Ver gunning vrije bouw gaat te ver PZC Leerzaam rondsnuffelen bij politie Bouwbond doet bank cadeau Actie voor pinautomaat zeeland zaterdag 15 april 2000 b 1 5 IVallo H/tti Meemoe Keet uit! /k vATw/eH ..wme-eeweixe/swMe ass/v/ps oven cm toewendt/K, WANT HALF ■nc^TnsNicU.e^>eK]AAKT> rJecefwvAP Hbcrauèk Je /ec^ li. B en W willen voorwaarden aan bouwwerken aan of bij woningen handhaven Kerken open in stille week ior Rolf Bosboom iOES - De plannen om kleine niwwerken aan of bij wonin gen vergunningvrij te maken, gaan te ver. Dat is de opvatting ian het Goese college van bur gemeester en wethouders. Dal pesloot deze week een motie van ||e gemeente Laren, waarin de laad zijn verontrusting uit- jpreekt over de kabinetsplan nen, te ondersteunen. Woningwet wordt begin vol- ind jaar gewijzigd. De belang- ijkste verandering is dat de relstandscommissies objectie- en doorzichtiger moeten tan werken. Dat betekent dat le gemeenten op papier moeten ian zetten welke welstandsei- >n zij stellen, zodat burgers we- ;n aan welke voorwaarden hun iuwplannen moeten voldoen, lm de achterkamertjessfeer he- ;maal weg te nemen, is het de jedoeling van Remkes dat de Werk van Baydn tijdens jnis in Bergen JERGEN OP ZOOM - De vocale gii instrumentale koren van Musicus Religiosus irengen tijdens de hoogmis op laaszondag 23 april in de Ger- judiskerk in Bergen op Zoom ie Paukenmesse van Joseph Jay dn ten gehore, ie Paukenmesse of Missa in 'empore Belli is een van de be- endste missen die Haydn ihreef. Het werk ontstond in '96 toen keizer Franz Joseph II an Oostenrijk in een oorlog gas verwikkeld met het Franse pger, onder leiding van Napole- ïi. Het Franse leger behaalde telangrijke overwinningen. De (fissa in Tempore Belli wordt hukenmesse genoemd vanwe- e de grote rol die is weggelegd por de pauken, die de oorlogs- reiging symboliseren. mis is geschreven voor koor, olisten, orkest en orgel. Hortus lusicus Religiosus, onder lei- Sng van Hans Smout, wordt oor het concert uitgebreid met rijkers, hout-en koperblazers p pauken. De mis begint om Ö.00 uur. welstandscommissies in het openbaar gaan vergaderen. De staatssecretaris wil verder aanvragen voor kleinere bouw werken, waarover de wel standscommissies nu ook een oordeel moeten vellen, vergun- ningvrij maken. Het gaat dan om bijgebouwen tot maximaal honderd kubieke meter (bij voorbeeld een garage), aan- of uitbouwen tot maximaal tien vierkante meter (bijvoorbeeld een serre) en allerlei kleinere veranderingen aan de wonin gen, zoals het aanbrengen van zonnecollectoren, dakkapellen en dakramen. Al die verbouwinkjes en aan passingen kunnen eigenaren in de toekomst aan hun woning uitvoeren zonder zich te hoeven bekommeren om gemeentelijke bouwverordeningen, bestem mingsplannen, leefmilieuveror deningen en redelijke eisen van welstand. Remkes heeft de idee- en vorig jaar september aan de Tweede Kamer voorgelegd. Vrees De gemeente Laren is geschrok ken van de plannen voor ver- gunningvrij bouwen en vreest een oncontroleerbare wildgroei aan bouwwerkjes. Die veront rusting heeft de lokale politiek vastgelegd in een motie die, ter ondersteuning, naar de andere gemeenten is gestuurd. Het Goese college deelt de ver ontrusting in elk geval en wil dat er zekere voorwaarden wor den gesteld aan nieuwe bouw werken. B en W zullen de motie met dat advies ook voorleggen aan de gemeenteraad. Volgens burgemeester D. J. van der Zaag gaat de Goese zorg en kel uit naar de wat grotere bouwwerken. Een paneel met zonnecollectoren of nieuwe zonwering kunnen wat hem be treft zonder problemen vergun- ningvrij worden gerealiseerd. Het college is overigens ver deeld over de plannen van Rem kes. WD-wethouder S. J. Heij- ning ziet als enige geen epkel bezwaar in het vergunningvrij bouwen. Heijning is partijge noot van de staatssecretaris. De enthousiaste scholieren laten zich door Edo ten Voorden hun vingerafdrukken afnemen op het politiebureau. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers THOLEN - „Handen omhoog", roept hoofdagent Suzanne Kas- teleijn vrijdagmiddag op het politiebureau in Tholen-stad. Meteen gaan dertig paar met zwarte inkt besmeurde vingers de lucht in. In het kader van een speciale lessenserie brachten ruim honderd leerlingen van de vijf basisscholen in het stadje een bezoekje aan het bureau. ,,Ik wol van jullie allemaal vin gerafdrukken hebben. Dat vind ik wel makkelijk", kondigt Kas- teleijn opgewekt aan. Meteen klinkt er protest. „Dan kan ik zeker nooit meer wat doen", merkt een slimmerik op- .„Leuk", vinden Anne en Mar- loes uit groep acht van De Re genboog het bezoekje. Vooral de heuse cel was een openbaring. „Ik dacht dat die er heel anders uit zou zien", zegt Marloes. „Met een bed enzo", vult Anne aan. Verdachten slapen tegen woordig echter niet meer in Tholen, maar moeten voor de nacht worden overgebracht naar Goes, Middelburg of Ber gen op Zoom. Sinds afgelopen najaar laten hoofdagenten Kasteleijn en Edo ten Voorden regelmatig hun ge zichten op de Thoolse basis scholen zien. „Ongeveer één keer per maand verzorgen we op elke school een speciale les", legt Ten Voorden uit. Het is on der meer de bedoeling de kinde ren weerbaarder te maken ten aanzien van drugs en alcohol en geweld. Bijkomend voordeel voor de po litie is het directe en veelvuldige contact met de jeugd. Of de les sen volgend jaar ook in de ande re Thoolse dorpen gegeven zul len worden, is nog onduidelijk. Dat hangt onder meer van de fi nanciën, beschikbare man kracht en belangstelling van de scholen af. Als Rick - eveneens van De Re genboog - het vijf kilo zware ko gelvrije vest aanheeft staat hij wel even te wankelen op zijn stoel, maar hij houdt zich goed. Ook als Kasteleijn haar wapen stok tevoorschijn trekt. „Waar is deze stok voor?", vraagt ze de klas. „Om Rick voor z'n kop te slaan", roepen de kin deren in koor. „Om in te grijpen als het ergens echt niet meer prettig is, of als iemand echt niet leuk meer is", legt Kastelijn uit. „En op dit moment ben jij dat", laat ze Rick nog net weten, voor dat hi] een paar ferme tikken te pakken heeft. Door het kogel vrije vest voelt hij daar gelukkig Extra vlieguren vanaf vliegbasis WOENSDRECHT-Het 131 EMVO squadron van de vliegba sis Woensdrecht maakt van half april tot eind mei extra vlieg uren. In deze periode kan tot 18.00 uur worden doorgevlogen, dat is een uur langer dan normaal. Aanleiding voor de extra openstelling van de vliegbasis is een achterstand bi] de vlieg- opleiding. Volgens de vliegbasis is de achterstand veroor zaakt door de slechte weersomstandigheden van de afgelopen maanden. Tij dens het extra uur zullen drie lesvliegtuigen bin nen het reguliere trainingsgebied vliegen. Twee gewonden bij aanrijding KORTGENE - Een 79-jarige Noord-Bevelandse en haar tien jaar oudere passagiere uit dezelfde gemeente zijn vrijdagoch tend ernstig gewond geraakt bij een botsing op de Deltaweg ter hoogte van Kortgene. De vrouw haalde, rijdend uit de richting Zierikzee, een auto in om weer terug op de rechter baan tot de ontdekking te komen dat er een file stond. Ze bots te tegen de achterste auto, bestuurd door een 53-jarige man uit Zwijndrecht. De Noord-Bevelandse vrouwen moesten per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes worden vervoerd. Over de aard van de verwondingen is niets bekendEvenmin is dui delijk hoe groot de schade is aan beide auto's. Nieuw vlasmonument Koewacht KOEWACHT - Voor het nieuwe vlasseizoen aanbreekt, heeft Koewacht een nieuw vlasmonument op het pleintje aan het begin van de Emmabaan. Wethouder J. van Schaik onthult het nieuwe, door de Walsoordense kunstenaar L. Inhgels ge maakte beeld tijdens de zeventiende intenationale meiker- mismarkt op zondag 7 mei. Boete voor schelden op politie TERNEUZEN - Een 60-jarige man uit Bad Ems (Duitsland) is vrijdag door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot 400 gulden boete voor belediging van politieagenten. De ver dachte viel 15 mei vorig jaar in de j achthaven van Breskens in een dronken bui mensen lastig. Toen agenten er iets van zei den, kregen zij uitspraken als 'verdammte nazi's, fascisten' en 'heil Hitier' naar hun hoofd geslingerd. Ook bracht de man de Hitlergroet. Achteraf wist hij zich er niets te herinneren. Kernstroom op energienota DEN HAAG - Minister A Jorritsma van Economische Zaken gaat distributiebedrijven van elektriciteit, waaronder Delta Nutsbedrijven, niet verplichten het aandeel kernenergie op alle individuele elektriciteitsrekeningen te melden. De Twee de Kamer nam daarover onlangs een motie van GroenLinks aan. De klanten moeten weten hoeveel elektriciteit uit kern energie zij krijgen, aldus de motie. Jorritsma vindt dat ook. Maar dat moet. aldus de minister, vanuit de klanten zelf ko men, niet van de overheid. ChristenUnie wil minder vluchten DEN HAAG - De ChristenUnie, de combinatie van RPF en GPV, wil de kleine luchtvaart aan banden liggen. In de vrijdag uitgebrachte nota 'Kan het wat stiller a.u.b...?!pleit de par tij onder meer voor de vaststelling van een maximum aantal vluchten per jaar en zo spoedig mogelijke bijstelling van de uitstoot- en geluidseisen voor vliegtuigen. Voor kleine velden, zoals Midden-Zeeland, moet een vliegverbod gaan gelden tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Omwo nenden van vliegvelden moeten volgens de ChristenUnie be ter weten waar zij aan toe zijn. Volgende week praat de Twee de Kamer over kleine en regionale luchthavens. Fiets- en skeelertocht HEINKENSZAND - S.V. Orion houdt zondag 30 april in Heinkenszand een fiets- en skeelertocht. De fietstochten zijn res pectievelijk 25, 40, 60 en i 100 kilometer. Wie wil skeeleren kiest uit tochten van 10,20 of 30 kilometer. I Alle activiteiten beginnen om 10.00 uur. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk 13.00 uur inschrijven bij café De Blauwe Reiger aan de Dorpsstraat in Heikenszand. Voor de fietstocht van 25 en 40 ki lometer en de skeeler 20 kilometer kan men ook in- schrijven bij café 't Klompkot. idercedes weg [AARDE - In Waarde werd in f nacht van donderdag op vrij- ag een Mercedes Benz gestolen I ie geparkeerd stond aan de [ausstraat. Het gaat om een ide auto met het kenteken DR- b-88. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 i e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot u A. van Westen o K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Leden van de afdeling Noord-Beveland op de nieuwe bank in Kamperland. Geheel rechts districtsmedewerker Ko Adriaanse. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De Hout- en Bouwbond CNV bestaat honderd jaar. Om dat te vieren heeft de afdeling Noord- Beveland vrijdag een bank aangeboden aan de inwo ners van Noord-Beveland. Wethouder J. Meulenberg- op 't Hof nam de bank na mens de inwoners in ontvangst. Districtsmedewerker Ko Adriaanse legde uit dat het de afdelingen zijn geweest die de christelijke bouwvak- kersbond een eeuw lang hebben vorm gegeven. Daarom heeft het CNV ervoor gekozen de afdelingen duurzame cadeaus te laten geven aan de samenleving, die immers een betere vorm heeft gekregen met hulp van de vak bonden. Zicht op dorp De nieuwe bank staat bij café-biljart Havenzicht in Kamperland. Aan de zijkant van het café staat al een foto Willem Mieras veelgebruikte klapbankje maar er was nog genoeg plaats voor een bank met zicht op het dorp. Vroeger stond daar ook een bank, getuige foto's in oude boekjes. Het is niet uitgesloten dat honderd jaar geleden bouwvakkers op dezelfde plek hebben overwogen lid te worden van de vakbond, wat in die tijd lang niet altijd zonder consequenties bleef. Het CNV koos voor cadeaus die door meer mensen tege lijk gebruikt kunnen worden om het beginsel van de bond te benadrukken: samen sta je sterk. doorMieke van der Jagt WISSENKERKE - Joop van Oudenhoven uit Wissenkerke is de tel al kwijt geraakt. „Dui zend keer heb ik al mensen naar Kamperland of Kortgene moe ten sturen. Sommigen op de fiets met een slok op. De restau ranthouder hier in het dorp wordt er ook gek van. Het is toch ook bespottelijk! Het barst hier van de toeristen en je kunt in het hele dorp nergens pinnen." Van Oudenhoven besloot deze week dat het tijd is voor actie. „Als wij geld willen halen bij de Rabobank, moeten we negen van de tien keer naar Kamper land. Het kantoortje in Wissen kerke is van negen tot twaalf ge opend op werkdagen, maar wie gewoon moet werken voor zijn brood heeft dan dikwijls geen tijd. En als we nu nog in de ne gentiende eeuw zouden leven... Maar het is de 21ste. Dan is een pinautomaat toch eigenlijk heel normaal." Van Oudenhoven koos voor een ouderwetse plak-actie maar dan wel met moderne middelen. Hij maakte stickers met een stripfiguurtje, dat zich vertwij feld afvraagt waarom er in Wis senkerke geen pinautomaat is. Ook heft het mannetje de han den ten hemel omdat het niet snapt waarom de klanten wor den verplicht te pinnen en de bank niet verplicht is een auto maat te plaatsen. De actievoer der plakte de stickers in de vorm van een vraagteken op het raam van de gesloten Rabobank, zo dat het kopietje waarop de bank te kennen geeft dat er niet ge pind kan worden, zichtbaar bleef. „Je moet een beetje vrien delijk actievoeren, niet te hef tig. Des te meer kans heb je dat het helpt", aldus Van Oudenho ven. |4l^lL[\L JJAI2.M Joop van Oudenhoven met zijn actiestickers voor de weiger achtige bank. COR DE JONGE foto Willem Mieras SCHOUWEN-DUIVELAND - De kerken in de Westhoek zet ten in de stille of goede week hun deuren open. Het gaat om de rooms-katholie- ke parochie Schouwen-Duive- land, de hervormde gemeenten Burgh, Renesse/Noordwelle en de gereformeerde kerk Haam stede. Er zijn gezamenlijke avondgebeden en er is een geza menlijke paaswakedienst. Op paasmorgen is er om kwart over vijf 's ochtends een dienst met paasontbijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49