rerneuzen raakt zijn spitsen kwijt Geen Turkse fans in Leeds Negentien positieve gevallen bekend bij dopinginstituut Ilarry van der Hooft speelt volgend jaar bij Hoek C Utrecht met tien man elukkig langs Sparta Steun voor supporters /Vjax bij protestactie tegen combiregeling Van Gaal zet Kluivert op de bank na kritiek Freire wint in Aragon Straf Bruggink opgeschort fforFrits Bakker fgBNEUZEN - De 22-jarige pitsspeler Barry van der Hooft peft gisteravond bij Terneuzen jjn vertrek naar Hoek aange- iondigd. Hij is de eerste van de liic aanvallers bij de kampioen ,jii de tweede klasse die de club idinitief gaat verlaten. Het is jrijwel zeker dat ook Adri van Hanegem en Antoine Thoen vol - »nd jaar bij een andere club Jpclen. Mike But had gisteren Kil gesprek met Hoek, maar jeeft een week bedenktijd ge daagd. Sarry van der Hooft, die vanaf jjjn vijfde jaar bij Terneuzen .peelt, maakt er geen geheim 311 dat hij graag hogerop wil. ik wil wel eens kijken of ik dat jveau aankan", motiveerde hij ;jn overgang naar Hoek. Er pelen niettemin ook andere za- gn mee in zijn beslissing. Be- ®id is dat de veel scorende ünvaller niet de meest ideale datie heeft met trainer Paul iussa. Adri van Hanegem laat zijn ver sie nog afhangen van een ge- prek met Terneuzen. „Maar in jincipe ga ik terug naar IJzen- iijke", zei hij gisteren vanuit lurkije, waar hij deze week op a^enreis is. Met Antoine loen, zo bleek vorige week, wil "erneuzen zelf niet meer verder. Jij heeft niet gebracht wat van aim werd verwacht. Thoen heeft contacten in België en heeft net als Menno den Dekker en Barry van der Hooft al met HW'24 gesproken. De uittocht van de spitsen brengt Terneuzen in grote pro blemen. Met het kampioen schap en de promotie naar de eerste klasse zette de ambitieu ze club vorige week een belang rijke stap op weg de hoogste re gionen van het amateurvoetbal. Die ambities lopen gevaar als veel spelers uit de huidige selec tie de club de rug toekeren. Voorzitter: geen leegloop bij Terneuzen TERNEUZEN - Volgens Eddy Dobbeleir, voorzitter van voet balvereniging Terneuzen, is een leegloop bij de club niet aan de orde. „We willen eerst met alle spelers gesproken hebben voor dat we duidelijkheid geven over de situatie. Dat is onze erecode." Dobbeleir betreurt het vertrek van Barry van der Hooft naar Hoek, maar kan begrip opbren gen voor de keuze van de spits. „Ik voel geen rancune, iedereen is vrij om te doen en laten wat hij zelf wil. Zo gaan dit soort din gen nu eenmaal in de sport. Maar ik vind het wel opmerke lijk dat Barry heeft gezegd dat hij een Terneuzen-hart heeft, en toch vertrekt." UTRECHT - FC Utrecht heeft psteren in de eredivisie voetbal migszins gelukkig met 3-1 ge- jonnen van Sparta. Alle doelpunten vielen na rust. Dijkhuizen opende de score in ie 55e minuut namens Utrecht, let antwoord kwam drie minu- ;n later van Marbus, maar ïuijt herstelde de voorsprong ;ijna direct daarna. Robbe- nond besliste het duel in de iotfase via een strafschop. 'iadat scheidsrechter Koopman 'trecht-speler Martel met rood an het veld had gestuurd, ont- tond er een opstootje waar over a weer werd geschopt en gesla- en. Spartaan Marilia zou heb- Paul Telussa hield na het beha len van de titel nog vol dat daar geen sprake van kon zijn. Toen al waren er echter geruchten over een uittocht. Het was al be kend dat Danny Magito naar Hoek ging. Peter Nieskens gaat terug naar Cadzand. Peter Huls, de doelman, gaat volgend jaar in een lager elftal spelen. Met Barry van der Hooft, zondag nog twee keer succesvol in de kampioenswedstrijd tegen TSC, vertrekt ook de eerste spe ler uit de eigen kweek. Verder overweegt Geertjan de Smet, gedwongen door een drukke baan, naar RIA over te gaan. Terneuzen heeft inmid dels wel wat versterkingen (On- no Doeland en Jacky Lambert) op het oog, maar is nog volop be zig met gesprekken met de hui dige kern. Zowel Barry van der Hooft als Adri van Hanegem verzekerde gisteren dat de dreigende leeg loop niets met de sfeer binnen de club heeft te maken. „Het is best moeilijk om Terneuzen te verla ten, omdat het een prachtige club is", zei Barry van der Hooft. „Ik had mijn beslissing al genomen voor het kampioen schap, omdat ik wel eens wat anders wil." Fricties Hij wil wel toegeven dat er dit jaar fricties zijn geweest met trainer Paul Telussa. „Ik vond dat ik af en toe ten om-echte uit het elftal werd gezet. Het mooi ste voorbeeld was de periode dat we voor de beker tegen Hoek en in de competitie tegen HW en TAC/BWB speelden. Ik scoorde vijf keer in die drie wedstrijden, maar zat de week daarop weer gewoon op de bank. Toen heb ik gezegd: zo ga ik niet verder. Het kwam me dus wel goed uit, dat ik diezelfde week door Hoek werd benaderd voor een over gang." „Het kan geen kwaad", vindt hij ,dat ik ook eens onder een ande re trainer ga spelen. Het zou mijn vierde jaar onder Telussa worden en ik ging nu af en toe al met tegenzin naar de training. Dat heb ik nooit eerder gehad." Van der Hooft was een van de spelers, die na de winterstop bij het bqgtuur hebben aangedron gen op een trainerswissel na dit seizoen. Adri van Hanegem: „We hadden dit jaar een selectie, waarin een prima sfeertje heerste. Maar ik had het al zien aankomen dat die groep niet bij elkaar zou blij ven. Danny Magito weg, Bany van der Hooft weg, Antoine Thoen en in het pngunstigste ge val ook Mike But en Geertjan de Smet nog weg. Dan wordt het een heel ander verhaal. Ik heb alleen zelf nog geen definitieve beslissing genomen. Het lijkt me galant tegenover Terneuzen dat we eerst nog een gesprek hebben. Met de trainer heb ik in dit hele jaar nooit een fatsoen lijk gesprek gehad. Hij wil het misschien nu wel. Ik kom vol gende week terug uit Turkije, dan zie ik wel verder." Mike But sprak gisteren met een delegatie van Hoek en wacht de ontwikkelingen af. „Het liefst blijf ik bij Terneuzen", zei hij. „Ik heb het naar mijn zin en heb niet zo veel trek meer om drie keer per week te trainen." ben getrapt. Trainer Dolf Roks vreest dat de Braziliaan op basis van televisiebeelden zal worden aangepakt. „De scheidsrechter bakte er niets van. Hij keurde een doelpunt van Sparta onte recht af en ook die strafschop te gen ons sloeg nergens op. Straks moet ik nog enkele spelers mis sen door schorsingen, omdat Koopman slecht fluit. FC Utrecht - Sparta 3-1 (0-0). 55. Dijkhuizen 1-0, 58. Marbus 1-1. 60. Kuijt 2-1, 83. Robbemond 3-1 (straf schop). Scheidsrechter: Koopman. Rode kaart65. Martel (FC Utrecht). Gele kaart: Langerak, Stroeve, Mar bus (Sparta). Aantal toeschouwers: 13.400. ANP Terneuzen-spits Barry van der Hooft (midden) vertrekt naar Hoek, verdediger Peter Nieskens (rechts) naar Cadzand. Hanegem (links) weet nog niet of hij bij Terneuzen blijft. Aanvaller Adri van foto Peter Nicolai Feyenoord oefent in Japan ROTTERDAM - Feyenoord speelt eind mei een vriendschap pelijke wedstrijd in Japan. Op 31 mei komt de Rotterdamse club uit tegen Avispa Fukuoka. Met de wedstrijd wordt de goede band tussen Nederland en Japan nog eens onder streept. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat de eerste contacten tussen beide landen werden gelegd. Feyenoord vertrekt op 26 mei naar Japan en komt op 1 juni terug. De selectie moet waarschijnlijk aangevuld worden, omdat de oefenwedstrijd in de periode valt dat Nederland zich voorbereidt op het Eu ropees kampioenschap, dat op 10 juni begint. ANP Hiddink heeft lot in eigen hand SEVILLA - Trainer Guus Hiddink mag blijven bij Real Betis als hij de Spaanse club dit seizoen in de hoogste afdeling weet te houden. „In dat geval krijgt hij een nieuw contract", liet voorzitter Manuel Ruiz de Lopera weten. „Maar dat moet hij dan nog wel willen tekenen." Hiddink ging begin februari bij Real Betis aan de slag. Sindsdien heeft de ploeg nog weinig progressie getoond. De club van Hiddink staat momenteel op de zeventiende plaats. Vanavond speelt Real Betis tegen mid denmoter Espanyol. Deze week werd in Schotland bekend dat Celtic interesse heeft in Hiddink. De Schotse topclub wil een Nederlandse trainer aanstellen na de goede ervaringen met Wim Jansen en de successen van rivaal Glasgow Rangers onder Dick Advocaat. RTR Nilis in Belgische voorselectie EINDHOVEN - Luc Nilis keert mogelij k terug in de Belgische voetbalploeg. Bondscoach Waseige heeft de aanvaller van PSV opgenomen in zijn voorlopige selectie voor de oefenin terland tegen Noorwegen op 26 april. Het is de eerste keer dat de Belgische keuzeheer Nilis nomineert. Waseige maakt vol gende week zijn definitieve selectie bekend. De Belgische bondscoach, die onlangs zijn contract verlengde, vindt Nilis geen speler voor de bank. De scheidende PSV-spits moest voorin de laatste maanden steeds voorrang verlenen aan Strupar en Emile Mpenza. Nilis heeft nog wel trek in een op treden bij Euro 2000, komende zomer in België en Nederland. ANP Suker mag transfervrij weg LONDEN - De Kroatische aanvaller Davor Suker mag Arse nal aan het einde van het seizoen transfervrij verlaten. Het contract van de ervaren international, die in Londen geen ba sisplaats heeft, loopt nog een jaar door. Trainer Wenger vindt het echter onjuist om een speler van zijn kaliber en reputatie slechts als reserve te gebruiken. De Franse coach heeft vier topspitsen voor twee posities: Bergkamp, Henry, Kanu en Su ker. „Een speler met zijn kwaliteiten moet elke week in actie komen. Er is geen sprake van enige onenigheid", benadrukte Wenger. Suker kwam vorig jaar over van Real Madrid voor een bedrag van 6,5 miljoen gulden. De topscorer van het laat ste WK in Frankrijk, waar Kroatië ten koste van Nederland op de derde plaats eindigde, staat al in de belangstelling van West Ham. RTR Matige score Jan Timman REYKJAVIK - Schaker Jan Timman is tijdens een open toer nooi in Reykjavik geëindigd op de gedeelde negende tot en met dertiende plaats, met onder anderen de Bosnische Neder lander Ivan Sokolov. Het evenement gold voor Timman als voorbereiding op een sterk bezet toernooi dat volgende week in Bali begint. Timman bleef in de IJslandse hoofdstad welis waar ongeslagen, maar leverde anderhalve punt in op toer nooi winnaar Hannes Stefansson uit IJsland. Achter Stefans- son volgde een groep met zeven schakers, onder wie de bijna 69-jarige Viktor Kortsjnoi. ANP Uefa weert Galatasaray-aanhangers uit angst voor Engelse wraakacties tan onze sportredactie DEN BOSCH - Supporters van Ajax hebben een kort geding ingespannen tegen de ge- seente Den Bosch. Ze eisen dat kt verbod om woensdag in die ilaats te demonstreren tegen de «genaamde combiregeling ïordt ingetrokken. Burgemees- er Rombouts van Den Bosch keft die demonstratie verho len omdat hij bang is voor onge- ■egeldheden. listeren maakten aanhangers an Feyenoord bekend dat ze ïoensdag ook naar Den Bosch aan. Eerder lieten supporters an FC Utrecht en NAC al weten iat eveneens van plan te zijn. De Jtrechters willen de A2 langdu- igblokkeren, zo hebben ze aan- fekondigd. Met de demonstra tie willen de voetbalfans hun ongenoegen uiten over de in hun ogen inhumane wijze van sup- portersvervoer. Rombouts heeft er volgens zijn woordvoerder van begin af aan rekening mee gehouden dat woensdag niet alleen suppor ters van Ajax naar Den Bosch komen. „Het vermoeden dat ook andere groeperingen meedoen, was een van de belangrijkste re denen om het verbod uit te vaar digen", aldus de zegsman. In een brief aan het gemeente bestuur heeft de Feyenoord Supportersvereniging gisteren laten weten zich solidair met Ajax te voelen en ondanks het verbod toch naar Den Bosch af te reizen om te protesteren. Een betoging van onder ande ren Feyenoordsupporters voor het stadion van Willem II in fe bruari dit jaar liep uit op een confrontatie met de politie. Bij ongeregeldheden werden toen 236 voetbalfans opgepakt. Burgemeester Rombouts van Den Bosch heeft de wedstrijd FC Den Bosch - Ajax wegens aangekondigde demonstraties al twee keer verboden. Het kort geding dient maandag morgen voor de president van de rechtbank in Den Bosch. ANP fen onze sportredactie ROTTERDAM - Negentien wedstrijdsporters zijn vorig jaar in Nederland op doping be trapt. Dat blijkt uit het eerste jaarverslag van het onafhanke lijke dopingcontrole-instituut Doconed. De bekendste geval len zijn die van atleten Troy Douglas en Wilma van Onna. Vorig jaar zijn onder verant woordelijkheid van Doconed I016 dopingcontroles uitge- foerd, vooral bij wielrennen, at- fctiek, schieten, zwemmen en waterpolo. In 1,9 procent van de pallen ging het om doping. }Wee sporters, een ijshockeyer jneen gewichtheffer, weigerden tich te laten controlerenwat als positieve zaak wordt be- jehouwd. Beiden zijn voor lan- (ere tijd geschorst. In de zeventien andere positieve {evallen was elf keer salbutam- het gewraakte product, een iniddel tegen astma. Al deze Sporters hadden een medisch at test, zodat hun bonden de zaken seponeerden. Een wielrenner met een ontoelaatbare testos- teron/epitestosteron-spiegel kwam er ook zonder straf vanaf. De dopingzaak van sprinter Troy Douglas kreeg veel aan dacht. De tuchtcommissie van de atletiekunie sprak hem vrij van het gebruik van nandrolon. Diezelfde commissie gaf lange- afstandsloopster Wilma van Onna een waarschuwing, om dat bij haar sporen van het mid del pseudo-efedrine werden ge vonden. Van drie atleten is de zaak nog in behandeling. Volgens directeur M. Koornneef van Doconed gaat het in de ne gentien zaken vier of vijf keer om buitenlandse sporters die bij een Nederlands evenement zijn betrapt. Nederland voert ten opzichte van vergelijkbare lan den als België, Australië en Noorwegen relatief weinig con troles uit, maar wil dat opvoe ren naar 1750 controles dit jaar en 2500 in 2001. ANP van onze sportredactie ISTANBUL- Fans van Galatasaray worden volgende week geweerd bij het Europacup duel met Leeds United. Dit heeft de Europe se voetbalbond Uefa gisteren in Nyon beslo ten. Volgens het bestuur kan de Engelse politie de veiligheid van supporters uit Tur kije onvoldoende waarborgen. De Uefa zei te beseffen dat de beslissing niet bij alle betrokken partijen goed zou vallen. Het bestuur sprak van een finaal en bindend oordeel. De Uefa gaf daarbij aan dat hier mee Galatasaray niet verantwoordelijk is gesteld voor de dood van twee Britse fans vorige week in Istanbul. Een official van Galatasaray noemde de be slissing van de Uefa in een eerste reactie „onacceptabel". Voorzitter Faruk Suren verklaarde later op de dag dat zijn club zich neerlegde bij het besluit van de Uefa. „We zullen zeker naar Leeds gaan om de wed strijd te spelen, maar we willen garanties voor onze veiligheid en gezondheid", liet hij weten. Galatasaray pleitte eerder bij de Uefa voor een return op neutraal terrein of een wedstrijd in Leeds zonder publiek. Opluchting „Voor ons is deze maatregel een hele op luchting", sprak Leeds-voorzitter Peter Ridsdale. „De Uefa heeft ons gevraagd om strikte veiligheidsgaranties. Gezien de tra gische gebeurtenissen in Istanbul zou het krankzinning zijn om absolute garanties te geven. De emoties lopen in Leeds nog steeds hoog op." De Turkse minister van sportzaken, Fikret Unlu, sprak van een verkeerd besluit. „En geland en Leeds mogen niet profiteren van de dood van twee Britten in straatgevech ten", stelde hij. „Wat is het verband? Wat heeft Galatasaray hiermee te maken?" De Turkse club krijgt voor officials en ande re personeelsleden niet meer dan tachtig toegangsbewijzen. Het bestuur moet ervoor zorgdragen dat deze tickets terechtkomen bij mensen die zich „waardig en beheerst" zullen gedragen. De 1750 kaarten die Gala tasaray voor het duel al in bezit had, zijn door de Uefa ongeldig verklaard. De plaats bewijzen dienen per omgaande te worden teruggestuurd naar het hoofdkantoor in Nyon. De vakken waarin de Turkse fans zouden komen, moeten in het stadion van Leeds leeg blijven. Scheiden Turken die zich toch bij het stadion melden, kunnen eventueel in de lege vakken alsnog een plekje vinden. Door een strenge controle aan de toegangspoorten wil de Uefa in elk geval de Turkse fans van de Engelse aan hangers scheiden. Minister Unlu benadruk te dat de Engelse autoriteiten Turken uit Groot-Brittannië of andere delen van West- Europa niet kan weerhouden van een be zoekje aan Leeds. „Ik verwacht daarom toch nog honderden, misschien wel duizen den Turkse mensen bij de wedstrijd. Het besluit van de Uefa is een gevolg van de moord op twee supporters van Leeds, vorige week bij het eerste duel in de halve finale van de strijd om de Uefa Cup. Vier Turkse verdachten zijn daarvoor gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld. Zij lopen het risico 24 tot 30 jaar te worden opgeslo ten. Galatasaray verdedigt in Leeds een voor sprong'van 2-0. Beide ploegen spelen don derdag met rouwbanden. Voor het duel zal een minuut stilte in acht worden genomen ter nagedachtenis aan de slachtoffers. RTR/AFP van onze sportredactie BARCELONA - Patrick Klui vert heeft het voorlopig ver bruid bij trainer Louis van Gaal. De spits van Barcelona en Oranje is gepasseerd voor de wedstrijd van vanavond tegen Real Oviedo. Kluivert speelde de afgelopen week met Barcelona een drietal teleurstellende wedstrijden te gen Chelsea (1-3), RealMallorca (0-3) en Atletico Madrid (0-3). In de Spaanse media deed de voormalige Ajacied een aantal kritische uitlatingen, die bij Van Gaal verkeerd zijn gevallen. „Het is waar dat de relatie tus sen Van Gaal en de spelers voor verbetex-ing vatbaar is", zo werd Kluivert gistei'en geciteerd in de krant Sport. „Zeker op dit mo ment." Ook voor een radiosta tion was hij kritisch. „Ik denk niet dat het zijn bedoe ling was om de zaken negatief te Golfbalwerper in kraag gevat FREIBURG - De Duitse politie heeft een 16-jarige jongen aan gehouden op verdenking van de mishandeling van doelman Oli ver Khan. De keeper van Bayern Münehen kreeg woensdag in de uitwed strijd tegen SC Freiburg een golfbal tegen zijn hoofd ge gooid. Na medische behande ling kon Kahn de wedstrijd voortzetten. Het bestuur van Freiburg had een beloning van 1200 gulden uitgeloofd voor de gouden tip in deze zaak. Giste ren meldde de politie de arresta tie van een jongeman. Hij heeft bekend. DPA -> beïnvloeden", aldus Van Gaal in Studio Sport. „Ik ken Patrick al vele jaren, maar ook een speler van zijn leeftijd moet weten wanneer hij al dan niet uitspra ken kan doen. Ik heb niet veel met hem gespi*oken, maar het is niet het moment om te spreken als zoiets gebeurt." Van Gaal hamerde deze week in het openbaar nog op discipli nair gedrag van zijn spelers. Dani neemt tegen Oviedo de ba sisplaats van Kluivert over. Bar celona moet winnen om een kans te behouden op titelpro- longatie. Door de recente pro blemen zou Kluivert een over stap overwegen naar de Engelse competitie. RTR/ANP SABINANIGO - De Spaanse wielrenner Oscar Freire heeft de derde etappe van de Ronde van Aragón gewonnen. De wereld kampioen was de sterkste in de 159 kilometer lange rit van Be- nasque naar Sabinanigo. De Italiaan Leonardo Piepoli is lei der in het algemeen klassement. De Italiaan Ivan Quaranta schreef de derde etappe in de Wielerweek van Lombardije op zijn naam. Hij sprintte sneller dan landgenoot Marco Zanotti en de Sloveen Zoran Klemencic in de 18 5 kilometer lange rit van Sarnico naar Telgate. De Oe kraïner Sergei Gontsjar voert het veld aan in het klassement. De Belg Erwin Thijs won in Val kenburg de derde etappe van de Ster der Beloften. De wegkapi tein van Vlaanderen 2002 klop te de Nedei-landerHarcn Jansen. AFP/ANP Een supporter van Galatasaray pept zijn collega's op tijdens de wedstrijd tussen zijn club en Besiktas, die in 1-1 eindigde. Turkse fans worden volgende week geweerd uit het stadion van Leeds, tegenstander in de halve finale van de Uefa Cup. foto Fatïh Saribas/Reuters ZEIST - PSV-aanvaller Arnold Bruggink heeft gistermiddag be roep aangetekend tegen zijn schorsing van vier wedstrijden. De commissie van beroep van de KNVB heeft daarop zijn straf opge schort. Dat betekent dat hij zondag kan meedoen in de thuiswed strijd tegen Cambuur, waarin PSV mogelijk kampioen wordt. De tuchtcommissie van de KNVB sprak de straf uit na de mondelin ge behandeling van de zaak donderdagavond in Zeist. Eerder wees de aanvaller van PSV een schikkingsvoorstel van de openbai'e aan klager af. Deze stelde een schorsing van vier duels vooi', waarvan één voorwaai'delijk. Bruggink werd in staat van beschuldiging gesteld na een vechtpar tij in de thuiswedstrijd tegen AZVolgens de openbare aanklager en de tuchtcommissie had hij bij het massale handgemeen een tegen stander geslagen. Biriggiiïk sprak dondei'dagavond tijdens de be handeling van een duwende beweging. Scheidsrechter Schaap be- strafte na alle incidenten op het veld alleen AZ-speler Lee met de rode kaart. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65