Gevreesde confrontatie blijft uit Kids for Animals houdt clubdag Liefhebbers van western halen hun hart op Felle brand verwoest Aldi in Vlissingen zeeland maandag 10 april 2000 z 10 Vissers nemen actie tegen oproep op Internet om netten te saboteren Verzamelaars slaan slag op modeltreinbeurs Hulst pakt stinkende vijvers aan Vier gewonden bij botsing Zonnemaire Zo'n driehonderd jongeren bezochten de clubdag. Ze konden meedoen aan tal van spelletjes. foto Charles Strijd door Edy de Witte KOEWACHT - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van Kids for Animals van de Dierenbe scherming heeft zich zaterdag met een eerste clubdag gepre senteerd. De bijeenkomst op het terrein van de LM honden school in Koewacht werd be zocht door ruim 300 belang stellenden. „Kids for Animals richt zich op kinderen van nul tot en met 18 jaar", vertelt Marga de Jon ge van de organisatie. ..Sinds 1980 is deze jeugdclub van de Dierenbescherming landelijk actief. In Zeeuws-Vlaanderen was er nog geen afdeling. Er staan echter wel ruim drie honderd kinderen uit onze re gio bij Kids for Animals op de ledenlijst. Om deze jeugd op een bewuste en verantwoorde lijke manier met dieren te le ren omgaan moet je wel met concrete activiteiten voor de dag komen. Vanaf vorig jaar juli hebben we als promotie eerst ons gezicht laten zien op braderieen." De eerste presen tatie zaterdag was meteen een schot in de roos. De jeugdige bezoekers kregen de nodige in formatie en konden deelne men aan zeven spelletjes. Het rad van fortuin draaide en er was speelvermaak met het springkussen. Ieder uur was er een hondenshow en twee die renartsen kregen heel wat vra gen te beantwoorden. Bewust was ervoor gekozen huisdie ren niet mee te brengen. „An ders lijkt het meer op een Ani mals for Kids-gebeuren", zei Marga de Jonge. Met de activi teiten werd geld ingezameld voor een goed doel. Het nog niet bekend gemaakte bedrag wordt over enkele we ken aangeboden aan de die renasiels in Terneuzen en het Belgische Sint Niklaas. Kids for Animals afdeling Zeeuws-Vlaanderen wil de komende maanden met onder meer een knutselmiddag en een bezoek aan een kinder boerderij de activiteiten voortzetten. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een felle bin nenbrand heeft zaterdag de Al di in de Vlissingse Spuistraat verwoest. De schade loopt in de tonnen. De bewoners van de bo- vengelegen appartementen moesten tijdelijk hun woning uit. 's Avonds bleek dat vijf van hen niet terug konden, wegens het ontbreken van elektriciteit en riolering. Zij zijn bij familie ondergebracht. Eén bewoonster raakte onwel. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De vijftien bewoners werden vanwege de zware rookontwik keling uit hun woningen ge haald en opgevangen in het po litiebureau en in het kantoor van de stichting Stadstoezicht. Een bewoonster raakte na de brand eventjes onwel toen zij, onder begeleiding van de brandweer, een vogel uit haar huis wilde halen. De eerste melding van de brand kwam om kwart over vijf bin nen. De winkel was al een uur dicht, zodat er niemand meer in het pand aanwezig was. De brandweer was zes minuten na de melding aanwezig. In de winkel bleek dat het vuur woedde in het kantoor van de bedrijfsleider. De stadsgeweste lijke brandweer had grote moei te de winkel binnen te komen door allerlei inbraakwerende voorzieningen. „Aan de achter kant was bijvoorbeeld een deur", aldus commandant R. Maljaars. „Toen we die eenmaal hadden opengebroken bleek er een gemetselde muur achter te zitten. Zoiets kost natuurlijk tijd. De bedrijfsleider, die een sleutel heeft, was niet te vinden. De brand bleef daardoor heel lang in het pand. Het was onge looflijk warm binnen." Het ge volg daarvan was dat het vuur stikte en er een enorme rookont wikkeling plaatsvond in de wij de omgeving van de Spuistraat. Publiek De brandweer moest alle ramen uit het pand slaan voor ze kon blussen. Dat was niet zonder ri sico, omdat door de enorme hit te het gevaar bestond dat de rui ten spontaan zouden klappen. Om die reden werd het massaal toegestroomde publiek op rui me afstand gehouden. Pas toen er zuurstof bij kwam, kon de brandweer het vuur lokaliseren. Het vuur werd bestreden door drie autospuiten en een hoog werker. Uit voorzorg werd een zogeheten haakarmvoertuig in gezet die vanuit de Koopmans haven via een centimeters dikke slang water aanvoerde. Door de bluswerkzaamheden ontstond zware brand-, rook- en waterschade in de Aldi. De naastgelegen winkels en de ap partementen erboven liepen rook- en roetschade op. Door de hitte smolten de PVC-hemelwa- terafvoeren en de elektrische kabels van zes appartementen. Ook het gemeenschappelijk ri ool liep schade op. Maljaars: „De woningen waren tijdens de brand ontruimd. Toen we de brand meester waren, dachten we dat de mensen terug konden, maar door het vuur was de elektrische installatie, die door de winkel liep, beschadigd en de riolering was geklapt. We hebben een koolmonoxidetest gedaan, waarna we de huizen hebben vrijgegeven. Om half tien 's avonds bleek, na overleg met de Stichting Salvage, dat de mensen toch elders moesten worden ondergebracht." De Stichting Salvage, een verzeke raarshulpdienst zorgde 's avonds ook voor bewaking en het dichttimmeren van de Aldi. Onderzoek Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een storing of defect in de appa ratuur van het kantoor van de bedrijfsleider wordt niet uitge sloten. Vandaag (maandag) is bij daglicht beter vast te stellen hoe groot de schade precies is. De stadsgewestelijke brand weer zette in totaal 28 brand weermensen in met acht voertuigen. Een verbindings commando wagen, die gestatio neerd is aan de Arnestraat in Arnemuiden, zorgde voor de lo kale verbindingen om het be richtenverkeer van de Regiona le Alarmcentrale niet te storen. Tijdens de brand stond een stadsgewestelijk brandweer voertuig uit Middelburg stand by in de Vlissingse kazerne aan de Van Dishoeckstraat. Die moest nog eventjes uitrukken voor een bermbrandje in de Zuidbeekseweg. Ook stond een ziekenwagen stand by die de ge- evacueerde bewoners onder zocht op mogelijke verwondin gen. Deze ambulance werd tij dens de brand ook nog ingezet voor een reanimatie in de bin nenstad van Vlissingen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Vereniging Beroepsaalvissers Zuid-West Nederland onderneemt actie tegen opruiende taal van sport - duikers op het Internet. Voorzit ter R. Koster laat uitzoeken wie er achter de berichten zit die op roepen tot sabotage van netten. Een oproep van dien aard is strafbaar. Er hebben zich het af gelopen weekeinde geen onge regeldheden voorgedaan tussen vissers en duikers. De koepelorganisatie Onder watersport District Zeeland (ODZ) distantieert zich van eventuele vernielingsacties van duikers. Volgens secretaris A Engelberts wacht leden ogen blikkelijk een royement, indien is gebleken dat ze zich met 'zul ke praktijken' bezighouden. Duikers en beroepsvissers ble ven het afgelopen weekeinde, voor zover bekend, nog uit el- kaars vaarwater. Vertegen woordigers uit beide kampen hebben niets onoirbaars gezien noch meegemaakt, lieten ze des gevraagd weten. Ook bij de wa- terpolitie van de post Wemeldinge waren geen mel dingen binnengekomen, die zouden kunnen wijzen op een naderend conflict tussen de twee groeperingen. Gedeputeerde G. van Z wiet en had daar eind vorige week nog voor gewaarschuwd, in verband met de vastgelopen onderhan delingen over de uitbreiding van het aantal vistuigvrije duikcorridors in de Zeeuwse binnenwateren. Van Zwieten constateerde dat 'de tempera tuur bij beide partijen begint op te lopen'. Hij baseerde zijn uit spraak onder meer op oproepen op Internetpagina's van duikers Politie betrapt hardrijders KLOOSTERZANDE - De poli tie heeft zaterdag een snelheids controle gehouden in de Lange Nieuwstraat in Kloosterzande. Tussen 11.50 uur en 15.30 uur passeerden 134 voertuigen de radarapparatuur. Twaalf be stuurders reden te hard met als grootste uitschieter een die 115 kilometer per uur reed. tot sabotage van netten. Uit voorzorg had een aantal vissers wél hun netten uit het water ge haald. Naar de mening van de Zierik- zeese beroepsvisser J. Westen- brugge wordt de kwestie vooral 'door hogerhand' op de spits ge dreven „Bleiji van de onderwa tersportbond heeft een grote mond, Van Zwieten heeft een grote mond en onze eigen voor zitter, meneer Koster, weet af en toe ook niet meer helemaal waar hij het zoeken moet. Maar de échte sportduikers en vissers hoor je er niet over." Westenbrugge ontkent niet dat het steeds moeilijker wordt om rekening met elkaar te houden. Hij wijt dat in eerste instantie aan 'de wildgroei' van visver gunningen die worden uitgege ven voor de vrije gronden, niet zelden ook de plekken waar dui kers te water gaan. Die kwestie speelt met name in de wateren rond Tholen en Yerseke, aldus de Zierikzeeënaar. Dat de situa tie niet uit de hand is gelopen, komt 'omdat het gezonde ver stand tot nog toe waarschijnlijk heeft gezegevierd', ervaart Wes tenbrugge. Aanklacht Voorzitter Koster van de be roepsvissersvereniging toonde zich zondag opgelucht dat de duikers geen gehoor hadden ge geven aan de wilde oproep. Hij kondigde een onderzoek aan naar de herkomst van het Inter- netbencht. Koster bekijkt of het mogelijk is een aanklacht in te dienen wegens het verspreiden van opruiende taal. Secretaris A Engelberts van de Zeeuwse koepelorganisatie ODZ, noem de de roep om sabotage 'dom'. Ze verklaarde geen idee te heb ben wie er achter zit. Leden die zich schuldig maken aan vernieling van vistuig, wor den zonder pardon verstoten, aldus Engelberts. Toch heeft ze ook wel enig begrip voor de on besuisde actie. „Wanneer je in een net verstrikt raakt en je slaagt er niet in bij je mes te ko men, verdrink je. Als mijn maat je zoiets zou overkomen, zou ik ook woest worden. Maar zo fanatiek als sommige voetbal supporters zijn we niet. Echte duikers weten dat ze het voor zichzelf verpesten als ze dingen doen die niet horen." Lamswaarde Kreatief houdt verkoopexpositie LAMSWAARDE - Vanwege het tienjarig bestaan hield Lams waarde Kreatief zondag in het dorpshuis De Luifel een ver koopexpositie. De vijfentwintig dames in leeftijd variërend van veertig tot in de tachtig stelden hun creativiteit van hun twee wekelijkse bijeenkomsten ten toon. De dames werken met verschil lende technieken. Er waren brei- en haakwerkjes, versierde gebruiksvoorwerpen. brood- deeg- en fimofiguurtjes, vogel huisjes en paasstukjes te koop. Met spelletjeszoalspuiten, sjoe len en envelop-trekken en de verkoop van wrafels probeerde de handwerkclub de kas te spekken. Lamswaarde Kreatief komt bij een in een lokaal van de voor malige kleuterschool. Voor de leden vormen ontspanning, het sociale gebeuren en vooral het leren van elkaar de drijfveer om de club in stand te houden. Ge regeld worden er ook werkjes op bestelling gemaakt. Met een verkoopexpositie wordt om het anderhalf jaar geld ingezameld voor de aanschaf van nieuwe spulletjes. Eieren te kijk BIERVLIET - In galerie Art House in Biervliet is ook dit jaar de traditionele expositie van versierde paaseieren te zien. De tentoonstelling van door ne gen kunstenaars versierde eie ren zijn te zien tot en met 29 april. Art House is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur en op zaterdag van 9 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Ook zondag 16 april en op tweede paasdag is de expositie te be zichtigen van 13 tot 17 uur. Dit in verband met een creatieve paasbeurs in het nabijgelegen Oude Raadhuis op 16 april. Lichtobjecten en mensennesten in galerie Hulst HULST - Galerie De Eenhoorn aan de Bierkaaistraat in Hulst toont tot en met 19 mei werk van Jenneke Weijland en Kaza Poorter. Poorter stelt lichtobjecten en mensennesten tentoon. Jenneke Weijland exposeert schilderij en. De openingstijden van de Eenhoorn zijn maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 13 00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 18.00 uur. door René van Stee TERNEUZEN - Meer dan hon derd mensen bezochten zater dag de ruilbeurs van model spoorvereniging De Hondekop uit Terneuzen. Treinmodellen en het zeer gedetailleerde ma quette-materiaal was op de beurs te zien. De fanatieke verzamelaars wa ren vooral driftig op zoek naar het nog ontbrekende topstuk uit hun verzameling. Sommigen waren bereid om hiervoor diep in de buidel te tasten. „Onze hobby beperkt zich niet louter tot treintje spelen", zegt secretaris Johnny Bergakker HULST - De vijvers aan de Poorterslaan, de Leeghwater- straat en de Hoogendijkstraat in Hulst worden schoonge maakt. Omwonenden klagen al tijden over stankoverlast en daarom gaat de gemeente het ri- oolslib uit de waterpartijen la ten weghalen. Verder moet er een stuw aange bracht worden om het bezinken van dit onwelriekende rioolslib af te remmen. Alles bij elkaar kost de operatie tweeënhalve ton. Bij hevige regenval komt de overstort uit het rioolstelsel te recht in de vijvers die aan de drie straten grenzen. In eerste in stantie werd gedacht dat voor de Leeghwaterstraat een be- zinkbassin de oplossing was voor het stankprobleem, maar dat plan blijkt niet te voldoen. De gemeente wil daarom de wa terlopen tussen de Hoogendijk straat en de Leegwaterstraat in de Dullaertwijk uitbaggeren en er een stuw aanbrengen om het bezinken van slib in de toe komst tegen te gaan. De vijver bij de Poorterslaan wordt ook schoongemaakt. Te gelijkertijd wordt de beschoei ing van deze waterpartij her steld. Het voorstel voor het stankvrij maken van de vijvers komt aan bod in de commissievergaderin gen stads- en dorpsontwikke ling en financiën op donderdag 20 april, respectievelijk om 16.30 en 19.30 uur in het stad huis van Hulst. van De Hondekop, genoemd naar een roemrucht treinmodel dat enige jaren terug nog over het Nederlandse spoor raasde. „Gezelligheid staat uiteraard voorop, maar onze belangrijk ste activiteit is de bouw van mo delspoorbanen in clubverband. Verder doen we veel aan kennis uitwisseling en bezoeken we sa men beurzen en andere aanver wante evenementen. We zijn blij dat onze halfjaarlijkse beurs zich in een steeds grotere pu blieke belangstelling mag ver heugen." Minitrix Momenteel zijn drie leden van De Hondekop bezig met de bouw van een nieuwe module- baan die gebaseerd is op de Mi nitrix treinmodellen, ofwel de zogeheten N-schaal. De baan wordt dertien meter lang met een raillengte van on geveer dertig meter. In novem ber wordt het bouwwerk gepre senteerd in het Belgische Yemeppe. „Daar wordt één van de grootste beurzen op het gebied van mo delbouw in Europa georgani seerd. Bijna alle kenners en ver zamelaars maken hier hun op wachting. Vooral hierom zijn we er heel trots op dat onze nieuwe baan op deze beurs voor de eerste keer wordt gepresenteerd", aldus Bergakker. ZONNEMAIRE - Bij een botsing tussen twee personen auto's in Zonnemaire zijn zater dagmiddag een 46-jarige vrouw en haar drie kinderen gewond geraakt. De vrouw en haar jongste zoon van twaalf zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleken de verwondingen, net als bij de twee andere kinde ren, beperkt tot een aantal fikse kneuzingen. Het ongeluk gebeurde even voor half vijf 's middags op het kruis punt van de Stapelsweg met de Zuidweg. Een 46-jarige automobilist uit Breda verzuimde de voor hem van rechtskomende wagen van de Schouwse voorrang te geven. De man bleef ongedeerd. De auto van de vrouw werd ge heel vernield en moest worden weggetakeld. door Edy de Witte CLINGE - De geschiedenis be leven als een moderne vrije tijdsbesteding. De country- en westernliefhebbers is er veel aan gelegen om in de huid te kunnen kruipen van de cow boys, pioniers en indianen uit de Amerikaanse geschiedenis vanaf eind achttiende tot eind negentiende eeuw. Op het schietsportcentrum van SV de Schutterij in Clinge konden deze fanaten zondag hun hart ophalen. Zo'n 35 standhouders uit Ne derland, België en Duitsland boden op de derde westerntra- de een grote variëteit aan wes ternspulletjes aan. „Je kunt het zo gek niet noe men of het is hier te vinden", zegt Eli Boussen van De Schut terij. Gekleed als trapper is hij het aanspreekpunt voor de ruim zevenhonderd bezoekers. Boussen zelf weet ook iets van zijn gading op de kop te tikken Een koperen phoebis. een al tijd brandend olielampje, is een welkome aanwinst voor zijn trapper-onderkomen. „We proberen het leven uit die tijd zo reëel mogelijk na te bootsen. Dus geen lucifers om een vuur tje te maken. Maar met een slagijzer en steen eerst vuur opwekken en dat dan met de phoebis brandende houden." Voor een slagijzer hoef je ook niet ver te zoeken. Standhou der Jos Janssen uit Blerick, in het dagelijks leven smid, heeft met eigen vakmanschap slag ijzers en andere gebruiksvoor werpen gemaakt. Verder wordt ook veel kleding aangeboden. Kant en klaar of grote lappen dekens en zeemleer om zelf mee aan de slag te gaan. „En daarbij gaat men heel kritisch te werk", verduidelijkt Bous sen. „Indianenstammen zijn vaak door kleine details van el kaar te onderscheiden. Een Amerikaans noorderling-sol daat loopt ook anders gekleed dan de zuiderling. Een buiten- staanderzal ditniet zo zeer op vallen." Line-dancers Een delegatie van de Texas Rangers line-dancers uit het Belgische Oostakker bekijkt het grote aanbod laarzen. „Li- ne-dancen is in", zegt de chief van de Texas Rangers. „Goed schoeisel is daarbij een must. En met wat extra franjes aan de laarzen kom je ook nog mooi voor de dag. In oktober wordt in de Vlaanderenhal in Sas van Gent een tweedaags country- en westernfestijn gehouden. Behalve een markt zijn er op tredens van country-orkestjes. Onze groep van vijftig leden zal dan zeker demonstraties geven." Voor het zover is houdt de SV de Schutterij in het derde weekend van juni het jaarlijk se westernfestijn. Op Fort States Tree waan je je dan drie dagen in het Wilde Westen. Hoofdmoot vormen schiet wedstrij den. De bezoekers kunnen zich ver gapen aan authentieke onder komens en kledij van de deel nemers. Zo'n 35 standhouders boden tijdens de derde westerntrade op het schietsportcentrum van SV de Schutterij in Clinge een grote variëteit aan spullen aan. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36