pzc Schouwen wil wijziging streekplan PZC Opknapbeurt bouwval laat op zich wachten door trage besluitvorming Cultureel Gekleurd voor jong en oud 4iti Groot tekort aan vrijwilligers breekt De Lichtboei op zeeland 15 fracties akkoord met nieuwe route recreatieverdeelweg Speel-o-theek weer open Collecte voor ziekenhuis in Oekraïne Keukenhof donderdag 20 april 2000 iAnrMargreet van den Broek jjERIKZEE - Wethouder C. W. leerboek heeft de zegen van alle Cehouwse politieke fracties om 'ael met de gebiedsvisie Duin- ■jomgebied Haamstede-Rcnes- ieaan het werk te gaan. Deze vi ae schetst onder meer een ^uw noordelijk tracé voor de Kcreatieverdeelweg, het zoge- yamde Waterlopentracé. je recreatieverdeelweg heeft in •ate twee functies. De wegmoet jenesse en Burgh-Haamstede ierlossen van ongewenst auto- [trkeer. Bovendien markeert let tracé de grens tussen het igrarisch poldergebied en het rebied dat bestemd is voor re creatie, kernen en natuur, ladegebiedsvisie Duinzoomge- jied wordt deze grens fedeeltelijk verlegd, omdat het joordelijk tracé van de recrea tieverdeelweg vanwege ver- jeers- en milieutechnische en financiële redenen anders is uit werkt dan in het oorspronke- ijke streekplan uit 1996. Locatieproblemen De nieuwe route van de recrea tieverdeelweg biedt bovendien een oplossing voor de locatie problemen van een aantal be drijven uit Renesse. De Raad Paaspret in Heinkenszand HEINKENSZAND - Op het plein voor de Rabo bank in Heikenszand komt zaterdag 22 april om 14.00 uur een groot paasei uit. Deze gebeurtenis is het startsein voor kinde ren om rondom het plein naar paaseieren te zoe ken. Het paaskuiken verrast niet alleen jeugdige be zoekers. Auto's die op een correcte manier in de vak ken met een P parkeren, worden door het kuiken met een presentje vereerd. Tweede paasdag, 24 april, wordt voor de eerste keer de Koe-Bel 11 Kroegen tocht voor fietsers gehou den. Er kan uit twee tochten van 100 en 35 ki lometer, worden gekozen. Start en eindpunt zijn bij De Stenge in Heikens zand. Deelnemers aan de tocht van 100 kilometer kunnen zich tussen 08.00 en 10.00 uur bij de Stenge inschrijven. Inschrijving voor de tocht van 35 kilo meter kan tussen 10.00 en 12.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl van State torpedeerde eerder een plan voor een bedrijventer rein bij Slot Moermond in Re- nesse. In de gebiedsvisie is langs het nieuwe tracé voor de recrea tieverdeelweg alsnog ruimte voor de bedrijven gereserveerd. Het gemeentebestuur wil met de gebiedsvisie voor het Duin- zoomgebied naar de provincie stappen, om zo het streekplan aan te laten passen. Wethouder Veerhoek drong in de commis sievergadering Ruimtelijke Or dening en Economische Zaken aan op een snelle uitspraak over de gebiedsvisie, om geen Rijks bijdragen mis te lopen. Ook heeft de wethouder de zegen van de fracties nodig om te kunnen onderhandelen met de bedrij ven die mogelijk verplaatst moeten worden. Stap te ver Volgens het WD-raadslid H. Coomans bestond aanvankelijk de indruk dat de behandeling van de gebiedsvisie 'op dit mo ment een stap te ver is'. „Het draagvlak voor deze visie lijkt nog onduidelijk.Ook J. van der Veer van D66 en H. H. de Vries van GroenLinks gaven tijdens de commissievergadering aan dat de communicatie beter had gekund. De wethouder liet we ten dat hij juist eerst steun van de fracties moest hebben, voor dat hij in gesprek kan met be trokkenen. „Anders loop ik de kans door jullie terug te worden gefloten, omdat ik oneigenlijk bezig ben." De belangenorganisatie Agra risch Schouwen-Duiveland (ASD) had de nodige kantteke ningen bij de invulling van het gebied ten noorden van het Wa terlopentracé, waar natuuront wikkeling is gepland. Volgens woordvoerder P. de Koeijer moet de verdeling van natuur gebied in een breder kader, na melijk heel Schouwen-West be keken worden. Ook is het hem niet duidelijk of boerenbedrij ven gedwongen kunnen worden plaats te maken voor de ge meentelijke plannen. Na de toelichting van de wet houder toonde De Koeijer zich alsnog akkoord met de plannen, omdat de vrijwilligheid van be drijf sverplaatsing in grote mate gewaarborgd bleek. Hierop ga ven ook de fracties uiteindelijk allemaal hun goedkeuring aan de gebiedsvisie voor het Duin- zoomgebied. ITEMELDINGE - Speel-o- lieek 't Ruil-'uus in Wemeldin- £e is woensdagmiddag her- jpend. Een brand op 1 januari ran dit jaar verwoestte bijna al let speelgoed en ook het interi- eurwas er slecht aan toe. Na drie maanden is de speel-o- aeek weer in ere hersteld en dat -.erd gevierd. Ruim tweehon derd kinderen, ouders en groot- aiders waren bij de heropening aanwezig. Voor de kinderen terden tal van activiteiten ge- irganiseerd en ouders werden aet een hapje en drankje ont vangen. Suus Bisschop, medewerkster van 't Ruil-'uus: „De herope ning was een groot succes. De leverde ons zelfs enkele nieuwe leden op." - Kinderen maken in De Lichtboei in Zierikzee maskers voor de kindermaskerade tijdens de viering van het Festival Cultureel Gekleurd op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Je inleven in een ander lijkt wellicht simpeler dan het in wer kelijkheid is. Die gedachte schuilt ach ter het initiatief een kindermaskerade te houden als onderdeel van het Festi val Cultureel Gekleurd op Schouwen- Duiveland. Kinderen tussen vier en twaalf jaar presenteren de door hen zelf gemaakte maskers tijdens het Cultu reel Gekleurd Familiefeest op vrijdag avond 28 april in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. Tijdens de creaclub woensdagmiddag in buurt-en clubhuis De Lichtboei was een groep kinderen al druk in de weer met het maken van maskers. Dat ge beurde onder leiding van jongeren werkster Nathalie Schregardus en vrijwilligster Talitha Folmer. Zij geven tijdens de maskerade op 28 april ook uitleg bij de verschillende maskers en vertellen iets over de wijze waarop ze zijn gemaakt. De leerlingen van de ba sisscholen zijn door middel van folders opgeroepen eens na te denken over ver draagzaamheid en op basis van die ge dachten een masker te maken. Hele gezin „We hebben bewust gekozen voor een programma gericht op het hele gezin", zegt woordvoerster Jessica Prager- Stein van de werkgroep Gekleurd Schouwen-Duiveland. De werkgroep werkt samen met Podium voor muziek en theater Brogum bij de organisatie van het festival. Het programma in Brogum omvat een concert van de wereldmuziekgroep Amsterdam-Dakar en een literaire middag met Jana Beranova. „Vooral dat muziekoptreden is meer op jonge ren gericht, vandaar dat wij hebben be sloten een avond voor het hele gezin sa men te stellen", aldus Prager. De werkgroep wil met dit familiefeest de bewoners van Schouwen-Duiveland in contact brengen met de grote verscheidenheid aan culturen, die in middels ook in deze gemeente verte genwoordigd zijn. Daarvoor is een ge varieerd programma samengesteld. Na de kindermaskerade is er een optreden van verhalenverteller Jos van Amster dam met als titel Het geheim van het beeld dat gaat over volkeren van de vier windstreken, die eeuwenlang oorlog met elkaar hebben gevoerd. Verder treedt de Turkse meidenvolks dansgroep Ayilldiz uit Walcheren op en de toneel- en zanggroep Amazone uit Vlissingen brengt het stuk Mi roetoe (mijn wortels). In de pauze zijn er Mexi caanse en Iraanse hapjes verkrijgbaar. Het familiefeest wordt besloten met een concert van de Iraanse groep Moj, bestaande uit vier muzikanten en een zangeres. Behalve specifieke Iraanse liedjes speelt Moj ook dansbare wereld muziek. De fototentoonstelling 'Wereldmeiden' vormt ook onderdeel van het familie feest, maar deze collectie is al vanaf vrijdag 21 april tot en met donderdag 27 april te zien in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. De tentoonstelling omvat 25 foto's, die samen een overzicht bie den van hoe meisjes in verschillende delen van de wereld hun tijd indelen. Het familiefeest op wijdag 28 april in het MFC begint om 18.30 uur. door Eunice van Stuijvenberg BRUINISSE - Er zit nog geen schot in de verbouwing van de voormalige machinefabriek in Bruinisse tot een mosselrestau rant. De opknapbeurt stond vo rig jaar zomer al op het pro gramma, maar initiatiefnemer Lex Kroon, exploitant van het naastgelegen café-restaurant 't Veerhuis, wacht nog steeds op toestemming van de gemeente. De bouwval aan de Oudestraat in Bruinisse is een doorn in het oog van de buurtbewoners. Ook Kroon begint 'nog liever van daag dan morgen' aan de uit breiding van zijn restaurant, benadrukte hij woensdag nog eens. Kroon maakte juni vorig jaar bekend dat hij grootse plannen heeft met de bouwval. De eige naar van de Rotterdamse groot handel Kitsch en Kunst wil samen met Kroon een eetgele genheid beginnen, waar de gas ten behalve mossels ook het in terieur kunnen kopen. Daartoe is een wijziging van het gelden de bestemmingsplan nodig. Die aanvraag is inmiddels al enige tijd geleden ingediend bij de ge meente. Volgens wethouder C. Veerhoek is er nog geen besluit gevallen, omdat er nog enkele Quad uit schuur gestolen OOSTERLAND - Aan de Hoge Zandweg in Oosterland is in de nacht van dinsdag op woensdag een rode Quad gestolen. Het vierwielig motorvoertuig - ook wel Trike genaamd - van het merk Yamaha stond in de schuur van de eigenaar gestald. De waarde van de Quad bedraagt enkele duizenden guldens. Inbreker achter de tralies MIDDELBURG - Een 33-jarige Goesenaar gaat voor negen maanden achter de tralies, omdat hij in februari dit jaar heeft ingebroken in een woning in zijn woonplaats en daarnaast en kele saunakaarten heeft gestolen. De Middelburgse recht bank achtte bewezen dat de Goesenaar deze misdrijven had gepleegd. De man moet bovendien een schadevergoeding van ruim tweeduizend gulden betalen aan het slachtoffer van de inbraak. Vlissinger moet alsnog cel in MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 37-jarige man uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot twee maanden cel. De Vlissinger was binnen zijn proeftijd opnieuw strafrechterlijk in de fout gegaan. De officier van justitie vroeg de tenuitvoerlegging van de twee maanden voorwaardelijk, waartoe hij in februari dit jaar was veroordeeld. Aan dat verzoek gaf de politierechter gehoor. Ouderen genieten van boottocht TERNEUZEN - Honderden ouderen genoten woensdag met volle teugen van het mooie weer, de rimpelloze Westerschelde, de sluizen van Terneuzen en de bloeiende Zak van Zuid-Beve land. Ruim vierhonderd ouderen, lid van de Katholieke Bond van Ouderen in Zeeland, waren een dagje uit. 's Morgens in al le vroegte vertrokken een kleine driehonderd ouderen uit Zeeuws-Vlaanderen met de rondvaartboten Stad Terneuzen en Diana S. richting Hoedekenskerke voor een nostalgische tocht via de route van de vroegere veerboot. Later op de och tend scheepten zo'n honderdvijftig Bevelandse ouderen in voor een reisje naar Terneuzen. Tien maanden cel voor oplichting MIDDELBURG - De 32-jarige Vlissinger die als manager van een Middelburgs uitzendbureau zijn werkgever voor tiendui zenden guldens heeft opgelicht, moet daarvoor tien maanden de cel in. Daarnaast heeft de rechtbank in Middelburg de man een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden opge legd. Bovendien moet hij zijn voormalige werkgever een schadevergoeding van ruim 60.000 gulden betalen. De offi cier van justitie eiste twee weken geleden een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijk. De 25-jarige ex-chauffeur van het bedrijf, die de Vlissinger had geholpen door zijn sofinummer beschikbaar te stellen, kreeg een werkstraf van 180 uur plus een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. Bovendien moet de man 14.000 gulden aan het uitzendbureau betalen. Tegen deze man had de officier een werkstraf van 240 uur geëist. Verdachte moet in therapie MIDDELBURG - Vanwege sterk verminderde toerekenings vatbaarheid heeft de Middelburgse rechtbank een 25-jarige man uit Terneuzen niet strafbaar bevonden en dus ontslagen van rechtsvervolging voor de bedreiging van zijn moeder en stiefvader en de mishandeling van een medewerker van een jeugdcentrum. Wel heeft de rechtbank de man veroordeeld tot vërplichte opname in een psychiatrische inrichting voor een jaar. De officier van justitie had twee weken geleden een cel straf van zes maanden geëist. De eigenaar van het naastgelegen restaurant wil de voormalige fabriek in Bruinisse verbouwen tot mosselrestaurant. foto Marijke Folkertsma gegevens ontbreken. Kroon be grijpt niet waarom de gemeente zo lang op zich laat wachten met de toestemming voor de verbou wing. „We laten de puinhoop verdwijnen en verder blijft alles in oorspronkelijke staat." Hij zegt dat er in Bruinisse veel be hoefte is aan nieuwe horeca- etablissementen. „In het hoog seizoen moeten we hier elk weekeinde honderd mensen wegsturen omdat er geen plaats voor hen is. En na de toekomsti ge uitbreiding van de jachtha ven in Bruinisse wordt de be hoefte aan horeca alleen maar groter." Oranjebraderie in zorgcentrum Goese Gasthuis GOES - Zorgcentrum het Gast huis in Goes houdt van 28 april tot 4 mei een oranjebevrijdings- vveek voor haar bewoners. Op 28 april is er een oranjebra derie met onder andere een rom melmarkt, knutselkramen, wa fels bakken, haring verkoop en het maken van bloemstukken. De braderie is voor iedereen toegankelijk. De rest van de week bestaat uit tal van activiteiten voor bewo ners van het Gasthuis. Zij krij gen onder andere een koninklij ke maaltijd voorgeschoteld, een koninklijke filmavond aange boden en ze maken een reis langs versierde dorpen. ZIERIKZEE - De stichting Help Oekraïne heeft op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflak- kee ruim 16.000 gulden bij el kaar gecollecteerd voor het klinische psychiatrische zie kenhuis in Charkov. De stichting Wilde Ganzen heeft daar 15.000 gulden bij ge legd. Het totale bedrag wordt gebruikt voor vernieuwing van een van de daken van het Oekra- inse ziekenhuis. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Sociaal Kultu- reel Werk (SKW) De Lichtboei in Zierikzee heeft te kampen met een groot tekort aan vrij willigers. De beperkte persone le bezetting drukt op de ontwik keling van activiteiten van de stichting. „De vraag is veel gro ter dan we momenteel aan kun nen", zegt R. Prager van SKW De Lichtboei. Er is een grote behoefte aan vrij - willigers bij SKW De Lichtboei. Het aantal activiteiten is de af gelopen jaren, mede door de ge meentelijke herindeling, enorm gestegen, waardoor er meer werk aan de winkel is. De men sen die nu voor de Lichtboei werken, hebben te maken met een groeiende werkdruk. „Kijk bijvoorbeeld naar de jongeren werker. Die werkt acht uur in de week bij ons, maar er is werk voor 40 uur per week"stelt Pra ger vast. kwaliteit Dat een dergelijke situatie ge volgen heeft, is geen verrassing. Een tekort aan mankracht en fi nanciële middelen beïnvloeden de kwaliteit van de activiteiten en remmen de verdere groei. „Aan een aantal activiteiten die we wel zouden willen ontwikke len, komen we gewoon niet toe. In het jaarverslag van SKW De Lichtboei wordt ruim aandacht besteed aan het probleem. De personele besognes worden hierin vergeleken met knellende schoenen. 'Je komt soms wel waar je wezen moet, maar altijd met pijn', zo staat in het rapport te lezen. In andere gevallen wordt de eindstreep niet eens gehaald, of verdwijnt het ple zier door de werkdruk hele maal. De Lichtboei is niet de enige me L dit probleem; momenteel heb ben veel organisaties moeite met het aantrekken van vrijwil ligers. Volgens Prager zijn min der mensen voor het werk be schikbaar, omdat gezinnen steeds vaker uit tweeverdieners bestaan. Daarbij komt dat zij, die het wél willen doen, toch een kleine vergoeding voor de on kosten wagen. Helemaal voor niets doen mensen het niet meer. Prager wijst met een beschuldi gende vinger richting de ge meente Schouwen-Duiveland. „Er is vanuit de gemeente geen adequaat vrijwilligersbeleid." En dat terwijl het vrijwilligers werk zelf aan steeds meer regels en overeenkomsten gebonden is. „Het is lang niet meer zo vrij blijvend als het tien jaar terug was. Het vrijwilligerswerk is in de loop der jaren geprofessiona liseerd." Dat de vergoedingen daarbij zijn achtergebleven, klopt volgens Prager niet. Vrijwilligers kunnen weliswaar voor een vergoeding terecht bij het gemeentelijk Sociaal Cultu reel Noodfonds, maar volgens Prager schrikken veel mensen ervoor terug 'voor die paar kilo meter' hierop een beroep te doen. Wat Prager graag wil, is een eenvoudige regeling, waar bij De Lichtboei een registratie bijhoudt van de kosten en die eens in de zoveel tijd kan afreke nen met de gemeente. (Advertentie) 't Was zo prachtig we waren er stil van.~ _.kan je het je voorstellen - h - wij stil? Open: dagelijks t/m 21 md Van S.00 toi 19 50 uur. Kassa's tol 1S.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45