Poetin is bereid meer raketten in te leveren Servische oppositie balt vuist PZC buitenland Veteranen Zimbabwe Rusland wil snel verder na ratificatie Start-2 weigeren bezetting landerijen te staken Verslagenheid Spaanse journalist stuurt serie dreigbrieven om nieuws te creëeren Bolkestein vindt prestaties Chirac, Jospin en Schroder maar zo-zo Turks leger eist inspraak bij keuze van president Voor de echte Voetballiefhebber! zaterdag 15 april 2000 n onze redactie buitenland RARE - De Zimbabweaanse Oorlogsveteranen hebben de be- letting van boerderijen van ylanke landeigenaren gisteren loortgezet. be actievoerders houden voet lij stuk, ondanks het gerechte- Ojk bevel van donderdag dat de [eteranen de landbouwgrond in Zimbabwe moeten verlaten. [Wij gaan door met ons werk. frij zitten midden in een oor- bg", zei Chenjerai Hunzvi, de leider van de veteranen die in de kren zeventig streden tegen de Ranke overheersing. •let bevel tot ontruiming was fonderdag bevestigd door vice- president Msika, die de in Cuba jerblijvende president Moega- >e vervangt. Msika riep op tot l>eëindiging van de bezettingen jn zei dat de regering zal probe ten de financiering van de land- jouwgrond door de voormalige tolonisator Groot-Brittannië te hijgen. Zan de 4500 boerderijen die door blanken worden geëxploi teerd, zijn er vijfhonderd bezet. „Wij willen Zimbabwe bevrij den De poli tie kan ons niets ma ken. Wij zijnhier de baas", zei de secretaris-generaal van de ver eniging voor Oorlogsveteranen, Andrew Mhlanga. Zolang president Moegabe niet duidelijk het standpunt van de vice-president Msika onder streept, blijven de oorlogsvete ranen op hun plek. Zij zijn de acties met instemming van Moegabe begonnen. Moegabe beschuldigt Londen ervan druk uit te oefenen op de internationale gemeenschap om sancties tegen Zimbabwe te be ginnen. „De landbouwgrond zal verworven worden of er nu sancties komen of niet. Laat de Zimbabweanen Zimbabwe be zitten zoals de Britten Britse grond bezitten", zei'de presi dent gisteren op een conferentie in Cuba. De Britse minister van Buiten landse Zaken Cook ziet een lichtpuntje in de veranderde re toriek van Moegabe. RTR/ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteren voor gesteld in Start-3 te komen tot een reductie tot 1500 kernkop pen, maar dan voor beide lan den. Poetin deed dat na de rati ficering van het Starts- verdrag door het Russische par lement, de Doema. Hij waarschuwde dat Moskou Start-2 alleen zal uitvoeren als de VS zich aan het ABM-ver- drag tegen antiraketsystemen uit 1972 houden. Start-2 voorziet in reductie met tweederde tot 3500 koppen voor de VS en 3000 voor Rusland in 2007. Het verschil is ontstaan doordat Russische raketten over zwaardere ladingen be schikken. Dat verschil kan vol gens Russische deskundigen worden weggewerkt door ver ouderde raketten te vervangen door modernere. De VS verklaarden via minister van Buitenlandse Zaken Al bright de ratificering door Rusland toe te juichen en te ver wachten dat de onderhandelin gen over verdere reducering van de kern wapenarsenalen nu in tensiever zullen worden. „Het is een historische stap, die ons aller veiligheid vergroot. Wij willen zeer gaarne onze ge sprekken intensiveren over de volgende etappe in onze dialoog over ontwapening en andere on derwerpen. wanneer mijn Rus sische ambtgenoot Ivanov eind van de maand naar Washington komt", zei Albright. De ontwapening heeft vier jaar vertraging opgelopen door de weerstand van de communisten in de Doema. De Amerikaanse Senaat ratificeerde het verdrag al in 1996. Poetin was aanwezig tijdens de stemming in de Doema. Hij be toogde dat de uitvoering van het akkoord belangrijke kostenbe sparingen zal opleveren. Het geld moet volgens hem gebruikt worden om het Russische leger te moderniseren en toe te snij den op 'lokale conflicten' De Doema heeft voorwaarden verbonden aan de ratificatie. De belangrijkste is dat de VS zich houden aan het ABM-verdrag dat het afweergeschut regu leert. Uit angst voor aanvallen van onder meer Noord-Korea en andere 'schurkachtige staten' willen de Amerikanen onder dit akkoord uit. De Russen zijn fel gekant tegen uitbreiding van de raketafweer. Poetin zegde het parlement toe dat Rusland alle toezeggingen zal intrekken, als de VS het ABM-verdrag uit 1973 schenden. Alleen de communisten en de agrarische partij stemden tegen de ratificatie. De verhoudingen in de Doema zijn drastisch ver anderd sinds de parlementsver kiezingen, afgelopen december. Onder Jeltsin zocht het parle ment voortdurend de confron tatie met het Kremlin. Start II was een onderwerp waar de parlementariërs tegen konden stemmen, zonder dat Jeltsin ze naar huis stuurde. Poetin heeft de Doema ogen schijnlijk onder controle. De communisten zijn geïsoleerd, hoewel de door Poetin beheerste partij Eenheid na de verkiezin gen een pact met ze heeft geslo ten over de benoemingen in be langrijke commissies. Volgens Poertin was zo'n akkoord een malig. GPD/ANP Moslimstrijders Jakarta leveren wapens in IAKARTA - Radicale moslims p Indonesië hebben zich giste ren neergelegd bij de sluiting jan een trainingskamp en het lileveren van hun wapens, naarmee zij een heilige oorlog jp de Molukken hadden willen leginnen. De leider van de groep zei dat de >had (heilige oorlog) niet van de )aan was, en dat zijn strijders ictief zouden blijven, pe Indonesische politie bereik- e gisteren een overeenkomst pet de radicale groepering, die jen trainingskamp leidde ten niiden van de hoofstad Jakarta, be Molukken worden sinds juim een jaar verscheurd door jevechten tussen moslims en jhristenen. Radicale moslims lebben al meerdere keren opge- bepen tot een jihad. Zij vinden iet beleid van president Wahid p slap. Die heeft verklaard dat iet voornemen van de extremis- pn een poging was zijn regering (en val te brengen. ANP Eigen rechter DURBAN - Een man die in Dur- tan een dodelijk ongeval ver oorzaakte, is door zijn buren loodgeslagen. j)e 25-jarige man zou donder- ïag een medepassagier van een jaxibusje hebben beroofd van jen ketting en vervolgens tij yens de rit de chauffeur hebben lestoken, toen die hem tot de or- |e riep. De chauffeur verloor jaarop de macht over het stuur Jn reed twee kinderen van der tien en negen dood. AP X KABRIDAHAR - Een groep Ethiopiërs in de stad Kabridahar in het oosten van Ethio pië heeft zich verzameld rond de karkassen van hun vee. Unicef, de VN-organisatie voor kinderen, meldde gisteren dat de levens van 1,4 miljoen kinderen onder de vijf jaar direct m gevaar zijn door de aanhoudende droogte. Unicef heeft de afgelopen paar dagen een ton medicamenten geleverd aan een gezondheidscentrum in het zwaarst getroffen gebied. Maar volgens de organisatie is dat niet meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. Iedere dag sterven in Ethiopië nu zes tot acht kinderen aan ondervoeding, aldus schattingen van Unicef. foto Joel Robine/EPA van onze redactie buitenland MADRID - Een energiek mens creëert zijn eigen werk. Maar een Spaanse journalist uit de stad Tarragona nam deze taak wellicht iets te se rieus. De 28-jarige verslag gever is in de nacht van donderdag op vrijdag opge pakt omdat hij dreigbrieven stuurde naar de recreatiesec tor aan de Costa Dorada. De man dreigde bomaansla gen op het strand en in recre atieparken te plegen, als hij geen 100 miljoen peseta's, zo'n 1,5 miljoen gulden, zou krijgen. Het was de journa list echter niet om het geld te doen, zoals hij zelf toegaf. Met de brieven had hij ge hoopt een affaire van begin 1999 te doen herleven, toen een onbekende dezelfde drei gementen uitte. Toen ont plofte op het strand een bom, waarbij één persoon werd ge dood. De dader is nooit ge vonden. Toen de dreigbrieven ophiel den, had de journalist me teen minder te doen. Door zelf dreigpost te fabriceren hoopte hij weer mooie verha len te kunnen schrijven. De man ontkent dat hij iets te maken heeft met de eerste se rie dreigbrieven uit 1999, maar de politie zegt dit te zullen onderzoeken. DPA door Hans Gertsen BELGRADO - De Servische op positie heeft gisteren voor het eerst in lange tijd belangrijke punten gescoord in de psycholo gische oorlog tegen president Milosevic en zijn regime. Meer dan 100.000 mensen gin gen in de hoofdstad Belgrado de straat op om vrije verkiezingen te eisen en 'het einde van de staatsterreur'. Het was de eerste grote, geza menlijke manifestatie van de Servische oppositie in Belgrado sinds augustus vorig jaar. De haast spreekwoordelijk ver deelde oppositie besloot in januari onder zware internatio nale druk de rijen tegen Milose vic te sluiten, maar kon het ver volgens lang niet eens worden over de te volgen taktiek. De de monstratie van gisteren moest tot twee maal toe verschoven worden wegens onenigheid over de vraag welke oppositieleiders het volk zouden mogen toespre ken. Van onenigheid achter de scher men bleek gisteren echter wei nig. Vanaf het spreekgestoelte riepen diverse oppositieleiders de Joegoslavische president Milosevic op om af te treden. „We hebben genoeg van de ter reur van Europa's laatste dicta tor. Dit is een gevecht voor ons overleven", zo hield Vladan Ba- tic van de Alliantie voor Veran dering de menigte voor. „We leven in ellende, vernede ring en zorgen", aldus Vuk Draskovic, de leider van de Ser vische Vernieuwingsbeweging (SPO), de grootste oppositie partij. De manifestatie had plaats in een gespannen sfeer. Al vroeg op de dag was overal in Belgrado oproerpolitie te zien. De staats media voerden de afgelopen da gen hun hetze tegen de oppositie nog verder op dan gebruikelijk. Het publiek werd gewaar schuwd voor mogelijke terroris tische aanslagen. Dinsdagnacht ontplofte een bom in een kan toor van de Servische socialisti sche partijde parti] van Milose vic, in Belgrado. Woordvoerders van de regering schoven de oppositie onmiddel lijk de schuld in de schoenen voor die aanslag. De oppositie deed de aanslag, waarbij slechts geringe materiële schade ont stond, af als 'vuurwerk van het regime'. Ook op andere manieren pro beerde het regime gisteren te verhinderen, dat de manifesta tie van de oppositie een succes zou worden. Volgens onafhan kelijke radiozenders in Servië zouden tientallen bussen vol de monstranten buiten Belgrado zijn tegengehouden door de po litie. In sommige gevallen beslo ten de demonstranten daarop de rest van het traject te lopen. Tijdens de demonstratie werden de uitzendingen van de televi siezender Studio B, de belang rijkste zender die in handen is van de oppositie, gestoord. De aan de demonstratie gewijde li ve-uitzending van Studio B was daardoor in grote delen van het land niet te ontvangen. Tegelijkertijd probeerde de staatszender Politika potentiële demonstranten aan de buis te kluisteren met een filmmara thon. Op het programma ston den onder meer de laatste Bond film 'The World Is Not Enough' en 'American Beauty'. De Servische regering weigerde gisteren buitenlandse journa listen tot Servië toe te laten. GPD Grieks hof claimt Duitse vergoeding foor oorlogsleed ITHENE - Duitsland moet een khadevergoeding betalen aan Ie nabestaanden van inwoners fan een Grieks dorpje, die in 1944 door Duitse troepen zijn jeëxecuteerd. pit heeft het Griekse Hoogge- fechtshof gisteren bepaald. Het Jaat om de nabestaanden van 118 bewoners van Distomo, die hjuni '44 werden vermoord, len Griekse rechtbank bepaal- le in 1997 dat de nabestaanden ien schadevergoeding van 27,1 biljoen dollar van Duitsland boesten ontvangen. Maar Ber- Ijn vond dat de kwestie niet viel jnder de jurisdictie van een Briekse rechtbank. Verder zou- len alle schade-eisen al in 1960 lijn afgehandeld door een bila- jeraal akkoord tussen de twee bnden, j)e zaak ging vervolgens naar iet Hooggerechtshof. RTR (Advertentie) van onze redactie buitenland BRUSSEL - Europees commis saris Bolkestein heeft felle kri tiek op de grote lidstaten Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië. Hij gaat in een interview met de krant International Herald Tri bune frontaal in de aanval tegen de 'grote drie' in de Europese Unie en hun leiders, en neemt het op voor de Europese Com missie en haar zwaar bekriti seerde voorzitter Prodi. De oud-WD-leider zegt dat het probleem niet de commissie is, haar voorzitter of de commissa rissen, maar het falen en het op zichzelf gericht zij n van de grote landen en hun leiders. 'Met alle respect voor Chirac, Jospin en Schroder, maar Europa ont breekt het aan leiderschap', stelt Bolkestein. 'Zij hebben niet het niveau van leiderschap van Mitterrand of Kohl.' Bolkestein erkent dat de drie landen werken aan de verdere eenwording en een efficiënter Europa. 'Maar zij hanteren alle drie verschillende regels.' In de ze omstandigheden treedt al leen de commissie op als hoeder van het ideaal van de Europese eenwording, redeneert hij De commissaris geeft toe dat spanningen tussen het EU-be- stuur en de grote lidstaten van alle tijden zijn. Maar volgens hem speelt het eigenbelang van de grote landen nu een over heersende rol ten koste van de oude eenwordingsreflexen. Bolkestein legt de drie lidstaten langs de meetlat in het licht van de uitbreiding van de unie. Hij Jemenieten gestikt in container SANA'A - Drie Jemenitische gedetineerden zijn door verstik king om het leven gekomen. Samen met twee andere gevange nen waren ze door het gevangenispersoneel in een vrachtcon tainer opgesloten, als straf vooreen ontsnappingspoging. Een Jemenitische veiligheidsagent heeft dat gisteren verklaard. De gevangenen werden dinsdag betrapt in een zelfgegraven tunnel, waarlangs ze uit de gevangenis van Jabal al-Sharq, ten zuiden van Sana'a, wilden ontsnappen. Ze werden direct opgesloten in een container op het gevangenisterrein. Toen een bewaker donderdag een kijkje nam, waren drie van de vijf gevangen al dood, terwijl de andere twee buiten bewustzijn waren. Hun toestand is nog steeds kritiek. De autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. AP Proces tegen Krstic geschorst DEN HAAG - Het genocideproces tegen de Bosnisch-Servi- sche generaal Krstic is geschorst tot 22 mei. Dit hebben rech ters. aanklagers en verdediging gistermiddag in onderling overleg besloten. Het proces tegen Krstic over diens rol bij de val van Srebreni ca is op 13 maart begonnen. De eerste vijf weken zijn onder meer Dutchbatters en overlevenden gehoord als getuigen van de aanklagers. Het horen van de getuigen a charge begint op 22 mei. ANP Soeharto mag stad uit voor arts JAKARTA - De Indonesische oud-president Soeharto, die donderdag stadarrest kreeg opgelegd, mag Jakarta wel verla ten voor een medische behandeling. De oud-president mag echter alleen vertrekken met een speciale toestemming van de hoogste openbare aanklager. Dit heeft een hoge functionaris bij het kantoor van de procu reur-generaal verklaard. De functionaris zei niet of Soeharto inderdaad van plan was in het buitenland een behandeling te ondergaan. De ex-president kreeg donderdag een verbod opgelegd om de hoofdstad Jakarta te verlaten zolang het onderzoek naar hem wegens corruptie nog loopt. RTR Oppositie grootste in Zuid-Korea SEOEL - Bij de parlementsverkiezingen in Zuid-Korea heb ben zowel de partij van de zittende president Kim Dae-jung, als de grootste oppositiepartij GNP een fors aantal zetels ge wonnen. De Millennium-Democratische Partij (MDP) van de presi dent boekte een winst van zeventien zetels, en ging van 98 naar 115 van de 273 zetels. Toch blijft de MDP aanzienlijk kleiner dan oppositiepartij GNP, de Grote Nationale Partij van Lee Hoi-chang. De GNP ging van 120 naar 133 zetels, en blijft daarmee de grootste. Dit blijkt uit de gisteren in Seoel gepresenteerde voorlopige uitslag. President Kim Dae-jung zal opnieuw een minder heidsregering moeten vormen. RTR/ANP Topmilitair Pinochet vervolgd SANTIAGO - Een Chileense onderzoeksrechter heeft een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen generaal b.d. Carlos Forestier, de tweede man van de landmacht tijdens het regime van generaal Augusto Pinochet (1973-1990). Dit is donderdag in Santiago bekendgemaakt. Forestier wordt verdacht van betrokkenheid bij de ontvoe ring en verdwijning van tien tegenstanders van het regime, een maand na de coup van Pinochet op 11 september 1973. Daarbij werd de socialistische president Allende afgezet. Vier andere ex-generaals zitten al in de cel voor vermeende betrokkenheid bij executies, verdwijningen en moorden tij dens het regime van Pinochet. AFP van onze redactie buitenland ANKARA - Het Turkse leger heeft gisteren verklaard zich ze ker te mengen in het debat over de vraag wie de nieuwe presi dent wordt. De strijdkrachten negeren daarmee de wens van de EU, die Ankara juist te verstaan heeft gegeven dat de invloed van de generaals op de Turkse politiek moet worden ingeperkt. Premier Ecevit sprak gisteren met zijn coalitiepartners over de opvolging van president Demi- rel wiens amtstermijn op 16 mei afloopt. Ecevits aanvankelijke poging het parlement warm te krijgen voor een nieuwe termijn van Demireldie op de steun van het leger kan rekenen, mislukte. Voor de herverkiezing van de huidige president zou een grondwetswijziging nodig zijn geweest. Het parlement zal zich nu voor een andere kandidaat moeten uitspreken. Het leger speelt een grote rol in de Turkse politiek en in de sa menleving. „Het is ondenkbaar dat de Turkse strijdkrachten geen mening zouden hebben' over presidentskandidaten", liet een woordvoerder van het leger gisteren weten. De krijgsmacht ziet zich als hoeder van de Turkse eenheids staat, die op seculiere basis ge grondvest is. Vandaar dat de militaire staf een fanatiek te genstander is van Koerdische organisaties die een vrij Koer- distan voorstaan én partijen die een grotere invloed van de islam op de maatschappij nastreven. In de huidige situatie staat het leger achter een president die hard wil optreden tegen radica le moslimgroepen en tevens be kend staat als onkreukbaar. AP Advertentie zegt dat Frankrijk Europa altijd als een verlengstuk voor zijn ei gen ambities wil gebruiken. Pa rijs denkt tegenwoordig meer aan losse coalities, in plaats van aan de tradtionele as Berlijn- Parijs, speculeert Bolkestein. Staatssecretaris Benschop van Buitenlandse Zaken is juist voorstander van de nieuwe Franse lijn. Die biedt ruimte voor opener verhoudingen en meer spelers. De Duitse regering op haar beurt staat onder binnenlandse druk. 'De toetreding van Oost- Europese landen betekent te veel goedkope arbeid en daar mee verzet tegen de uitbrei ding', aldus Bokestein. 'Mijn Duitse vrienden zeggen dat de uitbreiding, als er een referen dum zou worden gehouden, wordt afgewezenJ ANP Toestel met Mobiele Telefoonkaart Totaal f 80,- beltegoed Gratis 3 maanden abonnement op Voetbal International t.w.v. f 47,75 Unieke videoband met hoogtepunten uit de KPN Telecompetitie Bel gratis 0800-1515 of kijk op internet: www.primafoon.nl Model 4600 Als u er echt goed bij wilt zitten, ontdek dan het tijdloze zitcomfort van Jori... in Heinkenszand!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5