Afval scheiden kost te veel moeite PZC Superstier Max uit Hoek is nog net voor de slacht kampioen geworden Provinciebestuur schaart zich achter directie kerncentrale Arduin wijst aparte status Den Berg in organisatie af Werkstraf voor agressieve reactie na bedreiging zuster Twijfels over locatie containerterminal zeeland 19 Avond kleine ondernemers Informatieve avond over de dood Kook- demonstra: s donderdag 20 april 2000 door Richard Hoving Glas moet in de witte, groene of bruine bak. De gele bak is voor papier. En ook groente-, fruit- en tuinresten moeten van het overige huishoudelijk afval worden geschei den. Iedereen weet het, maar niet ie dereen doet het. Uit een eerder deze week verschenen rapportage van het Informatie Punt Afval over 1998 blijkt dat de inzame ling van gescheiden afval tegenvalt. De doelstellingen uit het Programma Gescheiden Inzamelen van Huishou delijk Afval uit 1995 worden niet ge haald. Opvallend is dat de inzameling van groente- fruit- en tuinafval licht daalt. In Zeeland nam de ingezamelde hoeveelheid gft-afval af van 243 kilo per inwoner per jaar naar 241 kilo. De hoeveelheid glas en textiel die per in woner wordt ingezameld blijft con stant. De gescheiden inzameling van papier stijgt, met uitzondering van Zeeland, in alle Nederlandse provincies met een paar kilo. Directeur P. Louwman van het OLAZ, het afvalorgaan van de zeventien ge meenten in Zeeland, vindt de rappor tage van het Afval Informatie Punt 'niet verontrustend'. Volgens hem is er de laatste jaren grote winst geboekt bij het scheiden van afval. Louwman erkent dat bij het gescheiden inzame len van papier nog wel enige winst kan worden geboekt. „Het buitenge bied is veelal nog een blinde vlek. Pa pier wordt door verenigingen opge haald. Dat die een boerderij een paar kilometer buiten het dorp niet aan doen, is begrijpelijk." Met uitzondering van papier zijn voor het inleveren van alle soorten afval volgens Louwman voldoende voor zieningen in Zeeland. Het plaatsen van meer glasbakken is bijvoorbeeld niet nodig. „De glasbakdichtheid, om maar eens een vreselijk woord te gebruiken, is vrij redelijk." De winst voor de ko mende jaren moet geboekt worden met voorlichting. „Mensen moeten niet alleen denken, maar ook doen." Het OLAZ gaat de zeventien Zeeuwse gemeenten binnenkort om een paar ton vragen om een goede voorlichting op touw te zetten. De gemeente Goes loopt voorop in Zeeland als het gaat om gescheiden inzamelen van afval. Sinds 1995 zijn alle huishoudens in de gemeenten uitgerust met een groene en grijze container. „Niet alle Zeeuw se gemeenten zijn al zo ver", weet be leidsmedewerker afvalstoffen Met name als het gaat om het gescheiden aanbieden van gft-afval laat de consument het in toenemende mate afweten. A Hagenaars. Met de inzameling van gft-afval, papier en glas gaat het in Goes goed. De gescheiden inzameling van textiel blijft enigszins achter, zegt Hagenaar. Volgens hem weet lang niet iedereen dat ook vodden van harte welkom zijn. „Een drie jaar oude broek gaat naar een rampgebied ergens in de we reld. Maar met een kapotte overall weet de poetslappenindustrie wel raad." Glas De doelstelling voor glas in het Pro gramma Gescheiden Inzamelen van Huishoudelijk Afval is 25 kilo. In 1998 werd 21 kilo gehaald. Per inwoner Milieubewustzijn moet dit jaar vijf kilo textiel worden ingezameld. Twee jaar geleden werd landelijk iets meer dan de helft be reikt, 2,8 kilo. Zeeland bleef steken op twee kilo. Volgens de afspraken uit 1995 zou dit jaar 89 kilo papier per in woner moeten worden opgehaald. Landelijk was dat in 1998 slechts 64 kilo. Zeeland kwam uit op 77 kilo. Ria van Pamelen uit Terneuzen scheidt haar huishoudelijk afval zorgvuldig. „Maar ik moet natuurlijk ook wel." Tot april vorig jaar maakte ze deel uit van het drie leden tellende Groene Team. In tien maanden deed het trio, herken baar aan een groene bodywarmer, alle 43 kernen in Zeeuws-Vlaanderen aan. Gebruikers van glas- en papierbak ken werden beloond met een pen of een flesj e wij nMensen die hun groene of grijze afvalcontainer te vroeg bij de straat zetten, konden op een gele foto Dirk-Jan Gjeltema kaart rekenen. Het Groene Team, offi cieel het Milieu voorlichtingsteam Zeeuws-Vlaanderen, was een initia tief van de afdeling milieuzaken van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Het optreden leverde over het alge meen positieve reacties op, zegt Van Pamelen. „Slechts een enkeling die we een gele kaart wilden uitreiken, gooide de deur voor onze neus dicht." Iedereen weet volgens Van Pamelen van het hoe en waarom van het gescheiden aanleve ren van afval. „Daar hoef je geen school voor te hebben gevolgd." Maar niet iedereen doet het. De Terneuzen- seweet waarom: ..Gemakzucht." door Maurits Sep MIDDELBURG - Oude afspra ken over sluiting van de kern centrale Borssele in 2003 gelden niet meer, omdat de Raad van State het kabinetsbesluit over de centrale heeft vernietigd. Dat vinden Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Volgens gedeputeerde A Poppe- laars (CDA, energie) is de situa tie zo ingrijpend veranderd dat exploitant EPZ niet meer is ge houden aan het herenakkoord met het kabinet uit 1994. Minis ter A Jorritsma van Economi sche Zaken verklaarde dinsdag in de Tweede Kamer dat zij EPZ zal houden aan de afspraak dat de kerncentrale in 2003 dicht gaat. De directie van EPZ ver klaarde direct na de uitspraak van de Raad van State in febru ari dat zij zich niet meer aan dat herenakkoord gehouden voelt. Van tafel Poppelaars is het volledig eens met EPZ. „De uitspraak van Jorritsma bevreemdt mij zeer. De situatie die ten tijde van het herenakkoord bestond, is door de uitspraak van de Raad van State helemaal veranderd. Daarmee is dat akkoord wat mij betreft ook van tafel. Op dit mo ment gelden andere spelregels dan in 1994." Voor kleine zelfstandige onder nemers zonder personeel houdt het FNV Zelfstandige Bondge noten op donderdag 27 april een informatieve avond in Goes. Veel kleine zelfstandigheden hebben problemen met de er kenning van hun bedrijf door de belastingen en het GAK. Ook is deze groep vaak onderverze- kerd en is hun pensioen niet ge regeld. De jongste vakbond van Nederland is opgericht om deze groep ondernemers te adviseren en te ondersteunen. De avond, die plaats vindt in Hotel Terminus, is voor iedereen toegankelijk en begint om 20 uur. De gedeputeerde wijst er net als de directie van EPZ op dat ie dereen binnenkort stroom kan kopen bij wie hij wil. Op die ge liberaliseerde energiemarkt be paalt niet de overheid maar de producent welke stroomfabriek mag blijven bestaan. Jorritsma hield dinsdag in de Tweede Kamer evenwel vol dat wat haar betreft de oude afspra ken met EPZ recht overeind blijven. „Als het kabinet toch wil dat de centrale in 2003 sluit, dan moet het daar een nieuw, ju ridisch kloppend besluit voor nemen. Dat is de enige manier waarop het nog kan", stelt Pop pelaars. Juristen zoeken voor Joritsma uit wat daarvoor nodig is. Zij zijn daar waarschijnlijk half mei mee klaar. Het provin ciebestuur steunt EPZ voorlo pig alleen in woord, niet in daad. „We zullen geen actie onderne men of brieven sturen naar de minister ".verklaart Poppe laars. „Wel zullen de fracties in Pro vinciale Staten via hun contac ten met de eigen fracties in de Tweede Kamer blijven ijveren voor het openhouden van de kerncentrale Borssele." GOES - In Hotel Goes wordt op woensdag 26 april een informa tieve avond gehouden met de ti tel Praten over de dood verrijkt je leven. De bijeenkomst wordt georga- nisserd door de afdeling Mid den- en Noord-Zeeland van de vereniging AWL, samen met Humanitas en het Humanis tisch Verbond. Spreker AR. Polspoel van de Katholieke Universiteit Bra bant vertelt over de veranderin gen in de rituelen rondom de dood. De verschillende keuze mogelijkheden voorafgaand, tijdens en na de uitvaart komen aan de orde. Ook is er een consulent van de AWL aanwezig voor persoon lijk advies. De avond in het hotel langs de A256 begint om 19.45 uur. door Roelf Reinders GOES - Huize Den Berg in Goes wordt geen aparte, zelfstandige locatie binnen Arduin. Er komt wel een aparte manager voor Den Berg die aan het huidige managementteam van Arduin wordt toegevoegd. Verder blijft interimmanager T. ten Thij tot het eind van het jaar bij de Goe- se locatie van de Zeeuwse in stelling voor verstandelijk ge handicapten. Met dit besluit gaat Arduin voorbij aan de eisen van de bon den AbvaKabo, CFO en NU'91 en het advies van de speciale vertrouwenscommissie die zich over het conflict rond Den Berg heeft gebogen. De bonden en de commissie willen een status aparte voor Den Berg en een ma nager die rechtstreeks onder aansturing staat van de raad van toezicht van Arduin. De bonden zijn zeer teleurge steld over de afwijzing van de eisen. „We zijn onbevredigd uit elkaar gegaan", aldus E. Mili- (Advertentie) inductiekoken stoomovenkoken combimagnetron zaterdag 22 april van 11 tot 16 uur BouwCenter DeJager-ïolhoek Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) kan van de AbvaKabo na afloop van het overleg tussen bonden, ondernemingsraad en Arduin woensdagavond Arduin wil geen aparte status voor Den Berg. „De Raad van Bestuur is van oordeel dat de ge handicaptensector in Zeeland het meest gebaat is bij een sa menbundeling van de krachten en dus een integratie tussen Ar duin en locatie Den Berg", aldus voorzitter P. van den Beemt van de raad van bestuur (directie). Hij wijst ontvlechting van Ar duin en Den Berg of het terug draaien van de fusie van 1998 af „De financiële en bestuurlijke consequenties daarvan zijn on aanvaardbaar." De bonden daarentegen vinden dat het advies van de commissie onverkort moet worden opge volgd. Alleen daarmee kan vol gens de bonden het conflict rond Den Berg tot een oplossing ko men. Volgens de vertrouwenscom missie bestaat er een ernstige vertrouwensbreuk tussen per soneel van Den Berg en direc teur Van den Beemt en het management van Arduin. Uit gesprekken met personeel con cludeerde de commissie verder dat er ook een ernstig conflict tussen ouders van gehandicap ten bij Den Berg en de Arduin leiding is door het ontbreken van een vertrouwensrelatie. Communicatie Ook burgemeester J. Lonink van Sas van Gent die als onaf hankelijk voorzitter het overleg tussen Arduin en bonden, on dernemingsraad en Arduin heeft voorgezeten, is over het re sultaat 'niet tevreden'. Volgens hem zijn er nog steeds 'forse communicatiestoornissen'. Ver der bestaan er tussen Arduin en de bonden grote verschillen van inzicht, aldus Lonink. Bij het volgende overleg is Lonink er niet mee bij. „Dit was de eerste keer dat directeur Van den Bee mt weer bij het overleg was. Daarmee is mijn werk als voor zitter beëindigd." Arduin heeft verder besloten de bestaande interne klachten commissie voor ouders en Ar duin-cliënten op te heffen. De stichting wil gebruik maken van de plannen van de Zeeuwse welzijns- en zorginstelling Scoop om tot één provinciale klachtencommissie voor ouders en gehandicapten te komen. Veehouder Paul van Driessen vindt het zelf ook erg dat zijn kampioensstier een d „Maar hij heeft een mooi leven gehad." g na zijn onderscheiding al onder het mes moet. foto Charles Strijd door Joost Bosman HOEK - Een gigantische nek, een brede kop daarbovenop, ruim negenhonderd kilo zwaar en spierbundels als ka beltouwen. De ruim twee jaar oude Max is wat je je voorstelt bij het woord 'stier'. Afgelopen weekend verwierf het dier de titel beste slachtstier van Ne derland. Max behoort tot het Neder landse roodbruine ras, vertelt zijn trotse eigenaar, veehouder Paul van Driessen uit Hoek. Hij had Max al ingeschreven voor een veetentoonstelling, waarvan er jaarlijks in de we ken voor pasen zes plaatsvin den door het hele land. Tijdens de finale in Leiden viel Dries sen voor de vijfde keer in zijn loopbaan de eerste prijs ten deel. Bij de jurering wordt ge let op de bouw, het spierenstel sel, de botten en de huid. „Als een stier fijne botten heeft en de huid er wat los opligt, is het vlees op zijn best. Dit is crème de la crème", glundert Dries sen, terwijl hij Max eens op de rug klopt. „Hiervan komen wel wat biefstukjes en entre- cotes op de borden in het Am- stelhotel terecht." Inmiddels heeft de Hoekse veehouder Max al verkocht aan een slager in het Noord- Hollandse Schagen. Volgens Driessen komt er heel wat kij ken bij het kweken van een topstier. „Je hele bedrijfsvoe ring is erop gericht. Allereerst koop je natuurlijk goed vee, daarnaast let je op uitgebalan ceerde voeding en zorg je er voor dat de stier voldoende be weging krijgt. Ook weer niet te veel, want dan valt hij weer af. Op tweejarige leeftijd is een stier honderd procent slacht rijp", vertelt Driessen. Slagersmes Lang zal Max echter niet van zijn Nederlands kampioen schap kunnen genieten. Want vandaag (donderdag) al wacht hem het slagersmes. Hoewel de stier zo'n zevenduizend gulden zal opbrengen, gaat het Driessen toch wel aan het hart dat hij voor de vijfde maal een kampioen naar de slachtbank moet brengen. „Het is toch wel j ammer dat hij weggaat. Want Max is een ijzersterk, maar o zo braaf dier. Maar hij heeft een mooi leven gehad. En dit is mijn be roep, dus moet je gewoon reëel zijn", verzucht Driessen. En Max? Max staat wat droe vig voor zich uit te kijken, als of hij beseft wat zijn lot is: te verworden tot entrecote in een twee-sterrenrestaurant. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter W. ter Berg vond woensdag dat een 20- jarige inwoner uit Vlissingen met de mishandeling van twee broers nogal erg snel had gerea geerd op de bedreigingen van zijn zuster. „Dit lost niets op", oordeelde de politierechter. Hij veroordeelde de Vlissinger tot veertig uur werkstraf en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte verkeerde aan vankelijk in de veronderstelling dat zijn zuster door de Vlissing- se broers was mishandeld, maar dat bleek achteraf niet waar te zijn. Er was wel sprake geweest van bedreigingen. Hij zocht het tweetal op 26 juni vorig jaar op en sloeg een van de twee een ge broken neus. „Ik had ze vooraf gewaarschuwd. Officier van justitie J. Groen kon geen begrip opbrengen voor de reactie. „Het zorgt voor een escalatie. Er zijn blijkbaar nog steeds bedreigingen. Voor je het weet is het een complete oor log." Hij eiste vier weken gevan genisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. Volgens raadsman C. de Wit was de agressie uitgelokt. „Een groep heeft zich dreigend tegen over zijn zuster gedragen. De re actie van mijn cliënt valt niet goed te praten, maar is enigszins te begrijpen." De strafpleiter vroeg om een geldboete, maar daar wilde de politierechter niets van weten. „Ik til hier zwaar aan. Als er nu sprake was geweest van systematisch lang durige bedreigingen had ik er enig begrip voor gehad, maar dat is niet het geval." door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland Sea ports moet met betere argumen ten komen voor aanleg van de Westerschei de container Termi nal in de Westerschelde in Vlis- singen-Oost. In de startnotitie voor het milieueffectrapport (mer) zijn nut en noodzaak van de gekozen locatie niet onom stotelijk komen vast te staan. Gedeputeerde Staten hebben deze week de richtlijnen vastge steld waaraan het milieurap- port moet voldoen. Daaruit blijkt dat er nog twij fels bestaan over de locatie tus sen het oude Hoechst-complex en de kerncentrale Borssele. Havenschap Zeeland Seaports moet duidelijker aantonen waarom alternatieve locaties zijn afgevallen. De locatie die nu is uitverkoren, maakt deel uit van een belang rijk natuurgebied. Het is onder deel van een ecologisch kernge- s bied voor vogels. In het mer moet helder worden aangege ven waarom toch op deze plek een grote containerkade moet komen. Voorzitter D. Bruinooge van het havenschap, tevens gedepu teerde voor economie, heeft al tijd aangeveven dat die plek zo belangrijk is omdat er negen van de grootste containersche pen ter wereld kunnen aanleg gen. Bovendien is de Wester schelde daar diep genoeg voor deze schepen. Bruinooge heeft tevens beloofd dat de natuur die door de haven activiteiten verloren gaat, el ders wordt gecompenseerd. In het mer moet heel precies wor den opgeschreven welke na tuurwaarden verloren gaan en hoe die worden gecompenseerd. De containeroverslag in Vlis- singen-Oost zal enorm groeien. Naar veiwachting worden er anderhalf miljoen containers per jaar aan land gezet. Die blij ven niet allemaal in Zeeland, maar worden via andere provin cies vervoerd naar het oosten en het zuiden. Zeeland Seaports kan daarom niet volstaan met een voorspel ling van de verkeerstoename in Zeeland zelf. In het mer moet ook worden aangegeven hoe veel vrachtauto's, treinen en binnenvaartschepen er elders in Nederland bij komen om de containers uit Vlissingen naar hun eindbestemming te bren gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19