Slimme snufjes voor kleine klus PZC Multitool een handigheidje van roestvrij staal A V/ Voorjaar kent meer schoorsteenbranden Leesvoer op de pot wonen 27 Gematigd stoken is vaak de oorzaak Kraai krijgt de schuld donderdag 20 april 2000 Stoere mannen laten hem graag in een etuitje bungelen aan de broekriem: de zogenoemde multitool. Dat is een roestvrijstalen handigheidje, met onder meer schroeven draaiers, mesjes, een combinatietang en een flessenopener. Er verschijnt steeds meer van dat spul op de markt. Is het ook echt bruikbaar? .cHSS v v S Niemand zeult zo maar een ge reedschapskist mee. Dat kan bij autopech, ongemak tijdens het kamperen, een hapering aan de fiets of een klusje op de boot tot pijnlijk gemis leiden. Daar spelen aanbieders van de draagbare mul titool op in. Zo'n roestvrijstalen hebbedingetje weegt op zijn zwaarst een paar honderd gram, is niet langer dan vijftien centimeter en bergt een werkplaats aan uit klapbare gereedschappen ofwel functies voor de meest uiteenlo pende karweitjes. Geen gereed schapskist en toch klusklaar. Een gerenommeerde fabrikant op dit gebied is het Amerikaanse be drijf Leatherman Tools. Het nieuwste model van deze firma is de 190 gram wegende Crunch. Dank zij een griptang kan dit stukje vernuft pijpen tot een dia meter tot 2,5 centimeter muurvast klemmen. Verder bevat de Crunch drie schroevendraaiers, een golf- zaaglemmet, een vijl en een kruiskopschroevendraaier. Dat alles voor bijna driehonderd gul den. Het hele apparaatje meet in geklapt elf bij ruim drie centime ter. Slimmigheidje Iets groter dan de Crunch is de Wa ve van Leatherman. Dit slimmig heidje is eveneens voor rond de driehonderd gulden bij onder meer de ijzerwarenzaak en bui tensportwinkel te koop. „Voor dat geld krijgt de liefhebber een mul titool waarvan vier functies zoals het mes en zaagje, met één hand uit het heft zijn te klappen", zegt de Nederlandse importeur Dolf Keizer. „Weliswaar zijn kwalita tief goede multitools niet voorde lig, maar ze zijn enorm degelijk. Alle onderdelen worden met de hand in elkaar gezet. In de Wave bijvoorbeeld zitten achttien hulp jes. Schaar, combinatietang, blik opener, kleine schroevendraaier, flesopener en draadknipper." Eenvoudiger, kleiner, lichter en goedkoper is de KeyStyle van de Amerikaanse firma Gerber. Deze gadget kost ongeveer tachtig gul den en kan zo aan een sleutelring hangen. Net als bij een stiletto druk je op een knopje, waardoor uit het heft een mesje of twee soor ten schroevendraaiers te voor schijn schuiven. Het schaartje is er uit te klappen. Zware karweitjes zijn er uiteraard niet mee te kla ren. Iets meer prestatie valt te ver wachten van de Cool Tool, die spe ciaal voor fervente fietsers is be dacht. Kost bij na negentig gulden. Bevat dertien gereedschappen voor onder meer het afhalen van de banden, vastzetten van het stuur, verstellen van de trapas en het opleggen van de ketting. Avontuurlijk Andere koek is het ruim zeven honderd gulden kostende koffer tje met de wervende naam Sport Utility Pack. Ook van Gerber. Ge zien de inhoud meer bedoeld door grote, avontuurlijke tochten per fiets of auto. In het koffertje zit een kleine bijl, opklapbare schop, ehbo-doos, zaklamp, zaagje en een multitool. De vraag van de markt richt zich minder op zo'n set dan op de mul titool. Volgens Keizer zijn „lief hebbers te vinden bij onder meer motorrijders, sportvissers, berg beklimmers en technische vaklie den. Ook de wens om er vaker in de natuur op uit te trekken of survi- valtochten te ondernemen, draagt bij aan de hogere verkoopcijfers", verklaart hij„De populariteit van nogal wat soorten Zwitserse le- gerzakmessen heeft er onder te lij den. Vandaar dat de fabrikanten daarvan vaker hun toevlucht zoe ken in de verkoop van brillen en horloges." Bij Homeij Oisterwijk, de impor teur van het bekende Zwitserse le- gerzakmes Victorinox, merken ze echter niets van een teruglopende vraag. „Integendeel, de omzetten gaan juist omhoog", meldt ver koopdirecteur Henk Welte. „Op vallend is dat Nederland op de zesde plaats staat van landen waar de meeste Zwitserse leger- zakmessen worden verkocht. Vooral Defensie is een belangrijke afnemer: iedere beroepsmilitair heeft een exemplaar en aan boord van iedere F-16 zit een Victori- nox-zakmes met rood heft waarop het bekende kruis staat. Overigens moet Victorinox de eveneens Zwitserse firma Wenger naast zich dulden. Die maakt min of meer hetzelfde soort zakmes, maar omdat deze onderneming iets jonger is dan Victorinox mag ze alleen de term 'Echte Swiss Ar my Knives' (Zwitserse legerzak- messen) voeren. Victorinox is ge rechtigd om als enige de slogan 'Originele Swiss Army Knives' te gebruiken. Verschillen Zwitsers legerzakmes of multi tool? Wat zijn de verschillen? Ver koopleider Welte: „Belangrijke verschillen zijn dat een multitool een veel grotere combinatietang en een beperkter aantal andere onderdelen heeft. Een legerzak mes daarentegen bezit doorgaans veel meer hulpjes waarbij de na druk niet op de tang ligt. Overeen komst is dat beide soorten handig heidjes voor allerlei klussen zijn toe te passen en alleen leverbaar zijn in zakformaat." Het zakformaat is voor Victorinox overigens niet klein genoeg; het bedrijf bedacht een uitvoering met de afmetingen van een credit card en een gewicht van veertig gram, waarin een briefopener, pincet, vierkoppige schroeven draaier en balpen verborgen zijn. Deze zogenoemde SwissCard Quattro is bedoeld om in de porte monnee, agenda of handtas mee te nemen en kost 26 gulden. „De no viteit is vooral gewild als relatie geschenk voor bedrijven, want op de kaart kan eenvoudig het logo van een onderneming worden af gedrukt", zegt de verkoopleider. Ook vrij compact is de Minimaster die voor bijna negentig gulden wordt verkocht. Dichtgeklapt meet het model vijf centimeter. Het gat in het lemmet van het zakmes zorgt voor een betere grip- Het bevat vijftien hulpjes. „De ontwikkeling is om multitools en legerzakmessen in kleiner fór- maat te maken, maar aan de ande re stijgt ook de verkoop van de grotere en met meer functies uit gevoerde exemplaren. De soorten die er tussenin zitten en in pri js va riëren van 60 tot 130 gulden, blij ven in vraag achter." Blijft de vraag of al dat geminima liseerde vernuft nu echt praktisch is of dat het toch vooral grappige hebbedingetjes zijn. De directeur van SwissTech Benelux, impor teur van de minigereedschappen, in een vlaag van openhartigheid: „De snufjes in zakformaat vormen voor menigeen speeltjes die ge woonlijk niet vaak nodig zijn. Kortom, ik schaar ze onder Spiele- Alex van Hoof De grote tang is kenmerkend voor het multifunctionele ge reedschap. - /"- '1 iA.. ff ,'tïsv" v''Xv' vA A v /\->: i V v Brandweerlui bedwingen een schoorsteenbrand met gebruik making van een schoonmaak- set. foto Hans van de Vlekkert In het voorjaar neemt de kans op schoorsteenbranden toe. De oorzaak is het gematigd stoken van de kachel. Volgens de brandweer kan het lager draaien van de kachelknop zelfs tot levensgevaarlijke situaties leiden. Bij brand kunnen koolmonoxidedampen zich door scheuren in de schoorsteen in de woning verspreiden. De brandweerspecialist: „Door niet volop te stoken wordt de capaciteit van een kachel niet vol ledig benut en zet zich aan de bin nenkant van de schoorsteen een soort teer, creosoot, af. Dat vat vlam, waardoor de schoorsteen in brand vliegt." Behalve de brand zelf levert het vuur ook een ge vaarlijk bijproduct op. Door de ontwikkeling van grote warmte in de nauwe schoorsteen ontstaan de scheuren die de koolmonoxide vrijspel geven in de woning. Nederland telt ongeveer 1800 schoorsteenbranden per jaar, waarbij het zwaartepunt ligt in de provincies Gelderland en Overijs sel. Gelderland is koploper met 19 branden per 100.000 inwoners. Overij ssel volgt met 17Het lande lijk gemiddelde is 12. Zuid-Hol land telt slechts 6 schoorsteen brandenper 100.000 inwoners. Een andere, veel voorkomende, maar minder seizoensgebonden oorzaak van schoorsteenbrand is het gebruik van de verkeerde brandstof in een open haard of al- lesbrander. De brandweerman: „Eigenlijk komen alleen berk, eik en vruchtboomhout in aanmer king. Vurenhout, waar veel hars in zit, zorgt voor veel afzetting aan de binnenkant van de schoorsteen wat tot brand kan leiden. Een goe de verbranding is herkenbaar aan een mooie blauwe vlam." De brandweer adviseert de schoor steen twee keer per jaar te (laten) vegen als deze het hele jaar door voor de hoofdverwarming in huis wordt gebruikt. Viezer Nederlandse schoorstenen zijn volgens een woordvoerder van TNO vaak viezer dan in andere landen. Dat komt door het zuinige stookgedrag. Het is aan te bevelen om in een goed geventileerde ka mer het vuur lange tijd hoog op te stoken. Daardoor ontstaat minder rookaanslag in de schoorsteen. Met het oog op de eigen veiligheid is onlangs door het brandweer korps van de Drentse gemeente De Wolden een nieuw valbeveili gingssysteem geïntroduceerd. Dat kan vooral bij schoorsteenbran den worden ingezet. Het systeem bestaat uit een koord dat de brandweer over het dak schiet en aan beide kanten van het huis vastzet. Brandweerlieden die via een ladder het dak opgaan, doen een tuig aan met een looplijn die ze aan het koord bevestigen. Bij een eventuele val van de ladder of het dak blijven ze met behulp van een automatisch blokkeersys- teem aan het koord hangen. Het systeem wordt in Zweden ge bruikt in de bosbouw. Berend van de Sande Ze zaten net tien minuten gezellig bij de open haard de krant te lezen. „Ik zei nog tegen m'n vrouw: 'hij brandt lekker', toen de ach terbuurman aanbelde. 'Weet je wel dat je schoor steen in de brand staat', zei hij. De rook was bij hem naar binnengekomen, zijn rookmelder was afgegaan." Eigenaar P. Polkamp uit Apeldoorn kwam meteen in actie. Hij gooide de bran dende blokken in een emmer ('gelukkig had ik een ijzeren staan'), deed de klep van de schoorsteen dicht en haalde uit de garage wat zand om over de vuurplaats te strooi en. Een andere buurman had inmiddels de brandweer gebeld. Hoe de brand is ontstaan blijft een raadsel. Polkamp heeft een onderhoudsabon- nement bij een erkend be drijf en is een ervaren stoker. Iedere dag steekt hij de haard aan met droog eiken- of beukenhout. De ka.chel is ook na de brand nog goedge keurd. Nederland telt 750.000 open haarden en allesbranders. Die zorgen jaarlijks voor zo'n 1800 schoorsteenbran den. Dat is iets minder dan in voorafgaande jaren en veel minder dan vroeger. In de jaren dertig, de tijd van de kolenbranders, waren schoorsteenbranden een al ledaagse gebeurtenis. Al leen Amsterdam al telde zo'n 1500 schoorsteenbran den per maand! Een schoorsteenbrand moet niet worden onderschat. Ze ker als de brand onopge merkt blijft is het gevaar groot. Het giftige koolmo noxide kan het huis binnen dringen en de kans is aanwe zig dat door de hitte ook andere delen van het huis vlam vatten. Zoals het stad huis van Kampen dat in 1543 voor een groot deel af brandde. Om herhaling te voorkomen is bij de her bouw het rookkanaal aan de buitenzijde van het gebouw aangebracht. Vaak krijgen vogels de schuld van schoorsteen branden. Zij zouden met hun nesten voor verstoppin gen zorgen. Inderdaad kun nen vooral kraaien fantasti sche bouwsels samenstellen. Toch zijn het vooral mensen die schoorsteenbranden veroorzaken. Allesbranders zijn daarbij de grootste boosdoeners, omdat eigena ren die term wat al te letter lijk opvatten. Geverfd hout, afgetrapte schoenen en zelfs een waterbed zijn al eens aangetroffen. Bij een schoorsteenbrand is het altijd raadzaam de brandweer te bellen. Die kan dan met de ramoneur de brandende aanslag uit de schoorsteen vegen. Vooral het opvangen van het roet onderaan de schoorsteen is niet bijster populair onder brandweerlieden. „Het is vies werk, maar je weet in ie der geval zeker dat je onder de douche moet", zegt G.P. Koppei's, directeur van het Nationaal Brandweerdocu mentatiecentrum in Am sterdam. De ramoneur, de lange ijzeren ketting met zijtakken, hoort nog steeds tot de standaarduitrusting." Gereedschap voor kampeer ders, zeilers en wandelaars. De plek waar niemand iemand stoort. Een bijna heilig oord, waar kan men zich nog discreet mag terugtrek ken. Het kleinste kamertje van het huis doet voor meer dienst dan het puur ordinaire lozen van resten uit het spijsverteringskanaal. Menigeen maakt zijn tijd nuttig met het lezen van een boeiend boek, interessante krantenartikelen of intrigerende verhalen uit een tijdschrift. Lezen op de wc als letterkakkerij. Niemand die je stoort, weet Jos de Blok uit Oostburg. Net als vele anderen leest hij op het toilet als aangename verpozing. „Het is een moment dat je even tot rust komt." Om nooit om letter verle gen te zitten, ligt op het closet een hele stapel tijdschriften van Rea der's Digest voor het grijpen. „Maar ben ik toevallig met een boek bezig, dan neem ik dat mee". Voornamelijk science fiction en fantasy neemt De Blok mee naar het poephok. „Die geven de we reld een andere dimensie. Toch blijven de menselijke contacten de rode draad in het verhaal." Het zes delen tellende epos Duin en de sa gen van Frank Herberts zijn favo riet. Maar ook Nederlandse litera tuur en boeken over de Japanse samurai vindt hij uitermate ge schikte lectuur voor op de pot. Mocht dat allemaal vervelen, dan hangen er nog altijd aardig platen aan de muur met multi-interpre- tabele teksten. Zo vraagt de Britse golfclub op een bord uit l862 aan de mannelijke leden om hun bal len alleen in de daarvoor bestemde wasbakken te wassen en nergens anders! LilianDominicus foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27