Bloesem als therapie buitengebied Statige kastanje PZC Rotskusten in de Oosterschelde Waadvogel mijdt lekkerste hapjes JJonte St rand loper- door het oog van Wim Riemens jft: De paardekastanje of witte kastanje is de meest voorkomende kastanjesoort in Nederland. Het is een statige boom. Met zijn bijna zwarte schors, een ronde kroon en zijn vijfnervige blad is de boom een welbekend verschijnsel. Hoe voller de bloesem, des te populairder is de boom in de herfst bij kinderen om de vruchten eraf te knuppelen en te gebruiken voor knutselen. De paardekastanje is makkelijk te telen door zijn snelle groei, en bereikt na amper vier jaar al zijn gebruikelijke hoogte van 25 meter De bloesem van de boom is voor meerdere doeleinden geschikt. Zo is het voor bijen een welkome leverancier van nectar. Daarnaast is er voor mensen die last hebben van piekeren een bachbloesemremedie die gemaakt is van de bloesem van de paardekastanje. Het extract dat gemaakt is uit de bloesem van de boom moet veel van de emotionele klachten van de gebruiker wegnemen. foto Lex de Meester woensdag 29 maart 2000 foto Wim van Vossen Op de zware, soms metershoge bestortingen langs de stomvloedkering en Oosterscheldedijken huizen veel planten- en diersoorten die ook op natuurlijke rotsen voorkomen. foto Janne Wolterbeek door Johannis Kosten Dr. Edward Bach (1886 - 1936 vond dat er in de reguliere gezondheidszorg te weinig aandacht was voor de emotionele sores van mensen. De medische wetenschap richtte zich volgens hem te veel op lichamelijke klachten. Met als gevolg dat het evenwicht tussen lichaam en geest weg was. Om hier wat aan te doen bedacht dr. Bach zestig jaar geleden een bloesemtherapie voor mensen met klachten als neerslachtigheid en onzekerheid. Uit de bloesems en bloemen van 3 9 verschillende bomen en planten maakte hij extracten die gemengd met brandewijn ingenomen kunnen worden. De bedoeling van dr. Bach is volgens homeotherapeut Freek Klein uit Middelburg erg logisch. „In de reguliere gezondheidszorg wordt alleen aandacht besteed aan de fysieke klachten die mensen hebben. Net als in de maatschappij is overleven de leus. Alles wordt ondergeschikt gemaakt aan het materiële welzijn. Tijd om negatieve ervaringen te verwerken wordt mensen niet meer gegund." bomen Volgens Klein zijn emotionele problemen vaak de oorzaak van veel fysieke klachten. „Burnout is nu een enorm populaire term. Veel mensen gebruiken deze term puur als excuus. Dat is makkelijker dan het opzoeken van het werkelijke probleem. Maar vraag je door dan blijkt vaak dat mensen depressief of onzeker zijn. In de reguliere zorg is hier geen behandeling voor. Hooguit een psychiater of een stevige dosis valium. De Bachbloesemremedies zijn hier een goed alternatief voor." Ontdekker dr. Bach ging uit van de genezende kracht van de natuur. Hij zag bomen en planten als energiebronnen die de mens weer in balans kunnen brengen. De arts besloot daarom de bloesems en bloemen in de lenteperiode te oogsten. Bij uitstek de tijd waarin volgens hem alle positieve energie in de natuur zich uitte door het groeien en bloeien van planten en bomen. Na jaren experimenteren kwam hij met 39 verschillende extracten voor alle mogelijke negatieve gemoedsstemmingen. Klein kan er inkomen dat veel mensen dit nogal vaag en zweverig vinden klinken. „Dat krijg je in een maatschappij waar alles door Marqreet van den Broek Waar de onderwaterwereld en de droge wereld elkaar ontmoeten, is een rijkdom aan planten en dieren te vinden. Rotskusten vormen de ideale locatie om de bewoners van het randje van de zee te bewonderen. Wie nieuwsgierig is, hoeft niet helemaal naar de grillige kustlijnen in Frankrijk of Engeland af te reizen; ook langs de oevers van Oosterschelde liggen metershoge rotskusten. Dat dit van oorsprong dijkverstevigingen zijn, schijnt bijzondere soorten als zeeanemonen, roodwieren en grazende alikruiken niet te storen. De stormvloedkering en de (Oosterschelde)dijken zijn op veel plaatsen verstevigd met een zware bestorting van natuursteen, asfalt, beton of hoogovenslakken. Die verstevigingen lopen vaak ver onder water door, wel tot veertig a vijftig meter diepte. Deze kunstmatige rotskusten worden bewoond door talrijke planten-en diersoorten die ook op natuurlijke rotsen voorkomen. Deze planten en dieren leven in gescheiden zones boven elkaar. Elk van deze 'gordels' herbergt verschillende soorten, afhankelijk van de combinatie van de hoeveelheid licht, de temperatuur en de overspoeling met zout water. Zones Wie van een dijk naar beneden loopt, komt in het gras verschillende kruiden en zoutminnende planten tegen, zoals melkkruid en zeealsem. In de spatzone, die net niet onder water staat, zijn gele korstmossen te vinden. Die grenzen bij de hoogste hoogwaterlijn aan donkere mossen en grazende alikruiken. In de zone rond de gemiddelde vloedlijn groeit groefwier met daaronder de eerste zeepokken en platte zeeëik. Steeds verder afdalend naar de laagwaterlijn zijn de eerste rood- en groen wieren te vinden. Deze zone loopt door tot onder water, en kan wel tien meter lang zijn. In de donkere zone daaronder groeien geen planten meer, maar zijn de stenen bedekt met zee-anemonen, sponzen en andere diersoorten die zich niet verplaatsen. Natuurmonumenten, Het Zeeuws luidt: Waar maakte Wim Riemens deze foto? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 1 april worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, Landschap, en de Nederlandse Onderwatersportbond begeleiden wandelaars boven en onder de vloedlijn tijdens excursies op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in het natuurgebied Oosterschelde. Deelnemers worden meegenomen door het dynamische duingebied, waar plantengroei en leefgemeenschappen zich nog steeds ontwikkelen. Het leven onder de vloedlijn kan worden bekeken bij het Infoduin waar duikende biologen aquaria hebben ingericht met onder andere wieren en spookkreeftjes. De eerste wandeling vindt plaats op 6 mei en daarna op de zondagen 4 juni, 2 juli, 3 september en 1 oktober. Vertrek bij het bord Startpunt natuurexcur- sies. Begintijd is 14.00uur. Voorinfor matie en aanmeldingenhet Zeeuwse Landschap0113-569110. geconcretiseerd moet worden. Wanneer we het effect niet kunnen visualiseren, geloven we het niet." Toch hangt de werking van de Bachbloesemremedies volgens hem niet af van het geloof erin. „Natuurlijk speelt dit mee. Maar het is niet zo dat er sprake is van een placebo-effect. Het werkt niet alleen wanneer mensen erin gelovenWas dat het geval dan zou de werking van veel chemische medicijnen ook beperkt zijn. Deze zijn ook gemaakt uit natuurprodukten. Een scepticus zoekt natuurlijk altijd een bevestiging dat alternatieve geneeswijzen niet werken." Naast de genezende kracht van natuurlijke produkten denkt Klein dat veel mensen ook hun zelfgenezingskracht onderschatten. „Mensen zijn zo vervreemd van de natuur dat ze niet meer weten hoe ze zichzelf kunnen genezen. Positief denken kan het genezingsproces versnellen. Wanneer iemand zegt ik heb kanker, dan zegt diegene eigenlijkik heb iets en ik hou het in stand. Een behandeling heeft dan geen enkele zin omdat die persoon alle hoop heeft Kerk en Geertesplein in Kloetinge waren duidelijk herkenbaar op de foto van Wim Riemens in Buitengebied van woensdag 22 maart. Het dorp is één van de oudste parochies op Zuid-Beveland. Bij bodemkundig onderzoek zijn sporen van bewoning uit de elfde en twaalfde eeuw gevonden. In 1216 werd de plaats voor het eerst genoemd. Bronnen van bestaan waren veeteelt en landbouw (schapenboeren) en als gevolg daarvan waren er ook spinne- en weverijen voor de verwerking van de wol. De naam Kloetinge zou verband houden met het Germaanse woord klöta, wat rond voorwerp betekent en soms ook wel verhevenheid. Het dorp ligt op een terpachtige ronde hoogte binnen een grote ring van wegen. Het omsloten terrein heet Bijganck. De N.H. kerk, oorspronkelijk gewijd aan St. Geertruid, is de moederkerk van die van Kattendijke, Kapelle en waarschijnlijk ook Goes. In het noorder bijkoor zijn nog resten Scheldegotiek terug te vinden van de ongeveer in 1250 gebouwde kapel. Het schip dateert uit de vijftiende eeuw en bestond oorspronkelijk uit drie beuken, omstreeks 1500 samengevoegd onder één kap. De onderbouw van de zestig meter hoge toren is afkomstig uit het midden van de veertiende eeuw. Kerk en toren zijn begin jaren zeventig van de vorige eeuw grondig gerestaureerd. De Tachtigjarige Oorlog was rampzalig voor Kloetinge dat in 1572 voor een deel door brand werd verwoest. Het dorp begon in de zeventiende eeuw weer te groeien dankzij de toenemende welvaart. De landbouw, belangrijkste bron van bestaan, kreeg een ander karakter nadat de meekrap- en koolzaadteelt wegvielen in de tweede helft van de negentiende eeuw. Suikerbieten, aardappelen en fruit kwamen ervoor in de plaats. De vate op het Marktveld bij de kerkring is een overblijfsel van de vroegere haven en werd gebruikt als drinkplaats. Het pand Marktveld 20 is het geboortehuis van Chr. H. D. Buys Ballot, die daar in 1817 het levenslicht zag. Hij ontdekte dat de windrichting op het noordelijk halfrond een afwijking naar rechts vertoont en op het zuidelijk halfrond naar links. Een bronzen plaquette met de afbeelding van de wis- en natuurkundige is op een muur van de woning bevestigd. Aan de kerkring heeft in de achttiende en negentiende eeuw een ambachtshuis gestaan. De korenmolen uit 1704 is een zware stenen bovenkruier met verticaal geschoorde stelling. Na 1900 groeit Kloetinge snel als woonwijk van Goes. De plaats heeft echter het eigen karakter kunnen handhaven. De drie waardebonnen voor inzenders van goede oplossingen gaan naar: Jan van Beers uit Koudekerke, J. Lukasse uit Kloetinge en mevrouw H. Nieuwenhuize uit Yerseke. De vraag voor de laatste opgave door Johan Lamoral De plevier, die tot de familie van de scholeksters of waadvogels behoort, en die zich langs de kusten met schelpdieren voedt, blijkt vaak de lekkerste hapjes bewust te laten liggen. Het intrigeerde Britse onderzoekers van de universiteit van Reading dat plevieren en ook andere waadvogels heel dikwijls aan de dikste en beste mosselen, oesters en andere schelpdieren voorbij lopen. Zij nemen genoegen met kleinere exemplaren, die zij e-mail redactie @pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden opnieuw drie waardebonnen verloot. Dit is de laatste aflevering van de rubriek door het oog van Wim Riemens. moeilijker kunnen openkraken en die minder voedzaam zijn. Volgens hun bevindingen in het wetenschappelijk vakblad 'Proceedings of the Royal Society of London' constateren de vorsers dat de plevieren deze vette hapjes links laten liggen omdat grote mosselen en oesters vaak larven van de zuigworm bevatten. Die zijn minder aanwezig in kleinere schelpen. De waadvogels rond Burry Inlet aan de zuidkust van Wales voeden zich gedurende de wintermaanden meestal met hartschelpen en kokkels. Met hun lange rode snavel wroeten zij de mosselen en schelpen uit het zand, pikken ze aan één kant open en halen de voedzame inhoud eruit. Zij gaan daarbij zeer selectief en bijna instinctief te werk. Net als de kleinste schelpdieren laten zij ook de grote exemplaren liggen en concentreren zich op de middelgrote mosselen. Wormstekig Wanneer grote hoeveelheden van de parasiet zuigwormlarf in de ingewanden van de vogels geraken, veroorzaken zij ziekten en zelfs de dood van de plevieren. Ook de kleine en middelgrote mosselen zijn soms wormstekig, maar in veel mindere mate dan de grote schelpdieren. Dat blijkt voor de plevieren geen gevaar op te leveren omdat de buit kleiner is en dus vlugger verteert, zodat de wormen met de ontlasting snel weer worden uitgescheiden en zij geen tijd krijgen om zich in het darmkanaal vast te zuigen. De onderzoekers hebben echter niet precies kunnen achterhalen hoe de plevieren er achter komen of de schelpdieren al dan niet wormstekig zijn. Mogelijk is het de geur of wellicht nog meer bepaalde kleine uiterlijke tekenen op de schelpen die op de aanwezigheid van wormen wijzen. De wetenschappers achten het evenwel niet uitgesloten dat wormstekige mosselen een ander geluid geven dan gezonde exemplaren, wanneer de plevieren op de schelp pikken. Homeotherapeut Freek Klein: „Bomen en planten zijn energiebronnen die de mens weer in balans kunnen brengen." foto Ruben Oreel opgegevenZegt zo iemandik heb een ziekte, dan erkent die persoon dat hij/zij iets heeft en hoopt op genezing. Dan blijft er nog ruimte over voor een behandelwijze." Volgens de therapeut is het niet zo dat de bloesemremedies een oplossing bieden voor alle problemen. „Er zijn genoeg lichamelijke kwalen die met bloesems niet te behandelen zijn. Ze kunnen mensen wel een beter gevoel geven, waardoor de genezing sneller gaat. Het grote voordeel is dat de Bachtherapie geen bijwerkingen heeft. Ik adviseer mensen altijd dat ze niet abrupt moeten stoppen met hun reguliere medicijnen. Er is geen sprake van of regulier of alternatief behandeld worden. De Bachbloesemtherapie is een aanvulling. Het zorgt dat lichaam en geest in evenwicht zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51