Korten vlassubsidie is onrecht Elk gedicht is voor mij een uitlaatklep PZC Werk aan Zeelandbrug ligt op schema Locatie jeugdhonk verdeelt inwoners van Zonnemaire Noordgouwe zoekt juiste plaats voor tweeluik over '53 Boswachterij in Schouwen hoopt op Europese subsidie zeeland 16 Plannen Europees parlement raken eerlijke verwerkende industrie Middelburger zegeviert in beroepenwedstrijd Bonden positief over overleg bij Vitrite Paasdienst donderdag 20 april 2000 sb door A. J. Snel SLUISKIL - „Onrechtvaardig." Zo oordeelt directeur M. A van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil over de vermin dering van de subsidie die het Europees parlement wil door voeren voor de verwerkende vlassector. In Brussel werd woensdag be sloten de subsidie voor produ centen op 600 euro per hectare en de steun voor verwerkers op 120 euro per ton lang vlas en 70 euro per ton kort vlas te stellen. Dat komt neer op een korting van circa 15 procent ten opzich te van de huidige bijdragen. De korting treft de verwerkers, maar dat zijn vaak dezelfde on dernemers als de boeren die het vlas produceren. De vermindering van de steun is het gevolg van grootscheeps misbruik van de Europese rege ling door Spaanse boeren. Zij teelden in de afgelopen jaren op grote schaal vlas. incasseerden de subsidies en verbrandden hun product op het land. Die werkwijze is onmogelijk ge maakt doordat Brussel alleen betaalt als schriftelijke bewij zen kunnen worden overlegd dat het vlas ook is verwerkt en afgezet. Spanje reageerde daar op met een drastische afname van de vlasproductie. De boeren daar gingen terug van 180.000 naar 10.000 hectare. Tegenslag Van de Bilt: ,,Je ziet nu dat de fraudeurs zonder schade weg komen en dat met name verwer kers. onder meer in Zeeland, de dupe worden van een Europese korting. Dat druist in tegen mijn gevoel voor rechtvaardigheid. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken." Van de Bilt ziet de korting op zich als een te genslag maar niet als een desa streuze maatregel. „Er is geen reden voor paniek.'' De beslissing die donderdag werd genomen in het Europees parlement is een compromis. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Stefan Mors uit Middelburg heeft woensdag de eerste plaats behaald bij de regionale beroepen wedstrijd elektrotechniek. Hij gaat samen met de winnaars van de tweede en derde plaats naar de landelij ke beroepenwedstrijd die op 25 en 26 mei in Roermond gehou den wordt. De wedstrijd is in het leven ge roepen door de Stichting Beroe- penmanifestatie Nederland met als doel de techniek te promo ten. Naast de wedstrijd elektro techniek, zijn er wedstrijden installatietechniek en bouw kunde. De werkstukken zijn be oordeeld door vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven. De leerlingen die meededen vol gen de tweejarige opleiding Monteur Sterkstroom Installa ties (MSI). Om half negen kre gen ze een opdracht die bestond uit een tekening van een instal latie. Volgens S. de Nooijer, do- Met name Europarlementariër AJ. Maat van de Europese Volkspartijheeft zich verzet te gen een verdere reductie van de steun. Een amendement van Maat om de vlasteelt uit te zon deren van de braakleggingsver plichting werd aanvaard. Dat is een gunstige wijziging ten op- cent aan de opleiding, is het een moeilijke opdracht omdat er drie technieken in één installa tie verwerkt moeten worden. De twee deelnemers uit Zee land, Patrick Fokker (17) uit Zonnemaire en Stefan Mors (18) uit Middelburg, hadden in fe bruari de wedstrijd van het ROC in Middelburg gewonnen. Zij namen het woensdag op tegen vier leerlingen uit Breda en Santpoort. Stefan en Patrick vonden, in te genstelling tot de docent, de op dracht helemaal niet moeilijk. „We moeten een schakeling in elkaar flansen", zei de latere winnaar nonchalant. „Dat valt wel mee, maar op sommige stukjes van de installatie moet je echt puzzelen, want de teke ning klopt niet." De Nooijer vertelde dat er enor me vraag is naar goede mon teurs. Hij wordt regelmatig door bedrijven gebeld met de vraag of hij iemand weet. „Leerlingen krijgen vaak tijdens en stage al een baan aangeboden." De afgelopen weken is er veel voorbereidend werk verricht aan de Zeelandbrug. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De reconstructie van de Zeelandbrug ligt op schema. „Het gaat heel goed", zegt de projectleider vanuit de provincie. R. J. ten Broeke. De afgelopen weken is er veel voorberei dend werk verricht. Aan de westzijde is de vangrail verwij derd en is er tij delij k beton gestort op de gaten die daardoor zijn ont staan. „Dat zijn al die vierkantjes op de brug", aldus Ten Broeke. Op dit moment wordt aan de oostelijke zijde van de brug een tijdelijke steiger ge bouwd. Aansluitend wordt begonnen met het verwijderen van de leuningen en het opstaande betonrandje. Zo wordt de brugconstructrie geheel blootgelegd en kunnen er reparaties uitgevoerd worden. Vervolgens wordt een betonnen barrière geplaatst. Daarvoor moet eerst een bekis ting worden getimmerd. „Als dat goed verloopt, krijgen de werk zaamheden in de maanden daarna een routinematiger karakter. Dan schuiven we als een trein over de hele lengte van de brug steeds een stukje verder op met de werkzaamheden. In het begin is het mis schien nog even wat oefenen, maar we verwachten dat het daarna allemaal soe pel verloopt", licht Ten Broeke de werk zaamheden nader toe. Op de speciale fietsbus wordt volgens de projectleider inmiddels steeds vaker een beroep ge daan. Lieten in de eerste week van april gemiddeld acht fietsers per dag him rij wiel over de brug vervoeren, deze week zijn dat er gemiddeld veertien. „Dat komt waarschijnlijk doordat het weer beter is, en het recreatieseizoen weer op gang komt", vermoedt Ten Broeke. Ook is de dienstregeling gedeeltelijk aangepast aan de behoefte van de gebruikers. „Over en kele weken zullen we opnieuw het ge bruik van de fietsbus evalueren. Indien nodig, kan de dienstregeling dan nog maals worden aangepast." zichte van de aanvankelijke plannen waarin die verplich ting wel was opgenomen. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De locatie van een jeugdhonk leidt tot twee spalt binnen de bevolking van Zonnemaire. De gemoederen liepen daarover woensdag avond tijdens de vergadering van de dorpsraad zeer hoog op. Het bestuur besloot uiteindelijk de discussie stop te zetten en binnen afzienbare tijd een vol gende vergadering aan het on derwerp te wijden. Twintig bewoners van de I. M. van der Bijlstraat en de Zuid- weg kanten zich tegen de vesti ging van een praathuis, zoals het jeugdhonk wordt aange duid, in hun directe woonomge ving. Zij hebben hun ongenoe gen over dat voornemen kenbaar gemaakt in een brief aan het dagelijks gemeentebe stuur. De briefschrijvers zijn vooral verbolgen over het feit dat het bestuur van de dorpsraad zon der overleg met hen de voorkeur heeft uitgesproken voor plaat sing van de hangplek bij de openbare school aan de I. M. van der Bijlstraat. Andere be woners verwij ten de brief schrij - vers intolerantie ten opzichte van de jeugd, zo bleek.tijdens de dorpsraadsvergadering. Zwijgend De jongeren zelf, die al vele ver gaderingen van de dorpsraad hebben uitgezeten in de hoop eens iets positiefs over hun praathuis te vernemen, hoorden deze emotionele discussie zwij gend aan. De bezwaarmakers haastten zich te zeggen die jon geren best hun eigen honk te gunnen. „Het gaat ons niet om de jeugd van Zonnemaire, maar om tuig van buitenaf dat hier een hoop rotzooi komt trap pen", aldus een felle tegenstan der van een praathuis in zijn achtertuin. Volgens hem is Zon nemaire zaterdagnachts nogal eens het doelwit van stappers uit Renesse, die de boel onveilig komen maken. Een open jeugd honk heeft aantrekkingskracht op dat soort lieden, vreesde hij. Liever zag hij dat er een afsluit bare caravan voor de jongeren van Zonnemaire wordt neerge zet. Het bestuur van de dorpsraad kreeg van diverse kanten het verwijt zonder inspraak vand bevolking de locatie voor het praathuis te hebben bepaali Aanvankelijk kwamen er vij( plekken in aanmerking voor ec jeugdhonk. De dorpsraad hee„ na overleg met de gemeente de voorkeur uitgesproken voor dt plek tegenover de school aand- I. M. van der Bijlstraat. Vc dorpsraadsvoorzitter J. Goe- mans viel op de overige locatie veel af te dingen. Zo ligt hg sportveld te ver buiten het dorp moeten er bij de Oprit twee par. keerplaatsen worden opgeef, ferd en zijn de dijk tegenovg firma Verhulst en de hoek vanc; I. M. van der Bijlstraat vljJ naast de sloot te gevaarlijk. Emoties Een deel van de aanwezige wilde toch nog eens praten ovg die verschillende mogelijkhe- den, maar de emoties over tole- rantie namen de overhand Voorzitter Goemans betreuidi het dat er nu al vier j aar over ha praathuis wordt gesproken e er nog nooit eerder één bezwaai tegen een locatie is uitgespro- ken. Hij stelde voor een volgen, de vergadering aan het ondei- werp te wijden. Tevens wil h( dat de klachten over de gesigna- leerde nachtelijke onrust i Zonnemaire nader worden or derzocht. MIDDELBURG - De onderhan delingen over het verdwijne van negentig arbeidsplaats bij Philips-fabriek Vitrite i: Middelburg verlopen voorspa dig. Directie en bonden voerde woensdag voor de tweede keg een gesprek. De bonden vei wachten tijdens een volgen overleg op 16 mei met de d i recti tot overeenstemming te kunne komen. Bij Vitrite verdwijnen de ko mende drie jaar negenti| arbeidsplaatsen door een reoi ganisatie van het productiepro ces. Een deel van de fabriek ver huist naar Polen. door Ali Pankow NOORDGOUWE - De offer vaardigen en De inzet zijn de ti tels van twee schilderijen met taferelen van de watersnood ramp in 1953. Het tweeluik hoort nadrukkelijk in de kern Noordgouwe thuis. De kunst werken waren lange tijd on vindbaar. Kortgeleden werd het tweeluik teruggevonden in de gemeentewerkplaats van de voormalige gemeente Brou wershaven. In afwachting van een definitie ve bestemming worden de schil derijen voorlopig bewaard in de garage van voorzitter van de Dorpsraad Noordgouwe W. Al kemade. „We zoeken een mooie locatie waar de schilderijen goed tot hun recht komen", zegt Al kemade. Het bestuur van de dorpsraad zou het tweeluik het liefst bijeen houden, maar wel licht wordt het moeilijk daar de juiste plaats voor te vinden. De schilderijen zijn 1,10 meter breed en 1,90 meter lang en ver gen derhalve een flinke opper vlakte. Dorpshuis Volgens dorpsraadvoorzitter Alkemade is er in het dorpshuis wel plaats voor één van de twee kunstwerken, maar ze weet nog niet waar het andere schilderij dan naartoe moet. Ze vindt wel dat beide schilderijen in ieder geval op Noordgouwe moeten blijven en het liefst op een loca tie waar veel dorpsbewoners komen. De schilderijen werden destijds gemaakt door kunstenaar Adrie Schipper, tevens docent aan de Kunstacademie in Rotterdam. De offervaardigen is een figura tieve interpretatie met surrea listische invloeden van de noes te helpers en dijkwerkers direct na de ramp. De inzet toont het- gene wat behouden werd dank zij de vele hulp, zoals een moe der met kind, de kerk, enkele buitenplaatsen en het huisje aan het Weeltje. De contouren van de begraafplaats op de schilderijen geven echter ook het verlies tengevolge van de ramp weer. Gemeentehuis De bevolking van Noordgouwe bood de schilderijen destijds aan het gemeentebestuur aan. Jarenlang hingen ze in het oude gemeentehuis in de Vijverberg straat. Tijdens de laatste raadsverga dering van de zelfstandige gemeente Noordgouwe op 30 december 1960 besloot de ge meenteraad de schilderijen niet over te dragen aan de nieuwe gemeente, maar ze een plaats te geven in de school van het dorp. Nauwelijks schade Ook daar hebben de kunstwer ken jarenlang gehangen, maar uiteindelijk zijn ze terecht ge komen in de oude gemeente- werkplaats in Brouwershaven. Volgens dorpsraadsvoorzitter Alkemade heeft het tweeluik in de tussentijd niet of nauwelijks schade opgelopen. Zij hoopt dat er snel een locatie wordt gevon den waar de schilderijen weer tot hun recht komen. De Inzet is één van de twee schilderijen, die de bevolking v dam. »n Noordgouw destijds aankocht van kunstenaar Adrie Schipper uit Rotter- foto Marijke Folkertsma Meervoudig gehandicapte schrijft poëziebundel door Michelle Koek GOES - Zijn woonkamer aan de Goese Montgomerylaan staat vol met geluidsapparatuur. Uit torenhoge boxen trilt stampen de rockmuziek. Gerrit-Jan Donker stuurt zijn rolstoel naar zijn imposante stereoinstallatie en het wordt stil. Tijd voor een interview. Woensdag 12 april presenteerde hij zijn eerste ge dichtenbundel Lope ken ie niet. Donker is meervoudig gehandi capt en praten gaat de ene dag beter dan de andere, Sinds hij kan schrijven, dicht hij. Elk ge dicht is een uitlaatklep. „Een moeilijke prater, moet zich op een andere manier uiten", zegt Donker droogjes. De bundel Lo pe ken ie niet is een selectie van zijn beste werk. Eind dit jaar en in 2001 komen nog twee bundels uit. Eén daarvan, een in het En gels geschreven bundel, is net af. Aan de tweede, in het Frans, wordt gewerkt. Al zijn hele leven schrijft Don ker poëzie maar hij vindt zich zelf geen dichter. Hij is een en tertainer; gedichten schrijft hij puur voor het vermaak van an deren. En inderdaad, zijn ge dichten zijn volkomen preten tieloos. De lezer heeft meteen door waar ze over gaan. De hu zarenstukjes van Donker gaan veelal over onbeantwoorde lief des of zijn doordrenkt met zelfspot en relativerende hu mor. Door zijn meervoudige handicap en slechte motoriek, stuit Donker op een vervelend vooroordeel. Zijn 'buitenkant' suggereert dat de 'binnenkant' ook niet in orde is. Veel mensen denken dat zijn hersenen ook beschadigd zijn. En dat frus treert. „Deze bundel bewijst dat ik ze allemaal op een rijtje heb en het redelijk goed maak", zegt Donker. De bundel is opgedragen aan Ti neke, waarover Donker nogal mystiek praat. „Tineke is God voor mijDe mooiste vrouw van de wereld. Ik ben al vier jaar verliefd op haar." Veel gedich ten in zijn bundel verwijzen naar Tineke: Het is mijn bedoe ling je waarlijk tot Koningin van mijn hart te kronen opdat je daarna met mij in een soort miniatuur versie van Versailles komt wonen. Lope ken ie niet is dagelijks van 10.00 tot 15.00 uur te koop bij Donker aan huis aan de Mont gomerylaan 49 en binnenkort bij De Koperen Tuin in Goes. Gerrit-Jan Donker uit Goes presenteerde onlangs zijn gedichtenbundel Lope ken ie niet foto Willem Mieras door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN Staatsbosbeheer wil volgend jaar beginnen met de restaura tie van de karakteristieke houten uitkijktoren in de Bos wachterij Westerschouwen. Districtshoofd K. de Lange re kent daarbij op steun uit de In- terregpot van de Eurogio Schel- demond. Uit die ruif hoopt hij tevens te kunnen putten voor de aanleg van een uitkijkplateau in de Meeuwenduinen. De Boswachterij in de Schouw- se Westhoek staat sinds woens dag definitief op de kaart bin nen de Eurogio. In bijzijn van de Zeeuwse gedeputeerde T. Pop- pelaars en zijn West-Vlaamse evenknie werd de vernieuwde entree van het bosgebied offici eel in gebruik genomen. Dat ge beurde middels de onthulling van een informatiepaneel door gids Wil Steutel. Zij verzorgt jaarlijks zo'n vijftig begeleide tochten door het gebied. Zicht Door de herinrichting ligt de ex- cursieschuur van Staatsbosbe heer nu beter in het zicht en no digt daarom eerder uit voor een bezoek. Ook binnen is het nodi ge aangepast. Met behulp van een interactieve computer, vi deopresentaties en andersoorti ge middelen, is het eigenlijke startpunt van begeleide wande lingen omgebouwd tot een vol waardig informatiecentrum. De aanpassingen vergden een investering van ruim honderd duizend gulden. Een deel van dat bedrag is betaald uit de subsidiepot van het grensover schrijdende Interreg-2 pro gramma. Binnen dat kader wor den in Zeeland, West- en Oost- Vlaanderen diverse projecten opgezet. De herinrichting van de toegang tot de Boswachterij Wester schouwen maakt deel uit van een recreatieproject dat is ge richt op versterking van het eco- toerisme en de natuurbeleving. Andere, binnenkort te realise ren, plannen aan Nederlandse kant zijn de constructie van een vogelobservatiepunt op Neeltje Jans en de vernieuwing van het bezoekerscentrum 't Zwin bij Sluis. Aan Vlaamse zijde wordt gewerkt aan informatiecentra in Damme en Eeklo. De bedoe ling is de diverse onderdelen sa men te smeden tot een overzich telijk geheel van natuurcenti in de Euregio Scheldemom Daarbij wordt gedacht aan ge richte promotie en arrangemen ten. Poppelaars beschouwt een der gelijke aanpak als een aanzien lijke 'kwaliteitsimpuls voor he recreatief medegebruik van na! tuurgebieden'. De gedeputeer! de sprak zijn vertrouwen uit u de verdere voortgang van de In- terreg-projecten. De komend! zes jaar, zo werd onlangs be kend, is er voor de provincii Zeeland en de twee Vlaamse ge biedsdelen zo'n zeventig mil- j oen gulden aan Europese subsi die te besteden. Staatsbosbeheer nam daar gis teren alvast een voorproefje op door te wijzen op de noodzake lijke renovatie van de uitkijkt» ren in het hartje van he Schouwse bos. Het plan omva het aanbrengen van informatie panelen op het bovenste pla teau. Ook moet er snel iets wor den gedaan om de veiligheii van het bouwwerk te verbete ren, aldus De Lange. „Pas noi had een stel onverlaten er bove: een paar planken uitgetrapt. 11 moet er niet aan denken wat e kan gebeuren wanneer daa nietsvermoedende kindere: langslopen. "De toren wordt bo vendien illegaal gebruikt doo klimfanaten die zich langs ee: touw weer naar beneden late: glijden. Ook die prakrijke moeten in de toekomst worde voorkomen, stelde boswachte D. Fluijt. Het streven is volgen jaar met de renovatie te begin nen. Tevens bestaan er plannen voo een uitkijkplateau in de naast gelegen Meeuwenduinen. Daar mee wil Staatsbosbeheer voor komen dat 'natuurliefhebber! tijdens het broedseizoen het da: verboden gebied betreden. He zichpunt moet de nieuwsgierig heid wegnemen, zodat mense het gebied verder met rust later VLISSINGEN - In de Sint Ja cobskerk in Vlissingen wordt o eerste paasdag 23 april om tie uur een muzikale dienst gehou den. Sopraan Nel van den Broeke Lensen en trompettist John Pre voo verlenen hun medewerking Het orgel wordt bespeeld doe Jos Vogel. Voorganger is ds. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 46