Loungen verovert Amsterdam ecco Pijp profiteert van antirookcampagnes Vader moet waken over dochter door gebrek aan opvang Splfr puzzel recept varia Stijlvol hangen op de hank buitenshuis wint aan populariteit Heer Bommel en het Nieuwe Denken het weer City Classic Mlddelhamis"' iddelburc Oostburg LTerneuzen Minimumtemperatuur! Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Verspieder; 2. deel v.h. hoofd; 3. groep schepen; 4. voorbeeld; 5. buidelbeertje; 6. visbeen; 7. vaartuig; 8. deel v.e. jas; 9. in eens; 10. nietig; 11. haargroei; 12. luifel; 13. kussenovertrek; 14. hoofddeksel. 1 S H P I E O T N 2 S L G E A B A P 3 R V L E O K O T 4 M V O D A E N L 5 K O D E A M L A 6 E G R E A A S T 7 P T I E N B A S 8 K R O A E A G K 9 E P L N O I T S 10 K L S E D I A N 11 T B A Z A E R D 12 A T F E D A L K 13 S L A O N O P G 14 K Z A IJ L O N T Oplossing woensdag zwoerd o-e-u- zevental o-e-d-a- vrij-uno ij--w-l- gelaten -e-l-g- creme Gebraden lamsbout met voorjaarsuitjes Hans Belterman Kies bij voorkeur Hollands lamsvlees. Het is meestal wat duurder dan welk ander lamsvlees ook. Maar het is het ook waard. De smaak is per fect en dat is ook de reden dat men met name in de betere restaurants in ons land en ook in België en Frankrijk het Hollandse lamsvlees verkiest boven het lamsvlees uit andere Europese landen en uit andere werelddelen (Au stralië en Nieuw Zeeland). Hoofdgerecht voor 4 personen: 650 a 750 gram Hollandse lamsbout (zonder been); 75 gram boter; 1 knof- lookteentje, uitgeperst; 1/2 theel. verse rozemarijnnaaldjes, fijngewre ven; zout; zwarte peper uit de molen; 3 eetl. olijfolie; 2 - 3 bosjes voorjaars uitjes, samen 12 stuks. Maak het vlees droog met keukenpapier. Vermeng 25 gram boter met uitge perste knoflook, fijngewreven rozemarijn, zout en peper. Stop het mengsel binnen in het vlees op de plaats waar het bot heeft gezeten. Wrijf het vlees aan de buitenzijde in met wat peper. Laat alles een kwartiertje liggen. Maak intussen de uitjes schoon. Laat er zo veel mogelijk groen aan zitten. Zet de uitjes op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de uitjes niet veel langer dan 3 minuten koken. Schep ze uit de pan en dompel ze onmiddellijk daarna onder in een bak met ijskoud water (ijsklont jes!). Neem ze uit hetwaterwanneer ze volkomen koud zijn geworden. Laat ze uitlekken en maak ze daarna droog met keukenpapier. Verhit een passende braadpan. Voeg 40 gram boter en de olijfolie toe. Wacht tot het schuim van de boter vrijwel geheel is weggetrokken. Leg het vlees in de pan en laat het in enkele minuten rondom dichtschroeien. Tem per daarna de warmtebron en braadt het vlees in 25 a 30 minuten aan alle kanten mooi bruin. Strooi tijdens het braden wat zout over het vlees. Neem het vlees na de aangegeven tijd uit de pan. Verpak het in aluminiumfolie en laat het 10-15 minuten rusten. Verwijder op 2 eetlepels na de braadboter uit de pan. Blus de pan met 2 deci liter kokend water (of lamsbouillon). Roer de aanzetsels van de bodem van de pan los. Laat alles even doorkoken. Schenk de jus door een fijn zeefje in een pannetje. Voeg er een beetje zout en peper aan toe. Warm de uitjes in de jus op. Presentatie: snijd het vlees in niet al te dunne plakken (ca. 3 per persoon). Leg de plakken, dakpansgewijs, in het midden op voorverwarmde borden. Schik de uitjes er naast en schep enkele eetlepels jus over en rond het vlees. Tip: geef er apart onze traditionele voorjaarsgroenten, zoals peultjes, wor teltjes, doperwtjes en sperzieboontjes bij. Een knapperig gebakken aardap peltje (krieltje) doet het er goed bij. van onze redactie binnenland Met de komst van de sigaar met pijptabak moet de pijp haar imago terugwinnen in het rokerscirciut. De Ko ninklijke Tabakspij penfabriek Elbert Gubbels Zn. uit Roer mond brengt dit najaar de si gaar met pijptabak op de Ne derlandse markt. Deze is volgens exportmanager M. van Vlodrop al een succes in andere landen. Met dit nieuwe product wil Gubbels de stap naar het pijp roken vergemakkelijken, zeker nu deze vorm van roken weer populair wordt. Van Vlodrop spreekt van 'een lichte stij ging'. Bimalt, de Haagse im porteur van tabakspijpen, heeft zijn omzet sinds twee jaar met vijftien procent zien stij gen. De pijp zou vooral in trek zijn bij studenten, weet directeur G. Hendriks van Bimalt: ,,Ze steken elkaar aan. Pijproken is lifestyle geworden; het straalt rust uit. bedachtzaamheid en intellectualiteit en dat is wat de studenten wel leuk vinden." De toenemende belangstelling voor de pijp is enkele jaren ge leden ontstaan in de Verenigde Staten en ongeveer twee jaar geleden overgewaaid naar West-Europa. De Amsterdam se pijpenexpert D. Duco meent dat de toenemende populari teit vooral is ontstaan als reac tie op de antirookcampagnes. Sommige mensen die stoppen met roken, stappen over op de pijp, waarbij niet wordt geïn haleerd. In Nederland zouden volgens schattingen 150.000 mensen aan een pijp trekken. Duco, die dertig-jaar het rookgedrag be studeerd, zegt dat drie a vier procent van de rokers pijp rookt. Vergeleken met cijfers uit de zeventiende en achttien de eeuw is dat een marginale groep. „Toen rookte vrijwel ie dereen pijp", aldus Duco. In de negentiende eeuw is dat afge nomen en in de twintigste eeuw was het nog maar een groepje. „Maar nu zie je in het algemeen een verschuiving in het rook gedrag. Na de opkomst van de sigaar zie je een doorschuif naar de pijp." Het grootste pro bleem om snel over te stappen op de pijp is dat je het moet le ren. Duco spreekt van een kunst die je pas na weken oefe nen onder de knie krijgt. „Het is ook niet voor iedereen weg gelegd." ANP door Carine Neefjes De rode loper ligt uitgerold op de stoep. Lichtrode lam pen verlichten het portiek. Wie niet beter weet denkt een bor deel binnen te treden. Maar ach ter de deur met het bordje 'nette kleding vereist', schuilt de nieuw ste trend in het uitgaans circuit: hip publiek hangt op - alweer- rode bankstellen in 'club NL' de Nieuwezijds Lounge in Amsterdam. Zaterdagavond, tien uur. Ach terin de lange pijpenla zijn mo dieus geklede dertigers en veer tigers aanhef 'loungen': stijlvol onderuit gezakt op de bank voe ren ze een goed gesprek, sche merlampjes en waxinelichtjes zorgen voor een huiselijke sfeer. Wie een hapje Thais eet. zit met het bord op schoot. Bier drink je uit een flesje: doe alsof je thuis bent is dé lijfspreuk van de lounge. Toch is de eigentijdse uitspanning allesbehalve een huiskamer: zien en gezien wor den is een ongeschreven code, voornamelijk trendsetters voe len zich hier thuis. Voor Max Schreuder (40) is de lounge zijn favoriete 'hang out'. Hij behoort tot de generatie die zich eind jaren tachtig in de house-scene stortte. „Maar een hele avond stampen en dansen hoeft van mij niet meer. De XTC-ganger van toen drinkt nu liever een goed glas wijn en- praat over het leven." Onthaasten Volledig jezelf kunnen zijn, niet lastig gevallen worden door dronkelappen zoals in bruine kroegen gebeurt en de typische. In de Amsterdamse gelegenheden waar mensen kunnen loungen zijn leestafels met stapels kranten en tijdschriften taboe. foto Jeroen Poortvliet/GPD niet hard staande lounge-mu- ziek - een oude time met een rus tige beat - zijn voor hem het aantrekkelijkste. „Ik kan hier onthaasten", vertelt de omge schoolde cultureel antropoloog die nu in het bedrijfsleven zit. „Overdag zit ik strak in het pak, dan moet ik presteren. Hier kan ik alles van me laten afglijden." De trend is overgewaaid uit New York waar lounging" een paar jaar geleden een explosie beleefde. De Amerikaanse voorlopers omschrijven het nieuwe uitgaan als een mix tus sen een 'grand café' en een so ciëteit. In de lounge zijn leesta fels met kranten en tijdschri ften echter taboe, de bezoeker hoort zich te ontspannen. In Amster dam is het 'hangen op niveau' begonnen op de zondagmiddag als uitje voor ouders met kinde ren. In de lounge hoeft het kroost niet stil op een stoel te zitten, maar kan het lekker met lego op de grond spelen terwijl oudei's relaxen op de bank. Een gezellig uitstapje voor de hele familie, maar wie daarbij denkt aan het 'Ikea-gevoel' komt be drogen uit. In 'Vak Zuid', de lounge in het Olympisch Stadi on, zijn kinderen welkom, maar een speciale speelhoek zoals in de populaire winkel is er niet. De kleintjes dienen zich te ge dragen als hun ouders: niet schreeuwen, janken of zoek ra ken: lief spelen, volwassenen zijn zich aan het ontspannen. „Ik moet er niet aan denken dat hier over de intercom klinkt: 'Wil Susanne naar de bar komen want mama zoekt je'", gruwt een bezoeker. Dagelijks Het loungen is echter al lang niet meer alleen voor de zondag middag. Liefhebbers komen er dagelijks na het werk, op koop avond valt winkelend publiek met tassen binnen en in het weekeinde de voormalige hou- separty-gangers. De VW in Amsterdam promoot de nieuwe trend uitbundig om vooral meer dertigplussers aan te trekken. De hoofdstad is de stroom rug zaktoeristen die voornamelijk in coffeeshops rondhangen, meer dan zat. Bars en cafés die willen meepro fiteren van de lounge-rage, han gen rustig een bordj e met het to verwoord op de buitendeur. Maar na een avond hangen in 'Club NL' en het extravagante 'Supperclub' waar je zelfs lig gend kan dineren, valt de 'Sey mour Likely Lounge' al gauw door de mand. „We presenteren ons zo omdat we een bankstel hebben", zegt de jongen achter de bar, terwijl hij naar een piep kleine zithoek verwijst. „Eigen lijk is dit gewoon een café. Als u echt wilt loungen, moet u hier niet zijn." GPD van onze redactie binnenland Uit angst dat zijn dochter in handen valt van kwaadwil lenden, houdt een 42-jarige va der uit Schiedam al een week lang zijn 13-jarige dochter dag en nacht in de gaten. De rechter besloot onlangs dat het meisje in een gesloten in richting moet worden opgeno men om te worden behandeld, maar daar is geen plaats. Tot het moment dat er wel plaats is, rest vader J. van Haa- gen niets anders dan zijn doch ter voortdurend in de gaten te houden, vindt hij. Zodra zij de kans krijgt, loopt ze weg, heeft ze haar vader al gezegd. Psychologische hulp is noodza kelijk voor de dochter, maar op dit moment is er zelfs geen plek je vrij bij de noodopvang. Na drie jaar strijd met allerlei in stanties op het gebied van jeugd en gezin, is Van Haagen de wan hoop nabij. „Ik zit hier thuis een maatschappelijk probleem op te lossen", meent hij. Zijn dochter kan zich vrij door het huis bewegen, maar wel on der toeziend oog van haar vader. Alleen de kamer van haar broer tje is verboden terrein, omdat daar een balkon is. Van Haagen en zijn vrouw hebben al proble men met hun dochter vanaf haar elfde jaar. Het meisje is een vroege puber en heeft een onbe dwingbare wil om de wereld te ontdekken. Meer dan eens liep ze van huis weg. Op 1 april was dat weer het ge val en 's avonds werd zij door haar ouders bij de politie als vermist opgegeven. Zes dagen later werd zij door de politie uit een pand in Schiedam wegge haald voor haar eigen veilig heid. Het meisje verbleef daar bij een groep jongeren en ver keerde onder invloed van drugs. Van de ouders van een even oud vriendinnetje, dat ook in het pand heeft gezeten, heeft Van Haagen begrepen dat de meisjes geld hebben gekregen om nieu we kleding te kopen. Ook zijn ze benaderd om pakketjes te ver voeren. Om de grip op zijn dochter niet volledig kwijt te raken, is Van Haagen eind vorig j aar zelf naar de Raad voorde Kinderbescher ming gestapt. „Zij hebben toen een rapport opgesteld dat naar de rechtbank is gestuurd. Op grond daarvan heeft de kinder rechter een machtiging voor op name afgegeven." Hij beseft dat als zijn dochter in een gesloten instelling wordt opgenomen, zij daar in contact komt met leeftijdgenoten die het criminele pad al hebben ver kend. „Er is gewoon geen ande re plek waar zij behandeld kan worden. Als ouders hebben wij maar één doelstelling: zorgen dat zij deze periode overleeft." Van Haagen en zijn vrouw krij gen begeleiding van de afdeling jeugdbescherming van de stich ting Jeugdzorg in Schiedam. Zij voeren de zaken uit die door de Raad voor de Kinderbescher ming bij de rechtbank zijn aan gemeld. Dagelijks meldt team leider T. Schunselaar nieuwe zaken aan bij het ministerie van Justitie en net zo vaak krijgt hij een afwijzing omdat er een te kort is aan opvangplaatsen. Schunselaar noemt de zaak van Van Haagen extreem. „Dat de vader de rol van cipier op zich moet nemen, gaat ver. Voor mijn team is dit uitzonderlijk." GPD (Advertentie) ?,r j!AntwerporeJH, Stralende zon en 20 graden of regen Door: Hans Kleingeld en wind bij een magere 14 graden, het kan allemaal vandaag in Nederland. De oostelijke regio's van het land hebben een fraaie lentedag terwijl de provincie Zeeland te. kampen heeft met meer bewolking en lichte regen. Komende nacht1 en morgenochtend is het weer eerlijker verdeeld over ons land. Ai Ie regio's krijgen dan vrij veel regen te verwerken. Ook in het paas- weekend duurt het wisselvallige weer voort. Het oostelijk deel van de Zeeuwse eilanden heeft vanochtend misschien nog een waterig zonnetje, maar vandaag overheerst de bewolking in de provincie 5 Vooral vanmiddag valt er af en toe wat lichte regen die vanaf de Noordzee het land binnen komt drijven. Wel is het zacht met een middagtemperatuur van omstreeks 15 graden. De wind is matig, f: Beaufort, maar boven de zeearmen en langs de kust trekt dezeaan tot vrij krachtig, 5 Beaufort. Vannacht en vrijdagmorgen gaat het harder regenen in de provincie. De neerslag heeft te maken met .- een front dat tergend lang zaam naar het oosten trekt. Vrijdagmiddag doen opkla ringen dappere pogingen de zon te laten doorbreken in Zeeland. Het weer oogt dan vriendelijker, al behoort een enkel buitje nog tot de moge lijkheden. Het komende paasweekend belooft niet droger te gaan verlopen. Het is met circa 15 graden zeker niet koud te noemen, maar af en toe valt er een frisse voor jaarsbui. Het wisselvallige weer wordt veroorzaakt door de straalstroom die precies overons land ligt en zodoen de oceaanstoringen over ons land laat scheren. Tweedeling lib [jJÉgj Nautisch bericht Er staat vandaag een matige, boven open wateren nu en dan vrij krachtige zuidelijke wind, 4 tot 5 Beaufort. Het zicht is matig en de kustwatertemperatuur bedraagt 9 graden. Toonder Studio's Tom Poes had heer Bommel door de achteruitgang op straat ge bracht en daar holden ze nu voort. Om hen heen was de bevolking doende zich uit te leven, want het gebodene op de televisie had de gemoederen sterk aangegrepen. Er waren velen die, teleurgesteld door de nieuwe biet, door onlustgevoelens bevangen werden op het zien van een geruite jas. Daardoor ontstonden natuurlijk vele vechtpartijen en overal klonk getier en het geluid van brekende voorwerpen. „Hoe vreselijk is dit alles", klaagde heer Ollie, die zich radeloos voorthaastte door het gebeuren. „Revolutie, roof en plundering! Een omwenteling en dat door mijn toedoen! Dit is het einde van een heer!" „Het is allemaal een beetje mat", sprak de Idoolmaker, die nog steeds naast de muziekleraar tussen de coulissen stond. „Ik weet niet of we het zullen halen. De Gebeurtenis valt me tegen, jon gen De onderwijzer liet een vermoeide blik over het toneel glijden, dat nu haast geheel met vruchten en wrakhout bedekt was. „Het is de echte geest niet", gaf hij toe. „Misschien was die Nul Bommel niet helemaal gek genoeg. Zijn tekst was slap, laten we wel wezen. Ik had die trompet eronder moeten gooien. Nu blijven de muren over eind. We halen het niet, net zo je zegt!" Waterstanden DONDERDAG Hoog water 20 APRIL uur uur cm Vlissïngen 03.53 240 16.16 239 Terneuzen 04.12 265 16.33 265 Bath 05.15 308 17.36 310 Roompot Buiten 03.35 177 15.57 180 Zierikzee 05.45 166 18.00 165 Stellendam Buiten 04.02 167 16.22 175 Wemeldinge 05.40 192 18.00 190 Krammersl. West 06.12 175 18.29 177 Hansweert 04.47 270 17.08 272 VRIJDAG Hoog water 21 APRIL uur cm uur cm Vlissingen 04.29 240 16.51 230 Terneuzen 04.48 267 17.09 257 Bath 05.49 309 18.09 300 Roompot Buiten 04.17 179 16.37 171 Zierikzee 06.20 168 18.30 159 Stellendam Buiten 04.42 170 17.01 165 Wemeldinge 06.15 192 18.35 183 Krammersl. West 06.46 175 19.02 168 Hansweert 05.20 273 17.45 264 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw efc efc zware sneeuw lichte regen malige regen zware regen Europa: Onweer donderdag 20 april 2000 Zeeland: Tweedeling Vooruitzichten vrijdag zaterdag weer max. 15° 16° min. 11° 9° wind Z 5 Z 4 zondag maandag 14° 13° 8 7° ZW 4 ZW 3 Zon donderdag onder 20.49 vrijdag op 6.35 Maan. donderdag O onder 7.44 vrijdag op 23.46 I Laag water i l uur cm uur ra 10.26 222 22.36 2tó! 10.50 232 23.03 215'1 11.57 252 -s i 10.05 160 22.19 145 11.35 158 23.55 145 1 10.05 099 -( 11.40 174 23.50 16! 6 11.35 161 23.50 14?.' 11.17 246 23.27 230 1 Laag water uur cm uur 11.01 21323.12 11.25 223 23.41 00.07 236 12.33 10.50 154 23.05 12.15 154 ----- 01.08 08813.25 12.20 169 ----- 12.10 157 11.49 236 Voor info; Ecco Benelux B.V. tel. 073 - 52 30 343 e-mail info@ecco-bnl.nl internet: www.ecco.com/nl Shoes for Life Een stijlvolle herenschoen met een unieke duurzame leren zooiconstructie. ÉÉüfczj In Europa zijn de temperaturen inmiddels een flink stuk opgelopen en op veel plaatsen worden dan ook lente-achtige waarden bereikt. Met name in het oosten van Europa is het warm met temperaturen tussen de 18 en 26 graden. Toch is het zeker niet overal mooi voor jaarsweer. Vooral het westen en oosten van Europa krijgt met rege te maken. Op de Britse eilanden vallen enkele buien en met name het oosten van Engeland is regenachtig. De temperaturen lopen er uiteen van 11 tot 15 graden. Ook in het westen van Frankrijk gaat re gen vallen, waarbij soms een enkele donderklap kan voorkomen. Daarentegen is het in het oosten en zuiden van Frankrijk droog mi geregeld zon, bij temperaturen van 18 tot 22 graden. Het noordwes ten van Spanje en Portugal hebben eveneens met regen te maken en plaatselijk kunnen de neerslaghoeveelheden groot zijn. Ook daar is onweer mogelijk. Aan de Costa's is het echter droog en vrij zonnit en wordt het dan ook ruim 20 graden. Elders is het koeler. In het midden van Europa blijft het op de meeste plaatsen droog. Alleen ii| Polen, Tsjechië en Oostenrijk kan een enkele (onweers)bui vallen. In het zuidoosten van Europa vallen een aantal hevige onweersbuien, waarbij met name Turkije en delen van Roemenië en de Balkan veel' neerslag kunnen verwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4