Gevreesde confrontatie blijft uit Reconstructie moet Oostdijkse achtsprong overzichtelijk maken nniiQDimm Brand verwoest Aldi in Vlissingse binnenstad 75 JAAR Ook tweeverdieners raken steeds vaker in financiële problemen zeeland maandag 10 april 2000 b 10 Vissers ondernemen actie tegen oproep op Internet om netten te saboteren Internet spreekuur kanker Op de achtsprong in Oostdijk komen Bolwerk, Lavendeldijk, Nieuwelandse Binnendijk en de 2e Vlietweg samen. foto Willem Mieras door Michelle Koek OOSTDIJK - De gemeente Reimerswaal houdt morgen, dinsdag, in basisschool De Bornput in Oostdijk een inspraakavond over de reconstructie van de 2e Oostdijk weg. Op de weg komen Bolwerk, Laven deldijk. Nieuwelandse Binnendijk en de 2e Vlietweg samen. Het verkeersvlak, be ter bekend als de Oostdijkse achtsprong, moet veiliger en overzichtelijker worden. Hoewel het met de verkeersdrukte eigen lijk wel meevalt en er op de achtsprong geen noemenswaardige ongelukken zijn gebeurd, is voor het project toch een be drag van 150.000 gulden vrijgemaakt. Wethouder J. A Bliek zegt met dit project vooral het onoverzichtelijke karakter van de kruising te willen aanpakken. „Een ernstig ongeluk mag nooit de aanleiding zijn om een gevaarlijke kruising op te hef fen." Daarbij past de reconstructie binnen het beleid van de gemeente om zoveel moge lijk dorpskernen tot 30-kilometerzones te dopen. Dit wordt ook in de plannen mee genomen. Bovendien zijn de 2e Oostdijk weg, Bolwerk, Lavendeldijk. Nieuwel andse Binnendijk en 2e Vlietweg nodig aan nieuwe bestrating toe. Het Oosterhoutse ontwerpbureau De Rooij heeft een aantal ontweipen ge maakt waarin vooral aandacht wordt be steed aan verschillende 'markeringsvari anten', als het gebruik van verschillende typen bestrating en kleuren. Zo moet on der andere weer duidelijk worden wat de doorgaande weg is. Door het aantal wegen dat op de 2e Oostdijkweg uitkomt, is dat onduidelijk geworden. Morgenavond om 19.30 uur worden de Oosterhoutse plannen gepresenteerd. Ge- interesseerden en belanghebbenden wor den uitgenodigd hun visies op de recon structie geven. Deze worden meegenomen in de definitieve uitwerking van de plan nen. Naar verwachting begint de gemeente in de loop van de zomer aan het karwei. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het aantal mensen met een problematische schuld in Zeeland stijgt. Vorig jaar meldden zich 32 procent meer mensen met schulden bij het Meldpunt Schuldhulpverle ning in Middelburg dan het jaar daarvoor. Steeds vaker komen mensen uit hogere inkomens groepen, zoals tweeverdieners, in de financiële problemen. Zodra er iets verandert in de persoonlijke omstandigheden, krijgen mensen moeite met maandelijkse aflossingen. Bij betalingsachterstanden zijn fi nancieringsmaatschappijen volgens M. Tange van het meld punt de eersten die op de stoep staan. Winkeliers en postorderbedrij ven maken mensen lekker met betalingsregelingen, zoals af lossen in termijnen of acties met als motto: 'koop nu en betaal in 2001'. De moeilijkheden ont staan als personen die aan meer van dit soort regelingen mee doen ineens een aantal rekenin gen tegelijk in de bus krijgen. In Nederland hebben bijna vijfen- half miljoen personen een le ning die aangemeld is bij het Bureau Krediet Registratie (BKR). Daarvan wordt 95 pro cent probleemloos afgelost. In totaal gaat het om een bedrag van ruim dertig miljard gulden aan persoonlijke leningen, cre ditcardschulden en postorder kredieten. Als mensen zich bij het Meldpunt Schuldhulpverle ning melden, is het vaak al te laat. De schulden zijn zo hoog opgelopen, dat men er zelf niet meer uitkomt. Bovendien scha men mensen zich ervoor om met hun problemen naar een instan tie te gaan. Volgens Tange dur ven ze bij de balie vaak niet hardop te zeggen dat ze voor schuldhulpverlening komen. Integrale aanpak Het Meldpunt Schuldhulpver lening streeft naar een integrale aanpak. Naast de schulden wordt er ook gekeken naar de oorzaken ervan. Tange: „Ik maak een rapport en samen met de kredietbank, het maatschap pelijk werk en de sociale dienst stellen we een plan op. Ik leg de oplossing voor aan de cliënt en stel een contract op. In dat con tract staan de voorwaarden waaraan de cliënt moet voldoen en de manier waarop we tot een oplossing denken te komen. De cliënt is na ondertekening ver- plicht zich aan het contract te houden. Bij gokproblemen moet hij of zij bijvoorbeeld naar het ZCAD (Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs) en bij per soonlijke problemen moet ie mand naar het maatschappelijk werk." De kredietbank werkt pas mee aan een oplossing als de problemen die de schuld veroor- zaken, worden aangepakt. Als 1 dat gebeurd is, probeert de bank met de schuldeisers te onder handelen. De schulden worden door de kredietbank overgeno- men, zodat de cliënt nog maar j één schuldeiser heeft. Het meldpunt verwacht ook dit j jaar weer een stijging van het aantal aanmeldingen. Door samen te werken met de ge meentes en de woningbouwver- i enigmgen, hoopt Tange de schulden te kunnen beperken. 1 Zodra mensen een maand huur- schuld hebben, worden ze naar het meldpunt doorverwezen. Voor het wegwerken van de in- j middels ontstane wachtlijsten (in Middelburg bedraagt de wachttijd negen weken, in Vlis- singen veertien weken), is meer' geld nodig. Het meldpunt ver- wacht dat de gemeente de subsi- die zal verhogen. Politie betrapt hardrijders 's-HEER ARENDSKERKE - Bij snelheidscontroles zaterdag bij Kats en 's-Heer Arendskerke zijn in totaal tweeëntwintig overtredingen geconstateerd. In de laatste plaats, waar gecon troleerd werd op de Nieuwe Rijksweg, reed één automobilist 66 kilometer te hard. Op de tachtig-kilometerweg is tussen negen en tien 's avonds gecon troleerd. Er kwamen 125 voer tuigen voorbij, waarvan twaalf te snel. Op de Provinciale weg bij Kats is tussen kwart over zeven en negen uur gecontroleerd. Hier mag honderd gereden worden. Van de 775 passerende bestuur ders gingen er tien in de fout. De hoogstgemeten snelheid be droeg 129 kilometer per uur. door Marcel Modde ZIER1KZEE - De Vereniging Beroepsaalvissers Zuid-West Nederland onderneemt actie tegen opruiende taal van sport - duikers op het Internet. Voorzit ter R. Koster laat uitzoeken wie erachter de berichten zit die op roepen tot sabotage van netten. Een oproep van dien aard is strafbaar. Er hebben zich het af gelopen weekeinde geen onge regeldheden voorgedaan tussen vissers en duikers. De koepelorganisatie Onder watersport District Zeeland (ODZ) distantieert zich van eventuele vernielingsacties van duikers. Volgens secretaris A Engelberts wacht leden ogen blikkelijk een royement, indien is gebleken dat ze zich met 'zul ke praktijken' bezighouden. Duikers en beroepsvissers ble ven het afgelopen weekeinde, voor zover bekend, nog uit el- kaars vaarwater. Vertegen woordigers uit beide kampen hebben niets onoirbaars gezien noch meegemaaktlieten ze des gevraagd weten. Ook bij de wa- terpolitie van de post Wemeldinge waren geen mel dingen binnengekomen, die zouden kunnen wijzen op een naderend conflict tussen de twee groeperingen. Gedeputeerde G. van Zwieten had daar eind vorige week nog voor gewaarschuwd, in verband met de vastgelopen onderhan delingen over de uitbreiding van het aantal vistuigvrije duikcorridors in de Zeeuwse binnenwateren. Van Zwieten constateerde dat 'de tempera tuur bij beide partijen begint op te lopen'. Hij baseerde zijn uit spraak onder meer op oproepen op Internetpagina's van duikers tot sabotage van netten. Uit voorzorg had een aantal vissers wél hun netten uit het water ge haald. Sport en spel HEINKENSZAND - In De Stenge in Heinkenszand vindt 19 april een sport- en spelinstuif plaats. De jeugd van 4 tot 12 jaar kan zich uitleven in allerlei sport- en spelvormen. De instuif begint om 13.30 uur en duurt ongeveer twee uur. Naai* de mening van de Zierik- zeese beroepsvisser J. Westen- brugge wordt de kwestie vooral 'door hogerhand' op de spits ge dreven. „Bleiji van de onderwa tersportbond heeft een grote mond. Van Zwieten heeft een grote mond en onze eigen voor zitter, meneer Koster, weet af en toe ook niet meer helemaal waar hij het zoeken moet. Maar de échte sportduikers en vissers hoor je er niet over." Westenbrugge ontkent niet dat het steeds moeilijker wordt om rekening met elkaar te houden. Hij wijt dat in eerste instantie aan 'de wildgroei' van visver gunningen die worden uitgege ven voor de vrije gronden, niet zelden ook de plekken waar dui kers te water gaan. Die kwestie speelt met name in de wateren rond Tholen en Yerseke, aldus de Zierikzeeënaar. Dat de situa tie niet uit de hand is gelopen, komt 'omdat het gezonde ver stand tot nog toe waarschijnlijk heeft gezegevierd', ervaart Wes tenbrugge. Voorzitter Koster van de be roepsvissersvereniging toonde zich zondag opgelucht dat de duikers geen gehoor hadden ge geven aan de wilde oproep. Hij is niet van plan het daarbij te la ten en kondigde een onderzoek aan naar de herkomst van het Internetbericht. Koster bekijkt of het mogelijk is een aanklacht in te dienen wegens het ver spreiden van opruiende taal. Secretaris A Engelberts van de Zeeuwse koepelorganisatie ODZ. noemde de roep om sabo tage 'dom'. Ze verklaarde geen idee te hebben wie er achter zit. Begrip Leden die zich schuldig maken aan vernieling van vistuig, wor den zonder pardon verstoten, aldus Engelberts. Toch heeft ze ook wel enig begrip voor de on besuisde actie. „Wanneer je in een net verstrikt raakt en je slaagt er niet in bij je mes te ko men, verdrink je. Als mijn maat je zoiets zou overkomen, zou ik ook woest worden. Maar zo fanatiek als sommige voetbal supporters zijn we niet. Echte duikers weten namelijk don dersgoed dat ze het voor zichzelf verpesten als ze dingen doen die niet horen." De brandweer van Vlissingen had zaterdag de handen vol aan het blussen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een felle bin nenbrand heeft zaterdag de Al di in de Vlissingse Spuistraat verwoest. De schade loopt in de tonnen. De bewoners van de bo- vengelegen appartementen moesten tijdelijk hun woning uit. 's Avonds bleek dat vijf van hen niet terug konden, wegens het ontbreken van elektriciteit en riolering. Zij zijn bij familie ondergebracht. Eén bewoonster raakte onwel. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De vijftien bewoners werden vanwege de zware rookontwik keling uit hun woningen ge haald en opgevangen in het po litiebureau en in het kantoor van de stichting Stadstoezicht. Een bewoonster raakte na de brand eventjes onwel toen zij, onder begeleiding van de brandweer, een vogel uit haar huis wilde halen. De eerste melding van de brand kwam om kwart over vijf bin nen. De winkel was al een uur dicht, zodat er niemand meer in het pand aanwezig was. De brandweer was zes minuten na de melding aanwezig. In de winkel bleek dat het vuur woedde in het kantoor van de bedrijfsleider. De stadsgeweste lijke brandweer had grote moei te de winkel binnen te komen door allerlei inbraakwerende voorzieningen. „Aan de achter kant was bijvoorbeeld een deur", aldus commandant R. Maljaars. „Toen we die eenmaal hadden opengebroken bleek er een gemetselde muur achter te zitten. Zoiets kost natuurlijk tijd. De bedrijfsleider, die een sleutel heeft, was niet te vinden. De brand bleef daardoor heel lang in het pand. Het was onge looflijk warm binnen." Het ge volg daarvan was dat het vuur stikte en er een enorme rookont wikkeling plaatsvond in de wij de omgeving van de Spuistraat. Publiek De brandweer moest alle ramen uit het pand slaan voor ze kon blussen. Dat was niet zonder ri sico, omdat door de enorme hit te het gevaar bestond dat de rui ten spontaan zouden klappen. Om die reden werd het massaal toegestroomde pubhek op rui me afstand gehouden. Pas toen er zuurstof bij kwam, kon de brandweer het vuur lokaliseren. Het vuur werd bestreden door drie autospuiten en een hoog werker. Uit voorzorg werd een zogeheten haakarmvoertuig in gezet die vanuit de Koopmans haven via een centimeters dikke slang water aanvoerde. Die maatregel was nodig voor het geval de brand zich zou uitbrei den naar de bovengelegen wo ningen. Door de bluswerkzaamheden ontstond zware brand-, rook- en waterschade in de Aldi. De naastgelegen winkels en de ap partementen erboven liepen rook- en roetschade op. Door de hitte smolten de PVC-hemelwa terafvoeren en de elektrische kabels van zes appartementen. Ook het gemeenschappelijk ri ool Hep schade op. Maljaars: „De woningen waren tijdens de brand ontruimd. Toen we de brand meester waren, dachten we dat de mensen terug konden, maar door het vuur was de elektrische installatie, die door de winkel liep, beschadigd en de riolering was geklapt. We hebben een koolmonoxidetest gedaan, waarna we de huizen hebben vrijgegeven. Om half tien 's avonds bleek, na overleg met de Stichting Salvage, dat de mensen toch elders moesten worden ondergebracht." De Stichting Salvage, een verzeke raarshulpdienst zorgde 's avonds ook voor bewaking en het dichttimmeren van de Aldi. Onderzoek Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een storing of defect in de appa ratuur van het kantoor van de bedrijfsleider wordt niet uitge sloten. Vandaag (maandag) is bij daglicht beter vast te stellen hoe groot de schade precies is. Voorlopig gaat de brandweer uit van enkele tonnen. De brandweer zette in totaal 28 brandweermensen in met acht voertuigen. LET OP DIT KEURMERK ALS U AAN 1 GOED DOEL! Want alleen fondsenwervende organisaties die op verantwoorde wijze geld inzamelen ICBF; en besteden krijgen het CBF-keur. m Voor vragen over het CBF-keur: Centraal Bureau Fondsenwerving. Tel. 0900-2025592 VOOR (75ct./min.) of internet: www.cbf-keur.nl GOEDE DOELEN 1 Vragen over kanker? NEDERLANDSE Praat erover via Internet met patiënten, artsen en andere deskundigen De Nederlandse Kankerbestrij- ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) probeert deze KANKERBESTRIJDING eigentijdse manier van voorlichten uit, i.s.m. de AVRO. maandagmiddag tussen 16.00 - 17.00 uur op www.gezondsite.nl De onderwerpen zijn 10 april Beter Omgaan met kankerpatiënten. Tips voor familie en vrienden 17 april: Risico's, onderzoek en behandeling van kanker van het maagdarmstelsel 24 april: Speciaal voor ouderen met kanker, o.a. kanker in combinatie met andere ouderdoms- j ziekten 1 mei: Kanker en terug op het werk, ander werk. waar kom je voor te staan7 8 mei: Vroege ontdekking en behandeling van prostaatkanker i 15 mei: Geniet van de zon, maar bak het niet te bruin. c Op www gezondsite.nl vindt u meer informatie en kunt u van tevoren vragen opgeven f Alle spreekuren zijn terug te vinden in het archief. IJ Bezoek hèt center met de meest uiteenlopende artikelen voor de bouw: HandVelektrisch gereedschap, Chemische bouwmaterialen, Elektra, Hang- en sluitwerk, Werkkleding, Verhuur van gereedschap Ook voor particulieren! PILAAR Bouwmaterialen, Albert Joachimikade 33,4463 AA Goes, Telefoon: 0113-215401, Telefax: 0113-216232 Openingstijden: ma t/m vr: 7.30 u -17.00 u. 2x f 75,- korting op een kostuum of 75,- korting op een jasje uit de Roy Robson collectie Exclusief bij Sjaak van Zee van 15 maart t/m 15 april HERENMODE St. Adriaanstraat 7, Goes, tel. 0113-215652 maandag gesloten actie ook tot maat 62. 62'/. lengtemaat 114 Sjaak van Zee Herenmode Dat moeten we met z'n allen vieren. CADEAUTJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26