EEÜWSE COURA Kok ziet ruimte voor discussie over Oranje Oost-Europa zucht onder watersnood ABN Amro liet zich hoge prijs WOL aanpraten Spijkenissenaar (29) overlijdt bij tochtje op zee in rubberboot Scholieren klagen over seksuele intimidatie Kraak en smaak van de beste bolussen Premier wil nadenken over moderniseren monarchie Onverwachte oppositie in Peru Klaar voor heilige oorlog BERICHTGEVING ALDI MARKT VLISSINGEN Samenspel havens nodig Henk van Stee vastberaden 4 WEKEN VOOR PZC A 9° c° ftb ZW 2 Windstilte Er zijn zonnige perioden en er is nauwelijks wind. Het wordt vanmiddag rond 9 graden. 243e jaargang no. 87 dinsdag 11 april 2000 losse nummers 1,85 pagina 11 door Nadia Berkelder VLISS1NGEN - Een 29-jarige man uit Spijkenisse is gister middag dood aangetroffen in een rubber boot die twaalf kilo meter uit de kust ten noordwes ten van Domburg dreef. Een 23- jarige vrouw uit Spijkenisse, die ook in de boot zat, is met onder- koelingsverschijnselen en ademhalingsmoeilijkheden per helikopter naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam gebracht. De vrouw is buiten bewustzijn en is vermoedelijk nog enige tijd niet aanspreekbaar. Ze ligt op de Thorax-intensive care van het Dijkzigt ziekenhuis. De twee Spijkenissenaren wa ren luchtig gekleed. De politie vermoedt daarom dat ze zater dag al zijn gaan varen, omdat het die dag mooi weer was. De identiteit van de twee kon giste ren pas worden vastgesteld toen de vrouw als vermist werd opge geven, omdat ze niet op haar werk was verschenen. De auto van het tweetal werd op het Noordzeestrand bij Oostvoorne aangetroffen. Zandzuiger Bemanningsleden van de zand zuiger Argonaut, die voor de kust van Walcheren werkzaam heden uitvoerde, zagen het bootje drijven, hesen het aan boord en troffen de opvarenden aan. De man vertoonde geen te ken van leven, de vrouw was zwaar onderkoeld. De beman ning van de Argonaut waar schuwde de kustwacht, die even na één uur 's middags de op Neeltje Jans gestationeerde reddingboot Graaf van Bylandt oppiepte. Die bracht de opva- PvdA gul met meevallers voor zorg en onderwijs door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Er moet de ko mende jaren fors geïnvesteerd worden in onderwijs en zorg. Er kan binnen drie a vier jaar structureel vijf miljard gulden extra naar het onderwijs en drie miljard naar de zorg, aldus de PvdA in haar wensenlijstje voor de verdeling van de miljarden meevallers. Bovendien moet er eenmalig 12,5 miljard naar verbetering van het openbaar vervoer en de verlevendiging van oude stads wijken en het platteland. Dat staat in de Nota Kracht en Kwa liteit, waarin de PvdA gisteren aangaf hoe zij de miljarden meevallers wil besteden. Doordat de economische groei nu al zeven jaar hoger uitkomt dan het kabinet had begroot (op drie procent, in plaats van 2,25 procent), stromen de meevallers met miljarden tegelijk binnen. Waar het geld voor de investe ringen nu precies vandaan moet komen, wilde Melkert gisteren nog niet aangeven. Daarmee omzeilde hij de gevoelige vraag of de PvdA wil afstappen van de ijzeren begrotingsdiscipline van minister Zalm van Financi en. Die schrijft voor dat belasting meevallers alleen voor lasten verlichting en schuldreductie gebruikt mogen worden en 'nieuw' beleid alleen betaald mag worden als de staat geld aan de uitgavenkant overhoudt. Coalitiegenoten D66 en WD zijn laconiek over de plannen. De PvdA maakt geen echte keu zes en schuift de problemen door, stelt financieel woord voerder Bakker van D66. Ook de WD wacht eerst de con crete voorstellen van de PvdA af. Wel feliciteert de partij de PvdA dat die er vroeg bij is met het verkiezingsprogramma. GPD renden naar de Roompotsluis op Neeltje Jans, waar ambulances en een traumahelikopter klaar stonden. De vrouw is, zowel op de Argonaut als aan boord van de reddingboot, gereanimeerd. Het rubberbootje was volgens Groeneveld niet geschikt om op volle zee te varen. Bovendien waren de inzittenden niet ge kleed op een verblijf op zee. „Hetzeewater is negen graden", zei Groeneveld. „Na een uurtje op zee blij ft er met zulke kleding niet veel van je over. De twee zijn opgepikt in de vaargeul, ze hadden net zo goed overvaren kunnen worden." Het bootje was een Zodiac van 3,60 meter lang en het had een 15 PK bui tenboordmotor aan boord. Er was nog vijf liter benzine in de tank aanwezig. van onze redactie binnenland DEN HAAG -Premier Kok heeft geen moeite met het debat dat is ontstaan over de rol van de koningin. „Praten over de monar chie en de invulling die de ze krijgt, is echt iets wat bij deze tijd past. Daar moeten we niet paniekerig mee omgaan", verklaarde Kok gisteren. Hij herhaalde echter dat hij het niet eens is met D66-leider De Graaf, die vrijdag voorstelde dat de vorst in de toekomst geen politieke rol meer moet spelen: „De plaats van de koningin in het bestel is duidelijk." De pre mier wil er wel over nadenken hoe haar rol moderner ingevuld kan worden. Daarover voert hij al gesprekken met de koningin. De Graaf wil de invloed van het staatshoofd terugdringen. De koningin hoort wat hem betreft niet thuis in regering en Raad van State. Ze mag zich niet be moeien met kabinetsformaties. Waar de PvdA-top geen enkele trek heeft in veranderingen, borrelt het elders in de partij wel. Drie vooraanstaande leden bereiden een essay voor waarin vraagtekens worden gezet bij de constitutionele monarchie. Ze willen zo een bijdrage leveren aan een nieuw beginselpro gramma voor de partij, dat in september verschijnt. In eerdere programma's is al eens geop perd het bestel te veranderen in een democratische republiek- .De aanstichter van de discus sie, De Graaf, is niet van plan binnenkort met een initiatief- wet te komen die de politieke in vloed van het staatshoofd aan banden moet leggen. „De verandering van de positie van de koningin laat zich niet in één voorstel regelen", aldus De Graaf die gisteravond in Gro ningen sprak tijdens de door D66 georganiseerde 'Nacht van de democratie'. „Ik zal wel bij iedere gelegenheid die zich daartoe leent de discussie aan zwengelen. Bij de begroting van het Koninklijk Huis bijvoor beeld of bij de Algemene Be schouwingen." GPD/ANP pagina 2: D66 overstelpt met positieve reacties Beatrix niet machtiger dan collega's JAKARTA - Indonesische moslims zwaaien tijdens een betoging voor het parlementsgebouw in Jakarta met hun zwaarden. Duizend activisten riepen gisteren in de Indonesische hoofdstad op tot het voeren van een heilige oorlog tegen christelijke bewoners van de Molukken. Op de eilan dengroep woedt al geruime tijd een bloedige strijd tus sen christenen en moslims, die inmiddels aan tweedui zend mensen het leven heeft gekost. De laatste tijd is het wat rustiger in de regio. van onze redactie buitenland BOEKAREST - De watersnood die sinds afgelopen week Oost- Europa in zijn greep houdt, neemt steeds grotere vormen aan. De schade door het water, dat in Roemenië zeven slachtof fers maakte, blijkt veel groter te zijn dan werd aangenomen Door het wassende water zijn in het westen van het land 8000 huizen in meer dan driehonderd dorpen verwoest of zwaar be schadigd. Zeker 60.000 hectare landbouwgrond is in Roemenië ondergelopen. De autoriteiten schatten de totale schade op ten minste 75 miljoen dollar en heb ben de NAVO om hulp gevraagd bij wat lokale experts de zwaar ste overstromingen in dertig jaar noemen. Zeker dertig dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten door dat meer dan 350 bruggen zijn beschadigd. Reddingswerkers hebben ongeveer zevenhonderd mensen moeten evacueren. Door de zware regenval van de afgelopen tijd en de smeltende sneeuw blijft het peil van de ri vier de Tisza in het noordoosten van buurland Hongarije stijgen. Het water is tot negen meter ge stegen, een record. Langs de ri vier moeten de dijken opnieuw worden versterkt. De afgelopen dagen zijn in de omgeving al grote gebieden ondergelopen. De Hongaarse autoriteiten noe men de situatie kritiek en ver wachten dat het ergste nog moet komen. Het waterpeil stijgt door zware regenval en smel tende sneeuw in de bergen. Be woners van het gebied moeten tijdelijk hun huis uit. In het oos ten van het land is de noodtoe stand van kracht. Volgens de autoriteiten zijn meer dan 16.000 vrijwilligers bezig de wateroverlast te bestrijden. Ook het leger staat paraat. Vorig jaar zijn in verscheidene delen van Hongarije de dijken verhoogd, nadat bij overstro mingen het water tot record hoogte was gestegen. Het ziet ernaar uit dat deze maatregelen niet voldoende zijn. Uit compu termodellen blijkt dat het water de komende weken nog hoger komt dan vorig jaar. Ook in Joegoslavië zijn grote stukken grond ondergelopen door het immer steigende peil van de rivier de Tamis. Zeker 5000 hectare land staat volgens de autoriteiten in de Noord- Servische provincie Vojvodina al onder water. Het peil in de ri vier is gestegen tot 8.22 meter boven normaal. DPA/AFP/RTR Roemeense soldaten speuren naar mensen die door het water inge sloten zijn. foto Marius Nemes/RTR Advertentie Wegens brandschade is ons filiaal aan de Spuistraat 78 te Vlissingen voor onbepaalde tijd gesloten. Wij excuseren ons voor dit ongemak. Wij ven/vijzen u graag naar onze filialen te Middelburg (Lange Geere en Westerscheldestraat) en Oost-Souburg (Vlissingsestraat). Namens de directie door Ingeborg van der Linden UTRECHT - Ruim één op de zes jongeren (achttien procent) heeft op school last van onge wenst seksueel gedrag van an deren. Die intimidaties vinden vooral in de klas plaats. Sinds zes jaar zijn scholen verplicht seksuele intimidatie actief te bestrijden. De Rijksuniversiteit Groningen heeft een landelijk onderzoek gehouden naar seksuele intimi datie in de klas. 'Ongewenst seksueel gedrag' varieert van vervelende opmerkingen ('lek ker schatje'), geruchten over ie mands seksuele geaardheid of het uitkleden-met-de-ogen. In enkele gevallen is sprake van aanranding of verkrachting. De Groningse universiteit on dervroeg ruim 2800 jongeren in vierde klassen van vbo, mavo, havo en vwo in de provincies Utrecht en Groningen. Ook werden in dezelfde periode, sep tember 1998 tot en met april 1999, zeventig vertrouwensper sonen en schoolartsen onder vraagd. Het onderzoek 'Onge wenst seksueel gedrag in het voortgezet onderwijs' werd in samenwerking met alle GGD's in Utrecht en Groningen gehou den. Sinds 1994 zijn op alle scholen voor eventuele slachtoffers ver trouwenspersonen aangesteld. Dat kan een leerling of een le raar zijn. Een 'open sfeer' op de school is verder belangrijk. Desalniettemin is ongewenst Oppositiekandidaat Ale jandro Toledo (foto) maakt het de zittende pre sident Fujimori onver wacht moeilijk bij de pre sidentsverkiezingen in dat land. Weliswaar won Fujimori nipt de eerste verkiezingsronde van zondag, maar het is onze ker of hij onvoldoende stemmen heeft om zeker te zijn van een derde ambts termijn. Bovendien is er volgens aanhangers van Toledo op grote schaal gefrau- deerd. De Zeeuwse WD-Kamerleden Te Veldhuis en Geluk raden minister Netelenbos aan serieuste kijken naar samenwerking tussen Zeeuwse en Vlaamse havens. Zo'n samenspel kan een alternatief zijn voor verdere verdieping van de Westerschel- de. Volgens de Kamerleden worden containersche pen zo groot, dat Antwerpen nooit voor de toekom- "jj K stige zeereuzen bereikbaar valt te maken. Henk van Stee stond maandagmiddag voor de eerste keer op het veld als trainer van Feyenoord. Hij volgde zondag Leo Beenhakker op, die zich met onmiddelijke ingang terugtrok als trainer. Van Stee kondigde na afloop van de eerste training aan dat hij vooralsnog geen spectaculaire veranderin gen verwacht bij Feye noord. „Maar ik zal niet schromen impo pulaire maatre- g U gelen te nemen." 0 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21 Volgens een Indonesische krant hebben moslims ten zuiden van Jakarta een trainingskamp opgezet om er vrijwilligers voor de strijd tegen Molukse christenen op te leiden. foto Beawiharta/RTR seksueel gedrag onderdeel van de schoolcultuur. Dat gedrag vindt in de meeste gevallen (veertig procent) in de klas plaats. Daarna volgen de hal en het schoolplein. Eén procent vaji alle onder- waagden heeft op school te ma ken gehad met aanranding of verkrachting. In bijna drie kwart van de gevallen is de da der een medeleerling en man. In ruim een kwart van de gevallen is de dader iemand van het schoolpersoneel. GPD door Raymond Peil DEN HAAG - ABN Amro vond het aandeel World Online (WOL oorspronkelijk slechts tien tot vijftien euro waard. Maar onder grote druk van de bestaande aandeelhouders ging de bank uiteindelijk akkoord met een veel hogere prijs, waardoor de belegger ten slotte 43 euro be taalde. De mislukte beursgang kost syndicaatleider ABN Amro vooralsnog veel geld. De bank heeft nog tien miljoen onver kochte aandelen op de plank liggen, waarop het verlies op papier momenteel rond een half miljard gulden beloopt. Onder druk van de aandeelhou ders verhoogde ABN Amro Rothschild de 'bandbreedte' van het aandeel WOL vlak voor de beursgang naar '35 tot 43 eu ro'. Dat de oorspronkelijke prijs per aandeel aanvankelijk op minder dan een derde was vast gesteld, melden onder meer Quote Personal Finance en di verse bronnen in de beurswe- reld. Toen de banken - behalve ABN Amro Rothschild ook Goldman Sachs - toch instemden met de hogere prijs, had topvrouw Ni- na Brink het grootste deel van haar belang al doorverkocht voor ongeveer zes euro. Zij ver diende daarmee ongeveer twee honderd miljoen gulden. De hogere prijs weerhield be leggers er niet van 21 keer zo veel effecten te bestellen als er beschikbaar waren. Maar na de eerste notering op 17 maart loosden zij massaal hun stuk ken. Het aandeel kent sindsdien heftige koersschommelingen en hangt nu rond de twintig euro. ABN Amro spreekt berichten over grote verliezen op de han del van WOL-aandelen tegen. Wel rept de bank van 'enkele tientallen miljoenen guldens', die zij erbij zou zijn ingescho ten. De bank moet tot 22 april in hoofdzaak het slot'op de mond houden, omdat zij het koersver loop niet mag beïnvloeden. Op berichten in onder meer Thp Financial Times dat de emissie- banken vanwege de schade aan him reputatie de druk opvoeren om Nina Brink te laten terugtre den, wil ABN Amro evenmin reageren. Een interview met de financiële topman R. Huisman van WOL, waarin deze afstand van Brink neemt, heeft Huisman inmid dels tegengesproken. De raad van commissarissen van het be drijf verklaarde vorige week dat er 'geen reden is te twijfelen aan het handelen en aan de positie van me wouw'. GPD pagina 7: beleggers net schapen Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe. zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. - '713214 000002 ■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1