Japanse oester is een grote plaag De boodschapper wordt veroordeeld PZC Drijvende trap met picknickplek winnend idee voor Oosterschelde Lage scores gemeenten op Scoopmeetlat zijn argument herindeling Bevelandse trekt aan de bel over dubieuze enquête over buurt ANWB weegt gratis caravans van leden zeeland 17 XIVO wil verwilderd schelpdier laten verdwijnen uit Oosterschelde zaterdag 15 april 2000 jor Harmen van der Werf ERSEKE - Verwilderde Ja- inse oesters in de Oosterschel- zijn al zover opgerukt dat ze oeten worden weggevangen, at is volgens hoofd schelp- leronderzoek van het Rijksin- ituut voor Visserijonderzoek [IVO), A Smaal, zo langzamer- ind onvermijdelijk geworden. et RIVO heeft recent een on- jrzoek afgerond naar de aan- ezigheid van verwilderde Ja- jnse oesters op zandplaten in 'Oosterschelde. De resultaten jn alarmerend, vindt Smaal, ipanse oesters komen zoveel jor, dat ze de kokkels in de zee- rm verdrijven. En ook voor de losselcultures kunnen ze een edreiging gaan vormen, omdat t Japanse oesters van hetzelf- i voedsel leven als mosselen, aar komt bij, aldus Smaal, dat ipanse oesters niet eetbaar jn voor vogels. Kokkels zijn at wel. „Er zit dus ook een root natuurbelang vast aan het Julianakorpsen presenteren nieuwe shows MIDDELBURG - Het Ju- nior drumcorps Johan Friso en het Juliana drum bugle corps laten zater dag 22 april vanaf 20.00 uur hun nieuwe shows zien. De korpsen doen dat in de sporthal van sportcomlex De Kruitmolen in Middel burg. Ze hebben de afge lopen winter weer een nieuw programma inge studeerd. Johan Friso speelt dit jaar muziek van de musical The Sound of Music; Juliana heeft ge kozen voor muziek uit de Star Wars films. Naast de presentatie van de nieuwe shows, laat de color guard van Juliana voor de laatste keer haar winterprogrammma Wel come to the Freakshow zien. Verder is er een gast optreden van de rockband Till Dawn. wegvangen van die verwilderde oesters." Hij hoopt dan ook dat natuur- en milieuorganisaties, zoals de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF), zich achter zijn vrij rigoureuze verwij deringsvoor- stel zullen scharen. Japanse oesters zijn door oes terkwekers in de Oosterschelde geïmporteerd na de strenge winter van 1963, toen Zeeuwse platte oesters door de vrieskou het loodje hadden gelegd. De verwachting was dat de Japanse oesters zich niet konden voort planten. Midden jaren zeventig bleek dat zij zich wél konden vermenig vuldigen. „Sindsdien is het hard gegaan", weet Smaal. „Je moet die Japanse oester zien als kolo nisator, een pionier. Hoe verder die zich over de Oosterschelde verspreidt, des te harder gaat het. Ze hebben hier geen na tuurlijke vijanden. En ze zijn oersterk, ze kunnen goed tegen warme zomers en strenge win ters." Zandplaten De opmars van de Japanse oes ters, ook wel creuses genoemd, is vooral alarmerend op de zandplaten. Normaal komen ze alleen op dijkglooiingen voor. Op de zandplaten vormen ze rif fen, op plekken waar anders kokkelbanken voorkomen. Dat verklaart ook waarom het kok- kelbestancl in de Oosterschelde de laatste jaren erg slecht is. Inmiddels bestaat twintig pro cent van het schelpdierbestand in de Oosterschelde uit Japanse oesters. Ze worden vrij veel ge raapt op plekken waar mensen gemakkelijk kunnen komen. Smaal: „Dat kan niet genoeg ge beuren, dat rapen." Japanse oesters zijn niet alleen een plaag in de Oosterschelde, maar ook in het Grevelingen- meer. Zij vormen daar een be dreiging voor de nog aanwezige platte Zeeuwse oesters. En zij rukken ook op in de Wester- schelde en Waddenzee, weet Smaal. Het Productschap Vis heeft eind vorig jaar het Rijk al opgeroe pen iets te ondernemen tegen de Japanse oesters. Tot actie heeft dat niet geleid, wat door RIVO- onderzoeker Smaal wordt be treurd. „Het gaat om een onna tuurlijke en ongewenste ont wikkeling." Architect Eduard Böhtlingk met zijn winnende ontwerp. foto Marijke Folkertsma door Richard Hoving NEELTJE JANS - Architectenbureau Böhtlingk uit Maasland heeft de ideeën- prijsvraag van het nationaal park Ooster schelde gewonnen. De oproep om een uit zichtpunt boven en onder het wateropper vlak, een picknickplaats en een afvalbak te ontwerpen, leverde 49 inzendingen op. Het winnende ontwerp, de Spotter, combi neert de gevraagde recreatievoorzieningen in één bouwwerk. Een dertien meter hoge drijvende trap die tot onder de waterspiegel doorloopt vormt de basis. Onder water is de trap omgeven door glazen wanden. Het uit zichtpunt over de Oosterschelde bevindt zich bovenaan de trap. De traptreden zijn breed genoeg 'om gebruikt te kunnen wor den als picknickplaats. In de onderste en bovenste trede zijn afvalbakken wegge werkt. Volgens de jury had Böthlingk een 'zeer sterk' ontwerp gemaakt. „Het beleven van de Oosterschelde staat voorop. Dat alle ele menten in één object zijn verwerkt, levert een meerwaarde op. Het ontwerp kent een grote mate van eigenheid zonder storend te zijn." De voorzitter van de jury, hoogleraar utiliteitsbouw L. C. Röling, plaatste vrijdag tijdens de prijsuitreiking in het Topshuis op Neeltje Jans een kanttekening bij de stabili teit van de constructie. „Daar is de jury toch niet helemaal gerust op." De eerste prijs bestond uit een geldbedrag van tienduizend gulden. De ideeënprijsvraag was uitgeschreven door het overlegorgaan dat belast is met het beheer en de inrichting van het nationaal park. Volgens ambtelijk-secretaris F. van Pelt is het niet zeker dat het ontwerp van Böthlingk wordt gerealiseerd. „Voorlopig is daar geen budget voor." Tussen de bijna vijftig inzenders zat een handvol Zeeuwse architecten. Geen van hen viel in de prijzen. De tweede prijs van 4.500 gulden ging naar Wilco Kraamer en Martijn Schoots uit Gouda voor het ont werp Dansen langs de vloedlijn. Drie derde prijzen van duizend gulden kwamen ook bij architecten buiten Zeeland terecht. door Rolf Bosboom GOES - De uitkomsten van het onderzoek naar het duurzaam beleid van gemeenten bevesti gen het nut en de noodzaak van gemeentelijke herindeling. Dat zegt de Goese burgemeester D. J. van der Zaag, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG), in een reac tie op het onderzoek van de pro vinciale welzijnsorganisatie Scoop. De gemeenten konden op de zo genoemde 'Meetlat voor lokaal duurzaam beleid' maximaal honderd punten halen. Schou- wen-Duiveland en Goes scoor den het hoogst met 67 punten, Hontenisse het laagst met 22 punten. „Van gemeenten die on der de vijftig punten blijven, kim je je afvragen of die nog wel bestaansrecht hebben", zei Van der Zaag vrijdag bij de presen tatie van het onderzoek. In die visie zitten alle gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen - waar de discussie over gemeen telijke herindeling in volle gang is - in de gevarenzone: Axel (43 punten), Hontenisse (22), Hulst (39), Oostburg (34), Sas van Gent (28), Sluis-Aardenburg (39) en Temeuzen (34). Verder blijven Kapelle (35), Noord-Be veland (31), Tholen (47) en Veere (38) onder de norm van de VZG- voorzitter. Van der Zaag deed vrijdag een oproep aan alle gemeenten om volgende keer - de Meetlat wordt om de twee j aar opgesteld - allemaal boven de 50 punten uit te komen. Schouwen-Duiveland, enkele jaren geleden ontstaan uit een herindeling, is dankzij een grote sprong voorwaarts op gelijke hoogte met Goes gekomen. Bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs wees ook op de invloed van de herindeling. „Dit is de kwaliteit van een grotere organisatie. Je merkt nu dat de herindeling ook bij de uitvoering van het beleid haar vruchten begint af te wer pen." Asselbergs zei vastbesloten te zijn over twee jaar 'alleen de bo kaal vast te houden'. „Het moet dan mogelijk zijn in de zeventig te komen. Wij gaan daar in elk geval voor." Scoop heeft bij de bepaling van de Meetlat naar de resultaten op diverse beleidsterreinen geke ken, zoals verkeer en vervoer, bodem en oppervlaktewater, energie en klimaat, internatio nale samenwerking en sociale duurzaamheid. Opvallend is dat, ondanks de brede aandacht die voor duur zaam bouwen bestaat, de voort gang op het gebied van bouwen en wonen wat achterblijft. Co ordinator A Phernambucq van het Zeeuws Platform voor Duurzame Ontwikkeling, dat de opdrachtgever is van de Meetlat, heeft daar wel verkla ringen voor. Hij bespeurt dat werkelijk duurzaam bouwen vooral wordt toegepast in 'de kleine, afgebakende projecten', zoals het Ecosolar-initiatief in de Goese wijk Overzuid. Bovendien, zo zegt Phernam bucq, zijn er bij veel bouwpro jecten aanvankelijk wel plan nen voor duurzame elementen. Tijdens de realisatie worden, uit praktische en financiële over wegingen, juist die punten als eerste weer geschrapt. „Dan wordt het toch minder duur zaam dan de bedoeling was." Zwakke momenten VZG-voorzitter Van der Zaag uitte tijdens de presentatie van de Meetlat ook zijn 'treurnis' over het feit dat de gemeente Reimerswaal nog altijd niet meewerkt aan het project. „Dan zou je bijna bange vermoedens gaan uiten." Tegelijk wees Van der Zaag erop dat Kapelle als enige gemeente lager scoort dan twee jaar geleden. De burge meester van Reimerswaal, A Verbree, is momenteel ook waarnemer in Kapelle. „Ik ge loof niet echt in een oorzakelijk verband, maar op zwakke mo menten zou je dat toch kunnen gaan denken." Nachtvolleybal GOES - Volleybalvereniging Mytilus houdt in de nacht van vrijdag 19 mei op zaterdag 20 mei een nachtvolleybaltoernooi in Sportpunt Zeeland in Goes. Wie belangstelling heeft om deel te nemen, kan zich elke dinsdagavond tussen 17.30 en 19.00 uur melden bij Sportpunt Zeeland. Het toernooi duurt van 20.00 tot 6.00 uur. \NV wil meldpunt klokkenluiders voor misstanden oor Maurits Sep [LISSINGEN - De FNV vindt dat er jen onafhankelijk meldpunt moet ko nen waar werknemers misstanden bij lun bedrijf kunnen aangeven. De lan- jelijke meldlijn die de vakcentrale de le week drie avonden lang openstelde |oor zogenoemde klokkenluiders, ferd ruim achtduizend keer gebeld, iteindelijk werden 158 gesprekken ivoerd. et grote aantal bellers bewijst dat er ihoefte is aan een speciaal meldpunt, igt woordvoerder H. Lindelauff van FNV Vakcentrale. „Wij waren al te reden geweest als er enkele tientallen ensen hadden gebeld. We hadden zes jnen en tien mensen ingezet. Achteraf adden we er tien keer meer kunnen ibruiken. De mensen die we spraken, ebben het vaak moeten proberen, verdag belden mensen naar de regio- antoren omdat ze teleurgesteld waren ver het mislukken van hun belpo- ing." lachtsmisbruik e misstanden die werden aangekaart, etroffen vooral machtsmisbruik (30 rocent), het niet nakomen van voor- rhriften (20 procent) en het achter- Duden van informatie (15 procent), ndere klachten gingen over gesjoemel et geld, fraude, corruptie en het aan- emen of geven van steekpenningen. :ns Lindelauff is ook een aantal :er intensieve en emotionele gesprek en gevoerd over seksueel misbruik an kinderen die in een instelling ïblijven. „Wat blijkt is dat mensen ie zo'n geval intern aankaarten, wor- en gestraft. De booschapper wordt iroordeeld." akweg de helft van de 15 8 mensen met ie uitvoerig is gesproken, wilde ano- iem blijven. „De groep die met naam atoenaam de publiciteit in wil, is ver- it de kleinste. En begrijpelijk. Daar- n willen wij op de eerste plaats zorgen oor rechtsbescherming van klokken- iders." pvallend is verder dat ruim de helft an de bellers voor de overheid en aan- irwante sectoren werkt. Verbazing- ekkend, vindt G. Schrage, secretaris an de ondernemingsraad van de 'ootste overheidswerkgever in Zee- md, de provincie Zeeland. „Bij ons an overal over worden gesproken, er estaat geen doofpot. Ik heb die ten- tinste niet ontdekt." inds de belastingaffaire van de pro- inciebegin j aren negentig, wordt heel aecl gelet op wat wel en wat niet kan, ïgt Schrage. „Er wordt naar grote aenheid gestreefd. Bij de laatste reor- anisatie kregen de chefs een andere •1. Om hen daarbij te helpen, mochten cursussen volgen. Verder is er fre uent werkoverleg en worden jaarlijks functioneringsgesprekken gevoerd. Daar worden ook verslagen van ge maakt." Bovendien zijn er risico- en inventaris- artieonderzoeken uitgevoerd. De din gen die daaruit naar voren kwamen, hadden al langer geleden plaatsgevon den. Schrage: „Het waren conflicten op het persoonlijke vlak. Van financiële onregelmatigheden heb ik niks ge hoord." Schrage zit nu bijna tien jaar in een vertegenwoordigend orgaan van de provincie, waarvan zes jaar in de on dernemingsraad. Hij vtnclt dat proble men die zich voordoen, prima kunnen worden besproken. „Met de chef, maar als dat niet kan, dan met de onderne- mingsi'aad. Dat werkt goed, want wij worden zeer serieus genomen." Correct T. Jacobs, bestuurder van de ambtena renbond AbvaKabo, bevestigt dat beeld ook voor de overige Zeeuwse overheden. „In het algemeen proberen zij correct te zijn. Er zijn goede interne klachtenregelingen en het georgani seerd overleg met de vakbonden ver loopt uitstekend." Jacobs is sinds 1977 als vakbondsbe stuurder actief in Zeeland. In die 23 jaar heeft hij slechts één keer te maken gehad met een klokkenluider die voor het openbaar maken van een misstand op een zijspoor werd gezet: de Middel burgse voorlichter K. de Regt, die bur gemeester L. Spar van der Hoek be tichtte van sèksuele intimidatie van medewerksters „Het Zeeuwse bedrijfsleven kent meer klokkenluiders", zegt P. Hazelager van FNV Bondgenoten. „Misstanden ko men ook zeker wel voor", stelt hij. Ha- De klokkenluider: Frits Koopman uit Middelburg. „Eerst is het niet toaar. Dan heb je er geen verstand van. Blijf je aan de bel trekken, dan vinden ze je lastig en krijg je de rotbaantjes. En uiteindelijk zetten ze je gewoon op straat. Precies in die volgorde is het mij overkomen. Vijf jaar geleden was dat. Het bedrijf waar ik werkte, was failliet gegaan en overgenomen door een ander. Bij die nieuwe werkgever werd geen tegen spraak geduld. Het arbeidsbureau wees de ontslagaanvraag tot twee keer toe af. Ik, had feiten en mijn verhaal klopte, vonden ze. „Maar de derde keer was ontslag onvermijdelijk, vond het arbeidsbureau. De verhoudingen waren te ernstig verstoord. Er werd een financiële regeling getroffen. De werkgever zou mijn lagere loon bij een ander bedrijf aanvullen. Hoewel ik het altijd onbevredigend heb gevonden, heb ik de regeling toch maar geaccepteerd. Er zat niks anders op." „Hoe het nu bij dat bedrijf gaat, weet ik niet. Het interesseert me ook niet. Het is vijfjaar geleden, ik. ben er inmiddels overheen. En bij mijn huidge werkgever zijn problemen gelukkig wel bespreekbaar. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal (r) en oud-defensieambtenaar Fred Spijkers luidden begin deze week een kerkklok in Amsterdam-Sloterdijk. Het was de symboli sche opening van een telefonische meldlijn voor 'klokkenluiders'. foto Marcel Antonisse/ANP door Rob Paardekam 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - J. Bosman uit 's-Heer Hendrikskinderen kreeg vorige week zaterdag een vreemde brief in de bus. In het kader van Het Grote Buurtonderzoek werd haar gevraagd of ze een vragenlijst over de buurt wil in vullen. Ze is niet van plan om aan dat verzoek te voldoen. De vragen op het formulier gaan behoorlijk ver. Er wordt onder meer gewaagd naar de samen stelling van de buurt, de waarde van de huizen en zelfs de inko mens van de mensen uit de straat. J.Bosman: „Ikhadineen consu mentenprogramma al over deze praktijken gehoord, en nu kreeg ikzelf zo'n brief. Ik ben er abso luut niet van gediend om dit soort persoonlijke zaken over de mensen uit mijn straat te beant woorden. Geen haar op mijn hoofd die er aan denkt om de vragenlijst in te vullen." De enquête is afkomstig van Het Grote Buurtonderzoek uit Nieuwegein. Volgens deze orga nisatie worden de gegevens ge bruikt om reclamefolders in de toekomst meer gericht te kun nen verzenden. „Nu krijgen mensen veel te vaak folders in de bus waar ze absoluut niet op zitten te wachten", vertelt een woordvoerster van Het Grote Buurtonderzoek. „Als we meer zelager vindt het echter moeilijk een inschatting te maken van hoe vaak het voorkomt dat werknemers zonder re sultaat intern een misstand aankaar ten en uit onwede deze daarna in de openbaarheid brengen. Het bekendste voorbeeld is het ontslag van Dirk Meijer, die als lid van de on dernemingsraad van de Koninklijke Schelde Groep de regering een brief schreef over misbruik van overheids geld bij de werf. Omdat hij zijn geheim houdingsplicht had geschonden, von den alle rechters dat hij terecht was ontslagen. Zijn recht op vrije menings uiting speelde geen rol van betekenis. De werkelijke omvang van het pro bleem was voor de FNV-actie niet be kend en zal ook wel nooit bekend wor den, vreest Lindelauff. „Het enige aan knopingspunt zijn de rechtszaken die worden gevoerd over ontslag van werknemers. Maar dan nog is het moei lijk te achterhalen wat er precies aan de hand is. Bovendien worden vaak af koopregelingen getroffen. Dat maakt het onmogelijk de echte omvang van het probleem in beeld te krijgen." over de buurt weten, kunnen we dat voorkomen." Bosman heeft inmiddels ge meenteraadslid A van Oosten van GroenLinks benaderd. Ook hij twijfelt aan de goede bedoe lingen van Het Grote Buurton derzoek. Van Oosten heeft de Tweede-Kamerfractie van zijn partij op de hoogte gesteld, en gewaagd of zij er iets tegen kun nen doen. Privé Bij Het Grote Buurtonderzoek zelf, zijn ze zich van geen kwaad bewust. De woordvoerster ver telt dat de wagenlij sten door heel het land verstuurd worden. „In elk postcodegebied schrij ven we één bewoner aan met het verzoek enkele wagen te beant woorden." Dat de wagen be hoorlijk privégevoelig zijn vindt ze wel meevallen. „Daar over hebben we tot op heden ook nog geen klachten gehad De registratiekamer in Den Haag houdt toezicht op het ge bruik van privégegevens. Vol gens één van hun adviseurs kan er weinig worden gedaan tegen dit soort praktijken. „Als de mensen willen weten op wat voor manier de gegevens wor den gebruikt, kunnen ze bellen naar de instantie waar het for mulier vandaan komt. Daar zijn ze verplicht tekst en uitleg te ge ven. Maar het beste is waar schijnlijk gewoon om de vra- genlijst niet in te willen. door Lukas Fransen ZIERIKZEE - De ANWB orga niseert voor het eerst een gratis caravanweegactie voor haar le den op vier zaterdagen in mei. In Zeeland en omstreken kunnen mensen op zaterdag 20 mei hun caravan laten wegen in Zierik- zee, Westdorpe, Heinkenszand en Dinteloord. De ANWB heeft op 26 locaties in het land weegbruggen gehuurd. Met deze actie wil de bond aan dacht vestigen op de veiligheid van het maximale laadvermo gen van caravans, bandenspan ning en verlichting. Veel cara vans worden voorzien van on der meer een koelkast en een magnetron. Het maximale laad vermogen wordt zo al snel be reikt. Caravans worden ook vaak verkeerd of te zwaar bela den. Een overbeladen caravan is bij de wet verboden en heeft sneller kans op een klapband. ANWB-leden kunnen zaterdag 20 mei terecht bij de Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Verko per (CZAV) aan de Kleine Zelke- weg in Ziei'ikzee, bij de CZAV aan de Industrieweg zuid in Westdorpe, bij de CZAV aan de Havenweg in Dinteloord en bij DA Rij k aan de Stadions weg in Heinkenszand. De weeglocaties zijn geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Men dient van te voren een afspraak te maken met de ANWB: 070-3145070.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17