Meubelmakerij gaat over op zoon PZC Galerie Kos brengt Ming Gu en Schaap Pas ontdekt schilderij is topstuk op veiling Een Perzisch tapijt is een kunstwerk Van restauratie tot expositie in Aardenburg zeeland 14 Middelburger Tiemen Alink legt zich toe op hobby's ondernemend zeeland kunst cultuur in detail Als je arm bent, kun je ij het geluk niet voelen donderdag 13 april 2000 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Meubelma ker Tiemen Alink gaat kunstsehilderen. Na 25 jaar ondernemersschap heeft hij zijn Middelburgse bedrijf overgedragen aan zoon Jan. Ruim dertig jaar geleden lok ten zee en de vissport de Assen- se aannemerszoon naar Zee land, ..Maar 't is gek. woon je eenmaal bij zee, dan kom je er nooit meer." De hengel is sinds lang verkocht. Op zijn 68ste jaar wijdt Tiemen Alink zich aan zijn huidige hobby en de werkplaats van de meubelmakerij. „Zolang als Jan me hebben wil," tekent hij aan. Uit de werkplaats komen op maat gemaakte wandmeu- belen, kasten, tafels in elke houtsoort en in mdf. Op dat laatste materiaal is een staal kaart met 2700 kleuren toepas baar. Het enige wat niet uit de werk plaats aan de Nieuwe Klevers- kerkse weg komt zijn de stoelen rond de tafels en de schuifpui en die Jan Alink Meubelen op Maat ook levert en installeert. Het beginproduct van 25 jaar geleden, de kleinmeubelen, neemt nog een marginale plaats in bij het bedrijf. De Alïnks en de twee medewer kers produceren in hoofdzaak bergmeubelen en tafels in maatvoeringen en ontwerp voor elke opdrachtgever apart De vrijheden die architecten nemen bij nieuwbouwwonin gen zorgen voor werk. maar ook mensen die bij de reguliere meubelhandels niets naar hun zin vinden. „Een televisiekast moet niet onbruikbaar worden wanneer de televisie vervan gen wordt. Zo n kast moet ook de nieuwe breedbeeldtelevisie kunnen bergen", vindt Jan Alink. In het bedrijf worden de ontwikkelingen in huiselijke apparatuur met interesse ge volgd. Ambacht Alink doet verwoede pogingen om van het beeld af teraken dat zijn bedrijf enkel voor grote opdrachtgevers werkt. „Men sen zijn niet meer gewend het ambacht onder handbereik te door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Jarenlang lag het ergens achteloos op zolder en nu is het hét topstuk van de aankomende veiling van het Zeeuws Veilinghuis. Het schil derij VOC-schepen in de werf van de Hollandse meester Hendrick Jacobszoon Dubbels (1621-1676) gaat op 28 april on der de hamer. Taxateur Jeroen de Kuijper glimt van trots. „Het schilderij werd ontdekt in een Zeeuwse in boedel en vervolgens kregen wij het via onze zogeheten inbreng- advertentie aangeboden. Het komt zelden voor dat een schil derij van Dubbels wordt aange troffen. Zijn werken zijn moei lijk traceerbaar en nauwelijks los te krijgen. Het Rijksmuseum en het Muse um Boijmans van Beuningen hebben een aantal schilderijen van de in Amsterdam geboren en gestorven Dubbels in hun vaste collectie." Op het schilderij, olieverf op eikenpaneel dat uit drie delen bestaat, zijnzeven koopvaardij schepen en zes bootjes afge beeld die vermoedelijk in een Amsterdamse werf liggen. Op de achterkant (de spiegel) van één van de bootjes is namelijk het Amsterdamse stadswapen zichtbaar. Verder zijn er twintig personen te zien van wie er een paar de kieren van een schip dichtsmeren met pek (het zoge heten breeuwen, red.). Het schilderij meet 63x73 cm en heeft geen originele ebbenhou ten lijst meer. Die is vervangen door een 19de eeuwse Robbe- lijst. Richtprijs De Kuijper verwacht veel van de veiling. „We hebben nog nooit zoveel topstukken bij el kaar gehad." Behalve het schil derij van Dubbels, waarvan de richtprijs tussen de dertig- en vijftigduizend gulden ligt, wordt ook een bijzondere klok - een wortelnoten staand horloge met bewegend mechaniek - ge veild, die zo'n veertigduizen gulden moet opbrengen. Verde zijn er een Louis Seize chais longue (tien- a vijftienduizen - gulden), een Cuba Mahoni I Zeeuws jaloeziekastje (zeven- negenduizend gulden) en ee schilderij van de Haagse schil der H. M. Horrix (1845-1923 1 Dit schilderij, waarop een vei i liefd Zeeuws paartje is af ge 1 beeld, levert naar verwachtin - tussen de twaalf en veertiendui zend gulden op. De kijkdagen zijn op 26 en 2 april van 14 tot 20 uur. De ve\ ling wordt gehouden op vrijda 28 april en duurt van 13.30 to 17.30 uur. Het Zeeuws Veiling huis is gevestigd aan de Heren 1 gracht 74 in Middelburg. Advertentie ZEEUWSE MUSICAL "ZACHARIAS JANSEN' Stadsschouwburg, Middelburg Donderdag 13, vrijdag 14, zaterdag 15 april, aanvang 20.00 uur Nog enkele kaarten!! Zondag 16 en maandag 24 (2e Paasdag) april, aanvang 15.00 uur Telefonisch reserveren 0118-659659. sf Zeeuwse dcharias Wilt u rekening houden met omleidingen i. v.m. wegwerkzaamheden in Middelburg1 Terneuzen houdt weer on w heels- weekend TERNEUZEN - Op zaterdag 15 en zondag 16 april wordt voor de derde keer het Terneu zen on Wheels weekend gehou den. De grootste openlucht twee-en vierwielershow van Zeeuws- Vlaanderen vindt plaats op de Markt, Steenen Beer en het Stadhuisplein. In verband met de komende paas dagen is er op zondag eveneens een extra winkelopenstelling. Het aantal deelnemers en de variatie in aanbod is in verge lijking met voorgaande jaren aanzienlijk groter geworden. Naast de presentatie van twee- en vierwielers door alle moge lijke grote merken, zijn er eveneens stands van autoscha- debedrijven, de Koninklijke Marechaussee en van verzeke raars. Verder is er aandacht voor airco-testapparatuur, in bouw van elektronica en de omgang met caravans. Als blikvanger wordt de ingang van de Steenen Beer gemar keerd door een reuzenkraan waarin een personenwagen hangt. Voor de kinderen is er aangepast rollend vermaak. Op beide dagen worden ook wedstrijden gehouden. Op za terdag is er een wedstrijd auto- trekken en op zondag wiel ver wisselen. De openingstijden van Terneuzen on Wheels zijn op zaterdag 15 april van 10,00 tot 17.00 uur en op zondag 16 april van 13.00 tot 17.00 uur. N. Fatemizadh in zijn winkel Sarouk in Goes: „De afgelopen vijfentwintig jaar zijn fantastisch geweest." foto Di rk-Jan Gjeltema door Michelle Koek GOES - Al vijfentwintig jaar verkoopt N. Fatemizadh Perzische tapijten in zijn win kel Sarouk in Goes. Om het jubileum te vieren, geeft hij vijf procent van de omzet van april aan de kinderafdeling van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Van het geld worden muren in het ziekenhuis van nieuwe decoraties voorzien en krijgt een behandelkamer een nieuw interieur. Vijfendertig jaar geleden vertrok Fatemi zadh uit Iran naar Europa. Via een kennis belandde hij uiteindelijk in Rotterdam, waar hij binnen een jaar zijn eerste tapij tenwinkel opende. In de Maasstad ont moette hij zijn Goese vrouw. Toen er kinde ren kwamen, verhuisde het gezin naar Goes waar Fatemizadh zijn bedrijf uit breidde. Sinds zeven jaar staat zijn winkel Sarouk, vernoemd naar zijn geboorteplaats in Iran, in de Goese Koningstraat. Daarvoor ver kocht hij zijn Perzische tapijten in de Mag- dalenastraat. Twee keer per jaar, in het voor- en najaar, reist Fatemizadh af naar Teheran om tapijten in te kopen. De tapijten liggen op grote stapels in zijn winkel. De prijzen variëren van 35 tot 45.000 gulden, afhankelijk van de knoop- dichtheid, fijnheid en kleur. Alle tapijten zijn handgeknoopt; een langdurig werkje Een goede knoper maakt ongeveer vijftig tot tachtig knopen per uur. Een zijden ta pijt telt ongeveer 120 knopen per vierkan te centimeter. „Een Perzisch tapijt is niet zomaar een kleedje, het is een kunstwerk", stelt Fatemizadh. Niet elk handgeknoopt tapijt is een Per zisch tapijt. Een origineel is moeilijk te herkennen. Daar is een expert voor nodig. Het tapijt kenmerkt zich vooral door een bepaalde uitstraling, die in een mecha nisch gefabriceerde versie niet is terug te vinden. Omdat het handgeknoopt is, is het tapijt oersterk en wordt het door gebruik mooier. Zijn zaak in Rotterdam bestaat sinds kort niet meer. Fatemizadh richt zich nu vooral op het Goese, waar hij het naar zijn zin heeft. „De afgelopen vijfentwintig jaar zijn fantastisch geweest", zegt hij. „Ik gaf de mensen vertrouwen en kreeg ver trouwen terug. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Chris en Els Grinwis zijn druk bezig met de opbouw van hun atelier-galerie Kos in de Verre Nieuwstraat in Zierikzee. De aanpassing en in richting gebeuren in fasen. In het najaar hopen zij het karwei volledig geklaard te hebben. Tussentijds houden zij al enkele kleinschalige exposites. „Om het publiek vast een beetje te la ten wennen", lacht Chris. Zo wordt er vanaf zaterdag 15 april tot en met zondag 14 mei een bijzondere dubbel-tentoon- stelling gehouden in atelier-ga lerie Kos met werk van de Chi nese schilder Ming Gu en de Belgische kunstenares Nicole Schaap. Beiden zijn goede vrienden van Chris Grinwis. Hij ontmoette hen bij eerdere expo sities in de regio. Volgens Grin wis levéren de schilderijen van Ming Gu en Schaap een boeien de combinatie op. Daarom be sloot hij hen uit te nodigen voor deze combi-expositie. „Nicole Schaap schildert kleur rijke landschappen zowel ab stract als figuratief, veelal in verschillende verflagen over el kaar. Daardoor ontstaat een mooi reliëf. Haar werk biedt een spannend contrast met bijvoor beeld de verstilde Tibetaanse portretten van Ming." Grinwis maakte enkele jaren geleden tijdens de Kunst- schouw Westerschouwen ken nis met het werk van deze Chi nese kunstenaar. Ming werd in 1969 in Chongqing in het zuiden van China geboren. Hij groeide op in een kunstzinnige familie. Zijn vader is hoogleraar in ar chitectuur en schilderkunst aan de universiteit van Zuid-West- China Hij bracht hem de eerste beginselen van het schilderen bij. Zijn moeder is een zeer ver dienstelijk kunstfotografe. Ming legde zich al van jongs af aan toe op het maken van olie verfschilderijen. Na een kunstopleiding in zijn geboorteland, kwam hij in 1990 naar Nederland. Prof. P. van der Aart uit Renesse stelde Ming in staat te studeren aan de Hoge School voor de Kunsten in Utrecht. Aanvankelijk was Mings werk gebaseerd op klas sieke Chinese thema's zoals mensen, bergen en bloemen. Vooral de oorspronkelijke be woners van de hoogvlakte van Tibet vormden een geliefd on derwerp. In zijn recentere werk spelen vooral herfst en winter in uitbundige kleuren een hoofd rol. De Belgische kunstenares Nico le Schaap was in november vo rig jaar, evenals Chris Grinwis, één van de deelnemers aan de expositie ten huize van Elly As- selbergs in Zierikzee. De Zierik- zeeënaar toont zich enthousiast over haar specifieke land schapsschilderingen. Naast schilderijen toont Schaap ook een collectie siera den in goud en zilver. Opmerke lijk zijn haar kunstwerkjes waarin scherfjes van tweedui zend jaar oud Romeins glas zijn verwerkt. De tentoonstelling in atelier-galerie Kos is geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur, of op afspraak: 0111-414912. Tibetaans portret van Ming Gu. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Op de boven verdieping van een monumen taal pand aan de Aardenburgse Tuimelsteenstraat opent Moni ca 'Monique' Martens aan staande vrijdag haar galerie 't Poortwachtershuis. Voor Mar tens (48), zelf ook kunstenaar en gerenommeerd restaurateur van schilderwerken, is het een logische stap. Als geen ander weet ze hoe ze de werken het best tot hun recht kan laten ko men. Martens studeerde aan de kunstacademie in Eeklo en stapte daarna over op een oplei ding in Brugge waar ze leerde restaureren. De kneepjes van het vak leerde ze echter in het atelier van haar leraar, maar ook toen al nam ze haar werk letterlijk mee naar huis. Na zeven jaar vond ze het tijd om op eigen benen te gaan staan. Nu, twee jaar later, opent ze haar eigen expositieruimte waar kunstenaars en -handela ren de werken tentoonstellen. Aardenburg krijgt als 'kunst stadje' zo nog meer allure. De galerie ademt de sfeer van een gemoedelijke loft. Veel na tuurlijke lichtval door de grote ramen, en muren geverfd in oud-Engels rood doen de veelal goudkleurige lijsten er echt uit springen. Door het gericht plaatsen van halogeenspots lijkt het op sommige schilderij en alsof de zon echt schijnt. Een aantal antieke en moderne stoelen is zó neergezet dat be zoekers van de galerie de schil derijen op hun gemak kunnen bekijken. Het maakt de over peinzing om tot koop over te gaan misschien wat makkelij ker. Momenteel hangen er in de galerie ongeveer twintig wer ken, maar er is plaats voor zeker nog tien meer. Afhankelijk van de grootte van de schilderijen wordt de ruimte ingedeeld. Vrouwen Voor de openingsexpositie heeft Martens gekozen voor veel schilderijen waarop vrouwen een (hoofd)rol spelen. Zo hangt er een werk van Le Prince (1874) waarop een jong getrouwde vijf poten, een hond met drie staarten, het komt allemaal voor. Bij het verwijderen van de oude vernislaag zie je de foutjes die de schilder heeft proberen weg te werken." Martens kan er naar eigen zeggen niet goed te gen dat een schilderij oneffen heden vertoont. „Lancunes, bij voorbeeld, oneffenheden in het doek of paneel, wil ik altijd bij werken. Vliegenpoepjes wip ik eraf met een scalpel en ook het schoonmaken van een schilderij is erg belangrijk. De kleuren worden dan direct frisser." Ze kan het dan ook moeilijk ver kroppen dat een oud schilderij, met daarop een jonge vrouw in een prachtige jurk, niet van de eigenaar schoongemaakt mag worden. „Zo zonde. Het smoel tje van het meisje zou direct veel meer uitstraling hebben." 't Poortwachtershuis wordt vrijdag 14 april om 16 uuroffici- eel geopend. Speciale gast zou burgemeester C. van Liere zijn, maar die is verhinderd. Walter Dierick neemt zijn taak over. De galerie is van donderdag tot en met zondag geopend van 14 tot 18 uur en op afspraak. vrouw te zien is die achter de rug van haar echtgenoot flirt met een jongeman. Ook een levens groot werk van Madamme E. L Vigée Lebrun, met daarop Go din Flora trekt de aandacht, Martens heeft het werk moeten restaureren want door nicotine- dampen was de witte jurk van de godin bruin gekleurd. Sail lant detail: Godin Flora had in eerste instantie helemaal geen jurk aan. Die is er later overge schilderd Tussen de soms eeuwenoude doeken hangen moderne wer ken van Corneille en Goya. Het zal nog wel even duren voordat ook deze toe zijn aan een op knapbeurt. Bij het restaureren doet Martens vaak bijzondere ontdekkingen:„Een bok met Monica Martens in haar galerie 't Poortwachtershuis. foto Charles Strijd De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. hebbenAls mensen willen zien hoe hun meubel in de werk plaats wordt gemaakt, kan dat. Iemand die komt voor een tafel van honderd gulden is hier net zo welkom als een opdrachtge ver voor een heel interieur. Tiemen Alink begon in de Mid delburgse Herenstraat, met een werkplaats van amper tien vierkante meter. De verhuizing naar de Sint Jansstraat enkele jaren later verdrievoudigde het werkplaatsoppervlak. Toen zoon Jan zijn intrede in de zaak voorbereidde werd in 1980 een nieuw pand aan de Ramsburg- seweg opgetrokken. Een win kel werd ingericht in de Wal- straat in Vlissingen, maar na enkele jaren verlaten voor de huidige combinatie winkel werkplaats aan de Nieuwe Kleverskerkseweg. De toon zaal die daar in 1992 werd in gericht heeft inmiddels ruimte moeten afstaan aan de werk plaats. „Op termijn willen we achter het pand een nieuwe werkplaats bouwen." Na een grondige verbouwing heeft José de Boevere gisteren haar compleet vernieuwde winkel aan de Landbouw- straat m IJzendijke heropend Drogisterij José is nu twee maal groter dan voorheen. Dit komt niet alleen de presentatie van de producten ten goede, maar maakt ook de toegang tot het eveneens in hetzelfde pand gevestigde postagentschap een stuk vriendelijker. José ver koopt behalve drogisterij-arti kelen ook babykleding, kan toorbenodigdheden en speel goed. Ans Schilders foto Lex de Meesta Taxateur Jeroen de Kuijper met het werk VOC-schepen in de werf van Hendrick Jacobszoon foto Lex de door Mieke van der Jagt In Zeeland is Ans Schilders wel zo'n beetje een begrip. Ze schrijft teksten voor theater, musicals en liedjes. Ze acteert, regisseert, zingt smartlappen en nog van alles. Een extravert ty pe: klein maar in staat om een zaal te vullen, zelfbewust, stra lend en grenzeloos energiek. Waar haalt iemand zo veel van die kwaliteiten vandaan? „Kansen", zegt Ans. „Steeds iemand tegenkomen, die je de goede richting wijst." Maar dat blijkt de positieve be nadering. Wat Ans het meest ge vormd heeft is armoede. „Geld, en dan vooral het gebrek daar aan. Ze zeggen: geld maakt niet gelukkig, maar je kunt nog zo gezond zijn, nog zo'n leuke rela tie hebben, als je arm bent, kun je het geluk niet voelen." Ze was de tweede dochter in een Tilburgs gezin van tien. Vader had twee banen: als wever in de textiel en als schilder/behanger Met haar moeder en de vier oud ste zusters maakte Ans als klein kind al paraplu's. Elke dag, uren aan een stuk. „Maar dat was zo erg nog niet. Buiten dat geprik met die naaldjes, speelden we overal. We waren altijd vuil, we hadden snotpinnen en eens per week gingen we in bad maar we waren oergezond, alle tien. Wat schrijnde was de vernedering van de armoede, van de liefda digheid, van het niks hebben. Op school zaten we met twintig procent armoedige arbeiders kinderen, tussen de steenrijke kinderen van de bazen. Die lie ten ons voelen dat we minder waren De school deed ook zijn best. We hadden niks omdat we niks waard waren, maar altijd heb ik geweten dat dat niet waar was." Ans las veel. „Eerst alle 100 Zeeuwse portretti zich veel later nog eens voor, 1979 in Zeeland. „Ik was inmid dels met Rinie getrouwd en a heb tien jaar mevrouw-van-dan ingenieur uitgehangen, in 1 sturen gezeten. Allemaal dingeï die ik helemaal niet leuk Ik kende mijn plaats, net mijn moeder, vroeger, thuis zeiden ze altijd: hedd'ons Ans, nou kunde chen.' Die Ans was ik kwijt. In het buurthuis in burg ben ik toen op dramatise expressie gegaan en op een neelschrij fcursus men. Zo is de Ans ontstaan nu ziet. Ik zeg honderd keer dag, en ik denk het nog Wat hebben we het toch g meisjesboeken, toen alle jorU gensboeken en daarna de bal visromans uit de katholieke bliotheek. Ik schreef ook graai" In 1953 heeft de school— stel over de aan de koningin was een enorme honger, die ik voelde maar nji jjj kon benoemen, laat staan len" ,ai Toen Ans naar de huishoud school moest, was het de juli frouw van de vijfde klas, die eeL j deur naar de wereld opendtA „Ze zette me in haar Eendje eLg eiste dat ik toelatingsexamen^ voor de MULO mocht doeif" Eenmaal op die school, kwamiu, mensen tegen die me wat koJ den leren Ik trad buiten die bij, nauwde kring, er ging een weje reld voor me open." Zo'n zelfde openbaring

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 62