raxidirekt roept hulp politie in PZC Anouk maakt de show bij de TMF-awards PZC Toename geslachtsziekten baart medici zorgen Visserij voorman mist stem Nederland bij EU Brand verwoest deel park De Meinweg binnenland \ngst voor escalatie hoofdstad D66 eist afronding inburgeringscursus 17 april 1950 maandag 17 april 2000 n onze redactie binnenland jlvERSLOOT - Nederland jeeft te weinig invloed op Euro pe visserijbesluiten. Er zitten jjon Nederlanders in de he nrijkste visserijcomités van >n je Europese Commissie en het r> europees Parlement. Daarom an Europa de Nederlandse vis- ,rs steeds in de hoek zetten. patzei voorzitter D. Langstraat ran het Productschap Vis zater- dag tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Vissers bond. De Nederlandse vissers bekla gen zich al tijden over de fikse vangstbeperkingen die Europa de Nederlandse vissers oplegt. Ze moeten onder meer de vloot inkrimpen of het aantal zeeda gen flink verminderen. „Een on- joor Dolf Ruesink PEN HAAG - De chauffeurs van (axidirekt hebben bescherming gevraagd van de Amsterdamse jolitie. Dat gebeurde nadat za- ierdag de bemiddeling in het al uaanden slepende Amsterdam se taxiconflict mislukte. 'axidirekt, de kleinste partij in ce taxi-oorlog, is bang dat thauffeurs van de concurreren de Taxicentrale Amsterdam iTCA) haar chauffeurs opnieuw lanvallen. Vanaf vandaag eisen de bij [axidirekt aangesloten onder nemers vrije toegang bij alle axistandplaatsen in Amster dam. Op deze plekken, zoals het Leidseplein en het Rembrandt- plein, valt het meest te verdie nen. Tijdens de onderhande lingsronde werden deze standplaatsen gemeden, uit agst voor nieuwe conflicten. Desondanks ontstond vorige veek op straat een gespannen luatie, waarbij volgens direc teur Weingarten van Taxidirekt roor zestigduizend gulden schade werd aangericht aan au to's. Zo zijn er banden lek gesto- De Amsterdamse wethou- ier Kohier heeft toegezegd dat r 'waar mogelijk' politiebe scherming komt. Hij kondigde lieuw overleg aan over de standplaatsen. redelijk harde houding ten aan zien van Nederland, temeer daar wij ons wel aan de vangst quota houden", aldus Lang straat. Hij wil de lobby in de Brusselse wandelgangen ver sterken. De contacten met Eu roparlementariërs en collega organisaties moeten worden aangehaald. De voorman bespeurt bij veel landen een negatieve houding ten opzichte van Nederlandse vissers. Duitsers spreken van een 'Nederlandse roofvloot'. Met de Denen zijn regelmatig nettenconflicten. „Illegaal vissen binnen de Brit se 12-mijlszone en wegvluchten voor inspecteurs, respectieve lijk ze aan boord houden en dan wegvaren, doet ons imago geen goed", aldus Langstraat. „Voeg daarbij de Spaanse onvrede over onze vriestrawlervloot bij West-Afrika en u kunt zich voorstellen dat Nederland af en toe in een moeilijke positie ver keert." Volgens de vissersvoorman is het een misverstand dat Neder landse vissers 'de zee leegvis sen'. Hij wijst erop dat diverse andere Europees landen meer vissen. Nederland staat op de zesde plaats qua vangsthoe- veelheden. „We mogen best trots zijn op de prestaties van de Nederlandse visserij. Ons pro bleem is echter dat we het te veel uitdragen. Dat roept irritaties op. Dat wordt mij bij herhaling in het Brusselse circuit verteld. ANP Struikelblok in de vastgelopen onderhandelingen tussen de ge meente Amsterdam, het minis terie van Verkeer en Waterstaat en de rivaliserende taxi-onder- nemingen was de weigering van TCA om water bij de wijn te doen. De centrale houdt vast aan eigen oproeppalen en wil geen bijdrage verlenen aan een garantiefonds voor chauffeurs die als gevolg van de nieuwe taxi wet in problemen komen. Compromis Volgens de bemiddelaar van mi nister Netelenbos van Verkeer, Max Rood, is het duidelijk ge worden dat bestuur en directie van de centrale niet praten na mens alle aangesloten TCA-on- dernemers. Zo lieten twee groe pen chauffeurs van TCA de bemiddelaar weten het compro mis wél te steunen. Ook de gemeente Amsterdam, het ministerie en Taxidirekt wa ren bereid akkoord te gaan met het eindvoorstel. Het plaatsen van neutrale palen voor het op roepen van een taxi leek een goede oplossing. De klant zou in dat geval een vrije keuze heb ben. TCA wil de eigen oproep- zuilen evenwel niet opgeven. Minister Netelenbos deed zater dag nog een laatste oproep aan TCA om binnen een week alsnog een handtekening te zetten on der het eindvoorstel. GPD De brandweer had het vuur redelijk snel onder controle. foto FerTraugott/ANP van onze redactie binnenland HERKENBOSCH - Van het nationaal park De Meinweg bij Her kenbosch is gistermiddag 35 hectare heide door brand verwoest. De brandweer vreesde aanvankelijk dat het gehele gebied als verloren beschouwd kon worden. Maar door snel ingrijpen kon de schade beperkt worden. De brandweer had het vuur aan het begin van de avond onder controle. De brandweer meldde dat de brand is aangestoken door een 13- jarig jongetje uit Roermond. Die had spelenderwijs enkele hei destruiken in brand gestoken. Samen met zijn 36-jarige vader probeerde hij tevergeefs het vuur te blussen. Het tweetal meldde zich daarna bij de politie en is niet aangehouden. Het nationale park de Meinweg is volgens een schatting van de brandweer 1700 hectare groot. Het historische tracé van de IJze ren Rijn doorsnijdt het gebied. ANP Trucker stopt dronken bestuurder DOETINCHEM - Een vrachtwagenchauffeur uit Baarlo heeft zaterdagmiddag in Doetinchem een dronken automobilist aan de kant gezet. De beschonken bestuurder (50) uit Doetin chem slingerende van links naar rechts over de Varsseveldse- weg. Tegenliggers moesten naar de berm uitwijken om een aanrijding te vermijden. De vrachtwagenbestuurder reed achter de dronken automobilist en probeerde de aandacht te trekken met een oranje zwaailicht. De bestuurder dacht dat er iets met zijn auto aan de hand was en stopte bij een bushalte. De trucker haalde onmiddellijk de sleutels uit het contactslot van de personenauto en alarmeer de vervolgens de politie. De man uit Doetinchem had een al coholpromillage van 2,8. Zijn rijbewijs is ingevorderd. ANP Bouw moet allochtonen benaderen UTRECHT - Bouw- en houtbedrijven moeten actiever op zoek naar de allochtone bouwvakker. Daarmee kan de span ning op de arbeidsmarkt gedeeltelijk worden weggenomen. Dat zei D. van de Kamp, kersverse voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, zaterdag tijdens het eeuwfeest van de bond in de Jaarbeurs in Utrecht. Project-manager J. Rath van het instituut voor etnische stu dies aan de Universiteit van Amsterdam sprak vrijdag over een sterke machocultuur in de bouw. „Daarin houdt geen en kele Turk of Marokkaan het lang uit." Volgens minister Vermeend van Sociale Zaken komen er per jaar een vijfduizend allochtonen aan de slag in de bouw. ANP Politie schiet op Duitsers op hei WOLFHEZE - Politiemensen hebben zaterdagmorgen vroeg drie schoten gelost op een auto, waarin twee Duitsers zaten die wilden ontkomen aan een alcoholcontrole. Er raakte nie mand gewond. De Duitsers van 20 en 21 jaar uit Eckenfelden zijn aangehouden. Zij waren onder invloed van harddrugs. De Duitsers reden bij Renkum in een politief uik voor een con trole. Ze gingen er met hoge snelheid vandoor, waarbij zij de politieman die het stopteken gaf bijna omver reden. Op de Doorwerthse Heide werden de mannen aangehouden. In de auto, die in Duitsland gestolen was, vond de politie en kele grammen heroïne, cocaïne en softdrugs. ANP Mannen vast na rel in Roosendaal ROOSENDAAL - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijf aanhoudingen verricht na een massale vechtpar tij in het uitgaanscentrum van Roosendaal. Het gaat om man nen in de leeftijd van 18 tot 34 jaar. Vijf andere mensen meldden zich op het politiebureau omdat ze door de politie geslagen zouden zijn of gebeten door een po litiehond. Een van hen liep daarbij een hersenschudding op. De vlam sloeg in de pan toen de politie kort na sluitingstijd twee mannen verbaliseerde omdat deze met elkaar hadden gevochten. Tientallen omstanders keerden zich daarop tegen de aanwezige agenten. ANP Schimmelpenninck-sigaar in België GRONINGEN - De fabriek voor Schimmelpenninck-sigaren in Wageningen gaat binnen een jaar volledig op in Tabaccofi- na-Vanderelst in Leuven. Het bijna een eeuw oude merk Schimmelpenninck blijft wel bestaan maar wordt voortaan gemaakt door de Belgen. Het voormalige familiebedrijf in Wageningen was te klein ge worden om nog zelfstandig te blijven produceren, verklaart president-directeur P. Schulte van Koninklijke Theodoras Niemeyer in Groningen dat het management voert voor het moederconcern British American Tobacco (BAT) van beide sigarenfabrieken. De directie onderhandelt nog met de vak bonden over een sociaal plan voor de 22 werknemers. GPD Vermeend steunt verzet tegen prestatieloon HILVERSUM - Minister Ver meend van Sociale Zaken staat achter het verzet van de vak- turnden tegen de drastische veranderingen die Philips wil doorvoeren in de beloning van medewerkers. Het concern wil op termijn overstappen op prestatiebelo ning met een bonusregeling en de collectieve loonsverhoging afschaffen. Vermeend vindt dit Ken goed idee. „Prestatieloon doet meer kwaad dan goed", al dus de bewindsman zaterdag. schaarde zich nadrukkelijk achter de woedende FNV- Bondgenoten en CNV-Bedrij- renbond. Philips zette vrijdag ten punt achter het CAO-over- ieg met de bonden. Verder on derhandelen heeft weinig zin, vindt het bedrijf. Vermeend denkt overigens ook dat er van prestatiebeloning in de praktijk niet veel terecht komt. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Europese me dici maken zich ernstig zorgen over de toename van seksueel overdraagbare aandoeningen (SOA). Sinds de politieke om wentelingen in Oost-Europa en de open grenzen is de versprei dingvan SOA in Europa drama tisch toegenomen. Het verschil in regelgeving tus sen de landen en het gebrek aan een goed registratiesysteem zijn de belangrijkste oorzaken van de toename van SOA Dat con cludeerden driehonderd Euro pese SOA-deskundigen tijdens een internationaal congres in Rotterdam de afgelopen dagen over 'seksueel overdraagbare aandoeningen in een verande rend Europa'. Ook in Nederland houden des kundigen him hart vast. Etni sche minderheden zijn een grote risicogroep. In Rotterdam was 38 procent van de mensen die tussen 1995 en 1998 met een SOA bij de GGD kwamen, van allochtone afkomst. Het gaat dan veelal om Marokkanen, Su- rinamers en Antillianen. Ook onder prostituees is de situ atie soms zorgwekkend. In Am sterdam en Rotterdam spelen verslaafde straatprostituees nog een belangrijke rol in de verspreiding van SOA Het me rendeel van de prostituees in seksclubs komt uit Oost-Euro pa. In die landen zijn SOA al ja ren een groot probleem. Daarbij waarschuwt W. van der Meij- den, voorzitter van het organi satiecomité, voor het gevaar van 'hoeren-hoppers': prostitu ees die om de paar maanden van land wisselen om te werken. De deskundigen roepen Europese regeringen op om meer geld te steken in medisch onderzoek voor de bestrijding van SOA Tot 1 april vorig jaar waren huisartsen verplicht SOA-ge- vallen te melden. Momenteel wordt in Rotterdam een proef voorbereid samen met de labo ratoria en huisartsen. Dit moet leiden tot een landelijk, be trouwbaar registratiesysteem. Daarbij kunnen mensen met een SOA anoniem melding doen van hun besmetting. Verder is de stijging van het aantal gevallen van hepatitis B in Nederland opvallend. Eén op de twintig Nederlanders loopt deze be smetting op. Eén op de 200 draagt dit een heel leven met zich mee en kan de ziekte onge merkt verspreiden. Hepatites-B van onze redactie binnenland DEN HAAG - Asielzoekers die hun inburgeringscursus niet af maken, krijgen geen verblijfs vergunning voor onbepaalde tijd. Pas als ze de cursus hele maal hebben doorlopen, komen ze in aanmerking voor een per manente vergunning. Dat is de kern van een amende ment dat D66-Tweede-Kamer- lid Dittrich vandaag wil indie nen bij de behandeling van de nieuwe Vreemdelingenwet. Aanleiding voor het initiatief van Dittrich is de alarmerende rapportage over inburgering van 'nieuwkomers'. Daarin staat dat veel asielzoekers de cursussen, waarin ze Neder lands leren en worden voorbe reid op een baan, niet afmaken. In de nieuwe wet komen asiel zoekers zonder werk in aanmer king voor een verblijf voor be paalde tijd in Nederland van drie jaar. Voor werkenden geldt een termijn van vijf jaar. Daarna kunnen ze een permanente ver blijfsstatus krijgen. Het al dan niet volgen van de inburge ringscursus speelt geen rol in de beoordeling. „Dat kan niet", vindt Dittrich. Hij wil mensen van wie na drie jaar blijkt dat ze de cursus niet hebben afge maakt niet direct het land uit zetten. ANP Uit voorlopige resultaten van een onderzoek van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijkt dat 55 tot zeventig procent van alle he patitis B-gevallen via seksuele overdracht verloopt. In een kwart van de gevallen is sprake van heteroseksueel contact. Steeds vaker wordt het virus vanuit het buitenland 'geïm porteerd'. Dat leidt in Neder land tot grote problemen, we gens gebrek aan een preventief beleid. Deskundigen pleiten er al jaren voor om een algemene hepatitis B-vaccinatie voor alle baby's in te voeren. De registra tie van seksueel overdraagbare aandoeningen laat nog te wen sen over. GPD iaagse zangeres geeft een van haar prijzen aan André Hazes uitreiking van de TMF- twards voor popartiesten zou groots en waanzinnig zijn, had den de veejays van televisiezen der The Music Factory al weken beloofd. Dat viel in de praktijk wat tegen. door Louis du Moulin ROTTERDAM - Anouk moest Ret doen. Als recordwinnares van vier TMF Awards was de Haagse zangeres (25) zaterdag avond dé persoon voor het leve ren van het verrassende stunt werk dat in het afgeladen Ahoy' eigenlijk te veel ontbrak. Na- luurlijk deed zij, nooit te be roerd om prijzenregens even op te schudden, het ook. De Haagse zangeres zorgde voor spektakel door eerst een van Raar trofeeën te schenken aan (ledoor de Edison-stichting ge piepelde André Hazes (die daar om eerder ook al de eenmalige All Time Achievement Award Rad gekregen). Daarna rockte ze een pittig potje mee bij de voor laatste attractie Live. De organisatie had gehoopt dat Britney Spears even zou over komen om haar prijs voor de keste zangeres internationaal in ontvangst te nemen. Zowel voor ie sfeer tijdens deze popmara- hon als voor het algehele aan- André Hazes zien van de TMF Awards zou een dergelijke absolute topper (qua populariteit) een goeie zaak zijn geweest. Maar helaas: het Ame rikaanse popkoninginnetje had andere bezigheden. Hetzelfde gold voor haar vrien din Christina Aguilera (meest- belovende act internationaal), Will Smith (beste rap act inter nationaal) en niet te vergeten de Backstreet Boys (beste live act internationaal). Voor laatstge noemde idolen was het al de der de keer op rij dat zij niet lijfelijk 'de Nederlandse tegenhanger van de MTV Europe Awards' konden opleuken. Dat Mei 'Sporty Spice' C hun onder scheiding kwam ophalen was voor een groot deel van de fer vente BSB-fans slechts een schrale troost, getuige het af keurende gejoel dat aan haar opkomst vooraf ging. Heksenketel Die oprisping van ongenoegen zonk overigens weer snel in het niet in de gigantische heksenke tel, waarin deze popsterrenpa rade zich gedurende ruim vijf uur voltrok. Met Five, Westlife en de intussen ook volop sole- Anouk. rende aanvoerder van Boyzone, Ronan Keating werd zeker in de 'boy band'-behoefte voldoende voorzien. R B en rap bleven middels de inbreng van Desti ny's Child, Roméo en Def Rhymz vrij mager vertegenwoordigd. Laatstgenoemde tekende wel voor een van de ludiekste accen ten door bij de ontvangst van z'n Award voor beste rapper van ei gen bodem zoals beloofd z'n achterwerk nagenoeg te ontblo ten. Werd in de sector rock de uitver kiezing van Kane als belang rijkste Nederlandse smaakma- foto's Jasper Juinen/ANP ker door de aanwezige media en 'handel' als 'logisch' geaccep teerd, anders lag het met de keu ze in de categorie internationaal voor Live, dat ook nog eens de videoclip van 'The Dolphin's Cry' zag bekroond. Hier moet het geluk een handje zijn gehol pen, rees in de wandelgangen het vermoeden, waar van TMF- zijde vanzelfsprekend meteen de dubbele stemronde tegen over werd gesteld: de uitslagen werden bepaald door ruim 100.000 reagerende kijker(tje)s, meer dan ooit. Juist vanwege die publieke ba- Leopold geeft toe Koning Leopold van België is bereid zijn taken tijdelijk over te dragen aan zijn zoon kroon prins Boudewijn. Hij hoopt hiermee een einde te maken aan de diepe verdeeldheid van zijn land. De koningskwestie houdt Bel gië al lange tijd in haar greep. Vanwege zijn optreden in de Tweede Wereldoorlog is voor veel Belgen - met name de so cialisten en de Walen - Leo pold niet meer aanvaardbaar als staatshoofd. Granaat ontploft In een woning in het West-Bra bantse Sint Willebrord is een mortiergranaat ontploft. Een man kwam om het leven toen hij de granaat trachtte de de monteren. Voor het leven van zijn vrouw wordt gevreesd. Zes andere mensen raakten ook gewond. Het slachtoffer had in zijn schuurtje nog vijf tig projectielen liggen. Oranje verliest Nederland heeft in Deurne met 0-2 verloren van België. Oranje werd volledig over klast door de Rode Duivels en het was aan de uitblinkende doelman Kraak (Stormvogels) te danken dat Nederland niet meer goals tegen kreeg. Aan Belgische zijde was spits Mer- mans de grote man. Het was de eerste thuisoverwinning van de Belgen op Oranje sedert de bevrijding. sis toonde bijvoorbeeld Marco Borsato, voor de vijfde keer op rij uitgeroepen tot beste Neder landse zanger, zich opnieuw zeer verheugd. „Als ik het wel heb zijn dit m'n achtste en ne gende TMF Award, maar ik ben er nog even blij met als met de eerste. Want ze zeggen toch waar je staat bij de kids, wat mij betreft mag ik hier tot in lengte van jaren langs komen om me in het zonnetje te laten zetten." Nog gelukkiger was André Ha- zes, die als beetje vreemde eend in deze popbijt onverwacht huiswaarts keerde met twee tro feeën, waarmee zijn laatste frustraties over de 'Edison-af- faire' meteen leken te zijn weg gespoeld. „Een machtige erva ring om in deze entourage zo te worden geprezen. Ik kan weer een even een stootje hebben", aldus de Amsterdamse zanger van het levenslied. GPD Winnaars TMF Awards 2000 Natio naal: Beste zangeres: Anouk Beste zanger: Marco Borsato Beste popgroep: Volumia! Beste rockgroep: Kane Beste live-act: Anouk Beste r b-act: Roméo Beste rap-act: Def Rhymz Beste dance-act: Vengaboys Beste album: 'Luid en Duidelijk'- Marco Borsato Beste single: 'The Dark'- Anouk Meest belovende act: Abel Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009' Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8 30 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vri|dagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso' (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (nvt) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar. ƒ380,00 381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag:/ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65,597 Postbank 35,93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel'0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3