Wegennet moet snel aangepast PZC PZC Oud-Indiëstrijders willen met gedenkplaat zwijgen doorbreken Vooruit zet jubilarissen in het zonnetje Snelheidscontrole na klachten D'Antilopen zoekt rolstoelbasketballers zeeland Inspelen op komst tunnel Zeeuwse scholieren niet in de prijzen Engelse spreek wedstrijd maandag 10 april 2000 door Esme Soesman NEEUWDORP - Er moet haast worden gemaakt met het aan passen van het wegennet aan de verkeersdrukte die Zeeland te wachten staat als de Wester- scheldetunnel en de Wester- schelde containcrterminal zijn gerealiseerd. Op de omvangrij ke infrastructurele gevolgen van deze ontwikkelingen moet nu al worden ingespeeld, meent burgemeester J. L. M. Mandos van de gemeente Borsele. De rijksweg A 58 richting Vlis- singen is nu feitelijk niet meer dan een doodlopende weg, schetste Mandos zaterdag tij dens de algemene ledenverga dering van Transport en Logis tiek Nederland regio Zuid-West in partycentrum Landlust in Nieuwdorp. Het toekomst plaatje ziet er heel anders uit. Rechtdoor bij Heinkenszand betekent dan de weg vervolgen richting Terneuzen, Parijs en Madrid. „De hoofdverkeers- stroom zal vanaf dat punt niet langer de A58 zijn, maar het tra cé naar de Westerscheldetunnel; de Sloeweg die u via hier - Landlust - naar de havens en naar de tunnel leidt. Drankrijder moet rijbewijs inleveren 'KRABBENDIJKE - Een 52-ja- :rige Belg heeft zaterdag om kwart over tien zijn rijbewijs mogen inleveren. Dat gebeurde nadat de politie hem op de Oostweg in Krabbe- dijke betrapte op het rijden on der invloed. De man had drie keer meer gedronken dan is toe gestaan. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd en een dagvaarding mee naar huis. Daarom zou per direct begon nen moeten worden met het aanboren van financiële bron nen, bij het Rijk en wellicht op Europees niveau. Daarnaast moet meteen begonnen worden met het vierbaans maken van de Sloeweg en Bemhardweg, om een goede aansluiting op de A 58 in de toekomst te kunnen garan deren. Het feit dat de tunnel vierbaans is terwijl daarbuiten een twee- baansweg ligt, baart Mandos zorgen. Het is in zijn ogen on denkbaar dat daar pas over tien of twaalf jaar verandering in zou komen. Ook voor de aan sluiting op de A58 zelf, naar ver wachting bij Heinkenszand, moet nog veel werk worden ver richt. „Overheid en bedrijfsle ven moeten samenwerken en niet dezelfde fouten maken, zo als die elders in Nederland zijn gemaakt. Waar voortdurend ie dereen in de file staat", waar schuwde hij. Aan bedrijven de taak, uitgaande van de voor waarden die overheden schep pen, te zorgen dat zij dicht bij die infrastructuur in de buurt liggen. Onderschat De containerterminal komt er, daar is Mandos van overtuigd. Naar zijn gevoel worden de ge volgen evenwel nog onderschat. „Er kan nog zoveel over water gaan, maar een paar percenta ges over de weg is al veel. Ik ver wacht overigens wel meer dan een paar percentages." De cij fers liegen er niet om. Naar ver wachting zullen op de contai nerterminal jaarlijks anderhalf miljoen containers voorbij ko men. Per dag goed voor alleen al 1600 vrachtwagens. Nieuwe ac tiviteiten hebben daarnaast ex tra woon-werkverkeer tot ge volg. En de arbeidsmarkt wordt, logischerwijs, voor men sen aan beide kanten van de tunnel veel groter. De jubilarissen van muziekvereniging Vooruit in Waarde, met links in het midden K. van Houte (65 jaar lid) en naast hem J. Goud (75 jaar lid). foto Dirk-Jan Gjeltema Zadels gestolen uit manege RENESSE - Uit manege Grol in Renesse zijn zaterdag twaalf rijzadels gestolen. De diefstal vond plaats op klaarlichte dag. Volgens een woordvoerder van het bedrijf waren er zeker meer dan honderd bezoekers en is het dan lastig iedereen goed in de gaten te houden. „Op zo'n dag lopen er wel meer mensen met een zadel rond mensen die hier hun eigen paard hebben gestald of klanten die een rit hebben geboekt. Dus wanneer daar een paar figuren met kwade bedoelingen tussen zitten, zie je dat niet direct.Maneges zijn regelmatig het doelwit van dieven. De zadels hebben een minimumwaarde van duizend gulden. Politie sust ruzie tussen jongeren VLISSINGEN - De politie heeft zondagmiddag met succes bemiddeld tussen twee groepen jongeren uit Vlissingen. Aan leiding voor het gesprek op het politiebureau was een vecht partij zaterdagmiddag rond half vijf in de Walstraat. De poli tie zette daarbij onder meer een diensthond in. De oorzaak van de vechtpartij tussen de tien tot vijftien jongeren, was on bekend. De politie besloot de twee groepen jongeren zondag middag uit te nodigen voor een gesprek. Dat leidde ertoe dat de jongeren besloten het voorval te vergeten en elkaar met rust te laten. Schouwse dichteres loopt prijs mis ZONNEMAIRE - De superprijs ging zaterdag tijdens de slot manifestatie Doemaardichtmaar in Groningen aan haar neus voorbij. Maar de spanning van de voordracht voor een groot publiek, het kippenvel bij het aanhoren van de gedachten- spinsels van de uiteindelijke topper én de publicatie van haar gedicht in een landelijk uitgegeven bundel is iets dat niemand Hanneke van Eijken nog afneemt. De 19-jarige Zonnemairse was één van de tien finalisten van het jaarlijkse poëziefesti- val. In totaal waren ruim 3200 gedichten ingezonden voor de wedstrijd. De hoofdprijs was voor Joep Kuiper uit Zwolle. Een terechte winnaar, vindt Van Eijken. „Ik wilde natuurlijk het liefst zelf winnen, maar ik had ook zoiets van: als ik het niet word, moet hij het zijn. Die jongen heeft zo veel emotie in zijn gedicht Mijn Vader gelegd." De bundel, met de honderd beste inzen dingen, ligt vanaf vandaag in de boekhandel. door Esme Soesman WAARDE - De 84-jarige Jaap Goud uit Waarde herinnert zich zijn eerste jaren bij de plaatselijke muziekvereniging Vooruit nog goed. Een muziek- carrière begon pas na het ein deloos tekenen van notenbal ken en het op die manier le ren lezen van muziek. Het weerhield hem er niet van lid te blijven, nu al bijna zijn leven lang. Goud werd zaterdag gehul digd voor zijn vijfenzeventig jarig lidmaatschap bij de mu ziekvereniging, die zelf dit jaar haar honderdjarig be staan viert. De muzikant, die vijf jaar geleden is gestopt met het actief muziek makenstap te nog één keer achter de trom. Improviserend, want: „Ik kreeg geen muziek op papier voor me." Hoe anders was dat toen Goud als kleine jongen muziek wilde gaan maken. Het noten lezen werd er met strenge hand inge stampt. „Ik ben dikwijls ge noeg schreiend naar huis teruggelopen", haalt hij glim lachend herinneringen op. Van blazer naar bespeler van de concert trom én leraar van jon gere generaties drummers. „Ik leefde ervoor, vond het gewel dig. Je kreeg nog eens een schouderklopje. Het was ge woon heel leuk." Nog zo'n lid van het eerste uur is Kees van Houte. Hij werd tijdens de feestavond in het dorpshuis in Waarde eveneens in het zonnetje gezet. Van Houte is al 65 jaar lid. Het opprikken van de speldjes gebeurde in een uitbundig ver sierde zaal, waar ufo's en marsmannetjes de muren sier den. Rechts voor het podium een tijdmachine, passend bij het thema van de avond 'De tijd vliegt'. De feestavond gold als aftrap voor het jubileum jaar, waarin nog meer feeste lijke activiteiten staan te ge beuren. Op de tijdmachine waren foto's geplakt uit de honderd jaar van het bestaan. Zo ook de foto van meester Bril. de man waarmee het ooit allemaal is begonnen. Na een optreden van EMM uit Krui- ningen tijdens een oranjefeest, in een geïmproviseerde mu ziektent voor de voormalige smederij Geleedst, ontstond het plan om zelf een vereniging in het leven te roepen. Met de uitgifte van renteloze aande len kon een bedrag van zes honderd gulden worden ver gaard. Dat was genoeg om voor alle achtentwintig leden instrumenten aan te schaffen. Nieuwkomers Honderd jaar later telt Vooruit nog altijd veertig leden, „Voor zo'n klein dorp als Waarde is dat heel wat. Daar moet je blij mee zijn", reageert voorzitter Jan Jansen. Met tomeloos en thousiasme vertelt hij overzijn club, die draait op leden in leeftijd uiteenlopend van twaalf tot vierentachtig. Ook nu nog worden nieuwkomers eerst op het leren lezen van no ten getrakteerd, maar allang niet meer volgens de harde me thode van vroeger. „Leerlin gen die twee jaar les hebben, mogen ook gelijk meedoen met de rest. Anders raken ze het zat. Zo lukt het vaak om ze en thousiast te houden." SINT JANSTEEN - De politie heeft snel gehoor gegeven aan klachten van bewoners van Sint Jansteen over hardrijders tijdens de vergadering van de dorpsraad van afgelopen woensdag. Vrijdag werden snelheidscontroles gehouden in de Brouwerijstraat en op de Gentsevaart (Kapellebrug). In de Brouwerijstraat werden 32 van de 280 gecontroleerde voer tuigen beboet. De hoogst gemeten snelheid bedroeg er 81 kilo meter per uur. Op de Gentsevaart in Kapellebrug passeerden 610 bestuurders de flitsapparatuur en kunnen 64 van hen een bon tegemoet zien. De grootste snelheidsduivel in Kapelle brug klokte maar liefst 98 kilometer per uur terwijl op de Gentsevaart de limiet 50 is. Drankrijder krijgt dagvaarding TERNEUZEN - Een 44-jarige man is vrijdagnacht in Terneu zen aangehouden nadat hij nogal nadrukkelijk de aandacht van de politie trok. De man viel op door zijn bizarre rijgedrag. Om ongeveer half drie 's nachts reed hij met een lekke band door de Axelsestraat en dat veroorzaakte het nodige lawaai. Toen de bestuurder daarop werd aangesproken door de poli tie bleek dat hij ook nog eens fors in het glaasje gekeken had. De alcoholtest wees uit dat de man vier keer teveel op had. De politie nam de auto in beslag en de drankrijder kreeg een dag vaarding overhandigd. Diefstal uit kleedlokaal en schuur KORTGENE - Uit de kleedka mer van een sportcomplex in Kortgene zijn zondag tussen half een en half twee verschil lende spullen gestolen, tesamen honderden guldens waard. Onbekenden gingen er vandoor met een jas, horloges en porte monnees. In Colijnsplaat is zondag vanuit een schuur bij een woning aan de Colijnsplaatseweg een rijza- del, hoofdstel en onderdeken gestolen. Dit gebeurde tussen kwart voor een en vij f voor twee. De totale waarde hiervan be draagt een paar honderd gul den. Boksbeugel in beslag genomen RILLAND - Bij een controle op de Oude Rijksweg in Rilland heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag rond half vijf een boksbeugel in beslagge nomen. Deze werd aangetroffen in de auto van een 34-jarige man uit Rotterdam. Hij leverde de boks- )eugel vrijwillig in. Tegen de Rotterdammer is proces-ver baal opgemaakt. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Voorzitter F. J. F. Smoorenburg van de Zeeuwse afdeling van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers VOMI) legt een krans bij de nieuwe gedenkplaat in Colijnsplaat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman COLIJNSPLAAT - Als jonge jongen ver van huis, verkerend in erbarmelijke om standigheden. Geen greintje comfort, nooit een moment rust, een uitputtend klimaat en een altijd op de loer liggende vijand. Eenmaal terug thuis, als je dat ge luk al had, wachtte opnieuw ellende. „De Indische bladzijde moest zo gauw moge lijk worden omgeslagen en verder moest er worden gezwegen." Met zijn toespraak zaterdag in de sport zaal van De Brug in Colijnsplaat legde voorzitter F. J. F. Smoorenburg van de Zeeuwse afdeling van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) het topje bloot van de ijsberg aan verschrikkingen die Nederlandse dienstplichtigen en vrijwilligers exwaren hebben in het toenmalige Indië. Aanleiding voor zijn verhaal was de onthulling van een ge denkplaat, ingemetseld in de gevel van de Nederlands hervormde, kerk in Colijns plaat. J. J. Bouterse uit Colijnsplaat en L. Cle ment uit Kortgene overleden in respectie velijk 1950 in Palembang en 1949 in Klu- ang, Muara Tirau. Hun namen sieren de gedenksteen. Jongens van 22 en 21 jaar. Nooit vergeten door familie en vrienden, maar toch: „Eindelijk is recht gedaan." Want al jarenlang vechten oud-strijders voor erkenning. Op velerlei vlak en daar toe hoort ook een eerbetoon aan de ge sneuvelden op de plek waar zij opgegroeid zijn. In Zeeland verlenen, met uitzondering van de gemeente Tholen, inmiddels alle gemeenten medewerking aan dit streven van de VOMI. Maar er blijft nog meer te wensen over. zo bleek uit de opsomming van Smoorenburg. De financiële vergoe ding die het Rijk verleent, valt buiten het bereik van onder andere weduwes van mannen die binnen twee jaar sneuvelden. De 'erkenning' is bovendien maar dui zend gulden groot. Omgerekend naar het gemiddeld aantal dagen dat er is gediend, komt dat neer op een gulden per dag, zo rekende Smoorenburg voor. Publiciteit Hij sprak de hoop uit dat met de oprich ting van gedenktekens een einde komt aan de periode van zwijgen over dat wat in de Indiëtijd is gebeurd. Daartoe draagt, schetste ook burgemeester M. L. Everaers van de gemeente Noord-Beveland, de pu bliciteit over de dit jaar vierhonderd jaar bestaande handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan wellicht bij. „Dat is positief, tenminste voor zover er voor zichtigheid en zorgvuldigheid wordt be tracht. Want met de wetenschap van nu is het altijd gemakkelijker te oordelen over de situatie en de feiten van toen", aldus Everaers. De onthulling ging gepaard met het ceremonieel vlaghijsen en een kransleg- ging- Muzikant Kaaisteker eerste op topconcours ARNHEM - Eddy Kaaisteker uit Wilhelminadorp heeft zater dag tijdens het KNFM topcon cours voor solisten en kleine en sembles in Arnhem een eerste prijs met onderscheiding ge wonnen in de sectie D, multi- percussion. Kaaisteker kreeg die eer voor zijn uitvoering van Multitudes van L. Camp. Met de 54 punten die de jury hem gaf, kwam de muzikant van Euphonia uit Goes, net een puntje tekort om deel te mogen nemen aan het Nederlands kampioenschap. Daar deed hij twee keer eerder wel aan mee. In 1998 werd hij Nederlands kampioen in de sec tie C, kleine trom. Vorige jaar behaalde hij dezelfde hoogte op niveauD. Speel-o-theek opent na brand WEMELDINGE - Speel-o- theek 't Ruul-uus in Wemeldin- ge opent woensdagmiddag 19 april weer haar deuren. Op 1 januari werd de speel-o- theek getroffen door een brand, waardoor het noodgedwongen enkele maanden gesloten was. De heropening vindt plaats om 13.30 uur. Twee uur lang kunnen kinderen gratis grabbelen, op een luchtkussen springen, por tretten tekenen en zich laten schminken. (Advertentie) nieuwe muziek KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG woensdag 12 april 21.00 uur slam bam Een choreografie 'dansklanken' van Marie-Cecile DE BONT In Slam Bam zijn de vier dansers muzikanten, zijn bewegingen ritmiek, en is dans slagwerk. Yannis KYRI AKI DES muziek Ayelet HARPAZ stem Toegang f 30 Donateur Nieuwe Muziek f 20 salonconcerten j.s. bach 15T/M 24 APRIL 2000 Inrichting: Geer Pouls, Piet Dieleman Affiche: Natasja Boezem info: 0118-623650 of internet www: zeelandnet.nl/cnmzld door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Linda Riel van scholengemeenschap Nehalen- nia uit Middelburg en Brechje Merckx van het Reijnaertcolle- ge uit Hulst zijn zaterdag niet in de prijzen gevallen tijdens de fi nale van de Public Speaking Competition in Zeist. Voor hun deelname aan de wed strijd ontvingen zij boeken van de British Council en een poster van de Public Speaking Compe tition. In Zeist streden zaterdag acht deelneemsters om de Rose Bowl, de wisselbokaal voor de school die de beste spreker levert. De eerste prijs ging naar Nikki Damen van de openbare scho lengemeenschap Wolfert van Borselen in Rotterdam. De tweede plaats was weggelegd voor Saskia Peels van het Titus Brandsma College in Dor drecht. Zij mogen in de tweede week van mei samen naar Lon den waar zij meedoen aan de in ternationale finale. De jury keek tijdens de finale naar de inhoud van de speech, het oogcontact met de zaal en het gebruik van de stem. „Dit was de dertiende keer dat we een finale Public Speaking had den". vertelde secretaris Hilde- gard Bakx-van Kuilenburg van het Genootschap Nederland- Engeland. „En het was de eerste keer dat we in Zeeland een voor ronde hielden. Dan is het na tuurlijk schitterend als er meteen twee meisjes de finale halen. Ook al hebben de twee deelneemsters uit Zeeland niet gewonnen, ze horen wel bij de beste acht van Nederland." Studiehuis Volgens Bakx-van Kuilenburg wordt in het Studiehuis steeds meer de nadruk gelegd op de Engelse spreekvaardigheid. Linda Riel kreeg er dankzij haar deelname aan de Public Spea king Competition zelfs studie punten voor. Zij sprak over Juliet evolving from man totivo- man. Brechje Merckx vertelde over Men and the media. Aan de finale namen dit jaar alleen meisjes deel. Volgens de secreta ris van het genootschap was dat puur toeval. door Inge Heuff SCHARENDIJKE - De Vereni ging Sport Gehandicapten d'Antilopen heeft zaterdag in de Putmeet in Scharendijke een open dag gehouden. De opzet was meer mensen kennis te la ten maken met de mogelijkhe den die de vereniging biedt aan minder validen. Daarnaast is de vereniging naarstig op zoek naar nieuwe leden voor haar basketbalteam. „Door omstandigheden zijn en kele mensen van het basketbal team uitgevallen", legt de voor zitter van d'Antilopen, Dirk Groenendijk, uit. „Daardoor is onze deelname aan de landelij ke competitie in het gedrang ge komen. We moeten er zo'n vier spelers bij hebben om mee te kunnen blijven doen." De bas ketballers spelen het spel in de rolstoel, maar dat hoeft niet te betekenen dat de spelers in het dagelijks leven ook de hele dag in de rolstoel doorbrengen. Groenendijk: „Het gaat hier na tuurlijk wel om mensen met een lichamelijke handicap, maar die is niet altijd even zichtbaar. Zelf heb ik een enkel die op slot zit. Op zich zie je daar niets van, mede dankzij aangepast schoei sel. Maar basketballen als een volledig valide speler kan ik niet." Groenendijk speelt overi gens zelf geen basketbal; hij houdt het bij badminton. De sportvereniging speelt elke donderdagavond in de Putmeet in Scharendijke. Van half zeven tot acht uur 's avonds kunnen er diverse sporten beoefend wor den. Na dat tijdstip is de zaal gereserveerd voor het basket balteam. De vereniging bestaat momen teel uit ruim vijftien actieve le den. Daar zit geen jeugd bij, maar wat Groenendijk betreft komt die er wel. De huidige le den komen zowel van Schou- wen-Duiveland als van Goeree- Overflakkee. Dat is best uniek, vindt de voorzitter. „Er zijn wel meer sportverenigingen voor li chamelijk gehandicapten, maar iedereen blijft in zijn regio."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25