Wet dupeert ziekenhuizen iini Gimbrère Cipier loopt vaker gevaar in gevangenis Aanrijding met trein eist leven Goesenaar (19) ZONDAG OPEN mKERKmmms Paars komt met miljarden voor onderwijs en zorg VERNIEUWD PIANO'S 1^6° Grootste val Dow Jones in historie Oudoom Elian verliest recht voogd te zijn Zeeuwse vestigingen lopen tonnen aan prijsvoordelen mis Serviërs op de been tegen Milosevic keukens half geld Ahold verwerft e-kruidenier om te oefenen Pasen op Green White tfótcLt Philips drukt sociaal plan door Leegloop dreigt bij Terneuzen 4 WEKEN VOOR Regen Perioden met regen. Ij Maximumtemperaturen 9 graden en een Inaar noordwest draaiende wind. 243e jaargang no. 91 zaterdag 15 april 2000 losse nummers 2,75 Vierdaagsen zorgen voor topdrukte in de polder pagina 25 NEW YORK - De koersen op de Amerikaanse aandelenbeurzen hebben gisteravond een zware val gemaakt. De Dow Jones-in- dex sloot de hectische dag af met een verlies van ruim 616 punten, de grootste duikeling ooit op één dag. Het oude record dateerde van 27 oktober, toen de [Dow 559 punten kelderde. |In procenten berekend was de val minder dramatisch. De slot- Ikoersvan 10.307 lag 5,6 procent [lager dan de opening van giste ren. Daarmee reikte deze 'histo- [rische vrijdag' nog niet eens in jde top-20 van beroerdste beurs- [dagen uit de geschiedenis. [De Nasdaq, de beurs van voor namelijk internet- en andere [technologiefondsen, de moto ren van de 'nieuwe economie', stortte nog veel zwaarder in. Ze [verloor 355 punten en eindigde een fractie onder de 3322 pun- [ten. Daarmee incasseerde de [Nasdaq een klap van 9,6 pro cent. In een week tijds hebben jde aandelen op de Nasdaq tesa- men ruim een kwart van hun [waarde verloren en vergeleken jnet de recordstand van 10 maart zelfs 34 procent. Algemeen is op de beurzen sinds februari een sfeer gegroeid waarin wordt gevreesd voor het inklappen van de 'luchtbel' die volgens velen in de koersen is geslopen. Met name aan de tele com- en internetsector gerela teerde fondsen stegen zeer sterk in waarde. Nasdaq groeide tussen 1 januari en eind februari met 68 procent. Daarna zijn de koersen met gro te uithalen op en neer gaan springen. De massale verkoop van giste ren werd bovenal ingegeven door angst voor inflatie en daar mee voor een nieuwe rentever hoging. GPD pagina 7: Wall Street MIAMI - Het Cubaanse jongetje Elian Gonzalez mag in de Ver enigde Staten de afloop van de procedures in zijn voogdijzaak afwachten. De Amerikaanse minister van Justitie, Reno, zegt daarmee te kunnen instemmen, als dat ge beurt onder het ouderlijk toe zicht van zijn uit Cuba overge komen vader, Juan Miguel Gonzalez. De vader verblijft al ruim een week in de VS. Elians oudoom in Miami heeft volgens Reno elk recht op het voogdij schap verspeeld. Reno's departement liet dat gis teren weten in antwoord op een vonnis van een federale rechter van beroep. Een dag eerder had de rechter verklaard, dat Elian tijdelijk in de VS mag blijven, zodat de consequenties van zijn geplande terugkeer naar Cuba kunnen worden onderzocht. De rechter zei niet, dat Elian bij zijn oudoom in Miami moest blijven. Wel maande hij Reno om nog even af te zien van een gedwongen terugkeer van het kind. Lazaro Gonzalez kreeg van de rechter tot afgelopen nacht drie uur Nederlandse tijd de gelegenheid om te reageren op het jongste voorstel van Reno om Elian onder toezicht van zijn vader de procedures over het voogdijschap af te laten wach ten in de VS. GPD pagina 2: Elian is de kans om Castro terug te pakken Advertentie LANGE DELF 16 MIDDELBURG door Harmen van der Werf GOES - De drie Zeeuwse ziekenhuizen lopen vele honderdduizenden gul dens mis, omdat veel me dicijnfabrikanten geen kortingen meer geven. De ziekenhuizen moeten dat geld elders binnen hun be groting zien te vinden. Dat de fabrikanten hun kortin gen intrekken, is het gevolg van een initiatiefwet van PvcLA-Ka- merlid R. Oudkerk. Zijn wet, op 1 april van kracht geworden, biedt de apotheken van zieken huizen de mogelijkheid ook medicijnen te verstrekken aan patiënten van buiten het zie kenhuis. Dat moet de concur rentie tussen apotheken bevor deren en op den duur tot een prijsverlaging van medicijnen leiden. Voorlopig blijft dat effect echter uit, ondervinden de drie Zeeuw se ziekenhuizen. Zij worden geconfronteerd met prijsverho gingen, omdat veel medicijnfa brikanten hun kortingen in trekken. Dat heeft de firma AstraZeneca onder meer ge daan, omdat de gewone en zie kenhuisapotheken bij wet gelijk zijn getrokken. Extra kortingen geven aan de ziekenhuisapo theek zou nu concurrentiever valsing betekenen. Alleen al het intrekken van de kortingen van AstraZeneca kost het Ziekenhuis Walcheren vol gens lid van de Raad van Be stuur J. W. van den Blink net zo veel geld als ongeveer twee voltijdse arbeidsplaatsen zou den kosten. De initiatiefwet schiet volgens Van den Blink zijn doel voorbij. „Onze uitga ven voor medicijnen stijgen. De industrie maakt, de handen in onschuld wassend, meer winst. En de patiënt is de dupe." CDA-Kamerlid S. Buijs maakt zich zorgen over deze ontwikke ling. Hij is van plan erop terug te komen als er in de Tweede Ka mer opnieuw over geneesmid delen wordt gesproken. Het CDA heeft voor de wet van Oud- kerk gestemd. Oudkerk reageert juist ver heugd. „Dit was precies de be doeling. Medicijnfabrikanten gaven torenhoge kortingen aan ziekenhuisapotheken. Zo pro beerden zij de patiënten aan ge neesmiddelen te binden, ge neesmiddelen die bij gewone apotheken veel duurder zijn. Dat was hun strategie." Volgens het PvdA-Kamerlid was dat 'een pervers systeem'. „Ziekenhuizen kunnen nu wel 'ach en wee' roepen, maar ze hadden op de nieuwe wetgeving over ziekenhuisapotheken kun nen inspelen door te investeren in een open apotheek voor ie dereen. Die medicijnfabrikan ten zullen dan vanzelf met kor tingen komen." Zeeuwse ziekenhuisapothekers zijn verenigd in een maatschap. Zij zijn niet van plan hun apo theek open te stellen voor ieder een. De ziekenhuisapotheken zijn er niet op ingericht. Het vergt grote investeringen in zo wel mensen als ruimte. pagina 3: Zorgverzekeraars regelen bezuiniging Na de botsing bleef een ravage over bij de spoorwegovergang bij Eindewege. EINDEWEGE - Een negentienjarige automobilist uit Goes is vrij dagavond rond half zeven bij een ongeval op de spoorwegovergang in Eindewege om het leven geko men. De man, werkzaam voor een Goese pizzakoerier, is op de alleen met knipperlichten bewaakte spoorwegover gang Arendsstraat/Domeinplaatweg door een trein ge grepen. Het treinverkeer op het traject Roosendaal- Vlissingen heeft twee uur stilgelegen. De ruim vierhonderd passagiers van de intercitytrein hoefden het treinstel overigens niet te verlaten. Zij kon foto Willem Mieras den na het oponthoud met hetzelfde rijtuig hun reis ver volgen. Op bijna dezelfde plaats is op 27 oktober 1976 een van de ernstigste spoorwegongevallen uit de Zeeuwse ge schiedenis gebeurd. Een stoptrein botste toen op een goederentrein: de treinramp eiste zeven levens. door Achille Prick DEN HAAG - Gevangenisbe waarders lopen steeds vaker het risico dat ze gegijzeld worden of terechtkomen in levensbedrei gende situaties met gedetineer den. Dat is een gevolg van het tekort aan gekwalificeerde bewakers en bezuinigingen. Gevangenis directies zetten daardoor nu ook stadswachten of oud-buschauf feurs in om criminelen in de ga ten te houden. Dat stelt bestuurder J. van Her pen van de ambtenarenvak bond AbvaKabo, die in een lan delijke adviescommissie voor het gevangeniswezen zit. Van Herpen hoort steeds vaker alar merende verhalen van goed op geleide bewakers. Die melden dat ze in penibele situaties ver zeild raken door onkundig op treden van niet of slecht opge leide collega's. „Door de krappe arbeidsmarkt is het voor gevangenisdirecties steeds moeilijker om goed opge leide mensen te vinden voor de bewaking van de gedetineerden binnen de gevangenismuren", zegt Van Herpen. „Daardoor zijn ze gedwongen hun eisen ten aanzien van nieuw personeel te verlagen. Ook hoor ik dat direc ties bezuinigen op de salaris kosten door minder opgeleid personeel aan te nemen. Want die werknemers zijn goedkoper. Als gevolg daarvan zitten uit zendkrachten op vitale plekken in de gevangenis, waar ze van achter gepantserd glas via ca mera's en andere communica tiemiddelen de boel in de gaten houden. Als ze denken dat het ergens misgaat, moeten ze alarmslaan." In het vakbondsblad Aaneen Advertentie De Keuken introduktie dagen!! De nieuwste Kroon Caribbean keukens van 2000 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangebodenl Daarnaast biedt Hans Verkerk honderden apparaten aan tegen zeer speciale prijzen. Wij garanderen u de beste service kwaliteit, wij geven u het beste keuken advies en direct de laagste prijsl Cmibbean w kroon HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 stelt een lid van de onderne mingsraad (OR) van de peniten tiaire inrichting in Krimpen aan de IJssel dat onlangs een drei- ZAANDAM - Ahold neemt een meerderheidbelang in de Ame rikaanse internetkruidenier Peapod. Ze hoopt via het jonge bedrijf vooral ervaring op te doen met e-commerce en thuis bezorging. Peapod krijgt met Ahold een fi nancieel krachtige partner. De twee partijen hebben gisteren de overeenkomst getekend. Peapod, met het hoofdkantoor in Chicago, leed vorig jaar een verlies van 67 miljoen gulden. Ahold kan nu leren omgaan met de software en bestelsystemen van Peapod. Ook hoopt het Zaanse concern een en ander op te steken van de websitemarke- ting. De investering van Ahold bedraagt 73 miljoen dollar. ANP gende situatie ontstond door niet ingrijpen van uitzend krachten. Het OR-lid, dat ano niem wil blijven, zegt dat het nog net goed ging, maar signa leert een toenemend risico. Ook in gevangenissen in Maastricht en Heerhugowaard zouden be wakers zich onveilig voelen. De directies van de drie gevange nissen waren niet bereikbaar voor commentaar. Kwalijk Woordvoerder W. Kok van het ministerie van Justitie zegt het geschetste beeld met te herken nen. „Het klopt dat er perso neelstekorten zijn, maar ons is (Advertentie) Enorme collectie GEBRUIKTE EN NIEUWE Muziekcentrum Van Gorp Kade 87 Roosendaal (West), tel. 0165-545824 (Advertentie) zie pagina 35 niet bekend dat gevangenisdi recties personeel aannemen dat niet voldoet aan de minimumei sen. Dat zou heel kwalijk zijn." Volgens Van Herpen voldoen de bewakers wel aan de minimum eisen, maar daar blijft het dan ook bij. „Er werken nu ex-buschauf feurs en stadswachten in de ge vangenis als bewakers, die op grond van hun mbo-diploma aan de minimumeis voldoen. Maar daarmee ben je nog lang niet voldoende gekwalificeerd om bewaker te zijn." GPD (Advertentie) Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel In Belgrado zijn gisteren meer dan honderdduizend Serviërs op de been gekomen om te demonstreren tegen de regering van Milosevic. Het was de eerste gezamenlijke mani festatie van de Servische oppositie sinds augustus U vorig jaar. Belangrijkste eis zijn vrije verkiezingen. Het personeel van Philips Terneuzen heeft tegen wil en dank het sociaal plan voor de spaarlampenafdeling aanvaard. De bonden vonden het eindbod van de directie te mager, maar de werknemers was te verstaan gegeven dat Philips onder geen voorwaarde meer zou bieden. De landelijke Philips-top zette gisteren de vakbonden buitenspel door uit het CAO-overleg te stap- 13 Er dreigt een leegloop bij voetbalclub Terneuzen. Spits Barry van der Hooft (midden)maakte gisteren bekend dat hij de kampi oen van de tweede klasse verruilt voor hoofdklas ser Hoek. Ook de verdedi gers Danny Magito en Peter Nieskens verlaten Terneuzen. De overige aanvallers van de club schermen met interesse van andere ploegen. Vol gens voorzitter Eddy Dobbeleir is er nog geen reden r fi tot paniek. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,27,29,31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; au to motor fiets: 41; wetenschap en techniek: 43 door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het kabinet trekt tot en met het jaar 2002 miljar den extra uit voor onderwijs en zorg. De ministerraad heeft gis teren besloten bijna de helft van de extra uitgaven te besteden om problemen in deze sectoren op te lossen. Volgens premier Kok is er in de periode 2000-2002 gemiddeld zes miljard per jaar meer uit te geven dan in het regeerakkoord was begroot. Over de verdeling van dit geld is gisteren een be sluit genomen, de komende tijd buigen de ministers zich over de vraag hoe deze middelen precies moeten worden ingezet. Onderwijs wordt door het kabi net het best bedeeld, met een jaarlijkse extra uitgave van 1,25 miljard gulden. Daarvoor kan meer personeel worden aange steld en komen er meer compu ters in de klas. De zorgsector kan tot het eind van de kabinetsperiode jaar lijks ongeveer een miljard tege moet zien. Dit is bestemd voor het verkleinen van de wachtlijs ten en om extra kosten voor ge neesmiddelen te dekken. De extra miljarden worden ver der uitgegeven aan veiligheid, stedelijke ontwikkeling, aanleg van wegen en spoorwegen (bij na een miljard per jaar), natuur en milieu en ontwikkelings hulp. Bovendien krijgen ge meenten en provincies zeven honderd mil joep meer dan was voorzien. Het kabinet wil veel geld inzet ten om problemen op de ar beidsmarkt op te lossen. Deze worden vooral gevoeld in de zorgsector en in het onderwijs. Later dit jaar neemt het kabinet een besluit over fiscale maatre gelen, die ook bedoeld zijn om de werking van de arbeids markt te verbeteren. Meevallers De bedragen die het tweede paarse kabinet extra kan uitge ven tot en met 2002, vallea veel hoger uit dan eerder aangeno men. Dit is het gevolg van rente meevallers en een goedkoper uitvallende sociale zekerheid. Verder kan het kabinet meer putten uit een fonds voor infra structuur. Het Centraal Planbureau voor ziet dat er in 2000 en 2001 bo vendien nog enorme inkom stenmeevallers komen. De ver wachting bestaat dat het kabi net deze voor een groot deel zal gebruiken om de staatsschuld te verkleinen. PvdA en WD toonden zich gis teravond in een eerste reactie positief over de extra uitgaven van het kabinet. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:jnr. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 w '713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1