Thematuin zoekt naar sponsors Fusie bekrachtigd, leden geëerd Duikers en vissers bereiken akkoord Herindelingsdiscussie gaat te weinig over knelpunten Lek rode diesel zit niet bij Cehave zeeland zaterdag 15 april 2000 z 16 Euregiopark Oostburg Meer vogels slachtoffer van olielozingen Noordzee Omroep Zeeland laat NOS wel op zender toe Mega Dance Party flopt in Middelburg H OBSE b.V. Een deel van de gehuldigde FNV-leden, staand vlnr.E.Danckaert, J. de Roos en L. Willaert (allen vijftig jaar lid) en zittend de 96-jari- ge Th. Goossens, die al zeventig jaar lid is. foto Peter N icolai doorEdy de Witte HULST - Tijdens de algemene ledenver gadering is vrijdagavond in zaal Rey- naertshof officieel de fusie beklonken tussen de afdelingen Groot Hidst en Hon- tenisse van FNV Bondgenoten. De nieuw gevormde afdeling Oost-Zeeuws-Vlaan- deren met R. de Kort als voorzitter telt nu ruim 1600 leden. Verder werden nog 68 le den in het zonnetje gezet voor hun lang durig lidmaatschap. Th. Goossens uit Clinge en J. Baart uit Kloosterzande prij ken al zeventig jaar op de ledenlijst. Met bestuursleden uit beide afdelingen is er nu sprake van een goede spreiding in het werkgebied. Voorzitter De Kort was secretaris van de afdeling Hontenisse. De huidige vice-voorzitter P. de Cock be kleedde bij Groot Hulst ook diezelfde functie. Secretaris van de afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen wordt M. Boone, ter wijl G. van Dorsselaer de financiën gaat beheren. Het totale bestuur bestaat uit dertien personen. De Kort zei dat de nieuwe afdeling voor de herkenbaarheid er in elk geval naar streeft om in elke woonkern van het bondsgebied voor de leden een contactadres te hebben. De samenvoe ging was voor voorzitter G. de Loos van Groot Hulst een goede gelegenheid om zich niet meer als praeses herkiesbaar te stellen. Deze vakbondsman in hart en nie ren hanteerde twintig jaar de voorzitters- hamei-. Na het officiële gedeelte nam vice-voor zitter De Cock de huldiging van de jubila rissen voor zijn rekening. Goossens en Baart kregen voor hun zeventigjarig lid maatschap een lintje met gouden medail le. De 96-jarige Goossens werkte voor de oorlog onder meer in de klompenmakerij en vlasindustrie. In de oorlog werd hij te werkgesteld in een houtzagerij in Ham burg om kistjes te maken voor kogels. Na een vluchtpoging belandde Goossens nog in een concentratiekamp. Met een onder scheiding voor het redden van een Engelse piloot op zak werkte hij na de bevrijding t-ot zijn pensioen op de Zuid Chemie in Sas van Gent en de Hydro Agri (vroeger NSM) in Sluiskil. Speldje Baart is eveneens een trouw vakbonds man. Zijn arbeidszaam leven stond voor namelijk in dienst van de PZEM. Baart zelf was vrijdagavond niet aanwezig. De heren E. Hiel (niet aanwezig), J. de Roos, L. Willaert en E-. Danckaert viel voor hun vijftigjarig lidmaatschap een gouden speldje met robijn ten deel. Tweeëntwin tig leden ontvingen een gouden speld om dat zij veertig jaar trouw hun contributie betalen. Tenslotte was er nog een zilveren speldje voor veertig leden voor hun 25-ja- rig lidmaatschap. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De stichting Eu- regiotuinen in Oostburg is op zoek naar sponsors voor het tui- nencomplex, dat aan de rand van Oostburg wordt aangelegd. Bedrijven en instellingen wor den gevraagd een onderdeel van het park te adopteren of een van de gebruikte materialen te leve ren. Tuin- en landschapsarchi tecten en hoveniersbedrijven krijgen daarnaast het verzoek om op eigen kosten een voor beeldtuin aan te leggen. De sponsoring is nodig om de benodigde middelen voor het Foto-expositie over de landbouw AXEL - Met de fototentoonstel ling 'Landbouw in Zeeland' laat de bibliotheek in Axel een stuk je nostalgie herleven. De expositie is samengesteld door het Zeeuws Documenta tiecentrum in Middelburg. De foto's belichten acht verschil lende aspecten van het land- bouwgebeuren in Zeeland waaronder de landarbeiders, de veeteelt, de hofsteden en het ge bruik van paarden. Ook is een aantal foto's te zien over fruit teelt met onder meer de Goese fruitveiling in 19 3 5De vroegere vlasteelt in Koewacht en Sint Jansteen krijgt eveneens de no dige aandacht. De expositie is tot en met 2 mei te zien tijdens de openingsuren van de leeszaal. Escort gestolen TERNEUZEN - Aan het Berliozhof in Temeuzen is tus sen donderdag 18 uur en vrij dagmorgen 6.45 uur een grijze Ford Escort gestolen. Het ken teken is TF-92-DF. dertien hectare grote thema park complex bij elkaar te krij gen. Er is nog ongeveer 1,5 mil joen gulden nodig. De stichting Euregiotuinen bracht zelf al cir ca zeven miljoen gulden bijeen, waarvan 3,5 miljoen gulden uit subsidiegeld. Hiervan werd 1,1 miljoen gulden betaald door de gemeente Oostburg, de rest kwam van de provincie Zee land, de ministeries van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en Economische Zaken en de Europese Gemeenschap. Waterpartij Voor sponsoring komen ver schillende elementen van de tuinen in aanmerking. Het 'Grand Canal'een langgerekte waterpartij dwars door de ren- naissance- en baroktuin, is er één van. De aan te leggen linie- dijken en fortificatie, naar het model van fort Moerschans bij Hulst, en de gestileerde kreek met waterval worden, als het aan de stichting ligt, voorzien van bordjes van sponsors. Ook de plantenkas, verlichting, be- regingsinstallatie, bijzondere brug over de boomkreek, de tr- appartijen, de bestrating en de historische tuinen zijn te adop teren. Een aardig, in het oog springend, onderdeel is de nog te ontwerpen 'folly'een bouw kundige dwaasheid, een nutte loos, bizar bouwwerk dat vroe ger vaak te vinden was in een Engelse landschapstuin. Als een bedrijf ervoor kiest de materialen te financieren, moe ten deze natuurlijk wel passen in het 'vormgevingsconcept', zoals dat bedacht is door land schapsarchitecten Bosch Slabbers uit Middelburg. Ook de ontwerpen van tuinarchitec ten en hoveniersbedrijven voor de voorbeeldtuinen worden door het bureau getoetst. Be drijven kunnen hiermee binnen de Euregiotuinen hun visite kaartje afgeven. door Ben Jansen MIDDELBURG - Op 66 plaat sen aan de Oostersclielde, de Grevelingen en het Veerse Meer plaatsen beroepsvissers geen fuiken meer die hinder kunnen opleveren voor sportduikers. De vissers worden hiervoor schade loos gesteld door middel van een prijsverhoging van de Zeeuwse duikvergimning. Verder komt er een meldpunt waar duikers en vissers eventu ele schade aan netten buiten de corridors kunnen aangeven. Duikers en vissers hebben hier over vrijdag samen met de pro vincie Zeeland een vergelijk ge troffen. De afspraken moeten nog worden uitgewerkt en for meel bekrachtigd, maar het is in elk geval de bedoeling dat beide partijen zo snel mogelijk in de geest van het akkoord gaan handelen. Dit betekent dat sportduikers alleen op de over eengekomen plekken (49 aan de Oosterschelde, 13 aan de Greve lingen en 4 aan het Veerse Meer) te water gaan en dat de vissers in deze corridors geen fuiken meer neerzetten. Lossnijden De provincie zal ervoor zorgen dat de corridors op' kaarten worden ingetekend en worden voorzien van markeringsbor den en informatiepanelen. Op die panelen komt het telefoon nummer te staan van de Zeeuw se visserijkoepel Zevibel, die als meldpunt gaat fungeren. Vol gens de georganiseerde duik sport is er geen reden waarom een goedwillende sportduiker er geen melding van zou maken wanneer hij ergens buiten een corridor in vistuig is beland en zichheeftmoetenlossnijden. De duikers zijn hiervoor verzekerd. De corridors worden ongeveer honderd meter breed. Dit bete kent dat de vissers in de Delta- wateren op ongeveer 6,5 kilo meter oever niet langer alle soorten vast vistuig kunnen plaatsen. Daarvoor krijgen ze jaarlijks een compensatie van vijf gulden per meter. Deze ver goeding wordt betaald uit een opslag op de prijs van de ver gunning die duikers moeten hebben om in de Zeeuwse wate ren te mogen afdalen. Dat vijf jaar geldige document (nu voor 47,75 gulden verkrijgbaar) wordt 10 a 15 gulden duurder. De meeropbrengst wordt behal ve voor de compensatie voor de vissers en de markering van dei corridors gebruikt vo.or aanleg van dijlcovergangen, parkeer-' terreinen en toiletvoorzienirk gen. Bekeken worclt nog of ook'? de vurige wens van de duikend kan worden ingewilligd om met 'I behulp van leuningen of andere'l voorzieningen het passeren van: de waterlijn te vergemakkelijk ken. Op veel plaatsen liggen ste-- nen die door wier spekglad zijn. Volgens duikers gebeuren daar veel meer ongelukken dan on der water. Gedeputeerde G. van Zwieten'l en vertegenwoordigers van vis- sers en sportduikers lieten vrij-'i dag blijken blij te zijn met het akkoord. Van Z wieten legde er"' de nadruk op dat er nog veel valt te regelen. De afspraken moeten nog op papier worden gezet én' voorgelegd aan de achterban nen van de organisaties van vis- sers en duikers. Ook moet nog i overleg worden gevoerd met de sportvissers in de Deltafedera tie en met het ministerie van; Landbouw, Natuurbeheer erii Visserij, dat een en ander in de. visserij vergunningen moet, vastleggen. Ook het Openbaai' Ministerie moet ermee akkoord gaan, want dat moet het corri- dorbeleid handhaven. ChristenUnie wil beknotting kleine luchtvaart DEN HAAG - De ChristenUnie, de combinatie van RPF en GPV, wil de kleine luchtvaart aan banden liggen. In de vrijdag uitgebrachte nota 'Kan het wat stiller a.u.b. pleit de ChristenUnie onder meer voor de vaststelling van een maximum aantal vluchten per jaar en de uitstoot- en ge- luidseisen voor vliegtuigen moeten zo snel mogelijk worden bijgesteld. Voor kleine velden, zoals Midden-Zeeland, moet een vliegverbod gaan gelden tussen zeven uur 's avonds en ze ven uur 's ochtends. Omwonen den van vliegvelden moeten» volgens de ChristenUnie, beter weten waar zij aan toe zijn. Vol gende week praat de Tweede Kamer over kleine en regionale luchthavens. VLISSINGEN - Omroep Zee land staat positief tegenover plannen om de NOS zendtijd te geven op regionale tv-zenders. Een aantal andere regionale omroepen wil daarvan echter niets weten. De Raad van Toezicht van de NOS is inmiddels akkoord ge gaan met het plan voor een Re gio Plus Kanaal. De NOS wil 's avonds tussen acht en elf uur ei gen programma's uitzenden op de regionale kanalen. Het gaat daarbij ondermeer om geactua liseerde journaals. Volgens directeur/hoofdredac teur F. Feij van Omroep Zeeland is over de plannen nog geen de finitieve overeenstemming be reikt. Vier (Friesland, Gelder land, Brabant en Limburg) van de dertien regionale omroepen staan er, aldus Feij, ronduit af wijzend tegenover. „Die redene ren: ons kanaal is ons kanaal, daar komt verder niemand aan." Bij Omroep Zeeland wordt daar anders tegenaan gekeken. Feij spreekt van een 'verrijking'. „Wij denken dat we onze Mjkers er een groot plezier mee doen." Herhalingen In de praktijk zou het beteke nen, dat de NOS in de avond uren 'inbreekt' in de zendtijd van - onder meer - Omroep Zee land. De Zeeuwse regionale om roep zendt op de beoogde tijd stippen uitsluitend herhalingen uit. Feij: „Die herhalingen zijn wel leuk, maar wij merken dat we de meeste kijkers trekken op het moment dat we voor het eerst uitzenden." Feij gaat ervan uit dat het nog tot begin volgend jaar zal duren voordat de NOS met eigen uit zendingen op het kanaal van Omroep Zeeland kan beginnen. Paasviering KBO Hulst HULST - De afdeling Hulst van de Katholieke Bond van Oude ren houdt dinsdag 18 april de paasviering in het dienstencen trum De Lieve in Hulst. Pastor Pollet verzorgt eerst een communiedienst. Het plaatse lijke ouderenkoor Viva la Musi- ca tekent voor de gezangen. Ver der belicht Paul Stockman aan de hand van dia's de vestingstad Hulst. De paasviering begint om 13.30 uur. door Pascalle Cappetti VOGELWAARDE - De discus sie over de gemeentelijke herin deling in Zeeuws-Vlaanderen heeft meer weg van een gezel schapsspel, het schuiven met pionnetjes, dan met een inhou delijke afweging van argumen ten. De problemen waar de ge meenten nu werkelijk tegenaan lopen, blijven vooralsnog bui ten de discussie. Gedeputeerde T. Poppelaars mist in het hele verhaal cle poli tieke discussie, ook binnen de partijen, over de kansen en be dreigingen die de gemeenten te wachten staan. Daarom wil hij eerst een rondje langs alle ge meentebesturen maken en hun ideeën inventariseren, voordat hij een standpunt over wel of geen herindeling inneemt. door René Hoonhorst LAMSWAARDE - De vestiging van de coöperatieve handels vereniging Cehave West in Lamswaarde wordt niet aange klaagd voor lozing van rode die selolie. De dieseltank en de lei dingen op het terrein van de vestiging aan de Frederik Hen drikstraat hebben niet gelekt. Andere aanwijzingen dat er die sel vanaf de Cehave-vestiging naar een sloot in de buurt is ge leid, zijn ook niet gevonden. Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren onderneemt daarom geen sancties tegen de landbouw coöperatie, verklaarde regiodi recteur H. Wijnands van Cehave vrijdag. Een woordvoerder van het waterschap wilde dat niet bevestigen, 'omdat we geen me dedelingen doen over een zaak tussen twee partijen'. De milieumedewerker van het waterschap moest drie weken geleden op stel en sprong naar Lamswaarde om monsters te nemen van vervuild water. Een bewoner van de Frederik Hen drikstraat had twee dode vogels gevonden en bracht dat in ver band met een olie-achtige sub stantie die op de sloot dreef. Het vermoeden dat het ging om rode diesel, een goedkopere brandstof die alleen door land bouwvoertuigen mag worden gebruikt, werd vorige week be vestigd. De diesel kwam uit een lozingspijpje van het Cehave- terrein, maar bij de putten op het terrein werden geen oliespo ren gevonden. De oorzaak van de vervuiling is Cehave en het waterschap dan ook een raad sel. Het terrein van Cehave - waar ook een vestiging van Samec, de De gedeputeerde hield zich vrij dag tijdens een discussieavond in Vogelwaarde, georganiseerd door het CDA-Hontenisse, dan ook op de vlakte over welke weg Zeeuws-Vlaanderen in moet slaan. Hij liet wel doorscheme ren geen voorstander te zijn van de vorming van één gemeente. Ook voor het louter aanpakken van de knelpunten in de Ka naalzone voelde hij niets. „Als je iets doet, moet je het voor de he le regio doen." De opvatting van de gedepu teerde was tegen het zere been van forumlid J. de Graaf van de mechanische poot van de han delsmaatschappij zit - is in de weekeinden altijd afgesloten. Maar de tank is te gebruiken door iedereen die weet hoe het pompsysteem werkt. Sporen van diesel zijn destijds echter ook niet bij de tank ge vonden. Het aftappen van tien, CDA-jongeren in Zeeland. Hij vond het helemaal niet nodig dat de discussie nog eens wordt overgedaan. „We hebben in het verkiezingsprogramma staan: geen herindeling. Daar moeten we ons aan houden. Belofte maakt schuld. Als we als CDA nu toch voor zijn, dan distanti eer ik me voortaan van de pro vinciale afdeling." Kiezersbedrog Het zwalken van het CDA ty peerde hij als kiezersbedrog. De Graaf zag de vertoning in Zeeuws-Vlaanderen als éen vijftien liter brandstof, die ver volgens in de sloot is gegooid, ligt toch al niet erg voor de hand. Maar om in de toekomst hele maal uit te sluiten dat er met ro de diesel van Cehave wordt ge knoeid, laat Wijnands zo snel mogelijk een slot op de diesel tank zetten. „We vinden het ui- Disney-parodie op 'Knabbel, Babbel en Snabbel-niveau'. „Alleen denken aan overleven, en niet aan argumenten." B. Pauwels, statenlid en wet houder in de gemeente Honte nisse, vond dat het CDA zich in principe aan de verkiezingsbe lofte moet houden, maar hij vond ook dat het rapport van de stuurgroep Krachtige Gemeen ten niet uit het oog mag worden verloren. „De aanwijzingen die daarin staan, moeten we ter harte nemen." Hij erkende wel dat dit zeer las tig zal worden. Vanuit het pu- termate vervelend dat we als agrarisch bedrijf met een goede reputatie in verband worden ge bracht met milieuvervuiling. Onderzoek heeft weliswaar uit gewezen dat ons ook niets is te verwijten, maar we willen toch zoveel mogelijk zekerheden in bouwen." bliek werd zelfs de vrees geuit dat de polarisatie rond herinde ling, elke vorm van bestuurlijke samenwerking in de regio on mogelijk heeft gemaakt. Dan is herindeling bijna onvermijde lijk. „Ik vraag me ook af of die samenwerking nog te verwe zenlijken is", aldus Pauwels. „Dat moet de provincie dan maar sturen, eventueel met dwang", oordeelde De Graaf. Voorschotje Dat de meningen ook binnen een 'grote' gemeente als Hulst niet zo vast liggen, liet het Hul ster raadslid J. van Eek vanuit de zaal merken. Hij nam alvast een voorschotje op de raadsver gadering van eind deze maand. „Het standpunt van de burge meester over het inlijven van Axel is niet dat van de gemeente Hulst." MIDDELBURG - Deante, Ke- shaw,Re-Play. Normaal gespro ken zijn deze bekende popbands bijna een garantie voor veel pu bliek. Niets bleek minder waar, vrijdagavond tijdens de Mega Music School Dance Party. Het evenement, dat om acht uur van start zou gaan, begon uiteinde lijk om negen uur in de sporthal aan de Kruitmolenlaan in Mid delburg. Rond die tijd stond de teller bij de kaartverkoop op een vijftigtal betalende bezoekers. Anna Roclriquez, de 19-jarige promotie-coördinator, zegt dat de organisatie „gewoon een in schattingsfout" heeft gemaakt. „We hebben misschien niet de eivaring die voor de organisatie van iets grootschaligs als dit no dig is. Middelburg is de vijfde stad die we aandoen in Neder land. In Alkmaar liep het niet storm en in Leeuwarden, Gro ningen en Rotterdam hebben we het afgelast bij gebrek aan be langstelling. Je moet het evene ment de tijd geven om te groei en Veel mensen vergeten dat het een initiatief is van twee nog jonge mensen, Slijngaard en Pleisnervan de v.o.f Mega Music School Fundraising. De Mega Music School Dance Party, een grootschalig muziek evenement met bekende Neder landse artiesten, is bedoeld om geld in te zamelen voor een goed doel. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar kunnen zich aanmelden voor een talentenjacht die aan het evenement is gekoppeld.Ro- driquez: „Dat de scholieren de ze unieke kans niet grijpen, is niet de schuld van de organisa tie." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Afgelopen winter zijn op de Noordzee meer vogels het slachtoffer van olie gewor den. Dat is een trendbreuk. Van jaar tot jaar is het aantal olievo gels sinds de jaren zeventig steeds gedaald. De stijging is veroorzaakt, denkt het ministerie van Ver keer en Waterstaat, door een incidentele toename van olielo zingen door schepen. De Neder- landse Zeevogelgroep die olie vogels telt op Nederlandse stranden, meende dat olie uit de I bij Frankrijk gezonken tanker Erika de oorzaak zou kunnen I zijn. Het ministerie spreekt dat tegen. De gevonden kadavers1 waren te vers. Nederland gaat1 olielozers harder aanpakken.- Dat kan, omdat cle Noordzee'1 binnenkort de status van 'speci- '1 al area' (speciaal gebied) krijgt, i Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad Gh;E Uitvaartverzorging' aas, Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 -216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissenkerke Begrafenisonderneming Dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Maria van Bourgondiëstraat 1 4386 CV Vlissingen 0118 - 462205 Uitvaartverzorgers: L.PJobse Leeuwerikstraat 8, 4335 CH Middelburg, 0118-633093 O. M. Donker Noorderbaan 42,4386 CA Vlissingen, 0118-478711 P. A Blanker 0118-635871 Bouwcentra beschikbaaf in: .Middelburg, Buitenhoveiaan rViissingen, Industrieweg 20 Cehave zet een slot op de dieseltank om illegaal tanken uit te kunnen sluiten. foto Peter N icola i VERBODEN 'TE ROKEN'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 62