De zon heeft een hart NetBook is perfecte reisgezel wetenschap en techniek 43 postzegels Alle weetjes uit 100 jaar Oranje puzzel -UXEMBOURG 5 mm: zaterdag 15 april 2000 Soho maakte deze opname van een zonne-uitbarsting waarbij gloeiende asslierten zich tot op meer dan een half miljoen kilometer afstand van het zonne-oppervlak uitstrekte. foto Esa/Nasa Gloeiende gasstromen diep onder het oppervlak van onze zon blijken te pulseren net als bloed in bloedvaten door toedoen van het kloppen van het hart. Een onderzoeksteam kwam tot deze conclusie door de registraties en observaties van een zonnesatelliet. De wetenschappers zijn stomverbaasd over deze ontdekking en het zou wel eens een verklaring kunnen bieden voor een al eeuwenoud raadsel. Elke 'zonneklop' duurt vijftien tot zestien maanden en doet zich voor in enorme gasstromin- gen op een gemiddelde diepte van 225.000 kilometer onder het oppervlak van de zonnebol (die een diameter heeft van 1,4 miljoen km). Ze worden volgens onderzoe kers veroorzaakt door onderlinge, verticaal gerichte snelheidsver- schillen tussen gasmassa's op ver schillende diepten onder het zon- neoppervlak. De snelheid van dieper gelegen gasmassa's wordt door de immen se hitte en andere processen nabij het centrum van de zon opgevoerd terwijl de snelheden van hoger ge legen gasmassa's daarbij achter blijft. De tragere massa's zinken weg in de diepte en de snellere stij gen op. Vervolgens vindt een om kering plaats: de gezonken tragere massa's worden versneld omhoog gevoerd en de oorspronkelijk snel lere zinken weer naar beneden. Deze pulserende bewegingen, 'zonnekloppingen' genoemd, vor men het tot dusverre meest op zienbarende observatieresultaat dat met behulp van de Europese zonnesatelliet SOHO (SOlar Heli- ospheric Observatory) en een aan tal zonneobservatoria op aarde tot stand kwam. „Deze ontdekking kwam voor ons totaal onverwacht", zegt dr. Ra chel Howe van het National Solar Observatory (NSO) nabij Tucson in de Amerikaanse staat Arizona. Howe leidt het zogeheten SOHO- team dat de ontdekking bekend maakte in het wetenschappelijke weekblad Science. „Het is heel spectaculair dat dat proces, die zonnekloppingen, zo dicht bij het energiecentrum dat de zon aan het stralen houdt, optreedt. En de pe riode ervan is geen elf jaar zoals je zou verwachten maar ruim een jaar. Gelukkig zou ik bijna zeg gen." Activiteitscyclus Howe doelt met elf jaar op de zon necyclus die al eeuwen, waar schijnlijk al millennia, bekend is. Gemiddeld elke elf jaar maakt de zon een 'activiteitscyclus' door, die gepaard gaat met veel of wei nig zonnevlekken: gebieden van grote beroering op het zonneop- pervlak waar de temperatuur on geveer 1500 graden lager is dan van de omgeving en die daarom donker afsteken. Het viel de oude Grieken al op dat de zon soms on der de vlekken zat, want de echte grote zijn al met het blote oog te zien. Hoe zo'n enorm lichaam als onze zon dat doet is nog steeds een raadsel. We hebben nu het sterke vermoe den dat we met deze ontdekking een flinke stap dichter bij de op lossing van het raadsel rond de zonnecyclus zijn gekomen", aldus Howe. „Het klinkt misschien erg onwetenschappelijk maar als je de, zeg maar: klopcyclus, die van vijftien tot zestien maanden dus, met zeven of acht vermenigvul digt kom je aan de elfjarige cyclus. Waar we nu naar moeten zoeken is dus een dynamisch proces achter die kloppingen dat zich na zeven tot acht cyclussen herhaalt." Het al in 1995 in de ruimte ge brachte SOHO 'hangt' in een gebiedje op de lijn aarde-zon op een afstand van een miljoen kilo meter van de aarde. Daar kan hij zonder al te veel energie te ver bruiken blijven hangen omdat de zwaartekrachtvelden van zon en aarde daar elkaar als het ware op heffen. Eén van de toestellen aan boord van het SOHO is een Michelson Doppler Interferometer (MDI), waarmee de ontdekking van de zonnekloppingen werd gedaan. De MDI kan onafgebroken de be wegingen van een miljoen punten op het zonneoppervlak tegelijk volgen en daaruit het gedrag van dieper gelegen gaslagen afleiden. Simultaan met de SOHO-obser- vaties wordt de zon ook onafge broken waargenomen vanuit aardse zonneobservatoria op Te- neriffe, Califomië (NSO), Hawaii, Australië en India. Deze observa toria maken deel uit van NASA's Global Oscillation Network Group, kortweg GONG. De zon schijnt er vrijwel altijd en kan dus 24 uur per etmaal worden be waakt. Ook deze observatoria zijn uitgerust met MDI's waarmee, overigens via een andere reken methode, dezelfde zonnekloppin gen werden gevonden als met het SOHO. Opzienbarend Deze ontdekking is de tweede op zienbarende die binnen een maand met het SOHO tot stand kwamen. Begin maart werd be kend gemaakt dat men met de MDI in staat was dwars door de zon te 'kijken' naar zonnevlekken op de van de aarde afgekeerde zij de van het zonneoppervlak. Het SOHO is een gezamenlijk pro ject van de NASA en de Europese ruimtevaartorganisatie ESA De satelliet werd in december 1995 gelanceerd. Aanvankelijk ging men uit van een wetenschappelij ke levensduur van drie jaar. Maar in 1998 besloten ESA en NASA het onderzoek met het SOHO met nog vijf jaar te verlengen. „We hebben toen een feestje gege ven", zegt teamleider Rachel Howe opgetogen. „Door die ver lenging ontstond een unieke gele genheid alle aspecten van en rond een zonnemaximum te volgen. Deze zomer bereikt de zon name lijk weer een maximum. We zijn vreselijk benieuwd wat we alle maal nog ontdekken." Ben Apeldoorn Helaas past-ie nét niet meer in de binnenzak, maar dat is dan ook een van de weinige negatieve dingen die je nog kunt opmerken over een van de nieuwste apparaten van Psion, de netBook. Dit mobiele computertje, dat sinds enkele maanden in de winkel ligt, biedt mensen die veel onderweg zijn een heleboel: een qua afmetingen vrijwel normaal toetsenbord, een prima aanraakscherm, een heel laag gewicht en vooral: uren achtereen werken op de accu. De netBook is het krachtige broertj e van de Psion Series 7 Uiterlijk zien die machientjes er hetzelfde uit: zelfde toetsenbord en scherm, zelfde afmetingen en gewicht. De verschillen zitten on der de motorkap. De netBook heeft een snellere processor (Intel SA-1100 StrongARM op 190 MHz), een aanzienlijk groter werkgeheugen, een slot voor zoge naamde CompactFlash-geheu- genkaartjes en volledige onder steuning voor Java, de populaire programmeertaal waarmee com pacte, maar qua functionaliteit zeer uitgebreide programma's kunnen worden ontwikkeld. De netBook draait onder het be sturingssysteem EPOC. Je kimt het apparaat dus niet zomaar met een notebook-computer vergelij ken. Windows-programma's kun je er niet op draaien. Dat is echter geen gemis, want de toepassingen die je op een computer als deze zult gebruiken, zijn al ingebouwd: agenda, tekstverwerking, werken met rekenbladen, een krachtige kaartenbak, e-mail en browsen op Een van de nieuwste apparaten van Psion, de netBook. het internet. Daarnaast zijn er al lerlei EPOC-programma's te koop of via het internet gratis te krijgen. Het ligt voor de hand dat dat aan bod de komende tijd sterk zal groeien. Uitwisseling van bestan den met de pc gaat perfect. Dat kan via de seriële poort en de Psi- Win-software, die bestanden di rect omzet naar Word-formaat en de elektronische agenda en de ta- kenlijst synchroniseert met bij voorbeeld Outlook of Lotus Notes. Je kunt de netBook ook aan het netwerk koppelen. Een gebruikerstest van enkele we ken toonde ons het gemak van de machine: de perfecte reisgenoot als je onderweg een verhaal wilt tikken of wilt e-mailen. Het ding past moeiteloos op het uitklapta- f eitje in het vliegtuig. Ook tikken op je knieën in de trein gaat zonder probleem. Punt van kritiek: jammer dat er niet standaard een modem in zit. De adviesprijs is ƒ3106 inclusief btw. Hoe lang bestaat Oranje? Nee, niet het koningshuis, maar het voetbal. Die vraag brengt zelfs de voetbalfanaat in verlegenheid. Dat Faas Wilkes geboren werd in 1923, akkoord, en dat hij na de oorlog als eerste Nederlander - in 1949 - naar het buitenland (Inter- nazionale) vertrok... Oké. Dat Van Breukelen op 14 september 1988 in het doel stond bij Nederland- Wales (0-0) of dat Engeland op 1 april 1907 Nederland met 8-1 af droogde: dat is voor de liefhebber gesneden koek. Maar hoe lang Oranje bestaat? Het nationale elf tal? Davilex houdt het op een eeuw - en presenteert op twee cd-roms 'de meest complete Oranje-ency clopedie'. De datum is betwistbaar: want in 1895 ontstaat - nog lang niet ko ninklijk - de NVB en pas in 1905 speelt Oranje zijn eerste officiële wedstrijd. Hoezo een eeuw oud? Een kniesoor die op dat soort de tails let, terwijl hij in het hoofdme nu van dit 'uniek product voor Oranjegekte in aanloop naar het EK' de keuze krijgt uit spelers, bondscoaches, tegenstanders en perioden. Dan blijkt bijvoorbeeld dat de bond anno 1949 niets moet hebben van professionalisme en daarom eerder genoemde Wilkes voor zes jaar in de ban doet. Maar ook dat Van Hasselt de bonds coach was ten tijde van het in Ant werpen op 30 april 1905 gespeelde België-Nederland. Paul Snij de wind Eindelijk staat ook één van Ne derlands beroemdste kunst schatten, misschien wel de beroemdste, en dan bedoel ik Rembrandts De Nachtwacht, op een Nederlandse postzegel. We hebben er lang op moeten wach ten, maar 14 april was het dan zo ver. Dan verschijnt een velletje ge titeld 'De Nachtwacht' met daarin vijf identieke 100 c. zelfklevende zegels met vijf prioritystickers. Het velletje wordt uitgegeven ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van het Rijksmuseum en komt op dezelfde dag uit als het reeds besproken velletje 'Tien uit het Rijksmuseum' dat als centraal thema heeft 'De verbeelding van de emotie' (tien verschillende ze gels van 80 cent). Links bovenin het velletje 'De Nachtwacht Rem brandt van Rijn 1642 Rijksmuse um Amsterdam' Het velletje is tot uiterlijk 1 mei 2001 verkrijgbaar; de geldigheid van de zegels voor frankering ein digt 30 juni 2002. Oplage: 1.075.000 velletjes. Zie zegel 1 tot postmeester werd benoemd; op het vignet het tentoonstellingsem bleem. Tevens verscheen naar aanleiding van de tariefswijziging een serie van vier zegels onder de titel 'mu ziekinstrumenten'. Op de zegels grafische details van de hoorn (3 Luf.), de saxofoon (12 Luf.), de vi ool (21 Luf.) en de concertvleugel (30 Luf.). De Belgische De Post wilde vorig jaar jongeren in deze geavanceer de computertij d laten nadenken over het belang van lezen en schrijven. Daarom werd onder de jeugd een landelijke wedstrijd ge organiseerd om een zegel te ont werpen. Een kleine duizend jon geren stuurden ideeën op en het resultaat staat op de 17 Bef ./0,42 e.-zegel die 3 april ter gelegenheid van de Dag van de postzegel ver scheen. Op de zegel een sprookjes achtige tekening: een poes en een hond die een boek zitten te lezen. 'In de tijd dat de dieren konden spreken, konden ze ook lezen' lijkt de tekening te suggereren. Volgend jaar juni wordt in Brussel de filatelistische wereldtentoon stelling Belgica 2001 gehouden. Om daarop reeds de aandacht te vestigen verscheen (eveneens) 3 april een 17 Bef./0,42 e.-zegel met vignet zonder waarde. Op de zegel een beeld van Francois de Tasis, die 5 00 j aar geleden 15 01in Gent Zie zegel 2 Liechtenstein heeft opnieuw (6 maart) de sfeervolle permanente serie 'dorpsgezichten' uitgebreid. Nu met vijf zegels: 50 rappen, Ruggell, 60 rp., Balzers, 1,10 fr., Eschen, l,40fr.,Maurenen 1,90 fr., Schaan. Op 6 maart verscheen ook een 1,80 fr.-zegel met een Nederlands tint je. Op een van de twee zegels die zijn uitgegeven ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Götter wandelten einst...' in Vaduz staat namelijk Rembrandts schilderij 'Amor met zeepbel' (1634). Op de andere zegel (70 rp.) een Rubens: 'Mars en Rhea Silvia' (ca. 1616/ 17). Beide werken komen uit de verzameling van het vorstenhuis van Liechtenstein. Zie zegel 3 Hoewel groothertog Jean van Luxemburg heeft aangekondigd in het najaar afstand van de troon te zullen doen is 31 maart toch nog een permanente 9 Luf.-zegel (paarsrood/donkergrijs) met zijn portret uitgebracht. Reden: een tariefwijziging per 1 april. NB. In verband met zijn aftreden en met zijn opvolging zou deze zegel wel eens kort in roulatie kunnen zijn. Zie zegel 4 De Postadministratie van de Ver enigde Naties heeft 6 april de achtste serie 'bedreigde dieren' gelanceerd. Ook nu zitten 4 blok jes van 4 verschillende zegels in elk velletje; in totaal twaalf ver schillende zegels, verdeeld over drie velletjes. In het velletje met vier 33 c.-zegels een bruine beer (Ursus arctos), een kraanvogel- soort (Lissotis melanogaster), een knobbelhagedis (Shinisaurus cro- codilurus) en een dwergchimpan see (Pan paniscus). In het velletje met vier 0,90 Zw.fr.-zegels een nijlpaard (Hippopotamus amphi- bius), een coscoroba (Coscoroba coscoroba), een smaragd varaan (Varanus prasinus) en een zeeotter (Enhydra lutris). Het velletje met vier 7 Os./O,51 e.-zegels toont een luipaard (Panthera pardus), een lepelaar (Platalea leucorodia), een orka (Orcinus orca) en een herten- soort (Hippocamelus bisulcus). NB. De Os.-zegels hebben een dubbele waarde-aanduiding. Er zijn ook drie maximumkaarten uitgebracht. Hero Wit Paul Houkes lOOjaar Oranje, Davilex, 99,- Sleutelwoord: Horizontaal: 1. Kandelaar; 6. Amerikaanse veeboer; 12. muziekstuk voor twee stemmen; 13. koude valwind; 14. Japans bordspel; 16. deel van een trap; 18. kleur; 19. geliefde van Zeus; 20. cijfer; 22. koningskind; 24. vertragingsmiddel; 25. ceintuur; 27. niet lang; 28. toiletartikel; 30. gewicht; 32. zangstem; 33. grondtoon; 35. rivier in Oost-Vlaanderen; 37. houding; 39. familielid; 40. gevechtswagen; 42. landstreek in Frankrijk; 44. rivier in Duitsland; 46. Japanse gordel; 48. lof; 50. voorzetsel; 51drug; 53. zuivelproduct; 54. vistuig; 55. hoogst ontwikkelde apensoort; 58. kind (Eng.); 60. sneeuw- hut; 61. smalle sloot; 62. ernstig; 65. elastisch; 67. ik (Lat.); 69. ooruil; 70. euvel; 71. gevangeniskamer; 72. ruzie; 74. kledingstuk; 76. rivier in Itali'; 78. carbolzuur; 80. rivier in Duitsland; 81. beryllium; 82. vlek; 84. slot; 86. bijwoord; 87. verheugd; 88. kloosteroverste; 90. trotse houding; 92. kleur; 96. meubelstuk; 98. pausennaam; 99. zeer arm; 103. in sect; 104. oude lengtemaat; 105. mal; 106. ongekookt; 108. nachtspiegel; 109. deel van een vuurwapen; 110. plaats in Egypte; 112. haremslavin; 113. voorheen. Verticaal: 1. Voertuig; 2. compactdisc; 3. primitieve woning; 4. grafheu vel; 5. het eten; 7. etterbuil; 8. bars; 9. wreed; 10. hectare; 11. gebaksoort; 15. uitroep van schrik; 17. vogelproduct; 18. boom; 19. Europeaan; 21. deel van het lichaam; 23. klooster linge; 24. bedorven; 26. kreu pel; 27. grondsoort; 29. per soonlijk vnw.; 30. gekheid; 31. naaldboom; 32. spil; 34. iets waarover men niet praat; 36. voorzetsel; 38. rund; 39. volks stam in Nieuw-Zeeland; 41. op het kantje; 43. landbouwwerk tuig; 45. ent; 47. alcoholische drank; 49. peulvrucht; 52. strijd gewoel; 53. keet; 54. Noach; 56. deel van het dak; 57. Turkse ti tel; 59. tweetal; 63. strafwerk tuig; 64. betaalmiddel; 66. peul vrucht; 67. Engelse adellijke titel; 68. aardbol; 71. meneer (Spaans); 72. meisjesnaam; 73. gezicht; 75. plant; 77. deel van een kachel; 78. muzieknoot; 79. Chinese afstandsmaat; 80. azijn; 83. monnikskleed; 85. achter; 87. bedeesd; 89. slaap gelegenheid; 91knaagdier; 93. mager; 94. muziekgezelschap; 95. volzin; 97. zeepwater; 99. sneeuwsmelting; 100. voorzet sel; 101. slee; 102. wand; 105. gevuld; 107. vaste regel; 109. Frans lidwoord; 111. kant. De letters uit de vakjes 11-93-105-44-104-65-70-91-5-80-95-4 en 41-30-100-63- 99-111-18-62-94-47-7-13 vormen twee sleutelwoorden. Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSIIMGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZCstelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bon van 50,- Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing doorloper: proviandportret regentericareno edeleldoradoper pengreeparamens arbiterfairprei rolretortnietre anionopakantook arknodigembargo tapirenigeotiro wasemrieknatuur idamitellatemig nalatigeugenese katnetelcentrum elegienahaaieli ltrotlentereims De prijswinnaars van de door loper van vorige week zaterdag zijn: L. Baert, Langs de Kreek 52, Terneuzen, VW-bon van 50,-. DeVVV-bonnen van 25,-gaan naar M.C. v.d. Voorde, Wilgen straat 41 te Goes; J. de Visser, Ambachtsstraat 2 te 's Graven polder en A.C. Boeije-van Driel, singelweg41 te Axel. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43