Plan Emulsionterrein ligt klaar PZC PZC Spoedcursus surfen op het net zeeland s 15 Goede vangst zit 'em niet alleen in materiaal Comité Poortambacht maakt zich sterk voor busverbinding emeente neemt voorschot op verhuizing bedrijf uit centrum Koepeltje op duin bij Scharendijke verkocht 1 ulW- Collecte voor Ethiopië zaterdag 15 april 2000 Extra vlieguren vanaf vliegbasis WOENSDRECHT - Het 131 EMVO squadron van de vliegba sis Woensdrecht maakt van half april tot eind mei extra vlieg uren. In deze periode kan tot 18.00 uur worden doorgevlogen, dat is een uur langer dan normaal. Aanleiding voor de extra openstelling van de vliegbasis is een achterstand bij de vlieg- opleiding. Volgens de vliegbasis is de achterstand veroor zaakt door de slechte weersomstandigheden van de afgelopen maanden. Tijdens het extra uur zullen drielesvliegtuigen bin nen het reguliere trainingsgebied vliegen. Twee gewonden bij aanrijding KORTGENE - Een 79-jarige Noord-Bevelandse en haar tien jaar oudere passagiere uit dezelfde gemeente zijn vrijdagoch tend ernstig gewond geraakt bij een botsing op de Deltaweg ter hoogte van Kortgene. De vrouw haalde, rijdend uit de richting Zierikzee, een auto in om weer terug op de rechter baan tot de ontdekking te komen dat er een file stond. Ze bots te tegen de achterste auto, bestuurd door een 53-jarige man uit Zwijndrecht. De Noord-Bevelandse vrouwen moesten per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes worden vervoerd. Over de aard van de verwondingen is niets bekend. Evenmin is dui delijk hoe groot de schade is aan beide auto's. Nieuw vlasmonument Koewacht KOEWACHT - Voor het nieuwe vlasseizoen aanbreekt, heeft Koewacht een nieuw vlasmonument op het pleintje aan het begin van de Emmabaan. Wethouder J. van Schaik onthult het nieuwe, door de Walsoordense kunstenaar L. Inhgels ge maakte beeld tijdens de zeventiende intenationale meiker- mismarkt op zondag 7 mei. Boete voor schelden op politie TERNEUZEN - Een 60-jarige man uit Bad Ems (Duitsland) is vrijdag door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot 400 gulden boete voor belediging van politieagenten. De ver dachte viel 15 mei vorig jaar in de jachthaven van Breskens in een dronken bui mensen lastig. Toen agenten er iets van zei den, kregen zij uitspraken als 'verdammte nazi's, fascisten' en 'heil Hitier' naar hun hoofd geslingerd. Ook bracht de man de Hitlergroet. Achteraf wist hij zich er niets te herinneren. Kernstroom op energienota DEN HAAG - Minister A Jorritsma van Economische Zaken gaat distributiebedrijven van elektriciteit, waaronder Delta Nutsbedrijven, niet verplichten het aandeel kernenergie op alle individuele elektriciteitsrekeningen te melden. De Twee de Kamer nam daarover onlangs een motie van GroenLinks aan. De klanten moeten weten hoeveel elektriciteit uit kern energie zij krijgen, aldus de motie. Jorritsma vindt dat ook. Maar dat moet, aldus de minister, vanuit de klanten zelf ko men, niet van de overheid. ChristenUnie wil minder vluchten DEN HAAG - De ChristenUnie, de combinatie van RPF en GPV, wil de kleine luchtvaart aan banden liggen. In de vrijdag uitgebrachte nota 'Kan het wat stiller a.u.b...?!pleit de par tij onder meer voor de vaststelling van een maximum aantal vluchten per jaar en zo spoedig mogelijke bijstelling van de uitstoot- en geluidseisen voor vliegtuigen. Voor kleine velden, zoals Midden-Zeeland, moet een vliegverbod gaan gelden tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Omwo nenden van vliegvelden moeten volgens de ChristenUnie be ter weten waar zij aan toe zijn. Volgende week praat de Twee de Kamer over kleine en regionale luchthavens. N. Romijn van de jubilerende hengelsportvereniging Dreischor werpt een hengeltje uit. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon DREISCHOR - „Als je goedkoop vis wilt eten, moet je gewoon naar de visboer gaan", stelt N. Romijn, secretaris van Hengelsportvereniging Dreischor, die dit jaar het 40-jarig jubileum viert. Hij maakt direct korte metten met het idee dat met vissen even snel een goedkoop maaltijdje bij elkaar gehengeld wordt. Zelf geniet hij van de sport en vindt daarbij de gezellig heid met de andere vissers belangrijk. Romijn is een liefhebber van de vissport, gemiddeld één keer per week is hij met zijn hengel langs het water te vinden. ,,Zo heeft iedereen z'n tik", zegt hij lachend. Als jongetje leerde hij van zijn vader de kneepjes van het sportvissersvak. Zijn va der werd lid van de Dreister vereniging en hij ging mee. Langzaam maar zeker raak te Romijn meer betrokken bij de club. Nu is hij alweer een tijdje secretaris van de vereniging en voorzitter van de wed strijdcommissie. Met 125 leden is Hengelsportvereniging Dreischor de kleinste van de vier sportvis- clubs op Schouwen-Duiveland. 'De harde kem' van de vereniging bestaat uit 25 le den, die aan de competitie deelnemen en op de jaarvergadering komen. Dat slechts een klein deel van de leden zich echt mani festeert, wordt veroorzaakt door het feit dat meer dan de helft van de leden van buiten het eiland komt. Een kwart van het aantal leden bestaat zelfs uit - voorname lijk Belgische en Duitse - toeristen. „Die komen via de VW's van Brouwershaven en Scharendijke bij ons terecht voor ver gunningen om op de Grevelingen te mo gen vissen." Competitie De actieve leden vissen jaarlijks acht wedstrijden in clubverband voor de com petitie. De wedstrijdcommissie probeert hiervoor altijd een plek op Schouwen- Duiveland te vinden waar de vissen goed willen bijten. „Je fietst dan langs de dijk en je hoort dat er op een plek goed gevan gen wordt." Romijn legt uit dat het daar om pas vaak de dag van te voren of soms zelfs op de ochtend zelf bekend is waar de wedstrijd gehouden wordt. Naast de competitie organiseert de ver eniging tal van andere evenementen voor de leden. Zo gaan ze op zee vissen en doen ze ieder jaar mee aan de jeugdhengeldag. Op die dag kunnen j ongeren kennismaken met de hengelsport en van de ervaren vissers instructies en tips krijgen. Het idee achter deze dag is aan de jongeren duide lijk te maken dat goed materiaal alléén geen goede vangst garandeert. De nieuwe en jonge leden krijgen in het begin veel steun van de andere vissers. „Als het de eerste keer niks wordt, is de kans groot dat zij daarna nooit meer ko men." De hengelsport is volgens Romijn vooral iets dat je veel moet doen. Zo ver telt hij het verhaal van een man die op doktersadvies ging vissen. Toen hij zag dat de man wat stond 'te klungelen' heeft Romijn hem een paar basisprincipes uit gelegd. „Ik kom hem nu geregeld tegen en hij bedankt me nog altijd. Hij vist nog steeds en doet het graag", vertelt hij trots. Wedstrijd Hengelsport vereniging Dreischor bestaat nu weliswaar veertig jaar maar de be stuursleden zijn niet van plan een grote feestavond te organiseren. Op 13 mei houdt de vereniging een grote jubileum wedstrijd. Dan gaat het niet om de punten maar zijn er échte prijzen te verdienen. ,We hebben natuurlijk wel wat te vieren." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voorzitter P. Ke- mink van het Belangencomité Poortambacht 10 in oprichting vindt het 'schandalig' dat er maar geen schot komt in essen tiële voorzieningen in deze nieuwe woonwijk. „Als de ge meente pretenteert goed te zijn voor haar inwoners, moet ze dat in Poortambacht 10 maar eens bewijzen", vindt hij. Een belangrijke wens is een busverbinding. De dichtstbij zijnde halte voor de bewoners in de nieuwbouwwijk is die in de Scheldestraat. „Dat is niet al leen voor ouderen een heel eind lopen, maar ook voor moeders met kleine kinderen die in deze wijk wonen." Het belangencomité voerde de afgelopen weken gesprekken met de gemeente en met wo ningbouwvereniging Zeeuw- land. Kemink kreeg de indruk dat beide organisaties best van goede wil zijn de situatie in Poortambacht 10 te verbeteren, maar veel resultaat heeft dat tot nu toe niet opgeleverd. Berichten over stagnerende wo ningbouw in Poortambacht 11 en gesteggel over de aanleg van een ontsluitingsweg voor de wijk tussen de gemeente en campingsondernemer Kloet ba ren hem zorgen. Hij vreest dat het nog jaren gaat duren voor de twee nieuwe woonwijken volle dig gereed zijn. „Zo lang kunnen we niet wachten op voorzieningen. Er moet echt een tussenoplossing komen." COR DE JONGE Volgens hem kunnen overigens de bussen van Connexxion ook wel zonder die extra ontslui tingsweg Poortambacht 10 aan doen. Hij voert aan dat de bussen via de lus in de Ooster- scheldestraat bij de vijver kun nen keren en hij heeft bij de be leidsambtenaar verkeer van de gemeente erop aangedrongen dat voorstel snel aan de ver voersmaatschappij voor te leg gen. Een euvel dat wel binnenkort verholpen zal zijn, is de slechte staat van de Reigerstraat, de Kiekendiefstraat, de Graspie- perstraat en de Kluutstraat. De bouwwerkzaamheden zijn daar inmiddels vrijwel gereed. Vol gens projectleider M. van Zetten van de gemeente heeft project ontwikkelaar Bouwcombinatie Nieuw West uit Koudekerke vrijdag toegezegd dat deze straten in elk geval voor de bouwvakvakantie worden h!fer- bestraat. De zuidkant van de Oosterscheldestraat langs het water komt daarna aan de beurt. Ouderencomplex Het ontbreken van inritten bij de ouderenwooncomplexen van Zeeuwland is een probleem waar voorlopig nog geen oplos sing voor is, erkent Van Zetten. Er zijn geen parkeerplaatsen naast de ingang en voor één van de complexen ligt een groen strook van ruim vijftig meter. „Voor ouderen met een rollator is dat een heel eind". Volgens Van Zetten beroept de project ontwikkelaar zich op het feit dat er conform het bestem mingsplan is gebouwd. De Bouwcombinatie Nieuw West legt de bal bij Zeeuwland die voor deze bebouwing met een centrale ingang heeft gekozen. Het Belangencomité Poortam bacht 10 in oprichting houdt maandagavond 1 mei in De Ves te een bijeenkomst om te peilen of er voldoende animo is voor de officiële oprichting van groepe ring die opkomt voor de belan gen van de bewoners in deze nieuwe woonwijk. Paasmarkt ZIERIKZEE - De Zierikzeese paasmarkt wordt dit jaar ge houden op zaterdag 22 april op het westelijke gedeelte van het Havenplein. Vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur klinkt er muziek en delen twee paashazen paasei tjes uit. door Eunice van Stuijvenberg ZIERIKZEE - Internet, apen staartje, megabyte? De deelne mers aan de introductie inter netten in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee kijken met vragen de gezichten naar het beeld scherm van de laptop. De mees ten zijn niet bekend met de computer. Volgens cursusleid ster Nel de Roo is de kennisma king gericht op vijftigplussers en huisvrouwen boven de dertig jaar. „In twee uur brengen we ze de basisbeginselen bij van het Internet." „Leuk zeg", roept één van de deelneemsters en ze rammelt enthousiast op het toetsenbord. Het wereldwijde web ligt voor haar open. De Roo legt uit dat er bij veel vrouwen van boven de dertig een grote achterstand be staat, omdat ze weinig of nooit achter de computer zitten. De kinderen leren het op school en de mannen surfen op het werk of na het eten. De heer Driessen (61) volgt de cursus omdat hij denkt dat hij in de toekomst niet meer zonder Internet kan. Driftig tikt hij de adressen in. „Kijk, ik heb zelfs de foto van de koningin gevon den, ook al is ze dan niet meer zo populair tegenwoordig." Mirjam van Biesen geeft de the orie door aan de deelnemers. „De introductiecursus is al vier keer in Burgh-Haamstede en zes keer in Zierikzee gehouden. Volgende week gaan we twee ochtenden naar Bruinisse. Die zitten ook al helemaal vol. Elke morgen komen er acht nieuwe deelnemers wat er op wijst dat er veel behoefte is aan compu terkennis." De zoekopdracht luidt: 'Ver stuur een elektronisch kaartje naar het e-mailadres van ie mand die je kent'. Verontruste kreten stijgen op uit de groep: 'ik zit vast' of 'dit werkt niet'. Een deelneemster kijkt beslui teloos en met de armen over el kaar naar de onbegrijpelijke te kens op het beeldscherm. Ze heeft pas Internet in huis ge haald en wil nu graag de digitale weg vinden in dit doolhof. Ie mand schiet te hulp en vastbe raden grijpt ze de muis weer vast. Volgens De Roo hebben oudere deelnemers veel vrije tijd en bo vendien zijn ze erg leergierig. „Ze kopen een computer en wil len dan hier leren hoe ze met de kleinkinderen moeten e-mai- len. De kennismakingsmorgen kost vijftien gulden. Omdat je binnen twee uur niet alles van Internet te weten kunt komen, is de prijs laag gehouden." Uit de evaluatieformulieren blijkt dat de deelnemers onverdeeld posi tief reageren op de introductie maar dat twee uur eigenlijk te kort is. Daarna moeten ze zich zelf verder kunnen helpen op het Internet. jelnemers aan de internetcursus turen ingespannen naar het beeldscherm, foto Marijke Folkertsma oor Margreet van den Broek IERIKZEE - Emulgatorenfa- riek Emulsion heeft nog niet esloten of het bedrijf wordt erplaatst van de Scheepstim- ïerdijk naar De Straalweg in ierikzee. Toch heeft de ge- leente Schouwen-Duiveland e eerste stap al gezet om wo- ingbouw op het huidige terrein an Emulsion mogelijk te ma- en. lp de plek waar Emulsion nu og is gevestigd, wil de gemeen- woningbouw realiseren. Dat oornemen begint handen en dini-instuif IERIKZEE - De laatste mini- istuif van dit seizoen in De riehoek in Zierikzee wordt een errassingsfeest. Jongens en leisjes van vier tot zes jaar zijn oensdag 19 april vanaf 14.00 ur welkom in de grote zaal voor en afwisselend programma iet zang, dans, knutselen, ihminken en spelletjes. De in- uif duurt tot 16.00 uur. voeten te krijgen. Architecten bureau Kort en Verton heeft in opdracht van projectontwikke laar Willemsen Minderman uit Capelle aan de IJssel een ont werp gemaakt voor enkele tien tallen woningen. „Op basis van die tekening willen we zo snel mogelijk het bestemmingsplan aanpassen", laat wethouder C.W. Veerhoek weten. Het Schouwse college van B en W gaf vorige week alvast zijn fi at aan de voorbereiding voor een herziening van het bestem mingsplan. Volgens de wethou der gaat de gemeente niet te voortvarend te werk, ondanks het feit dat Emulsion nog geen definitief besluit heeft genomen om naar De Straalweg te ver huizen. „Ik ga ervan uit dat dat wel goed komt", aldus Veer hoek. Directeur J. Doeleman van de emulgatorenfabriek laat weten dat het bedrijf wil meewerken aan een verhuizing. „Maar wij zijn afhankelijk van een aantal factoren, waarvan de financiën niet de minste zijn." Emulsion is nog steeds in overig met de pro vincie over de sanering van de grond onder de fabriek. „Ik heb daar inmiddels een positief ge voel over, maar we laten nog steeds alle opties open", aldus Doeleman. De gemeente Schouwen-Duive land ziet het milieuhinderlijke bedrijf Emulsion graag vertrek ken uit de Zierikzeese binnen stad. Op het terrein van de Straalweg ligt een lap grond grond klaar voor het bedrijf. Ook is de gemeente bereid 2,5 miljoen bij te dragen aan de ver- plaatsings- en saneringskosten. Doeleman wil niet vertellen waar het definitieve besluit van Emulsion nog van afhangt. Intussen bestudeert de gemeen te het ingediende plan voor wo ningbouw op het Emulsionter rein. „Het moet passen binnen het woningbouwprogramma en aansluiten bij de woonwensen van de bevolking", stelt Veer hoek. De wethouder vindt dat de gemeente 'een tandje verder', moet gaan bij het denken over dergelijke nieuwbouwprojec ten dan projectontwikkelaars volgens hem doen. .„Wij moeten onszelf niet populair willen ma ken door in korte tijd veel wo ningen in grote buitenwijken uit de grond te stampen. We streven naar gedifferentieerde woon ruimte en revitalisatie van de binnenstad. Projectontwikke laars vinden zo'n zorgvuldige benadering wel eens te moei lijk." VbueHiMWcfmoeKeeLuiTl/K SWAOW/VACF vA&rtiie'J - QteHece&eAjftKp/saiUit;1 Z£&CAO< i/tAwc&e* 2C6NIKSOVE& 0*6 LVAHTH/VF' c/v1W7 c Tro775Hfau:wezjA4& A/ec&ziMiP ï&crooèk SttA ?ae HeeiKZUNtOMrtoftf&L&Vf- UAT 'H T&vlTlGH&P n IK KVi GSUjocH N/Cf Mesrjz- -7IJ. [oor Piet Kleemans ICHARENDIJKE - Voor het ymbolische bedrag van één lulden is het markante koepel- je op het duin bij Scharendijke joor eigenaar Waterschap (eeuwse Eilanden verkocht aan je Stichting Renesse. De grond raarop het koepeltje staat, llijft eigendom van het water- chap. ïet houten optrekje met rieten pk diende volgens historici in Ie Franse tijd als onderkomen por de bombardier. Die had pnuit het bouwwerk uitzicht per de Helchersee, een watertje pt destijds Schouwen van bord tot zuid doorsneed en [aar alleen tegen betaling van pl gebruik van gemaakt mocht [orden. [e bombardier zag erop toe dat lat ook daadwerkelijk gebeur- e. Snoodaards die probeerden p tol te ontduiken en betrapt [erden door de bombardier pnden rekenen op een regen pn stenen. Speciaal voor dat oei was er bij het koepeltje een bombaerde' neergezet. Later libde de Helchersee dicht en REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 I e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ontstond het huidige strand in de oksel van de Brouwersdam. Het koepeltje werd niet ge sloopt. Mensen van het toenma lig waterschap Schouwen-Dui veland gebruikten het om de als kwetsbaar bekend staande Langendijk bij Scharendijke in tijden van zware storm in de ga ten te houden. Na het gereedko men van de Deltawerken viel echter ook die functie weg en werd het bouwwerk daarmee 'oneigenlijk bezit' voor het wa terschap. De nieuwe eigenaar houdt het koepeltje, enkele ja ren geleden nog geheel geres taureerd, in stand. Dat was voor het waterschap ook een nadruk kelijke voorwaarde bij de ver koop. OOSTERLAND - Het comité Schouwen-Duiveland van de stichting Woord en Daad houdt van 24 tot en met 29 april weer de jaarlijkse collecte op het ei land. De opbrengst is deze keer bestemd voor de provinciale ac tie 'Zeeland helpt kinderen in Ethiopië'. Met het geld worden 280 kinde ren in de provinciestad Gambel- la City naar school geholpen. Hun lesgeld en schoolmateriaal worden betaald en er is ook een bijdrage in de medische zorg. Verder krijgen de kinderen elke dag een warme maaltijd uit de schoolkeuken. Voor het project is 92.000 gulden nodig. klt7E.Nl lJAB_M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55