Gevreesde confrontatie blijft uit PZC PZC Eeuwboek toont gemeenschapszin van Noordgouwe en Schuddebeurs D'Antilopen zoekt rolstoelbasketballers Paauwenburgers vinden het prettig wonen in hun wijk Tunnel en terminal vergen aanpassing Zeeuws wegennet zeeland Vissers onder nemen actie tegen oproep op Internet om netten te saboteren 1 maandag 10 april 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Vereniging Beroepsaalvissers Zuid-West Nederland onderneemt actie tegen opruiende taal van sport - duikers op het Internet. Voorzit ter R. Koster laat uitzoeken wie er achter de berichten zit die op roepen tot sabotage van netten. Een oproep van dien aard is strafbaar. Er hebben zich het af gelopen weekeinde geen onge regeldheden voorgedaan tussen vissers en duikers. De koepelorganisatie Onder watersport District Zeeland (ODZ) distantieert zich van eventuele vernielingsacties van duikers. Volgens secretaris A Engelberts wacht leden ogen blikkelijk een royement, indien is gebleken dat ze zich met 'zul ke praktijken' bezighouden. Duikers en beroepsvissers ble ven het afgelopen weekeinde, voor zover bekend, nog uit el- kaars vaarwater. Vertegen woordigers uit beide kampen hebben niets onoirbaars gezien noch meegemaakt, lieten ze des gevraagd weten. Ook bij de wa- terpolitie van de post Wemeldinge waren geen mel dingen binnengekomen, die zouden kunnen wijzen op een naderend conflict tussen de twee groeperingen. [Gedeputeerde G. van Zwieten i had daar eind vorige week nog voor gewaarschuwd, in verband |met de vastgelopen onderhan delingen over de uitbreiding van het aantal vistuigvrije duikcorridors in de Zeeuwse jbinnenwateren. Van Zwieten constateerde dat 'de tempera tuur bij beide partijen begint op |te lopen'. Hij baseerde zijn uit spraak onder meer op oproepen op Internetpagina's van duikers tot sabotage van netten. Uit voorzorg had een aantal vissers Drankrijder KRABBENDIJKE - Een 52-ja- rige Belg heeft zaterdag zijn rij bewijs mogen inleveren. Dat ge beurde nadat de politie hem op de Oostweg in Krabbedijke be trapte op het rijden onder in vloed. De man had drie keer peer gedronken dat is toege staan. Hij kreeg een rijverbod en Ken dagvaarding mee naar huis. wél hun netten uit het water ge haald. Naar de mening van de Zierik- zeese beroepsvisser J. Westen- brugge wordt de kwestie vooral 'door hogerhand' op de spits ge dreven. „Bleiji van de onderwa tersportbond heeft een grote mond, Van Zwieten heeft een grote mond en onze eigen voor zitter, meneer Koster, weet af en toe ook niet meer helemaal waar hij het zoeken moet. Maar de échte sportduikers en vissers hoor je er niet over." Westenbrugge ontkent niet dat het steeds moeilijker wordt om rekening met elkaar te houden. Hij wijt dat in eerste instantie aan 'de wildgroei' van visver gunningen die worden uitgege ven voor de vrije gronden, niet zelden ook de plekken waar dui kers te water gaan. Die kwestie speelt met name in de wateren rond Tholen en Yerseke, aldus de Zierikzeeënaar. Dat de situa tie niet uit de hand is gelopen, komt 'omdat het gezonde ver stand tot nog toe waarschijnlijk heeft gezegevierd', ervaart Wes tenbrugge. Voorzitter Koster van de be roepsvissersvereniging toonde zich zondag opgelucht dat de duikers geen gehoor hadden ge geven aan de wilde oproep. Hij is niet van plan het daar bi j te la ten en kondigde een onderzoek aan naar de herkomst van het Intemetbericht. Koster bekijkt of het mogelijk is een aanklacht in te dienen wegens het ver spreiden van opruiende taal. Secretaris A Engelberts van de Zeeuwse koepelorganisatie ODZ, noemde de roep om sabo tage 'dom'. Ze verklaarde geen idee te hebben wie er achter zit. Begrip Leden die zich schuldig maken aan vernieling van vistuig, wor den zonder pardon verstoten, aldus Engelberts. Toch heeft ze ook wel enig begrip voor de on besuisde actie. „Wanneer je in een net verstrikt raakt en je slaagt er niet in bij je mes te ko men, verdrink je. Als mijn maat je zoiets zou overkomen, zou ik ook woest worden. Maar zo fa natiek als sommige voetbalsup porters zijn we niet. Echte duikers weten namelijk don dersgoed dat ze het voor zichzelf verpesten als ze dingen doen die niet horen." De leden van Vereniging Sport Gehandicapten d'Antilopen kunnen elke donderdagavond in de Putmeet in Scharendijke diverse sporten beoefenen. foto Janne Wolterbeek door Inge Heuff SCHARENDIJKE - De Ver eniging Sport Gehandicapten d'Antilopen heeft zaterdag in de Putmeet in Scharendijke een open dag gehouden. De opzet was meer mensen kennis te laten maken met de moge lijkheden die de vereniging biedt aan minder validen. Daarnaast is de vereniging naarstig op zoek naar nieuwe leden voor haar basketbal team. „Door omstandigheden zijn enkele mensen van het basket balteam uitgevallen", legt de voorzitter van d'Antilopen, Dirk Groenendijk, uit. „Daar door is onze deelname aan de landelijke competitie in het gedrang gekomen. We moeten er zo'n vier spelers bij hebben om mee te kunnen blijven doen." De basketballers spe len het spel in de rolstoel, maar dat hoeft niet te betekenen dat de spelers in het dagelijks le ven ook de hele dag in de rol stoel doorbrengen. Groenen dijk: „Het gaat hier natuurlijk wel om mensen met een licha melijke handicap, maar die is niet altijd even zichtbaar. Zelf heb ik een enkel die op slot zit. Op zich zie je daar niets van, mede dankzij aangepast schoeisel. Maar basketballen als een volledig valide speler kan ik niet." Groenendijk speelt overigens zelf geen bas ketbal: hij houdt het bij bad minton. De sportvereniging speelt elke donderdagavond in de Put meet in Scharendijke. Van half zeven tot acht uur 's avonds kunnen er diverse sporten be oefend worden. Na dat tijdstip is de zaal gereserveerd voor het basketbalteam. „Wij passen onze activiteiten aan op de wensen van de leden", zegt Groenendijk. „Ons vaste aan bod bestaat uit tafeltennis, badminton, sjoelen, darten en schaken. Maar als iemand met een ander voorstel komt, gaan we meteen kijken of het te rea liseren is." De vereniging bestaat momen teel uit ruim vijftien actieve le den. Daar zit geen jeugd bij, maar wat Groenendijk betreft komt die er wel. De huidige le den komen zowel van Schou- wen-Duiveland als van Goe- ree-Overflakkee. Dat is best uniek, vindt de voorzitter. „Er zijn wel meer sportverenigin gen voor lichamelijk gehandi capten, maar iedereen blijft in zijn eigen regio. Op Goeree- Overflakkee is voor onze men sen helemaal niets te doen op sportief gebied. Als je wilt sporten, moet je de overstap wel maken." Zadels gestolen uit manege RENESSE - Uit manege Grol in Renesse zijn zaterdag twaalf rijzadels gestolen. De diefstal vond plaats op klaarlichte dag. Volgens een woordvoerder van het bedrijf waren er zeker meer dan honderd bezoekers en is het dan lastig iedereen goed in de gaten te houden. „Op zo'n dag lopen er wel meer mensen met een zadel rond; mensen die hier hun eigen paard hebben gestald of klanten die een rit hebben geboekt. Dus wanneer daar een paar figuren met kwade bedoelingen tussen zitten, zie je dat niet direct.Maneges zijn regelmatig het doelwit van dieven. De zadels hebben een minimumwaarde van duizend gulden. Politie sust ruzie tussen jongeren VLISSINGEN - De politie heeft zondagmiddag met succes bemiddeld tussen twee groepen jongeren uit Vlissingen. Aan leiding voor het gesprek op het politiebureau was een vecht partij zaterdagmiddag rond half vijf in deWalstraat. De poli tie zette daarbij onder meer een diensthond in. De oorzaak van de vechtpartij tussen de tien tot vijftien jongeren, was on bekend. De politie besloot de twee groepen jongeren zondag middag uit te nodigen voor een gesprek. Dat leidde ertoe dat de jongeren besloten het voorval te vergeten en elkaar met rust te laten. Snelheidscontrole na klachten SINT JANSTEEN - De politie heeft snel gehoor gegeven aan klachten van bewoners van St. Jansteen over hardrijders tijdens de vergadering van de dorpsraad van afgelopen woensdag. Vrijdag werden snelheidscontroles gehouden in de Brouwerijstraat en op de Gentsevaart (Kapellebrug). In de Brouwerijstraat werden 32 van de 280 gecontroleerde voer tuigen beboet. De hoogst gemeten snelheid bedroeg er 81 kilo meter per uur. Op de Gentsevaart in Kapellebrug passeerden 610 bestuurders de flitsapparatuur en kunnen 64 van hen een bon tegemoet zien. De grootste snelheidsduivel in Kapelle brug klokte maar liefst 98 kilometer per uur terwijl op de Gentsevaart de limiet 50 is. Drankrijder krijgt dagvaarding TERNEUZEN - Een 44-jarige man is vrijdagnacht in Temeu- zen aangehouden nadat hij nogal nadrukkelijk de aandacht van de politie trok. De man viel op doorzijn bizarre rijgedrag. Om ongeveer half drie 's nachts reed hij met een lekke band door de Axelsestraat en dat veroorzaakte het nodige lawaai. Toen de bestuurder daarop werd aangesproken door de poli tie bleek dat hij ook nog eens fors in het glaasje gekeken had. De alcoholtest wees uit dat de man vier keer teveel op had. De politie nam de auto in beslag en de drankrijder kreeg een dag vaarding overhandigd. Schouwse dichteres loopt prijs mis ZONNEMAIRE - De superprijs ging zaterdag tijdens de slot manifestatie Doemaardichtmaar in Groningen aan haar neus voorbij. Maar de spanning van de voordracht voor een groot publiek, het kippenvel bij het aanhoren van de gedachten- spinsels van de uiteindelijke topper én de publicatie van haar gedicht in een landelijk uitgegeven bundel is iets dat memand Hanneke van Eijken nog afneemt. De 19-jarige Zonnemairse was één van de tien finalisten van het jaarlijkse poëziefesti- val. In totaal waren ruim 3200 gedichten ingezonden voor de wedstrijd. De hoofdprijs was voor Joep Kuiper uit Zwolle. Een terechte winnaar, vindt Van Eijken. „Ik wilde natuurlijk het liefst zelf winnen, maar ik had ook zoiets van: als ik het niet word, moet hij het zijn. Die jongen heeft zo veel emotie in zijn gedicht Mijn Vader gelegd." De bundel, met de honderd beste inzen dingen, ligt vanaf vandaag in de boekhandel. loor Ab van der Sluis USSINGEN - De groot- cheepse renovatie in Paauwen- mrg heeft ervoor gezorgd dat de üssingse wijk er prima voor De bewoners zijn tevre- ien over het groene karakter, de ferhouding tussen huur- en koopwoningen en de ruimte en fust in de wijk. Wel zijn er te keinig speelvoorzieningen. Op aantal verkeersknelpunten ia is Paauwenburg veilig. Dat llijkt uit het conceptwijkplan or Paauwenburg. jfoor aauwenburg is de kleinste 'ijk in Vlissingen. Er wonen uim zesduizend mensen. In de iren negentig onderging het uidoosten (alles ten noorden an de Sloeweg tot en met de an Hogendorpweg en alles ten Dsten van de Paauwenburg- 'eg tot en met de Gerbrandys- ;aat) een enorme gedaantewis- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a i Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 I Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Si Tel: (0118) 484000 |Fax: (0118)470102 [e-mail: redactie@pzc.nl Internet j http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl seling. Twaalf huurflats werden gesloopt. Ervoor in de plaats kwamen koopwoningen. De ou de, doorgaande Troelstraweg, werd onderbroken door de Cirkel. In het verleden stond Paauwenburg synoniem voor verpaupering, onveilig en on leefbaar. Na de renovatie vin den de bewoners de sfeer alle maal 'prettig'. Twee straten in Paauwenburg springen eruit als onveilig. De bewoners omschrijven de Paau- wenburgweg en de Gerbrandys- traat als racebanen. Snelheids remmers zouden tegemoet kunnen komen aan de klachten. Ontevredenheid is er ook over het ontbreken van een veilige oversteekplaats naar speeltuin Lammerenburg. Het wijkplatform Paauwen burg, waarin allerlei organisa ties samenwerken, vindt dat er in de wijk weinig meer veran derd hoeft te worden. Alle aan dacht moet er nu op gericht zijn ervoor te zorgen dat de buurt een goede leefbare wijk blijft. Daar moet de gemeente aan meehelpen, maar vooral ook de bewoners. De wijk kenmerkt zich, aldus het conceptwijk plan, door sterke individualise ring. Mensen zijn pas geïnteres seerd in hun woonomgeving als ze geraakt worden door per soonlijke belangen. Vier gewonden bij botsing Zonnemaire ZONNEMAIRE - Bij een botsing tussen twee auto's in Zonnemaire zijn zaterdag een 46-jarige vrouw en haar drie kinderen gewond geraakt. De vrouw en haar jongste zoon van twaalf zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis gebi'acht. Daar bleken de verwondingen, net als bij de twee andere kinde ren, beperkt tot een aantal fikse kneuzingen. Het ongeluk ge beurde even voor half vijf 's middags op het kruispunt van de Stapelsweg met de Zuidweg. Een 46-jarige automobilist uit Breda verzuimde de voor hem van rechtskomende wagen van de Schouwse voorrang te geven. De man bleef ongedeerd. De au to van de vrouw werd geheel vernield. door Marcel Modde NOORDGOUWE - Wanneerer streekboeken worden uitgege ven, geldt al snel de gevleugel de bewering dat het 'aardig is voor in de boekenkast'. Al is het vaak alleen maar om de mooie plaatjes. Voor wat be treft het Eeuwboek Noord- gouwe/Schuddebeurs is in die zin evenwel niets teveel zegd. In de vorm van honderdtwin tig verhalen van (ex-)dorpe- lingen wordt een ongedwon gen doorkijk geboden in de ledaagse geschiedenis van het leven van toen en nu. Een mil lenniumcadeau van de dorps raad aan de inwoners. De geboorte van het eeuwboek heeft heel wat losgemaakt in Noordgouwe en Schudde beurs. Oude kiekjes werden opgevist uit vergeten schoe nendozen en verhalen van weleer werden in onderonsjes opgehaald en opgetekend, Diep gekoesterde herinnerin gen verschenen zo stukje bij beetje op papier; veelal voor het eerst, sommigen doorgege ven uit de overlevering. Het gaat om een bijzonder initia tief van de dorspraad in ver band met de overgang naar het volgend millennium. Creatie Bijna iedereen die ook maar iets te maken heeft gehad met de totstandkoming van het boek was zaterdag aanwezig in het dorpshuis van Noord- gouwe. Want dóór ging het ge beuren, daar zouden de mees ten voor het eerst te zien krijgen hoe hun gezamenlijke creatie er uit is komen te zien. Het eerste exemplaar werd door burgemeester J. Assel- bergs uitgereikt aan Maatje van der Werf-Klaasse, gebo ren en getogen in Noordgou we. Linda van der Klooster heeft haar verhaal in twee pa gina's beschreven en dat geeft een aardig beeld van het leven in Noordgouwe in de 20ste eeuw: ,,(...)Lucas van der Valk, een ondeugend jongetje op school, kan Maatje zich nog goed herinneren. Lucas sprong op de buffer van de tram en liet zich bij de Hanen- weg er af rollen. De meester sprong hem wel eens door het raam achterna. Maatje heeft nu een pop die ze Lucas noemt. Maatje woont nog steeds Burgemeester J. Asselbergs reikt het eerste exemplaar van het Eeuwboek Noordgouwe/Schudde- beurs uit aan Maatje van der Werf-KLaasse, aan wie twee pagina's zijn gewijd. foto Marijke Folkertsma. aan de Donkereweg 8. Ze weet veel en als ze iets niet weet, vraagt ze het wel. Gaat als ze kan nog graag bij iedereen op visite. De trimclub voor de spieren maar vooral voor de gezelligheid. Maatje, 'gewoon' een lief mens die al 85 jaar in Noordgouwe woont." Dat haar de eer van het eerste exemplaar ten beurt viel, werd pas op het laatste moment be kend gemaakt. Het noemen van haar naam leverde een ovationeel applaus op. Dat ty peert, zo kan worden afgeleid uit het voorwoord van dorps raadvoorzitter W. G. Alkema- de-Bousché in het eeuwboek. de gemeenschapszin van beide dorpen. „Wellicht kan dit de leidraad worden voor de he dendaagse en de toekomstige mede-inwoners van Noord gouwe en Schuddebeurs." Om iedereen daarvan te vergewis sen. wordt het boek in beide dorpen gratis huis-aan-huis verspreid. Daarmee zijn 340 exemplaren gemoeid. De tota le oplage bestaat uit 550 boe ken, die voor verdere liefheb bers te koop zijn bij Vera de Jong van de dorpswinkel met de toepasselijke naam: Num mer 11. door Esme Soesman NIEUWDORP - Er moet haast worden gemaakt met het aan passen van het wegennet aan de verkeersdrukte die Zeeland te wachten staat als de Wester- scheldetunnel en de Wester- schelde containerterminal zijn gerealiseerd. Op de omvangrij ke infrastructurele gevolgen van deze ontwikkelingen moet nu al worden ingespeeld, meent burgemeester J. L. M. Mandos van de gemeente Borsele. De rijksweg A 58 richting Vlis singen is nu feitelijk niet meer dan een doodlopende weg, schetste Mandos zaterdag tij dens de algemene ledenverga dering van Transport en Logis tiek Nederland regio Zuid-West in partycentrum Landlust in Nieuwdorp. Het toekomst plaatje ziet er heel anders uit. Rechtdoor bij Heinkenszand betekent dan de weg vervolgen richting Terneuzen, Parijs en Madrid. „De hoofdverkeers stroom zal vanaf dat punt niet langer de A58 zijn, maar het tra cé naar de Westerscheldetunnel; de Sloeweg die u via hier - Landlust - naar de havens en naar de tunnel leidt." Daarom zou per direct begon nen moeten worden met het aanboren van financiële bron nen, bij het Rijk en wellicht op Europees niveau. Daarnaast moet meteen begonnen worden met het vierbaans maken van de Sloeweg en Bernhardweg, om een goede aansluiting op de A 58 in de toekomst ie kunnen garan deren. Het feit dat de tunnel vierbaans is terwijl daarbuiten een twee- baansweg ligt, baart Mandos zorgen. Het is in zijn ogen on denkbaar dat daar pas over tien of twaalf jaar verandering in Boksbeugel in beslag genomen RILLAND - Bij een controle op de Oude Rijksweg in Rilland heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag rond half vijf een boksbeugel in beslagge nomen. Deze werd aangetroffen in de auto van een 34-jarige man uit Rotterdam. Hij leverde de boks beugel vrijwillig in. Tegen de Rotterdammer is proces-ver- baal opgemaakt. zou komen. Ook voor de aan sluiting op de A 58 zelf, naar verwachting bij Heinkenszand, moet nog veel werk worden ver richt. „Overheid en bedrijfsle ven moeten samenwerken en niet dezelfde fouten maken, zo als die elders in Nederland zijn gemaakt. Waar voortdurend ie dereen in de file staat", waar schuwde hij. Aan bedrijven de taak, uitgaande van de voor waarden die overheden schep pen, te zorgen dat zij dicht bij die infrastructuur in de buurt liggen. De containerterminal komt er, daar is Mandos van overtuigd. Naar zijn gevoel worden de ge volgen evenwel nog onderschat. „Er kan nog zoveel over water gaan, maar een paar percenta ges over de weg is al veel. Ik ver wacht overigens wel meer dan een paar percentages." De cij fers liegen er niet om. Naar ver wachting zullen op de contai nerterminal jaarlijks anderhalf miljoen containers voorbij ko men. Per dag goed voor alleen al 16 0 0 vrachtwagens. Nieuwe activi teiten hebben daarnaast extra woon-werkverkeer tot gevolg. En de arbeidsmarkt wordt, logi scherwijs, voor mensen aan bei de kanten van de tunnel veel groter. (Advertentie) nieuwe muziek KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG woensdag 12 april 21.00 uur slam bam Een choreografie 'dansklanken' van Marie-Cecile DE BONT In Slam Bam zijn de vier dansers muzikanten, zijn bewegingen ritmiek, en is dans slagwerk. Yannis KYRIAKIDES muziek Ayelet HARPAZ stem Toegang f 30 Donateur Nieuwe Muziek f 20 salonconcerten j.s. bach 15T/M 24 APRIL 2000 Inrichting: Geer Pouls, Piet Dielemar Affiche: Natasja Boezem info: 0118-623650 of internet www: zeelandnet.nl/cnmzld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29