Politieke rol koningin blijft mistig CDU neemt afscheid van tijdperk-Kohl a Heer Bommel en het Nieuwe Denken puzzel recept NU TOT 30% GOEDKOPER Uien met champignons varia maandag 10 april 2000 Voorstel D66 is niet gericht tegen persoon Beatrix het weer Voor veel mensen zijn de jongste voorstellen van D66-leider Thom de Graaf over het terugdringen van de politieke rol van 'de koning' erg ver warrend. De Graaf, zo moest hij afgelo pen weekeinde keer op keer herhalen, heeft niet gesproken over de persoon Beatrix. Maar in veel kringen wordt zijn pleidooi voor een meer ceremoni eel koningschap gevoeld als een aanval op het staatshoofd. Zijn CD A-collega Jaap de Hoop Schef- fer bespeelde dat sentiment meteen vrijdagavond al, nadat De Graaf zijn uitspraken op tv had gedaan. De Hoop Scheffer wees erop dat de koningin zich enorm inzet voor ons land. WD-Kamerlid Te Veldhuis deed daar gisteren nog een schepje bovenop: hij miste 'Oranje-warmte' in de voorstel len van De Graaf. In een serieuzer deel van zijn discussiebijdrage meende Te Veldhuis dat de politieke rol die Bea trix zich aanmeet niet als een probleem gezien hoeft te worden voor onze de mocratie, omdat de ministers verant woordelijk zijn, en die leggen weer ver antwoording af aan het parlement. Het probleem is altijd dat - formeel gesproken - vrijwel niemand er het fij ne van kan weten. De politieke inzet van de koningin is bekend bij de zitten de regering, waar Beatrix onderdeel van is. Daaromheen circuleren nog en kele hooggeplaatsten, zoals de vice- voorzitter van de Raad van State, die uit hoofde van hun functie goed op de hoogte zijn van de politieke activitei ten van Beatrix. Voor de rest van het land blijft het grotendeels gis- en ge- ruchtenwerk: het gaat hier met voor niks om het 'geheim van paleis Noord- einde'. Dat geheim is weer het uitvloeisel van de zogeheten 'onschendbaarheid' van de majesteit, die beschermd wordt door de ministers. Problemen Met een staatshoofd dat z'n politieke functie zo zwaar mogelijk invult, kun nen ministers in de problemen raken. De affaire-Roëll bijvoorbeeld bracht oud-minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken in 1996 in een lastig par ket. Hij werd toen naar de Tweede Ka mer geroepen om de overplaatsing te verklaren van ambassadeur Roëll van uit zijn standplaats in Zuid-Afrika naar Brussel. In de pers waren even daarvoor berich ten verschenen dat koningin Beatrix deze overplaatsing had geforceerd. Ze zou zeer geïrriteerd zijn over de wijze waarop Roëll haar zoon Willem- Koningin Beatrix met het voltallige kabinet na de formatie van 1994. Alexander bij een bezoek aan Zuid- Afrika had begeleid. Beatrix wilde bij haar staatsbezoek aan dat land in 1994 niet door de ambassadeur worden ver gezeld. Roëll werd weggemanoeu- vreerd. In zijn recente boek 'Het geheim van de kroon' beschrijft auteur Van Wijnen dat minister Van Mierlo destijds niet wilde toegeven aan de druk van Bea trix. Maar zijn hoogste ambtenaar plaatste Roëll wel over. op een moment dat de minister afwezig was. In de Tweede Kamer verdedigde Van Mierlo twee jaar later noodgedwongen deze transfer. Hij kon niet ingaan op de han delwijze van de koningin - de wet ver biedt hem dat immers - en scheepte de Kamer af met de uitspraak dat hij zou hebben gehandeld uit 'managements- overwegingen op het departement'. Erg veel van dit soort tamelijk contro versiële voorbeelden van koninklijk ingrijpen zijn er in het tijdperk-Beatrix niet bekend. Hoe ver de politieke in vloed van de huidige koningin reikt, is dan ook heel moeilijk vast te stellen. Dit geval toont dat ook de ambtelijke top erg gevoelig bleek voor die invloed. Maar onbekend is ook hoe vaak minis ters de druk van Beatrix hebben weer staan Of kabinetsleden gevoelig zijn voor de politieke positie die Beatrix in de twin tig jaar van haar koningschap heeft op gebouwd, ligt aan hun persoonlijkheid en aan hun opvatting over de ruimte die een koning in zijn politieke rol moet kunnen krijgen. Onzichtbare macht Van Wijnen, een van de weinige autori teiten op dit gebied, gaat ervan uit dat Beatrix haar politieke rol inderdaad heel ruim ziet. Sommige critici van het huidige systeem van de constitutionele monarchie vrezen dat Beatrix inmid dels een grote, onzichtbare macht ver tegenwoordigt, die nooit zo bedoeld was en die ook niet meer aansluit bij de moderne democratie. Beatrix wordt geregeld afgeschilderd als een dominante persoonlijkheid, die een enorme kennis van politieke dos siers heeft opgebouwd. Hoe houden po litici zich als ze hiermee worden gecon fronteerd? De historicus Kikkert, schrijver van het boek 'Beatrix, mens en majesteit' uit 1998, suggereerde on langs dat ook oud-premier Lubbers en de huidige premier Kok gevoelig zijn (geweest) voor de politieke pressie van de koningin. Lubbers zou zelfs kabi netsbesluiten hebben teruggedraaid na interventies van Beatrix. De huidige vorstin wint ook aan in- Toonder Studio's door Peter van Nuijsenburg Angela Merkel zal als eerste vrouw en eerste politicus uit de voormalige DDR tot voor zittervan een Duitse volkspartij worden gekozen. Helmut Kohl zal voor het eerst sinds tiental len jaren niet aanwezig zijn op een CDU-congres. In Essen wordt vandaag en morgen defi nitief afscheid genomen van het tijdperk-Kohl. De ooit almachtige Kohl zal bij een aantal van de duizend afge vaardigden nog gevoelens van sympathie en nostalgie oproe pen. maar de meesten zullen on getwijfeld opgelucht zijn dat Kohl gaat doen wat veel uitge rangeerde politici doen: zijn memoires schrijven. Hij heeft met het zwartgeld-schandaal zo'n ravage aangericht dat het de CDU waarschijnlijk jaren zal kosten om weer een geloofwaar dige regeringspartij te worden. Angela Merkel (45) zal leiding moeten geven aan die reparatie werkzaamheden. De nieuwe voorzitter en politiek leider is de afgelopen maanden door de naar harmonie hunkerende ba sis naar het leiderschap toege juicht. De voormalige algemeen secretaris is niet belast door schandalen en affaires en is daarom uitgegroeid tot de hoop van de partij. Van haar worden wonderen verwacht: de partij reorganiseren, het gedemorali seerde kader nieuw elan inbla zen en de oppositie tegen de roodgroene coalitie van kanse lier Schroder aanvoeren. Ze zal aan de slag gaan in de we tenschap dat de achterban haar steunt en haar rivalen handen wrijvend wachten op de eerste fouten en tegenslagen. Merkel wordt door de voornamelijk uit mannen bestaande partij elite alleen geaccepteerd, omdat er geen alternatief is. Het bezwaar van de grijze mannen tegen Merkel is dat niemand weet wa ar ze voor staat en dat zedus te liberaal is. De nieuwe voor zitter put zich tot nog toe inder daad vooral uit in vaagheden, maar dat is vermoedelijk tac tiek. Ze zal niet meteen haar stempel op de partij willen drukken. Vernieuwing moet in voorzichtige doses worden toe gediend. Het motto van het congres is 'ter zake' en dat duidt er op dat de CDU na de door het schandaal veroorzaakte turbulentie terug wil keren tot de 'politiek van al le dag'. De regering moet wor den aangepakt, er moeten weer standpunten worden bepaald en de kiezers moeten er van overtuigd worden dat de CDU er weer bovenop is. Verkiezingen De eerste test is volgende maand, als in de belangrijke deelstaat Noordrijn-Westfalen verkiezingen worden gehouden. De CDU-kandidaat, Rüttgers, heeft voor zijn campagne een weinig fris thema uitgezocht. De regering-Schröder wil in verband met het tekort aan in formatietechnici (it-ers), hulp uit India halen Rüttgers trekt hier met de platte leus 'Kinder statt Inder' (kinderen in plaats van Indiërs) tegen ten strijde. Dat is, bezweert Rüttgers, niet tegen de Indiërs gericht, maar een voorstel om kinderen ver trouwd te maken met de compu ter. Dat wordt door bijna nie mand geloofd, maar omdat men vermoedt dat de slogan de kans op succes vergroot, blijft tegen spraak uit. Ook van Merkel. De CDU staat voor een nieuw begin, maar als populisme uit de oude doos daar bij kan helpen, is dat kennelijk mooi meegeno men. GPD Wat er tussen hen besproken werd, zal het vervolg van deze geschie denis ons leren. Maar een van de gevolgen was, dat heer Ollie in het vervolg vol overtuiging in de grote drum plaats nam en daar met ge balde vuisten een straf ritme deed horen, dat hij met ongeschoolde stem begeleidde. Zijn tekst bleef een beetje slap, doch de kundige muziekleraar overspoelde het geheel met een loeiend geschuif van zijn trompet, zodat het geheel zeer bevredigend te noemen was. Het was vooral nieuw - en het valt dan ook niet te verwonderen dat De Toren van Bommel al gauw een toppop was, terwijl heer Ollie zelf Hans Belterman Advertentie I a*** Kom langs! I I Al I bij een van onze UjU AN! ANWB-winkels Surf naar: www.anwb.nl ANWB Kruiswoordvariant Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het ge vraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving 'dierenverblijf'. Antwoord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet worden 'sta' of 'tal'. Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1Roofvogel; 5. palm; 7. ijl; 8. grondsoort; 9. god v.d. liefde; 11. gebied; 14. stremsel; 16. projectiel; 17. kleur; 18. kledingstuk; 19. ver standig; 20. boom; 22. adellijke jonkvrouw; 25. kledingstuk; 27. ladder; 29. machteloos; 30. bloembed; 31. draaikolk. Verticaal: 2. Wier; 3. geldbewaarplaats; 4. stelling; 5. kers; 6. derhalve; 8. dapper; 10. af en toe; 12. deel v.e. breuk; 13. keukenkruid; 15. bewijs; 16. edelmetaal; 19. handschoen; 21. zee wier; 22. kunststof; 23. larve v.d. langpoot mug; 24. bouwmateriaal; 26. strook; 28. loog. Oplossing zaterdag bijlage e-e-o- dopeling- __e-f--o- vilt-witz a--i-ij-i- legpuzzel s--s-e-k- Door: Maurits Geuze foto GPD vloed als de politiek op belangrijke mo menten verdeeld blijkt. Uiteenlopende adviezen van de fractievoorzitters ga ven Beatrix in 1994 na de Kamerver kiezingen de ruimte om Kok aan te wij - zen als informateur. Maar ook als de fractievoorzitters het op een cruciaal moment eens zijn, bijvoorbeeld over een kandidaat op een sleutelpost, moe ten ze rekening houden met de machts positie van Beatrix. Raad van State Zo wijst Kikkert erop dat de koningin in de jaren tachtig haar invloed aan wendde om de CDA'er Scholten aange steld te krijgen als vice-voorzitter van de Raad van State. De fractievoorzit ters van de belangrijkste politieke par tijen in de Tweede Kamer hadden zich destijds achter een PvdA-kandidaat geschaard. De koningin won. GPD Het belooft vandaag een zonovergo ten dag te worden. Dat wordt dan voorlopig wel de laatste in een korte reeks zonnige dagen, die afge lopen vrijdag is begonnen. Enkele kanttekeningen moeten daarbij wel gemaakt worden. Ten eerste was het zaterdagmiddag iets min der zonnig. Toen dreven er vanuit het noorden velden met dikke sluierbewolking de regio binnen. Gisterochtend hadden we daar ook nog mee te maken. Verder vormt morgen een overgangsdag, die wellicht 's ochtends nog redelijk zonnig verloopt. Daarna krij gen we een aantal dagen met onbestendig, grotendeels bewolkt en buiig weer, waarvan het einde nog niet in zicht is. Hoe het ook zij, vandaag hebben we te maken met een noordoostelijke aanvoer van heldere en droge lucht. Het zicht is goed en de kleurcontrasten zijn groot, wat vooral door een polaroidbril mooie effecten geeft. Bovendien laat deze lucht veel straling door, waardoor goed te voelen is dat de aprilzon al heel wat in huis heeft. Toch loopt de thermometer niet hoog op, omdat de lucht van oor sprong vrij koud is. Meer dan een graad of 12 zit er niet in. Bovendien is de noordoos tenwind nog steeds matig, waardoor het tamelijk fris aanvoelt. Vannacht gaat de wind liggen en dan is pas goed te merken hoe koud de lucht nog is. Met vorst aan de grond moet in ieder geval re kening gehouden worden. Morgenochtend is er dus nog wat zon, maar tegen de avond gaat het vanuit het westen regenen. Dat luidt de al genoemde wisselvallige periode in. Overdag wordt het daarin iets koeler, maar 's nachts juist minder koud. Zonnig Vooruitzichten weer max. min. wind 10° 4° ZW 3 6° Z 3 5° ZW 3 9° 5° ZW 4 Zon maandag onder 20.33 dinsdag op 6.57 Maan maandag onder 2.21 dinsdag op 11.46 Nautisch bericht De wind komt uit het noordoosten met een kracht van 3 a 4 Beau fort. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 8 gra den en de kans op onweer en mistis nihil. Waterstanden een voorbeeld voor de bevolking werd. Wanneer zijn programma door middel van openbare televisieschermen en luidsprekers het straatbeeld vulde, zag men meer en meer in geruite jassen geklede kijkers tussen de menigte. Maar de nieuwe richting werd niet overal met blijdschap begroet. Vooral in de meer ontwikkelde kringen stiet zij op tegenstand. „Ik zie daar dat jij dus ook al zo'n geruite jas draagt", sprak de geleerde Loosgeest Vijftien in de Aanpasserij. „Je laat ergens je hersens spoelen door die vreemdeling. Dat is gevaar lijk. Wat moet er zo van onze Kul Tuur terechtkomen?" MAANDAG 10 APRIL Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert DINSDAG j^APRIL Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert uur 06.39 06.59 08.01 06.26 08.15 06.54 08.20 07.44 07.29 Hoog water cm uur 226 19.09 251 19.28 290 20.33 172 18.57 156 20.45 168 19.23 183 20.50 163 20.54 258 20.01 Hoog water Laag water uur cm 07.36 199 07.55 223 08.58 261 07.22 152 09.05 149 07.44 148 09.15 172 09.25 156 08.26 233 cm 20.15 163 20.36 185 21.36 222 20.04 118 21.35 121 20.20 109 21.50 141 21.57 130 21.05 197 uur 00.51 01.18 02.20 00.36 01.55 00.26 02.05 02.06 01.43 uur 01.40 02.05 03.07 01.35 02.45 01.34 02.50 02.56 02.28 cm uur cm 200 13.16 203 210 13.46 213 232 14.45 235 145 13.09 153 150 14.25 158 093 13.25 101 164 14.35 172 152 14.30 160 226 14.07 228 g water cm 182 cm 190 14.05 199 14.36 223 15.36 216 142 14.16 140 15015.20 148 093 14.46 097 164 15.25 161 152 15.26 149 215 14.58 206 L UgedukgRuM H Hogedutcgebed O Wile sneeuw matige sneeuw zware sneeuw Ichte regen rrabge regen zware regen Europa: Slecht zuiden Datje uien van een vulling kunt voorzien wisten ze in de Middeleeuwen al. Met name in de vroege Vlaamse keuken kom je dergelijke gerechten al te gen. Je kunt ze herkennen, omdat er het kruim van brood of beschuit als bindmiddel in wordt verwerkt. Andere mogelijkheden om vocht te binden kende men destijds niet. Voor 3 - 4 personen: 12 middelgrote uien; zout; 300 gram (kastanje)champignons en/of andere padde stoelen; 60 gram boter; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 3 eetl. (kook)room; kruim van 3 sneetjes wit- of bruinbrood; 3 eetl. fijngehakte (platte) peter selie; 1.5 eetl. fijngeraspte extra belegen (of nog ou dere) Goudse kaas; zwarte peper uit de molen. Breng een royale hoeveelheid water aan de kook. Voeg schoongemaakte en aan onderzijde iets bijge sneden uien toe. Doe er wat zout bij. Houd alles 8 tot 10 minuten tegen de kook aan. Laat de uien in een vergiet uitlekken en gedeeltelijk afkoelen. Hol de ui en uiten hakof snijd hetuitgenomen deel zo fijn mo gelijk. Hak of snijd de schoongemaakte champignons en/of andere paddestoelen in stukjes. Verhit een wok of koekenpan met opstaande rand. Laat er 40 gram boter heet in worden. Wacht tot het schuim be gint weg te trekken. Bak de champignons er onder voortdurend roeren en omscheppen 2 minuten in. Voeg knoflook en fijngesneden uien toe en laat alles opnieuw 2 minuten, onder voortdurend roeren en omscheppen bakken. Voeg room, 2/3 deel van het broodkruim en 2 eetlepels peterselie toe. Roer alles krachtig door. Neem de pan van de warmtebron. Breng alles op smaak met wat zout en peper. Vul de uitgeholde uien met het mengsel. Plaats de uien dicht naast elkaar in een beboterde ovenvaste schaal. Bestrooi de uien met de rest van het broodk ruim dat is vermengd met geraspte kaas en de rest van de peterselie. Leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal in het midden van de tot 180 o C. voorverwarmde oven. Laat in ca. 25 minuten een fraai licht goudbruin korstje op het gerecht bakken. Presentatie: dien de uien op in de ovenschaal Tip: geef er warm en knapperigin eigen oven afge bakken, stokbrood bij. VERWACHTING VOOR MAANDAG 10 APRIL 2000 Het zijn de komende dagen lagedrukgebieden die de touwtjes in han den hebben. Vandaag ligt er nog een rug van hoge luchtdruk over Midden-Engeland, de Noordzee en Zuid-Scandinavië, maar morgen is daar niets meer van over. Vandaag komt door de rug in deze con treien de zon nog uitgebreid aan bod. In Schotland en Noord-lerland drijft meer bewolking over en kan een buitje vallen, maar dit is een schijntje ten opzichte van Zuid-Europa. Vooral in het noorden van Spanje, boven de Pyreneeën, Italië, Kroatië, Albanië en in het noor den van Griekenland komt de regen soms met bakken tegelijk uit de hemel zetten. Ook dondert en bliksemt het daarbij. De temperatuur heeft moeite om de 15 graden te bereiken dan wel te overschrijden. De Costa del Sol is wel buienvrij en daar kan de zon de thermometers tot 22 graden brengen. Duitsland en Oost-Europa hebben opklarin gen en redelijke maxima van 8 tot 16 graden. Hoewel de Turkse west en zuidkust van zonnige momenten genieten, gaan de thermome ters ISniet uit hun dak. De temperatuur ligt er namelijk tussen 12 en 19 graden. Meer dan 20 graden vinden we in dit gedeelte van Europa al leen in Israël. De tijd van vorst overdag lijkt in Europa overigens nu wel voorbij. Alleen in het noorden van Zweden is het nog vrij koud met 1 tot 4 graden. Zuid-Zweden haalt plaatselijk lentewaarden. door Maurice Wilbrink Zeeland: Wel fris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4