sneller mis Jongeren willen een flitsende rolstoel Waarnemende huisarts PZC zeeland donderdag 20 april 2000 sbw 17 Ronde van Walcheren zit er weer op vragen uitleg over conflict vrouwen Vlissingse krijgt hond niet terug van rechter HVaterschapskantoor ♦kost vier ton extra leeuwse artsen koppelen dossiers om fouten te voorkomen Schlitterslcden Wie echt op. z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigen regio (eenmalige administratiekosten VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot S.00 uur en gedurende het gehele weekend 1,8 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Avonds van 20.00 tot 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummers: 9 cent per gesprek. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Aan de twintigste editie van de Ronde van Walcheren heeft woens dag een recordaantal deelnemers meege daan. Onder een stralend lentezonnetje startten om tien uur 176 fietsers bij de Marineka zerne in Vlissingen. De recreatieve fietstocht wordt georgani seerd door de Koninklijke marechaussee en de Marine en staat open voor amateur wielrenners die bij de overheid werken. Voor het eerst deden er ook twee ligfiet- sers mee. Om ongelukken te voorkomen, moesten deze achter het peloton aanrij den. De organisatie wil bij komende edi ties van de negentig kilometer lange tocht ook deelnemers uit het bedrijfsleven mee laten doen. foto Lex de Meester door Lilian Dominicus KOEWACHT - De Koewachtse schuttersvereniging Sint Se- bastiaan heeft op verzoek van een tiental leden een extra alge mene vergadering ingelast. De leden willen horen wat zich de afgelopen tijd precies heeft af gespeeld tussen het bestuur en twee vrouwelijke aspirant-le den, die de vereniging beschul digen van een discriminerend toelatingsbeleid. Een half jaar geleden werden de Koewachtse vrouwen, D. Ele- geert en M. Wante, niet tot de vereniging toegelaten, omdat ze tijdens de laatste jaarlijkse le denvergadering geen meerder heid van stemmen kregen. Voor zitter A Suy vindt echter dat van discriminatie geen sprake kan zijn, omdat de hoofdelijke stemming statutair is vastge legd. „Iedereen die lid wil worden, moet die stemming on dergaan", aldus Suy. „Ons toe latingsbeleid is volkomen le gaal." De dames brengen daartegen in verweer dat tenminste een van de leden, die een stem had uitge bracht tijdens de bewuste ver gadering, nooit aan een derge lijke stemming is onderworpen. Een ander zou al per 1 januari het lidmaatschap hebben opge zegd. „Beide stemmen wai'en dus niet rechtsgeldig", aldus Elegeert. Volgens Elegeert en Wante heeft het bestuur totaal niet gecom municeerd met de leden van de vereniging. Elegeert: „Toen wij vroegen om een extra vergade ring heeft de voorzitter dat zon der ruggespraak te houden ge weigerd. Vanuit het bestuur wordt aan de leden niets meege deeld over de ontwikkelingen. Daarom hebben ze om een extra vergadering gevraagd." Aangifte Mocht de vergadering van ko mende zaterdag geen nieuwe ontwikkelingen opleveren, dan gaan de schuttersvrouwen vol gende week aangifte doen bij de politie. Overigens heeft de Com missie Gelijke Behandeling de klacht van de dames inmiddels in onderzoek genomen. Indien zij Elegeert en Wante in het ge lijk stelt, willen ze de stap naar de rechter wagen. Suy zelf bevestigde gisteren dat de extra vergadering op zater dag zal plaatsvinden, maar kon niet zeggen welke onderwerpen aan de orde komen. „Ik zit al meer dan zeventig jaar in de schutterij, maar zo'n vergade ring als deze heb ik nog nooit van mijn leven meegemaakt. Ik wacht het gewoon af." Koffieochtend in De Lieve HULST - In het dienstencen trum De Lieve in Hulst wordt woensdag 26 april een koffie ochtend gehouden. Zondag 30 april is er in het dienstencen trum een bonte middag met live muziek en zang. Tijdens de koffieochtend, die om tien uur begint, wordt een verhaal voorgelezen. De bonte middag op 30 april wordt ver zorgd door Music Anto uit Kloosterzande. Dit gezelschap van Huize St. Antonius uit Kloosterzande heeft al verschil lende succesvolle optredens achter de rug. Het muziekpro gramma begint om 14.30 uur. Laatste poging tot verzoening Reynaertstichting HULST - Het kort geding dat bestuursleden van de stichting Evenementen Reynaert Histo rie hebben aangespannen tegen voorzitter E. Beaart is op ver zoek van diens raadsman uitge steld. Volgende week vindt een laatste verzoenpoging plaats tussen Beaart enerzijds en penning meester M. Stoffels en secretaris H. Schol tens anderzijds. Stoffels en Scholtens verwijten Beaart 'financieel wanbeheer' en 'eigengereid optreden'. Via de rechter wilden ze het ver trek van hun voorzitter afdwin gen. Stoffels: Levert het gesprek niets op, dan wordt de procedu re gewoon voortgezet." door Aector Dooms MIDDELBURG -Ze pinkte woensdag een traantje weg na de uitspraak van de Middel burgse politierechter. De 18-ja rige vrouw uit Vlissingen had zo gehoopt haar hond terug te krij gen. Politierechter W. ter Berg bepaalde echter dat de viervoe ter, die sterke kenmerken van een pitbull heeft, verbeurd diende te worden verklaard. Daarnaast legde de politierech ter haar voor een overtreding van de gezondheids- en wel zijnswet voor dieren conform de eis honderd gulden boete op. Wat was er allemaal aan vooraf gegaan? De pitbull-achtige hond had 25 december vorig jaar in Vlissingen een bouvier gebeten. Een kennis van de ver dachte paste op de hond, maar deze ontsnapte aan de aan dacht. Vlak daarop viel de agressieve hond de bouvier aan, met alle gevolgen van dien. Het slachtof fer moest zich voor de verwon dingen laten behandelen door een dierenarts. Onderzoek De eigenaar van de b ou vier deed ook aangifte bij de politie, waarna een onderzoek moest uitwijzen in hoeverre de 'dader' het uiterlijk had van een pitbull. Op 32 van de 39 punten kwam de gelijkenis overeen. De veertien (Advertentie) maanden oude hond werd daar op in beslag genomen. De verdachte was het er niet mee eens. ,Mijn hond is geen pitbull, maar een kruising tussen een rotwei- ler en een American Staffordshi re. Hij luistert goed naar me en is lief voor kinderen. Pitbulls zijn agressiever en vallen kinderen aan", probeerde ze haar gelijk te halen. Ter Berg kon zich best voorstellen dat het gemis van haar hond een hard gelag voor haar was. „Als baas ben je ge hecht aan je hond, maar het is verboden." Restricties Officier van justitie J. Groen motiveerde zijn eis aan de hand van de kenmerken en de regel geving. „De kruising wordt be stempeld als een gevaarlijk dier. De minister heeft een regeling agressieve dieren in het leven geroepen." Daaraan zaten restricties ver bonden. De hond moet bij het uitlaten kort aangelijnd en gemuilkorfd zijn. Die regels werden eerste kerstdag overtre den. De vrouw had niets voor het slachtoffer gedaan. Ze zei er niets voor te voelen om de reke ning van de dierenarts te beta len. „Ik heb ook schade, ik ben mijn hond kwijt." De verdachte zei er alles aan te willen doen om haar hond terug te krijgen. Des noods gaat ze in hoger beroep. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het nieuwe kantoor voor het waterschap Zeeuws-Vlaanderen valt 385.000 gulden duurder uit dan i; de 12,5 miljoen gulden die aan- vankelijk was gedacht. Bij de bouw van het waterschapshuis bleek dat een aantal zaken niet in de 'turnkey'-overeenkomst met projectontwikkelaar Bous- sen was opgenomen. Zo was er geen geld gereser veerd voor de aanleg van de be strating aan de voorzijde van d het kantoorgebouw. Dat werk moet het schap zelf betalen, het- geen een extra kostenpost van fc 80 mille betekent. Ook bleek er geen geld vrijgemaakt te zijn voor een regenoverkapping van de parkeergarage, wat inhield dat het schap hiervoor ook nog eens 13.000 gulden moest op- n hoesten. Achterstallige reke- t ningen voor het bouwmanage- e ment leverden een extra kosten post van 26 mille op en aan- ;o passingen aan diverse kantoor- tii ruimten resulteerden nog eens >r voor 23 mille aan rekeningen, .u Daarnaast verwerkte het schap ;r een aantal zaken boekhoud kundig niet op de meest voorde lige manier. Zo werd het rente voordeel op de 1,6 miljoen gulden die voor de verkoop van de oude schapskantoren werden gevangen, toch ongeveer een ton, niet toegevoegd aan het huisvestingsfonds. Een en ander valt op te maken uit de financiële verantwoor ding over de kantoorbouw die het dagelijks bestuur van het schap het algemeen bestuur de ze week heeft voorgelegd. Kanteldijk De afrekening van de bouw komt donderdag 11 mei aan de orde tijdens de algemene be stuursvergadering. Tijdens die vergadering wordt ook aan dacht besteed aan de voorgeno men aanleg van een kanteldijk ten behoeve van de bouw van de Westerscheldetunnel. Deze kanteldijk, die komt te liggen rond de ingang van de tunnel, krijgt een zeekerende functie, hetgeen inhoudt dat de tunnel monding wordt gevrijwaard van mogelijk binnenstromend water. Voorts buigen de hoofd ingelanden zich over de reserve positie van het schap. De verga dering wordt gehouden in het waterschapskantoor in Terneu- zen en begint om 13.30 uur. niet", zegtDeDoelder. „Die ver schillen wekken bevreemding bij patiënten." In 1999 zijn er negen klachten over Zeeuwse huisartsen door de Stichting Klachtenregeling behandeld. Dat zijn er twee minder dan het jaar ervoor. Van de 116 klachten over artsen in heel Zuid-Nederland ging drie kwart over de behandeling. De rest ging vooral over de manier waarop artsen met patiënten omgingen. De Stichting conclu deert onder meer dat artsen klachten over hen als een 'emo tionele belasting' ervaren. „Dat geeft aan dat artsen heel streng voor zichzelf zijn", zegt De Doelder. „Als je dan een fout maakt, trek je jezelf dat heel erg aan." De Stichting Klachtenre geling vindt dat er vertrouwens personen moeten komen die art sen adviseert hoe op klagers te reageren. Van Os Medical in Sint Philipsland maakt allerlei typen door Jeanne de Nijs SINT PHILIPSLAND - Als hij ;r iemand in een rolstoel ziet, kan ld hij het niet nalaten eens goed te je kijken. De rolstoeler moet niet n het idee krijgen het onderwerp van belangstelling te zijn, het gaat om het vervoermiddel, „Ooit heb ik een mevrouw ge- vraagd hoe haar rolstoel beviel, Bleek ze niet eens te weten dat de voetsteunen eraf konden." Rolstoelen spelen een belangrij- d kerol in het leven van de 28-ja- ie rige René van Os. Hij leidt met :i broer Peter (30) en beide ouders je rolstoelfabriek Van Os Medical i! bv in Sint Philipsland. René si weet dat het bedrijf niet alom bekend is in de regio. Maar re is dame is niet nodig. De rolstoe- ip len gaan immers via de dealers naar de gebruiker, die het hulp- 0 middel via de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) en advi instanties als een Re- e gionaal Indicatieorgaan of a GGD krijgt toegewezen. In de grote assemblagehal sleu- telt een medewerker onderdelen aan een paars frame. Daarnaast wacht een blauwe uitvoering op ei verdere afwerking. Leuke li kleurtjes, uit de 400-serie die e vooral populair is bij de leef- aitijdsgroep van 35 tot 65 jaar. ec Maar het kan nog blitser, met de 0' semi-sportstoel bijvoorbeeld. 01 In de showroom laat René de ai framekleurtjes zien waaruit voor die modern vormgegeven 'karretjes' kan worden gekozen, Tinten vex'gelijkbaar met die ei van mountainbikes, met namen als laser red, laser green, laser purple. „Deze modellen zijn vooral voor de jongerenmarkt, o Denk maar aan motorongeluk- ken, aan jongeien die bij een r- duik in het water verkeerd te r-rechtkwamen. Jonge mensen ■s die op een rolstoel raken aange- ir wezen, willen dat die er flitsend e uitziet. Voor iemand die altijd g gezond is geweest, ziet het leven er wel opeens heel andex's uit." n Nóg extravagante!- kunnen de dansrolstoelen worden uitge- "voerd, met glitter en goud, en kleurige spaakbeschennex's. „Licht rolstoelmax'kt wordt echter het grootste deel bepaald ouderen met een mobili teitsprobleem. „Lekker licht en e-meeneem baar", wijst René op e-;de 200-serie, die meestal aan die gjgroep wordt geadviseerd. „Je orziet die stoelen ook vaak ergens Jvoor algemeen gebruik staan. In pijn eerste jaar in het bedrijf jtnnr Roelf Reinders t VLISSINGEN - Huisartsen ma- iende meeste fouten als ze dien- li gen van collega's overnemen, jVaarnemende artsen kennen de e patiënten die bellen niet goed en .4 jfnien eerder verkeerde beslis- 6 iingen. Dat zegt voorzitter P. de i: Doelder van de Districts Huis- t artsen Vereniging in Zeeland. De meeste ongelukken gebeu- a [ju tijdens waarnemingen, zegt DeDoelder. „Een huisails heeft een speciale band met patiën- ten, die niet meerdere bezoeken is opgebouwd. Die band speelt !g een rol bij het kiezen van een Ci strategie voor behandelingen, et Die band heeft een waarnemer niet." Volgens De Doelder kan een huisarts die 's avonds, 's nachts, in het weekeinde of tijdens va kantie of ziekte diensten van een collega overneemt bij tele foontjes van patiënten maar moeilijk een goede inschatting maken. „Sommige patiënten bellen vaak en willen alleen maar worden gerustgesteld", zegt de Middelburgse arts. „An deren bellen nooit. Dus als die bellen is er vast iets loos. Een waarnemer weet deze zaken niet en neemt dus gemakkelijk een verkeerde beslissing met al le kwalijke gevolgen van dien." Computer Volgens De Doelder kunnen veel verkeerde beslissingen worden voorkomen als waarnemende artsen met de computer de dos siers kunnen raadplegen van de patiënten die bellen. „Er zijn nog artsen dxe met papieren dos- siei's wei'ken. Maar steeds meer artsen gebruiken een elektro nisch patiëntendossier in de computer." De elektronische dossiers kun nen nog niet worden uitgewis seld. Volgens De Doelder wer ken Zeeuwse huisartsen er hax'd aan om nog dit jaar te beginnen met uitwisseling van de elektro nische dossiers bij waarnemin gen. „Waarnemers kunnen dan betere beslissingen nemen, waardoor de kans op ongeluk ken afneemt." De Stichting Klachtenregeling Huisartsenzorg Zuid-Nedei'- land vindt dat huisartsen bij waarnemingen betere afspra ken met elkaar moeten maken. „Het gebeurt bijvoorbeeld dat de ene arts bij keelontsteking medicijnen voorschrijft en z'n vervanger met goede redenen beteringen altijd wel voor een compromis. Je kimt het alle maal wel mooier maken, maar dan wordt zo'n stoel weer zwaarder of minder gemakke lijk opvouwbaar." René van Os rolde als vanzelf in het door zijn vader opgerichte bedrijf, aanvankelijk een han del in verbandartikelen op een zolderkamertje in Kapelle. Langzaamaan ging de handels waar over in rolstoelen, met sinds 1990 het zelf ontwikkelde merk Excel. Na verschillende locaties in Zeeland kwam het bedrijf terecht in Sint Philips land, waar inmiddels weer een flinke uitbreiding is gepland en momenteel veertien personeels leden wex'ken. Via zo'n vijftig dealers in Nederland en export naar elf Europese landen gaan er jaarlijks een kleine 7500 rol stoelen van Sint Philipsland naar de gebi'uikers. Uitdaging Als jongen had René van Os na tuurlijk ook zijn dromen: archeoloog wilde hij wox-den, of architect. Maar door het fami liebedrijf liep het allemaal an ders. „Het was een bewuste keuze, ik deed het niet uit plichtsgevoel. Ik vind dit een uitdaging. Een rolstoel neem je nu eenmaal niet voor de lol. Net zo min als dat je zegt: nu ga ik eens lekker voor honderd gul den tanken." De basisrolstoel kan naar wens worden aangepast, bijvoorbeeld met handremmen voor in heuvelachtig gebied. foto's Willem Mieras zag ik ze bij Intratuin, een feest van herkenning." Even verderop laat Van Os ju nior zien dat er van tijd tot tijd creativiteit nodig is om het pro duct naar wens te maken. „Deze is tei'uggekomen uit het heuvel achtige Limburg. De man zei: als ik de stoel moet duwen, gaat mijn vrouw soms harder dan ik. Kijk, nu hebben we handrem men aan de handvatten gezet." Bij een rij van 25 allemaal even eenvoudige, zwarte rolstoelen geeft de witte print op de zwaxke rugleuningen de bestemming aan: de Poi'torcentrale van het lborg Sygehus, een ziekenhuis in Denemarken. „Echt stan daard. Basis-basis. In Neder land worden die bijna niet meer verkocht. Hieraan hebben we aanpassingen moeten uitvoeren om en/oor te zorgen dat er geen onderdelen afgehaald en mee genomen kunnen worden." In de hal wacht een serie basis- gemonteex'de rolstoelen op af werking. Voor elke stoel ligt de order met de individuele gege vens en wensen als zithoogte, - diepte en breedte, en rug- en ai'mleuninghoogte. „Vroeger was de bekleding van kunstleex', fantastisch bij dertig graden", grinnikt René „Tegenwoordig" is dat allemaal ademend nylon. Alles is ook zo ontwikkeld dat de stoel ingeklapt heel eenvou dig mee te nemen is. En kijk, lekvx'ije banden aan de voor wieltjes. Een hele vooruitgang, want daar kun je met een pomp je bijna niet bij. Je staat bij ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47