Als je bank maar goed zit Veilig baden en bubbelen Spelen met licht en donker Verbouwen en inrichten Fout en uit Meubilair Trends en design maken niet gelukkig WOnen donderdag 20 april 2000 2 3 Maak behalve de tekening van een uitbouw of doorbraak ook een plan voor het gebruik, de inrichting. Al dan niet met advies van derden. Maak eerst een platte grond van de kamer waarvoor meubels worden gekocht. Schrijf vooral de maten erbij en ook waar deuren en ramen zich bevinden. En: naar welke kant een deur opengaat. Schrijf op welke meu bels nodig en gewenst zijn, voor dat die worden gekocht. Dan blijkt vaak dat er eerst iets ouds weg moet. Hou de basis (vloer, muren, be hang, plafond) rustig, zodat de ka mer door verandering van acces soires snel een ander uiterlijk kan krijgen. Hang schilderijtjes en in gelijste foto's binnen een (onzicht baar) kader in groepjes bij elkaar. Een kleine woonkamer kan rui mer lijken door er lichte meubels in te zetten. Aluminium pootjes en lichte kleuren kunnen het geheel transparanter maken. Als een gro te kamer hol klinkt, kunnen gor dijnen en zachte vloerbedekking of karpetten het geluid dempen. Ga bij de aanschaf van een nieuwe keuken of badkamer niet af op één enkele mogelijkheid of advies, maar onderzoek diverse mogelijk heden. Een nieuwe keuken of bad kamer moet voor langere tijd mee. Ga niet alleen af op het mooie ui terlijk. In veel gevallen is het ook belangrijk om na te gaan of iets praktisch is. Het uitbreken van muren zon der vooropgezet plan is on verstandig. Ineens is daar een enorme ruimte. Maar hoe vullen we die? Het kopen van te grote meubels geeft vaak spijt. In een grote toon zaal lijkt een grote bank kleiner. In de huiskamer is de bank ineens heel anders van formaat. Impulsief kopen is de goden ver zoeken. Geef niet te snel toe aan een plotselinge liefde voor een meubelstuk, een keuken of wat dan ook. Kijk toch eerst even ver der. Het niet of niet goed inschatten van de totale kosten bij een ver bouwing of herinrichting leidt tot een onaangename situatie. Ineens is het geld op en stagneert de ver bouwing of blijft de ruimte half leeg. Onthaasten is de grote trend. Relax-meubels, grote banken en sofa's zijn actueel. Er worden zelfs speciale kamers ingericht om daar tot rust te kunnen komen. In badkamers moet volgens de mode alles erop en eraan zitten. Een an dere trend is om woon- en werk plek in huis te combineren. Dat uit zich onder meer in de mobiliteit van meubels: opklapbaar of op wieltjes. Kleur: Over het algemeen zijn de basiskleuren zwart, wit en grijs tinten, gecombineerd met een fel kleuraccent, zoals gifgroen, fuch- siaroze of azuurblauw. Alumini um en wengé houttin ten of juist de hele lichte soorten als ahorn of witgekrijt eiken met aluminiüm en felle kleuren zijn de trends. Ook aan klassieke meubels mag een modern kleurtje worden toege voegd. Gelukkig: de schilderij tj es han gen in een onzichtbaar kader bij elkaar en de vensterbank is niet volgestouwd met plantjes in slag orde. Wonen is zo oud als de mens, maar de manier waarop lijkt te genwoordig belangrijker dan ooit. Carla Mozer uit het Noordhol landse Schagen heeft daar een heel eigen visie op. Het aantal tv-programma's over tuinen, huizen en interieurs spreekt boekdelen. Interessant en vooral vermakelijk is bij voor beeld 'De Metamorfosen'. In dit programma wordt eerst een blik gegund op het bestaande interieur. De eigen dingetjes, die herinneren aan het leven tot nu toe. Jan des Bouvrie Dan ineens vex-schijnt Jan des Bouvrie, of een andere designer. Die tekent een plattegrondje, laat meubels aanslepen en schakelt klusjesmensen in, terwijl de pro grammaleiding de bewoners ver wijdert. Het interieur wordt ver volgens ingrijpend gewijzigd. Neonlichtje, schilderijtje met ech te mos van Nepal of zo, wild trendy kleurtje aan de muur, strakke stoelen, grote eettafels, design lampen, enorme vazen in twee lingopstelling en een hagelwitte bank. Waar overigens de hond binnen zeer afzienbare termijn ge hakt van maakt. Voila, klaar! Het moment suprème is daar: de bewo ners komen binnen, met een in de keel kloppend hart. Oooooooh! Na een oorverdovende stilte brengen ze als eerste uit: „Ja, het is wel an ders. Vindhet eigenlijk wel mooi." Het is natuurlijk vervelend om niet dankbaar en gelukkig te lij ken na zoveel inspanningen van anderen. Slechts een enkeling durft dat. Natuurlijk, het is een televisiepro gramma, maar Carla Mozer heeft het idee dat de ingreep vaak te ri goureus is. „En het is ook niet de manier waarop ik werk. Ik ben geen designer die iets voorschrijft, ik adviseer bij verbouwingen, bij herinrichtingen. Het liefst voor 'gewone mensen'. Ik ga naar ze toe, kijk wat voor type mensen het zijn, wat hun smaak is, meet de Het is verwarrend. Alsof we aan het verkeerde adres zijn. Bij deze binnenhuisadviseur is de huiskamer nu eens niet in gericht volgens de laatste, Oosterse normen. Geen symmetrie in stoelen, tafel tjes, vazen of grote planten. Geen yin en yang ook. En geen plastic meubeltjes. In tegendeel. Twee grenen kas ten staan naast elkaar hele maal uit de tijd te zijn. Ze glimlacht: „Jaja, dat wordt veranderd", zegt Carla Mo zer (44), binnenhuisadvi seur voor 'gewone mensen'. dereen te gelden. Mozer: „Er zijn veel mensen die het gewoon niet weten, die al zo lang in een be paald interieur zitten dat ze door de bomen het bos niet meer zien. Dan willen ze graag advies van een buitenstaander, al is het maar om hun mening bevestigd te zien." De binnenhuisadviseur wordt in geschakeld voor kleine probleem pjes als een omkapping van een ra diator tot een grote klus als een complete verbouwing en (her)in- richting. „Dat advies blijkt soms echt nodigte zijn. Ikheb voorbeel den genoeg van huizen die zonder grondig nadenken zijn gebouwd en waarvan na afloop bleek dat de ramen verkeerd waren gesitueerd. Om maar wat te noemen. Trends zijn leuk, op voorwaarde dat je ze leuk vindt. Trends kun nen ook een terreur zijn, omdat de meeste meubelzaken volgers zijn van het nieuwe dictaat. Mozer: „Tja, hoe ontstaat een trend? De woonbeurzen in Keulen en Milaan zijn in dat opzicht letterlijk toon aangevend. De winkels kopen de spullen in en ineens is er een trend. Dat kan soms wonderlijk lopen. En ja, trends worden inderdaad min of meer opgedrongen, ook al omdat ze zo overheersend zijn." Een fout interieur bestaat in haar ogen niet echt. „Eigenlijk niet. Als je je er maar prettig in voelt." Fred Hoogendoorn Carla Mozer, binnenhuisadvi seur voor mensen die niet me teen voor het duurste design kiezen. foto John Oud ruimten op en vul met ze een pro gramma van eisen in. Welke kleu ren willen ze, welke stoffen, wat voor gordijnen, et cetera. Ik luis ter, ik ga graag met de mensen mee als ze iets uitzoeken. En eventueel help ik dan met restylen, het uit zoeken van accessoires en het rangschikken." Mozer beoefent het vak twee jaar, nadat ze de nodige cursus had ge volgd. „Het is nu nog een soort bij baantje, maar ik hoop dat ik in de situatie kom dat ik er min of meer fulltime mee bezig kan zijn. Dan kun je ook een team vormen, met een timmerman en dergelijken." Elders op deze pagina staan door Carla Mozer gemaakte lijstjes met trends, tips en veelgemaakte fou ten. De twee laatstgenoemde be vatten behoorlijke open deuren, zou je denken. Uiteraard meet je eerst je ruimte op, voordat je een grote bank koopt. Uiteraard ga je eerst nadenken over een inrich ting, voordat de muur eruit wordt geslagen. Dat blijkt niet voor ie- Vierzitter in leer, bijna 2,5 meter breed, verkrijgbaar vanaf ƒ5.000,-. Durven we nog te douchen en te whirlpoolen of hebben we door al die legionellaverhalen watervrees gekregen? Hoeft echt niet, zeker niet in het thuisbad, waar we de hygiëne helemaal in eigen hand hebben. Wie veilig wil baden en bubbelen moet wel een paar dingen weten. De le- gionellabacterie huist in zulke kleine aantallen in de bodem en het (lei- ding)water, dat hij in principe geen gevaar vormt. vooral dat er in de jets en de pomp geen restwater achterblijft. Na een paar weken buiten gebruik moet je het systeem voor alle vei ligheid goed doorspoelen met schoon water, waaraan bij voor beeld een half theelepeltje chloor is toegevoegd. Bij stoomcabines is er geen kans op legionellabesmetting. Het wa ter in het stoomcircuit wordt na melijk eerst tot het kookpunt (100 graden celsius) verhit. De hete stoom die eraf komt, wordt de ca bine ingebracht. Die temperatuur is de dood voor elke legionellabac- terie. Thea Wamelink Meer wetenVia postbus 51 kan men het boekje 'Legionella, antwoorden op de 25 meest gestelde vragen'bestellen Luxe tweepersoons bad met whirlpool. dat ik alleen hoog tegen een muur een stuk zink heb geslagen." Zijn bezoekers zijn altij d een tijdje bezig op de wc. Ze drukken op het toetsenbord en soms vertrouwen ze het niet helemaal. Dan vragen ze zich af of er geen camera achter de spiegel zit. „Dat krijg je met die confrontatiespiegel. Maar dat doen we natuurlijk niet. Naar de plee gaan, is privé." Edith Ramakers En dan nu zijn laatste toiletcrea tieDe lichtschakelaar zit verstopt achter een felroze lap stof, waar over jemoet 'aaien om licht te krij gen'. Direct lichten in het plafond cijfers op achter een 'confronta tiespiegel'. De tijd tikt vooruit, 1740,1741, in het jaar 1998. „Ach, misschien heb ik me wel door een tijdcapsule laten inspireren", zegt Brandts. Twee koorden bungelen aan de zij kant, ze nodigen uit om eraan te trekken. De een zet een kluwen electriciteitsdraden in werking, die oplichten achter die confron tatiespiegel. De andere trekkerzet een fluoriscerende pijl in bewe ging die rumoerig en lichtgevend ronddraait. In een oplichtend rond putje diep in de grond liggen wat onduidelij ke spullen. „Daar mogen vrienden exposeren. Deze expositie loopt al een tijdje. Tijd voor afwisseling." Het liefst had hij de hele wc met Wc's hebben voor Eric Brandts een mysterieuze bekoring. foto Lex de Meester Dat doemt pas op als men een beetje onzorgvuldig met zijn huiselijk waternet omspringt. In water met een temperatuur tussen 25 en 55 graden celsius vermenig vuldigt de bacterie zich razend snel. Als het water langere tijd stilstaat groeit er al gauw een groot leger van ziekteverwekkers. Dat begint meestal in de boiler of de combiketel. Door deze op mini maal 60 graden celsius af te stellen kan veel narigheid worden voor komen. Boven die temperatuur legt de legionella namelijk het loodje. Om helemaal zeker te zijn kan men bij voorbeeld na een va kantie de kranen openzetten en de leidingen in de keuken en de badkamer goed doorspoelen met heet water. Geisers vormen geen probleem, dat zijn doorstroom- toestellen. Om veilig te kunnen bubbelen moet er nog meer gebeuren. Het hangt van het systeem af wat. Laat het bad na gebruik altijd volledig leeglopen. Bij een bad met spa(lucht)-systeem kan er dank zij terugslagventielen geen wa ter in de (lucht)leidingen komen, dus is er ook geen kans op het ach terblijven van restwater. Oppassen Bij een whirlpool met hydro( water )systeem of een combinatie van lucht en water is het oppassen ge blazen. Hierbij wordt water rond gepompt via de leidingen; het gaat de kuip in en uit. Laat alle leidin gen goed leeglopen. Belangrijk is Wc's hebben altijd een magische aantrekkingskracht op hem gehad; of liever gezegd een mysterieuze bekoring. „Het is de enige kamer waar je in het donker mag zitten. En met licht en donker, vorm en geluid, speel ik nu eenmaal graag." Eric Brandts is een Vlissings ontwerper die 'voor zover hij kan terugkijken nooit een gewone wc heeft gehad'. „Wanneer is een huis klaar? Als de wc klaar is." Hij heeft weieens een wc volledig matzwart geschilderd. Het was een zwarte doos met als enige ver siering een ultraviolet lamp. „Het leek wel alsof je melk stond te plassen. Soms zag je mensen toch met een tamelijk bleek gezicht uit de plee komen." zinkplaten beslagen, die inge brand waren met gaten, gladge- schuurd en gepolijst waren. „Maar een wc moet praktisch zijn. Als er eens wat misgaat, moet je pot en omgeving gemakkelijk schoon kunnen maken. Vandaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23