Happen Hulst ziet af van fabriekswinkel naar de Sierra Grande Sluis-Aardenburg daagt critici uit WEil zeeuwse almanak Rommel Goes bewaakt uitgaanscentrum met camera's Asperges van het Zeeuwse land Boete voor slaan agent met slipper Gemeente zoekt andere wegen om kooptoerisme te stimuleren T(r)ips (Advertentie) expositie schilderijen en grafiek 30 visies op water in samen werking nier Galerie T vandaag vanaf 17.30 uur in De Brasserie pikante bonenschotel (ve getarisch) ƒ13,50 Japanse slobberkop 17,50 Asperges ƒ21,50 zaterdag 22 april 14.30- 16.30 uur Ebin RosëJ singer-songwri tersduo uit Connecticut, USA Een cent van 't blad leven en werken in voor oorlogs Walcheren ƒ37,50 gratis af te halen het nieuwe magazine voor klassieke muziek Klassieke zaken intrigrerend, vertrouwd, hedendaags en toch toegankelijk: Simon ten Holt Canto ostinato ƒ29,95 Buena*Vista*Social*Club presents Omara portuondo de DRVK KERY Winkel n Woorc Beeld Geluid Brasserie (Advertentie) TC 'Restaurant 'De 'Blauwe At ar kies Een heerlijk culinair adres aan de Laone 2 in Renesse. Tel. 0111-462500 GOES - De gemeente Goes plaatst videocamera's in het uit gaansgebied om het geweld op straat een halt toe te roepen. In het afgelopen jaar is het ge weld in Goes met ongeveer twintig procent toegenomen: De camera's worden geplaatst op de Grote Markt, de toegangswe gen naar de Grote Markt en in het Goese kadengebied. De Grote Markt en de kaden worden beide met vier beweeg bare kleurencamera's uitgerust. Langs de aan- en afvoerwegen naar en van de Grote Markt en op de hoek Oude Vismarkt/Sint J acobsstraat/Lombardstraat worden nog eens acht kleuren camera's aan gevels opgehan gen. Daarmee kunnen alle per sonen die het uitgaansgebied verlaten, herkenbaar worden geregistreerd. De camera's gaan draaien van vrijdag- tot en met zondag nacht, tussen tien uur 's avonds en zes uur 's ochtends. Ervaringen met camera's in an dere steden zijn positief. H.IIUHIIIJ Huur eens een camper! Reizen, slapen en genieten in een volledig ingerichte luxe camper voor 4, 5 of 6 pers. Weekend (vr.-ma.) al vanaf 750,- incl. 100 km vrij reizen per dag! (Excl. bijkomende kosten.) RESERVEER SNEL, WANT VOL VOL! To u ristSliop Markt 65c, 4331 LK Middelburg M, 0118-674300 Fax: 0118 - 674333 Deze prijzen gelden alleen als u van tevoren via bovenstaand nummer reserveert. (Advertentie) Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 21 april a.s. gesloten Het huishouden van die Vlis- singer is zo rommelig dat hij dingen kwijt is nog voor hij zich goed en wel heeft gerea liseerd dat ze er ooit waren. Dat bleek laatst toen hij een tweede aanmaning voor een parkeerovertreding in de brievenbus vond. De aanvan kelijke bekeuring en de eer ste aanmaning waren hem volstrekt ontgaan. Shit, riep hij uit, toen hij in het schrij ven van het Centraal Justiti eel Incasso Bureau te Leeu warden het aanmerkelijk verhoogde boetebedrag las. Even kijken of er nog ivat te regelen valt, dacht hij en hij greep de telefoon. De juf frouw in Leeuwarden was al lervriendelijkst. Hij zette zijn meest inpalmende stem op en schilderde realistisch zijn persoonlijke omstandig- heden, die hier om redenen van privacy beter onbespro ken kunnen blijven. De juffrouio was er maar ma tig van onder de indruk. „U zult iets beters moeten ver zinnen", oordeelde ze. Nu wierp de man al zijn charme in de strijd: „Doet me dan eens een suggestie." Dat wilde de juffrouw wel doen. U zou zuat beter op uw spullen kunnen letten", klonk het koeltjes vanuit Leeuwarden. ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland donderdag 20 april 2000 door Conny van Gremberqhe SLUIS-AARDENBURG - De grote Zeeuwse en Zeeuws- Vlaamse maatschappelijke in stellingen moeten de gemeente Sluis-Aardenburg maar eens aangeven waar zij op bestuur lijk vlak tekortschiet. Dit vindt burgemeester C.J. vau Liere van Sluis-Aardenburg. Van Liere heeft de instellingsbe sturen in een brief gevraagd, kenbaar te maken wat er schort aan de gemeentelijke dienstver lening en aan te duiden hoe de relatie tussen de instellingen en de gemeente kan worden verbe terd. De burgemeester klom in de pen naar aanleiding van de eindrap portage van de stuurgroep Krachtige Gemeenten. In de bij lagen bij dat stuk trof Van Liere een verslag aan van een bijeen komst in december vorig jaar in Terneuzen van de maatschap pelijke instellingen en de stuur groep. „Met verbazing las ik dat - in zijn algemeenheid gesteld - voor instellingen als stichting Kla verblad, Scoop, de ZMF en de GGD de kwaliteit van de ge meenten als gesprekspartner te wensen overliet. Verder stelden zij dat samenwerking op be stuurlijk en ambtelijk niveau vaak moeizaam is en dat zij daarom pleiten voor een be stuurlijke opschaling. Dat vond ik echt te gek voor woorden. Te meer omdat wij over het slecht verlopen van contacten of een slechte dienstverlening nooit klachten hebben mogen ont vangen. Ook de landbouworga nisatie ZLTO en de Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni gingen hebben nooit kenbaar gemaakt dat er problemen zou den zijn met de ambtelijke dan wel bestuurlijke organisaties in Zeeuws-Vlaanderen. Hoe kun nen deze grote instellingen dan klagen over moeizame contac ten?", zegt Van Liere. Van Liere neemt de kritiek wel serieus.We hechten ook in de ze kleine gemeente zeer aan de kwaliteit van ons bestuur. Een van de meetpunten die we daar voor hebben is het aantal klach ten dat wordt ontvangen. We gaan ervan uit dat de instellin gen op de hoogte zijn van het feit dat Sluis-Aardenburg als eerste gemeente in Zeeuws-Vlaande- ren beschikt over eèn klachten regeling met betrekking tot gedragingen van zowel be stuurders als ambtenaren. Voor zover we hebben kunnen na gaan is er door de instellingen die we hebben aangeschreven (de eerdergenoemde vier en de Kamer van Koophandel, MKB- Zeeland en het Algemeen Maat schappelijk Werk) nimmer een klacht ingediend, zelfs geen kri tisch signaal ontvangen. Wij willen nu dan toch wel eens van hen vernemen hoe wij zaken be ter zouden kunnen aanpakken. Weten zij niets te opperen, dan vind ik dat zij absoluut geen recht hebben om aan ons be staansrecht te twijfelen", aldus Van Liere. pagina 17: herindeling is Bartjens. door Ben Jansen RILLAND Het is elke keer weer een verrassing waar de grote grijper van de bok Taklift 4 mee boven water zal ko men. Soms is het slechts zand en slib, nu heeft een hap in het wrak van de Sierra Grande op de bodem het Nauw van Bath een indrukwekkende hoeveelheid verwrongen staal opgeleverd. Het roes tige ijzer hangt druipend boven de bak waarop de resten van het wrak worden verzameld. Er is enig manoeuvreren met de grijper voor nodig om de vracht netjes op de bak te laten passen. De Sierra Grande is een van de wrak ken die lelijk in de weg liggen voor de steeds dieper stekende schepen die naar en van Antwerpen varen. Daarom moet de restanten van het schip in het kader van de verdieping van de vaargeul wor den opgeruimd. De Combinatie Wrak- kenruiming (een samenwerkingsver band van Van den Akker, Smit Tak en baggerbedrijf Boskalis) is er bijna twee weken geleden aan begonnen. Het werk verloopt vlot, mede dankzij het rustige weer. Over twee a drie weken vormt de Sierra Grande niet langer een belem mering voor de scheepvaart. Sinds de Belgische vrachtvaarder van bijna 2300 brt op 5 april 1924 na een aanvaring met het Amerikaanse stoomschip West-Inskip naar de kelder ging, heeft hij weinig rust gekend. De met spoorrails en profielijzer geladen Sierra Grande zonk 15 meter diep mid den in de vaargeul. Onmiddellijk wer den de masten en delen van de opbouw verwijderd om de stremming van de geul zo snel mogelijk op te heffen. Ook later is het schip bij verscheidene gele genheden een kopje kleiner gemaakt. Wat nu nog op te ruimen valt zijn de bo dem van de Sierra Grande en restanten van de lading en bij eerdere opruimin gen achtergebleven delen van de op bouw. De werkwijze bij de verwijdering van de overblijfselen van de onfortuinlijke Sierra Grande is eenvoudig. Rijkswa terstaat heeft de ligging van het schip en de mate waarin het door zand en slib MIDDELBURG - Een uitgerekend moment. Enkele dagen voor Pasen oogst Rien Dieleman uit Middelburg zijn eerste witte asperges, een in Zeeland bijzonder gewas. Dieleman heeft aan de Abeelseweg een perceel grond dat op een kreekrug ligt. Als er is gedrai neerd en er organische stoffen in zijn gebracht,is de de zandige klei zeer geschikt voor de teelt van asperges. De plant, behorend tot de familie van de lelies, groeit onder plastic dat bij lage temperaturen met de zwarte kant naar boven ligt om warmte vast te houden. Wordt het warmer, dan keert Di- eleman het plastic met de witte zijde naar boven om de hitte te weren. Op die manier kan hij de groei tot op zekere hoogte manipuleren en de as perges geleidelijk oogsten. De groei gaat hoe dan ook hard. Als de zon zich wat meer laat zien, drie tot vier centimeter per etmaal. Op de langste dag van het jaar wordt het asper ges steken gestaakt. Daarna zou roofbouw ge pleegd worden op de planten, die zo'n tien jaar meegaan. Dieleman verkoopt het grootste deel van de delicatesse aan huis en via een aantal groenteboeren. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Een 46-jarige vrouw uit Goes is woensdag in Middelburg bij verstek veroor deeld tot 900 gulden boete. De verdachte had 2 december vorig jaar in Goes de aanhou ding van een kennis belemmerd door een agent met een slipper te slaan. Bij de actie sneuvelde de bril van de politieman. De politierechter vonniste conform de eis. door Barend Pelgrim HULST - Hulst ziet af van het plan om een Factory Outlet Vil lage te ontwikkelen. Het college van B en W verklaart dat een groot uitverkoopcentrum niet haalbaar is, gezien de afwijzen de houding van de provincie. In plaats van een outletcentrum streeft Hulst nu naar uitbrei ding en kwalitatieve verbete ring van het winkelapparaat in zowel binnenstad als omgeving van het Stationsplein om daar mee alsnog de koppeling tussen Morres en stadshart tot stand te brengen. De Hulster bestuurders zijn er van overtuigd dat er hoe dan ook een antwoord moet komen op de ontwikkelingen die het kooptoerisme bedreigen. Zo is de zondagopenstelling in Hulst met meer uniek, jongere gezin nen laten zich nauwelijks naar Hulst lokken, de plaatselijk sterke bancaire sector staat on der druk door de invoering van de euro. Verder zal het wegval len van het veer Kruiningen- Perkpolder na 2003 negatieve gevolgen hebben voor Hulst. De gemeente hoopte met een Facto ry Outlet Centrum (FOC) een nieuwe stroom consumenten te trekken. De provincie vindt een Snijbranders maken korte metten met sl zonder meer in een container te passen. is bedekt zorgvuldig in kaart gebracht. Aan weerszijden van het wrak zijn die pe putten gebaggerd, die door de getij- stroom op diepte worden gehouden, 's Nachts blaast de met een krachtige spuitinstallatie uitgeruste ponton 's Gravenhage het wrak schoon. Zand en slib die daarbij worden opgewerveld, verdwijnen in de gebaggerde putten. Denkbeeldig raster Daarna gaat de Taklift 4 aan de slag. Geholpen door een nauwkeurig plaats bepalingssysteem, werkt de grijper een over het wrak gelegd denkbeeldig ras ter van 5 7 vlakken af. Elk vlak meet 45 bij 11 meter: de oppervlakte die de opengesperde grijper in één keer kan bestrijken. Elke hap vergt een half uur. Wanneer het raster is afgewerkt, volgt een nieuwe meetslag om na te gaan wat er nog van het schip op en in de bodem ligt. Uiteindelijk worden met een mag netometer en sonar de eventuele laatste stukken staal en hout opgespoord en door duikers opgeruimd. kken schip en lading die te groot zijn om foto's Dirk-Jan Gjeltema De roestige resten van de Sierra Grande en de andere wrakken die uit de vaar geul van de Westerschelde zijn of nog zullen worden gehaald, vinden een roemloos einde op een kade bij de Ko ninklijke Schelde Groep in Vlissingen- -Oost. Daar worden staal, hout, slib en eventuele schadelijke stoffen zoals as best gescheiden. Een of twee keer per dag komt iemand van Rijkswaterstaat kijken om te zien of tussen de wrakres- ten iets zit dat het bewaren waard is. De werknemers van de Combinatie Wrakkenruiming zijn inmiddels al zo ervaren dat ze wat dat betreft weinig aansporingen meer nodig hebben. Zo werd woensdag tussen de aangevoerde rommel de roeropstand van de Sierra Grande aangetroffen. Het dubbele hou ten rad was verdwenen, maar een deel van de spaken en de koperen knop bo ven op de opstand waren nog goed her kenbaar. Dergelijke in elk geval uit ma- ritiem-historisch oogpunt mogelijk waardevolle objecten gaan in een apar te container. Ze worden later schoonge maakt en onderzocht en krijgen mis schien een plaatsje in een van de tentoonstellingen met materiaal van de wrakkenberging. De Combinatie Wrakkenruiming werkt dit voorjaar aan de restanten van drie schepen. Tegelijk met de Sierra Grande wordt het wrak van de Deutschland, een tot patrouilleboot omgebouwde vistrawler verwijderd. Dit schip, ruim 400 brt, liep eind 1940 in de Wielingen in de monding van de Westerschelde op een mijn. Zodra de plek waar de Sierra Grande is gezonken tot tevredenheid van Rijkswaterstaat is opgeruimd, ver kassen de bergers een eindje stroomop waarts naar de Overloop van Valkenis- se, waar een restant van de op 29 december 1937 na een aanvaring ge zonken Joegoslavische SRGJ ligt. Verwijderd Vorig jaar heeft de combinatie Van den Akker/Smit Tak/Bos-kalis al vier scheepsresten van drempels in de vaar geul weggehaald en in ankergebieden. In 1998 zijn door een Vlaamse aanne merscombinatie acht kleinere wrakken verwijderd. Aanvankelijk werd verondersteld dat zestig tot zeventig wrakken zouden moeten worden opgeruimd om de vaar geul in de Westerschelde overal op de met Vlaanderen overeengekomen diep te te brengen. Na zorgvuldige inspectie van de bewus te locaties is dat aantal teruggebracht. Projectleider P. van der Vlies verwacht dat er nog vijfendertig tot veertig wrak ken uit moeten. Het is de bedoghng dat dit karwei uiterlijk 2004 is voltooid. Rijkswaterstaat is met Vlaanderen in overleg over de suggestie de rest van de wrakkenberging in één of twee grote bestekken aan te besteden. Veronder steld wordt dat aannemerscombinaties dan lagere prijzen zullen rekenen, om dat ze maar één keer met materieel naai de Westerschelde hoeven te komen en omdat de risico's van onwerkbaar weer en materiaalpech dan kunnen worden gespreid. Bovendien loont een omvang rijkere klus wellicht de introductie van nieuwe technieken. uitverkoopdorp echter een te grote bedreiging voor de be staande middenstand. Voor burgemeester A Kessen is de 'filosofie FOC' een afgesloten hoofdstuk. Hulst zet daarom in op een ander concept. „Voor het gemeentebestuur blijft voorop staan dat er vrij draconische maatregelen moeten worden ge troffen om Hulst als koopstad te behouden", stellen burgemees ter A Kessen en wethouder W. Kayser van ruimtelijke orde ning. Afzien van een outletvilla- ge betekent volgens B en W niet automatisch het einde van de samenwerking met projectont wikkelaar Trammell Crow Ne derland (TCN). Het gemeente bestuur wil in samenspraak met TCN het winkeloppervlak in binnenstad (in combinatie met het BAM-plan) uitbreiden en ten zuidwesten daarvan, en met name winkels met kwaliteitsar tikelen aantrekken. Volgens Kessen zal de gekozen locatie niet veel afwijken van die in de eerdere plannen. Wel duidelijk verschillen zullen het aantal extra vierkante meters winkel oppervlak en de massaliteit. Kwaliteit.en hoogwaardigheid worden de steekwoorden. Om de omzet van het bestaande winkelapparaat geen geweld aan te doen, meent Kessen dat verder onderzoek naar de gevol gen van nieuwe detailhandel nodig blijft. Terneuzen praat vandaag met een projectont wikkelaar uit de Randstad over de invulling van het terrein aan de Kennedylaan, waar een eventueel FOC gepland stond. De gemeente denkt aan iets wat goed aansluit bij de aanwezige grootschalige detailhandel in het gebied. (Advertentie) Zondag 23!04 Roompot, Kamperland, De Banjaard, Kamperland en De Parel, Domburg Paasbrunch 11.00 -14.00 uur met paaseieren zoeken volw. 23,50 p.p.* kind. 5 .t/m 12 jr. 13,- p.p.* kinderen t/m 4 jr. gfcltis! Elke zaterdag in mei Roompot, Kamperland, De Banjaard, Kamperland en De Parel. Domburg Brunch 11.00 - 14.00 uur met aansluitend bowlen op De Roompot of in De Parel volw. 31,50 p.p.* kind. 5 t/m 12 jr. 16,50 p.p.* kinderen t/m 4 jr. gfcltis! 29104 - 28/05 Roompot, Kamperland Iedere dag vanaf 12.00 uur Sauna Intro Actie Entree zwemparadijs sauna incl. soep met garnituur 20,- p.p.* Entree sauna incl. soep met garnituur 5,- p.p. (alleen voor abonnementhouders) De leukste in uw omgeving millDMM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55