Meeste pompen technisch in orde Onkruid te lijf met niets meer dan vuur of zout PZC 14 Borsele beloont ideeën om fijner te wonen 1 1 5= - V Vakbonden eisen zelfstandig Den Berg in stichting Arduin Omwonenden bang voor woontoren Middelburg verwerpt bezwaren tegen asielzoekerscentrum - Vlissings ziekenhuis moet tweede geriater maar zelf bekostigen zeeland Paaslunch in De Schutse In veel Schouwse tankstations is geen vergunningenboek aanwezig dinsdag 4 april 2000 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Sociale vernieuwing, bottem-up, maatschappelijke activering. Noem het zoals je het noemen wilt; de gemeente Borsele heeft er in ieder geval geld voor gere serveerd. 'Idee in actie' hebben ze het ge noemd en het komt erop neer dat als mensen iets willen om hun directe woonomgeving te verbeteren, als ze met méér zijn en er hun'schouders onder wil len zetten, dat dan de gemeente bijspringt. Het idee voor de actie komt van PvdA-raadslid H. Uitterhoeve, die er een initiatiefvoorstel voor indiende. De gemeente raad nam het over en maandag overhandigde wethouder F. Tollenaar van welzijn het eer ste campagne-affiche aan Uit terhoeve. De wensen van dorpelingen kunnen heel simpel zijn, zoals vaak blijkt tijdens werkbezoe ken van het college van burge meester en wethouders aan de kernen. Ze willen wel een bankje voor het dorpshuis; er ligt zoveel zwerfvuil in de plantsoenen of er wordt hier of daar hinderlijk aan auto's ge klust. En of de gemeente daar nou eens iets aan kan doen. Uitterhoeve; ..In die benade ring duurt het een eeuwigheid voor er wat aan gebeurt. Als mensen zelf initiatieven ne men, kan het zo voor de bakker zijn. Nu kunnen dorpsbewo ners naar ons toe komen met de vraag of we een bankje willen helpen zetten, of we gereed schap kunnen leveren voor een opruimactie of dat we mis schien een plekje kunnen aan wijzen om aan auto's te klus sen. waar niemand er last van heeft. Voorlopig is 45.000 gul den beschikbaar om direct op dat soort vragen te kunnen in spelen. Eigenlijk is dit één van de zeldzame gevallen waarin we streven naar een wachtlijst. Er kunnen niet genoeg van der gelijke initiatieven komen, want het betekent dat mensen samen wat in de samenleving voor elkaar willen boksen." De gemeente geeft hulp voor een minimumbedrag van 625 gulden en maximaal voor 3.750 gulden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De technische voorzieningen van de meeste tankstations op Schouwen- Duiveland zijn in orde. maar in veel gevallen ontbreken de certificaten voor verscheidene onderdelen van de bedrijfsvoe ring. Dat blijkt uit een onder zoek van milieu-inspecteurs van de gemeente. Op de tank stations moeten op korte termijn alle vergunningen aan wezig zijn, gebundeld in een zo geheten installatieboek, zoals de milieuwetgeving dat voor schrijft. De milieu-inspecteurs van de gemeente Schouwen-Duive- land hebben vrijdag het onder zoek bij alle 24 pomphouders in de regio afgerond. „Over het al gemeen voldoen de tankstations op Schouwen-Duiveland rede lijk aan alle technische eisen." Dat concludeert medewerkster A Scheers van de afdeling milieuzaken op basis van de ge gevens van het onderzoek. Al- BURGH-HAAMSTEDE - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen, houdt op dinsdag 11 april een paaslunch in dorps huis De Schutse in Haamstede. Tijdens de bijeenkomst wordt tevens een modeshow verzorgd door modehuis Marita uit Zie- nkzee. De paaslunch begint om 12.00 uur. leen met de beschikbaarheid van de installatieboeken is het mis. De betrokken ondernemers zijn inmiddels via een brief op de hoogte gebracht van de bevin dingen van het onderzoek. Ze krijgen een week de tijd om za ken die volgens de inspecteurs niet deugen, op orde te brengen. Vanaf volgende week maandag maken de milieu-inspecteurs een volgende ronde langs alle tankstations op Schouwen- Duiveland en dan moet alles goed zijn. Afschriften van de brieven van de gemeente aan de pomphou ders moeten uiterlijk 10 april binnen zijn bij P van Gemert van het Zeeuws coördinatie punt van het grootscheepse onderzoek. De Landelijke Coördinatie Commissie Milieu-inspectie (LCCM) wil namelijk voor 15 april alle bevindingen in bezit hebben. Gebakken lucht Scheers toonde zich maandag verbaasd over de volgens haar vroegtijdige conclusie van het ministerie van Verkeer, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM), dat tientallen Zeeuwse tankstations niet voldoen aan de milieuregels. „Volgens mij is dat meer gebakken lucht dan een onderbouwde conclusie. Wij hebben hier in de gemeente net het onderzoek afgerond en zijn nu bezig met de verdere uit werking." Volgens woordvoerster M. van Pasen, van de afdeling voorlich ting van het ministerie van VROM, gaat het echter niet om een voorbarige conclusie, maar om de resultaten van een onder- t» - 1 -liilf jL V - gg: J De technische voorzieningen van de meeste tankstations op Schouwen-Duiveland zijn in orde. zoek dat vorig jaar juli is uitge voerd door de Inspectie Milieu hygiëne van het ministerie van VROM. Uit dat onderzoek kwa men de Zeeuwse brandstofver kopers als minst milieuvriende lijk naar voren. Van Pasen erkent dat het onder zoek het beeld van een jaar gele den schetst. „Er is sinds die tijd niet stilgezeten. Via de Lande lijke Coördinatie Commissie Milieu is een traject ter verbete ring van de situatie in gang ge zet en dat levert nu wellicht re sultaten op." Landelijk is al in 1991 een werkplan gepresen teerd om de pompen aan te pas sen ten gunste van het milieu. Sinds half vorig j aar moeten alle tankstations in Nederland vol door Roelf Reinders GOES - De vakbonden NU'91, CFO en AbvaKabo willen dat Huize Den Berg in Goes een zelfstandige status krijgt bin nen stichting Arduin. Op de Goese locatie voor verstande lijk gehandicapten moet een aparte directeur komen met dezelfde bevoegdheden als de huidige directeur P. van den Beemt. Volgens M. van Erp van de ver- pleegkundigenbond NU'91 vol gen de bonden met deze eis de conclusie van de vertrouwens commissie bij de Goese Arduin locatie. Op basis van gesprek ken met personeelsleden con cludeert deze commissie dat Den Berg een status aparte bin nen Arduin moet krijgen met een nieuwe manager die zo zelf standig mogelijk moet kunnen werken. De ondernemingsraad van Ar duin onthoudt zich voorlopig van commentaar over het rap port van de vertrouwenscom missie. De raad laat via burge meester J. Lonink van Sas van Gent weten dat de commissie slechts met personeel heeft ge sproken. Zij wil eerst nog met directeur Van den Beemt pra ten. Lonink zit als onafhanke lijk voorzitter het overleg voor tussen de bonden, ondeme mingsraad en Arduin. De vertrouwenscommissie is in gesteld na overleg tussen dez partijen. Den Berg-medewer kers konden anoniem hun ga spuien over het management Van Erp zegt dat hij 'behoorlijH is geschrokken' van het rappon van de vertrouwenscommissie „Het liegt er niet om." Op de tails wil hij voorlopig 'in het be lang van personeel en cliënten niet ingaan NU'91 heeft steed beweerd dat het managemen het personeel manipuleert. Raadplegen Leden van NU'91 hebben ziel maandagavond al achter de ei van de bonden geschaard. Dez bond wil dat er bij een zelfstan dig Den Berg binnen Arduin eei aparte ondememingsraai komt. CFO en AbvaKabo moe ten hun leden nog raadplegen Er is al wel afgesproken dat Ar duin twee weken de tijd krijg over de eisen van de bonden n< te denken. Voorzitter Lonink van het over leg tussen bonden, OR en Ar, duin zegt dat er nog steeds spra ke is van een 'broos vertrouwen tussen de bonden en de gehandi captenstichting. „Er is nog eej lange weg te gaan voordat ei weer vertrouwen en goede com municatie is." foto Marijke Folkertsma. doen aan een aantal milieuei- sen. Naast een vloeistofdichte vloer, goedgekeurd door het bu reau KI WA. is een dampre- tourinstallatie verplicht. Dat is een installatie die schadelijke koolwaterstoffen opvangt. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van de Valc- keslotlaan in Goes zijn ge schrokken van de ideeën om bij verpleeghuis Ter Valcke een woontoren te realiseren. De hoogbouw - gedacht wordt aan twaalf etages - kan hun woon genot ernstig aantasten, zo lie ten zij maandagavond in de commissie ruimtelijke ordening weten. De woontoren is onderdeel van de ingrijpende nieuwbouw- plannen van Ter Valcke. Daarbij wordt op het huidige terrein de komende jaren een compleet nieuw verpleeghuis gebouwd. Mede om de plannen te kunnei financieren verkoopt Ter Valcke een deel van haar perceel aan woningbouwvereniging RWS Die wil aan de Valckeslotlaai een smalle woontoren met een kleine veertig appartementen voor senioren realiseren. De toekomstige bewoners van de appartementen kunnen ge bruik maken van de zorgvoor zieningen van het verpleeghuis Omwonenden noemden woontoren tegenover hun wo ning gisteravond 'visuele ver ontreiniging' en zeiden bang te zijn voor onder meer waardi mindering van hun huizei schaduwwerking en inbreuk hun privacy. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg wijzen de bezwaren af die zijn ingediend tegen de komst van een asielzoekerscen trum op het Arduinterrein aan de Koudekerkseweg. Volgens het college wordt het terrein goed ingedeeld en goed ontslo ten voor allerlei soorten verkeer en is maar een klein percentage van de Stromenwijk bang dat de wijk erop achteruit gaat met de komst van zeshonderd vluchte lingen. Zes bewoners hadden een bedenking ingediend tegen de wijziging van het bestem mingsplan. De gemeenteraad van Middel burg besloot in september vorig jaar m te stemmen met de bouw van een nieuw asielzoekerscen trum. Dat vervangt de twee be staande centra aan de Kruitmo- lenlaan en de Zuidsingel. Beide AZC's voldoen niet meer Het college verwacht dat het nieuwe centrum aan de Koude kerkseweg geen overlast ver oorzaakt. De bewoners wonen al enige tijd in Middelburg en zullen zich lopend, met de fiets of met het openbaar vervoer naar het centrum begeven. Het Arduinterrem wordt na de bouw ontsloten via de Stromen- weg. Ook de veertig werkne- Speciale dienst MIDDELBURG - In de Morgen- sterkerk in Middelburg is zon dag 9 april om 14.30 uur een kerkdienst waarbij muzikale medewerking wordt verleend door Second Change en The Key Singers. De dienst wordt geleid door ds. Van de Dool. Paaszangavond in Saronkerk Oostkapelle OOSTKAPELLE - In de Saron kerk in Oostkapelle wordt za terdag 15 april een paaszang avond gehouden. Aan de muzikale avond werken zangvereniging Oostkapelle Soli Deo Gloria, Jeugdkoor Klein Gloria, Schoolkoor Cal- vijn College en het Instrumen taal ensemble Musica Juventa mee. Het orgel wordt bespeeld door Simon van Keulen. De uit voering begint om 19.30 uur. mers van het AZC zullen daar gebruik van maken. De ontslui ting naar de Merwedestraat is alleen bedoeld voor voetgan gers en fietsers en krijgt beveili gingscamera's. B en W overwegen nog een derde toegangsweg voor voetgangers en fietsers naar de Koudekerk seweg. De bezwaarmakers hebben vooral moeite met het grote aan tal asielzoekers dat gehuisvest wordt in het te bouwen cen trum. Zij vinden dat de Stro menwijk te klein is voor de op vang. Daarnaast voorzien zij problemen met de ontsluiting. Buurtbewoner R. Melse diende een plan in voor een alternatieve indeling. Indeling Het Arduinterrein wordt ver deeld in gebieden voor AZC, ou derenwoningen en Arduin. Het asielzoekerscentrum komt te staan op de fundering van de bestaande gebouwen. De voor gestelde indeling, aldus het col lege, wijkt niet veel af van de si tuatie ten tijde van de bewoning door Arduin-cliënten. De asiel zoekers worden gehuisvest in tachtig semi-permanente wo ningen van twee verdiepingen. Tussen het AZC en de voorzie ningen van Arduin komt een hek. B en W wijzen het alternatieve plan van Melse van de hand. Hij heeft volgens het college geen rekening gehouden met extra sloopkosten. De andere indeling van woonblokken gaat volgens B en W ten koste van de over zichtelijkheid. Leefbaarheid De gemeente is niet bang dat de bouw van het AZC gevolgen heeft voor de leefbaarheid. Tij dens bewonersavonden kwa men er nauwelijks reacties. Uit een telefonische enquête is ge bleken dat ongeveer dertig pro cent denkt dat de buurt erop achteruit gaat. Een aantal men sen denkt dat er te veel asielzoe kers in één centrum komen. Het college is het daarmee oneens. Ervaringen uit andere wijken hebben geleerd dat er geen extra overlast in die wijken is geko men. De bedenkingen komen van avond (dinsdag) aan de orde tij dens een vergadering van de commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Finan ciën die om 19.30 uur begint in het stadhuis. Preventief spuiten met chemische middelen mag niet meer. Inwoners zullen moeten wennen aan meer onkruid in straten en plantsoe nen. foto Marijke Folkertsma Raad heeft twijfels bij alternatieve bestrijdingsvormen door Ali Pankow ZIERIKZEE - De inwoners van Schou wen-Duiveland zullen eraan moeten wennen dat er straks meer onkruid tussen de tegels en in plantsoenen groeit. De ge meente mag geen chemische middelen meer gebruiken en moet andere methoden toepassen om het onkruid te bestrijden. De commissie grondgebiedzaken, open bare werken en milieu discussiërde maan dagavond uitgebreid over alternatieve mogelijkheden, zoals branden of borste len en de behandeling met wegenzout. Vooral over dat gebruik van zout beston den nogal wat twijfels binnen de commis sie. Zo informeerde fractievoorzitter H. de Vries van GroenLinks naar de mogelij ke nadelige invloed op het grondwater. Ook voorzag zij schade aan auto's door in werking van het zout. W. Jumelet (WD) was helemaal niet en thousiast over de voorgestelde alternatie ven. Volgens hem komen bij het branden van onkruid gevaarlijke afvalstoffen vrij, Borstelen heeft als nadeel dat er zware metalen in de grond komen door het afsl ij- ten van de stalen borstels en bij zoutbe- handeling tast het zout de wegen aan. Bo vendien verwacht hij dat de burgers zelf handelend optreden met middelen als chloor als ze niet tevreden zijn over de on- kruidbestrijding in hun woonomgeving. Content „Er moet dan een goede communicatie komen met die burgers", vond PvdA- woordvoerster E. Overbosch-de Reijger. Zij toonde zich overigens wel content met de drastische beperking op het gebruik van chemische middelen. „Geen beper king, er mag helemaal mets meer", stelde J. A van den Berge (RPF) vast. Volgens hem is er geen enkel bewijs dat het ge bruik van met-chemische middelen per definitie minder schadelijk zou zijn voor het milieu dan toepassing van chemische middelen. Voor C. J. Geluk (D66) leverden de voor stellen nogal wat vragen op. Ze infor meerde naar de uitspoeling van zout in het rioolstelsel. Ook memoreerde ze dat proe ven met alternatieve bestrijdingsmetho- den in de voormalige gemeenten Wester- schouwen en Brouwershaven in 1996 niet geweldig geslaagd waren. Ook Jumelet herinnerde aan die eerdere proeven en wees een nieuw experiment dat 25.000 gulden moet kosten, resoluut van de hand. P van der Meide (SGP/GPV) vond dat de gemeente al jaren eerder had moeten anti ciperen op het veranderende rijksbeleid ten aanzien van onkruidbestrijding. Vol gens hem zijn er nu geen andere mogelijk heden dan gebruik te maken van de voorgestelde alternatieven. Uiteindelijk gingen de overige commissieleden daarin mee. Wethouder G. J. van der Velde-de Wilde (WD) erkende dat bij de aanleg van plantsoenen en woonomgeving in de toe komst rekening moet worden gehouden met de nieuwe regels ten aanzien van on kruidbestrijding. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen moet een tweede geriater uit eigen zak blijven betalen. Dat is het gevolg van een uitspraak, die de Raad van State onlangs deed over de uitbreiding van deze af deling voor intensieve medische ouderenzorg. Het ziekenhuis Walcheren wor stelt al jaren met de afdeling ge riatrie. Deze zorg aan ouderen is duur. maar omdat de bevolking in Zeeland meer dan gemiddeld vergrijst, zeer gewenst. Al in 1995 had het ziekenhuis aan de Raad van State gevraagd na te gaan of er middelen voor een tweede geriater vrijgemaakt konden worden. De Raad moest zich buigen over een besluit van minister Borst (Volksgezond heid) die een verzoek voor een tweede geriater in Vlissingen eerder afwees. In de hoop op een goede afloop nam het ziekenhuis in 1996 een tweede geriater in dienst De Raad van State heeft vorige week laten weten zich niet over de zaak te kunnen uitspreken, omdat sinds 1995 de regelge ving te veel veranderd is. Domper G. A Bogaerts, directeur van het Vlissingse ziekenhuis, is zeer teleurgesteld. „We ver wachtten destijds bij de aan stelling van de tweede geriater dat er wel een oplossing zou komen. Nu blijkt dat we deze geriater zelf moeten betalen; dat is zeker een domper te noe men." Volgens Bogaerts loopt het ziekenhuis nu 'enige tonnen' mis. Formeel kan het ziekenhuis nog in beroep gaan tegen het besluit van de Raad van State. Bogaerts verwacht daar weinig van. „We doen het dan ook niet, want dat gaat te veel in de kosten lopen." Ook de fusie met het Oosterl schelde ziekenhuis in Goes, kan volgens de directeur geen soe laas bieden. „Dat verandert niets aan deze kwestie." Het besluit heeft niet tot gevolg dat de directie een geriater naai huis stuurt „Het is wel bewezen dat éé;n geriater in ons zieken, huis het werk niet aankan. Het ziekenhuis, dat toch al be: schikt over 'een krap budget' moet intern een oplossing zoe ken. „We hebben gelukkig een groot deel eigen bestedings ruimte." Van welke afdeling hei geld uiteindelijk komt, is nog niet bekend. V eront waardigd De directie was eerder blij met een uitspraak van minister Borst dat het het ziekenhuis vrij stond om de afdeling geriatrie van de eerste naar de vierde ver dieping te verhuizen. Nu is zij echter verontwaardigd dat dé Raad een besluit van dezelfde minister om geen geld voor een tweede geriater te geven, er kent. Bogaerts noemt de situatie bizar, maar de besluiten zijn volgens hem niet met elkaar te vergelijken. De perikelen rond de enige af deling geriatrie in een Zeeuws ziekenhuis worden door de pro vinciale politiek nauwlettend gevolg. Na de verhuizing naar de vierde verdieping was de kri tiek op het ziekenhuis groot. De directie zou te weinig waarde hechten aan het behoud van de geriatrie voor Zeeland. Bogaerts spreekt nu over een gezamenlijk belang met de pro vincie. „We hebben gedeputeer de G. de Kok (PvdA, gezond heidszorg) dan ook op de hoogte gebracht van het besluit van de Raad van State." /HAT U IEMAND VEAT "REGELEN"/ OF BELT U ONS ZELF? pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naar eindprodukt! het idee levert u: uit uw hoofd, vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tas tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.: 0111 - 450026 fox 0111 - 450031

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30