Begrenzer verplicht op alle trucks nog e^s regen Netanyahu's wacht vervolging PZC EU ziet brood in militair gebruik navigatiesysteem Dutchbatter zag Kroaten in Srebrenica buitenland EU-ministers akkoord met snelheidsmaatregel lichte vrachtwagens Op wacht www.touchnet.nl Britse spionnen springen slordig met geheimen om kregen en woensdag 29 maart 2000 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Onder de mannen die in 1995 Srebrenica onder de voet liepen, waren militairen in Bosnisch-Kroatische unifor men. Dit zei de Nederlandse korporaal David Vaasen giste ren voor het Joegoslavië-Tribu- naal. Vaasen zei dat hij mannen met de letters 'HVO' op hun uniform had gezien. Rechter Rodrigues wees hem erop dat dit de afkor- ting voor de Bosnisch-Kroati sche militie is, terwijl de mos limenclave werd veroverd door de Bosnische Serviërs. „Weet u het zeker?", vroeg de Portugees. Vaasen bleef bij zijn verklaring De Dutchbatters hadden im mers les gehad om de verschil lende uniformen van elkaar te onderscheiden, Op het moment van de val van de moslimenclave waren de Bosnische Kroaten officieel de bondgenoten van de Bosnische moslims tegen de Serviërs. In de wandelgangen van het tribu naal werd druk gespeculeerd. Zouden de Serviërs ook unifor men van de Bosnische Kroaten hebben gestolen, zoals ze dat met de Dutchbatters hadden ge daan? Het was de tweede dag van de getuigenis van Vaasen in de gen ocidezaak tegen de Bosnisch- Servische generaal Krstic. De korporaal vertelde hoe hij op 14 juli voor het laatst de inmiddels door bewoners verlaten stad Srebrenica bezocht. ,Ik zag ver schrikkelijke dingen op mijn weg terug naar Srebrenica", al dus Vaasen. Enkele honderden meters van Potocari lagen links en rechts van de weg lijken. ,,Toen we dichter bij de stad kwamen, vonden we mannen, vrouwen, kinderen, van alles." In Srebrenica ging hi] naar de 'zwarte markt' waar tijdens de omsingeling van de enclave van alles werd verhandeld. „Overal lagen lichaamsdelen, veertig of vijftig lijken van burgers, de meesten vrouwen en kinderen, maar weinig mannen." Radislav Krstic kwam in Vaas- ens getuigenis niet voor. De vol gende Nederlandse getuige, voor zijn eigen bescherming aangeduid als 'F, heeft Krstic wel twee keer in Potocari ge zien, op 11 en 12 juli 1995. F was de eerste Dutchbatter die Krstic in de rechtszaal identifi ceerde. Hij liet vervolgens foto's van lijken zien die hij 'met ge vaar voor eigen leven' heeft ge maakt bij Potocari. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Lichte vrachtwa gens moeten worden uitgerust met een snelheidsbegrenzer. De ministers van Transport van de Europese Unie hopen daarmee de wegen veiliger maken. Nederland krijgt brede steun voor zijn voorstel alle trucks te voorzien van een speciale bui tenspiegel die de befaamde 'do de hoek' verkleint. Die spiegels kosten volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat circa vijfhonderd gulden per stuk. De EU-ministers gingen giste ren akkoord met alle plannen van de Europese Commissie om de verkeersveiligheid te vergro ten. Momenteel verliezen jaar lijks ruim veertigduizend men sen het leven in het verkeer. De Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - wil dat aantal binnen tien jaar met een kwart terugdringen. Vanaf 3,5 ton Voor vrachtwagens zwaarder dan twaalf ton is een snelheids begrenzer (negentig kilometer per uur) nu al verplicht. De Commissie zal de komende maanden een soortgelijke regel voor lichtere bedrijfswagens uitwerken. Europees Commis saris De Palacio (Transport) denkt aan alle trucks vanaf 3,5 ton. waarbij de snelheidslimiet via de begrenzer op 105 kilome ter per uur wordt gesteld. In Eu ropa rijden circa drie miljoen xleine trucks rond, waarvan 250.000 in Nederland. Een be grenzer kost tussen de duizend en vijftienhonderd gulden, een bedrag dat kan worden terug verdiend door het lagere brand stofverbruik. Leger Sri Lanka verwoest boten Tamil-rebellen COLOMBO - De marine en luchtmacht van Sri Lanka heb ben gisteren vijf boten van de Tamil-Tijgers vernietigd waar mee werd geprobeerd guerrilla strijders af te zetten bij de Oli fantenpas De pas is een strategische ver binding tussen het schiereiland Jaffna en de rest van Sri Lanka. De Tamil-Tijgers beweren aan voerlijnen naar de Olifantenpas en de nabijgelegen Yakach- chipas te hebben afgesneden. Volgens legerwoordvoerder J.D.A Gunasekera zijn bij de gevechten sinds zondagavond 52 soldaten gesneuveld en 275 gewond geraakt. De verliezen van de rebellen werden door het leger op 150 gesteld, maar de Tijgers zelf spraken van slechts vier gesneuvelden. Het Thaise leger bevestigde on dertussen dat de Tijgers op het bekende Thaise toeristeneiland Phuket een soort basis hebben, in de vorm van een transportbe drijf annex visserij. Het bedrijf dient mogelijk als dekmantel voor de smokkel van wapens. AP/RTR/DPA Kerken werken aan vredesplan voor Molukken JAKARTA - De protestantse kerken in Indonesië willen sa men met de Rooms-Katholieke Kerk en de moslims het initia tief nemen tot een vredesplan voor de Molukken. Het initiatief van de 74 leden van de Indonesische Raad van Kerken (PGI) moet de strijd tus sen christenen en moslims op de eilanden beëindigen. Dat zei secretaris-generaal J. Pattiasina van de PGI, zelf een Molukker, gisteren. „We hopen dat we met onze voorstellen de partijen in het conflict ervan kunnen overtuigen dat zij een einde moeten maken aan deze tragedie", zei hij. Bij nieuwe gewelddadigheden tussen christenen en moslims op de Molukken kwamen gisteren zeker 41 mensen om het leven. De politie deelde mee dat de rel len plaatshadden in Galela, een stad op het eiland Halmahera in het noorden van de Indonesi sche eilandengroep. Volgens de commandant van Galela is het leger er nog niet in geslaagd de orde in de stad te herstellen. Het conflict op de Molukken heeft in het afgelopen jaar zeker aan 1700 mensen het leven ge kost. EPD/EFE Op verzoek van minister Nete lenbos (Verkeer) stelt de Com missie een aanbeveling op - geen verplichting - om vrachtwagens uit te rusten met een extra bui tenspiegel voor beter zicht bij inhaalmanoeuvres. In Neder land krijgen transporteurs 100 subsidie als aanmoedi ging voor het aanschaffen. De Palacio gaat samen met haar collega Liikanen (Onderne mingsbeleid) eisen stellen aan autofabrikanten om wagens veiliger te maken voor fietsers en voetgangers. Het gaat om de door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie onderzoekt of het geplande sa telliet-navigatiesysteem Gali leo ook voor militaire doelein den gebruikt kan worden. Als dat het geval blijkt te zijn, krijgt Europa de mogelijkheid op eigen kracht precisiebom men te gooien. De kosten voor het lanceren van de benodigde 16 tot 21 satellieten bedragen circa 6,6 miljard gulden. Galileo was aanvankelijk alleen bedoeld om het weg-, en water en luchtverkeer snel en efficiënt langs files en blokkades te lei den. Het is tevens een ideaal hulpmiddel voor elektronische tolheffing en een wapen voor de politie tegen smokkelaars. Gali leo is daarmee het Europese antwoord op het GPS (Global Positioning System) van de Ver enigde Staten en de Russische variant Glonass. Door de Kosovo-oorlog is het debat aangezwengeld over de militaire mogelijkheden van Galileo. Bij de bombardemen ten op Servische doelen was de NAVO geheel afhankelijk van de inlichtingen uit de VS. De EU-ministers van Transport willen snel duidelijkheid over de nieuwe kansen die Galileo biedt. Zij vroegen gisteren de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Unie, een overzicht van de kos ten en de baten van een eventu eel militair gebruik van de sa tellieten. „Wij krijgen steeds sterkere aanwijzingen over de defensiedoeleinden van Gali leo. Daarom is snel opheldering vereist", aldus minister Nete lenbos (Verkeer) na afloop van ontmoeting met haar collega's. De Europese ministers van De fensie hebben zich nog niet over de kwestie uitgelaten. Op dit moment gebruiken rege ringen, bedrijven en burgers in Europa het Amerikaanse GPS. De VS spelen uit nationale vei ligheidsoverwegingen de gege vens aan hun klanten door met een marge van een tiental me ters. Je kunt er geen kruisraket mee programmeren", waar schuwt een diplomaat. DeAme- (Advertentie) Website? Reclame? CD-Rom presentatie? Netanyahu en zijn vrouw. foto Ruth Fremson/AP van onze redactie buitenland TEL AVTV - De Israëlische po litie heeft gisteren de openbare aanklager geadviseerd oud premier Netanyahu en zijn vrouw Sara gerechtelijk te vervolgen. Netanyahu wordt ervan be schuldigd dat hij steekpennin gen heeft aangenomen, fraude heeft gepleegd en de goede naam van overheidsdienaren heeft geschaad. Zijn vrouw wordt van diefstal beticht. Na een maandenlang vooron derzoek denkt de Israëlische politie over voldoende bewij zen te beschikken voor de ver volging van Netanyahu. Moshe Leon, directeur-gene raal van het ministerie van Algemene Zaken onder Ne tanyahu, en een van diens me dewerkers, Ezra Sidofmoeten volgens de politie eveneens te rechtstaan. Netanyahu ont kent alles en zegt dat de politie al voor het onderzoek begon, vastbesloten was hem voor het gerecht te slepen. Volgens de politie heeft het echtpaar Netanyahu illegaal zevenhonderd geschenken in ontvangst genomen, met een totale waarde van meer dan 100.000 dollar 220.000). Het ging om cadeaus die de pre mier in zijn functie ontving en die eigendom van de staat wa ren geworden. Een aantal van de geschenken is later aange troffen in het huis van de Ne tanyahu's. Kroongetuige in de zaak tegen de Netanyahu's is Avner Ame- di, eigenaar van een verhuis bedrijf in Jeruzalem. Volgens de politie hebben andere ge tuigen Amedi's verklaringen bevestigd en de lezing van de Netanyahu's naar het rijk der fabelen verwezen. Amedi zou 'een lange relatie van nemen en geven' met het premiers echtpaar hebben onderhou den. Zo zou hij voor meer dan 100.000 gulden werkzaamhe den hebben verricht in het huis van het echtpaar zonder daar voor een rekening in te dienen. Uiteindelijk stuurde Amedi, op aanraden van Netanyahu, een rekening van meer dan 200.000 gulden naar het mi nisterie van Algemene Zaken. De rekening was van toepas sing op privé-werkzaamheden die hij de voorgaande acht jaar voor Netanyahu had verricht, maar werd gepresenteerd als een uitgave ten behoeve van de staat. De ex-premier wordt er ook van verdacht Amedi onder druk te hebben gezet nadat verhalen over de affaire in de media waren verschenen. Le on en Sidof zouden Netanyahu hebben 'gedekt'. Sara Ne tanyahu heeft volgens de poli tie geprobeerd Algemene Zaken ertoe te bewegen te be talen voor Amedi's werk. Volgens deskundigen kan Ne tanyahu maximaal zestien jaar cel tegemoet zien, als hij schuldig wordt bevonden. Zijn vrouw kan maximaal zes jaar krijgen. GPD/RTR vorm van de bumper, de motor kap en de voorruit waardoor letsel bij een ongeval beperkt wordt. GPD GROZNY - Een Russische soldaat houdt vanuit een verwoest gebouw een oogje in het zeil in het centrum van Grozny, de hoofdstad van Tsjetsjenië. Alhoewel het Russische le ger beweert oppermachtig te zijn in de opstandige republiek, worden Russische militairen geregeld overvallen door groepjes Tsjetsjeense guerrilla's. Volgens geruchten zou een grote groep rebellen gisteren Grozny zijn binnengeglipt. foto EPA rikanen zelf hebben informatie tot op de tien centimeter nauw keurig. Nadeel voor de EU is verder dat Washington desge wenst GPS tijdelijk uit kan schakelen, zoals tijdens de Golfoorlog gebeurde. Galileo zou de EU op eigen be nen en gelijk niveau tegenover de VS plaatsen. Netelenbos be nadrukte dat de lancering van de satellieten tevens van groot belang is voor de ontwikkeling van nieuwe technologie. Rus land is zeer geïnteresseerd in deelname aan het EU-systeem. De lidstaten twijfelen over de samenwerking met Moskou. De kosten van Galileo worden geraamd op 6,6 miljard gulden. Het is de bedoeling dat het be- drij fsleven de helft hiervan voor zijn rekening neemt, de lidsta ten en Brussel betalen de rest. Eind dit jaar moet het definitie ve ja-woord vallen, waarna de satellieten ontworpen en ge bouwd kunnen worden. GPD Tientallen lijken gevonden in huis van sekteleider RUGAZI - Onderzoekers heb ben gisteren onder de vloer van de woning van ex-priester en sekteleider Dominic Katariba- bo in de Oegandese stad Rugazi de lichamen gevonden van tien tallen mensen. Tegen het einde van de middag waren 28 lijken geborgen, maar vermoedelijk zijn er nog veel meer in het huis. De autoriteiten gelastten het onderzoek op grond van inlich tingen van een neef van Katari- babo. De voormalige geestelijke kwam vermoedelijk tien dagen geleden om bij een brand. De politie nam een kijkje in de tien kamers tellende woning en ont dekte vers gestort beton in een ontvangstvertrek. Gevangenen groeven vervolgens de 28 licha men op, waaronder ten minste drie kinderlijkjes. Maandag waren de lichamen geborgen van 73 onbekende mannen, vrouwen en kinderen, die waren verborgen in een sui kerrietveld op het terrein van Kataribabo's woning. Alle do den waren vermoedelijk lid van de Beweging voor Herstel van de Tien Geboden van God, een sekte die werd geleid door de ge- excommuniceerde rooms-ka- tholiek Joseph Kibweteere en Cledonia Mwerinde. Zij worden gezocht in verband met de dood van ten minste 590 sekteleden. De Oegandese autoriteiten heb ben gisteren aangekondigd In terpol in de arm te willen nemen om de sekteleiders op te sporen. AP/AFP/RTR/DPA Russische kernreactoren onveilig MOSKOU - Dertig van de 112 kernreactoren in Russische on derzoekscentra zijn zo oud en slecht onderhouden dat er ge makkelijk iets mee fout kan gaan, heeft de commissie die con trole uitoefent op de veiligheid van kerninstallaties gisteren gezegd. Commissievoorzitter Joeri Visjnevski zei dat de dertig reacto ren minstens dertig jaar dienst hebben gedaan en dat er alleen daarom al een grote kans op ongelukken is. Bovendien is er bijna geen geld beschikbaar voor onderhoud en wordt kern afval niet meer hergebruiktVorig deden zich negentig storin gen in de onderzoeksreactoren voor. AP Amman klaagt Arabieren aan AMMAN - Jordanië heeft gisteren 28 Arabieren a wegens terrorisme. Ze zouden banden onderhouden met de Saudische zakenman Osama bin Laden, die wordt verdacht van het steunen van terroristen. Dertien Jordaniërs, een Irakees en een Algerijn, zitten sinds december in hechtenis. Andere verdachte Jordaniërs, enkele Palestijnen en een Jemeniet zijn nog voortvluchtig. De verdachten hadden volgens een Jordaanse aanklager bomaanslagen willen plegen op Amerikaanse en Israëlische toeristen tijdens de millenniumwisseling. AP Nieuw lek in Roemeense mijn BOEKAREST - Bij een mijn in het noorden van Roemenië waaruit drie weken geleden tienduizenden tonnen met zware metalen vergiftigd water zijn gelekt, heeft zich het afgelopen weekeinde een nieuwe dambreuk voorgedaan. Zware regen en smeltsneeuw spoelden zondag een deel van de aarden wal weg bij de mijn in Baia Borsa. Gisteren werd in de rivier de Tisza bij Sighetu Marmatiei, 425 kilometer ten noordwesten van Boekarest, een concentratie lood aangetrof fen die twee maal boven de veiligheidsnorm van de Europese Unie ligt. De Roemeense regering heeft zware kritiek op de di rectie van de mijn, die niets heeft gedaan aan eerdere schade aan de damwand. AP Doden door aanvaring bij Zweden STOCKHOLM - Door een aanvaring tussen twee vrachtsche pen voor de Zweedse kust zijn gisteren vier Poolse beman ningsleden om het leven gekomen. In totaal vijftien opvaren den zijn gered, zo meldde de reddingsdienst uit het Zweedse Göteborg. De slachtoffers zijn afkomstig van het onder Liberiaanse vlag varende Deense schip Martina, dat is gezonken. Het Deense schip was met zeshonderd ton zoutzuur onderweg van Noor wegen naar Kopenhagen. Het andere vaartuig is de Werder Bremen. De Martina zou plotseling een draai van 180 graden hebben gemaakt waardoor het direct voor de boeg van de Werder Bre men kwam te liggen. Over eventuele milieuvervuiling was gisteravond nog niets bekend. RTR/ANP Hof veroordeelt justitie Turkije STRAATSBURG - Het Europese hof voor de mensenrechten in Straatsburg heeft gisteren Turkije tot twee keer toe veroor deeld wegens het schenden van het recht op leven. De uitspraken volgen op moorden in het zuidoosten van Tur kije op een journalist en een dokter die ervan werden verdacht banden te onderhouden met de verboden Koerdische Arbei derspartij PKK. De rechters veroordeelden het land tot het betalen van 77.000 pond (ruim 275.000 gulden) aan de nabe staanden van de slachtoffers. Het hof meent dat het onderzoek naar de moorden in 1993 op j ournalist Kemal Kilic van de verboden krant Ozgur Gundem en de arts Hasan Kaya, niet deugden. AFP door Harm Harkema LONDEN - James Bond maakt natuurlijk nooit fouten. Dat kan van de echte spionnen bij de Britse geheime diensten MI5 en MI6 niet gezegd worden. Zo blijken begin deze maand twee spionnen in Londen hun draagbare computers vol gehei me informatie te zijn kwijtge raakt. Vorige week werd bekend dat een agent van de binnen landse inlichtingendienst MI5 op het Londense station Pad- dington op 4 maart van een draagbare computer was be roofd met daarop zeer geheime informatie over het terrorisme in Noord-Ierland. De informa tie werd blijkbaar zo belangrijk gevonden dat een uitgebreide opsporingsactie werd onderno men. Deze is voor zover bekend tot nog toe zonder resultaat. De dienst maakte bekend de procedures voor het vervoer van geheime informatie onmiddel lijk te hebben aangescherpt. Die maatregel kwam echter een dag te laat voor een spion van MI6, de geheime dienst voor het bui tenland. Boulevardblad The Sun onthulde gisteren dat de betrokken spion op 3 maart stomdronken was geworden in een bar in het centrum van Lon den, vervolgens met een taxi naar huis was gereden en er de volgende dag achterkwam dat hij zijn laptop was vergeten. Ook dit apparaat - met geheime informatie - is niet gevonden. Het ministerie van Buitenland se Zaken bevestigde gisteren het incident. Via een advertentie was tevergeefs een geldbedrag beloofd voor de 'eerlijke vin der'. De regering heeft inmid dels naar beide zaken een on derzoek ingesteld. GPD (Advertentie) Even geen regen meer? Kom dan tijdens de WereldWeken langs bij Primafoon en profiteer van de vele aanbiedingen. Zoals dit draadloze toestel Malibu 200. Een digitale tele foon geschikt voor NummerWeer- gave. waarmee u handenvrij kunt bellen via de handset. En koopt u de Malibu 200 tijdens de Wereld- Weken. dan maakt u kans op een reis naar het zonnige Malibu. Ook als u de zon wilt opzoeken gaat u gewoon naar Pnmafoon. Deze acne duurt t/m 9 apnl 2000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5