Burger betaalt dubbel gelag 19.95 Terneuzen blijft onken naar ïrote winkels NU RESERVEREN! Nieuwvliet ruimt ergernissen uit de weg BljfSTOL Personeel morrend akkoord met mager sociaal plan Philips r m 13 Zeeuwse weervrouw bij NOS Korting gemeentefonds en herindeling kosten Zeeuws-Vlaming geld CINE CITY £551 Üf. fr" Tapijt van zilveruitjes op rijbaan MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Clematis montana andee Vlissings sleepbedrijf verliest zelfstandigheid zeeuwse almanak Vertederd PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zeeland zaterdag 15 april 2000 stip!!» door Rob Paardekam HILVERSUM - Erg spraakzaam is de nieuwe weervrouw van het NOS- journaal niet. „Ik ben me aan het voorbereiden op mijn presentatie van zes uur, en bovendien hebben we afgesproken dat ik geen interviews geef", vertelt de 27-jarige Ma rion de Hond uit Tholen. Donderdag maakte ze haar debuut in het jour naal van tien uur. Wie bij de NOS iemand te pakken probeert te krij gen, heeft een grote dosis geduld nodig. Wie een weervrouw wil spreken, wordt niet direct met de weerredactie verbonden, maar door allerlei telefo nistes en voorlichters van het kastje naar de muur gestuurd. Uiteindelijk is Marion de Hond uit Tho len dan toch aan de lijn. „Ik heb maar een paar mi nuten tijd. Eigenlijk mag ik niet eens wat zeggen." De Hond is de eerste Zeeuwse weervrouw bij het journaal. Ze studeerde meteorologie en oceano grafie aan de universiteit van Utrecht. Tijdens haar opleiding deed ze mee aan een work shop bij het journaal. „Dat ging heel erg goed. Een tijdje later werd ik door de mensen van het journaal benaderd om een screentest te doen. Zo doende ben ik hier te rechtgekomen." Over haar debuut was De Hond wel tevreden. „Ik vond zelf dat het wel goed ging. Van vrienden en fa milieleden heb ik ook een hoop positieve reacties ontvangen." De Hond zal voorlopig te zien zijn in journaals van zes en tien uur. door Conny van Gremberghe KLOOSTERZANDE - De bewoners van Zeeuws-Vlaanderen moeten de komende jaren rekening houden met forse verho ging van de gemeentelijke lasten. Voor verschillende gemeenten (Oostburg, Ter- neuzen, Sluis-Aardenburg) dreigt een korting op de uitkering uit het Gemeen tefonds, die naar alle waarschijnlijkheid alleen kan worden gecompenseerd door een verhoging van de onroerend-zaakbe- lasting. Komt daar op termijn ook nog eens een gemeentelij ke herindeling overheen, dan zullen de lasten van de Zeeuws-Vlaamse gezinnen met ettelijke honderden gul dens omhooggaan. Dit is de stellige over tuiging van F. van Kuppeveld, gemeente secretaris van Hontenisse en financiële man van het Philippine-Beraad (het sa menwerkingsverband van de vier kleine Zeeuws-Vlaamse gemeenten). „Ik verwacht dat de korting op de gelden uit het Gemeentefonds voor Temeuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg en diver se andere Zeeuwse gemeenten onont koombaar is. Over de exacte korting zal nog wel wat gesproken en onderhandeld worden, maar uiteindelijk moeten die gemeenten rekening houden met een flinke minpost. Het kabinet is gewoon uit op een nivellering van lasten. Die zijn in de Randstad hoog en moeten nu in lan delijke gebieden ook maar omhoog. Rust en ruimte moeten klaarblijkelijk nu ook maar belast worden. Dat is voor ons hier vervelend, maar het is niet anders." Met name het gemeentebestuur van Oostburg heeft zich de voorbije weken flink gekant tegen de rijkskorting. Vol gens wethouder L. Wille (financiën) dreigt Oostburg onder de 'armoedegrens' te schieten. De korting zou alleen te com penseren zijn door de onroerend-zaak- belasting met zestig procent te verhogen. Van Kuppeveld: „Dat zou een behoorlijk ingreep zijn. Als daar dan nog eens een gemeentelijke herindeling volgt, dan kan Oostburg zijn plekje in de top tien van goedkoopste gemeenten wel verge ten." Compensatie Van Kuppeveld is druk aan het cijferen geweest. Bij een driedeling van Zeeuws- Vlaanderen zou de nieuwe gemeente Oost-Zeeuws-Vlaanderen kunnen reke nen op in totaal 4,8 miljoen gulden om herindelingseffecten te compenseren. Dat geld wordt uitgesmeerd over een pe riode van vijf jaar. Daarna vervalt die vergoeding. „Die compensatie is natuur lijk onvoldoende om de werkelijke herin- delingskosten in deze streek te vergoe den. Ga je uit van vijf miljoen gulden aan wachtgelden, twintig miljoen gulden voor huisvestingskosten en vijf miljoen gulden voor automatiseringsinvesterin gen, dan schiet je met een dergelijke bij drage weinig op. Per jaar rest er voor de Bekneld in auto VLISSINGEN - Een 46-jarige vrouw uit Vlissingen is vrijdag ochtend om acht uur gewond geraakt bij een ongeval op de Zuidbeekseweg. Ze kwam in botsing met een autobus. De chauffeur van de bus, een 57- jarige man uit de gemeente Vee- re, bleef ongedeerd, evenals de drie overige inzittenden. De brandweer heeft de vrouw met hydraulisch gereedschap uit haar auto bevrijd. (Advertentie) CADEAUTIP! Een luchtfoto van huis of bedrijf Voor slechts 45,- (20cm x 30cm glanzend) Bel voor info: Skywork Kapelle. 06- 237 253 91 oor Sheila van Doorselaer ERNEUZEN - Het terrein aan e Kennedylaan in Terneuzen ordt alsnog bestemd voor rootschalige detailhandel. et gemeentebestuur laat zich iet uit het veld slaan door het [wijzen van de plannen voor ïn factory outletcentrum en aat verder met de planontwik- eling voor het terrein. Volgens e Temeuzense burgemeester R. arbé zijn er nog geen concrete lannen geopperd. „Vast staat at er grootschalige detailhan- el moet komen, die moet aan- uiten bij de bedrijven die al an de Kennedylaan zijn geves- gd, zoals Leen Bakker, Gam- ïa en Naeye Verstraten. We zijn og niet in gesprek met potenti- e nieuwkomers." 'e gemeente heeft nog geen partner in de arm genomen die de gemeente helpt de plannen te ontwikkelen. Barbé: „Het wachten is tot er ontwikkelaars bij ons aankloppen die plannen hebben waarmee we uit de voe ten kunnen. Dat is nog niet ge beurd, maar het kan wel snel gaan. Wellicht zijn we er over een paar maanden al uit." Kans Het gemeentebestuur had voor de ontwikkeling van de fabriekswinkel projectontwik kelingsbureau Stable Interna tional ingehuurd. Deze project ontwikkelaar is al eerder betrokken geweest bij het ont werp van een outlet, maar is ook ingevoerd in de ontwikkeling van winkelcentra. Toch wil Ter neuzen ook andere ontwikke laars de kans geven schetsen in te dienen. (Advertentie) Gemeentemedewerkers dichten een put in een Nieuwvlietse straat. door Sheila van Doorsselaer NIEUWVLIET - Losliggende stoeptegels, putten in de straat en rondslingerend vuil zijn zo van die dingen waar buurtbe woners zich flink aan kunnen ergeren. De gemeente Oost burg vatte vrijdag in Nieuw vliet de koe bij de hoorns en stuurde vijftien medewerkers van gemeentewerken de straat op om die kleine ergernissen in een keer aan te pakken. Na een dag hard werken ligt Sinte Pier er weer piekfijn bij. Inwoners van Nieuwvliet kon den de afgelopen weken bij de leden van de dorpsraad een lijstje met aandachtspunten inleveren. In totaal stroomden er zo'n vijftig klachten binnen, met de losliggende stoeptegels met stip op de eerste plaats. De werklieden waren er al op voorbereid, want op diverse plaatsen in de straten lagen al bergen trottoirtegels gereed. Behalve herstelwerkzaamhe den werden ook enkele zaken nieuw aangelegd. Opritten voor rolstoelgebruikers bij voorbeeld en het plaatsen van nieuwe verkeersborden. Op de begraafplaats werd een schoenschraper gezet en uit een sloot aan de Mosseldijk werd een fiets gevist. Ook een lang geleden gedumpte koel kast achter de Sint Bavodijk werd eindelijk eens wegge haald. Misverstand Aanvankelijk was het op de 'opplusdag' de bedoeling dat ook de Sinte Pierenaren de handen uit de mouwen zouden steken, maar er meldde zich slechts één enthousiasteling aan bij dorpshuis De Heer foto Peter Nicolai lijckheid. Organisatorisch was er iets misgegaan. In de brief die de inwoners kregen, was niet vermeld dat hun hulp zeer gewenst was. De opplusdag was een succes. De kleine ergernissen zijn alle maal aangepakt, voor de werkzaamheden die wat meer inspanning vergen, komen de lieden van gemeentewerken nog een keer terug. Nog voor de zomervakantie wordt een opplusdag gehouden in IJzen- dijke en na de zomer zijn Hoofdplaat en Groede aan de beurt. door Michelle Koek NIEUWDORP - De oprit van de Bern- hardweg nabij Nieuwdorp is vrijdag ochtend gedeeltelijk gestremd ge weest nadat een vrachtwagen een deel van de lading had verloren. Om tien uur 's ochtends verloor de vrachtauto met oplegger enkele ton nen gevuld met zilveruitjes. Het ging mis in de bocht: de tonnen begonnen te schuiven en glipten door het zeil van de oplegger. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De politie onderzoekt hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Vooralsnog is onbekend of de chauffeur blaam treft. Medewerkers van de provincie heb ben de zilveruitjes opgeruimd. foto Willem Mieras (Advertentie) (Advertentie) Leder instapper diverse kleuren. 35.- Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 Klimplant van voor 4,- Talloze roze bloemen J|k NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig t/m 21 april of zolang de voorraad strekt nieuwe gemeente een structurele kosten post van zeker anderhalf miljoen gulden. Die moet op de Oost-Zeeuws-Vlaamse huishoudens - zo'n tienduizend in getal - worden verhaald. Dat komt neer op een lastenverhoging per huishouden van zo'n 150 gulden op jaarbasis." Voor de bewoners van West-Zeeuws- Vlaanderen kan dat bedrag iets hoger uitpakken, voor de Kanaalzone-bewo ners mogelijk iets lager. „Dit is sterk af hankelijk van de huisvestingskosten die gemaakt moeten worden voor de ge meentelijke apparaten. In Temeuzen, in het nieuwe stadskantoor, is nog ruimte, waardoor in de Kanaalzone de huisves tingskosten lager kunnen uitvallen. Dat heeft dan weer zijn weerslag op de lokale belastingen. Zeker is wel dat door de her ziening van de uitkering uit het Gemeen tefonds en een eventuele herindeling de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen dub bel getroffen zullen worden", aldus Van Kuppeveld. door Joost Bosman TERNEUZEN-De werknemers van de spaarlampenafdeling van Philips Lighting Terneuzen hebben vrijdag schoorvoetend het eindbod van de directie voor een sociaal plan aanvaard. Donderdag liep het overleg tus sen de bonden en Philips nog vast. De vakcentrales waren niet tevreden over de vertrek- regeling die Philips bood. Ook kregen ze onvoldoende de ga rantie dat Philips actief bezig is nieuwe bedrijven te werven voor de locatie aan de Haar man weg in Temeuzen. Gisteren legden de bonden him leden echter voor, dat het accepteren van het finale bod van Philips toch de beste keuze is. De direc tie gaf donderdag al aan, dat als de ledenvergadering de voor stellen zou weigeren, Philips die op eigen houtje toch zou door zetten. Het sociaal plan voorziet er on der meer in dat Philips het on derzoeksbureau Business Crea tion Europe (BCE) in de arm neemt om nieuwe investeerders voor de huidige locatie aan te trekken, om zo ontslagen Phi- lips-werknemers weer aan het werk te krijgen. Mocht BCE daar snel in slagen en sluit het dienstverband van de betrok ken Philips-werknemers direct aan, dan krijgen zij drie maan den salaris als vertrekpremie. Het personeel dat nog niet di rect aan de slag kan bij een nieu we werkgever krijgt zes maand lonen mee. Daarnaast zal een extern bureau werknemers be middelen die nog geen zicht hebben op een andere baan. Voor hen wordt tevens een soci aal vangnet ontwikkeld. FNV-bestuurder J. Cuperus noemde het eindbod van Philips 'buitengewoon teleurstellend' voor de 108 gedupeerden die nu nog zonder werk zitten. Maar volgens hem was het slikken of stikken. Cuperus verklaarde dat ieder voor zich kan beslissen naar de kantonrechter te stap pen om het Philips nog zo moei lijk mogelijk te maken. „Maar dat is een heidense klus." Bovendien is het gevaar groot dat Philips slechts de basisrege ling (de zogeheten regeling aan passing personeelsbezetting of wel RAP) toepast als er nu niet akkoord wordt gegaan met de voorstellen, aldus Cuperus. Vol gens zijn CNV-collega Boog aard is wat er nu op tafel ligt altijd nog beter dan de RAP. „Bovendien kan nu via de on dernemingsraad een vinger aan de pols worden gehouden bij de uitvoering van het sociaal plan", voegde Cuperus daaraan toe. Beiden blijven echter van me ning dat de 'plus' bovenop de RAP onvoldoende was, zeker in vergelijking met wat de Philips- medewerkers vanaf begin okto ber hebben moeten doormaken. Lege handen De leden maakten duidelijk weinig vertrouwen te hebben in BCE, temeer omdat het bedrijf volgens hen in 1995 toen voor niet één ontslagen Philips- werknemer een nieuwe baan heeft gevonden. OR-voorzitter A Canrinus erkende dat het prettig was geweest als Philips al een mogelijk nieuw bedrijf voor de spaarlampenfabriek had genoemd. „Maar we moeten het kind niet met het badwater weggooien. Als we nu niet snel handelen, dan staan we straks met lege handen." De OR heeft gistermiddag wel (opnieuw) een negatief advies uitgebracht over de plannen van Philips. (Advertentie) Vink Offset Dè drukkers voor Zeeland! Bei mei 0115-568000 Extra vlieguren vanaf vliegbasis WOENSDRECHT - Het 131 EMVO squadron van de vlieg basis Woensdrecht maakt van half april tot eind mei extra vlieguren. In deze periode kan tot 18.00 uur worden doorgevlogen: een uur langer dan normaal. De aanleiding is een achterstand bij de vliegopleiding. Volgens de basis is de achterstand veroor zaakt door de slechte weersom standigheden van de afgelopen maanden. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het sleep- en bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen houdt op te be staan als zelfstandige onderne ming. Eigenaar Smit Internationale brengt de activiteiten van het bedrijf onder in Urs Nederland, het samenwerkingsverband van Smit Internationale met de Vlaamse Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union). Onderne mingsraad en personeel van Van den Akker worden maandag op de hoogte gesteld. Sinds Smit Internationale en Union vorig jaar belangen in el- kaars ondernemingen verwier ven (Smit heeft 26 procent van de Union aandelen; Union 7 procent van die van Smit) werd bij Van den Akker al rekening gehouden met veranderingen. Het is de bedoeling dat het be lang van Smit Internationale in Union nog groeit tot 49 procent. Onduidelijk is nog welke conse quenties de opheffing van Van den Akker als zelfstandige on derneming voor het personeel zal hebben. Aangenomen wordt dat de banen van de ongeveer 35 medewerkers op de tien schepen van Van den Akker behouden blijven. De tien banen op het kantoor in Vlissingen, waarvan er enkele worden vervuld door gedetacheerde medewerkers van Smit Internationale in Rot terdam, komen waarschijnlijk te vervallen. Met het oog op de mededelingen die maandag aan de onderne mingsraad en het personeel worden gedaan, was bij de di rectie van Van den Akker noch bij Smit Internationale een be vestiging te krijgen. Van den Akker is op dit moment onder meer betrokken bij de wrakopruiming in de Wester- schelde. Ook voert het bedrijf met drie boten sleepdiensten uit voor de Koninklijke Schelde Groep. Het sleep- en bergings bedrijf heeft tien schepen in de vaart. Vader en zoon de cel in voor roof schilderijen TERNEUZEN - Voor een schil derijenroof in België is vrijdag in Terneuzen een 23-jarige in woner van die stad veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Zijn vader, een 50-jarige Ter- neuzenaar, kreeg door politie rechter J. Janse de Jonge drie weken gevangenisstraf opge legd. Behalve de schilderijen hadde zoon ook een gestolen fax- en kopieerapparaat in zijn woning ondergebracht. De poli tierechter achtte gisteren opzet heling bewezen; de vader had moeten weten dat de buit van diefstal afkomstig was. De jongste verdachte had op 5 mei vorig jaar samen met zijn 26-jarige compaan ingebroken in een bedrijfspand. Bij de dief stal was ook nog een 36-jarige Aardenburger betrokken. Hij trof een schikking met justitie. De strafzaak tegen de 26-jarige Belgische medepleger wordt la ter behandeld. Over de waarde van de schilderijen werd giste ren niets bekend gemaakt. (Advertentie) ijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 Zij wonen bezijden de route en hebben buiten de rook van Ovezande vanuit hun woon kamer direct zicht op het open groen. Vanaf die plek stelde de vrouwelijke helft van twee echtelieden dezer dagen verrast vast dat er bij de familie Schaap gezinsuit breiding was gekomen. Geheel vertederd bezag zij het tafereel van het ronddar telende nageslacht van de ivolleverancier. „Kijk eens hoe lief, die lam metjes", riep de vrouw naar haar man die elders in de ka mer in de krant verdiept was. En die reageerde verstrooid: „Ja lekker!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59