FNV-bond kiest voor basisloon PZC PZC Spelen voor ouder publiek is voor Doe Maar een warm bad Commissaris WOL heeft dubbele pet op VVD verwijt Borst zich te laten leiden door noodkreten binnenland Plan moet bijdragen aan oplossen van de armoedeval Dominee bokst tegen geweld Verzekeraar kon in gegevens GAK kijken 10 april 1950 maandag 10 april 2000 door Sylvia Marmelstein UTRECHT - Iedereen die werkt of wil werken, moet een basissalaris krijgen van vijftig procent van het sociaal mi nimum. Wie meer geld wil hebben, moet dat bijverdienen door meer te werken. De belasting die over het loon wordt geheven, moet altijd precies 55 procent zijn. Dat idee lanceerde het af gelopen weekeinde de grootste vak bond van de FNV, FNV bondgenoten. De vakbond denkt dat de plannen bij dragen aan het oplossen van de armoe deval. Die bestaat erin dat een uitke ringsgerechtigde er financieel te weinig op vooruitgaat als hij gaat wer ken. Het plan van FNV Bondgenoten be staat uit drie stappen. Allereerst moe ten alle mensen cüe werken of willen werken een basisuitkering krijgen in de vorm van een Negatieve Inkomsten belasting. Die moet minstens vijftig procent van het sociaal minimum (bij standsniveau) bedragen. Voor een alleenstaande zou dal uitko men op ongeveer 500 gulden per maand. Bovenop die basisuitkering kan iedereen bijverdienen door te wer ken. De belastingtarieven kunnen worden gesteld op één tarief van 55 procent Bondgenoten denkt dat met dit plan de armoedeval in Nederland kan worden opgelost. Door het huidige belastingsysteem gaan uitkeringsgerechtigden er vaak geen cent op vooruit als ze aan de slag gaan. „In d it plan gaan mensen er altij d op vooruit", heeft Douma berekend. Om de basisuitkering en de vereenvou diging van de belastingen te kunnen betalen, kan geld worden bespaard op andere potjes. „Zo kan bijvoorbeeld de huursubsidie op de helling en de hypo theekrenteaftrek worden aangepakt", stelt Kris Douma, hoofd van debeleids- afdeling van FNV Bondgenoten. GPD door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Commissaris Avram Miller van World Online is indirect ook aandeelhouder van dat Internetbedrijf. Hij heeft een belang in Baystar Ca pital, het Amerikaanse beleg gingsfonds dat vlak na de beurs- RPF wil ruimte voor weigeren zondagswerk APELDOORN - Ook voor men sen die om niet-religieuze rede nen bezwaren hebben tegen zondagswerk, moet er wettelij ke ruimte komen. Dit bepleit RPF-fractieleider Van Dijke za terdag in het Reformatorisch Dagblad. Hij reageert op een initiatief wetsvoorstel van D66-Tweede- Kamerlid Bakker dat bescher ming moet bieden aan christe nen die wegens gewetensbe zwaren weigeren te werken op zondag. Dat wetsvoorstel gaat volgens Van Dijke voorbij aan een grote groep Nederlanders die om niet- religieuze redenen bezwaren hebben tegen werk op zondag. Hij wil in het bewuste artikel in de Arbeidstijdenwet een zin snede toevoegen die bepaalt dat een werkgever pas van een werknemer kan verlangen dat die op zondag werkt wanneer de werkgever daarover overeen stemming heeft bereikt met de ondernemingsraad of met de werknemer zelf. ANP gang van World Online massaal stukken van de Internetaanbie der verkocht. Miller zou dus in die verkoopopbrengst hebben meegedeeld. De banden tussen Miller en Baystar zijn opvallend omdat commissarissen eigenlijk een onafhankelijke positie in horen te nemen. De woordvoerster van World Online bevestigt dat Mil ler via Baystar investeert. Ze ontkent echter dat er sprake is van belangenverstrengeling. Miller zou namelijk niets te zeg gen hebben over de beleggingen die Baystar doet. Baystar zorgde vlak na de beursgang van World Online voor veel commotie. Toen werd bekend dat topvrouw Nina Brink van World Online haar aandelen nog vóór de beursgang verkocht bleek te hebben aan de Amerikaanse investeerder. Ze had tot dan toe steeds ontkend haar aandelen van de hand te hebben gedaan. Na de onthul ling verloren beleggers massaal het vertrouwen in het bedrijf en klapte de koers in elkaar. Brink lieten weten eind decem ber haar aandelen voor onge veer zes euro per aandeel te hebben weggegaan. Dat de in troductieprijs in maart op 43 eu ro lag, leidde daarom na de beursgang tot verontwaardigde reacties bij aandeelhouders. Pikant detail is dat Miller in zijn rol als toezichthouder opdracht gaf om de relatie tussen Baystar en Nina Brink te laten onder zoeken door onafhankelijke ac countants. Dat was volgens hem nodig om de onrust op de beurs te sussen. GPD GREVENBICHT - Arnold Vanderlijde krijgt een stoot onder de gordel van dominee Joan Roell (rechts). Beiden gingen met elkaar op de vuist tijdens een jongerendienst in de Nederlands her vormde kerk in Grevenbicht (Zuid-Limburg). De dienst stond in het teken van 'dom geweld'. De predikant bleef drie ronden in de ring, waarbij hij er in slaagde de ex-topbokser enkele malen te verrassen met enkele rake dreunen. De predikant leerde de grondbeginselen van het boksen 35 jaar geleden tijdens zijn training als dienstplichtig marinier. Röell: „Ieder mens heeft agressie in zich. Die moet je niet gaan ontkennen. Het gaat om de vraag hoe met die agressie omgegaan kan worden. Voor mij is boksen een training in zelfbeheersing. Alles draait daarin om het onder con trole houden van je agressie." foto Bas Rutten/ANP AMSTERDAM - Verzekerings concern Achmea heeft geruime tijd zonder toestemming in da tabanken van het GAK kunnen kijken. Beide partijen stellen dat van werkelijke inzage in de gegevens geen sprake is ge weest. Inmiddels is de toegang versperd. Het Gak erkent dat het lek erg slordig was. Achmea, die bedrijven aanvul lende verzekeringen voor de Ziektewet en de WAO verkoopt, kreeg van de minister van Soci ale Zaken toestemming gege vens bij het GAK te controleren. Dat betreft hoofdzakelijk in lichtingen zoals adressen, be drijfstak en de aantallen werk nemers. „Heel onschuldige gegevens", oordeelt een Ach- mea-woordvoerder. Deze gegevens zijn via de Ka mers van Koophandel te ver krijgen, maar de verzekeraar trekt deze graag na bij het GAK omdat daar wijzigingen sneller worden verwerkt. Achmea heeft zo toegang tot ge gevens over de grafische sector, journalisten, uitgevers en de uitzendbranche. Onlangs merkte een GAK-me- dewerker dat Achmea via pen sioenuitvoerder PVF en het verzekeringsbedrijf ANV ook toegang had tot andere bedrijfs takken. Een woordvoerder van het GAK meldde zaterdag dat is nage gaan of deze bestanden zijn be keken. Volgens hem was dat niet het geval. ANP Oud-Kamerlid Drenth overleden DEN HAAG - Oud-Tweede-Kamerlid voor de PvdA Herman Drenth (84) is afgelopen dindag overleden in zijn woonplaats Den Haag. Zijn familie maakte dat zaterdag bekend. Drenth was volksvertegenwoordiger tussen 1973 en 1979. De in het Duitse Osnabrück geboren Drenth bekleedde be stuursfuncties in diverse afdelingen van de PvdA Van 1970 tot 1973 was hij hoofd algemeen personele en begrotingsza ken van het directoraat-generaal van de scheepvaart. Drenth was ook actief in de gezondheidszorg. ANP Veiling voor Molukken succes UTRECHT - Een kunstveiling ten bate van de slachtoffers van het geweld op de Molukken heeft zaterdag ruim 75.000 gulden opgebracht. Klapper was het bod van 15.000 gulden op een penseeltekening van Mariene Dumas. Bijna honderd kunstenaars leverden belangeloos werk in voor de veiling. Behalve Dumas waren dat onder anderen Ka- rel Appel, Dick Bruna, Herman Brood en Lucassen. In het Mo luks Historisch Museum in Utrecht gingen 114 stukken onder de hamer van de bekende veilingmeester J.P. Glerum. De Molukse kunstenaars A Karim Lessy en Lucas Silawane- bessy hadden het initiatief genomen voor de kunstveiling, 'geheel los van religieuze of politieke standpunten'. De op brengst gaat naar het Rode Kruis. De hulporganisatie zal het geld verspreiden op Ambon. ANP Hulp na pepperspray verplicht DEN HAAG - Politieagenten moeten verdachte of lastige per sonen tegen wie zij de pepperspray gebruiken, hulp bieden als dat medisch nodig is of lijkt. Ze moeten een ambulance rege len of desnoods de betrokkene naar het ziekenhuis brengen. Dat schrijft minister De Vries van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. Hij werkt aan gebruiksregels voor het middel. Vanaf 1 juli gaan de korpsen in de regio Rijnmond, Noord- Brabant en Groningen ei-mee experimenteren. Het gaat om een pepersubstantie die uit een spuitbus wordt gespoten om iemand te bedwelmen. Het middel kan adem nood verroorzaken. De Vries wil dat agenten zo weinig moge lijk op de mond richten. Zij mogen de spray alleen gebruiken bij zeer ernstige gevallen tijdens aanhoudingen of bij nood weer. ANP Peuter overreden door tractor ULICOTEN - Een tweejarig meisje uit het Brabantse Ulico- ten (gemeente Baarle-Nassau) is zaterdag om het leven geko men toen ze door een tractor met aanhanger werd overreden. Het ongeluk gebeurde op het erf van de boerderij aan de Chaamseweg waar het kind woonde. De bestuurder van de tractor, een familielid van het meisje, zag de spelende peuter over het hoofd. Het kind kwam onder een wiel van de aanhan ger en overleed ter plaatse. ANP Schulden bij Studentenchipkaart GRONINGEN - De Stichting Studentenchipkaart heeft uit stel van betaling aangevraagd. Het bedrijf heeft volgens Ad Valvas, het blad van de Vrije Universiteit, een schuld van 'een fors aantal miljoenen guldens'. Bovendien stappen IBM en KPN, die met de Informatie Beheergroep (IBG) het initiatief voor de kaart hadden genomen, uit de stichting. Studenten kunnen met de kaart, die ook als collegekaart geldt, boeken lenen, betalen, kopiëren en via internet contact leggen met de IBG om informatie over hun studiefinanciering op te vragen. Zeven universiteiten, zes hogescholen en 25 re gionale opleidingscentra maken gebruik van de kaart. Hoe wel honderdduizenden deelnemen, lukt het de stichting niet uit de rode cijfers te komen. De IBG is op zoek naar financieel sterke partners om de kaart te kunnen voortzetten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst (Volksgezondheid) laat zich lei den door noodkreten. In de zorg heerst een .knijp- en piepsys teem', zo zei VVD-fractievoor- zitter Dijkstal zaterdag op een WD-bijeenkomst over de zorg in Den Haag. „Een schreeuw leidt tot Borst en Borst leidt tot meergeld." Dijkstal zei in het kabinet vier jaar lang te hebben mogen mee maken hoe dat gaat. De belan gengroepen laten zich twee maal per jaar horen: in het na jaar, wanneer de begroting van het ministerie van Volksge zondheid i n de Kamer aan de or de is, en in maart, wanneer de voorjaarsnota eraan komt. Dijkstal herhaalde dat de WD er niet aan zal meewerken dat de financiële meevallers van het Dodelijk vuurgevecht in Zevenaar ZEVENAAR - Twee mannen zijn zaterdagavond bij een vuurgevecht in de wijk Stege- slag in Zevenaar om het leven gekomen. Volgensgetuigen na men zes mannen elkaar onder vuur. Drie van de schutters raakten gewond, van wie één ernstig. Zij zijn gearresteerd, evenals als een ongedeerde vierde man. De politie heeft de identiteit van slachtoffers en arrestanten nog niet kunnen achterhalen. Wijkbewoners van zowel Koer dische als niet-Koerdische komaf nemen aan dat er sprake is van bloedwraak. Een groep Koerden zou naar Zevenaar zijn gekomen om 'orde op zaken' te stellen. Een jaar geleden is een 36-jarige man van Koerdische afkomst uit Zevenaar gedood bij een plaatselijk café. Dat was een wraakactie voor een schietpar tij in 1994 in Apeldoorn, waar bij de man een landgenoot neer schoot. De dader van deze moord werd vorig jaar tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. De poli tie kon gisteren niet bevestigen dat er een verband is tussen de jschietpartij van het afgelopen weekeinde en de zaak van vorig laar. GPD kabinet worden gebruikt voor investeringen in de zorg, wan neer daaraan geen voorwaarden worden verbonden. Het is on duidelijk waar het extra geld dat tot nu toe is geïnvesteerd is gebleven. Dat moet worden uit gezocht. Dijkstal ziet hier een taak voor de Kamercommissie voor Volksgezondheid. Onderhoudsbeurt Het verzekeringsstelsel in de zorg is aan een 'grote onder houdsbeurt' toe, aldus Dijkstal. Van de regering of minister Borst verwacht hij op dit punt niet veel. „Het regeerakkoord biedt daar ook weinig ruimte voor." Wel hoopt hij dat het ka binet bouwstenen aandraagt voor wijzigingen, waarmee par tijen na de verkiezingen aan de slag kunnen. Hij voelt niet voor een complete stelselwijziging. De WD is voorstander van een basisverzekering voor noodza kelijke zorg als huisarts, zieken huis en medicijnen. De discussie over wat er precies in het pakket komt, loopt nog. Maar het pak ket zal kleiner zijn dan het hui dige Ziekenfondspakket. 'Luxe' zorg komt in een aanvullende verzekering. De AWBZ blijft in de WD-visie bestaan voor on verzekerbare risico's. Dijkstal wilzo veel mogelijk een vaste premie, niet afhankelijk van het inkomen zoals nu voor het Ziekenfonds geldt. „Het huidige zorgstelsel zucht onder de inkomenspolitiek." De WD- leider wil mensen die er door een overgang naar een nominale premie op achteruitgaan, wel compenseren. Dat kan fiscaal of in de vorm van een subisidiere- geling. ANP Politiechef wil DNA-gegevens tbs'ers opslaan UTRECHT - De erfelijke gege vens (DNA) van alle delinquen ten in tbs-klinieken moeten worden opgeslagen in één gege vensbestand, meent de Utrecht se politiekorpschef Vogelzang. Misdrijven kunnen dan sneller worden opgelost, aldus de nieu we voorzitter van het beraad van hoofdcommissarissen. Hij is op zich tevreden met de nieu we wetgeving rond het afnemen van DNA ANP Doe Maar aan het werk tijdens het meer dan twee uur durende optreden. foto Charel Tendeloo/GPD doorTheo Hakkert ENSCHEDE - Hij was haast vergeten hoe het voelt om ver liefd te zijn. Verliefd op een po dium, op een microfoon, op zijn stuwende basspel, op zijn eigen repertoire en op zijn pu bliek. Henny Vrienten (51) moest zaterdagnacht eerst twee liedjes spelen voor hij kon zeggen hoe het was om weer met Doe Maar op te tre den, en toen kwam hij nog niet verder dan: „Het is een onbe schrijfelijk genoegen." Het was zaterdag exact mid dernacht, het tijdstip waarop de 99ste dag van de nieuwe eeuw overging in de honderd ste, toen Doe Maar de tijd zes tien jaar terugzette. Alsof ze nooit weg waren geweest. Toe passelijk begon de groep dan ook met 'Doe maar net alsof je gek bent'. Maar natuurlijk was er wel wat veranderd. Knellende pakken en wijkende haargren zen bij de musici en in het pu bliek vooral veel jonge man nen. Hoe anders dan vroeger, toen de groep letterlijk be zweek onder de eigen popula riteit en flauwvallende meisjes per dozijn door de EHBO moesten worden afgevoerd. „Wat zijn er veel jongens!", stelde Ernst Jansz (51) ver baasd, lachend en met enige spijt vast. Hij wist ook hoe het kwam. Door Internet. Kaart jes konden alleen via de digita le snelweg worden aange vraagd en blijkbaar zijn jongens dan alerter. Geen dranghekken dus, geen volle eerstehulppost. Gewoon heerlijke reggae van een tot de tanden geïnspireerde groep. Tien man sterk. Een extra toetsenist, gitarist, percussio nist en drie blazers vulden het basiskwartet aan. Ruim twee uur stond Doe Maar te spelen. Een try-out voor straks al die avonden Ahoy'. Maar met de gehele muziekpers aanwezig en NOS-camera's die flitsen filmden voor zowel de publie ke als commerciële omroepen, was dit meer dan een eerste openbare oefening. Warm bad Ernst Jansz, die met zijn ca priolen op toetsen, mondhar monica, accordeon en percus sie uitgroeide tot de ster van de avond, lachte vanaf de eerste tonen. Bij Vrienten duurde het even voor de strakke blik ver smolt tot glimlach. Ja, dit zat goed. Hij kwam ook aan zin gen toe. Vroeger hoefde hij slechts het intro te spelen en de zaal zong wel. Nu liet hij, la chend, de rij met meisjesna men in 'Eén nacht alleen' aan het publiek over. En al waren de bakvissen dan jongens gewordendat publiek ging massaal uit het dak bij al le hits van vroeger. „Bedankt voor het warme bad", zei Vri enten nog eens halverwege en hij zette weer een van die ma jestueuze reggaedeunen van hem in. Vijftienhonderd han den de lucht in. Vooraf konden de nodige vraagtekens worden gezet bij de Doe Maar-reünie. Na zulke uiteenlopende acts als The Eagles, Sex Pistols en Velvet Underground zou ook Doe Maar nog eenmaal het beken de kunstje vertonen teneinde in korte tij d een fortuin binnen te halen? Vóór Doe Maar spreekt dat de groep, in tegen stelling tot deze buitenlandse reünie-acts, een nieuwe cd heeft gemaakt. Tegen spreekt dat er zwaar op het oude reper toire wordt geleund. Waardoor het zaterdag voor velen vooral een nostalgisch avondje werd. Lekker meebrullen met 'Pa', 'Is dit alles', 'Nachtzuster' en in de toegift '32 jaar', dat naadloos overging in Smoor verliefd. De Vrijhof kolkte. Henny Vrienten, hij leek te zweven. GPD Doe Maar. Try-out. Gehoord: za terdag 8 april. Vrijhof, Universiteit Twente. Enschede Veerpont CPN-Kamerlid Stokvis heeft de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over het veer Anna Jaeobapol- der-Zijpe. De RTM-veerpont is een week geleden uitgeval len en de dienst wordt sinds dien met een kleiner schip on derhouden. Stokvis wijst de minister op de lange wachttij den die zijn ontstaan. Hij vraagt om maatregelen. Trouwfeest Het Pakistaanse parlement behandelt binnenkort een wetsontwerp dat de uitgaven voor een huwelijksfeest be perkt tot maximaal vijfhon derd gulden. Als de wet wordt aangenomen mogen ook niet meer dan honderd gasten de plechtigheid bijwonen. Een islamitisch huwelijksfeest duurt gemiddeld twee weken en telt vaak honderden geno digden. Volgens een parle mentslid is het huwelijk voor de familie vaak een financiële rampals ze in handen valt van geldschieters. Rioolwater Bergen op Zoom wil het riool water op de Westerschelde gaan lozen. Doel is een perslei ding naar Bath aan te leggen. Momenteel loost de stad nog op de Oosterschelde. Dat is in hygiënisch opzicht een on houdbare situatie, omdat Ber gen op Zoom nogal wat indu strie heeft. Vooral oesterkwe kers klagen over vervuiling. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus "8 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzée Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: 1 Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst van 8.30 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc nl exploitatie: intemet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (n v t perkwartaal: 100.00 101.65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers. maandag t/m vrijdag 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3