Ergernis over bussen in Burgh Actie voor pinautomaat Nooit meer amandelen knippen PZC j< Maniakale beller hoort 2,5 jaar cel tegen zich eisen Mega Dance Party flopt in Middelburg Gemeente past oude gegevens onderzoek woningmarkt aan Fontein Middelburg moet een toeristische klapper worden zeeland zaterdag 15 april 2000 s 16 H OBSE B.v. Omroep Zeeland laat NOS wel op zender toe Dorp wil kolossen weren Kerken open in stille week Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 - 216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissenkerke door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Joop van Oudenhoven uit Wissenkerke is de tel al kwijt geraakt. „Duizend keer heb ik al mensen naar Kamperland of Kortgene moeten sturen. Sommigen op de fiets met een slok op. De restauranthouder hier in het dorp wordt er ook gek van. Het is toch ook bespotte lijk! Het barst hier van de toeristen en je kunt in het hele dorp nergens pinnen." Van Oudenhoven besloot deze week dat het tijd is voor actie. „Als wij geld willen halen bij de Rabobank, moeten we negen van de tien keer naar Kamperland. Het kantoortje in Wissenkerke is van negen tot twaalf geopend op werkdagen, maar wie gewoon moet werken voor zijn brood heeft dan dikwijls geen tijd. En als we nu nog in de negentiende eeuw zouden le ven... Maar het is de 21ste. Dan is een pin automaat toch eigenlijk heel normaal." Van Oudenhoven koos voor een ouderwet se plak-actie maar dan wel met moderne middelen. Hij maakte stickers met een stripfiguurtje, dat zich vertwijfeld af vraagt waarom er in Wissenkerke geen pinautomaat is. Ook heft het mannetje de handen ten hemel omdat het niet snapt waarom de klanten worden verplicht te pinnen en de bank niet verplicht is een au tomaat te plaatsen. De actievoerder plakte de stickers in de vorm van een vraagteken op het raam van de gesloten Rabobank, zodat het kopietje waarop de bank te kennen geeft dat er niet gepind kan worden, zichtbaar bleef. „Je moet een beetje vriendelijk actievoeren, niet te heftig. Des te meer kans heb je dat het helpt", aldus Van Oudenhoven. Begrafenisonderneming Dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Maria van Bourgondiéstraat 1 4386 CV Vlissingen 0118-462205 Uitvaartverzorgers: L. F. Jobse Leeuwerikstraat 8, 4335 CH Middelburg. 0118-633093 O. M. Donker Noorderbaan 42, 4386 CA Vlissingen, 0118-478711 P. A. Blanker, 0118-635871 Rouwcentra beschikbaar in: Middelburg, Buitenhovelaan 1 Vlissingen. Industrieweg 20 Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad GwE Uitvaartverzorging' I viSSSSo l door Jan-Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Hij belde lukraak tientallen vrouwen op en vertel de ze dan dat hij een familielid gegijzeld had. De 43-jarige taxichauffeur uit Voorhout dic teerde hen vieze teksten die de vrouwen daarna moesten voor lezen. Alleen op die manier kon den ze hun familielid redden, zo maakte de man zijn slachtoffers wijs. Veel vrouwen trapten erin. Gisteren bij de Haagse recht bank kwam tijdens de strafzaak tegen de maniakale beller aan de orde hoe een vrouw uit Schouwen-Duiveland de stui pen op het lijf werd gejaagd. Hij maakte haar wijs dat haar stief dochter bij hem in de auto zat. Hij zou het meisje pas weer vrij laten als de Schouwse precies zou doen wat haar verteld werd. En daar kwam dan weer zo'n obsceen dictee. Op deze manier kwamen vele vrouwen en meisjes aan de beurt. De werkwijze van de da der was steevast hetzelfde. Hij probeerde gewoon uit door bij voorbeeld te vragen: 'is uw zoon niet thuis?'. Als de vrouw ii kwestie dan zei; 'nee - die is daai en daar - dan zei de beller; 'nei hoor, hij is bij mijwaarna de in timidatie begon. De man gaf alles toe. Hij had ge handeld uit een 'drang naai macht' en uit 'eenzaamheid'. Hi stemde in met een behandeling zoals die door een psycholooj was geadviseerd. Wat officier van justitie mr. E Vos betreft kan die behandelinj nog even wachten. Ze eiste dril jaar cel waarvan een half jaai voorwaardelijk tegen de man De verdachte, die zelf meer dai tien jaar gevangenbewaarde: was, zit al enige maanden 11 voorarrest. Zijn raadsman mi L. de Milliano vroeg de recht bank een kortere straf op te leg gen. „De behandeling moet sne kunnen beginnen, anders moe mijn cliënt straks weer een huis en een baan gaan zoeken, zoda de behandeling weer op de ach tergrond komt. Daar is de maat schappij niet mee gediend." De verdachte is tien jaar gele den voor soortgelijke delictei veroordeeld. Uitspraak op 28 april. door Willem van Dam VLISSINGEN - Omroep Zee land staat positief tegenover plannen om de NOS zendtijd te geven op regionale tv-zenders. Een aantal andere regionale omroepen wil daarvan echter niets weten. De Raad van Toezicht van de NOS is inmiddels akkoord ge gaan met het plan voor een Re gio Plus Kanaal. De NOS wil 's avonds tussen acht en elf uur ei gen programma's uitzenden op de regionale kanalen. Het gaat daarbij onder meer om geactua liseerde journaals. Volgens directeur/hoofdredac teur F. Feij van Omroep Zeeland is over de plannen nog geen de finitieve overeenstemming be reikt. Vier (Friesland, Gelder land, Brabant en Limburg) van de dertien regionale omroepen staan er, aldus Feij, afwijzend tegenover. „Die redeneren: ons kanaal is ons kanaal, daar komt verder niemand aan." Bij Omroep Zeeland wordt daai anders tegenaan gekeken. Fei spreekt van een 'verrijking' „Wij denken dat we onze kijkers er een groot plezier mee doen In de praktijk zou het beteke nen, dat de NOS in de avond uren 'inbreekt' in de zendtijd van - onder meer - Omroep Zee land. De Zeeuwse regionale om roep zendt op de beoogde tijd-i stippen uitsluitend herhalingen uit. Feij: „Die herhalingen zijn wel leuk, maar wij merken dat we de meeste kijkers trekken op het moment dat we voor het eerst uitzenden." Feij gaat ervan uit dat het nog tot begin volgend jaar zal duren voordat de NOS met eigen uit-: zendingen op het kanaal van Omroep Zeeland kan beginnen] door Johannis Kosten MIDDELBURG - Deante, Ke- shaw, Re-Play. Normaal gespro ken zijn deze bekende popbands bijna een garantie voor veel pu bliek. Niets bleek minder waar, vrijdagavond tijdens de Mega Music School Dance Party. Rond negen uur stond de teller bij de kaartverkoop op een vijf tigtal betalende bezoekers Anna Rodriquez, de 19-jarig< promotie-coördinator, zegt dat de organisatie „gewoon een in schattingsfout" heeft gemaakt „We hebben misschien met d( ervaring die voor de organlsatk van iets grootschaligs als dit no dig is. Middelburg is de vijfdt stad die we aandoen in Neder land. Je moet het evenement d< tijd geven om te groeien." door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan veel inwoners van Burgh-Haamstede ligt verdwij nen de bussen uit de dorpskern. Kleine buurtbusjes moeten de reizigers bij de bestaande haltes in het dorp op gaan halen en ver voeren naar een centraal punt waar ze op de streekbussen kun nen overstappen. „Er komen 137 bussen per dag voorbij. Behalve in de ochtend uren zijn ze nog leeg ook", klaagt één van de inwoners. Het probleem is dat de bussen eigen lijk te groot en te zwaar zijn voor de smalle straatjes en korte bochten van het centrum. Een voorbeeld hiervan is de Ring in de kern Burgh waar groot ver keer voor veel overlast en klach ten zorgt. In navolging van andere woon kernen op Schouwen-Duive land denken daarom nu ook de inwoners van Burgh-Haamste- SCHOUWEN-DUIVELAND - De kerken in de Westhoek zet ten in de stille of goede week him deuren open. Het gaat om de rooms-katholie- ke parochie Schouwen-Duive land. de hervormde gemeenten Burgh, Renesse/Noordwelle en de gereformeerde kerk Haam stede. Er zijn gezamenlijke avondgebeden en er is een geza menlijke paaswakedienst. Op paasmorgen is er om kwart over vijf 's ochtends een dienst met paasontbijt. De collecten zijn bestemd voor het werk van Dick en Therese Altena. Dit uit Haamstede af komstige echtpaar werkt in Brazilië met kinderen van ge vangenen. de eraan de bussen uit de dorps kern te weren. Eén enkele bus halte aan de rand van het dorp gaat ze echter ook weer te ver. Een goede oplossing voor het probleem lijkt het openbaar vervoer in het centrum te rege len met buurtbusjes. Deze zijn beter aangepast aan de hoeveel heid passagiers en kunnen de reizigers naar een verzamelpunt brengen, vanwaar ze hun reis kunnen voortzetten met de streekbus. Transferium Dit verzamelpunt zou volgens de inwoners van Burgh-Haam- stede gecombineerd kunnen worden met een mini-transferi um bij de ingang van het dorp. Als plek voor dit transferium wordt het parkeerterrein bij de brandweerkazerne geopperd. Het terrein is vorig jaar al tij dens het toeristenseizoen voor dit doel gebruikt. Dat is zo goed bevallen dat het volgens de dor pelingen voor herhaling vat baar is. Het idee de bussen uit de dorps kern te weren kwam naar voren tijdens de openbare dorpsraad vergadering in dorpshuis De Schutse. De inwoners van Burgh-Haamstede konden vrij dagavond hun gal spuwen over de verkeers- en vervoerssituatie m hun dorp. De dorpsraadsleden brengen de verkeersproblemen binnen het dorp in kaart op verzoek van de gemeente Schouwen-Duive land. Deze is bezig verkeerspro blemen op het hele eiland te in ventariseren in het kader van het landelijke project 'Duur zaam Veilig'. Rapport De bedoeling is hier in juni een rapport over te laten verschij nen aan de hand waarvan ver volgens een integraal verkeers- en vervoersplan voor heel Schouwen-Duiveland zal wor den ontwikkeld. Een minitransferium bij de ingang van het dorp - bijvoorbeeld bij het parkeerterrein bij de brandweerkazerne - zou volgens de inwoners een geschikt verzamelpunt kunnen zijn voor busreizigers. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland past de uitkomsten van het woning marktonderzoek aan aan de ac tuele situatie. Het onderzoeks resultaat komt acht maanden later dan gepland en daarom zijn de oorspronkelijke gege vens niet meer volledig be trouwbaar. De gemeente Schouwen-Duive land heeft lange tijd met spanning op de vertraagde re sultaten gewacht. Het gemeen tebestuur hoopt er uiteindelijk een goede onderbouwing voor volkshuisvestingsplannen en subsidieaanvragen mee m han den te hebben. Het landelijke onderzoek werd vanaf 1998 in opdracht van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu uitgevoerd, gedeeltelijk door het Rijk en het CBS. De uitkomst lieten tot gro te ergernis van het gemeentebe stuur echter meer dan acht maanden op zich wachten. Ge vreesd werd dat de gegevens al verouderd zouden zijn tegen de tijd dat het rapport gepresen teerd zou worden. Inmiddels is het grootste gedeelte van de cijfers gearri veerd. Volgens wethouder C.W. Veerhoek valt de schade mee. „Door bepaalde rekentechnie ken kunnen we de gegevens aanpassen aan de situatie van begin 2000." Over twee weken moet het uiteindelijke rapport gereed zijn. Veerhoek hoopt met de cijfers inzicht in de woonbehoefte op Schouwen-Duiveland te krij gen. Hij is zich er echter van be wust dat de cijfers hem nooit een wapen in handen zullen geven om bij de provincie extra wo ningbouw voor de dorpen los te krijgen. „Ik weet dat de provin cie zich moet verantwoorden naar het Rijk We mogen blij zijn dat gedeputeerde Van Zwieten in het verleden ervoor heeft ge zorgd dat we eenmalig een ge deelte van het wooncontingent van Zierikzee voor de dopren mochten gebruiken." Veerhoek kan zich wel voorstel len dat op basis van het woning marktonderzoek geschoven zal worden tussen dorpen onder ling. Als blijkt dat in Burgh- Haamstede een gebrek is aan woningen en ergens anders min der behoefte aan nieuwbouw, dan liggen daar misschien mo gelijkheden." Ook hoopt de wethouder dat er van het contingent voor Zierik zee toch een marge overblijft om te gebruiken voor bijvoorbeeld de seniorenhuisvesting in Re- nesse en Scharendijke. „Als ik daar een beetje lucht voor krijg, zou ik dat wel bijzonder vin den." Veerhoek kondigt aan daar bij de provincie zeker voor te zullen pleiten. „Als er een marge is, zal ik er wethouder van het eiland alles aan doen om al het mogelijke eruit te slepen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De nieuwe fontein in Middelburg is anders dan alle andere fonteinen. Het is geen monumentaal, statig beeld, maar een uitnodiging in brons aan de bezoekers van de markt. Het beeld is gemaakt door het Russische kunste naarsechtpaar Emilia en Ilya Kabakov. Met het echtpaar Kabakov heeft Middelburg de top van de inter nationale kunst in huis gehaald. Ilva Kabakov is geboren in Dniepropetrovsk in de voorma lige Sovjet Unie. Tot in de jaren tachtig werkte hij in Moskou, waar hij deel uitmaakte van een ondergrondse kunstenaarsbe weging. In 1980 werd zijn werk in het Westen ontdekt. Hij expo seerde in de toonaangevendste muséa en ontving talrijke inter nationale prijzen Momenteel woont en werkt hij in Parijs en New York. De bronzen fontein die het echt paar voor de Middelburgse markt maakte, bestaat uit twee stoelen met daartussen een sok kel waarop een maquette van middeleeuws Middelburg staat. Bezoekers kunnen plaatsnemen op de stoelen en door een gat in de sokkel naar het vijftiende- eeuwse riolenstelsel van de stad kijken. Humor is een belangrijk onderdeel van de fontein. Oneffenheden Donderdag was de fontein nog bij een aannemersbedrijf in Vlissingen, waar medewerkers de laatste hand aan de bestra ting van de bak legden. Terwijl Emilia de administratie doet, werkt ELya de laatste oneffenhe den aan het beeld weg. Emilia licht de bedoeling van het werk toe: „We willen dat mensen van het beeld gaan hou den. Burgers moeten trots kun nen zijn op de fontein. We res pecteren de gebruikers van de ruimte, we proberen mensen niets op te dringen. Wij zijn met ons beeld te gast in Middel burg." Het echtpaar wil dat de fontein een toeristisch hoogtepunt van de stad wordt. „We hebben ge hoord dat er altijd veel toeristen in Middelburg zijn. We vinden dat ze een specifieke herinne ring aan de stad moeten hebben, een speciaal iets om aan terug te denken. Ik denk dat deze fon tein die functie kan vervullen." Als omstanders plaats nemen op de stoelen, gebeurt er iets onver wachts. Ze worden zelf onder deel van het kunstwerk. Emilia verwacht dat de fontein een trekpleister wordt, want ieder een wil weten wat er door het kijkgat te zien valt. Ze bena drukt dat niemand natte kleren zal krijgen. Het echtpaar was door de plaats en het budget beperkt m de mo gelijkheden. Het beeld mocht maar veertig centimeter breed zijn en het water mocht niet rondspetteren. „Een traditione le. majestueuze fontein is moei lijk te realiseren op veertig cen timeter oppervlakte." Harmonie De Kabakovs hebben het ont werp zo gemaakt dat het in harmonie met de historische omgeving is. Dat geldt voor het gebruikte materiaal - brons is een traditioneel materiaal voor beelden - en voor het thema. Markten zijn van oudsher plek ken waar festiviteiten plaats vinden en waar mensen samen komen. Het zijn ontmoetings punten voor spelende kinderen en volgens Emilia was de markt bij uitstek een plek voor grap pen. De kunstenaars reizen de hele wereld rond, him werkstukken achterna. „In het begin was rei zen leuk, maar nu neemt het te veel tijd in beslag. Er is nauwe lijks nog tijd om nieuwe ideeën uit te werken", verzuchten ze. Aanvankelijk weigerden ze mee te doen aan de wedstrijd voor het ontwerp van de fontein, maar na aandringen van Lex ter Braak, die toen nog directeur was van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg, besloten ze er eens over na te denken. Toen het idee er eenmaal was, waren ze niet meer te stoppen. Manneke Pis Ze hebben met veel plezier aan de fontein gewerkt. „De mensen hier zijn fantastisch." De fontein roept associaties op met Manneke Pis in Brussel. Hebben ze dat beeld in gedach ten gehad bij het ontwerp? „Nee", antwoordt Emilia. „Maar ik kan me voorstellen dat die gedachte bij mensen op komt. Wij hebben het idee van een humoristische fontein opge daan door Franse fonteinen uit de Middeleeuwen, waar het ele ment van verassing en humor ook een belangrijke rol speel de." Goese KNO-arts Nooren gaat met pensioen door Michelle Koek GOES - Na een werkleven van 28 jaar gaat keel-, neus- en oor arts L. J. M. Nooren uit Goes met pensioen. Begin april heeft hij zijn werk in de Oosterschel- deziekenhuizen in Goes en Zie rikzee neergelegd. Donderdag 20 april wordt in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes een afscheidsreceptie gehouden. Het was de afgelopen 28 jaar be hoorlijk aanpoten in de Ooster- scheldeziekenhuizen. Toen Nooren midden jaren zeventig aantrad, versterkte hij een 'een- mansteam' en nog steeds is het aantal beschikbare KNO-art- sen dun gezaaid. Een plaatsver vanger voor Nooren is er niet. Hoewel hij het liever anders ziet, voelt Nooren zich niet. schuldig over de lege plek die hij achterlaat. Het KNO-artsente- kort is volgens de 64-jarige arts een structureel probleem. Wel iswaar is het aantal opleidings plaatsen onlangs verhoogd, pas over vier tot zeven jaar zijn vol doende KNO-artsen beschik baar. „Bij de gedachte dat ik tot mijn 68e moet doorwerken voor een opvolger zich aandient, ver bleekt het schuldgevoel al snel", zegt Nooren. Missen Of hij zijn werk erg gaat missen kan hij nu nog niet beoordelen. „Ik verdwijn niet achter de ka nariepiet, als je dat bedoelt", lacht Nooren. De speciale band die hij met een groot aantal pati ënten opbouwde, zal hij wel missen. „Een dwarsdoorsnede van de Zeeuwse bevolking wan delde mijn behandelkamer bin nen, van pasgeborenen tot oud. Ik wil graag weten hoe het ver der met hen gaat en dat kan nu niet meer." Hoogtepunten uit Noorens car rière waren het opzetten van De Kring, een school voor slechtho rende en spraakgebrekkige kin deren in Goes, en een ge- hoorscreening voor baby's. Beide kwamen van de grond om kinderen met gehoorproblemen zo snel mogelijk te helpen Voor al de hoortest voor baby's bleek erg nuttig. „Vroeger werden dergelijke tests pas rond het zes de levensjaar uitgevoerd", zegt Nooren. „Voor elk probleem geldt: hoe sneller je bij de oor zaak bent, hoe groter de kans op genezing. Door de screening worden nu veel minder kinde ren in hun ontwikkeling belem merd." Voor Nooren bestaat het leven niet meer uit het knippen van neus- of keelamandelen, het doorprikken van oren, het ver helpen eczeem, het verwijderen van poliepen of, nog erger, het constateren van kanker. Nu is het tijd om te genieten; eindelijk die reis rond de Middellandse Zee en heel veel boeken lezen. KNO-arts Nooren: „Een dwarsdoorsnede van de Zeeuwse bevolking wandelde mijn behandelkamer binnen, van pasgeborenen tot oud. Ik wil graag weten hoe het verder met hen gaat en dat kan nu niet meer." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56