Ben jij dat, met dat zwarte haar? PZC Auto belandt op z'n kop na botsing Scholieren niet in de prijzen bij Engelse spreekwedstrijd zeeland maandag 10 april 2000 Infrastructureel beleid moet inspelen op komst W esterscheldetunnel Jonge scouts sporten en dansen tijdens Vlavovodivo-weekend Jarige Sint-Bernardusschool in Clinge houdt reünie Zadels gestolen uit manege RENESSE - Uit manege Grol in Renesse zijn zaterdag twaalf rijzadels gestolen. De diefstal vond plaats op klaarlichte dag. Volgens een woordvoerder van het bedrijf waren er zeker meer dan honderd bezoekers en is het dan lastig iedereen goed in de gaten te houden..Op zo'n dag lopen er wel meer mensen met een zadel rond; mensen die hier hun eigen paard hebben gestald of klanten die een rit hebben geboekt Dus wanneer daar een paar figuren met kwade bedoelingen tussen zitten zie jedat niet direct." Maneges zijn regelmatig het doelwit van dieven. De zadels hebben een minimumwaarde van duizend gulden. Politie sust ruzie tussen jongeren VLISSINGEN - De politie heeft zondagmiddag met succes bemiddeld tussen twee groepen jongeren uit Vlissingen. Aan leiding voor het gesprek op het politiebureau was een vecht partij zaterdagmiddag rond half vijf in de Walstraat. De poli tie zette daarbij onder meer een diensthond in. De oorzaak van de vechtpartij tussen de tien tot vijftien jongeren, was on bekend. De politie besloot de twee groepen jongeren zondag middag uit te nodigen voor een gesprek. Dat leidde ertoe dat de jongeren besloten het voorval te vergeten en elkaar met rust te laten. Snelheidscontrole na klachten SINT JANSTEEN - De politie heeft snel gehoor gegeven aan klachten van bewoners van St. Jansteen over hardrijders tij dens de vergadering van de dorpsraad van afgelopen woens dag. Vrijdag werden snelheidscontroles gehouden in de Brou werijstraat en op de Gentsevaart (Kapellebrug). In de Brou werijstraat werden 32 van de 280 gecontroleerde voertuigen beboet. De hoogst gemeten snelheid bedroeg er 81 kilometer per uur. Op de Gentsevaart in Kapellebrug passeerden 610 be stuurders de flitsapparatuur en kunnen 64 van hen een bon tegemoet zien. De grootste snelheidsduivel in Kapellebrug klokte maar liefst 98 kilometer per uur terwijl op de Gentse- vaart de limiet 50 is. Drankrijder krijgt dagvaarding TERNEUZEN - Een 44-jarige man is vrijdagnacht in Terneu- zen aangehouden nadat hij nogal nadrukkelijk de aandacht van de politie trok. De man viel op doorzijn bizarre rijgedrag. Om ongeveer half drie 's nachts reed hij met een lekke band door de Axelsestraat en dat veroorzaakte het nodige lawaai. Toen de bestuurder daarop werd aangesproken door de poli tie bleek dat hij ook nog eens fors in het glaasje gekeken had. De alcoholtest wees uit dat de man vier keer teveel op had. De politie nam de auto in beslag en de drankrijder kreeg een dag vaarding overhandigd. Schouwse dichteres loopt prijs mis ZONNEMAIRE - De superprijs ging zaterdag tijdens de slot manifestatie Doemaardichtmaar in Groningen aan haar neus voorbij. Maar de spanning van de voordracht voor een groot publiek, het kippenvel bij het aanhoren van de gedachten- spinsels van de uiteindelijke topper én de publicatie van haar gedicht in een landelijk uitgegeven bundel is iets dat niemand Hanneke van Eijken nog afneemt. De 19-jarige Zonnemairse was één van de tien finalisten van het jaarlijkse poëziefesti- val. In totaal waren ruim 3200 gedichten ingezonden voor de wedstrijd. De hoofdprijs was voor Joep Kuiper uit Zwolle. Een terechte winnaar, vindt Van Eijken. „Ik wilde natuurlijk het liefst zelf winnen, maar ik had ook zoiets van: als ik het niet word, moet hij het zijn. Die jongen heeft zo veel emotie in zijn gedicht Mijn Vader gelegd." De bundel, met de honderd beste inzen dingen, ligt vanaf vandaag in de boekhandel. door Esme Soesman NIEUWDORP - Er moet haast worden gemaakt met het aan passen van het wegennet aan de verkeersdrukte die Zeeland te wachten staat als de Wester- scheldetunnel en de Wester- schelde containerterminal zijn gerealiseerd. Op de omvangrijke infrastruc turele gevolgen van deze ont wikkelingen moet nu al worden ingespeeld, meent burgemees ter J. L. M. Mandos van de ge meente Borsele. De rijksweg A 58 richting Vlis singen is nu feitelijk niet meer dan een doodlopende weg, schetste Mandos zaterdag tij dens de algemene ledenverga dering van Transport en Logis tiek Nederland regio Zuid-West in partycentrum Landlust in Nieuwdorp. Het toekomst plaatje ziet er heel anders uit. Rechtdoor bij Heinkenszand betekent dan de weg vervolgen richting Terneuzen, Parijs en Madrid. „De hoofdverkeers stroom zal vanaf dat punt niet langer de A5 8 zijn, maar het tra cé naar de Westerscheldetunnel; de Sloeweg die u via hier - Landlust - naar de havens en naar de tunnel leidt." Daarom zou per direct begon nen moeten worden met het aanboren van financiële bron nen, bij het Rijk en wellicht op Europees niveau. Daarnaast moet meteen begonnen worden met het vierbaans maken van de Sloeweg en Bernhardweg, om een goede aansluiting op de A 58 in de toekomst te kunnen garan deren. Het feit dat de tunnel vierbaans is terwijl daarbuiten een twee- baansweg ligt, baart Mandos zorgen. Het is in zijn ogen on denkbaar dat daar pas over tien of twaalf jaar verandering in Motorrijder komt ten val TERNEUZEN - Op de Kenne- dylaan in Terneuzen is zater dagmiddag een mot orrij dei- zwaar ten val gekome'n. De 24- jarige berijder ging tegen half zes ter hoogte van de benzine pomp onderuit. Hij verloor de macht over het stuur door een oliespoor op de rijbaan. De man liep geen letsel op, maar zijn motor werd compleet vernield. De politie weet. niet wie het olie- gpoor heeft veroorzaakt. zou komen. Ook voor de aan sluiting op de A58 zelf. naar ver wachting bij Heinkenszand, moet nog veel werk worden ver richt. „Overheid en bedrijfsle ven moeten samenwerken en niet dezelfde fouten maken, zo als die elders in Nederland zijn gemaakt. Waar voortdurend ie dereen in de file staat", waar schuwde hij Aan bedrijven de taak, uitgaande van de voor waarden die overheden schep pen, te zorgen dat zij dicht bij die infrastructuur in de buurt liggen. Onderschat De containerterminal komt er. daar is Mandos van overtuigd. Naar zijn gevoel worden de ge volgen evenwel nog onderschat. „Er kan nog zoveel over water gaan, maar een paar percenta ges over de weg is al veel. Ik ver wacht overigens wel meer dan een paar percentages." De cij fers liegen er niet om. Naar ver wachting zullen op de contai nerterminal jaarlijks anderhalf miljoen containers voorbij ko men. Per dag goed voor alleen al 1600 vrachtwagens. Nieuwe activi teiten hebben daarnaast extra woon-werkverkeer tot gevolg. En de arbeidsmarkt wordt, logi scherwijs, voor mensen aan bei de kanten van de tunnel veel groter. (Advertentie) nieuwe MUZIEK KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG woensdag 12 april 21.00 uur SLAM BAM Een choreografie 'dansklanken' van Marie-Cecile DE BONT in Slam Bam zijn de vier dansers muzikanten, zijn bewegingen ritmiek, en is dans slagwerk. Yannis KYRIAKIDES muziek Ayelet HARPAZ stem Toegang f 30 Donateur Nieuwe Muziek f 20 SALONCONCERTEN J S BACH 15 T/M 24 APRIL 2000 Inrichting: Geer Pouls, Piet Dieleman Affiche: Natasja Boezem info: 0118-623650 of internet www: zeelandnet.nl/cnmzld door Edy de Witte HULST - Zo'n zeshonderd ro wans en sherpa's uit heel Neder land hebben het afgelopen weekeinde deelgenomen aan het Vlavovodivo-spektakel op het buitencentrum 't Jagertje in Hulst. Jongens en meisjes van 12 tot en met 17 jaar vermaakten zich met Vlaamse volley- en voetbal wedstrijden, een disco en een bezoek aan de Vogeltjesmarkt in Antwerpen. Scoutinggroep 't Jagertje organiseert het evene ment om de vijf jaar en tekende dit keer voor de vierde keer. De bijeenkomst werd twintig jaar geleden voor het eerst ge houden tijdens het 15-jarig be staan van de eigen rowangroep. De deelnemers sloegen vrijdag avond op 't Jagertje hun tenten op. De regionale band Midlife Crisis verzorgde in de feesttent op het terrein een optreden. De groep, voor deze gelegenheid REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl aangevuld met gastmuzikan ten, speelde vooral covers uit de jaren zeventig en tachtig. Om 9 uur zaterdagmorgen be gonnen de zaalvoetbal- en volleybalwedstrijden. De zaal voetbalwedstrijden werden afgewerkt in sporthal Den Dullaert en de volleybalwed strijden op drie verschillende plaatsen in Hulst, 's Middags maakten de dertig geünifor meerde leden van de scouting- fanfare Lord Baden Powell uit Spijkenisse een rondgang door de Hulster binnenstad. Prijzen Wethouder P. Weemaes van Hulst reikte in de middag op 't Jagertje de prijzen van de sport wedstrijden uit. Voor het avondeten konden de scouts een duik in het overdekte zwembad de Driehoek nemen. Tijdens het avondeten speelde de dweilband 'Ut mag geen no- am hebbe' een vrolijke noot. Hierna begon in de tent een dis cofestijn met muziek en een laser- en lichtshow van disco theek Oxygen. De scouts moes ten zondagmorgen al vroeg uit de veren voor een bezoek aan de Vogeltjesmarkt in Antwerpen. Bij terugkomst omstreeks 13.00 uur werd het Vlavovodivo- weekend afgesloten. Winkeldiefstal TERNEUZEN - Een 15-jarig meisje uit Terneuzen is zater dagmiddag tegen sluitingstijd betrapt bij een winkeldiefstal. De Terneuzense had een aantal haarspeldjes ter waarde van vij f gulden niet afgerekend in een drogisterij. De dievegge wordt doorverwezen naar bureau Halt. GRAAUW - Bij een botsing tussen twee personenauto's zijn zon dagmiddag in Graauw twee mensen licht gewond geraakt. Een van de betrokken auto's kantelde door de aanrijding en belandde daarna op z'n kop. Het ongeluk gebeurde omstreeks 17.00 uur op de kruising Ro- zenstraat/Jacintastraat. Een 35-jarige bestuurder uit Graauw. komende uit de Rozenstraat, verleende op de kruising geen voor rang aan een van rechts komende auto. Deze werd bestuurd door een 20-jarige vrouw uit België. In deze auto zaten ook twee man nen van 19 en 29 jaar oud. Twee van de drie inzittenden van de Belgische auto zijn door een ambulance naar de dokter gebracht. Een gewonde is daar be handeld voor snij wonden in het gezicht, de ander had kneuzin gen. foto Albert Seghers door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Linda Riel van scholengemeenschap Nehalen- nia uit Middelburg en Brechje Merckx van het Reijnaertcolle- ge uit Hulst zijn zaterdag niet in de prijzen gevallen tijdens de fi nale van de Public Speaking Competition in Zeist. Voor hun deelname aan de wed strijd ontvingen zij boeken van de British Council en een poster van de Public Speaking Compe tition. In Zeist streden zaterdag acht deelneemsters om de Rose Bowl, de wisselbokaal voor de school die de beste spreker levert. De eerste prijs ging naar Nikki Damen van de openbare scho lengemeenschap Wolfert van Borselen in Rotterdam. De tweede plaats was weggelegd voor Saskia Peels van het Titus Brandsma College in Dor drecht. Zij mogen in de tweede week van mei samen naar Lon den waar zij meedoen aan de in ternationale finale. De jury keek tijdens de finale naar de inhoud van de speech, het oogcontact met de zaal en het gebruik van de stem. „Dit was de dertiende keer dat we een finale Public Speaking had den", vertelde secretaris Hilde- gard Bakx-van Kuilenburg van het Genootschap Nederland- Engeland. Voorronde „En het was de eerste keer dat we in Zeeland een voorronde hielden. Dan is het natuurlijk schitterend als er meteen twee meisjes de finale halen. Ook al hebben de twee deelneemsters uit Zeeland niet gewonnen, ze horen wel bij de beste acht van Nederland." Volgens Bakx-van Kuilenburg wordt in het Stu diehuis steeds meer de nadruk gelegd op de Engelse spreek vaardigheid. Linda Riel kreeg er dankzij haar deelname aan de Public Speaking Competition zelfs studiepunten voor. Zij sprak over Juliet evolving from man tot woman. Brechje Merckx vertelde over Men and the media. Aan de finale namen dit jaar alleen meisjes deel. Vol gens de secretaris van het ge nootschap was dat puur toeval. door Barend Pelgrim CLINGE - Alom hilariteit was er bij het navorsen van de tal rijke, vaak vergeelde klassen- foto's. Zo ook bij de portretten van de derde klas van het schooljaar 1939-1940, onder de bezielende leiding van juf frouw Gerarda Lansu. Maria Blommaert en Alice van den Branden, hartsvriendinnen sinds ze in 1936 samen naar de kleuterschool togen in Clinge, verkneukelen zich. „Ben jij dat daar, met dat zwarte haar?" Dan, naar de verslaggever: „Vergeet u niet op te schrijven dat wij de beste leerlingen wa ren?" Het was een waar feest der her kenning afgelopen zaterdag en zondag in het Zeeuws-Vlaam- se grensdorp Clinge. Het ging dan ook niet om een alledaagse gebeurtenis, want de plaatse lijke dorpsschool Sint Bernar- dus viert dit jaar het 150-jarige bestaan. Een buitenkans om iets bijzon ders op touw te zetten, zo werd ongeveer een jaar geleden be sloten. En zo gebeurde het dat zaterdag zo'n zeshonderd vijf tig oud-leerlingen van 20 tot 50 jaar hun reünie vierden en zon dag de oudere generaties aan de beurt waren. De meesten met wat minder haar en wat meer buik, maar de lol was er niet minder op. Het leverde ook bijzondere ta ferelen op. Zo kwam speciaal voor de her eniging met haar familie, dorpsgenoten maar vooral me descholieren de 61-jarige Ag nes Lernout overvliegen vanuit Illinois, Verenigde Staten, zon der dat haar in Clinge woon achtige familie op de hoogte was gebracht. Een snelle blik op een door de organisatie opgeprikte land kaart leerde dat de leerlingen van de Bernardusschool be paald niet allemaal rond de eigen kerktoren zijn blijven hangen: van Glastonbury in Engeland, Braga in Portugal en Toronto, Canada tot en met het Zweedse Helsingborg, het legertje Clingenaren heeft een flinke diaspora doorgemaakt. „Dat maakt het ook zo leuk", Enkele honderden oud-leerlingen bezochten afgelopen weekend hun vroegere school. vertelt Frank Smits. Smits is behalve oud-scholier en ex- schoolmeester in Clinge lid van de bouwcommissie voor de nieuwe Sint Bernardusschool. „Zaterdagavond lopen hier ruim 600 mensen en je hoort geen enkele wanklank. Dan hoor je dat mensen overwogen hebben om niet te komen maar o zo blij zijn dat ze het toch maar gedaan hebben. Toen het eenmaal tijd was voor de offici ële opening hadden ze niet eens meer tijd om te luisteren, zo veel viel er bij te praten. De verhalen van vroeger uitge haald kattekwaad en Dik Trom-achtige situaties volgen elkaar in rap tempo op. Direc teur Karei Lansu van de Ber nardusschool, als gastheer en organisator, is erg tevreden over het verloop van het week end. Er is behoorlijk wat tijd in gekropen want alleen al 120 mensen zijn maanden lang be zig geweest om alle adressen van oud-leerlingen te verza melen. Dik 2000 uitnodigingen zijn er verstuurd. Voor Lansu zit het jubileumgebeuren er na dit weekend nog bepaald niet op. Samen met Cyril Peeters werkt hij aan een tastbare her innering over de geschiedenis van het onderwijs in Clinge in de vorm van een boek. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een ongeveer 160 foto Charles Strijd bladzijden tellend werk met zo'n honderd afbeeldingen. „Geen eenvoudige klus", be kent hij„maar deze reünie on derstreept wat een bindend element de school voor een dorp is." Het boek verschijnt in het najaar van 2000 maar er is nu al gelegenheid tot voorin- schrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35