Londen is smeltkroes bij uitstek PZC Familieleden vermiste Serviërs in Kosovo bundelen krachten J Armeniërs staan stil bij vergeten volkerenmoord Moegabe feiten en meningen Veel Chinezen en Indiërs doen het beter dan Britten 20 april 1950 donderdag 20 april 2000 Is de multiculturele sa- menleving, die vooral in de grote steden ontstaat, uitgelopen op een drama? Of leven autochtonen en nieuwkomers tamelijk vreedzaam met elkaar sa men? Het zijn vragen in een Nederlands debat. Maar op welke wijze ont wikkelt de multiculturele samenleving zich bij de buren? De PZC staat in een korte serie stil bij de positie van allochtonen in het buitenland. Vandaag deel 1: Groot-Brittannië. door Harm Harkema In vrijwel alle toeristengidsjes wordt Louden geroemd als een kosmopolitische, vibreren de, multiculturele smeltkroes. Londen staat - met New York - te boek als meest internationale stad ter wereld. Er worden hier meer dan 300 ta len gesproken, 33 nationalitei ten zijn vertegenwoordigd met meer dan 10.000 mensen, en daarnaast nog eens twaalf met meer dan 5000. Een wijk als Brixton staat bekend als Caraï- bisch, in Tower Hamlets wonen veel Bengalen, en in Neasden staat de grootste hindoetempel buiten India. In geen enkele wijk overigens maakt een be paalde groep meer dan de helft van de bevolking uit. Waar je in Londen ook bent, overal word je met het interna tionale karakter van de stad ge confronteerd. Neem het keurige East-Finchley. Het postkantoor wordt met vaardige hand gedre ven door een Indiaas echtpaar. De groenteboer is Tony Conti nental. Hij is een van de onge veer 50.000 Grieks-Cyprioten in Londen, heeft een zoon van 23 die plat-Londens spreekt en een grote fan is van zowel AEK Athene als Arsenal. Het assorti ment van Tony is internationaal en dat geld ook voor zijn klan tenkring. Brood komt bij Chorak van daan, een sjieke bakkerij die wordt gedreven door een Iraniër die verschillende Oost-Europe- se winkelmeisjes in dienst heeft. De bedrijfsleider van de lokale vestiging van pizza-keten Ask is Leider William Hague en zijn Conservatieve Partij zijn kortgeleden wegens stigmatiserend taalgebruik over buitenlanders op de vingers getikt door de Verenigde Naties. foto Fiana Hanson/EPA een Kosovaar die bij voorkeur landgenoten werft. Vrijwel het complete personeelsbestand bestaat uit Kosovaarse vluchte lingen. Geen zielepoten, maar snelle, zelfbewuste en profes sionele twintigers. In Engeland mogen asielzoe kers een half jaar na aankomst aan het werk. Een hunner, Agim. is nu zeven jaar in Lon den en heeft inmiddels een per manente verbhjfs vergunning. In zijn vrije tijd studeert hij En gels en toeristisch management. Toen laatst mijn computer het begaf, stuurde de reparateur een Zuid-Afrikaanse whizz-kid langs die een floppy een skijffie noemde. Hij is een van de hon derdduizenden jongeren in Londen onder de 27 jaar die hier twee jaar mogen werken, omdat ze uit een land van het Britse Gemenebest komen. De oppas is een Hongaarse, de zolder is ver bouwd door een Jamaïcaanse aannemer die was aanbevolen door de Iraanse kastelein van de Charleston-pub om de hoek, en de buren zijn Canadezen, Pakis- tanen, joden en Japanners. In East-Finchley en aanpalende wijken wonen relatief veel jood se mensen en dus is er ook koos jere middenstand. Het toppunt van kruisbestuiving zijn de koosjere winkels die worden ge dreven door Indiërs. En er is Kaifeng, een koosjer Chinees restaurant. Beeld Dit beeld moet ook premier To ny Blair voor ogen hebben gehad, toen hij een half jaar ge leden zei: ,,De grootste, maar miskende kracht van Londen is haar vruchtbare mix van natio naliteiten en culturen, haar cre ativiteit en haar cosmopoliti- sche aard." Er kan natuurlijk ook een veel minder rooskleurig verhaal worden verteld. De gemiddelde Londense taxichauffeur is daar goed in: ,,Er zijn natuurlijk ook wel goeie Paki's, maar over het algemeen En natuurlijk zijn alle asielzoekers profiteurs en gelukszoekers. In dat laatste worden zij bevestigd door de populaire tabloids die alle asiel zoekers in een kwaad daglicht stellen. Ook de Conservatieve Partij doet daar niet moeilijk over. Die rept bij voorkeur van bedrei gende stromen nep-asielzoe- kers' en is voor dat stigmatise rende taalgebruik kortgeleden nog op de vingers getikt door de Verenigde Naties. Een_ slechte naamheeft ook de Londense po litie. Een onderzoekscommissie oordeelde vorig jaar dat de poli tie 'institutioneel racistisch' is. De politietop ontkende het niet, en beloofde beterschap. Maar niet alleen de politie maakt zich schuldig aan racis me. Zo zijn de afgelopen maan den een aantal blanke mannen die een zwarte partner hebben, door racisten bedreigd en bij Oxford is een jeugdige Pakis taan door blanke jongens over goten met benzine onder het motto dat hij een stinkende Paki was. Niet slechter Is Groot-Brittannië dan een land van vreemdelingenhaters? Wie de twee jaar oude, als stan daardwerk beschouwde studie 'Ethnische minderheden in Groot-Britannië' doorneemt, komt tot de concusie dat dat wel meevalt. De Britse - en dus ook de Lon dense - samenleving lijkt al thans geen slechter figuur- te slaan dan het gemiddelde West- Europese land, en komt in een aantal opzichten (taaivoordeel? zelfs beter uit de bus. Niet goed gaat het in zijn alge meenheid met de (islamitische) Pakistani en Bengalen. Ze wo nen in de slechtste buurten, zijn het slechtst opgeleid, spreken het slechtst Engels en kampen dus ook met hoge werkloosheid. Een stuk beter/minder slecht gaat het met de Indiërs en de (zwarte) West-Indiërs. Zij halen in menig opzicht hun achter stand op blanken snel in, al baart met name het ontbreken van de vader in menig Caraï- bisch gezin zorgen. Huwelijken Ronduit uitstekend gaat het met de Chinezen en de Afrikaanse Indiërs (uit onder ineer Oegan da). Deze bevolkingsgroepen doen het gemiddeld zelf beter dan blanke Engelsen. Hoopge vend is ook dat raciale vooroor delen blijken af te nemen (onder ouderen zijn die het grootst), dat het aantal gemengde huwelijk heden toeneemt, en dat minder heden (ook Pakistaanse jonge ren) in toenemende mate de weg naar de universiteit weten te vinden. GPD door Clemens Ingwersen Armeniërs in de hele wereld herdenken maandag de vol kerenmoord op de Armeniërs in het Ottomaanse Rijk. Op die dag, 24 april, is het 85 jaar gele den dat in Constantinopel (te genwoordig Istanboel) honder den Armeense intellectuelen werden gearresteerd en korte tijd later vermoord. Het was het begin van een geor ganiseerde campagne tegen de twee miljoen Armeniërs in het Ottomaanse Rijk, die volgens schattingen tussen eenderde en driekwart van hen het leven kostte. Armeniërs spreken van anderhalf miljoen doden. De piek van de gruwelen lag tussen april 1915 en het einde van dat jaar. Aan de dood van de Armeniërs in het Ottomaanse Rijk ging buitensporig veel leed vooraf. Vooral het lot van vrouwen, kin deren en ouderen was drama tisch. Veel mannen waren eerder afgevoerd en ondanks martelin gen relatief snel gedood. Pe ove rige familieleden werden gede porteerd. Zij moesten zonder voldoende voedsel of drinkwater naar de woestijn lopen in het noordoos ten van het huidige Syrië. Op deze dodenmarsen werden ze mishandeld, verkracht en kin deren werden ontvoerd en/of misbruikt. Velen bereikten de kampen in Syrië niet, maar werden onder weg door hun 'escorte' of daar toe door de overheid aange spoorde bendes afgeslacht. Veel overlevenden bezweken uitein delijk in de kampen. Hitier Hitier wist goed wat er met de Armeniërs was gebeurd. In sep tember 19 3 9 zei hijkort voor hij zijn vernietigingsdrang op Eu ropa losliet: „Wie vandaag, her innert zich nu nog de uitroeiing van de Armeniërs?" Hij bepleit te daarmee meedogenloos op treden tegen burgers en ging er vanuit dat volkerenmoord mo gelijk was zonder dat er daarna over gezeurd zou worden. De vervolging van Armeniërs en andere religieuze of etnische minderheden was schering en inslag in het Ottomaanse Rijk. De massaslachtingen van Ar meniërs van 1894 tot 1896 be zorgden de toenmalige heerser Abdülhamid II in Europa al de bijnaam de Rode Sultan. Dat waren uitbarstingen van vaker voorkomend geweld in het uit gestrekte rijk. De echte volke renmoord volgde pas twintig jaar later onder invloed van, of zoals de Armeniërs stellen, met als excuus de Eerste Wereldoor log. De Ottomaanse autoriteiten schilderden de Armeniërs af als opstandelingen, een soort vijfde kolonne van de Russen die uit geschakeld moest worden toen het land in gevecht raakte met onder meer Rusland. De Armeniërs waren zeker geen enthousiaste verdedigers van het Ottomaanse rijk, omdat ze onderdrukt werden. Maar er was geen sprake van een grote opstand. Hoewel de Ottomaan se diplomaten in Constan tinopel dat tegenover hun bui tenlandse collega's als gammele rechtvaardiging aanvoerden voor hun terreur tegen de Arme niërs. Bondgenoten Duitsland en Oostenrijk-Hon- garije, de bondgenoten van Constantinopel in de Eerste We reldoorlog, wilden de slachtin gen eerst stil houden. Dat was door de schaal van de deporta ties en massamoorden moeilijk. De geallieerden veroordeelden in mei al de massamoorden. Constantinopel ontkende het niet eens, maar antwoordde dat de geallieerden achter een op stand in Armenië zaten. In juli 1915 moest ook de Duitse ambassadeur in Constan tinopel, Graaf Hans von Wan- genheim, aan Berlijn berichten, dat er 'geen enkele twijfel meer mogelij k was dat de Porte Otto maanse regering) probeerde het Armeense ras in het rijk te ver nietigen'. De graaf was goed op de hoogte. In juni telegrafeerde hij Berlijn al dat minister van Binnenland se Zaken, Mehmed Talaat, hem had opgebiecht dat de 'massa- deportaties niet enkel uit mili taire overwegingen' plaatshad den. Talaat was een van de hoofdver antwoordelijken voor de geno cide. Hij had Von Wangenheim in februari 1915 aangekondigd dat deze oorlog hèt moment was om de Armeense kwestie defini tief op te lossen. ANP De vrouwen van de familie Kostic hebben sinds hun vrijlating niets meer van hun mannen gehoord. foto Mikica Petrovic/AP door Jovana Gec Twee jaar lang heeft Petra Kostic ge probeerd te achterhalen wat er is ge beurd met de vijftien mannen uit haar fa milie die op een zomeravond zijn meegenomen door Albanese strijders in Kosovo. Het huis van de familie in het zuidweste lijke dorp Ratimlje werd in juli 1998 aan gevallen door leden van het Kosovo Be vrijdingsleger (UCK). De familie Kostic, een van de twaalf families uit het dorp, werd gevangen genomen en naar een an der dorp gebracht. De vrouwen zijn vrij gelaten, maar van de mannen is nooit meer iets gehoord.,Ik wil het alleen maar weten", zegt Petra Kostic. „Het is onmo gelijk dat niemand weet wat er met ze is gebeurd." Nadat het Servische leger zich vorig jaar uit Kosovo had teruggetrokken, vluchtte de familie Kostic naar Belgrado. Petra zegt alles te hebben geprobeerd: contact leggen met internationale functionaris sen in Kosovo, met non-gouvernementele organisaties, met hulporganisaties, met etnisch-Albanese buren. Het was alle maal tevergeefs. En zij is niet de enige. Andrija Tomanovic, een bekende chirurg in het ziekenhuis van Pristina en mede werker van het Rode Kruis, verdween af gelopen juni. Hij zou vanuit het zieken huis zijn meegenomen door twee mannen. Zijn vrouw, Verica, weet niet of hij nog leeft. Dragoljub Djukanovic en zijn zoon Jovica werden in juli uit hun flat in Prizren ge haald. Rada Djukanovic zegt dat Albane zen, die beweerden dat ze van de politie waren, beloofden dat haar man en zoon binnen een half uur weer terug zouden zijn. Maar ze zijn nooit teruggekeerd. Hetzelfde geldt voor zo'n twintig Serviërs uit Istok in het westen van Kosovoen. vele anderen. „Voor ons zijn al deze mensen nog in le ven, totdat bewezen is dat ze dood zijn", zegt Ranko Djinovic, voorzitter van de onlangs opgerichte Vereniging van Fami lies van in Kosovo Ontvoerde Personen. De vereniging heeft contacten gelegd met internationale en non-gouvernementele organisaties in de hoop de waarheid te kunnen ontrafelen. „We kloppen op de deur bij iedereen die kan helpen", vertelt Djinovic, waarna hij wijst op een stapel formulieren met foto's, die door familieleden van vermisten zijn ingevuld. „En we hebben geloofwaardige getuigenverslagen verzameld. Informatie Sinds de strijd tussen het UCK en de Ser vische troepen begon in 1998 zijn duizen den mensen van verschillende etnische achtergronden verdwenen. Volgens het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) is over het lot van 3.000 vermisten nog steeds niets bekend. De vereniging van Djinovic heeft informatie over 1.200 Serviërs en andere niet-Albanezen die sinds februari 1998 vermist worden. Volgens Djinovic is 75 procent van de ver misten in juni vorig jaar verdwenen, toen de Servische troepen zich onder druk van de NAVO-bombardementen uit Kosovo terugtrokken en de honderdduizenden et nisch-Albanese vluchtelingen begonnen terug te keren. De Serviërs kregen te ma ken met wraakaanvallen van de etnische Albanezen voor de gewelddadige onder drukking door de Joegoslavische regering in 1998-1999. Volgens Djinovic worden sommige ver misten vastgehouden in geheime gevan genkampen. De Verenigde Naties en de NAVO ontkennen dat zulke kampen be staan, maar het hoofd van het Helsinki Comité voor de Mensenrechten in de Ser vische moslimregio Sandzak zegt dat zijn medewerkers de kampen hebben bezocht. De vermisten worden op zeker vijf grote locaties vastgehouden, zegt Sefko Al- merovic. Hij wil de namen van die plaat sen echter niet noemen. De familieleden van de vermisten blijven ondertussen wachten en raken, steeds meer verbitterd. „Mijn man wilde Pristi na niet verlaten omdat hij een schoon ge weten had", zegt Verica Tomanovic over de vermiste chirurg. „Hij hielp altijd ie dereen, zowel Serviërs als Albanezen. Hij heeft zelfs het leven gered van een U£K- soldaat, en nu wil niemand vertellen wat er met hem is gebeurd." Milanka Petrovic, wier vader en broer vo rig jaar in Prizren werden ontvoerd, zegt ook dat zij in Kosovo bleven omdat ze nie mand iets hadden gedaan. „De goede mensen moeten altijd boeten", zegt ze. „Degenen die de misdaden pleegden, lo pen nu ergens vrij rond." AP Even was er deze week een sprankje hoop op no^ malisering van de situatie in Zimbabwe. Presi. dent Moegabe sloeg tegenover blanke boeren, die worden geïntimideerd door zijn aanhangers, een verzoenende toon aan. Maar een dag later sloeg hej staatshoofd alle hoop op een einde aan het steeds verdéj escalerende conf lict over landhervorming de grond if Blanke boeren zijn staatsvijanden, zei de president. J Moegabe lijkt de chaos in zijn land steeds verdertevoe'. den. Volgens sommige lezingen zou de president met hél op touw zetten van landbezettingen op het platteland steun willen vergaren voor de parlementsverkiezingen; die volgende maand gehouden moeten worden. Toch kan Moegabes landpolitiek niet echt bedoeld zijn als stemmentrekker. Bij het referendum in februari trachtte de president kiezers over de streep te trekketi door ze verregaande herverdeling van landbouwgrond te beloven. Ze moesten dan alleen ook vergroting van dé macht van de president slikken. Daar tuinden zenietin, Ook nu lijken de méeste Zimbabweanen de landpoli tiek van de president af te wijzen. Moegabe heeft dan ook niet zo'n beste reputatie als het gaat om het houden van beloftes. In 1980 begon hij met een omvangrijk pro gramma van landhervorming, dat 162.000 families een akker moest opleveren. De bedoeling was dat Groot- Brittannië als ex-koloniale macht de fondsen zou leve ren voor de aankoop van benodigde gronden. Het programma faalde op alle fronten. De geldkraan I» ging dicht, onder meer omdat diverse mooie 1 grond bij Moegabe-getrouwen belandden. De Zimbab- weaanse boeren die wél een akker kregen, zijn tot op de dag van vandaag aan hun lot overgelaten. Geld om te investeren in hun bezit konden ze nergens krijgen, bef loofde voorzieningen kwamen er niet. Dit geheel overziend kan Moegabe niet werkelijk sert eus denken dat de onteigening a la minute zijn partij ZANU-PF veel stemmen zal opleveren. De Zimbab- weanen hebben andere, directere zorgen. Een kwartw van hen is seropositief. De werkloosheid giert de pan uit, de inflatie idem. De economie krimpt. Het is waarschijnlijker dat Moegabe op een ander spoot zit. Verliefd op de macht als hij is, kan hij niet wennen aan het vooruitzicht van een Moegabeloos Zimbabwe De enige manier waarop hij in het zadel kan blijven, ii het vestigen van een dictatuur. Het parlement is in aft wachting van verkiezingen naar huis gestuurd, maar wanneer die stembusgang plaatsheeft, kan nog steeds niemand vertellen. Een andere macht uit het staatsbel' stel, de rechterlijke, wordt door de regering genegeerd. Het enige wat Moegabe nog nodig heeft, is een aanlei ding om formeel de noodtoestand uit te roepen, grotere uitbarsting van geweld zou hem aardig in de kaart spelen. Misschien is het daarom dat de honderden 'veteranen', die momenteel naar het zuidwesten vanhei land reizen om daar verder aan landhervorming te wer| ken, kalasjnikov-geweren in plaats van schoffels bij zich hebben. Streekziekenhuis De kerken op Zuid- en Noord- Beveland werken aan de op richting van een christelijk streekziekenhuis. De ont- werp-statuten zijn inmiddels aan de kerkeraden toegezon den. De kerken zullen zestig procent van de kosten betalen, de aangesloten gemeenten veeitig procent. Aardappels te duur De regering vindt dat de aard appelhandelaren te hoge prij zen vragen, terwijl de telers- prijzen al geruime tijd dalen. Als de prijzen niet worden ver laagd, zal de regering zelf ver kooppunten instellen. Euthanasie De medische raad van toezicht in de Amerikaanse staat New.; Hampshire heeft de arts San ders zijn licentie afgenomen.' Sanders had uit medelijden een kankerpatiënte een injec-* tie toegediend. Overigens was* de patiënte kort daarvoor al overleden. Plattegrond Mensen die de weg zoeken in.' Vlissingen, kunnen nu een be-:' roep doen op een nieuw ver-1 schenen stadsplattegrond.1'; Zelfs geboren en getogen Vlis- singers raken de laatste tijd nog wel eens het spoor bijster in de tientallen nieuw ge bouwde straten. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.v.t per kwartaal 100,00 101,65) per jaar- ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden I uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. i, Tarieven kunnen tijdens kantooruren i, worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2