Het póóóóóótje met vet illftpl i 1 Drukte in de polder door vierdaagsen y. in deze bijlage p reportage 25 ffjffibfr'..!' zaterdag 15 april 2000 a;' 'dhi. 'V;v tea. -wm, "rtr.f^w De wandelschoenen worden weer opgepoetst. Tot de zomervakantie organiseert elk zichzelf respecterend wijkje of dorp wandeltochten voor jong en oud. Lange slierten van met snoep beladen schoolkinderen, zingende huisvrouwenclubs en nimmer versagende kilometervreters kleuren het polderlandschap. Onze verslaggever peilde de stemming in Heinkenszand. De vrouw bij de stempelpost nabij de rotonde trekt haar kraag nog eens wat extra op en zegt dan bijna bestraffend: „Je bent een dag te vroeg. Morgenavond is het de laatste tocht. Dan komt de muziek d'r bij." Nog even en de potjes vet vliegen ons weer om de oren. Ze worden naar oud gebruik op de tafel gezet en gaandeweg komen er almaar meer bijWie het simpe le lied waarin die handelingen nauwgezet worden bezongen, nog nooit, door veld en beemd heeft horen klinken, heeft vermoe delijk nimmer een stap gezet op het pad van de wandelavondvierdaagse en woont kennelijk ook niet langs een route die de stiefelaars in groepsverband plegen te volgen. Een beetje woongemeenschap organi seert wel zo'n festijn, zodat het de komen de weken nog knap druk kan worden in de dreven. Spitsuur in de polder. Alle start schoten voor de marsen bij elkaar en je hebt een avondvullende cowboyfilm. De jeugdige deelnemers gaan voor het ere metaal dat aan de eindstreep blinkt. De ouderen doen meer mee voor de gezellig heid. Stappen terug Voor het achterhalen van de oorsprong van deze sportieve beweging moeten we enkele ferme stappen terug in het verle den zetten. In de oorlog, weet J.G. Malkus uit Oostburg precies, kon de Nijmeegse Vierdaagse niet doorgaan. Maar omdat er toch behoefte was om te wandelen is de Nederlandse Wandelsportbond begonnen met een avondvierdaagse. „Dat kon toen wel." Malkus (73) heeft weinig gelopen maar des te meer georganiseerd. „Ik deed eerst wel trouw mee. Je was toen ook lan ger onderweg. Iedere avond vijftien kilo meter. Ik liep altijd mijn voeten kapot. Stilletjesaan ben ik toen wat anders gaan doen. Eerst controleur onderweg en later mee-organiseren." De avondvierdaagse van Oostburg moest je niet uitvlakken„Het is wel geweest dat we 1700 deelnemers hadden. Later is Breskens voor zichzelf begonnen. Dan mis je meteen vijf- zeshonderd deelne mers. En Sluis zit nu in een andere bond." Truus Boone uit Middelburg weet hoe or ganisaties elkaar voor de voeten kunnen lopen. Zij behoort tot de Middelburgse wandelsportvereniging 't Zand, die jaar lijks de avondvierdaagse binnen de ge meente Veere op touw zet. „Je hebt in dit land allerlei bonden die elkaar als het wa re beconcurreren. Net zoiets als de AVRO en de NCRV. Wat lopen betreft heb je de KNBLO en de NWBEn ja, zit je dan bij el kaar in de buurt, dan is de samenwerking soms wat ver te zoeken. Dat kost over en weer klanten. Maar het schijnt moeilijk fatsoenlijk af te stemmen te zijn. Altijd is er wel iets waarop het afketst." Deelnemers aan een avondwandelvier daagse hoeven niet per definitie fervente kuieraars te zijn. „Je hebt erbij die alleen dan meedoen. Bij andere wandelsport evenementen zie je ze nooit", weet Truus Boone Janny Knuist (59) uit Zierikzee zou het zo direct niet weten. Hoe lang ze al meedoet? „Daar vraag je me wat! Nou, ik doe van m'n zesde of zevende mee. Altijd Zierik zee. Verder kom ik nooit.Janny heeft het vaak na afloop gezegd: volgend jaar doe ik niet meer mee. Maar als het inschrijf formulier binnenkomt denkt ze er toch weer anders over. „Het is de gezelligheid die er omheen hangt. En je ziet die weer eens en die. Dan lopen we altijd te klesse- bessen onderweg. Maar wel doorlopen, hé." De scholieren gaan vaak te hard, vindt Knuist. „Die rennen soms meer. Ik denk dan wel: oh jullie moeten straks ze ker weer een bepaald televisieprogramma zien. Het is gewoon een jakkerige tij d. Dat leun je aan alles merken." Men zal Janny zelden strompelend de fi nish zien bereiken. Haar geheim: dichte schoenen. Ik heb van die afgetrapte stam pertjes. Die zitten het leideerste. Dan heb je de minste kans op blaren." Malkus uit Oostburg heeft nog de tijd meegemaakt dat de wandelaars de grote weg namen Nu zou j e zo van het zoab wor den geblazen, maar vroeger had je weinig De Heinkenszandse wandelaars lopen hun vierdaagse al vroeg in het seizoen. fotografie Willem Mieras verkeer. Malkus heeft later nog wel eens geprobeerd om een stukje route over een grindweg uit te zetten. Dat heeft-ie gewe ten. 'Daar beginnen we niet meer aan', werd er gemopperd. „Wat dat betreft ligt de mentaliteit van de Nederlanders een stuk anders dan in België. De tochten die ze daar organiseren trekken massa's volk. En het maakt niet uit of ze over de kassei en moeten of over landweggetjes. Neder landers willen op mooi geasfalteerde we gen lopen." Kudde schapen Het gezang onderweg is in de loop van de tijd sterk afgenomen, heeft de Oostburger vastgesteld. Dat komt: vroeger liepen ze meer in blokken. Netjes in het gelid. Maar die scholieren willen dat niet meer. Die zien zelf wel hoe ze wandelen. Nu is het vaak net een kudde schapen. Dat zingt toch een stuk moeilijker." Anneke Kamstra uit 's-Gravenpolder mag graag een ander zien lopen. Zijzelf onthoudt zich van dit in haar ogen tame lijk saaie tijdverdrijf. Maar ze zet zich wel al jaren met hart en ziel in voor de organi satie van het festijn in haar woonplaats. Elk j aar zijn er weer meer deelnemers. Vo rig j aar nog 2 7 5Die van Goes melden zich ook aan. „Die vinden het veel lekkerder om gelijk de dijken op te gaan dan dat ze in de bebouwde kom moeten lopen." Kinderen lopen in schoolverband mee of met vriendjes en vriendinnen onder el kaar. Waar ze het allemaal voor doen blijkt de laatste avond. Dan staan ze el kaar te te verdringen bij de tafel waarop de medailles uitgestald liggen. Anneke: „We hebben er voor iedereen een besteld, maar toch zijn ze bang dat ze er naast grij pen. Als je niet uitkijkt worden de klein tjes gewoon onder de voet gelopen." Kamstra moet er wel eens om lachen: wat die kinderen al niet meenemen onderweg. Alsof ze voor veertien dagen een onher bergzaam gebied binnen trekken. Blikjes, snoepjes, koekjes; knabbelend en slok kend trekt het j onge volk voorwaarts. Aan de eindstreep wacht naast lof van ouders en opa's en oma's niet altijd een handzaam boeketje. „Tegenwoordig zie je ook dat er snoepkokers worden uitgedeeld." Truus Boone is meer voor een bloemetje. „Wel zo feestelijk. En dan liefst een kort bosje, zo dat het voor kinderen gemakkelijk is te hanteren. Geen struik. Dat kim je je kin deren niet aandoen. Daar lopen ze dan zo ongeveer de straat mee aan te vegen. Heb je er later thuis oók niks aan.In Sint An- naland vallen er nog andere prijzen te ver dienen. Die worden achter de hand ge houden voor deelnemers die het leukst verkleed aan de tocht deelnemen. Hartstochtelijke stappers benutten een avondvierdaagse niet om te trainen voor het grote werk in de contreien van Nijme gen. Daarvoor zijn de afstanden te kort. „Ze pikken het mee", zegt Malkus.Jan Riemens uit Aardenburg moet straks in Sluis verstek laten gaan bij de avondwan delvierdaagse. Dan heeft hij de Vierdaag se van de IJzer op het programma staan. Riemens is een kilometervreter. Hij loopt per jaar rond 180 tochten. Op 'Nijmegen' na. „Is me te druk." Zijn wandelboekje geeft de totale afstand aan: inmiddels 85.000 km. Riemens is vooral in België 'een gekend persoon'. Niet alleen omdat hij zo vaak inschrijft. Het ligt ook aan zijn postuur: de Aardenburger meet 1.95 meter. Harde voeten Het liefst wandelt hij in een bosgebied. ,Maar ook de laagvlakte heeft mijn beko ring", verklaart hij plechtig. Riemens heeft er altijd flink de sokken in. Daar door loopt hij vaak alleen. Veel last van blaren lopen heeft de Aardenburger niet. „Ik heb harde voeten", zei laatst iemand van het Rode Kruis. „Die mensen zien veel voeten. Die kunnen het weten." Voor wie niet getraind is komt er soms geen eind aan een route. Een enkele keer is het - in Terneuzen - gebeurd dat een mars beduidend langer duurde dan was voor zien. Dat kwam omdat onverlaten een paar routebordjes een kwartslag hadden gedraaid waardoor deelnemers een veel langere lus maakten dan nodig was ge weest. Om bedacht te zijn op streken van lolbroeken worden op de meeste plaatsen bij de start routebeschrijvingen uitge deeld. De avondwandelvierdaagse in Zierikzee onderscheidt zich van andere soortgelijke evenementen in de provincie door een tra ditie van inmiddels 55 jaar. Wat stellig goed is voor een respectabel aantal potjes vet. Daarnaast mag, zo verklaart secreta ris Onno Kramer pertinent, het sportieve treffen zich verheugen in een forse klan dizie. De hoogste inschrijving van Zee land. „We hebben wel 1900 deelnemers gehad. Nu zitten we zo rond de 1600. Daarmee blijven we toch ruim boven de andere uitsteken." „Die avondvierdaagse hoort gewoon bij Zierikzee. Als je op de basisschool zit loop je mee. Dat is vaste prik. Het hoort bij wij ze van spreken net als dansles bij je op voeding." Verder is er veel deelname van buitenaf. Zelfs van Tholen en Flakkee ko men ze aanzetten, En Brabanders, die in de buurt op de camping zitten, sluiten spontaan aan als ze ervan horen. Zierikzee heeft ook de deelname van rol stoelers geïntroduceerd. Net op het mo ment dat Nijmegen daar een verbod op uitvaardigde. „Slaat nergens op", meent Kramer. „Degrondreden is, zeggen ze, dat het een evenement is dat je wandelend dient te voltooien Onzin. Het moet toch plezier zijn voor iedereen." Truus Boone van het organisatiecomité in de gemeente Veere zou er zeker voorstan der van zijn om ook rolstoelers te laten deelnemen en baasjes met hun honden, net zoals in Zierikzee waar de kynologen- club eveneens aan de start verschijnt. Maar nu de route door het Veerse Bos loopt kunnen de rolstoelers daar maar moeilijk 'uit de wielen'. En honden mogen niet overal in het bos komen. In Zierikzee wordt aan de laatste avond een thema meegegeven, met veel kleur. Voor dit jaar is er ook in Zierikzee wat wenkbrauwfronsend naar het EK voet balspektakel gekeken. De data waarop gewandeld wordt zijn nu zo uitgekiend dat ze net in de periode vallen dat Neder land niet aan de bal is. Wat de Zierikzeese organisator naast het sportieve karakter van het evenement aanspreekt is de saamhorigheid. „Het is één happy familiy, zeg ik altijd maar. Prachtig zo'n lange sliert door het platte land." Heinkenszand is er vroeg bijZo pril in het seizoen kun je nog alle soorten weer ver wachten. Alleen al voor de bejaarde me vrouw die op deze gure aprilavond de stempelcontrolepost beheert mocht je willen dat het evenement wat later wordt gepland. Na IJsheiligen bijvoorbeeld, wanneer ook de eenjarige plantjes veilig buiten kunnen. Buurtverenigingsvoorzitter Annie Fack- les zorgt bij de rotonde even buiten het dorp voor een veilige oversteek van de ka ravaan. Er hebben bijna vierhonderd deelnemers ingeschreven. Veel jeugd, van vier scholen. Plus nog eens zo'n honderd particulieren. De 10 kilometer-lopers vol gen een traject dat tot onder Nisse door loopt. „Daar is het nu prachtig van de bloesem", meldt Fackles. Troosteloos De route voert wel eerst door een trooste loos landschap van iepen die na een slo pende ziekte geveld in de berm liggen. Het groepje meiden dat giechelend de kron kelweg volgt is er niet van onder de in druk. „D'r komen weer nieuwe bomen voor terug", weet er eentje. Eveline Vroonland loopt voor de derde keer mee. Zij behoort tot de Heinkenszandse Jan van Schengenschool die massaal aan de start lijkt te zijn verschenen. Evelien loopt samen met haar vriendinnen de lan ge route. Nee, voor de medaille doen ze het niet. „We lopen mee voor de gezelligheid." De 75-jarige Middelburger Jo Wille- boordse is ook van de partij. Hij wandelt wat af. Onlangs nog van Middelburg naar Wissenkerke. Nu loopt hij samen met dochter Naomi het 5 kilometer-parcours af. „Best mooi", prijst hij. „Met al die bloeiende boomgaarden." Jacques Cats Protest tegen oorverdovende muzak Fotorubriek: glaswerk Psychiater Frank van Ree was zelf patiënt Rouwende werknemers staan in de kou Dj's Van Inkel en Evers uit het keurslijf In het Lourdes van Limburg stroomt het wonderwater Lockerbie, rampgebied of een saai stadje? Bericht van Mirjam: liften met surfers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25