Brand verwoest Aldi Vlissingen PZC Treinrails in alle soorten en maten en bloempotten in Tonnenmagazijn Oud-strijders willen met gedenkplaten zwijgen doorbreken zeeland 10 Bewoners van appartementen boven winkel moeten tijdelijk huis uit Een politicus die achter de krant indut, wordt door de krant ook weer wakker geschud. Ons leven lang plezier van papier. maandag 10 april 2000 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een felle bin nenbrand heeft zaterdag de Al di in de Vlissingse Spuistraat verwoest. De schade loopt in de tonnen. De bewoners van de bo- vengelegen appartementen moesten tijdelijk hun woning uit. 's Avonds bleek dat vijf van hen niet terug konden, wegens het ontbreken van elektriciteit en riolering. Zij zijn bij familie ondergebracht. Eén bewoonster raakte onwel. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De vijftien bewoners werden vanwege de zware rookontwik keling uit hun woningen ge haald en opgevangen in het po litiebureau en in het kantoor van de stichting Stadstoezicht. Een bewoonster raakte na de brand eventjes onwel toen zij, onder begeleiding van de brandweer, een vogel uit haar huis wilde halen. De eerste melding van de brand kwam om kwart over vijf bin nen. De winkel was al een uur dicht, zodat er niemand meer in het pand aanwezig was. De brandweer was zes minuten na de melding aanwezig. In de winkel bleek dat het vuur woedde in het kantoor van de bedrijfsleider De stadsgeweste lijke brandweer had grote moei te de winkel binnen te komen door allerlei inbraakwerende voorzieningen. ,,Aan de achter kant was bijvoorbeeld een deur", aldus commandant R. Maljaars. „Toen we die eenmaal hadden opengebroken bleek er een gemetselde muur achter te zitten. Zoiets kost natuurlijk tijd. De bedrijfsleider, die een sleutel heeft, was niet te vinden. De brand bleef daardoor heel lang in het pand. Het was onge looflijk warm binnen."' Het ge volg daarvan was dat het vuur stikte en er een enorme rookont wikkeling plaatsvond in de wij de omgeving van de Spuistraat. Publiek De brandweer moest alle ramen uit het pand slaan voor ze kon blussen. Dat was niet zonder ri sico, omdat door de enorme hit te het gevaar bestond dat de rui ten spontaan zouden klappen. Om die reden werd het massaal toegestroomde publiek op rui me afstand gehouden. Pas toen er zuurstof bij kwam, kon de brandweer het vuur lokaliseren. Het vuur werd bestreden door drie autospuiten en een hoog werker Uit voorzorg werd een zogeheten haakarmvoertuig in gezet die vanuit de Koopmans haven via een centimeters dikke slang water aanvoerde. Die maatregel was nodig voor het geval de brand zich zou uitbrei den naar de bovengelegen wo ningen. Door de bluswerkzaamheden ontstond zware brand-, rook- en waterschade in de Aldi. De naastgelegen winkels en de ap partementen erboven liepen rook- en roetschade op. Door de hitte smolten de PVC-hemelwa terafvoeren en de elektrische kabels van zes appartementen. Ook het gemeenschappelijk ri ool liep schade op. Maljaars: „De woningen waren tijdens de brand ontruimd. Toen we de brand meester waren, dachten we dat de mensen terug konden, maar door het vuur was de elektrische installatie, die door de winkel liep, beschadigd en de riolering was geklapt. We hebben een koolmonoxidetest gedaan, waarna we de huizen hebben vrijgegeven. Om half tien 's avonds bleek, na overleg met de Stichting Salvage, dat de mensen toch elders moesten worden ondergebracht." De Stichting Salvage, een verzeke raarshulpdienst zorgde 's avonds ook voor bewaking en het dichttimmeren van de Aldi. Onderzoek Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een storing of defect in de appa ratuur van het kantoor van de bedrijfsleider wordt niet uitge sloten. Vandaag (maandag) is bij daglicht beter vast te stellen hoe groot de schade precies is. Voorlopig gaat de brandweer uit van enkele tonnen. De stadsgewestelijke brand weer zette in totaal 28 brand weermensen in met acht voertuigen. Een verbindings- commandowagen, die gestatio neerd is aan de Amestraat in Amemuiden, zorgde voor de lo kale verbindingen om het be richtenverkeer van de Regiona le Alarmcentrale niet te storen. Tijdens de brand stond een stadsgewestelijk brandweer voertuig uit Middelburg stand by in de Vlissingse kazerne aan de Van Dishoeckstraat. Die moest nog eventjes uitrukken voor een bermbrandje in de Zuidbeekseweg. Ook stond een ziekenwagen stand by die de ontruimde bewoners onder zocht op mogelijke verwondin gen. Deze ambulance werd tij- Modelspoorclub de Baanbrekers demonstreert in het Tonnenmagazijn een deel van de dertig meter lange modelspoorbaan. foto Janne Wolterbeek door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Voor de vijfde keer is zaterdag in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven de halfjaarlijkse Trei- nenbeurs en Creamarkt gehouden. Op lange tafels werden treinrails in allerlei soorten en maten, stationnetjes, treinstel len en andere zaken die met minia- tuurtreinen te maken hebben, te koop aangeboden. „Op de treinenbeurs komen met name vaste bezoekers af die weten wat ze zoe ken", aldus organisator H. van de Handel. „De creamarkt is vooral aantrekkelijk voor de toeristen." De tafels van de creamarkt lagen vol met beschilderde dakpannen en bloempotten, gelkaarsen, zelfgemaakte kaarten en poppenkleer- tjes. Wie niets van dit moois wilde kopen, kon zich vergapen aan een deel van de dertig meter lange treinbaan van de model spoorclub de Baanbrekers uit Zierikzee. De gebroeders Waleboer waren graag be reid hun trein een stukje te laten rijden en uitleg te geven over de fabricage en op bouw van zo'n lange baan. De kraamhouders vonden dat de belang stelling van het publiek tijdens het eerste deel van de dag wat achterbleef bij voor gaande beurzen. Dat was waarschijnlijk te wijten aan het mooie lenteweer. dens de brand ook nog ingezet voor een reanimatie in de bin nenstad van Vlissingen. door Esme Soesman COLIJNSPLAAT - Als jonge jongen ver van huis, verkerend in erbarmelijke omstandighe den. Geen greintje comfort, nooit een moment rust, een uit puttend klimaat en een altijd op de loer liggende vijand. Een maal terug thuis, als je dat geluk al had, wachtte opnieuw ellen de. „De Indische bladzijde moest zo gauw mogelijk worden omgeslagen en verder moest er worden gezwegen." Met zijn toespraak zaterdag in de sportzaal van De Brug in Co- lijnsplaat legde voorzitter F. J. F. Smoorenburg van de Zeeuwse afdeling van de Ver eniging Oud Militairen Indië- gangers (VOMI) het topje bloot van de i j sberg aan verschrikkin gen die Nederlandse dienst- Museum krijgt reuzenslang en haai cadeau OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle heeft er vanaf zaterdag 15 april een nieuwe attractie bij. Door een gift van de Rotary Club Walcheren konden speci aal voor de jongste bezoekers van het museum vier grote hou ten speeldieren worden ge kocht. De dieren zijn gemaakt uit duurzaam Europees hardhout. Leden van de Rotary Club zul len ze plaatsen bij het terras van het lunchcafé van het museum. De nieuwe attractie bestaat uit een hele lange slang, een liggend paard met manen, een salaman der en een haai. De Rotary Club Walcheren is één van de drie Rotary Clubs op Walcheren, naast die van Mid delburg en Vlissingen. De club is opgericht in 1980 en telt 43 le den. De leden van de serviceclub steunen op verschillende wijzen diverse projecten. Vorig jaar werd het amateurtoneelgezel schap de Zeeuwse Komedie ge holpen bij het betrekken van een nieuw onderkomen. Dit jaar is het museum in Oostkapelle aan de beurt. plichtigen en vrijwilligers erva ren hebben in het toenmalige Indië. Aanleiding voor zijn ver haal was de onthulling van een gedenkplaat, ingemetseld in de gevel van de Nederlands her vormde kerk in Colijnsplaat. J. J.Bouterse uit Colijnsplaat en L. Clement uit Kortgene overle den in respectievelijk 1950 in Palembang en 1949 in Kluang, Muara Tirau. Hun namen sieren de gedenksteen. Jongens van 22 en 21 jaar. Nooit vergeten door familie en vrienden, maar toch: „Eindelijk is recht gedaan." 1 Want al jarenlang vechten oud strijders voor erkenning. Op ve lerlei vlak en daartoe hoort ook een eerbetoon aan de gesneuvel den op de plek waar zij opge groeid zijn. Medewerking In Zeeland verlenen, met uit zondering van de gemeente Tholen, inmiddels alle gemeen ten medewerking aan dit stre ven van de VOMI. Maar er blijft nog meer te wensen over, zo j bleek uit de opsomming van Smoorenburg. De financiële vergoeding die het Rijk ver leent, valt buiten het bereik van onder andere weduwes van mannen die binnen twee jaar sneuvelden. De 'erkenning' is bovendien maar duizend gul den groot. Omgerekend naar het gemiddeld aantal dagen dat er is gediend, komt dat neer op een gulden per dag, zo rekende Smoorenburg voor. Publiciteit Hij sprak de hoop uit dat met de j oprichting van gedenktekens een einde komt aan de periode van zwijgen over dat wat in de Indiëtijd is gebeurd. Daartoe draagt, schetste ook burge meester M. L. Everaers van de gemeente Noord-Beveland, de publiciteit over de dit jaar vier honderd jaar bestaande han delsbetrekkingen tussen Neder land en Japan wellicht bij. „Dat is positief, tenminste voor zover er voorzichtigheid en zorgvul digheid wordt betracht. Waht met de wetenschap van nu is het altij d gemakkelij ker te oordelen over de situatie en de feiten van toen", aldus Everaers. De ont hulling ging gepaard met het ce remonieel vlaghijsen en een kranslegging. Een politicus wordt dag in dag uit geconfronteerd met een hoeveelheid leesvoer waar een normaal mens gillende hoofdpijn van krijgt. Variërend van rapporten van ministeries, lokale overheden en belangengroepen tot adviezen van deskundigen, commissies en colleges. Plus nog wat kilos geschreven stof tot nadenken. Bijvoorbeeld van landelijke, regionale of lokale kranten. Maar terwijl een normaal mens rustig achter de krant mag indutten, wordt een politicus door de krant hardhandig wakker geschud. Of het nu gaat om Europese, landelijke of plaatselijke problemen en onderwerpen. Kranten houden niet alleen politici bij de les, maar zorgen ook datje als gewone burger van alles op de hoogte blijft. Bijvoorbeeld van het feit dat we ons leven lang plezier hebben van karton en papier. Zelfs van oud papier. Want 75% van het papier dat we in Nederland gebruiken, gebruiken we weer om nieuw papier van te maken. Van A4'tje tot toiletpapier. Van verpakkingen tot kartonnen verhuisdozen. Oud papier is daarmee in ons land de belangrijkste grondstof voor de fabricage van karton en papier. Als we hout als grondstof nodig hebben, dan gebruiken we daarvoor met name bomen afkomstig uit Europese bossen die op een verantwoorde wijze worden beheerd. Voor iedere gekapte boom wordt minimaal één boom teruggeplant. De totale bosoppervlakte in Europa is de afgelopen jaren dan ookniet af-, maar zelfs toegenomen. Wil je meer informatie over leven met karton en papier, neem dan contact op met het Informatiecentrum Papier en Karton via www.papierinfo.nl of via telefoonnummer 020 - 654 30 43. PARTICIPANTEN IN HET INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON ZIJN: KONINKLIJK VERBOND VAN GRAFISCHE ONDERNEMINGEN. NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND, VERENIGING GOLFKARTON EN VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30