanering van een perceel vervuilde grond aan de weg een grotere prioriteit wordt toegekend. In de polders rond Hoek zijn in de zestiger en zeventiger jaren op diverse plekken chemisch en ander af val, onder meer van Dow Che mical, gedumpt. Ook op de plaats aan de Lovenpolderse weg. In opdracht van de provincie werd in 1992 aangetoond dat het terrein verontreinigd is en dat voor een aantal giftige stof fen de minimum-normen ruim schoots overschreden worden. De provincie bepaalde vervol gens dat het om een ernstige verontreiniging gaat, maar dat de noodzaak tot sanering van door Aector Dooms MIDDELBURG -Ze pinkte woensdag een traantje weg na de uitspraak van de Middel burgse politierechter. De 18-ja- rige vrouw uit Vlissingen had zo gehoopt haar hond terug te krij gen. Politierechter W. ter Berg bepaalde echter dat de viervoe ter, die sterke kenmerken van een pitbull heeft, verbeurd diende te worden verklaard. Daarnaast legde hij haar voor een overtreding van de gezond heids- en welzijnswet voor die ren conform de eis honderd gul den boete op. Wat was er allemaal aan vooraf gegaan? De pitbull-achtige hond had 25 december vorig jaar in Vlissingen een bouvier gebeten. Een kennis van de ver dachte paste op de hond, maar deze ontsnapte aan de aan dacht. Vlak daarop viel de agressieve hond de bouvier aan, met alle gevolgen van dien. Het slachtoffer moest zich voor de verwondingen laten behande len door een dierenarts. De eigenaar van de bouvier deed ook aangifte bij de politie, waarna een onderzoek moest uitwijzen in hoeverre de 'dader' het uiterlijk had van een pitbull. Op 32 van de 39 punten kwam de gelijkenis overeen. De veertien basisschool uit Oostburg toonde zich hier de sterkste. Twaalf teams streden om de regiotitel. In de uiteindelijke lïnalepoule streden de openbare basisscho len uit Oostburg en Breskens Op Dreef uit Aarden burg en St! Bavo uit Oostburg om de hoog ste eer. Het team uit Breskens bond de drie andere finalisten achtende zegekar. Bij de meisjeszevental len schreven 14 teams in voor het prestigewerk. Vijf scholen speelden in een reservepoule Deze recreatieve ronde werd ge wonnen door de meisjes van het Molenbolwerk uit IJzendijke. De deelnemers voor het West- Zeeuws-Vlaams kampioen schap kwamen in drie poules aan de aftrap. De poulewin naars Op Dreef, de Openbare Basisschool uit Breskens en de combinatie Retranchement Zuidzande en Waterlandkerkje speelden in de finaleronde een halve competitie. Op Dreef sleepte na een spannende strijd de eindoverwinning in de wacht. geeft aan betrokken te willen worden bij de inrichting van de heemtuin en bij het onderhoud ervan. Doordat straks meer ruimte voor de tuin beschikbaar is, kan in de tuin ook een waterpartij aan worden gelegd. Tevens wer den afspraken gemaakt over het onderhoud van het kunstbos op het Smitschorreterrein. Daarbij zal de gemeente nu ook worden betrokken. De gemeenteraad van Axel buigt zich dinsdag 25 april over het voorstel voor de grondover- dracht en de aanleg van de heemtuin. De raadsvergadering wordt in verband met de ver bouwing van het gemeentehuis gehouden in cultureel centrum De Halle in .Axel en begint om 19.30 uur. het perceel niet urgent is. De be woners van de Lovenpolderse weg tekenden tegen die be schikking bezwaar aan. Zij meenden dat Gedeputeerde Staten wel snel tot een sanering hadden moeten besluiten. Doordat dit achterwege bleef zouden volgens de bewoners de waarde van hun woning be hoorlijk omlaag zijn gegaan Ook weesden zij voor uitspoe len van de verontreinigingen naar omliggende akkers. De commissie bezwaarschriften die zich over de bezwaren boog geloofde niet dat de verontreini ging van invloed is op de waarde van omliggende panden. Wel achtte de commissie een nader onderzoek naar uitspoelen van zware metalen noodzakelijk. Dat onderzoek is inmiddels uit gevoerd, maar wees uit dat de uitspoeling nihil is. GS verwier pen daarom de bezwaren. maanden oude hond werd daar op in beslag genomen. De ver dachte was het er niet mee eens. Mijn hond is geen pitbull, maar een kruising tussen een rotwei- ler en een American Staffordshi re. Hij luistert goed naar me en is lief voor kinderen. Pitbulls zijn agressiever en vallen kinderen aan", probeerde ze haar gelijk te halen. Ter Berg kon zich best voorstel len dat het gemis van haar hond een hard gelag voor haar was. „Als baas ben je gehecht aan je hond, maar het is verboden." Officier van justitie J. Groen motiveerde zijn eis aan de hand i van de kenmerken en de regel geving. „De kruising wordt be stempeld als een gevaarlijk dier. De minister heeft een regeling agressieve dieren in het leven geroepen." Daaraan zaten re stricties verbonden. De hond moet bij het uitlaten kort aange- lijnd en gemuilkorfd zijn. Die regels werden eerste kerstdag overtreden. De vrouw had niets richting het slachtoffer gedaan. Ze zei er niets voor te voelen om de rekening van de dierenarts te betalen. „Ik heb ook schade, ik ben mijn hond kwijt." De verdachte zei er alles aan te willen doen om haar hond terug te krijgen. Desnoods gaat ze in hoger beroep. IP*- --v. Medewerkers van Dow kwamen door de tijdelijke verkeersmaatregelen in de file te staan. foto Cha rles Strijd Wim Eggermont is gek van de Sluisse stellingmolen: „Het is een baken voor me als ik naar huis rijd." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58