Akkoord vissers en sportduikers 19.95 NATI0NA BI0SC00PD 2000 Wethouders laten water stromen NU RESERVEREN! Personeel morrend akkoord met mager sociaal plan Philips BRISTOL Van den Akker niet langer zelfstandig Compensatie voor weglaten deel fuiken Tapijt van zilveruitjes op rijbaan Clematis montana andee CINE CITY iwepPeS f\\)U Zeeuwse weervrouw bij NOS MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR 35.- mm Snorfietser gewond bij botsing sijtfenbeek Jongens zonder reden mishandeld Meer vogels slachtoffer van olie op Noordzee zeeuwse almanak Vertederd PZC zaterdag 15 april 2000 loor Ben Jansen flDDELBURG - Op 66 plaat- en aan de Oosterschelde, de Jrevelingen en het Veerse Meer ilaatsen beroepsvissers geen uiken meer die hinder kunnen ipleveren voor sportduikers. De issers worden hiervoor schade- oos gesteld door middel van een irijsverhoging van de Zeeuwse luikvergunning. ferder komt er een meldpunt vaar duikers en vissers eventu- ile schade aan netten buiten de lorridors kunnen aangeven. )uikers en vissers hebben hier- iver vrijdag samen met de pro- dncie Zeeland een vergelijk ge- roffen. De afspraken moeten ïog worden uitgewerkt en for- neel bekrachtigd, maar het is in dk geval de bedoeling dat beide jartijen zo snel mogelijk in de 'eest van het akkoord gaan landelen. Dit betekent dat portduikers alleen op de over- jengekomen plekken (49 aan de )osterschelde, 13 aan de Greve- ingen en 4 aan het Veerse Meer) ;e water gaan en dat de visserfe in leze corridors geen fuiken meer {eerzetten. Lossnijden De provincie zal ervoor zorgen iat de corridors op kaarten vorden ingetekend en worden /oorzien van markeringsbor- ien en informatiepanelen. Op lie panelen komt het telefoon- ïummer te staan van de Zeeuw- ie visserij koepel Zevibel, die als neldpunt gaat fungeren. Vol- »ens de georganiseerde duik- iport is er geen reden waarom ien goedwillende sportduiker >r geen melding van zou maken Vanneer hij ergens buiten een iorridor in vistuig is beland en ïich heeft moeten lossnijden. De duikers zijn hiervoor verzekerd. De corridors worden ongeveer honderd meter breed. Dit bete kent dat de vissers in de Delta wateren op ongeveer 6,5 kilo meter oever niet langer alle soorten vast vistuig kunnen plaatsen. Daarvoor krijgen ze jaarlijks een compensatie van vijf gulden per meter. Deze ver goeding wordt betaald uit een opslag op de prijs van de ver gunning die duikers moeten hebben om in de Zeeuwse wate ren te mogen afdalen. Dat vijf jaar geldige document (nu voor 47,75 gulden verkrijgbaar) wordt 10 a 15 gulden duurder De meeropbrengst wordt behal ve voor de compensatie voor de vissers en de markering van de corridors gebruikt voor aanleg van dijkovergangen, parkeer terreinen en toiletvoorzienin gen. Bekeken wordt nog of ook de vurige wens van de duikers kan worden ingewilligd om met behulp van leuningen of andere voorzieningen het passeren van de waterlijn te vergemakkelij ken. Op veel plaatsen liggen ste nen die door wier spekglad zijn. Volgens duikers gebeuren daar veel meer ongelukken dan on der water. Gedeputeerde G. van Zwieten en vertegenwoordigers van vis sers en sportduikers lieten vrij dag blijken blij te zijn met het akkoord. Van Zwieten legde er de nadruk op dat er nog veel valt te regelen. De afspraken moeten nog op papier worden gezet en voorgelegd aan de achterban nen van de organisaties van vis sers en duikers. Ook moet nog overleg worden gevoerd met de sportvissers in de Deltafedera tie en met het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, dat een en ander in de visserij vergunningen moet vastleggen. Ook het Openbaar Ministerie moet ermee akkoord gaan, want dat moet het corri- dorbeleid handhaven. door Michelle Koek NIEUWDORP - De oprit van de Bernhardweg nabij Nieuwdorp is vrijdagochtend gedeelte lijk gestremd geweest nadat een vrachtwagen een deel van de lading had verloren. Om tien uur 's ochtends verloor de vrachtauto met oplegger enkele tonnen gevuld met zilver uitjes. Het ging mis in de bocht: de tonnen be gonnen te schuiven en glipten door het zeil van de oplegger. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De politie onderzoekt hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Vooralsnog is onbekend of de chauffeur blaam treft. Medewerkers van de provincie hebben de zilveruitjes ppgeruimd. foto Willem Mieras (Advertentie) CADEAUTIP! Een luchtfoto van huis of bedrijf Voor slechts 45,- (20cm x 30cm glanzend) Bel voor info: Skywork Kapelle. 06- 237 253 91 (Advertentie) Klimplant van £8?- voor 4,- Talloze roze bloemen NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 t/m 21 april of zolang de voorraad strekt De Middelburgse wethouders Visser (1) en Luitwieler nemen de fontein op de Markt in gebruik door plaats te nemen en een 'plasje te laten lopen'. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De twee kersverse wethouders van Middelburg openden vrijdag op gepaste wijze de nieuwe fon tein op de Markt. Door plaats te nemen op de stoelen, stelden R. Visser en L. Luitwieler de fontein in werking. Onder de zittingen begon water te lopen, wat de suggestie wekte dat de wethou ders het in hun broek deden. Visser ver baasde zich over de omvang van de wa termassa: „Wat een klein straaltje", riep hij uit. Hei Middelburgse publiek pro beerde al voor de onthulling een kijkje te nemen achter de met landbouwplastic beklede dranghekken. Op de bankjes voor het stadhuis klonken positieve ge luiden, hoewel een enkeling bang was dat de fontein een prooi voor vandalen zou worden.,Moet j e vannacht eens zien, dan staan ze erin te wateren", vreesde een vrouw. Anderen waren minder ge charmeerd van het beeld. Ze hadden iets groots en monumentaals verwacht. Direct na de inwijding door de wethou ders namen kinderen bezit van het kunstwerk. Dat was precies wat Emilia en Iiya Kabakov, de makers van het beeld, voor ogen hadden. Met vertederde blik keken ze naar de enthousiaste kin deren. Emilia legde de gebeurtenissen (Advertentie) leder kaartje ft. 7, Bioscoopbon fl. 2,501 18/19 APRIL IN DE BIOSCOOP door Rob Paardekam HILVERSUM - Erg spraak zaam is de nieuwe weervrouw van het NOS-journaal niet. „Ik ben me aan het voorberei den op mijn presentatie van zes uur, en bovendien hebben we afgesproken dat ik geen in terviews geef", vertelt de 27- jarige Marion de Hond uit Tholen. Donderdag maakte ze haar debuut in het journaal van tien uur. Wie bij de NOS iemand te pakken probeert te krijgen, heeft een grote dosis geduld nodig. Wie een weervrouw wil spreken, wordt niet direct met de weerredactie verbonden, maar door allerlei telefonistes en voorlichters van het kastje naar de muur gestuurd. Uit eindelijk is Marion de Hond uit Tholen dan toch aan de lijn. „Ik heb maar een paar minuten tijd. Eigenlijk mag ik niet eens wat zeggen." De Hond is de eerste Zeeuwse weervrouw bij het journaal. Ze studeerde meteorologie en oceanografie aan de universi teit van Utrecht. Tij dens haar opleiding deed ze mee aan een workshop bij het journaal. „Dat ging heel erg goed. Een tijdje later werd ik door de mensen van het jour naal benaderd om een screen test te doen. Zodoende ben ik hier terechtgekomen." Over haar debuut was De Hond wel tevreden. „Ik vond zelf dat het wel goed ging. Van vrienden en familieleden heb ik ook een hoop positieve re acties ontvangen." De Hond zal voorlopig te zien zijn in journaals van zes en tien uur. door Joost Bosman TERNEUZEN - De werknemers van de spaarlampenafdeling van Philips Lighting Terneuzen hebben vrijdag schoorvoetend het eindbod van de directie voor een sociaal plan aanvaard. Donderdag liep het overleg tus sen de bonden en Philips nog vast. De vakcentrales waren niet tevreden over de vertrek- regeling die Philips bood. Ook kregen ze onvoldoende de ga rantie dat Philips actief bezig is nieuwe bedrijven te werven voor de locatie aan de Haar- manweg in Terneuzen. Gisteren legden de bonden hun leden echter voor, dat het accepteren van het finale bod van Philips toch de beste keuze is. De direc tie gaf donderdag al aan, dat als de ledenvergadering de voor stellen zou weigeren, Philips die op eigen houtje toch zou door zetten. Het sociaal plan voorziet er on der meer in dat Philips hét on derzoeksbureau Business Crea tion Europe (BCE) in de arm neemt om nieuwe investeerders voor de huidige locatie aan te trekken, om zo ontslagen Phi- lips-werknemers weer aan het werk te krijgen. Mocht BCE daar snel in slagen en sluit het dienstverband van de betrok ken Philips-werknemers direct aan, dan krijgen zij drie maan den salaris als vertrekpremie. Het personeel dat nog niet di rect aan de slag kan bij een nieu we werkgever krijgt zes maand lonen mee. Daarnaast zal een extern bureau werknemers be middelen die nog geen zicht hebben op een andere baan. Voor hen wordt tevens een soci aal vangnet ontwikkeld. FNV-bestuurder J. Cuperus noemde het eindbod van Philips 'buitengewoon teleurstellend' voor de 108 gedupeerden die nu nog zonder werk zitten. Maar volgens hem was het slikken of stikken. Cuperus verklaarde foto Lex de Meester vast op videoLuitwieler was blij met het beeld. „Het is een leuk en schitterend ontwerp. Deze fontein is uniek voor Ne derland, want het is totaal iets anders. Hopelijk hebben we er nog lang plezier van." In zijn toespraak reageerde Luit wieler op de reacties op het ontwerp, die niet altijd positief waren. Hij vond het beeld goed bij de stad passen. „Het is een bijzondere fontein, voor een bijzondere stad." pagina 15: Toeristische klapper (Advertentie) Leder instapper diverse kleuren. Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 dat ieder voor zich kan beslissen naar de kantonrechter te stap pen om het Philips nog zo moei lijk mogelijk te maken. „Maar dat is een heidense klus." Bovendien is het gevaar groot dat Philips slechts de basisrege ling (de zogeheten regeling aan passing personeelsbezetting of wel RAP) toepast als er nu niet akkoord wordt gegaan met de voorstellen, aldus Cuperus. Vol gens zijn CNV-collega Boog aard is wat er nu op tafel ligt altijd nog beter dan de RAP. „Bovendien kan nu via de on dernemingsraad een vinger aan de pols worden gehouden bij de uitvoering van het sociaal plan", voegde Cuperus daaraan toe. Beiden blijven echter van me ning dat de 'plus' bovenop de RAP onvoldoende was, zeker in vergelijking met wat de Philips- medewerkers vanaf begin okto ber hebben moeten doormaken. Lege handen De leden maakten duidelijk weinig vertrouwen te hebben in BCE, temeer omdat het bedrijf volgens hen in 1995 toen voor niet één ontslagen Philips- werknemer een nieuwe baan heeft gevonden. OR-voorzitter A Canrinus erkende dat het prettig was geweest als Philips al een mogelijk nieuw bedrijf voor de spaarlampenfabriek had genoemd. „Maar we moeten het kind niet met het badwater weggooien. Als we nu niet snel handelen, dan staan we straks met lege handen." De OR heeft gistermiddag wel (opnieuw) een negatief advies uitgebracht over de plannen van Philips. (Advertentie) Vink Offset Dè drukkers voor Zeeland! Bel met 0115-568000 MIDDELBURG - Een tachtig jarige snorfietser uit Middel burg is vrijdag bij een botsing op de kruising Seissingel-Sand- berglaan in Middelburg gewond geraakt. De snorfietser, die reed richting President Rooseveltlaan, ne geerde het rode licht. Een 32-ja- rige automobilist uit Middel burg schepte vervolgens de be jaarde. Deze is met een hoofd wond overgebracht naar het Ziekenhuis Walcheren in Vlis- singen. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het sleep- en bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen houdt op te be staan als zelfstandige onderne ming. Eigenaar Smit Internationale brengt de activiteiten van het bedrijf onder in Urs Nederland, het samenwerkingsverband van Smit Internationale met de Vlaamse Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union). Onderne mingsraad en personeel van Van den Akker worden maandag op de hoogte gesteld. Sinds Smit Internationale en Union vorig jaar belangen in el- kaars ondernemingen verwier ven (Smit heeft 26 procent van de Union aandelen; Union 7 procent van die van Smit) werd bij Van den Akker al rekening gehouden met veranderingen. Het is de bedoeling dat het be lang van Smit Internationale in Union nog groeit tot 49 procent. Onduidelijk is nog welke conse quenties de opheffing van Van den Akker als zelfstandige on derneming voor het personeel zal hebben. Aangenomen wordt dat de banen van de ongeveer 35 medewerkers op de tien schepen van Van den Akker behouden blijven. De tien banen op het kantoor in Vlissingen, waarvan er enkele worden vervuld door (Advertentie) verhuizers da's in goede handen (0113) 230 230 gedetacheerde medewerkers van Smit Internationale in Rot terdam, komen waarschijnlijk te vervallen. Met het oog op de mededelingen die maandag aan de onderne mingsraad en het personeel worden gedaan, was bij de di rectie van Van den Akker noch bij Smit Internationale een be vestiging te krijgen. Van den Akker is op dit moment onder meer betrokken bij de wrakopruiming in de Wester- schelde. Ook voert het bedrijf met drie boten sleepdiensten uit voor de Koninklijke Schelde Groep. Het sleep- en bergings bedrijf heeft tien schepen in de vaart. MIDDELBURG - Een zeven tienjarige jongen uit Middel burg en een dertienjarige jongen uit Vlissingen zijn vrijdag in hun woonplaats zonder duide lijke reden mishandeld. De Middelburger reed met een vriend op een snorscooter doof de wijk Griffioen. Bij de ver keerslichten met de Seissingel kwamen twee jongens op een scooter naast hen staan. Diq twee riepen wat en sloegen de Middelburgse jongen op zijn oog. Een groep van vijf jongens op drie scooters reed een dertienja rige Vlissingse jongen klem in het tunneltje van het Weyevliet- pad en sloeg en schopte hem in elkaar. Een voorbijganger sprong er tussen en haalde de jongens uit elkaar. De politie wil in contact komen met de pas sant. DEN HAAG - Afgelopen winter zijn op de Noordzee meer vogels het slachtoffer van olie geworden. Dat is een trendbreuk. Van jaar tot jaar is het aantal olievogels sinds de jaren zeventig steeds gedaald. De stijging is veroorzaakt, denkt het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, door een incidentele toename van olielozingen door sche pen. De Nederlandse Zeevogelgroep die olievogels telt op Nederlandse stranden, meende dat olie uit de bij Frankrijk gezonken tanker Eri- ka de oorzaak zou kunnen zijn. Verkeer en Waterstaat spreekt dat tegen. De gevonden kadavers waren volgens het ministerie te vers. Nederland gaat olielozers harder aanpakken. Dat kan, omdat de Noordzee de status van 'special area' (speciaal gebied) krijgt. Zij wonen bezijden de,route en hebben buiten de rook van Ovezande vanuit hun woon kamer direct zicht op het open groen. Vanaf die plek stelde de vrouwelijke helft van twee echtelieden dezer dagen verrast vast dat er bij de familie Schaap gezinsuit breiding was gekomen. Geheel vertederd bezag zij het tafereel van het ronddar telende nageslacht van de wolleverancier. „Kijk eens hoe lief, die lam metjes", riep de vrouw naar haar man die elders in de ka mer in de krant verdiept was. En die reageerde verstrooid: „Ja lekker!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13