Tol Sluiskil terdeeld jntvangen Jacqueline is beeld van een moeder Persoonlijk pleidooi voor traumaheli Zweedse ex-junks dj zen scholieren op gevaren van drugs Andere manier van lesgeven bepleit op onder wij ssy mposium zeeland donderdag 20 april 2000 z 15 Mirakel bij grenspaal 351 of en afwijzing werkgevers Keukenliof door Wout Bareman EEDE - Het is een wonder. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg spreekt in een brief aan commissaris van de koningin W. van Gelder van 'een min of meer vreemde situ atie'. Want één van de zorgen kinderen van de commissaris, grenspaal 351 ten westen van grensdorp Eede, is als door een wonder geheel herrezen. Hoe is een raadsel. Terwijl medewerkers van de provinciale dienst Infrastruc tuur en Verkeer tijdens een in spectieronde toch wel degelijk hadden geconstateerd dat de paal in kwestie volledig uit het lood stond. En dat was voor Van Gelder reden direct alarm te slaan. In een 'brandbrief' maakte hij zijn collega gou verneur H. Balthazar deelge noot van de geconstateerde feiten. De paal stond niet al leen scheef, ook de toorts bleek afgebroken. Volgens goed ge bruik stelde Van Gelder aan Balthazar voor het euvel te verhelpen en de kosten broe derlijk te delen. In de brief aan de commissaris stelt Van Liere vast dat de kos ten van herstel (geraamd op 2000 gulden) aanmerkelijk kunnen worden gedrukt aan gezien de grenspaal niet meer overeind hoeft te worden ge zet. Van Liere: „Overigens lijkt het niet raadzaam om de paal op een betonnen sokkel te plaatsen, omdat bij schade de kans op breken dan juist groter is." foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus SLUIS - Nog vóór de zomer wil burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg duide lijkheid van minister E. Borst (volksgezondheid) over het behoud van de Brugse trauma helikopter voor Zeeuws- Vlaanderen. Dat heeft hij woensdagmiddag gezegd tij dens een bijeenkomst over het ambulancevervoer in Zeeland. De minister wil dat Zeeland volledig bediend wordt door de traumahelikopter van de ANWB, die in Moerdijk zal worden gestationeerd en slachtoffers vanuit Zeeland naar Rotterdam zal vervoeren. Nu nog beschikt Zeeuws- Vlaanderen over de mogelijk heid de hulp in te roepen van de traumaheli uit het Brugse ziekenhuis St. Jan, een voor ziening die de Zeeuws-Vlaam se gemeenten overigens zelf voor het leeuwendeel betalen. Straks mag dat dus niet meer. Het is volgens Borst aan de traumacentra om afspraken te maken over grensovei'schrij- dende dienstverlening. De burgemeester van Sluis- Aardenburg organiseei'de de samenkomst, om de betrokken partijen te overtuigen van het belang van het behoud van de traumaheli voor Zeeuws- Vlaandei-en. „De centrale vraag is: wat staat er nu in Zeeuws-Vlaanderen te gebeu ren?", zei Van Liere gisteren. „Dat is geen eenvoudige vraag, daar is iedereen het wel over eens. Het tijdsaspect blijft belangrijk. Vanuit Rot terdam is de aanvliegtijd twin tig a dertig minuten, terwijl dat vanuit Brugge vijf minu ten is. Als de helikopterhaven straks naar Moerdijk verhuist, kan de wachttijd voor slacht offers nóg langer worden. Vóór de herfst is moet het dekkings plan van het traumacentrum gereed zijn. Wij zien daarin het liefst een status aparte voor Zeeuws-Vlaanderen. Hersenbloeding Om zijn verhaal kracht bij te zetten, liet hij Jetty de Weeit uit Eede aan het woord over haar ervaring met de heli. Vol komen onverwachts liep zij andei'half jaar geleden een hersenbloeding op, waaraan ze zeker zou zijn gestorven als ze niet heel snel door de ai-tsen uit het Brugse ziekenhuis zou zijn behandeld. „Het had maar tien minuten moeten schelen", betoogde zij. „Zonder die traumahelikopter had ik hier niet gezeten." Onder het vrij grote gezel schap waren gisteren aanwe zig de gouverneur van West- Vlaanderen R Breyne, gedepu teerde L. Coppoolse (Europese aangelegenheden), vertegen- woordigei's van gedeputeerde G. de Kok, Ambulancevervoer Zeeuws-Vlaanderen en het Traumacentrum Rotterdam. Van het ministerie van Volks gezondheid was geen enkele vertegenwoordiger komen op dagen. Jetty de Weert uit Eede (uiterst links) vertelde tijdens de bijeenkomst over ambulancevervoer over haar eigen - levensreddende - er varing met de traumahelikopter uit Brugge. foto Peter Nicolai Joost Bosman [gNEUZEN - Het financiële m dat Gedeputeerde Staten asdag voor de aanleg van een anel bij Sluiskil presenteer- q, is in kringen van werkge- rsheel verschillend gevallen. 5 stellen voor dat onder meer provincie, de Zeeuws- i aamse gemeenten en de NV jsterscheldetunnel bij elkaar jm300 miljoen gulden op tafel De overige 200 miljoen Jden moeten worden opge- acht door tolheffing. «rzitter L. van Gelder van de suwse Kamer van Koophan- Izegt dat zijn organisatie 'ui- ist positief' staat tegenover (financieringsplan van GS. I evoorwaardedaterweltolge- yen moet worden op de tun- j|, vindt Van Gelder een punt nader onderzoek. „Tolhef- ig roept altijd een angstreac- op, maar als Den Haag ons iingt tot deze stap, zit er niets ders op. Het gaat er wel om (een investering in de timnel f mgverdiend moet worden", lus Van Gelder. Hij doelt j armee op het feit dat minister I stelenbos van Verkeer en Wa- sstaat niet wil meebetalen aan tunnel bij Sluiskil. ositief Blanckaert, bedrijfsleider vallogistiek bij transportbe- ijf Verstraeten Verbrugge in rneuzen staat in eerste in- intie positief tegenover de j; ovincie-voorstellen. „Alles j elkaar staan onze vrachtwa- os heel wat keren te wachten die brug." De tolheffing is K>r Verstraeten Verbrugge en probleem. „Eén euro per - wrgang is zo terugverdiend", rklaart Blanckaert. Een even- ele bijdrage van het bedrijfs- •fen aan de aanleg van de I nnel, zoals gedeputeerde J. itnnekeij alsnog wil, is voor rstraeten Verbrugge 'be spreekbaar'. Voorzitter M. van Nunen van de Brabants- Zeeuwse Werkgevers (BZW) toont zich geen voorstander van een toltunnel. „De provincie probeert het kostenprobleem dat de werkgevers nu hebben door de brug bij Sluiskil op te lossen door hen met andere kos ten op te zadelen. En of die op wegen tegen de baten die we van een tunnel hebben, weet ik nog niet. We zijn voor de tunnel, maar blijven tegen een directe danwel indirecte bijdrage daar voor vanuit het bedrijfsleven", aldus Van Nunen. Omrijden Hij wijst ook op de suggestie in de verscheidende rapporten dat er omleidingen moeten komen, om genoeg 'klandizie' voor de tunnel te creëren. „Dan zouden bedrijven naast de tol nog eens extra kosten moeten maken voor het aantal kilometers dat ze omrijden. Dat is het paard achter de wagen spannen." De BZW blijft bij het standpunt dat de overheid voor de tunnel- kosten moet opdraaien. Als dat niet gebeurt, dan komen we in een rare positie terecht, en doet de regio af als vestigings plaats voor bedrijven." Voorzitter J. Duerloo van de Kring van Werkgevers in de Ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen sluit zich aan bij het BZW- standpunt. „Tolheffing op de 'kanaalkruisingen' is onver standig. Je krijgt dan sluiprou tes, met alle verkeersproblemen van dien. Terwijl de tunnel bij Sluiskil de doorstroming van het verkeer en de verkeersvei ligheid juist zou moeten verbe teren." Duerloo ziet meer in een verhoging met één euro van het tarief de Westerscheldetunnel voor het doorgaande verkeer „De tunnel bij Sluiskil is deels nodig om het verkeer uit de Wes terscheldetunnel op te vangen. Het lijkt me dan ook logisch dat die de kar trekt." Verdachte moet in therapie MIDDELBURG - Vanwege sterk verminderde toerekenings vatbaarheid heeft de Middelburgse rechtbank een 25-jarige man uit Terneuzen niet strafbaar bevonden en dus ontslagen van rechtsvervolging. De man had zijn moeder en stiefvader bedreigd en een medewerker van een jeugdcentrum mishan deld. De rechtbank veroordeelde hem wel tot een jaar ver plichte opname in een psychiatrische inrichting. De officier van justitie had twee weken geleden een celstraf van zes maanden geëist. Ouderen genieten van dagje uit TERNEUZEN - Met hondei'den waren ze en ze genoten een dag lang met volle teugen van het mooie weer, een rimpelloze Westerschelde, de sluizen van Terneuzen en de bloeiende Zak van Zuid-Beveland. Ruim vierhonderd ouderen, lid van de Katholieke Bond van Ouderen in Zeeland, waren woensdag een dagje uit. 's Morgens in alle vroegte vertrokken een kleine driehonderd ouderen uit Zeeuws-Vlaanderen met de rond vaartboten Stad Terneuzen en Diana S. richting Hoedekens- kerke, een nostalgische tocht via de route van de vroegere veerboot ('het bootje'). Later op de ochtend scheepten zo'n honderd vijftig Beveland- se ouderen in voor een reisje naar Terneuzen. Op Zuid-Beve land werd onder meer een wijnmakerij bezocht, in Terneuzen stond een bezoek aan het Portaal van Vlaanderen, het Tunnel centrum en het Schoolmuseum centraal. Dick Dijkgraaf van KBO-Zeeland: „Het was de eerste keer dat we zo'n groots op gezette dag hielden en ik weet absoluut zeker dat dit voor her haling vatbaar is." Tien maanden cel voor oplichting MIDDELBURG - De 3 2- j arige Vlissinger die als manager van een Middelburgs uitzendbureau zijn werkgever voor tiendui zenden guldens heeft opgelicht, moet daarvoor tien maanden de cel in. Daarnaast heeft de rechtbank in Middelburg de man een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden opge legd. Bovendien moet hij zijn vooimalige werkgever een schadevergoeding van ruim 60.000 gulden betalen. De officier van justitie had twee weken geleden een milder vonnis in gedachten: hij eiste toen een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaai'delijk. De 25-jarige ex-chauffeur van het bedrijf, die de Vlissinger had geholpen door zijn sofinummer beschikbaar te stellen, kreeg een werkstraf van 180 uur plus een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. Bovendien moet de man 14.000 gulden aan het uitzendbureau betalen. Tegen de ex-chauffeur had de officier een werkstraf van 240 uur geëist. Inbreker achter de tralies MIDDELBURG - Een 33-jarige Goesenaar gaat voor negen maanden achter de tralies, omdat hij in februari dit jaar heeft ingebroken in een woning in zij n woonplaats en daarnaast en kele saunakaarten heeft gestolen. De Middelburgse recht bank achtte bewezen dat de Goesenaar deze misdrijven had gepleegd. De man moet bovendien een schadevergoeding van ruim tweeduizend gulden betalen aan het slachtoffer van de inbraak. Vlissinger twee maanden cel in MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 37-jarige man uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot twee maanden cel. De Vlissinger was binnen zijn proeftijd opnieuw strafrechterlijk in de fout gegaan. De officier van justitie vroeg de tenuitvoerlegging van twee maanden voorwaai'delijk, waartoe hij in februari dit jaar was veroordeeld. Aan dat verzoek gaf de politierechter gehoor. oorRené Hoonhorst ULST - Een geldelijke bijdra- ïvan de gemeente Hulst zit er r it jaar niet in voor de uitwisse- ngs- en onderwijsprojecten an de Zweedse stichting Has- ,'tla. Maar de contacten met het ulster Reynaertcollege wor- i en in geen geval opgezegd, be- adrukt woordvoerder K. An- j ersson. t e organisatie uit Göteborg on- ^erhoudt al enkele jaren con- jct met het Reynaertcollege. nkele leerlingen van het Rey- aertcollege waren vorig j aar op erkbezoek in Zweden en kre- m enige financiële ondersteu- van de gemeente. Hassela wam vervolgens in december i 19 weer naar Hulst om leerlin- 'c m te wijzen op de gevaren van ;rugs en alcohol. Burgemeester Kessen legde als voormalig estuurder van de EC AD (Euro- ean Cities Against Drugs) des- jds de eerste contacten met Hassela en moedigde de uitwis selingsprojecten aan. Andersson hoopte daarom dat Hulst opnieuw met subsidies over de brug zou komen. Maar de burgemeester liet hem woensdag weten dat de gemeen te geen structurele bijdragen kan leveren. Kessen: „Hassela krijgt behoorlijk wat financiële ondersteuning van de Zweedse staat. Als kleine gemeente Hulst hebben wij die mogelijkheden niet, maar ik heb Andersson wel wat adressen in Brussel aan de hand gedaan. Misschien kan Hassela voor en kele projecten aanspi'aak ma ken op Europese subsidies." Verslaafden Andersson meldde de tips van de burgemeester zeker ter hai*te te nemen. Bovendien, zo verze kerde hijzet Hassela de contac ten met het Reynaertcollege zeker door De afgelopen drie dagen gaf de organisatie gastlessen aan de leerlingen van havo 3 en havo 4. Twee voormalige jonge, crimi nele drugsverslaafden vertel den hun levensverhaal aan hun leeftijdsgenoten. Hemen Ab- dullahi (nu 17) verhuisde op 12- jarige leeftijd van een klein Zweeds dorpje naar de grote stad Göteborg. Binnen de kort ste keren kwam hij in aanraking met de verkeerde vrienden. Hij ging niet meer naar school, pleegde inbraken, vocht om het minste of geringste, gebruikte verdovende middelen en kwam om de haverklap in aanraking met de politie. Jeugdgevangenis Na een verblijf in een jeugdge vangenis kreeg Hemen de keus: óf naar een andere strafinrich ting óf zich aansluiten bij Has sela om onder begeleiding weer naar een normale positie in de maatschappij te groeien. „Mede door mijn moeder, die me abso luut niet langer in de gevangenis wilde zien, heb ik toen voor het eerst de goede keus gemaakt. Eerder wilde ik nooit luisteren. Ik hoop dat leeftijdsgenoten die nu mijn vei'haal horen wel op tijd willen luisteren." Aan de reacties van veel leerlin gen te zien, is die hoop gei-echt- vaardigd, verklaarde docent P. van Kouteren. „De lessen wer den enthousiast ontvangen en veel leerlingen waren echt on der de indruk van de twee jonge Zweden." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Jackie van Cuyck uit de Zwinstraat in Retranchement liet woensdag wel op een heel bijzondere ma nier blijken dat zijn vrouw Jacqueline die ochtend was bevallen van een welgescha pen baby, genaamd Yente. Deze keer eens geen gewone ooievaar bij de voordeur, maar een uit populierenhout ge zaagd beeld van andei'halve meter hoogte. Het stelt zijn zittende vrouw voor met in haar arm een baby. Voor echtgenote Jacque line was het een complete verrassing. Pa van Cuyck, werkzaam in de buitendienst van Sluis-Aardenburg, had enige tijd gele den zonder dat zij het wist een boomstam naar de gemeentewerkplaats te transporte- ren om het daar in de juiste vorm te zagen. Woensdagochtend kon hij dan eindelijk zijn trots te voorschijn halen om iedereen vol blijdschap te laten weten dat zijn gezin uit gebreid was. Van Cuyck: „Het beeld staat nu aan de voorkant, maar het ligt in de be doeling om het straks ergens een vaste plek te geven. Voor ons gezin heeft het een bij zondere emotionele waarde." door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Onderwijzers moeten erkennen dat hun leer lingen verschillen in de snelheid en de wijze waarop ze dingen oppikken. Klassikaal lesgeven is daarom niet meer van deze tijd. Scholen zouden moeten overgaan op een onderwijssys teem, waarin de kinderen zich zelfstandig een weg door de leerstof banen en de leerkrach ten hen op een meer individue lere basis begeleiden. Dat pleit te orthopedagoog Ben Baan, verbonden aan de Hogeschool Utrecht, tijdens een symposium over adaptief onderwijs in ba sisschool De Hille in Terneuzen. „In ons schoolsysteem gaan we uit van een standaard leerplan in een standaard tijd. Maar de ontwikkeling van mensen kun je niet standaardiseren", zei hij. „Wie van u heeft in één keer het rijbewijs gehaald en wie van u deed er langer over? Dat u het bijna vanzelfsprekend vindt dat de ene persoon meer tijd nodig heeft om zo iets complex als au torijden onder de knie te krijgen dan de ander, bewijst dit al. We moeten accepteren dat de een vlotter gaat dan de ander." Cultuuromslag De orthopedagoog meent dat hiervoor in onderwijsland een cultuuromslag moet plaatsvin den, die bij de school en de le raar begint. Baan: „Een strak klasmanagement is in het begin noodzakelijk. Later kunnen ze meer inspraak krijgen. Kinde ren zijn van huis uit actieve leer- ders. Als ze niet actief zijn, niet imiteren, niet op verkenning uitgaan, niet willen praten of te kenen of niet nieuwsgierig zijn dan schort er iets aan. Kinderen willen niet laten zien wat ze kunnen. Hoge verwachtingen, binnen de mogelijkheden van het kind, doen wonderen in de ontwikkeling van een kind." Baan erkent dat de weg naar het adaptief onderwijs nog lang is. „We gaan morgen niet alles op zijn kop zetten. We preken geen revolutie. Het gaat erom het kind te laten presteren wat hij kan. Het uitgangspunt is niet langer: 'Blijft het kind achter?', maar: 'Doet het kind wat het kan?' Wanneer kinderen serieus genomen worden krijgen leer krachten erkenning terug." Informatie over rotonde Clinge CLINGE - De provincie houdt op woensdag 26 april in het stadhuis van Hulst een informa tieavond over de geplande aan leg van een rotonde op de krui sing van de Clinge weg met de 's Gravenstraat en de Kijkuit straat. De wegbeheerders waterschap Zeeuws-Vlaanderen, gemeente Hulst en Provincie Zeeland werken samen aan dit project ter verhoging van de verkeers veiligheid. Medewerkers van deze instanties presenteren woensdag de plannen en staan •omwonenden te woord. De bij eenkomst duui*t van 19.30 tot 20.30 uur. (Advertentie) *t Was zo prachtig we waren er stil van~ .„kan je het je voorstellen - wij stil? Open dagelijks i/m 21 ma. Van 8.00 tot 19.30 uur Kassa's tot 18.00 uur. Vader Jacky van Cuyck en zoon Niek naast het beeld dat hij voor echtgenote Jacqueline en hun dochter Yente uit populierenhout sneed. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57