Fiks tekort bij groei WAO mterlübke België haakt af bij drugscampagne EK PZC Kunstmatige file versnelt verkeer 0P .'andbo"wgronde" Ondergedoken Turkse vrouw is hulpeloos Beleggers maken jacht giro 456 ALTENA interieur design Verzekeraars moeten bezuiniging Borst op pillenbudget regelen binnenland zaterdag 15 april 2000 Inburgering migranten schiet te kort Hoogervorst pakt ziekteverzuim in vier sectoren aan Staatshoofd oog in oog met staatsman ^i^enutyUtle ZOA| door Irene Qverduin LEEUWARDEN - Mishandel de Turkse vrouwen die in een Blijf van m'n Lijf-huis hebben gezeten, lukt het zelden een zelfstandig bestaan op te bou wen. Ze zijn jarenlang thuis ge houden door hun mannen, spreken nauwelijks Neder lands en hebben geen idee hoe ze boodschappen moeten doen of een treinkaartje moeten ko pen. Tijdens hun onderduik in een Blij f-huis moeten ze beter wor den voorbereid, betoogt Yvon ne van Heerwaarden in haar gisteren in Leeuwarden gepre senteerde onderzoek over Turkse geweldsslachtoffers. Van Heerwaarden sprak uit voerig met twaalf Turkse vrou wen in Blijf van m'n Lijf-hui- zen in Leeuwarden, Groningen en Twente. De meesten waren rechtstreeks uit Turkije aan een Turkse man in Nederland uitgehuwelijkt. Hun mannen hielden hen binnen en terrori seerden de vrouwen. Via de politie kwamen ze te recht in de Blijf-huizen. Daar bleek een vrijwel totaal gebrek aan vaardigheden om zich staande te houden in de Neder landse maatschappij. Het iso lement was vaak dubbel, om dat zowel hun eigen als hun schoonfamilie de weggelopen vrouwen verguisden. Hulp blijkt moeilijk. Van Heerwaar den schrijft dit onder meer toe aan taalprobleem, tijdsdruk in de instellingen, maar ook door onbekendheid met het praten over persoonlijke problemen. Arren moede Landelijk keert zeker veertig procent van de ondergedoken vrouwen in arren moede terug naar him man „Meestal heeft hij beterschap beloofd. In ieder geval is het een omgeving die ze kennen", aldus directeur Ste- genga van het Blij f-huis in Leeuwarden. Het terugkeer- percentage onder Turkse vrou wen is onbekend. Volgens Van Heerwaarden is het hard nodig dat de Turkse vrouwen al in het Blij f-huis grondig worden voorbereid op een zelfstandig bestaan buiten. Nu schort het nog aan samen werking tussen crisisopvang en andere instanties. GPD DEN HAAG - Het kabinet be gint een groot offensief om de Inburgering van migranten te irerbeteren. Op dit moment gaat liet niet goed. Bij een te groot deel van de ge meenten schort er op belangrij ke onderdelen nog te veel aan m inburgering tot een succes te maken', staat in de rapportage lie het kabinet gisteren naar de [Weede Kamer heeft gestuurd. De inburgering van nieuwko mers, waar het machtig worden nan de Nederlandse taal een be langrijke onderdeel van is, staat rinds weken in het brandpunt nan de belangstelling. Van taal- mderwijs zou weinig terecht komen. Volgende week debatteert de rweede Kamer hierover. Om de inburgering te versnellen en te nerbeteren zullen betrokken be windslieden volgens de nota af spraken maken met de instan ces die het allemaal moeten lit voeren. Gemeenten dienen ireel nadrukkelijker de regie in landen te nemen. Ze moeten met regionale opleidingcentra ïarde afspraken maken over re sultaten die migranten dienen :e boeken als het gaat om be- ïeersing van de Nederlandse aal en het volgen van stages, /erder krijgen de gemeenten >en belangrijke rol bij het soeken naar werk voor nieuw komers. Ze moeten daarvoor net onderwijsinstellingen, Ar- jeidsvoorziening en werkge vers plannen maken. Dok het sanctiebeleid komt nog liet goed van de grond. Veel ge- neenten twijfelen aan het effect van bijvoorbeeld korten op de lijstandsuitkering van een mi- jrant die geen moeite doet om in e burgeren. ANP koopsubsidie buizen pas in 2001 ingevoerd DEN HAAG - Mensen met lage- e inkomens kunnen pas vanaf 1 anuari 2001 een huis kopen met iubsidie van de Staat. Iet wetsvoorstel van Kamerle ien van PvdA VVD, D66 en DDA klopt niet helemaal. Ook is ir meer tijd nodig om de koop- lubsidie goed in te voeren. Het irobleem is dat het wetsvoorstel üevordering Eigen Woningbezit iommige huizenkopers ten on echte compenseert voor de iverdrachtsbelasting. Niet ie- iereen heeft daar recht op. De fout werd ontdekt tijdens de lehandeling in de Eerste Ka mer. Pas als de fracties die heb- )en hersteld en de Tweede en Eerste Kamer de verbetering lebben goedgekeurd, kan de iubsidieregeling in werking tre- ien. Iet wetsvoorstel regelt dat mensen gedurende vijftien jaar «n maandelijkse bijdrage in de entelasten kunnen krijgen van maximaal driehonderd gulden, in een vergoeding van veertig [ulden voor de overdrachtsbe- asting. De waarde van het huis mag niet ïoger zijn dan 247.400 gulden, le hypotheek maximaal 197.900 gulden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als de huidige groei van het aantal WAO'ers doorzet, dreigt het kabinet over twee jaar met een financiële te genvaller van vijfhonderd mil joen gulden te blijven zitten. Jaarlijks komen er zo'n 15.000 WAO'ers bij. Dat aantal moet worden teruggebracht tot 10.000 om de arbeidsonge schiktheidsverzekering betaal baar te houden. Dit schrijft staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken in een nota aan de Tweede Ka mer. In zijn nota doet hij een reeks van voorstellen om de groei van het aantal WAO'ers in te dammen. De meeste aandacht gaat uit naar het terugdringen van het ziekteverzuim in het on derwijs, de zorg, bij de politie en de rijksoverheid. Uit die secto ren komen de meeste werkne mers door ziekte of stress in de WAO terecht. Het kabinet trekt voor dit jaar tweehonderd miljoen gulden extra uit om het ziekteverzuim (en daarmee de instroom van de WAO) in deze vier sectoren te rug te dringen. Het geld is voor al bedoeld om extra personeel aan te trekken. Door het tekort aan personeel in bijvoorbeeld de verpleging, wordt de werk druk zo hoog dat veel werkne mers bezwijken onder de werkdruk. Hierdoor wordt de werkdruk nog hoger voor hen die overblijven. ,,Die vicieuze cirkel moet worden doorbro ken", vindt Hoogervorst. Bovendien trekt de regering vijftig miljoen gulden uit voor verbeteringen van de WAO- keuringenHet geld is onder an dere bedoeld om extra keu ringsartsen aan te trekken. Hoogervorst doet verder nog voorstellen om het voor werkge vers aanlokkelijker te maken een WAO'er in dienst te nemen. Zij hoeven de arbeidsonge schikte geen loon te betalen. De overheid geeft de WAO'er een bonus van tien procent bovenop zijn uitkering. Verder komen er hardere sancties voor zieke werknemers die weigeren mee te werken aan hun herstel. Wie therapie weigert, kan worden gekort op zijn loon of zelfs het recht op een WAO-uitkering verliezen. De meeste grote partijen in de Tweede Kamer vinden de plan nen niet ver genoeg gaan. CDA en WD komen volgende week met aanvullende voorstellen die vooral de groei van het aantal WAO'ers met psychische klach ten moet terugdringen. De PvdA wil kleinere ondernemin gen extra geld geven om het ziekteverzuim in hun bedrijf te lijf te gaan. Hoogervorst stelde gisteren dat aanvullingen op zijn plan altijd welkom zijn, maar dat er weinig extra maatregelen te bedenken zijn. Voor grote wetswijzigingen voelt hij niets, omdat die de uit voering in de sociale zekerheid overhoop zouden halen. De staatssecretaris verwacht ook niet dat WD en CDA met een groots alternatief op zijn aan pak komen. Momenteel kent Nederland 910.000 arbeidsongeschikten. Begin jaren negentig leidde het getal van 900.000 WAO'ers tot een politieke crisis. Nadat het cijfer daalde, begon het twee jaar geleden weer sterk te groei en. GPD/ANP AMSTERDAM - Koningin Beatrix staat tijdens de rondleiding op de tentoonstelling 'De glorie van de Gouden Eeuw' in het Rijksmuseum in Amsterdam oog in oog met raadspensionaris Johan de Witt, een beeld van Artus Quellinius. De koningin opende gisteren de overzichtstentoonstelling met topstukken uit de Gouden Eeuw, die ter ge legenheid van de tweehonderdste verjaardag van het museum wordt gehouden. foto Cor Mulder/ANP door Carine Neefjes AMSTERDAM - Er is onenig heid tussen Nederland en België over een voorlichtingscampag ne over drugs tijdens het Euro pees Kampioenschap voetbal in juni. De Belgen vinden het Neder landse drugsbeleid te 'soft' en voelen er weinig voor folders te verspreiden over 'verstandig drugsgebruik'. Het buurland is inmiddels afgehaakt en Neder land organiseert nu een eigen voorlichtingscampagne. De voorbereidingen voor een gezamenlijke actie waren al ruim een half jaar in volle gang, maar op het laatste moment vonden de Belgen de Neder landse tolerantie over drugs toch storend. „België heeft geen koffieshops. De politie daar kan een voetbalsupporter met een jointje direct oppakken. In Bel gië zijn drugs nog een taboe", zegt T. de Vos, lid van de lande lijke werkgroep Euro 2000 die de voorlichtingscampagne voorbereidt. Zelfs het tolerante Nederland worstelt met de toon die in de folders over het drugsgebruik moet worden aangeslagen. „Als gastland moeten wij niet de re putatie krijgen dat het voetbal toernooi hier één groot drugs festijn wordt. De supporter krijgt geen handleiding voor drugsgebruik", aldus R. Kersse- maker van de Jellinek-versla- vingszorg, ook betrokken bij de campagne. Goedkope hotels De folders worden dan ook uit sluitend verspreid op locaties waar supporters mogelijk gaan experimenteren met drugs, zo als bijvoorbeeld in goedkope hotels en op campings. De cam pagne is vooral bedoeld om ge zondheidsproblemen te voorko men. Gecombineerd gebruik van pillen en poeders is niet ver standig, zo waarschuwen hulp verleners onder meer. En een supporter die drinkt én blowt, loopt ook het risico flink onder uit te gaan. GPD loor Jos Steehouder JTRECHT - Rijkswaterstaat vil midden op het Utrechtse 'erkeersknooppunt Oudenrijn iet verkeer op de rijksweg A2 ichting Amsterdam bewust la- en vastlopen. Door die bijzon- lere maatregel moet de totale eistijd naar de hoofdstad kor- er worden. De kunstmatige file ip Oudenrijn voorkomt grotere ertragingen elders op de route. folgens Rijkswaterstaat komt de A2 tussen Utrecht en Am sterdam de komende jaren to taal vast te zitten als gevolg van het toenemend autoverkeer. Zelfs als het kabinet zou beslui ten de uitgestelde verbreding van de snelweg weer te vervroe gen, is dat project op zijn vroegst over vijf jaar klaar. De 'bufferzone' op Oudenrijn komt te liggen op de hoofdbaan richting Amsterdam. Tussen Nieuwegein en Utrecht wordt de hoofdrijbaan daartoe over een lengte van zeker anderhalve (Advertentie) HONGERSNOOD DREIGT IN AFRIKA Nu helpen kan erger voorkomen! kilometer verdeeld in drie in plaats van de huidige twee rij stroken. Op de plek waar het verkeer weer terug moet naar twee rijstroken, ontstaat een flessenhals. Gedoseerd De zorgvuldig geregisseerde file moet ervoor zorgen dat het ver keer beter gedoseerd richting Amsterdam gaat rijden, waar door de reistijd korter wordt. Op dit moment loopt het verkeer op de A2 tussen Deil en Amsterdam tussen de 35 en 45 minuten ver traging op, gerekend over een heel etmaal. In de spits is de vertraging nog veel groter. Com putersimulaties van Rijkswa terstaat wijzen uit dat de automobilist ondanks zo'n ge organiseerde file op Oudenrijn toch aanzienlijk sneller Am sterdam bereikt dan nu. Volgens Rijkswaterstaat is de buffer op Oudenrijn nodig om dat nu te veel verkeer tegelijker tijd op het vanouds vitale knooppunt afstormt. Dat komt omdat met de voltooiing van de eerste nieuwe Lekbi'ug bij Via- nen een belangrijke rem is weg gevallen. De bedoeling is ook ten zuiden van de Lekbrug door middel van spitsstroken of plusstroken de capaciteit van de snelweg te vergroten. Rijkswaterstaat vreest een chaos op Oudenrijn als in het zuiden 'alle remmen los' gaan. GPD (Advertentie) Utrecht o.v.v. Afrika M eer info: www.kerkeninaktie.nl Scheldcstraat 25-29 Vlissinacn www.altcna-iil.nl DEN HAAG - Verzekeraars, pensioenfondsen en banken proberen in hoog tempo grond van particulieren en gemeenten in bezit te krijgen. Vooral land- bouwpercelen zijn gewild. Geld in grond steken wordt steeds po pulairder omdat het, in vergelij king met de roerige aandelen markt, een veilige manier van beleggen is. Het Kadaster in Apeldoorn bevestigt de toege nomen beleggersbelangstelling. Verzekeringsmaatschappij For- tis Amev, dat al 24.000 hectare (landbouw)grond bezit, wil van de gemeente Kampen een ge bied van 5.000 hectare met 136 boerenbedrijven overnemen. „Overal waar grond vrijkomt, zijn we geïnteresseerd", zegt woordvoerder Mulder ten Kate, hoofd landelijk vastgoed. Hij ontkent dat er sprake is van speculatie. De verzekeraar ge bruikt de percelen louter als be leggingsobject en zegt niet van plan te zijn ze snel door te ver kopen. Fortis Amev is na de staat (Domeinen) de tweede grootgrondbezitter in Neder land. „Aankoop van grond bete kent goede kans op extra rende ment", stelt ook woordvoerder Breuer van Achmea. Het Rijk staat voorlopig geen agrarische percelen meer af. Staatssecretaris Bos (Finan ciën) maakte donderdag bekend met onmiddellijke ingang de verkoop van agrarische domei nen aan erfpachters op te schorten. De overheid wil, in af wachting van de nieuwe nota ruimtelijke ordening, voorko men dat nu stukken landbouw grond en bos voor lage prijzen van de hand gaan. Momenteel wordt 68 procent van de grond in ons land ge bruikt als bouw- en weiland. Natuur en bos (zestien procent), woningen (acht procent), infra structuur (vijf procent), bedrij ven (twee procent) en recreatie (één procent) leggen beduidend minder beslag op de ruimte. Als agrarische grond een woon bestemming krijgt, kan dat zeer lucratief zijn voor de eigenaar. De gemiddelde prijs voor land bouwgrond bedraagt nu 5 per vierkante meter. Een perceel dat bouwrijp is gemaakt voor hui zen of een bedrijfsterrein levert echter tussen de 300 en 1000 de vierkante meter op. GPD Agent overlijdt aan verwondingen EINDHOVEN - De Eindhovense hoofdagent Tom Kusters (36) is in de nacht van donderdag op vrijdag in het Acade misch Ziekenhuis Maastricht overleden aan de verwondin gen die hij drie weken geleden opliep toen hij een veertienjari ge joyrider uit Duitsland wilde tegenhouden. Kusters probeerde op 25 maart bij een wegblokkade op de A67 onder Geldrop de jeugdige vrachtwagenbestuurder te stoppen. De joyrider uit het Duitse Monheim reed door de ver sperring en over Kusters heen. De j ongen is op de dag van het ongeval samen met twee andere jongens van 13 en 14 in zijn woonplaats aangehouden op ver denking van poging tot doodslag. Die verdenking is gisteren omgezet in moord. ANP/DPA Bedrijven dicht door groeihormoon DEN HAAG - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft de afgelopen dagen vier Nederlandse veehouderijen geblok keerd. omdat de koeien zijn behandeld met het verboden groeihormoon stanozolol. Dat heeft minister Brinkhorst (Landbouw) gisteren aan de Kamer laten weten. Eind februari werd een boer betrapt door de Kwaliteits Controle Runderen en sindsdien zijn nog 2 9 ver dachte bedrijven gecontroleerd. Van negen veehouderijen zijn inmiddels de resultaten bekend. Vier reageerden 'posi tief' op de dopingtest. Om welke bedrijven het gaat, is niet be kendgemaakt. Stanozolol is bekend als doping voor wielrenners. In de vee houderij is het een betrekkelijk nieuw middel. ANP Brand benzinetanker geblust VUREN - Aan boord van een Nederlandse binnenvaarttanker met 1970 ton benzine heeft in de nacht van donderdag op vrij dag brand gewoed. De brandende tanker kon afmeren in de Waal ter hoogte van Vuren. Rond 3.00 uur werd het sein brand meester gegeven. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het woonge- deelde helemaal uitgebrand. Door het aanleggen van een schuimlaag op het schip voorkwam de brandweer dat het vuur oversloeg naar de laadruimte vol benzine. Aanvankelijk meldde de politie dat er 25.000 ton benzine aan boord was. Het schip is gisteren naar Haaften versleept waar de benzine wordt overgeladen. Geëvacueerde bewoners van zes huizen langs de dijk konden gistermorgen weer naar huis. ANP Problemen bij KPN's inbelnetwerk DEN HAAG - Klanten van KPN die willen internetten kun nen de komende dagen problemen krijgen met inbellen. Door softwareproblemen in het besturingssysteem van het internet-inbelnetwerk is het moeilijk om het Internet op te komen, meldt KPN. Het bedrijf hoopt de problemen na het weekeinde te hebben opgelost. Klanten die inbellen krijgen soms de foutmelding 'password niet geldig' of een variant daarvan. De afgelopen week is de storing al enkele keren voorgekomen. Volgens KPN maken veel internetproviders gebruik van het netwerk. ANP Uitbraak uit grenshospitium HEERHUGO WAARD - Tien vreemdelingen hebben zich in de nacht van donderdag op vrijdag een uitweg gebaand uit het grenshospitium Westlinge in Heerhugo waard. De vluchtelingen forceerden een raam en een hek en wisten te ontkomen. Gistermiddag waren ze nog spoorloos. Het grenshospitium in Heerhugowaard is gesitueerd bij de open inrichting Westlinge. Het gaat niet om criminelen, maar om vreemdelingen die geen toegang krijgen tot Nederland en wachten op terugkeer naar hun land van herkomst. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Zorgverzekeraars moeten zorgen dat artsen goed koper en zuiniger medicijnen voorschrijven. Zij dienen ook geneesmiddelen scherper in te kopen bij de fabrikanten. Zo denkt minister Borst van Volksgezondheid de uitgaven van de geneesmiddelen te be perken. Zij wil minder geregel vanuit Den Haag en meer over laten aan de betrokken partijen zelf. Het kabinet is gisteren met haar plan akkoord gegaan. De overheid zelf is volgens Borst niet in staat het voorschrijven en inkopen van medicijnen nog meer te beïnvloeden. Zij krijgt nu extra geld van het kabinet om tegemoet te komen aan de groei van uitgaven aan genees middelen. Die groei gaat sneller dan in het regeerakkoord is voorzien. Het is nu aan de markt, de zorgverzekeraars, om besparingen te realiseren. Vol gens Borst valt er met het goed koper inkopen van geneesmid delen nog honderden miljoenen guldens te besparen. „Zorgverzekeraars zijn sterke partijen op de markt, die heb ben wat in te brengen. Ze sluiten contracten met de voorschrij vers, de artsen, en met de apo thekers." De huisarts houdt wel de eindverantwoordelijkheid; de arts besluit uiteindelijk wat de patiënt voorgeschreven krijgt, niet de ziektekostenver zekeraar. Borst wil niet dat zorgverzeke raars zelf bepalen welk pakket aan geneesmiddelen ze hun ver zekerden vergoeden. Dat was een van de adviezen die zij had gekregen om de kosten van me dicijnen in de hand te houden. Zij denkt dat sommige verze kerden buiten de boot kunnen vallen als de verzekeraar hun medicijn niet meer betaalt. Overstappen naar een andere verzekering is niet altijd moge lijk omdat er geen acceptatie plicht geldt voor een zorgverze keraar. Evenmin wil Borst patiënten een eigen bijdrage laten beta len. Daartegen bestaat volgens haar te veel aversie sinds de me dicijnknaak: ziekenfondspati ënten moesten een aantal jaren geleden bi] elk recept zelf een rijksdaalder betalen. Die maat regel is afgeschaft. Wel laat zij onderzoeken of zo geheten lifestyle-geneesmidde- len door de verzekerden zelf be kostigd dienen te worden. Het gaat dan om geneesmiddelen die iemand gebruikt vanwege zijn levensstijl. Iemand die veel en vet eet en vreest voor een hoog cholesterolgehalte, kan daartegen een pilletje pakken in de hoop dat dit helpt. De anticonceptiepil is eigenlijk ook een lifestyle-geneesmiddel. Maar die wil Borst pertinent niet zelf laten betalen door de gebruiksters. „Dat heb ik een keer geprobeerd en toen kreeg ik zeer veel weerstand. Dat doe ik geen tweede keer." GPD (Advertentie) ETHIOPIË Geef o.v.v. 'Noodhulp Ethiopië' TEAR fund Giro 41400 Driebergen WOORD DAAD Giro 3020900 Gorinchem VLUCHTELINGEN f2 Giro 550 Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3