Pc-project ralt slecht bij minima PZC 19,' Politie eist hulp ouders crimineeltjes Dief aan de haal met laatste goud VOC Rellen blijven uit bij voetbalwedstrijd Ajax in Den Bosch binnenland ubruik computer te duur Van harte aanbevolen Magere opkomst actie hbo-studenten Honderden minderjarigen opgepakt na strafbaar feit De Vries steunt na golf boze brieven alsnog goedkope kerktelefoon donderdag 20 april 2000 tor Anouk Middelkamp HAAG - Ouderen en uitke- g»sgerechtigden zien niets in tl plan van het kabinet om een jse belastingkorting te geven sjaanschaf van een computer, {lapparaat, dat na belasting- jrek ongeveer 1850 gulden Ml, is voor veel minima nog te nvendien kunnen mensen met ige inkomens in de problemen omen door de extra kosten die jmputergebruik met zich mee- rengt. Kinister Vermeend (Sociale Za- t>n)en staatssecretaris Bos (Fi- janciën) willen dat ook ouderen suitkeringsgerechtigden in de jekomst gebruik kunnen ma- [;n van de 'pc-privé-regeling', je nu alleen voor werkenden Zo willen zij de kloof •chten tussen de fervente 'sur- jis' en de mensen die niet of guwelijks gebruik (kunnen) taken van Internet, je computer kan worden aan schaft via de uitkeringsin- jantie. Het aankoopbedrag fordt in maandeüjkse termij- sn ingehouden op het inko- Secretaresse is spin in het web 1MSTERDAM - De positie van je secretaresse verandert. Was eerst goed voor ondersteu nde taken, tegenwoordig is zij Je spin in het web. Steeds vaker is zij verantwoordelijk voor de loördinatie van hele projecten. Jat blijkt uit onderzoek in op- iracht van uitzendconcern landstad. Van de 300.000 secre- aresses in ons land is 85 procent touw. Opvallend is dat maar 11 rocent jonger is dan 25 jaar. jet onderzoek zal vandaag in [irecht worden gepresenteerd; Secretaressedag. ANP men. Volgens directeur Van der Spek van de ouderenbond PCOB is het plan voor veel ou deren niet haalbaar. „Een al leenstaande met een AOW van 1500 gulden netto heeft niet eens geld om de contributie van de ouderenbond te betalen, laat staan een afbetaling voor een computer." Voor de midden groep die iets meer te besteden heeft, is het wel een goed initia tief. „Maar er blijven altijd ou deren die de nieuwe technologie niet zien zitten." Problemen Suzan Duif er, secretaris van de vereniging Samenwerkingsver band Mensen zonder Betaald Werk (Smzbw) is bang dat de minima door de aanschaf van de computer nog meer in de pro blemen raken. „Het kopen van apparatuur wordt zo erg aan trekkelijk gemaakt en het ge vaar bestaat dat mensen een ex tra lening afsluiten om het te kunnen betalen." Zij wijst daar naast op de bijkomende kosten van een internetaansluiting. „Het abonnement mag dan gra tis zijn, de telefoonrekening wordt steeds hoger. Dat over zien mensen niet van tevoren." Duif er ziet meer in gratis com putercursussen. „Minima kun nen dan eerst kennis opdoen over het werken met de appara tuur, voordat zij een dure ma chine aanschaffen. Bovendien vergroot computerkennis de kansen op de arbeidsmarkt." Ook de Pcob vindt het belang rijk dat er computercursussen gegeven worden. „Ouderen hebben vaak bedenkingen bij de nieuwe technologie; ze moeten een drempel over. Als ze bekend raken met de mogelijkheden, zullen ze zich eerder op de digi tale snelweg begeven. Boven dien komen ze dan eens de deur uit, want het sociale isolement wordt door de nieuwe technolo gieën steeds groter." GPD Conservator Hans Jacobi van Het Koninklijk Penningkabinet bekijkt op 22 maart de enig overgebleven goudstaaf van de VOC, die gisteren werd gestolen. foto MarcelAntonisse/ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - De enige nog over gebleven VOC-goudstaaf is gistermiddag uit een beveilig de vitrine van Het Koninklijk Penningkabinet aan het Ra penburg in Leiden gestolen. De dader greep de staaf uit de kast en ging ermee vandoor. Hij spoot met pepperspray naar bewakers die hem wilden tegenhouden en vluchtte in een auto. De wagen werd een half uur later in de omgeving van het museum teruggevon den. De man is nog altijd voortvluchtig. De auto bleek te zijn gestolen. De vijf kilo wegende staaf is, met het oog op de huidige goudprijs, onge veer 75.000 gulden waard. De historische en culturele waar de is veel groter. Het museum had de unieke staaf in bruikleen van het mi nisterie van Financiën. De Zuid-Afrikaan Gavin Glack- worthy had de nog gave staaf twee jaar geleden opgedoken' uit het wrak vah het VOC- schip Leimuiden. Uitverkorenen De koopvaarder verging in ja nuari 1770 voor de kust van het Kaapverdische eiland Bo avista op weg van Amsterdam naar Colombia. Kapitein Jan van Kinsbergen bracht zich zelf en een klein aantal uitver korenen in veiligheid. De ove rige 347 mensen liet hij aan boord. Hij werd daarom voor het leven uit de VOC gestoten. De overgebleven mannen drongen Van Kinbergens ka juit binnen en maakten zich meester van de goudstaven. In groepjes voeren ze, met goud op hun lichaam gebonden, op vlotten naar de kust. Niet ie dereen overleefde dat: Abra ham Kats had zich negen staven van samen 45 kilo toe geëigend. Hij sprong van het schip naast het vlot en zonk als een baksteen. Het Nederlandse schip Rens- woude redde de opvarenden. De Renswoude nam zestien baren goud van opvarenden van de Leimuiden alsnog mee naar Ceylon. Directeur M. Scharloo van het Koninklijk Penningkabinet noemt de diefstal 'heel erg ver schrikkelijk', maar vindt het voorval geen reden de beveili ging te verscherpen. „De vier bewakers reageerden snel en hebben nog geprobeerd de ver dachte tegen te houden. Maar je doet niets tegen een idioot met pepperspray." ANP Kok favoriet als president HILVERSUM - Hij is premier in een monarchie, maar zou Ne derland een republiek zijn, dan was Wim Kok wat de Neder landse bevolking betreft de president. In een enquête van Ra dio Nederland Wereldomroep uitgevoerd door de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS, wordt Kok spontaan door 28 procent van de ondervraagden genoemd. Koningin Beatrix scoort maar drie procent, prins Willem- Alexander twee. Andere namen die spontaan worden ge noemd zijn bisschop Muskens van Breda, zakenvrouw Sylvia Toth en president van de Europese Centrale Bank Wim Dui- senberg. De kans dat Wim Kok ooit president wordt, is overigens erg klein. Veel Nederlanders verkiezen de monarchie, namelijk 66 procent. De republiek haalt zestien procent. ANP Gemeente mag hoer om pas vragen DEN HAAG - Gemeenteambtenaren mogen prostituées bin nenkort om hun identiteitspapieren vragen. Dat is op dit mo ment nog niet toegestaan. Controles vinden nu vaak plaats sa men met andere diensten zoals de Vreemdelingendienst, de Arbeidsinspectie en de Belastingdienst. Gemeenten en politie willen identiteitscontroles echter ook zonder de andere dien sten kunnen uitvoeren. Ministers Korthals (Justitie) en De Vries (Binnenlandse Za ken) willen dit regelen ineen wetsvoorstel, zo schreven zij gis teren aan de Tweede Kamer. ANP Journalist Leijendekker dood SOEST - De journalist Jan Leijendekker (71) is gisteren in zijn woonplaats Soest overleden. Hij was al geruime tijd ziek. De in Den Haag geboren Leijendekker begon zijn journalis tieke loopbaan in 1959 als presentator en verslaggever bij NTS-Sport en de VARA Later werkte Leijendekker als regisseur en producer achter de schermen bij onder meer Koning Klant, Vara's Sporttribu- ne en De Consumentenman. Op de radio hield hij wekelijks een praatje over paardenkoersenANP Onderzoeken naar kinderporno DEN HAAG - In het eerste kwartaal van dit j aar zij n 7 7 onder zoeken begonnen naar kinderporno. Justitie pakt zedencri- minaliteit professioneler en gestructureerder aan. De data bank met beeldmateriaal van kinderpornografie (van In ternet gehaald) is inmiddels in werking, zo blijkt uit het Na tionaal Actieplan aanpak seksueel misbruik van kinderen (NAPS). Minister Korthals van Justitie stuurde dit gisteren naar de Tweede Kamer. Een team van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) speurt op Internet naar belastend materiaal. Samenwerking van dit KLPD-team met het meldpunt kinderporno van de providers leverde tot nu toe vijftien strafrechtelijke onder zoeken op. ANP Vijf bruggen vervangen in 72 uur TILBURG - NS Railinfrabeheer gaat volgend jaar in het He mel vaarts weekeinde vijf belangrijke spoorbruggen in Til burg vervangen. Daarbij worden enkele honderden NS-medewerkers plus personeel van (onder)aannemers ingezet. De mega-operatie kost enkele tientallen miljoenen guldens. Vier bruggen wor den vernieuwd vanwege geluidsoverlast; de vijfde is nu te licht voor zware goederentreinen. De vervanging moet binnen 72 uur gebeuren, aldus een woordvoerder van NS Railinfrabeheer. Tussen Eindhoven, Tilburg, Breda en Den Bosch worden bussen ingezet. De ope ratie past in het beleid van de NS om het treinverkeer tijdens werkzaamheden zo weinig mogelijk te belemmeren. ANP Rechtbank wijst schadeclaim tegen Kluivert af IMSTERDAM - Patrick Klui ver! hoeft geen schadevergoe ding te betalen aan Mariëlle Boon, die zegt door hem en drie menden in 1997 te zijn ver kracht. Dit heeft de rechtbank in Am sterdam in een civiele procedure bepaald. Het Openbaar Ministerie sepo neerde destijds de strafzaak omdat niet vast stond of Klui- icrt en zijn maten hadden be grepen dat de seksuele hande- ingen tegen de wil van de vrouw plaatsvonden. Ook de civiele rechter acht niet bewezen dat Kluivert en zijn vrienden on rechtmatig handelden. Boon ging in mei 1997 in Am sterdam met Kluivert en zijn vrienden in een taxi naar de wo ning van de voetballer. Daar hvam het tot seksuele uitspat tingen. Nadat Boon haar verhaal aan wekblad Privé had gedaan, deed zij in juni aangifte. ANP Advertentie JENEVER VOORDEEL Hartevelt Jonge Jenever ïooci 1 Q 99 Een groepje studenten geniet tijdens de demonstratie op het Malieveld van het lentezonnetje. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Niet meer dan vierhonderd studenten uit het hoger beroepsonderwijs (hbo) verzamelden zich volgens cij fers van de politie gisteren op het Malieveld in Den Haag voor een betoging. Het Lande lijk Actie Comité (LAC) had 2000 deelnemers verwacht. De studentenbonden en het geïmproviseerde actiecomité verklaarden dat er te weinig tijd was geweest om bekend heid aan de demonstratie te geven. Op verschillende hogescholen was dinsdag nog druk gefol- derd, maar de actie is tot veel studenten waarschijnlijk nooit doorgedrongen, ver moedt LAC-aanvoerster Myr- the Hilkens. De pijnlijk lage opkomst wil absoluut niet zeggen dat het allemaal wel meevalt in het hbo, benadrukt Hilkens. „Overal hoor je stu denten klagen over het tekort aan docenten en de te grote groepen. Met 35 studenten in een groep kan je alleen nog luisteren, dat is geen volwas sen hoger onderwijs." Grievenlijst Opmerkelijk op de grieven lijst van de studenten (te laat nagekeken tentamens, kapot te computers), is de klacht dat veel studies te makkelijk zijn. „Als ik er zondagavond even voor ga zitten, ben ik voor de hele week klaar", zegt Arjen Zegers (19), net als Hilkens student aan de school voor de journalistiek in Tilburg. Cees van Veen, docent informatica aan de Hogeschool Limburg, beklaagt zich op zijn beurt over het niveau van zijn stu denten. „Vroeger kon je des noods een hele klas een onvol doende geven. Dat kan nu niet meer, omdat een hogeschool wordt afgerekend op het aan tal gediplomeerden. Wij ver lagen de eisen omdat de oplei ding anders geen geld krijgt." Het LAC en de studentenbon den willen een miljard gulden om de kwaliteit van het hbo te verbeteren. De hbo-raad vroeg het kabinet onlangs om 700 miljoen meer. Dat geld is onder meer nodig om de sterke groei van het hbo te betalen. ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Rond de beladen voetbalwedstrijdtussenFCDen Bosch en Ajax hebben zich gis teren in Den Bosch geen proble men voorgedaan. Kort voor de wedstrijd hield de politie een man aan die de Hitlergroet bracht in de richting van de bus sen met Ajax-aanhangers. Van een demonstratie tegen de omstreden combiregeling was geen sprake. De politie had 530 man paraat. De wedstrijd is enkele malen uitgesteld omdat burgemeester Rombouts van Den Bosch ern stige ongeregeldheden vreesde. Om diezelfde reden verbood hij een demonstratie van Ajax-fans tegen de combiregeling. In een door de Amsterdammers aange spannen kort geding bleek de president van de Bossche recht bank de zienswijze van Ro- mouts te delen. Het demonstra tieverbod bleef derhalve van kracht. Aanhangers van FC Utrecht, NAC en Feyenoord lieten aan vankelijk weten dat ze ook naar Den Bosch zouden komen om het protest kracht bij te zetten. Na de uitspraak in het korte ge ding besloten ze daarvan af te zien. Gistermiddag was het dan ook uitgesproken rustig in Den Bosch, zij het dat de politie op talrijke plaatsen nadrukkelijk aanwezig was. ANP pagina 39: verdwaasd Ajax te kijk van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politie Haaglan den is zeer bezorgd over het feit dat vorig jaar 613 kinderen tot twaalf jaar zijn aangehouden voor een strafbaar feit. De meeste aangehouden jonge ren zijn tien en elf jaar. Veel van hen zijn van allochtone af komst. Ze maakte'n zich schul dig aan vernieling, winkeldief stal, brandstichting en het ontijdig afsteken van vuurwerk. In sommige gevallen bleek er sprake van verboden wapenbe- GALLGALL door Carine Neefjes 4 AMSTERDAM - „Ik verwijt ouders van 4 minderjarige boefjes dat ze kinderen aan 4? hun lot overlaten. Er zijn jongens en meisjes van tien, elf jaar die mensen be- M dreigen met messen en vuurwapens. Als een politieagent die kinderen thuis brengt, schreeuwen sommige ouders: 'Ga échte criminelen vangen'." Specialist jeugdzaken van de Haagse politie Paul van Oijen (47) heeft binnen de Neder landse politie een voortrekkersrol als het gaat om de aanpak van minderjarige cri minelen. Jarenlang werden deze '12- minners' verwaarloosd, omdat zij te jong zijn voor strafrechtelijke vervolging. Van Oijen, die al ruim dertien jaar jeugdza ken doet, is initiatiefnemer van een pro ject waarbij de jonge boefjes worden ge registreerd én aangepakt. Gisteren kwamen de schokkende cijfers naar buiten: in Den Haag werden vorig jaar 613 kinderen onder de twaalf jaar aangehouden voor een strafbaar feit. Tweederde is van allochtone afkomst, Marokkaanse kinderen vormen verre weg de grootste groep. Ook Amsterdam en Rotterdam kampen met deze proble matiek. Alleen al in Amsterdam West zij n vorig jaar tweehonderd kinderen aange houden wegens diefstal, vernieling of be dreiging. Tachtig procent is allochtoon. Rotterdam telde in 1998 zeshonderd kin deren die een strafbaar feit hadden ge pleegd. Volgens Van Oijen moeten politie, justitie en hulpverlening veel meer investeren in de achterliggende problematiek van de jonge daders. Van de 613 kinderen gaat immers acht procent opnieuw in de fout. Zo was er een 11-jarig jongetje die in driekwart jaar negen keer werd aange houden voor diefstal en bedreigingen met wapens. „Ze groeien op in achter standswijken en komen uit eenouderge zinnen waar de betrokkenheid bij de kin deren minimaal is. Die ouders hebben vaak absoluut geen idee wat him kind op straat uitspookt. Ze zijn vooral met zich zelf bezig." De politie moet samen met gespeciali seerde hulpverleners de kinderen eerder op het rechte pad zetten. „Ik ken een tienjarig meisje dat een zedendelict heeft gepleegd. Is zijzelf seksueel misbruikt of Alle PZC-kantoren zullen op Goede Vrijdag 21 april a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bereiken (0118 48 40 00). Directie PZC zit. De politie nam in 1999 ook steekwapens in beslag. Dit staat in een over anderhalve week te verschijnen rapport dat is sa mengesteld door politie Haag landen, Halt Haaglanden, de jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescherming. Dit zijn ook de instanties waarmee de jongeren tot twTaalf jaar in aan raking komen als ze eenmaal zijn opgepakt. Het is voor het eerst dat er cij fers beschikbaar zijn over de jongeren onder de twaalf, die strafrechtelijk nog niet kunnen worden aangepakt. GPD gaat ze veel te laat naar bed en kijkt ze thuis naar pornofilms? Dergelijke zaken moet de politie samen met een seksuo- loog uitzoeken." Vertrouwensband Ook de allochtone boefjes verdienen een specifieke aanpak. De politie faalt op dat punt, meent Van Oijen. „Politiekorpsen moeten veel meer al lochtonen in dienst nemen die een ver trouwensband opbouwen met bijvoor beeld Marokkaanse ouders. Nederlandse agenten slagen daar nauwelijks in. Maar tot mijn schaamte moet ik bekennen dat binnen de politiecultuur alloch tone collega's zeer moeizaam worden geaccepteerd. Ik erger mij daar kapot aan." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris J. de Vries (Verkeer en Water staat) wil zich nu toch inzetten voor een goedkope kerktele foon, zo schrijft ze aan de Twee de Kamer. Vorig jaar vond ze dat nog niet nodig, omdat de dienst jarenlang onder de kostprijs is geleverd. Vanwege concurrentieverval sing mag KPN de kerkdiensten binnenkort niet meer voor ze ven gulden per maand in de huiskamers brengen. Om onder de vrijemarktregels uit te ko men, kan De Vries kerktelefonie aanduiden als een 'universele dienst'. Vooral bejaarde, gehandicapte en zieke luisteraars maken ge bruik van de kerktelefoon. Juist voor hen is de nieuwe prijs van vijf tientjes per maand nauwe lijks op te brengen. In november kreeg de SGP nul op het rekest toen Tweede-Kamerlid Van den Berg de staatssecretaris hier op wees. Inmiddels heeft Be Vries ook veel brieven binnengekre gen die op de schrijnende situa ties wijzen. SGP'er Van den Berg beschouwt de brief van De Vries als een doorbraak. „Ik zie een oplossing dagen en daar ben ik content mee. Het is goed dat er is geluis terd naar het veld en de samen leving." De SGP denkt ook dat andere Kamerfracties, zoals de PvdA, meer begrip krijgen voor het christelijke standpunt. In gesprek Telefonie-waakhond Opta is in middels met KPN en de aanbie der van de kerktelefoon in ge sprek over een oplossing. De Vries zegt dit initiatief financi eel te willen ondersteunen: „In elk geval zal ik mij in samen hang met betrokken partijen in spannen om tot een bevredigen de regeling te komen", aldus de staatssecretaris. ANP (Advertentie) WHISKY VOORDEEL Willian on's Whisky 70d 99 25^ GALL GALL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3