Allez madame, allez Sprankelend naar Curasao PZC vrije tijd zaterdag 15 april 2000 W0 Luik-Bastenaken-Luik O =hellmg De eerste echte klim: links tussen de twee voorste telegraafpalen het Het lelijkste wielermonument ter wereld eert de grootste wielerkampi- steilste stuk van de Cöte de Wanne. foto's Rob van den Dobbelsteen oen aller tijden: Eddy Merckx Juf Joke Barends van basisschool 't Vierschip in Arnemuiden is een opvallende verschijning. De bril (een Theo) die zij draagt, toont aan dat de vijftigjarige Goese iemand is met lef. Na twintig jaar trouw te zijn aan dezelfde kapper, vindt ze het leuk om zich eens helemaal over te geven aan twee jonge mensen. Dik en Anoek krijgen van haar carte blanche. Wat het erg leuk maakt, vertelt Joke, is dat zij achttien jaar geleden de juf van de eerste klas van visagiste Anoek was. Ze herinnert zich Anoek als een gezellig meisje waarvan ze ooit het haar nog eens heeft geknipt. Nu mag de oud-leerling zich op haar schooljuf uitleven. foto's Ruben Oreel Tuinhuisjes als tweede huis in het groen Balkon wordt weelderig hof Overzicht van de hypotheken Onderzoek naar veranderd DNA in voed i ngsmiddelen Slipcursus brengt bil in beeld Gevarieerde paasgerechten brengen sfeer op tafel Chevrolet Tahoe een achtpersoons mastodont Postbodetas geknipt voor fietser Motorscooter Yamaha lijkt op bromscooter De kleine gedenksteen op de top van de even vermaarde als beduchte Redoute. slaapt. „Isostar met een beetje ex tra zout wordt bij dit broeierige weer ook wel gebruikt. Maar daar moet uw maag tegen kunnen." Het werd leidingwater. Omdat je dat zonder problemen over je hoofd kunt gieten. Op de eerste dag, toen we van Tilff naar Bertog- ne fietsten, was dat niet nodig ge weest. Zo'n grijze, wat vochtige dag waarin hemel en aarde naad loos in elkaar overgaan en waarop geen zuchtje wind staat. Verruk kelijk fietsweer. In 1971, toen de toertocht Luik-Bastenaken-Luik nog op 1 mei in groepsverband werd afgelegd, regende het hier - langs de spartelende Ourthe - pij penstelen. En werd er in het bijna zwijgend doorpeddelende peloton gemompeld, dat er op de Wanne - 150 kilometer verderop - sneeuw lag. Wat klopte. Het was de eerste Luik-Bastena ken-Luik die ik reed en meteen ook de wreedste. Vlak voor de Ro sier, op het open stuk bij de drie sprong, hagelde het - hagel die zich in je wangen vrat en die je ogen deed tranen. In Spa moest ik van de kou overgeven en op de Re doute viel ik bijna van mijn fiets omdat m'n benen opgestijfd wa ren tot keihard ijs. Mooie herinne ringen. Achteraf. Vergezichten Maar nóg mooier is de gedachte aan de Redoute op een vredige zo merochtend. Als je met z'n twee tjes in alle rust omhoog zwoegt en boven zittend op het fameuze bankje, met een uit Remouchamps meegevoerd pak karnemelk, stil geniet van een van de schitterend ste vergezichten van de Ardennen. Diep beneden ons - als een paling in het groen - de grijze slingers van de snelweg met daarop het geluid loos voortschuivende verkeer; naast ons onder een enorme boom - een gedenksteen die mij nooit eerder was opgevallen. Het monu mentje eert de triomfators van 's werelds oudste wielerklassieker: 'lei, les plus grands champions cy- clistes forgèrent leurs victoires dans Liège-Bastogne-Liège'. Of wel (vrij vertaald): 'Hier legden de grote wielerkampioenen de basis voor hun overwinning in Luik- Bastenaken-Luik'. Forges Is dat zo? En de Cöte des Forges dan? De brede helling die zich in horten en stoten naar boven wrikt, was tot voor kort de laatste grote hindernis van het parkoers. Ste ven Rooks (1983) begon er ooit aan een winnende solo en op de Forges ook staat het standbeeld van Stanneke Ockers. Ongehoord: de kleine Vlaming won in 1955-mid den in Wallonië - op één en hetzelf de weekeinde, zowel Luik-Bas- tenaken-Luik als de Waalse Pijl, de andere Ardennenklassieker. Ockers overleed anderhalf jaar la ter na een val in het Antwerps Sportpaleis en is niettemin nog steeds een held. Kijk maar. Tussen de wielen van zijn stenen fiets lig gen bijna altijd bloemen. Het verrukkelijke van het rijden van een wielerklassieker, verdeeld over drie dagen. Je hoeft - zoals de Belgen dat zeggen - nooit op je adem te trappen. En je ziet nog eens wat. In de eerste plaats de Ar dennen zelf. In de ochtend helder, in de middag gesluierd, in de avond verguld. Naar boven fietsen is het mooist. Eerst - diep in het dal - het ruige, langs de oevers van een riviertje omhoog kruipende woud, dan een scherpe haarspeldbocht en uiteindelijk - zilver oplichtend in de witte zomerzon - de tot aan de einder voortdeinende weilan den met verspreid over de ruimte grote boerenhofsteden, groepjes bomen en grazende koeien. In de berm bloeiende bramenstruiken. Aan de Belgische editie van de toertocht Luik-Bastenaken-Luik (elk jaar op le pinksterdag) doen gemiddeld zo'n 5000 Nederlan ders mee. En de rit van de Neder landse toerclub Le Champion - medio augustus - trekt ook nog eens 3300 deelnemers. Dus zien we op de hellingen naast 'Hup Zoete melk' leuzen als 'Amersfoort', 'Pappa Sjeng', 'Dood of de gladio len' en 'Na klimmen komt afda len'. Wij - rustig doorpeddelend - had den de hele dag de tijd. Citeerden met de voeten los van de trappers de enige regels van Jacques Perk (de dichter van de Ardennen), die we naast 'Ik ween om bloemen in de knop gebroken' nog uit ons hoofd kenden - 'Om steen en stronken waaiert zich de varen zefier kust geuren uit de rozen los' - en aten tussen de middag op ons gemak een forelletje in Pont d'Erezée. En - de dag erna - een fo relletje in Vielsalm. En - om de tocht op de laatste etappe feeste lijk te besluiten - een forelletje in Remouchamps. Luik-Bastenaken-Luik in drie etappes van ongeveer 80 kilome ter elk. Van het voorbij Luik gele gen Tilff naar Bertogne, van Bertogne naar Stavelot en van Stavelot weer terug naar Tilff. Prachtige zomeravonden droegen bij tot een goede voorbereiding, maar dan nog. Afzien? Geen mo ment. Op deze manier is Luik- Bastenaken-Luik voor iedere ge oefende fietser te doen. Wel nood zakelijk: een derailleur met daar op De Grote Pijnstiller, zoals Tim Krabbé een verzet van 39 tandjes vóór en 26 of 28 tandjes achter eens heeft genoemd. Daar name lijk heeft zelfs de Redoute niet van terug. Stele Eddy De Stockeu evenmin. Nog steiler dan de Redoute en volgens de ge zaghebbende 'Encyclopedie Cota- col, 1000 hellingen van België' na de Haussire Sud-Ouest (bij La Ro che) de zwaarste beklimming in de Ardennen. Hij zat officieel niet in onze route en aan de overzijde van de gorgelende Amblève lonkten, knipogend in de schelle middag zon, de terrasjes van Stavelot. Maar er was ook een bordje - op de hoek van de Rue de Stockeu - dat verwees naar de 'Stele Eddy Merckx'. Ook nooit eerder gezien. En wat was 'stele'? 'Zuil' leerde het woordenboek. Maar dan met een accent grave v op de eer ste e. Rob van den Dobbelsteen Informatie-adressen: Belgisch Ver keersbureau voor de Ardennen Brussel, Kennemerplein 3, 2011 MH Haarlem, telefoon (023).534.09.78 of (0900).202.01.07. Toerclub Le Cham pion, De Wagemaker 16a, 1850 PX Heiloo, telefoon (072).533.81.36. M.m.v.: Anoek van Nunen, Dik Igounet. Scissor's Haarverzorging. Part. LaBan en Ton's Brilienmode Morgen, zondag is het zover. Dan wordt Luik-Bastenaken- Luik gereden. De oudste wielerklassieker ter wereld is buitengewoon populair bij Nederlandse toerfietsers. Die raffelen (op eerste pinksterdag en op de 2e zaterdag van augustus) met duizenden tegelijk de bijna tweehonderdvijftig kilometer in één ruk af. Maar hoe mooi de Belgische Ardennen zijn, zie je pas als je het 240 kilometer lange traject over meerdere etappes verdeelt. Automobilisten hebben geen enkel respect voor fietsers. Maar als ze in de Ardennen een vrouw de Cöte des Forges zien op rijden, gaat de duim omhoog. En bij een kermende, in z'n tweede versnelling omhoog sukkelende Citroën wordt zelfs een raampje omlaag gedraaid. 'Allez madame, allez!' We waren vanochtend uit Stavelot vertrokken. Laatste etappe uit een reeks van drie. Een parkoers als een achtbaan. De Haute Levée, de Rosier, de Maquisard, de Redoute, de Forges. De ene helling verbergt de andere. Hier in de slotfase van Luik-Bastenaken-Luik is de weg geplaveid met onvergetelijke ver halen. Kreeg de Franse wielrenner Gérard Saint het in een sneeuw storm eens zo koud, dat hij over z'n handen plaste om z'n vingers te warmen (1957). Maar nu is het warmer. Bij het ont bijt, de bekende discussie. Wat er in de bidon moest worden gedaan. Dominique Leclercq raadde thee aan. Thee, suiker en een uitgepers te citroen. „Da's het beste voorte gen de dorst, hè", sprak de patron van Hotel d'Orange, de vertrouw de herberg voor iedere Nederland se toerfietser die in Stavelot Handig netBook voor op reis Postzegels en puzzel Joke steekt haar enthousiasme niet onder stoelen of banken. Dik en Anoek krijgen een dikke zoen op de wang.Prachtig! De kleur van mijn haar vind ik heel verrassend. Zo licht had ik het nooit voor mezelf uitgekozen. Ik ben erg benieuwd naar de reac ties op school én of mijn vriend Henri mij donderdag op het vliegveld zal herkennen. Hij weet nog van niets." Selma Osman De zon heeft ook hartkloppingen Joke oogt niet als iemand die dringend aan een metamor fose toe is. Dik en Anoek hebben haar geselecteerd om te laten zien dat je er niet slecht uit hoeft te zien om in aanmerking te ko men voor een nieuw uiterlijk. „Iemand kan ook heel dringend de behoefte hebben om er eens heel anders uit te zien"zegt Dik. Hij vindt Joke 'een echte school juffrouw'. Zijn vingers jeuken om van haar een sportieve juf te maken. Als Anoek het watje bestudeert waarmee zij Jokes oogmake-up verwijdert, fronst ze. Groen is een gevaarlijke kleur, zegt zij voorzichtig. Ook blauw is uit den boze. „Aardetinten als grijs, bruin en paars", staan je het best", adviseert de visagiste. Het gezicht wordt opgemaakt met een foundation die iets lichter is dan Jokes huidkleur. Die is van nature vrij rood. Een lichtere foundation maakt de huid rusti ger. Met een highlight worden donkere randj es rondom ogen en mond weggewerkt. „Ik vind Jo ke een echt Chanel-type", zeg Anoek. Joke reageert verbaasd. Zij hoort wel vaker dat ze een klassiek type is, maar voelt zich zelf eerder sportief. Nadat haar oogleden met een kohlpotlood zijn aangezet, wordt de arcadeboog boven het oog geaccentueerd met een au- berginekleurige oogschaduw uit de voorjaar-zomercollectie van Chanel. Ook de lila-tint uit het doosje dat vier kleuren telt, wordt gebruikt. Helemaal bovenaan, pal onder de wenkbrauw, komt een witte parelmoer oogschaduw die het oog oplicht. Een roze-bruine lipstick en dito rouge op de wan gen maken het plaatje afMet als finishing touch een nieuwe bril en een lange nauwsluitende jurk uit Jokes vakantiegarderobe, verandert zij zelf in een plaatje. De kapper valt meteen in de smaak als hij voorstelt 'iets met kleur' te gaan doen. „Ik ben dol op kleur"zegt Joke enthousiast Omdat zij alletwee vinden dat een pony niet staat, wordt beslo ten het haar uit het gezicht te la ten. Dik vindt de coupe te vlak. Hij knipt het haar korter waardoor de Goese meer pit krijgt. Met kleurschakeringen in verschil lende blondtinten licht hij het haar flink op. De zomerse tinten geven een sprankelend effect. Joke droomt ondertussen al van haar vakantie op Curafao, waar zij deze week haar vriend gaat opzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37